Alarm over snelle groei werkloosheid Scuds uit Noord-Korea bij Jemen onderschept 'Het geluid van Hotz' klinkt ook in vrieskou Melkertiers tussen hoop en vrees 'Internet' treurt om websuper Max iTTT i B i i cno 'Probleem moet hoog op agenda' Zwaarlijvigheid stijgt snel onder Nederlanders Noordwijkse ijsbaan de eerste Couveusekamer Rijnland sluit na besmetting Digitale zender geeft sneeuw op de kabel Vlees tien cent duurder Fouten bij openen graven Suriname Leidsch Dagblad JTJTT tncmiE een dagje :i- jtsfeer in York snuiven helle dupe aandacht nai media' ef- itpassagiers [^ten steeds er eten kopen met stip p 100 NR. 43103 LOSSE NUMMERS €1,10 ZATERDAG €1,55 Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad woensdag 11 DECEMBER 2002 wdening endum kan prullenbak' ikken, moeten we vrije tijd hard n om onze 's te kunnen i té dik. Veertig bevolking kampt hL Tien procent is zwaar. Volgens de ir de Volksgezondheid is i van een alarmerende s er niets gebeurt dan nders steeds meer i lijken. In de Ver is meer dan de j de bevolking dik en twintig procent té dik. 1 ht leidt tot aandoenin- s en hart- en vaat- Jfan de totale kosten die I gezondheidszorg ge- 1 heeft vijf procent te :t de bestrijding van de van zwaarlijvigheid: J euro per jaar. Daar- ht niet alleen ;1, maar ook een latschappelijk pro- van de Raad Volksgezondheid blijkt 1 kinderen uit lagere so- risico's lopen. Zij name het slachtoffer van r. In de stress van al- kinderen te vaak ïtbijt naar school ge en chips zijn sur- or de ouderwetse boter- pappot wordt ver- oor fastfood en gemaks- E|ke kinderkamer is te- ilig voorzien van een tv iitenspelen en een bal pen raken uit de mode. e willen betuttelen, is er n om ouders én kinde st te maken van de t van een gezonde leef- is het nuttig om, in na- an het verbod op tabak tiolreclame, op kinderen tv-reclame onder de lemen. Aan de voortdu- theerlijking van de met daden Big Mac rondom ogramma's moet snel worden gemaakt Ver ben scholen meer gym- kunnen geven. De 0 kan bij dit alles een Helpen, maar de verant- ^ieid ligt toch écht bij ineider amsterdam/anp - De werkloos heid in Nederland loopt snel op. In oktober en november is vol gens Centrum voor Werk en In komen (CWI) een versnelling van de groei van de werkloosheid op getreden. In september 2002 stonden 508.500 werklozen gere gistreerd. In oktober waren dat er 522.700 en in november 541.000. In september 2001 stonden vol gens het CWI 456.300 werklozen geregistreerd. CWI is het eerste punt waar werkzoekenden zich melden, voordat zij een uitke ring kunnen aanvragen. Vorige maand meldde het Cen traal Bureau voor de Statistiek dat de stijging van de werkloos heid juist afvlakt. In de periode augustus tot en met oktober nam het aantal werklozen maandelijks met 2000 tot 3000 toe. Een aantal maanden daar voor was nog sprake van een stijging van gemiddeld 5000 7000 per maand. Het CBS telde in de maanden augustus, sep tember en oktober gemiddeld 177.000 geregistreerde werklo zen. He grote verschil tussen de cij fers van het CWI en het CBS zit in de verschillende definities die beide organisaties hanteren. Het CBS kijkt naar mensen die direct beschikbaar zijn voor werk. Het CWI kijkt naar mensen die bij voorbeeld deels arbeidsonge schikt zijn, niet binnen veertien dagen kunnen beginnen of in een scholingstraject zitten. Volgens het CWI heeft het CBS de plotseling sterke stijging for meel nog niet gezien omdat de organisatie meestal enkele we ken achter loopt. „De cijfers worden nog gecorrigeerd", al dus een woordvoerder van het