LI/ LEIDEN REGIO ech, pech en og eens pech Leidse politiek stemt in met aankoop ambulancedienst 'Jeugd in Warmond is verschrikkelijk braaf R3 finterkoninkje zingt Itijd hetzelfde liedje Ijst/regio - Het is elke .elfde liedje bij het linkje. En in deze van het jaar zingt ie- stborstje, man of iiur voor zichzelf. Met ,ling dat geen enkele het territorium, achtertuinen groot is, egt. Overigens fluit borstje in tegenstel- et winterkoninkje een l repertoire. Deze en wetenswaardigheden it de koker van een van IVN Leiden en i, die een nieuwe vo- irsus voorbereidt, geluiden van de ek en kauw, de alarm- n een vogel in nood [odieuze lokroep van IVN-gids Dineke Kis- raakt er niet over uit- Zo geestdriftig als ze Plotseling allergisch voor de kat Jos Jansen mag door met woontorens in Poelgeest EDOX Leiderdorp it stroom "ip - Een groot deel van tp heeft gistermiddag uur zonder stroom Rond half drie viel de [t, volgens de storings- n NUON veroorzaakt icabelbreuk. Tijdens Êaamheden zou een [geraakt. In de biblio- i de Cor Gordijnsingel oring aanleiding om an stal te halen. „De iiek heeft niet zo veel wardoor het in bepaal- rh wel erg donker was. kjde balie", aldus een fcster. Waxinelichtjes, tfoor de kerstviering «trsoneel, brachten c licht in de duisternis. heel feëriek. We kre- leuke reacties op. x>n dachten dat we al kerstsfeer waren." IC woensdag 11 DECEMBER 2002 door Robbert Minkhorst leiden - De Leidse politiek steunt het besluit van burgemeester en wethou ders om ambulancedienst De Jong te kopen. De overname van De Jong moet ervoor zorgen dat de ziekenwagens op tijd blijven rijden. Ook krijgt de ge meente meer grip op het ziekenver- voer. Alle politieke partijen steunden gister avond in de raadscommissie bestuur en veiligheid de aankoop, waarmee een bedrag van 700.000 euro is gemoeid. De afgelopen maanden is druk onder handeld met de Haagse Witte Kruis Holding, de eigenaar van De Jong. De gemeente bracht daarvoor oud-wet houder T. van Rij in stelling. Een eerde re poging om De Jong in handen te krijgen mislukte, na getreuzel van de gemeente en het uitblijven van de ver plichte toestemming van de zorgverze keraar. Had Leiden De Jong eerder ge kocht, was het goedkoper uit geweest. Burgemeester W. Lemstra zei gister avond dat de gemeente een belangrijke aankoop heeft gedaan. „Wij hebben in Leiden de beste aanrijtijden van Neder land. Onze ambulances zijn er binnen dertien minuten. Dat wil ik graag zo houden. Dat is ook een publiek belang. De markt mag van mij veel dingen doen, maar ik wil graag dat de overheid hier zeggenschap over houdt." Burgemeester en wethouders onder handelen nog met een andere ambu lancevervoerder in de regio, de Zorg groep Utrecht-West (ZUWe) over een vorm van partnerschap. Leiden wil dat ZUWe, eigenaar van de ambulance diensten in de Bollenstreek en in de Rijnstreek, mede-eigenaar wordt. Dat zou betekenen dat ZUWe meebetaalt aan het kopen van De Jong. Het voormalige Leidse familiebedrijf - het werd onlangs aan de Haagse tak van De Jong verkocht - heeft 7,5 ambu lance. Eén ziekenwagen deelt De Jong met de gemeentelijke Eerste Hulp Dienst. De EHD (2,5 ambulance) en De Jong. gaan nu samen. Lemstra stelt als voorwaarde dat de ge meente in ieder geval een meerder heidsbelang krijgt. Zo krijgt Leiden ook zeggenschap over de ambulanceposten en de verdeling van de ritten. Uiteinde lijk moet dat ook tot goedkoper en effi ciënter ziekenvervoer leiden. Alleen de WD en D66 liepen niet warm voor de aankoop. Na de woorden van Lemstra gaven ze het voorstel 'het voordeel van de twijfel'. Andere partij en waren enthousiaster. Vooral Groen links, de SP en de Christenunie. De SP vindt ziekenvervoer een overheidstaak. De ChristenUnie en Groenlinks refe reerden aan de eerdere mislukking. „Eind goed, al goed", zei F. van As (CU) „Er zijn twee jaren voorbij gegaan. Deze kans moeten we met beide han den aangrijpen." Tegen de WD en D66 zei hij, dat ais Leiden De Jong niet had gekocht, ZUWe dat wel had gedaan. Die had dan een 'te dominante positie' op de markt gehad. D66 en de SP vinden dat de gemeente erg optimistisch is over het terugverdie nen van haar investering. De aanschaf prijs van 700.000 euro komt ten laste van de begroting van de brandweer. In zeven jaar moet Leiden dat geld er weer uit hebben. „De overhead gaat omlaag, we kopen samen brandstof in, de kos ten van de directie kunnen lager en we zorgen voor betere efficiency", zei brandweercommandant F. van Oosten. „Ik zal niet ontkennen dat het wat sprokkelen is hier en daar, maar het moet lukken." icy Ubert 0 enthousiast bereidt nieuwe cursus vogel- ir. „Denk niet dat al- reldvreemde natuur- th daarvoor inschrij- geitenwollensokken- igt achter ons." en de cursussen die isatie verzorgt krijgen ';elijker imago, lemaker. Het wordt verder te kijken dan pbergschuur. „Steeds nsen gaan de natuur imaker hoeft zich de d geen zorgen te ma- laar cursus wel vol- 1 loopt, zegt ze. „Van 18 tot 80 jaar, man en vrouw, arbeider en wetenschapper; ze schrij ven zich allemaal in." Voor dit toenemend succes heeft de IVN-gids geen duidelijke ver klaring. „Het gedrag van vogels en hun uitbundige zang zijn gewoon boeiend." Mensen die weinig of niets van vogelzang weten, kunnen zich inschrijven voor de 'opvlieg- cursus'. In drie theorieavon den, op de dinsdagen 18 maart, 1 april en 20 mei wordt aandacht besteed aan onder werpen als: gedrag, zang, wei devogels en nestkasten. Ook staan er acht 'vroege-vogel- zang excursies' op stapel, waarbij de deelnemers bij zonsopkomst natuurgebieden in trekken om naar vogels te luisteren. Cursisten die al vo gelkennis hebben opgedaan kunnen zich inschrijven voor de 'doorvliegcursus' die ook uit drie theoriebijeenkomsten en acht excursies bestaat. „Dat we vroeg in het voorjaar beginnen, heeft zijn reden", legt Kistemaker uit. „In maart zijn er nog niet zoveel vogel soorten, maar successievelijk komen er nieuwe zomergasten bij. Met de komst van nieuwe vogelsoorten, bouwen we het geluidenpracticum op." De theorielessen worden gege ven in het Wellant College aan de Lange Voort in Oegstgeest. Voor meer informatie is Dine ke Kistemaker bereikbaar op telefoonnummer 071-3612219. n Leiderdorp pas morgen open - De IJsclub Leider zijn ijsbaan donder- let publiek. Hoewel in de regio inmid- zijn, wacht het be- le Leiderdorpse IJs- een nachtje. „Dan hebben we er langer plezier van. Het is prachtig ijs. We willen het liever nog een nachtje laten aan sterken." De ijsbaan aan de Mauritssingel is vanaf donder dag dagelijks geopend van 10.00 tot 22.00 uur. B@ckspace, een Warmondse hangplek door Coen Polack warmond - Aan de buitenkant van het Trefpunt in Warmond is nog geen bord met in grote, dui delijke letters 'B@ckspace' ge plaatst, dus een voorbijganger kan het nieuwe internetcafé ge makkelijk over het hoofd zien. Maar steeds meer Warmondse jongeren vinden de weg naar B@ckspace wel. Sinds het inter netcafé twee maanden geleden openging, zijn er zo'n dertig le den geregistreerd. En iedere week komen er nog nieuwe le den bij. In het zaaltje waar het internet café drie keer per week te vin den is, zoemen de zes laptops zachtjes terwijl de gele lampjes van de ISDN-modems driftig flikkeren. Tussen scanner, prin ter, cd-brander en andere appa ratuur op de tafels zitten wat jongens geconcentreerd te com puteren. Hun gezichten zijn blauwig verlicht door het schijn sel van hun lcd-schermen. Muamer Tabakovic (13) en Jaap Vleeshouwer (13) zijn al een tijdje lid van B@ckspace en spe len graag spelletjes op de com puters. Muamer is bezig met 'vrouwen versieren', een spelle tje dat hij op een