REGIO Stel dat het allemaal maar een droom m 'Ik vind het kwalijk dat het volk geen inspraak kr WOENSDAG 11 DECEI NAVRAAG Het is ook nooit goed. Voor een lekkere wintermaaltijd moet eerst de vorst over de groente heen. Maar nu vriest het een keer stevig en dan blijkt de winterkost onbetaalbaar. Want Koning Winter dient dit jaar zich volgens de kenners juist weer te vroeg aan. De prijs van spruiten rijst de pan uit. Hoe blijft de winter volgens groenteboer HUUB VAN TEIJLINGEN uit Zoeterwoude-Dorp smakelijk en betaal baar? Om maar met de deur in huis te vallen? Hoe veel duurder zijn de spruiten sinds het is gaan vriezen? „De spruiten worden inderdaad snel duurder. Twee weken terug kostten ze 98 cent per kilo, nu 1,98. Maar dan heb je wel van die lekkere kleine, van de allerbeste kwaliteit. De spruiten zijn zo duur, omdat er veel vraag naar is en omdat ze schaars zijn. Alles wat nu nog op het land staat, zit vast en is dus niet te pluk ken." Geldt de prijsstijging voor alle winterkost? „Nee. Dat geldt bijvoor beeld niet voor de winter wortels en uien, die allang van het land zijn. Maar de prei wordt wel steeds duurder. Ik verwacht weer een prijsstijging aan het eind van de week. De prijs kan van dag tot dag veranderen, want het luistert nauw. Gelukkig hebben de klanten er begrip voor. Ik heb nog geen klacht over dure groente gehoord." Hoe ziet de ideale winter eruit voor een groenteboer? „Van mij mag de temperatuur de hele winter vijf graden zijn. Bo ven nul. Dan is de handel mooi en richt de vorst geen schade aan de gewassen aan. Want dat gebeurt nu. Het verhaal dat de vorst over wintergroenten moet heengaan, heb ik nooit begrepen. En wat te denken van regen na zo'n vorstperiode. Dan staat straks die prachtige boerenkool te rotten op het land." Gaat u met uw winterkost nog de ijsbaan op? „Nee, dat laat ik aan anderen over. Ik vermoed dat veel schaatsers erwtensoep uit blik krijgen voorgezet. Van mij mag het. Als zij na het schaatsen maar trek hebben in onze producten. En als ik naar de drukte in mijn winkel kijk, heb ik geen klagen." Wat schaft de pot bij u vanavond? „Je kijkt er misschien van op, maar voor mij vandaag geen sprui ten of boerenkool. Dat heb ik deze week al genoeg gegeten. Het moet weer eens iets lichters zijn. Misschien worden het wel wor teltjes. Geen winterwortel, maar bospeen want die hebben wij ook in de aanbieding." Tekst: Tim Brouwer de Koning Foto: GPD/Marco Hofste UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1977, zaterdag 10 december LEIDEN - De ANWB verhuist vandaag naar het gebouw aan de Sta tionsweg, waar voorheen LIBA-kleding zat en déérvoor Het Motor huis. De ANWB in Leiden zal dan beschikken over een ruimte die drie maal zo groot is als het huidige kantoor aan de Breestraat waar de ANWB vijf jaar gehuisvest is geweest. Voorheen was er het mobiel kantoor dat op het laatst één keer in de week bij molen De Valk gesta tioneerd stond. In 1960 was dat nog een oud citroënbusje, waarvan het luik omhoog ging als het twee of drie keer tijdens het seizoen langs kwam. Toen het kantoor aan de Breestraat op 10 april 1972 betrokken werd, bestond het voornemen al om na vijf jaar weer te ver huizen. En dat bleek nodig ook, in 1972 begonnen ze met vier perso neelsleden, nu zijn dat er tien. In de zomer ziet het zwart van de mensen die vijf rijen dik tot op de stoep staan. In het nieuwe kantoor komt een open winkel, zodat de mensen de ar tikelen, waarvan ze nu nog niet de helft kunnen zien, zelf kunnen uit zoeken. Voor een gids hoeven ze dan niet meer in de rij te staan. Het gebouw aan de Stationsweg was voor de ANWB het