LEIDE 'Portaal intimideert bewoners sloopwijk' Verordening over Leids referendum kan in de prullenbak hoeft vandaag niet te komen. Nee, morgen ook niet' Massale actie voor behoud Melkertbanen REGIO R1 Bewoners Lammenschansweg tijdens kort geding jft di feest tje Vorst Leiden 'Ik voel me verraden door dit kabinet' Oranjegracht klaagt over slecht onderbouwde plannen PvdA-bestuur op de bres voor Broeyer Gemeente en pachters bespreken gevolgen rookverbod sporthallen in hoofden en betraande gezichten bij failliet MaxFoodmarket woensdag 11 DECEMBER 2002 ie Meurs srcultus jborst Kijd fde liedje in voor vestiging Haag steunt de iging van de Uni- len tot 2005 met Burgemeester l collegevoorzitter [ondertekenden middag een ak- tiversiteit richt met e instituten op, het üicy Studies (CPS) us Centre for later al Studies (CILS). eunt de universiteit tie als 'intematio- l vrede en recht' te )ok biedt de uni- iteiten aan de vele le organisaties en de stad. De depen- >ekend als Campus dit jaar 400 stu- :en of politieke we- i. Ruim 250 ambte- m er cursussen. door Robbert Minkhorst leiden - Een referendumverordening heeft geen enkele zin als de Leidse raad vervolgens te allen tijde naar ei gen goeddunken een verzoek om een referendum kan afwijzen. „Dan kan die verordening in de prullenbak, want het bestuur beslist altijd", zei ad vocaat M. Wagemakers gisteren voor de Haagse rechtbank, namens een aantal medebewoners van de Lam menschansweg en omgeving. Leden van het bewonerscomité Lam menschansweg e.o. pikken het niet dat de gemeenteraad hun inleidend verzoek voor een referendum over het binnenstadstracé van de Rijn Gouwe Lijn zeven weken gelezen heeft afge wezen. Zij spanden een kort geding aan bij de Haagse bestuursrechter. Dat diende gisteren. De politiek had het verzoek nooit mo gen afwijzen, betoogde Wagemakers. Die vrijheid heeft de raad niet, las hij in de referendumverordening. Boven dien deugt de motivatie voor de afwij zing niet. Wat Leiden beweert als het referendum zou doorgaan - subsidies die wegvallen, hogere overheden die de uitslag negeren - maakt het niet waar, aldus Wagemakers. „Het zijn wat meningen, inschattingen." Daarmee heeft de gemeente haar ei gen referendumverordening geschon den. „Dat is een zeer principieel punt. Een overheid die haar regels niet na leeft, verliest op termijn de morele le gitimiteit om dat van haar burgers wél te eisen. Het referendum is van en voor de burgers. Dit kan gewoon niet." Kortom, het vertrouwen in de democratie is geschonden. Dat vraagt om een correctie van de rechter, aldus de advocaat. Wagemakers heeft ook formele gronden waarop de afwijzing onterecht moet zijn geweest. Hij ba seert zich op drie artikelen uit de ver ordening, die in zijn ogen de beoorde lingsvrijheid van de politiek beperken. Advocaat R. Lever van de gemeente bestreed dat juist - en hij voerde de zelfde artikelen aan om dat aan te to nen. Hij verwees bovendien naar een circulaire van binnenlandse zaken, waarin staat dat 'een gemeenteraad per geval beslist of een raadplegend referendum wordt gehouden'. Ook haalde hij een rechtszaak aan uit Am sterdam. Daar oordeelde een rechter dat als een gemeente niet zelf over een volksraadpleging kan beslissen, dat in strijd is met de Grondwet. Verder heeft Leiden hele goede rede nen om het referendumverzoek niet in te willigen. Het is een feit dat pro jecten die drijven op rijkssubsidie 'on middellijk naar achteren worden ge schoven' als 'er nog wat mee aan de hand is'. Uitstel van een besluit over het tramtracé door Leiden 'brengt de bekostiging ernstig in gevaar'. Rechtbankpresident M. van Reenen onthield zich nog van een oordeel. Het is niet ongebruikelijk dat rechters tijdens het kort geding al wel hun me ning verklappen. Van Reenen zei 'eerst alles nog eens goed te moeten bestuderen'. Ze doet 19 december uit spraak. Aanstaande vrijdag behandelt de Leidse commissie voor de beroep- en bezwaarschriften het protest van de Lammenschanswegbewoners. r het eerst kunnen jaar, behalve naar in kerst, uitkijken tje Vorst en zijn Sneeuwmeisje uit [id beiden wordt in Pancrat' een feest >or kinderen in de tot en met 18 jaar. anuna staan spelle- zingen en een op- nderen van de Rus- in Leiden. Na af- dereen een nieuw- as in Nederland is, orst voor Russische et feest werd oor- ehouden in maart, ran het Russische n was bedoeld als de winter. De Rus- len elkaar dan op :n en ze zongen en straat. Tsaar Peter rplaatste het feest ar 1 januari, de dag steeds het nieuw- vierd. ie Nieuwjaarsfeest ;n vindt plaats op lecember om 12.00 thuis de Pancrat, cht 85. Kinderen omen, wordt ver- camavalskleding aan. Het optreden is ich. 