REGIO Werkgroep maakt plan voor Batehof Die reacties, daar doen we het voo t Overlast Digitenne groter dan verwacht Straatje keren in Zoeterwoude gaat mis Nawijn weet tijdei symposium in Noon nog van geen mot Fietsster geschept in VoorsP HOC 973 woensdag 11 DECEMB Woubrugge volgt voorbeeld Leimuiden woubrugge - Er komt een werkgroep met bewo ners en ondernemers die nieuwe plannen moeten maken voor een uitbreiding van het Woubrugse winkelcentrum Batehof en vernieuwing van de om geving. Mogelijk krijgt die groep een budget voor professionele ondersteuning. Tijdens een bijeenkomst van Gemeentebelang (GB) over de Batehof meldden zich deze week al de eerste kandidaten aan voor zo'n werkgroep. Het idee is dat de groep op dezelfde manier aan de slag moet gaan als een werkgroep in Leimui den. Die boog zich een jaar geleden over de in richting van een nieuw dorpshart. Onder leiding van Pieter Sturm van het Instituut voor Publiek en Politiek (IPP) en een stedenbouwkundige lanceer de de Leimuidense groep verschillende ideeën. „Ik heb al een afspraak met Sturm, maar het geld moet van de gemeenteraad komen", zo liet GB- wethouder Doky Verhagen weten. Een nieuw plan voor De Batehof is nodig, nadat de gemeenteraad van Jacobswoude vorige maand het zoveelste plan, dit maal van Woondiensten Aarwoude, van tafel veegde. Alleen de uitbreiding van de winkel in fietsen en huishoudelijke zaken Van Raad mag doorgaan. Van Raad is al jaren uit zijn jasje gegroeid. De gemeenteraad vindt dat de ze ondernemer niet mag lijden onder nieuw uit stel en nieuwe plannen. „We hebben in de afgelopen periode als gemeen teraad wat gezwabberd", erkende fractievoorzitter van GB Peter van Hoesel. Tilly Beukenholdt, bur gerlid van GB in de commissie ruimtelijke orde ning, die het afgekeurde plan te massaal vond en vervolg van voorpagina alphen aan den run - De OVer- last die de Digitenne-zender in Alphen aan den Rijn heeft ver oorzaakt, was groter dan de stichting Aanpak Interferentie had verwacht. „We hadden vooraf prognoses gemaakt en oplossingen bedacht voor als er op enige schaal problemen zou den optreden", zegt woordvoer der De Bruin van de stichting. „Er staan nu in de Randstad op vijf plaatsen zenders aan voor digitale televisie. En tot de test in Alphen begon hebben we pakweg 1.100 meldingen gehad van interferentie. Dat is weinig, in een gebied waar een miljoen mensen wonen. Bij Alphen is het een ander verhaal. We moe ten van de kabelbedrijven nog horen hoeveel klachten ze heb ben gehad. Maar het zijn er ze ker een aantal honderd. Dat is naar verhouding veel." „De zender is even in de lucht geweest", bevestigt de woord voerder van Casema, Gradus Vos. „De storing was zogroot, dat ze hem weer uit de lucht hebben gehaald." En zuchtend: „Nee, Casema heeft niets met de zendmast te maken. Behalve dan dat we er veel last van heb ben gehad." Binnenkort gaat de zender in Al phen weer aan. Maar dan op een moment dat de kabelbedrij ven voorbereid zijn. Zij moeten via callcentra hun klanten te woord staan over eventuele sto ringen. Via een lijstje met con- trolevragen kan dan snel wor den bepaald of de ruis wordt veroorzaakt door de DVB-T- zender. In veel gevallen kan het probleem worden verholpen met betere kabels en pluggen. Het is overigens niet alleen kommer en kwel met Digitenne. Bewoners van onder andere Kaageiland en uit de buitenge bieden in de Rijn- en Veenstreek hebben het alternatief voor ka beltelevisie omarmd. Ze zijn juist blij met de mogelijkheid om