Nederlandse site vol games heeft gevonden. Hij laat zien wat hij virtueel in huis heeft. „Dit hier is je huiska mer", zegt hij, wijzend op het scherm. „Daar kan je bijvoor beeld trainen met gewichten en hoe sterker je bent, hoe meer aandacht je krijgt van vrouwen als je naar een café gaat." Muamer en Jaap komen vooral voor de gezelligheid, maar Jaap bekent snel dat hij ook in Back space komt omdat het lekker goedkoop internetten is. Als je voor 5 euro per jaar lid wordt, krijg je een pas waarmee je voor 25 cent per half uur het internet op kunt. Geen bedrag waar je een internetcafé met zes com puters zonder problemen van laat draaien, maar B@ckspace wordt door onder andere de ge meente bekostigd. Het internet café is het resultaat van de in spraak van de Warmondse jeugd in de politiek. Twee jaar geleden mochten de jongeren zeggen wat er allemaal ontbrak in Warmond. Winkels, een goe de hangplek en een internetcafé waren de dingen die zij het meest misten. Het internetcafé is er nu een paar maanden en het doet tij dens openingsuren vaak ook dienst als hangplek. Coördinator Natasja Veenboen „Het is vooral een sociale gelegenheid. Van e- mailende toeristen hoeven we het hier niet te hebben en ik denk dat de meeste jongeren in Warmond thuis ook wel kunnen internètten. In Warmond is voor jongeren weinig te doen. Op za terdagavond is de snackbar de voornaamste ontmoetingsplek. B@ckspace is voor veel jongeren een leuke gelegenheid om sa men wat te doen. Het is eigenlijk ook een beetje de hangplek die ze wilden." De leden van B@ckspace mogen dan thuis vaak al internet heb ben, het café biedt ze ook com putercursussen. Vanaf deze week begint B@ckspace met een serie workshops variërend van 'website-bouwen' en 'foto-be werken' tot 'muziek downloa den'. Veenboen „We willen ze vooral leren wat er allemaal met een computer kan. Ik ga ze na tuurlijk niet laten zien hoe je op allerlei illegale manieren gloed nieuwe cd's van het internet kunt slurpen, maar ik wil ze wel uitleggen hoe je een cd moet branden. Er zijn sites waar je le: gaal muziek kunt downloaden, dus daar werken we mee. De ge meente moedigt het illegaal ko piëren van muziek natuurlijk niet aan, dat kun je wel begrij pen." Al met al hangt er in B@ckspace een ontspannen sfeer. Vrijwilli gers met verstand van compu ters helpen met de technische kant van de zaak en Veenboer houdt een oogje in het zeil. „Ik heb een soortgelijk project in Leiden-Noord opgezet en daar proberen de jongeren je con stant uit. Ze weten dat ze niet met zijn tweeën achter een scherm mogen en toch blijven ze het doen. Hier in Warmond zijn ze verschrikkelijk braaf. Dat is wel een groot verschil." B@ckspace werkt met twee snel le ISDN-aansluitingen, het snel ste wat in Warmond te krijgen is. Veenboer: „Zodra er volgend jaar kabel of ADSL beschikbaar komt, stappen we daarop over, want we kunnen natuurlijk niet hebben dat onze leden thuis sneller kunnen internetten dan hier." Voor meer informatie over de cursussen van B@ckspace kun je mailen met backspacewar- mond@hotmail.com, bellen met 06-26010031 of langskomen als het internetcafé open is, donder dag van 19.00 tot 22.00 uur, en vrijdag en zaterdag van 14.00 tot 17.00 uur. Herenweg 80 (zij-in- gangTrefpunt), Warmond. Waarschuwing voor scholieren door Silvan Schoonhoven leiden - In de dierenwinkel zag hij er zo leuk en aaibaar uit, die hond, kat of slang. Eenmaal thuis blijkt het verzorgen duur der en veeleisender te zijn dan gedacht. En dan moet je ook nog iemand vinden die er op wil passen in de vakantie. Jaarlijks belanden tienduizenden afge dankte huisdieren in het asiel of in de vrije natuur. Een kwalijke zaak, vond rech tenstudente Bibi van der Hofste de (21) uit Leiden. Ze stelde een boekje samen met bijdragen van experts over het hebben en hou den van