Even een dagje New York doen GESPREK VAN DE DAG I 'Vliegende auto snel in ]j Langste fiets ter wereld Gunstig tijdsverschil en goedkoop ticket maken kerstwinkelen in 'Big Apple' mogelijk Vrouwendijen MENSELIJK Actrice PAMELA AN DERSON en haar ex- man Tommy Lee hebben een jaren lange procedure over de seksvideo van hun huwelijksreis gewonnen. Het inter netbedrijf dat de vi deobanden verkocht moet Anderson en Lee zo'n 750.000 euro betalen uit de opbrengsten. Dat heeft een federale iiai rechter in Amerika J jfe -hÉÉY' gisteren bepaald. De f_ j —WBkz beroemde video werd in 1996 uit de woning van het paar gestolen. Een poging om distributie te verbieden mislukte omdat het duo in een radiopro gramma over de band had gesproken. De video werd we reldwijd een van de best verkochte seksfilms. Foto: Reuters Het is te KOUD voor de PINGUÏNS van Burgers' Zoo in Arnhem. Gisteren hebben de verzorgers de dieren een warmere plek gegeven. Dat alle pinguïns gedijen in de ijzige vlakten van Antarctica is een fabel. De zwartvoeten in Burgers' Zoo komen uit Zuid-Afrika. ,,De kou, gecom bineerd met de snijdende oostenwind is te veel voor ze. Bovendien is er een risico dat ze door het ijs zakken en verdrinken", zegt dierentuinbioloog Joep Wensing. De zeventig pinguïns zijn met de hand gevangen, per vier in een krat gestopt en met de kruiwagen naar het oude nijl- paardenhok vervoerd. Daar verblijven ze totdat een lange re periode van dooi wordt voorspeld. De Amerikaanse popzangeres BRIT NEY SPEARS heeft de rechter gevraagd een Japanse man die haar sinds septem ber hinderlijk volgt, te gelasten voortaan bij haar uit de buurt te blijven. In de aan klacht die Spears heeft ingediend staat dat de 41-jarige Masahiko Shizawa uit Yokohama diverse malen is opgedoken bij de twee huizen die zij be zit en bij de huizen van haar ouders. Ook heeft hij haar foto's van zichzelf gestuurd met de boodschap I k ach tervolg je." De advocaat van Spears zei dat hij de rechter heeft gevraagd Shizawa te verbieden de 21-jarige de popzangeres dichter dan 300 meter te naderen of con tact met haar te zoeken. Foto: AP Kleine kinderen kunnen best bij hun OUDERS in bed SLAPEN. In tegenstel ling tot wat veel mensen beweren, heeft dat voor de kinderen geen nadelige ge volgen, zo is gebleken uit een psychologisch onder zoek. Onderzoekers van de universiteit van Californië in Los Angeles hebben on derzoek gedaan naar meer dan tweehonderd ouders en hun in 1974 geboren kinderen. Daaruit bleek onder meer dat 35 procent van de kinderen van vijf maanden oud toen in de zelfde kamer of hetzelfde bed sliep als hun ouders. Van de kinderen van vijf en zes jaar was dat nog 4 pro cent. Nadelige gevolgen op de langere termijn zijn er niet, zeggen de onderzoe kers. Dat bleek uit onder zoek van de kinderen op achttienjarige leeftijd. Die bleken geen slaapproble men of psychoseksuele stoornissen te hebben op gelopen. De MISS-WORLDVERKIEZING, die dit jaar in Nigeria ge paard ging met rellen waarbij minstens tweehonderd mensen omkwamen, zal in 2003 in China worden gehou den op het tropische vakantie-eiland Hainan in de Zuid- Chinese Zee. Dat heeft de organisatie gisteren bekendge maakt. De rellen in Nigeria, veroorzaakt door een artikel waarin stond dat de profeet Mohammed wel zou hebben willen trouwen met een van de Missen als hij nu had ge leefd, hadden tot gevolg dat de verkiezing moest uitwij ken naar Londen. MEL GIBSON keert voor bijna 25 mil joen dollar (circa 25 miljoen euro) voor de vierde keer terug als Mad Max. De film draagt de naam Fury Road en de opnames beginnen volgend jaar mei in Australië. Filmmaatschappij Twentieth Century Fox realiseert de film, die wordt gere gisseerd door George Miller. Miller heeft de afgelopen drie jaar aan het script gewerkt en regisseerde de drie eerdere afleveringen ook al. Van de nieuwe film is alleen bekend dat Mad Max het opnieuw