digitale tv te kijken zonder kabel of schotel. Tot nu toe was Anton en Greet van den Hooren werkten twintig jaar aan miniatuurlandschap de acht oude huizen langs de Bateweg graag wil behouden, pleitte tijdens de bijeenkomst voor een mooi, aantrekkelijk plein, met ruimte voor nieuwe winkels en met meer groen. Maar ook wel met woningen, al mogen die wat haar betreft niet op de eerste plaats komen, zoals in de plannen van de Woondienst wel het geval was. Tussen de on geveer veertig aanwezigen in het zaaltje naast de sporthal ontbrak overigens een vertegenwoordiger van die dienst. .Aarwoude maakt een pas op de plaats", aldus wethouder Verhagen. „De dienst heeft iets te vaak zijn neus gestoten." De Woondiensten, die alle huurwoningen in Ja cobswoude beheert, werkt wel mee met de werk groep en wil zelfs over een groter gebied spreken, inclusief de woningen aan de Gerbrand Swartlaan en de Dr. Lothlaan en het complex aan de Thuis- weide en eventueel de oude woningen van Nieuw Leven in de Schoolstraat. Door de vergroting van het plangebied ziet de wethouder mogelijkheden voor ondergronds parkeren. Beukenholdt kreeg vanuit de zaal geen steun om te discussiëren over het behoud van de woningen van Nieuw Leven aan de Bateweg. „Hebt u er wel naar gekeken? Ze zijn allemaal gescheurd, het is zonde van het geld om daar iets aan te doen", zo kreeg zij te horen. Daarnaast kreeg zij een uitnodi ging om eens binnen te komen kijken. Veel tijd is er niet om een werkgroep op te tuigen en plannen te maken. Van Hoesel wil in de loop van volgend jaar het plan klaar hebben. Volgens Verhagen hoeft dat geen probleem te zijn. „In Lei muiden hebben ze het in drie maanden gered. Onder druk kunnen er goede ideeën komen." het voor hen - bij gebrek aan een kabelaansluiting - behel pen. Digitale tv garandeert volgens Digitenne een storingsvrij beeld met geluid van cd-kwaliteit. De abonnee krijgt voor 8,95 euro per maand een antenne van cir ca 15 centimeter op of naast de beeldbuis. Die antenne levert digitale etherontvangst van de 25 meest bekeken tv- en 16 meest beluisterde radiokanalen. Verder krijgt de klant een toe gangspas om de digitale ontvan ger (de Digi-box) te activeren. „Het is vele malen goedkoper dan kabel. En een beter alterna tief dan de schotel waarvan wij hier op Kaag gebruik maken", zei oud-dorpsraadvoorzitter Bruijn van Kaageiland onlangs nog. „We hebben geen kabel op Kaageiland. Ik woon hier tien jaar en ik heb al vele duizenden guldens uitgegeven aan scho tels. En als het regent of sneeuwt heb ik geen ontvangst Voor ons is de Digitenne een uitkomst." Anton en Greet van den Hooren reisden al over grote delen van de wereld om hun zelfgemaakte oer-Hol- landse veenlandschap met veel Nieuwkoopse huizen te laten zien. Foto: Mark Lamers door Marieta Kroft ter aar/nieuwkoop - De ballen- bakkerij van Bots in Nieuwkoop. De boerderij van Herrewijn en het Nieuwkoopse smederijmuse um met een poepdoos ernaast. Het is een greep uit het Holland se veenlandschap van Anton en Greet van den Hooren. Maar liefst twintig jaar is het echtpaar uit Nieuwkoop beziggeweest om een oer-Hollands tafereel met honderd 'mensen' uit de dertiger en veertiger jaren op een schaal van één op vijf na te maken. Ze zijn er de afgelopen jaren diverse keren mee naar Brazilië, Duits land en Spanje geweest. Tot en met ii januari is het winterlan- schap de blikvanger van Intratuin in Ter Aar. Voormalig timmerman Anton (66) en zijn vrouw Greet (59) van den Hooren hebben er duidelijk