enige dat in aan merking kwam van de beschikbare ruimten in de stad. Het moest wel danig onder handen genomen worden. Zo moest het achtergedeelte van garage tot leslokaal worden omgebouwd. Anno 1977, maandag 12 december LEIDEN - Leo de Jong, trainer van LDWS: "Natuurlijk heeft Lugdunum meer klasse in huis dan LDWS, dat weet iedereen. Maar men moet niet zaniken over wel of niet verdiend. Zij krijgen zes kansen en mis sen die allemaal. Dat is hun zwakte. Wij scheppen twee mogelijkhe den en benutten er één. Dat is onze kracht. Dat is voetbal". Op de fo to plukt de sterk spelende LDWS-doelman Frans Stouten de bal van de voet van uitblinker Frans Sjardijn. Foto: Archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op Honderden mensen komen er op af als hij spreekt. Hij is het boegbeeld van orthodoxe christenen die geen duimbreed willen wijken voor bijbelkritiek, evolutieleer of vrijzinnigheid. Professor Willem Ouweneel verzorgt vrijdag in het ROC aan het Lammenschanspark de 250ste in een serie Leidse lezingen die al loopt sinds 1974. Ruwweg de helft ervan heeft hij op zijn naam staan. In een studeerkamer, voorzien van een klassie ke schemerlamp en antieke wereldbol, neemt Willem Ouweneel plaats op een lederen fau teuil. „Die zijn allemaal van de NOB", geeft hij toe, „decorstukken voor een televisieprogram ma waar ik als een soort wijze man antwoord geef op geloofsvragen." Zichzelf een wijze man noemen, dat gaat hem te ver. Maar dat hij een opinion leader is in christelijk Nederland, valt moeilijk te ontken nen. Twintig jaar werkt hij mee aan het radio programma Deze Week op 747AM, hij geeft in binnen- en buitenland drukbezochte lezingen over bijbelse onderwerpen, en heeft een in drukwekkend plankje volgeschreven over bio logie, evolutie, wetenschap en hoe christenen daarover in het bijbels licht zouden moeten denken. Ouweneel vertegenwoordigt sinds jaar en dag het christelijke volksdeel dat onverzettelijk vast houdt aan het scheppingsverhaal volgens Ge nesis. Darwin's evolutietheorie wordt hartgron dig verworpen, God schiep de aarde in zes da gen, aarde en universum zijn geen miljoenen maar slechts een paar duizend jaar oud en op de golven van de zondvloed dobberde Noach's ark met alle dieren aan boord. Toch is zijn oude stelligheid in deze zaken gesleten, geeft hij toe. „Als je jong bent, weet je de dingen altijd stelli ger. Met de jaren komt een zekere rijping. Maar Uc geloof nog steeds niet in evolutie, uiteraard. Het darwinisme wordt volstrekt niet serieus ge nomen door de weinige échte kenners. Zo las ik in Figaro Magazine een interview met vijf no- belprijswinnaars die allemaal zeiden: het dar winisme is volledig mislukt. Hoe kan je nou ge loven dat de hele ontwikkeling van amoebe tot mens heeft plaatsgevonden door een opeenho ping van toevalligheden? Dat vereist een groter geloof dan een geloof in het bijbelse schep pingsverhaal. En dat staat voor mij nog altijd overeind. Ik weet alleen niet zo zeker meer als vroeger of we het ooit wetenschappelijk kun nen bewijzen." Ondanks dat is de schepping uit Genesis wat hem betreft even letterlijk een historisch feit als, om maar wat te noemen, de Tweede Wereld oorlog. „Natuurlijk. Alleen ben ik wat anders gaan denken over begrippen als 'letterlijk' en 'historisch'. Dat misschien als een flauwe smoes. Maar zodra je over de Tweede Wereld oorlog gaat schrijven, speelt de ideologie van de geschiedschrijver mee. Dat geldt ook voor het scheppingsverhaal uit de bijbel. Wil Genesis een beschrijving geven zoals een journalist een gebeurtenis beschrijft? Ik denk dat je daarvoor moet uitkijken. In Genesis 