in het postapocalyptische Australië zal opne men tegen verscheidene bendes. De eerste Mad Max zag het licht in 1979. Deel twee volgde in 1981, terwijl deel drie in 1985 in de bioscoop kwam. Foto: AP Het hoeft maar even KOUD te zijn en hup, daar komen de vetbollen en netjes met pinda's voor de VOGELS al weer tevoorschijn. Waarom eigenlijk? Er is helemaal niets zieligs aan een beetje kou. „Het is elk jaar weer hetzelf de, mensen voeren vogels veel te vroeg bij", verzucht Adrie Baars van de Dierenbescherming. Hij heeft het zo vaak uitgelegd, maar mensen blijven het toch doen. „Het is nu helemaal nog niet nodig. Vogels kunnen nog genoeg voedsel vinden. Zo worden ze helemaal verziekt. Het wordt anders als het gaat sneeuwen en de sneeuw blijft liggen. Dan kun je bij voeren." De Dierenbescherming wordt tijdens koude periodes als deze vaak gebeld door verontruste burgers over mogelijk dierenleed. „Over hooglanders die bij vorst nog in natuurgebieden lopen. Dat vinden mensen zielig. Die beesten hebben het prima naar hun zin bij min dertig. Die hebben nergens last van." Een 49-jarige arts in Hollywood is beboet en geschorst omdat hij beroemdheden onnodig pijnstillers voorschreef. De man zou tegen forse beta ling verdovende mid delen hebben ver strekt aan onder an deren de actrices Winona Ryder en COURTNEY LOVE. Volgens de krant Los Angeles Times ris keert de Zuid-Afri kaanse man ook strafrechtelijke ver volging. Tegenover het medisch tucht college-in Californië ontkende de arts misbruik van zijn bevoegdheden. De dokter is gevlucht naar zijn vaderland. AVVAKDb U'1 Het lijkt vooralsnog een Holly- woodscenario. Auto's die opstij gen, ambulances die op grote hoogte over de stad vliegen en de brandweer die files kan ont wijken door het luchtruim te kiezen. Toch is dit volgens R. Barnhoom, ontwerper van de Helios, een vliegende auto, bin nen vier jaar realiteit. Of het echt op korte termijn zo ver komt, valt nog te bezien. Volgens de divisie Luchtvaart van de Inspectie Verkeer en Wa terstaat kan er niet zomaar ge bruik worden gemaakt van het luchtruim. „Nieuwe vliegvoer- tuigen moeten worden aange meld en daarna worden gecerti ficeerd. Dat is een hele lange en lastige procedure", aldus een woordvoerster. Ze kon niet zeg gen hoelang zo'n procedure gaat duren. „Ook het productie proces wordt gecertificeerd." Daarnaast moeten er voor nieu we vliegvoertuigen verkeersre gels komen. De woordvoerster kon niet zeggen of dt, ter onder een van de.< vliegvoertuigen gesel} worden. „Dat hangt factoren af, bijvoortyj hoogte waarop het gaat vliegen." Barnhoom wil met 23 ding klein beginnen,j tegelijkertijd groot: „I in het begin denkeni aantallen, maar als <T interessanter wordei niet puur richten opi landse markt kan ditj enorm toenemen", j| hoom gisteren. Aan de zogeheten au wordt al enige tijd g® het bedrijf Spark Det neering uit Ridderkej ste tests zijn begin De bouw van de eer* pes moet daarna vol) Binnen een jaar zulld proefmodellen hunt ven Nederland makd Barnhoom. Een zelfgebouwde tweewieler van 27 meter. Met deze fiets proberen Delftse studenten werktuigbouwkunde vandaag het wereldrecord 'rijden met de langste fiets' te breken. De re cordpoging maakt deel uit van het 27ste lustrum van het Gezel schap Leeghwater, de vereni ging van studenten werktuig bouwkunde. Om het wereldre cord uit het Guinness Book of Records te breken moeten de studenten met hun 27 meter lange vehikel zonder steunpun ten een recht stuk weg van en kele honderden meters afleggen. Het huidige record, dat uit 1998 dateert, staat op naam van Itali aanse studenten met een fiets van 26 meter. Het idee voor de reuzefiets is een jaar geleden ontstaan. Op de computer maakten de werktuigbouwkun digen in spe een driedimensio nale simulatie van de fiets die ze in gedachten hadden. De makers leggen de laatste hand aan hun fiets. Foto: GPD/Fred Nijs Om in