huisdieren, bedoeld voor basisscholen. Vanavond wordt 'Plezierdier' in Amster dam gepresenteerd. Docenten in Leiden en Amsterdam krijgen het boekje begin 2003 als lesma teriaal aangeboden. Vooral tegen de zomer krijgt Van der Hofstede als vrijwillig ster bij de dierenambulance elk jaar te maken met een hausse aan dakloze dieren. „Dan krij gen we ineens telefoontjes van mensen die zomaar opeens al lergisch zijn geworden, en - oh ja - ook nog toevallig drie weken op vakantie gaan. Huisdierbezit- ters denken er ook niet over na dat een dier ook nog gecastreerd moet worden bijvoorbeeld. Of dat hij elk jaar inentingen moet hebben. Ze kopen een puppy voor iemand met een fulltime baan, dus wie moet het beest vijf keer per dag uitlaten? Veel dieren worden uiteindelijk ge woon de auto uitgezet. Dat overleven ze niet, want ze weten niet meer wat hun vijanden zijn. Wat mij betreft kan het dieren leed wel verminderd worden met een goede voorlichting." Niet alleen katten en honden eindigen op straat, aan een boom of in het asiel. Juist bij exotische dieren blijken de moeilijkheden groter dan voor zien. Naast de asiels bestaan daarom al opvanghuizen voor knaagdieren en reptielen. Het boek van Van der Hofstede geeft tips waar je op moet letten als je een reptiel aanschaft.Als je bij voorbeeld een slang koopt, neem dan niet een slang die al leen hagedissen eet. Want daar is niet aan te komen. Het is ook moeilijker een oppasadres te vinden voor een slang. Die bees ten eten levende muizen en de meeste mensen kunnen het niet over hun hart verkrijgen om een lief muisje te laten opvreten. Een kat eet ook konijnenvlees, maar dat zit in een blikje." xh kan een mens korte tijd? Vraag het uw N. Norbart uit vertelt het volgende k zat samen met mijn 51 in de intercity van m naar Vlissingen, die II middag 23 oktober zes bij Warmond loor een kabelbreuk, i gesommeerd de rlaten en te gaan lo- het spoor richting ■^den. Toen mensen gingen lopen, wer- ar een stilstaande 1. Na verloop van tijd met die trein het Ijjie naar Leiden Bilge s' e trein had ik al naar '°T)elft gebeld met de ijn kleinzoon en ik konden worden opgehaald. Zo gezegd, zo gedaan. Met de auto zijn we veilig thuis gekomen. Ik heb daarna de NS een brief ge schreven waarin ik mijn onvre de over de situatie heb uitge legd." Als genoegdoening voor de door mij geleden schade en on gemak kreeg ik van de NS twee boekenbonnen ter waarde van vijf euro per stuk. Van de ene bon heb ik het tijdschrift Opzij gekocht, van de andere een tijd schrift over Harry Potter voor mijn kleinzoon. Ik moest nog wel een bedrag bijbetalen, om dat de bonnen niet toereikend waren. Ik vind dat gebaar van de NS te schaamteloos voor woorden. Geef dan geen ca deau!" Als klap op de vuurpijl kreeg Als oud en nieuw nadert komen er allerlei jaaroverzichten binnen. Zo kwam onlangs ook de ReSpons Evenementen Top too uit. Het is de lijst van de honderd grootste publieksevenementen in Nederland, samengesteld door Kruijver Consultants uit Amsterdam. Het bureau kijkt naar aantallen bezoekers en aandacht in de media. Leiden is redelijk vertegenwoordigd met twee evenementen. De viering van Leidens Ontzet staat op de zevende plaats, terwijl vorig jaar 'slechts' een 46ste plek werd bereikt. De Peurbakkentocht is met stip gestegen van 61 naar 39. Opvallend is de enorme stijging van net Bloemencorso van de Bollenstreek van de honderdste naar de negende plek. De lijst wordt aangevoerd door de Nijmeegse Vierdaagse, gevolgd door het zomercarnaval en de marathon in Rotterdam. Waarom is dit nu interessant? De cijfers zijn belangrijk als het om de werving van sponsors gaat. De 3 October Vereeniging, de organisa tie van het Bloemencorso en Aad van der Luit, de man achter de Peurbakkentocht kunnen, gesterkt door deze cijfers, weer aan de