plezier in om de vele bezoekers over hun passie te vertellen. Vooral ook omdat het publiek zo enthousiast reageert op de creatie van de twee Nieuwko- pers. „Al die reacties, die hou den ons op de been", zegt An ton glimlachend. De uit de hand gelopen hobby kwam in 1981 toevallig tot stand. Anton van den Hooren kwam 's avonds thuis en trof zijn vrouw aan die met andere vrouwen aan het kleien was. „Ik pakte een stuk klei en maakte er een poppetje van. Greet schrok ervan, zo goed zag het eruit. Mijn vrouw kleedde het poppe tje aan, en daar schrok ik weer van. Toen is het begonnen. Het poppetje werd een klompenma ker en daar moest weer een klompenmakerij bij worden ge maakt." De twee verdiepten zich in de historie. Anton van den Hooren, een actieve vrijwilliger in de Nieuwkoopse zorgcentra, sprak veel bewoners over vroeger. „Ik ben zelf van 1936 en weet ook nog wel iets van die tijd." Hij wijst naar een daggeldershuisje in zijn tentoonstelling. „Daarin heb ik met elf broers en zussen gewoond." De twee gaven in hun woon plaats hun ogen goed de kost. Zagen zij iets, dan ging Anton erop af om de boel o Precies vijf keer zo k hij het huis na, inclu selde stenen, ramen met dakpannen of rie Het echtpaar Van d< kocht de klei, maar materiaal kregen zij i het buiten in de n „Soms vinden we ee onze deur met stofje ger", zegt Anton van ren. „Dan zit er een met iets van 'dit ku vast wel gebruiken' Het nu uitgebeelde schap is een levenc Voor de huizen ligt vroren 'voorweterinj ophaal- en een dra het ijs wordt geschaa houten schaatsen om ren zijn zelfgemaakt plexiglas lijkt net echl De Van den Hoore ook een zomerlani plaats van ijs is er ee 300 liter water, omj levende planten. De de figuren hebben mertafereel plaatsge turfstekers, baggera vissers en palingroke Anton en Greet van zijn al drie keer me naar Brazilië afgere waren ze twee keer één keer in Duitslani tijdens de Floriade Zoetermeer waren partij. Diverse keren op de televisie: in Bn je en in 1986 in NG Nu. Ook hebben zi prijzen en onder van de gemeente Ni de wacht gesleept. Na 11 januari gaat kante meter landsch opslag weer in tot expositie. Waar die nog niet. Misschien kenhof of in Maduro lebei belangstelling toond. Plannen vr uitbreiding hebben kopers nog niet „E nog meer ruimten legt Anton uit. Aan de schuifelen! langs het winterlani deze middag geen men. Vooral voor ou< een feest der herkei zijn geen kunsten maar wij zijn gewo< zegt Anton tegen vrouw. Zij heeft h< meteen klaar: „Nou maar gewoon." zoeterwoude-rundijk - Een 54- jarige man uit Zoeterwoude- Rijndijk is gistermiddag in zijn woonplaats gewond geraakt aan zijn nek bij een botsing met een auto die aan het keren was op de Burgemeester Smeetsweg. De bestuurder van de wagen, een 54-jarige vrouw, zag de auto van de Zoeterwoudenaar niet aankomen. De man is naar het ziekenhuis gebracht. RANDVERSCHIJNSELEN Nietsvermoedend op bezoek bij Tof Keer op keer bewijst het bedrijf dat het niet in staat is om zijn werk normaal af te handelen. Oké, meestal lukt het nog wel aardig om iedereen die daarom heeft gevraagd van elektriciteit, gas en stromend water te voorzien. Maar om de betaling van die zaken vervolgens ook netjes en probleemloos af te han delen, dat is al te vaak een onmogelijke opgave. Reclame maken, dat kunnen ze daar goed. Dat ze zo slim inkopen, en dat je daarom als bedrijf absoluut het beste afbent als je met hen in zee gaat. Maar je vraagt je soms af waarom ze eigen lijk reclame maken. Want met hun naamsbekendheid zit