den haag/gpd - Veertig procent van de Nederlandse bevolking heeft overgewicht. Dat conclu deert de Raad voor de Volksge zondheid en Zorg (RVZ) in een rapport dat vandaag is gepre senteerd. Tien procent van de bevolking lijdt aan zwaarlijvigheid (obesi- tas) en is dus té dik. Er is vol gens de RVZ sprake van een dra matische toename. Als die door zet, en onderzoeken onder de jeugd wijzen daarop, dan leidt dit tot situaties als in de Ver enigde Staten waar 56 procent van de bevolking dik is en 22 procent te dik. Reclame voor snoep en vette producten rond kinderprogram ma's op tv moet aan banden worden gelegd. Ook is er meer geld nodig voor het gymnastiek onderwijs en moet een nationa le commissie de strijd aangaan tegen een verontrustende toe name van overgewicht onder de bevolking. Deze drie aanbevelingen doet de RVZ in haar advies. De dikke en te dikke mensen kosten de staat en de belasting betaler volgens de RVZ ongeveer 500 miljoen euro per jaar. Dia betes, hart- en vaatziekten en aandoeningen aan het bewe gingsapparaat worden mede door zwaarlijvigheid veroor zaakt. Aan indirecte kosten, door ziekteverzuim en vervan ging, zijn de staat en de belas tingbetalers nog eens 1.500 mil joen euro per jaar kwijt, schat de RVZ Hoewel de Nederlander voor zijn eigen gezondheid verant woordelijk is, moeten overhe den, werkgevers, scholen en ver zekeraars ook maatregelen ne men, vindt de RVZ. Kantines op scholen kunnen gezonde voe ding verkopen, de overheid kan maatregelen nemen tegen recla mes voor vette producten en snoep. Verzekeraars kunnen aanzetten tot meer bewegen en gezond leven door via een 'no claim-korting' een lagere ziekte kostenpremie te heffen voor mensen die gezond leven. Pagina Binnenland: Nederlanders moeten aan de lijn washington/rtr-afp - In een gezamenlijke operatie hebben Spanje en de Verenigde Staten op een schip uit Noord-Korea minstens een dozijn Scud-raket- ten onderschept. De Spaanse marine enterde het koopvaardij schip met de verborgen lading in de Arabische Zee voor de kust van Jemen. De raketten lagen onder een la ding cementzakken verstopt. Het schip was hoogstwaar schijnlijk op weg naar Jemen, al dus het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken vanoch tend. Jemen geldt als thuishaven voor islamitische extremisten, onder meer van het netwerk van al-Qaeda. Militaire waarnemers denken dat de raketten waarschijnlijk bedoeld waren voor al-Qaeda- leden. Jemen werd eerder door Washington ervan beschuldigd onderdak te bieden aan terroris- CWI vandaag. Door de recentste cijfers naar buiten te brengen wil het CWI de politiek waar schuwen. „Werkgelegenheid moet hoog op de agenda ko men. We zien versnelde groei van de werkloosheid." Mochten bedrijven besluiten meer mensen te ontslaan dan zet de trend zich door. „Daar moeten we voor uitkijken. In de hoogtijdagen waren er ongeveer 800.000 werklozen, daar zijn we nog lang niet. In het minst opti mistische scenario loopt de werkloosheid ook straks verder op. En dat is schadelijk voor de economie." Opnieuw fors banenverlies bij NS De Nederlandse Spoorwegen maken vandaag bekend dat ongeveer vijfhonderd kan toorbanen verdwijnen. Het betreft administratieve banen en functies die het rijdend personeel ondersteunen. Dat verwachten de vakbonden die vanmiddag door het be drijf worden ingelicht. De ontslagronde maakt deel uit van een groot saneringsplan waarmee de NS enkele tien tallen miljoenen euro's willen bezuinigen. Het bedrijf maakte in oktober al bekend dat er 350 kantoorbanen ver dwijnen. Het