een romantische sfeer te komen kun je je in Central Park met een koetsje laten rondrijden. Foto: AP/Cameron Boch Vorige week werd de kerstboom op straat in New York aangestoken. De boom is 25 meter hj versierd met 30.000 lichtjes. Foto: EPA/Doug Kanter „'Hoe kom je erop om zoiets te doen', vraagt ieder een aan mij." Marielle Ausems (53) is echter laaiend enthousiast over het dagje New York dat ze samen met haar dochter heeft gedaan. „Ik zou zó weer een dag gaan." Sinds een aantal weken biedt de Vlieg- winkel.nl een dagje winkelen in The Big Apple' aan voor slechts 217 euro. 's Ochtends heen, 's avonds te rug. „Geweldig! Je bent even in een heel andere we reld." Tingelingeling, tingelingeling. Al bij de uitgang van het treinstation in hartje Manhattan wordt je op gewacht door het geluid van kerstklokken. Bij een bak, versierd met dennetakken, staan de mensen van het Amerikaanse Leger des Heils te collecteren voor de daklozen. 'Merry Christmas'. Ook de wa renhuizen en de honderden kleine winkeltjes zijn helemaal in kerststemming. Al jaren snuiven bus sen vol met Nederlanders een dagje kerst in Duits land, nu lijkt die trend zich te verleggen naar ver dere oorden. Maar New York is geen Düsseldorf. Zodra je aankomt word je overvallen door de enorme mensenmassa waar je je een dag lang aan moet overgeven. „New York was echt bomvol met mensen", vertelt mevrouw Muste (38) uit Schoonhoven. Zij nam haar man als verrassing een dagje mee naar de 'overkant van de plas'. „Het was zó druk in de winkels dat we vooral zijn wezen 'sightseeën'. Em pire State Building, Central Park, Times Square en het Vrijheidsbeeld hebben we gezien. Geweldig toch op één dag." Het klinkt bijna onmogelijk, een dagje New York. Maar door het gunstige tijdsverschil is het te doen. 's Ochtends om 08.10 uur vertrekken van Schip hol. Vanwege het tijdsverschil komen de reizigers al om 10.20 uur plaatselijke tijd op de luchthaven Newark aan. Van daaruit is het met de trein nog zo'n half uur naar Manhattan. De tijdwinst van de heenweg wordt op de terugweg terugbetaald: ver trek om 21.20 uur, aankomst de volgende morgen om 10.10 uur. „Het is precies genoeg om een goe de indruk de stad te krijgen", aldus mevrouw Muste. Bij aankomst in Amerika moet er wel rekening worden gehouden met de lange rijen bij 'immigra tion'. Wie het land in wil, gaat door drie controles waarbij de bagage wordt gescand en waar je moet vertellen waarom je het land in wil. En vooral 1 wanneer je weer weg gaat. Het an two avond' wekt grote achterdocht. „Mi ket zien", vraagt de man van de doi stelt nog niet echt gerust. „Wat ga je een dag. Waar ga je winkelen. Wat gaj Waarom." Om vervolgens dezelfde vi volgende Amerikaanse douanier te k# kenwerk", is uiteindelijk het eindoorii beambten. i In New York kun je je makkelijk ondë in de kerstsfeer, maar niet alleen Ker# populair item in de Newyorkse wink( september' is duidelijk aanwezig. In i souvenirswinkels stikt het van de betë hangers en vingerhoedjes die terugvë de dag dat New York werd aangeval^ ters en placemats met daarop de Twf volop te krijgen. Maar wie echt iets speciaals wil, kan boom geheel in '9-11' stijl versieren, kerstafdeling van het warenhuis Bloo zijn kerstballen in de vorm van het vi in rood-wit-blauw (ook de kleuren v^ kaanse vlag) te koop. Ballen in de voi hart met daarop de Amerikaanse vlaf afbeeldingen van brandweermannen van 11 september, het is er allemaal.! wel om een kleine boom te nemen; 6 kosten gemiddeld 37 dollar per stuk. „Wij wilden ook nog even naar Grou woon kijken hoe dat er nu uitziet", z' uit Oss. De stad maakte zó'n indruk f een dag toch niet genoeg bleek te zij? en zijn zwager. „We hebben 's midd;1 om toch nog een dagje langer te blijij konden we onze terugvlucht verzette eenmaal bent wil je niet alleen maarj maar ook het Vrijheidsbeeld zien, da' echt niet in een dag. Ook Ausems erkent