het wel goed. Zeker toen de sponsoring van een gro te voetbalclub helemaal uit de klau wen liep, waren ze dagelijks in het nieuws. En ook nu nog vult hun naam geregeld de kolommen. Meestal als ie mand weer eens helemaal wanhopig wordt van de eindeloze stroom onte rechte aanmaningen of teruggaven. Energiebedrijf Nuon is zo onderhand synoniem voor een administratieve chaos, zoals de NS garant staan voor chaos in het openbaar vervoer. En omdat ze er bij Nuon maar niet in slagen hun eigen administratie op or de te krijgen, hebben ze een paar jaar geleden besloten om ook voor andere instanties een deel van de administra tie te gaan doen. Het energiebedrijf int tegen een kleine vergoeding voor de gemeenten de reinigings- en de riool rechten. Hoe gemakkelijk. De gemeen te hoeft geen aparte rekeningen meer te sturen en voor Nuon is het nauwe lijks extra werk, maar wel een leuke bijverdienste. Tenminste, zo lijkt het. Maar ook hier gaat het fout. De rekeningen worden namelijk in groten getale niet ver stuurd. Terwijl een normaal mens snel naar de telefoon grijpt als hij een veel ,te hoge of veel te lage rekening bin nenkrijgt, gaat er in een gemeentehuis nergens een belletje rinkelen alsNuon jaar in jaar uit veel te weinig geld bin nenbrengt. Zo kan de schuld van het energiebedrijf aan Voorschoten in een paar jaar geruisloos oplopen tot een ...KlNt^KOPV^ALLWflC Zl€WeWMT€N, SUFTRMARkT, -zwemu&i... jeftëgr AUS 8lJ WöN 0Kli>ER- £N PARA Wïgfósi VJt P6 LMTftt TUD2DV&1 GNV ÖVER? half miljoen euro. Blijkbaar zijn dat geen bedragen die in Voorschoten ge mist worden. Het rare van de zaak is dat Nuon nu eens niet de kwaaie pier is. Sterker nog: het energiebedrijf is in dit verhaal hartstikke tof. Want aan het eind van het liedje krijgen de gemeenten - zij het met de nodige vertraging - hun geld, en kunnen de mensen die jaren lang geen aanslag voor hun vuil en hun riool hebben gekregen dat geld definitief in hun zak houden. De moraal? Nuon levert als energiebe drijf de grootste problemen, maar als beheerder van je rekeningen is het be drijf zijn logo in goud waard. Nachtmerrie Zou wethouder Heieen Steens in haar vrije tijd ook aan sport doen? Hangt zij in de sportschool aan de gewichten, slaat zij op de tennisbaan een balletje of rent zij in haar trainingspak op zon dagmiddag door het Bos van Wijcker- slooth? Volgt zij karatelessen of gaat zij - afhankelijk van de weersgesteldheid - schaatsen op dan wel duiken in de Klinkenbergerpias? Gaat zij in haar va kantie waterskiën of parachutesprin gen? Weet zij wat een birdie is en hoe de buitenspelval in zijn werk gaat? Waarschijnlijk niet. De Oegstgeestse sportwethouder maakt niet de indruk een actief typje te zijn. En van enige betrokkenheid bij het sportleven in haar woonplaats kan ze ook maar moeilijk blijk geven - tenminste wan neer die betrokkenheid verdergaat dan overal je neus laten zien, want dat heeft Heieen heel goed onder de knie. Deze week kwam de wethouder weer eens frontaal in aanvaring met de sportverenigingen, dit keer over de ra dicale huurverhogingen die de ge meente aan de clubs heeft opgelegd. Heieen hoorde alle kritiek gelaten aan, om vervolgens heel kleintjes te vertel len dat zij de huurverhogingen ook niet zo'n goed idee vindt. Maar ja, het gat in de begroting moet ergens mee gedicht worden. Je vraagt je af: wat mot je met zo'n ant woord? En wat mot je met een wet houder die zich blijkbaar in het college de vreselijkste bezuinigingen door de strot laat wringen en die niet