verlies van de vijfhonderd banen dat van daag bekend wordt gemaakt, komt daar bovenop. Begin volgend jaar wordt de laatste ontslaggolf bij de NS ver wacht. door Herman Joustra leiden - Ook al vriest het dat het kraakt, de première van 'Het geluid van Hotz' gaat morgenavond gewoon door. „Vorst of niet, we spelen gewoon", zegt Derk van Berkel van het organiserende Bonte- koespelen. „We wisten nu eenmaal dat de kans op koud weer groot is in decem ber, maar dat is geen reden om de boel af te gelasten." Volgens de weersverwachting is het ook morgenavond een paar graden onder nul, met daarbij een pittige oostenwind. De deuren van de busremise van Con- nexxion aan de Rijnsburgerweg waar het stuk wordt opgevoerd, staan gewoon open voor de in- en uitrijdende bussen. Het dak boven het hoofd van de toe schouwers zal de kou niet echt kunnen tegenhouden. Dat betekent dat het ook binnen behoorlijk koud zal zijn. Een paar relatief simpele ingrepen zijn echter vol doende om het toneelstuk, gebaseerd op het verhaal 'De Voetnoot' van de Oegst- geestse schrijver F.B. Hotz, soepeitjes doorgang te kunnen laten vinden. Van Berkel somt op: „De tribunes zijn verwarmd. Nee, niet met van die warm- tekanonnen, onder de zitplaatsen heb ben we gewoon elektrische elementen bevestigd. Dat is niet het enige. Bezoe kers krijgen voor aanvang dekens uitge reikt. Als ze dan ook nog eens gezellig dicht tegen elkaar aan gaan zitten, moet het toch een stuk behaaglijker zijn. En na afloop is er voor iedereen glühwein. Maar men moet zich natuurlijk wel van tevoren warm aankleden. In een mantel pakje of zo zal het niet zo makkelijk zijn." En de spelers zelf? Ook die hoeven niet in de problemen te raken, zegt Van Berkel. „Voor de acteur die het verhaal voor draagt, Leo Hogenboom, zijn geen speci ale maatregelen getroffen. Hij is veel in beweging, loopt de hele tijd door het de cor, dus dat komt wel goed. En Bart Vis ser, die voor het beeld en het geluid zorgt, heeft net als het publiek verwar ming onder zijn stoel en is warm gekleed. Zo moet het kunnen. We willen gewoon weg graag op locatie spelen, ook al is het nog zo koud." Het stuk wordt wekelijks opgevoerd van donderdag tot en met zondag en is nog te zien tot en met 12 januari. noordwijk - Een echte strijd, zoals die in het noorden van het land wordt uitgevochten, was het niet. Maar de 'ijsmakers' van De Ce- versbaan in Noordwijk waren wel de eerste. Een half uurtje eerder dan De Coerie in Kat wijk ging de baan aan de Gooweg open voor het publiek. Om half twee stroomden de be zoekers toe, om eindelijk weer eens de gladde ijzers onder te binden. Van beginnende krab belaars en geoefende rondjesrijders tot moe ders met kinderen en in professioneel ogende pakken gehulde atleten. Er ligt weer natuur ijs. Daarop moetje het leren. Met vallen en opstaan. Foto: Dick Hogewoning door Floor Ligtvoet leiden - Bijna tienduizend stad- wachters, onderwijsassistenten, groenwerkers en anderen met een gesubsidieerde baan verza melen zich op deze dinsdag middag in de Leidse Groenoordhallen. Met spandoe ken, strijdliederen, ratels en toe ters zetten ze hun protest tegen de dreiging van gedwongen ont slagen kracht bij. De 'Melketiers' eisen een volwaardig salaris, een goede oude dagvoorziening en opheffing van de vacaturestop op ID-(Instroom- en Door stroom) en WIW-banen (Wet In schakeling Werkzoekenden). Bij de ingang van de Groenoordhallen worden de protestgangers uit alle hoeken van het land verwelkomd door een pop aan de strop. De opge knoopte pop met een ID- en WIW- bord