slag. Archieffoto: Taco van der Eb door Nancy Ubert oegstgeest/den haag - Bouwbe drijf Jos Jansen kan de zes woontorens in Poelgeest voorlo pig verder afbouwen. Vanmor gen, vlak voor het ter perse gaan van deze krant, deed bestuurs rechter Verbeek uitspraak in het kort geding dat een groep om wonenden aanspande tegen de gemeente Oegstgeest. De rech ter stelde de bewoners in het ongelijk. Volgens advocaat Besselink van de bewoners deugt er niets van de tweede bouwvergunning die de gemeente aan de Rijpwete- ringse bouwonderneming heeft verleend. Dat had de raadsman in oktober, bij een ander kort geding over die tweede vergun ning, al aan de rechtbank laten weten. Ook toen verloren de omwonenden. Dat de bewoners voor de tweede keer een kort ge ding konden aanspannen, heeft te maken met de uitspraak in het hoger beroep dat de Raad van State in november deed. In die uitspraak dachten de omwo nenden nieuwe juridische argu menten gevonden te hebben. Bewoners van Poelgeest, ge meente Oegstgeest en bouwbe drijf Jos Jansen zijn al meer dan anderhalf jaar verwikkeld in een juridische strijd,. De bewoners zijn overtuigd van hun gelijk. De woontorens vallen volgens hen veel hoger en breder uit dan hen indertijd, toen zij hun dure hui zen kochten, werd voorgespie geld. Met het aanvechten van de hoogte wisten zij een paar maanden geleden hun gelijk te halen. Zowel de bestuursrecht- bank als de Raad van State wa ren van mening dat de torens ten hoogste zes, en dus geen ze ven, verdiepingen mogen tellen. In de nieuwe juridische ronde vechten de buurtbewoners voor smallere torens. Advocaat Bes selink zich door de laatste uit spraak niet uit het veld slaan. „De bodemprocedure zetten we voort. We vechten, net als bij die eerste bouwvergunning, door tot en met de Raad van State. De gemeente en het bouwbe drijf kunnen nu in elk geval door met de bouw. Had de rechter gesommeerd df werkzaamhe den stil te leggen, dan waren Oegstgeest en Jos Jansen in gro te financiële moeilijkheden te recht gekomen. t De 8lauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Tïmoteus Waarsenburg en Eric-Jan 8erendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 mijn schoonzoon die ons in Leiden had opgehaald, een bon van de politie Hollands Mid den. Hij is door de Joop Walen kamptunnel gereden, die blijk baar voor personenauto's is verboden. Dat wist hij niet, want hij kent Leiden niet en was er nog nooit met de auto geweest. Hij gaat nooit met een auto naar een 'vreemde' stad, omdat wij de doffe ellende met auto's in Delft kennen. Maar goed, dat ritje door de tunnel leverde dus een bekeuring op van 57 euro. Het is al met al een duur dagje geworden door die kabelbreuk." 'Gerechtigheid?* Een paar criminelen die in Eindhoven een geldtransport wilden overvallen, gingen begin deze maand vrijuit. De politie in Brabant had niet genoeg mens kracht om tot arrestatie over te gaan. De potentiële daders wer den slechts vermanend toege sproken. Hoe anders ging het 4 decem ber in Leiden. Daar fietste een 16-jarige scholier van de Ste venshof naar school en passeer de het viaduct bij station De Vink. Aan de Voorschotense kant aangekomen fietste hij even naast het fietspad. Geluk kig stonden er vijf gerechtsdie naren paraat om hem zijn ge rechte strafte doen ondergaan: een boete van 28 euro. „Erg irri tant", vindt vader Peer van der Burgh. „'Fijn' dat er politie is." Eric-Jan Berendsen (advertentie) H Dit superplatte iL staaltje Zwitserse w horlogemakerskunst is verkrijgbaar *'r bij onderstaande juweliers. I Katwijk aan Zee Juwelier v.d. Zwart, Zeilmakerstraat 2 Leiden, Plessen Juweliers. Bevrijdingsplein 12-13 Leiderdorp, Juwelier De Jonge, Winkelcentrum Santhorst Sassepheim, Juwelier Wielinga. Hoofdstraat 196

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 15