eens haar best doet om dat in het openbaar een beetje te verbloemen? O, ging Heieen maar eens op karate of ninjutsu. Leerde zijmaar eens een flin ke trap uitdelen. Het dondert even niet naar wie. Geef een trap naar je collega wethouders als ze weer met hun fikken aan je portefeuille zitten. Of schop naar de bestuurders van de sportver enigingen als die komen zeuren dat ze zo veel huur moeten betalen, terwijl ze per saldo nog altijd bakken subsidie ontvangen. Het maakt niet uit. Als je maar niet meer met hangende schouders komt toegeven dat je het ook niet kunt helpen dat je de sport verenigingen de nek omdraait. Want dat soort bestuurders is toch wel de grootste nachtmerrie voor iedereen die het zo af en toe hartgrondig on eens wil zijn met zijn gemeentebe stuur. En is dat laatste niet een mooie definitie van wat altijd zo mooi de 'be trokken burger' wordt genoemd? Tekst: Ruud Sep Tekening: Maarten Wolterink noordwuk - Toen de demissio naire minister Hilbrand Nawijn van integratie en vreemdelin genzaken gisterochtend in Noordwijk zijn toespraakje hield, wist hij nog van niets. En toen Theo van Gogh het Busi- ness Class Symposium in Hotels van Oranje zes uur later afsloot, wist ook hij nog van geen motie van wantrouwen tegen Nawijn. Voor de vierde keer hield Harry Mens in het vijfsterrenhotel in Noordwijk zijn grote symposi um. Zakenmensen uit het hele land waren toegestroomd om interessante verhalen te horen van collega-zakenmensen. Na wijn, Van Gogh, Mens en nog acht anderen hielden hun toe spraak. Grote afwezige, de man die de afgelopen drie keer het symposium smoel had gegeven, was professor Pim. De geest van Fortuyn waarde echter wel rond in Noordwijk. Op de stoelen in de zaal lag zijn laatste boek, de laatste columns van de ver moorde zakenman annex 'red der van politiek Nederland' an nex minister-president in spe. Mens refereerde er uitgebreid aan, in zijn opening van het symposium. Om vervolgens Na wijn - die hij steevast 'Hilde- brand' noemde - uit te dagen. „We zijn hier toch onder elkaar. Houd je niet in, blijf uitkomen voor je mening. Ga vanmiddag naar je collega's en houd vast aan je overtuiging. Laat je niet ringeloren door Balkenende." Nawijn zou spreken over poli tiek en ondernemerschap. Zo stond het op het programma. En inderdaad, hij rfll even aan zijn ge spraak dat de Tw 'één groot ritueel' i dememer ben en mand met goede i( zaak beter te laten g ciënter te werken, d gewaardeerd. Dan over na. In de polit gendeel waar. Als dat de Kamer beter neren, dan wordt ven het maaiveld Verder had zijn t< nig met ondemi maken. Asielzoekei ten, een strengere dure en beter inbi over sprak hij. Oi einde nog even tel hij ondernemers oc vindt, en tot slot zi y visie van Nawijn -r, zen. De rest van de dag door toespraken va gens uit de zakenw 3 teuren van muitin zaal vol ondemenj ervan - al gaf een r Den Haag wel toe ook vooral gaat on> van contacten, nie( wat er gezegd word a Rond vieren sloo i Gogh op eigen eig< - buik in de bretels e sium af, en konden mers met elkaar a betaalde maar goe( i om contacten te lef Behalve Nawijn. D c even naar Den Hai of andere motie, i voorschoten - Een 44-jarige fietsster uit Leiden is gistermid dag gewond geraakt bij een aan rijding in Voorschoten. De vrouw sloeg op de Leidseweg af om de Badhuisstraat in te rij- den. Een 52-jarige uit Voorschoten mfcj ster te laat op. Hetv: met letsel aan nek_ overgebracht naar1 Ziekenhuis in Leide

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 16