2:7 staat: God for meerde de mens uit de aardbodem en hij blies zijn levensadem in de neusgaten van de mens. Als je erbij gestaan had, wat had je dan gezien? God die zich over een pop van klei buigt? Heeft God dan ook een adem van zuurstof en stik stof? Ik denk het niet. En toch geloof ik dat de schepping van Adam een historisch gegeven is. Hetzelfde geldt voor de sprekende slang in het paradijs: ik geloof dat de mens op een bepaald moment voor de zonde gevallen is in de con frontatie met de duivel. Maar ik kan niet vertel len wat er op de videocamera zou hebben ge staan. Heb je het over latere verhalen, dan is het duidelijker. De ark van Noach is wat anders, dat is een concrete boot, die je zou kunnen te rugvinden op de berg Ararat." Natuurlijk is de bijbel onfeilbaar, vindt Ouweneel nog even stellig. Maar ook dat bete kent voor hem iets anders dan vroeger. „Onfeil baar betekent voor mij: door en door betrouw baar. God liegt niet. Maar dat wil niet zeggen dat de bijbel een natuurwetenschappelijk handboek is." De orthodoxe kerk is daarin volwassener ge worden, denkt hij. Wie heeft bepaalde bijbel boeken geschreven, hoe is het leven ontstaan; vroeger was het plaatsen van vraagtekens bij zulke kwesties uit den boze. Wie eraan twijfelde dat het allemaal letterlijk zo was gegaan als de bijbel beschreef, dreigde over de rand van de vrijzinnige theologie te vallen. Nu is er meer duif om na te denken, vermoedt Ouweneel. Zo lang de openbaring zelf niet ter discussie staat, tenminste. Zolang een christen in het bovenna tuurlijke gelooft, onderscheidt hij zich van de vrijzinnigheid. „Daar begon de ellende, met het afwijzen van het bovennatuurlijke." Intellectuele vragen over het ontstaan van de aarde en de mens staan tegenwoordig niet meer zo hoog op de christelijke agenda, stelt Ouweneel vast. Daarvoor in de plaats zijn kwes ties gekomen over het persoonlijk geloofsleven en het omgaan met andere geloven. De islam bijvoorbeeld, die hij 'als systeem hartgrondig verwerpt'. „Dat mag je ook verwachten van een behoudend christen. Ik zie de islam als een soort pseudo-christendom. Mo hammed heeft zijn wijsheden van jo den en christenen ontvangen, en heeft daar een eigen vorm aan gege ven. De islam is eigenlijk de grootste sekte die van het christendom is afgeschei den. Vergelijkbaar met de mormonen, alleen was Mohammed veel intelligenter dan Joseph Smith." Hoe stellig hij de islam ook afwijst, moslims ge lóven tenminste nog. „In dat opzicht staan ze dichter bij ons christenen dan de gemiddelde atheïst van autoch tone huize. Hoezeer de koran ook een verdraaiing is van de bijbel, ten diepste gaat het toch terug op de zelfde god. In die zin is er een gesprek mogelijk." Heeft hij zélf in een zwak mo ment ooit getwijfeld aan het bestaan van God? Nee, eigen lijk niet, zegt hij aarzelend. Misschien, klinkt het na enig nadenken, aan bepaalde uitleg gingen van een Schriftgedeelte. „Elk mens wordt wel eens door exis tentiële twijfel gegrepen, als hij slecht heeft geslapen: stel je voor dat het allemaal maar een droom is. Maar ik mag toch altijd weer zeg gen: God, ik be grijp niks van U, maar ik ver trouw U wel. Als aardbeving is ten dele je eigen schuld, want waarom vallen er in Californië minder slachtof fers dan in Turkije? Omdat ze in Californië be ter voor zichzelf zorgen en zich beter bescher men. Het is middeleeuws om te deir les maar van God komt." Silvan Schoonhoven KLANKBORD De omstreden burgemeesters kandidaat en het afgelaste re ferendum lokten veel reacties uit, zowel van binnen als van buiten de Leidse gemeente grenzen. De inzendingen varië ren van