om zijn nek staat symbool voor de benarde situa tie waarin de meesten van hen zich bevinden. De bezoekers van de manifestatie, georgani seerd door vakbond Abvakabo, zweven stuk voor stuk tussen hoop en vrees. Ze leven in grote onzekerheid over het behoud van hun baan. Tussen de massa zingende en Op ludieke wijze vroegen de Melketiers aandacht voor hun proble men. Foto: ANP/Robert Vos scanderende mensen met felge le vakbondssjaaltjes om hun hoofd staat de breedgeschou derde Jos Rams (40) uit Utrecht. Hij houdt een spandoek vast met de tekst 'Heeft u een ID? Wij wel, behoud onze banen!' Rams werkt bij de stichting Werk aan de Linie. Daar bege leidt hij als werkmeester twee entwintig ID- en WIW-ers die het groot groen onderhouden en oude gebouwen restaureren. „Bezuinigen op deze banen is een zeer slechte zaak", vindt hij. „Bij ons krijgen mensen zonder diploma's en met een uitkering een goede kans. We hebben de ze mensen hard nodig in onze maatschappij. Kijk bijvoorbeeld maar hoe rampzalig parken en plantsoenen erbij liggen. Daar zou best wat meer aandacht aan mogen worden besteed." Pagina Ri: Massale actie voor behoud Melkertbanen leiderdorp - Het Rijnland zie kenhuis in Leiderdorp heeft voor haar couveuseafdeling een tijdelijke opnamestop afgekon digd nadat bij een baby een be smetting met de MRSA-bacterie is geconstateerd. Het ziekenhuis onderzoekt momenteel of me dewerkers, patiënten en ouders die op de één of andere manier in contact zijn geweest met de baby, ook besmet zijn geraakt. De zuigelingen die al op de cou veuseafdeling verblijven hoeven niet weg, maar worden behan deld en verzorgd waarbij extra voorzorgsmaatregelen worden getroffen om eventuele verdere verspreiding van de bacterie te voorkomen. De MRSA-bacterie kan bij men sen met een verminderde weer stand flinke infecties veroorza ken. Alle voorzorgsmaatregelen van het ziekenhuis zijn er daar om op gericht om te voorkomen dat ook andere patiënten be smet raken. door Annet van Aarsen alphen aan den rijn/leiden - De test met een zendmast in Al phen aan den Rijn voor digitale televisie, ruim een week gele den, is geen succes gebleken. In de wijde omgeving hadden mensen die gewoon via de kabel televisiekijken, last van slecht beeld. Vooral op de populaire zender RTL4 was er tot in Lei den aan toe sprake van 'sneeuw'. Die ruis werd dus, naar nu bekend is geworden, veroorzaakt door Digitenne, het bedrijf dat volgens het systeem Digital Video Broadcasting Ter- restial (DVB-T) televisie aan biedt. De test van Digitenne in Alphen is voorlopig stopgezet. „Onder andere ook omdat de tests van tevoren niet goed waren door gesproken met andere partijen, zoals Casema. De kabelbedrij ven waren niet voorbereid", zegt woordvoerder H. de Bruin van stichting Aanpak Interferentie, de organisatie die zich bezig houdt met het voorkomen van storingen. De zendmast in Al phen, waarvoor onlangs vergun ning is verstrekt, is overigens niet de eerste. Op meerdere plekken in de Randstad staan al masten. Maar die hebben tot noch toe niet zo veel problemen gegeven als nu in Alphen aan den Rijn het geval is. Pagina R4: Overlast Digitenne groter dan ven/vacht den haag - Als het aan de Tweede Kamer ligt gaat de con sument tien eurocent meer be talen per kilo vlees. Met de hef fing dragen consumenten bij aan de extra kosten die worden gemaakt om de voedselveilig heid van vlees te garanderen, zoals BSE-testen en de destruc tie van kadavers. Gisteren sprak een Kamermeerderheid zich uit voor het invoeren van de hef fing. Paramaribo - Bij