dat een dag wel „We waren heel erg moe toen we tht* Om zeven uur 's avonds ben ik al na* gaan." Toch valt de jetlag mee. Dooi» in Amerika bent, heeft je lichaam ei{* tijd om aan het verschil te wennen. slaapt in het vliegtuig heeft bij aanktf land vooral het gevoel een nachtje dl hebben. En één gevoel overheerst. J weldige ervaring. Je bent toch even t kant van de plas geweest", aldus Mu Maaike Oppenkamp de A van A-merk op rij. Geen krant of televi sie of ze bezong in alle toonsoorten, hoe Ne derlands Azra is. De buurman in Almelo kwam vertellen dat de familie Akin nog wel islamitisch was maar niet bepaald de mos kee plat liep. Buitenkerkelijk was niet het juiste woord, maar 'buitenmoskeeëlijk' kwam aardig in de buurt. Kaaskoppen kon je de Akins intussen nog niet noemen maar dat het met ze de goede kant op ging, was een ding dat zeker was. Culinair was ook niets aan te merken want volgens de vrouw van de buurman vond Miss World gestampte andijvie mét spekjes het allerlekkerste. Dat is inderdaad heel erg lekker, maar kapucijners met spek, uitjes en piccalilly is nog lekkerder. Toch hoop ik eigenlijk da t Azra als ze haar zelf vragen naar haar lievelingsgerecht komt met 'imam bayildi' (gevulde aubergines), 'kiymali sarma' (gevulde wijnbladen met ge hakt), dan wel 'kuzu etli bamya' (lamsvlees met okrabonen). Als ze in haar bikini voor een bord 'kadin budu köftesi' (vrouwendijen, balletjes lamsgehakt met eieren volgens de website van de Turkse keuken) zou kiezen, was dat helemaal integratie met behoud van eigen identiteit! Want wat je eet dat ben je zelf. Daarom is vruchtenhagelslag ook zo po pulair in Nederland. Het heeft alle kleuren van de regenboog maar het smaakt allemaal hetzelfde naar niks. Jarenlang heb ik de criticasters van de multi culturele samenleving om de oren kunnen slaan met mijn smakelijke argument dat al die exotische eethuisjes die samenleving toch maar permanent hebben verrijkten nu zal Azra toch niet uitgerekend stamppot meteen kuiltje jus prefereren? Ik denk dus dat de vrouw van de buurman een beetje heeft ge jokt in het kader van een nog nauwelijks hei melijk verlangen dat in het kader van de as similatie alle prachtige moslimmeisjes met of zonder hoofddoekje voor de Nederlandse boerenkool met worst gaan. En dat tenvijl bereisde roeien onder de Nederlandse politici dondersgoed weten dat zich maar heel wei- nig met een goede vrouwendiji Let op, als die Turkse delegatiq overmorgen de top van Koper# met een goede kadin budu Arö/ij een beetje peterselie) dan zit Ai jaar geheid in de Europese Umu Intussen beleven we de bizarre; van een bloedig feuilleton. Am' moslims in Nigeria joegen var\ kwetste zedige ziel eerst enkele andersdenkenden over de kliriQ verhuisde de schoonheidssalot waar uitgerekend een moslimt werd uitverkoren en tenslotte 1 melo de Nederlandse driekleu\ halvemaan aan één stok. Azra; ereburgerschap van Almelo en; tocht door de gemeente per opj Maar natuurlijk niet met haa\ de vrieskou. Daarom alleen alj het snel gaat dooien. 5 Wij Nederlanders zijn allemaal trots op Miss Turkije. Ze werd er afgelo pen weekend in Londen ook nog Miss World bij en ze komt uit Al melo dat nu definitief op de kaart staat. Ze hadden daar Herman Finkers al en voetbalclub Heracles die aspiraties koestert voor de ere divisie en nu ook nog Azra Akin. Wat u zegt, in Almelo is altijd wat te doen. Zet die stoplichten daar voortaan maar op oranje. Vreugde alom. Om te beginnen was Azra de fraaie pleister op de wonde van elf paar malse vrouwendijen toe behorende aan onze hockeymeisjes in Perth. Spelbreeksters uit Argentinië staken zondagmorgen letterlijk een stokje voor een oranjefeestje, hetgeen de vraag deed rijzen ofelfMdxima's niet wat te veel van het goede zijn. Gelukkig kwam toen het nieuws van onze eigen Azra uit Almelo. Drie keer

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 2