steunbetuigingen voor kandidaat Groen ('Onschuldig tot het tegendeel is bewezen') tot irritaties over het gedoe op het gemeentehuis en teleur stelling over de uitgebleven kans om 'de stem van het volk' te laten horen. Een selectie uit de post die binnenkwam op www.leidschdagblad.nl: T. Teitsma, Spijkenisse: „Een stad die een referendum af wijst en die een stel politici heeft dat voor een burge meester met zo'n achtergrond kiest, verdient niet beter." W. Postma, Leiden: „Hebben we 'm al gekregen dan? De ge weldige Leidse politiek 'ver dient' natuurlijk maar bar weinig. De stad is verder wel een goede burgemeester waard. Niet het type Groen dus. Maar of er na deze soap nog goede kandidaten trek Leiden krijgt de burgemeester die het verdient hebben, is maar de vraag. R. Rodericks, Leiden: „Lei den verdient een burgemees ter die gedragen kan worden door de héle bevolking en niet een ouwe zak die ook nog even een douceurtje wil bin nenhalen, om later tegen zijn kleinkinderen te kunnen ver tellen. Geen bedisselde zak kenvuller; een échte vent had allang bedankt als hij gemerkt had dat hij niet welkom was. Deze lummel kan rotte toma ten verwachten op 3 oktober, samen met de hele corrupte gemeenteraad!" W. Veenstra, Leiden: „In elk geval niet als Harry Groen burgemeester wordt. Ook al heeft hij strikt genomen mis schien niets fout gedaan, hij heeft wel heel erg de schijn te gen zich. De aantijgingen over zijn periode als wethouder in Amsterdam zijn wellicht on juist, maar wie bij Omniworld en de KNAU eruit wordt ge zet, kan beter geen burge meester meer worden. Kun nen we voor de heer Lemstra zijn pensioengerechtigde leef tijd niet naar 70 jaar op schroeven?" A. Simonis, Leiden: „Als Groen inderdaad een sterke bestuurder is van het kaliber Lemstra, dan is dat hard no dig om het ronduit zwakke stadsbestuur eens grondig aan te pakken. Als het inder daad de zakkenvuller en her rieschopper is die de media ons schilderen, dan kunnen we beter nog even verder zoe ken. Haal dan liever Cees Waal terug." R. Doeleman, Leiden: „Eens. De inwoners van Leiden heb ben immers zelf een gemeen teraad gekozen die geen ver trouwen heeft in de keuze van het volk (referendum). Daar naast mag de gemeenteraad door het ongunstig politiek klimaat dat zij geschapen heeft (afrekencultuur), blij zijn met het feit dat ze über haupt een kandidaat-burger meester/slachtoffer heeft kunnen vinden." A.Manshande, Hillegom: „Voor zo'n prachtige stad moet toch wel een capabele en integere burgemeester te vinden zijn. Wat zullen we nou beleven?" De stelling van deze week is ingegeven door de kou: Tijdens de zeldzame keren dat het vriest, moet ijsvrij een recht zijn. Reageren kan tot en met maandag op www.leidsch- dagblad.nl Leiden: „Voor zo'n prachtige stad moet toch wel e en integere burgemeester te vinden zijn. Wat zulli beleven?" Archieffoto: Frans Roomer gironummer 57055 Ln.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d. (datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: B.M. Essenberg, G.P Arnold W.MJ. Bouterse (adjunct) E-mait: directïe@damiate.hdcnl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van der Malen, Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie.ld@damiate.hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54.2300 AB Leiden. Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 323 508 Familieberichten fax 023-5 '5° 567 ADVERtENTIES 071-5 356 300 Sprinters (rubrieksadv.): 072-519 6868 ABONNEESERVICE 071-5128 030 E-mail: abonneeservice@hdc.nl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €19,60 (alleen aut ine.) p/kw €55,00 p/j €210,60 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-5128 030 ma t/m vr: 18-19.30 uur, za: 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Zuid BV cq. de betreffende auteur. HDC Uitgeverij Zuid BV. 2002 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Uitgeverij Zuid BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Uitgeverij Zuid BV, Afdeling Lezersservice, postbus 503,2003 PA Haarlem. Berend Stolk (48) uit Leiderdorp, intensive-carespecialist in het Dijk- zigt-ziekenhuis in Rotterdam. VVD- 'en „Als Leiden echt de burgemeester krijgt die het verdient, dan is daar mee direct aangetoond dat dat onza lige plan voor gekozen burgemees ters niet nodig is. Als je zomaar krijgt wat je verdient, is kiezen immers niet meer nodig. Maar wat voor bur gemeester 'verdienen' de Leidenaars eigenlijk? Geen saaie zeurpiet, maar een vrolijk mens. Iemand met ingan gen in Den Haag en dus geen stille piet. Iemand die van mensen houdt, geen stugge hark. Iemand die al die dwaze wethouders tot de orde kan roe pen, geen forma listische toekijker. Als je het zo beziet dan had men een paar jaar geleden gewoon Erica Terpstra moeten benoe men." Reinier Verbeek (37) architect te Leiden: „Zolang de procedures gaan zoals ze gaan wel, ja. Met alle respect voor de gemeenteraadsleden denk ik dat het in Leiden wel heel vaak voorkomt dat een meerderheid iets vindt dat helemaal losstaat van de werkelijk heid. Zoals toen de raad besloot tot sloop van de helft van de Meelfa briek en vervolgens werd teruggeflo ten door het rijk. Hetzelfde gebeurde met het Aalmarktplan, dat bij ieder een door de strot werd geduwd en uiteindelijk niet doorging vanwege een referendumaanvraag. Men noemt zoiets 'bestuurscultuur'; dat heeft te maken met persoonlijke verbondjes m r" waarmee je een fV meerderheid 2 krijgt. Maar wat er dan op tafel ligt, is vaak een draak van een besluit, zonder draagvlak onder Leie naars. Dennis Salman (30) uit Noordwijk, werkzaam bij Noordwijkse woning stichting, LPF'en „Moeilijk hoor, want ik ken de beste man niet. Nee, eigenlijk ben ik het niet met de stelling eens. Je zou dat alleen kunnen zeggen als het volk in spraak heeft gehad bij de benoe ming. Dat vind ik nog het meest kwalijke, dat het volk geen inspraak heeft gehad." „Je kunt natuurlijk een prima be stuurder zijn maar als je van dit soort dingen wordt verdacht, ben toch een beetje besmet. En dat kan niet als burgemeester, want dan heb je een voorbeeldfunc- tie." «MJÊÉr Nancy Knijnenburg (34) uit Leiden, beveiligingsmedewerkster en voet- baltrainster van de damesselectie van SJC Noordwijk: „Ik weet eigenlijk niet eens wie het is geworden. Niet zo in verdiept eigen lijk. De naam of afkomst maakt me niet zoveel uit, zolang zijn of haar betrokkenheid maar net zo groot is als die van oud-burgemeester Goe- koop. Het maakt me verder niet uit of het een man of een vrouw is en van welke partij hij of zij is." „Nee, ik heb niets over hem gelezen. Maar als hij verdacht wordt van ge sjoemel met declaraties dan zal hij dat stempel nooit meer kwijtraken. Hij kan mis schien wel goed functio neren als bur gemeester, maar dan is hij toch niet ge schikt voor het ambt. Nee, dat lijkt me niet goed." Kamal Khodor al Cheik Leiden, projectleider ge phen aan den Rijn, voo sche Culturele stichtinj lid Marokkaanse veren taka: „Leiden verdient geen b die dezelfde kwaliteit he stadsbestuur. Ik denk di i, wenscommissie alsnog i ren om deze benoeming I men. Laat die commissi goed nadenken en missi ander kiezen. Ik ken die Groen niet zo goed dat i deel heb over zijn decla maa

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 14