het openen van de graven van de vijftien slachtoffers van de Surinaamse Decembermoorden gisteren zijn grove procedurele fouten gemaakt. De eerste grafsteen werd al opgelicht voordat de rechter-commissaris aanwezig was. Ook van de aangekondig de strenge beveiliging was niets te merken. Onder toeziend oog van belangstellenden konden de werkzaamheden op de voet worden gevolgd. „Er was nog niemand van politie of justitie aanwezig", aldus een getuige. ten, maar de regering werkt sinds de aanslagen van 11 sep tember met de VS samen in de strijd tegen internationaal terro risme. De Amerikaanse inlichtingen dienst had het geheime trans port al vanaf het vertrek uit de haven van Nampo in Noord- Korea in de gaten gehouden. Het schip voer niet onder de vlag van een land. Op aandringen van de inlichtin gendienst dwongen twee oor logsschepen van de Spaanse marine het schip maandag tot stoppen. De Spaanse schepen bevonden zich in de regio als onderdeel van een troepen macht tegen internationaal ter rorisme. Omdat de Noord-Koreaanse ka pitein aanvankelijk weigerde ge hoor te geven aan het bevel, los ten de Spanjaarden enkele waarschuwingsschoten. door Wim Wegman leiden - Intemetsuper MaxFoodmarket houdt er plotseling mee op, en het wereldwijde web rea geert alsof een geliefd buurtwinkeltje de deuren heeft gesloten. Op internetsites geven lezers mas saal blijkt van hun verdriet over het bericht dat de webwinkel - die onder meer actief was in Leiden en Haarlem - de bedrijfsactiviteiten gisteren heeft gestaakt. Zelfs op zakelijke sites als www.emerce.nl en ww- w.webwereld.nl, waar berichten negen van de tien keer onbesproken het archief in verdwijnen, rijgen de reacties zich nu aaneen. (En de spijt overheerst. „Als er één bedrijf is waarvan ik het hoopte dat het het zouden halen, was het Max wel", schrijft ene Josh. De webwinkelaars mokken op het inter net dat ze nu weer met hun winkelkarretjes door die 'vermaledijde Albert H**"' moeten rijden, in plaats van dat de boodschappen in oranje kratjes voor de deur worden afgeleverd. Of, zoals H. Bos het verwoordt: „Jammer dat consume?t°npatro- I Tr nen zo langzaam wijzigen dat mensen niet direct de voordelen aanvaarden." Sommige internetters leven zich uit: „Max maakte deel uit van de vooruitgang en was als het ware onze shop experience of the future. Mocht er een handtekeningenactie komen, ik ben van de par tij", reageert Xena op www.webwereld.nl. En Die- derik op diezelfde site: „Laten we hopen op een doorstart. Als alle klanten vijf nieuwe Wanten wer ven, moeten we een eind komen." Op www.planet.nl worden de vele reacties een in ternetter iets te gortig. „Normaal reageert er nooit een hond op planet-artikelen, en nu het over zo iets stompzinnigs gaat als boodschappen, heeft iedereen een mening", moppert ene Mark. Twiep, die Max luxe onzin noemt, krijgt de wind van vo ren. „Tuurlijk Twiep, en voor je post gebruik je ui teraard niet zo'n luxemiddel als e-mail, maar duw je fijn een handgeschreven brief in de rode bus." Pagina Ri: 'Je hoeft vandaag niette Vomen. Morgen ook niet' Ja, ik word abonnee en ontvang d Naam e krant eerst 2 weken gratis. DMDV A n*. Straat D. Postcode Plaats Telefoon va\ (i.v.m. controle nabezorging) Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,60 kwartaalabonnement automatische betaling 54,50 betaling per acceptgiro 55,00 Handtekening: Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau Bij automatische betaling is mijn bank-gironummer 712141 400114 Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1