'Melketiers' voeren actie voor hun banen in de Croenoordhallen. Foto: ANP door Floor Ligtvoet vervolg van voorpagina leiden - Op het grote podium in de Groenoordhalien staan Haagse politici van de linkse partijen om hun steun te betui gen aan het protest van de bijna tienduizend Melketiers tegen de plannen van het kabinet rond de gesubsidieerde arbeid. Hu- bert Bruis (CDA) is een beetje een vreemde eend in de bijt. Moedig probeert hij als lid van een van de regeringspartijen de protesterende menigte toe te spreken. Veel komt er niet van terecht Hij hoeft zijn mond maar open te doen of het gefluit en boegeroep overstemt zijn be toog volkomen. De leden van de oppositiepartij en hebben het een stuk makke lijker. Met leuzen als „Melkert banen moeten worden behou den. Daar gaan we ons hard voor maken" en „BD-ers doen goed werk. Ze hebben ook recht op pensioen en kinderopvang" steken Femke Halsema (Groen links) en Piet de Ruiter (SP) el kaar de loef af. Melkertbaner Caroline Schwagers is er niet van onder de indruk. Met haar hand maakt ze een blabla-ge- baar. „Ze kunnen nu wel roepen dat onze banen reguliere banen moeten worden, maar dat is niet reëel", legt ze uit. „Ik werk na melijk voor een stichting. Die kan ons werk zonder subsidie echt niet bekostigen. En dus vliegen er mensen uit!" Schwagers geeft later een klein overzichtje van haar 'carrière': „Voor mijn baan als gebouwen- onderhoudster heb ik vijftien jaar in de bijstand gezeten", ver telt ze openhartig.Als alleen staande moeder van een gehan dicapte zoon met weinig werk ervaring maakte ik op de ar beidsmarkt geen enkele kans. Mijn sociale kringetje werd steeds kleiner. Ik zag op het laatst alleen nog maar andere bijstandmoeders." Sinds ze twee jaar geleden begon aan een ID-baan is haar persoonlijke si tuatie volkomen veranderd. „Ik heb nu collega's en maak weer deel uit van de maatschappij", roept ze enthousiast uit. „Ik ben er trots op dat mijn zoon nu kan zeggen dat zijn moeder werkt." Schwagers is naar Leiden geko men om het protest te steunen. „Ik voel me verraden door dit kabinet. Door te bezuinigen, ko men onze banen op de tocht te staan. Terwijl we hartstikke goed werk verrichten." Even verderop wiegt Richard Zwarts (34) in een blauw met grijs stadswachtuniform mee op het protestlied. Op de overbe kende André Hazes-melodie van 'de glimlach van een kind' zingt hij uit volle borst „De lach van een ID'er, geeft ons moed om door te gaan/ de lach van een WIWer moet blijven bestaan/ Dat werk is de moeite waard, dus 'Melkert' ons niet uit/ Ge meente neem de juiste beslis sing, we moeten vooruit." Zelf is hij niet zo bang dat zijn baan als stadswacht bij de stichting Vei ligheidszorg Groningen op het spel staat. „Er wordt in de poli tiek de hele tijd om meer blauw op straat geroepen", constateert hij tevreden. „Niet politieagen ten maar wij als stadswachten lopen zeven van de acht uur per werkdag op straat. Ik regel on der andere moeilijke verkeerssi tuaties. Dat is heel nuttig" Zwarts doet mee aan de mani festatie uit solidariteit met de andere 'Melketiers'. Ondanks dat hij zelf niet de dupe denkt te worden van de bezuinigingen, is de stadswacht zeer ontevreden met het huidige beleid uit Den Haag. „Het is een zooitje. Ik heb in mei voor de LPF gekozen, maar dat was een grote vergis sing. Mijn stem gaat straks naar de SP. Die zetten zich tenminste in voor mensen met een Mel- kertbaan." door Marijn Kramp leiden - Intimidatie en desinfor matie, daarvan bedient woning bouwvereniging Portaal zich bij haar sloopplannen voor de hui zen aan de Oranjegracht en Waardgracht. Dit doet zij, aldus de bewonerscommissie, door huurders voortdurend te besto ken met vage en slecht onder bouwde plannen en door te sug gereren dat zij maar beter eieren voor hun geld kunnen kiezen. De bewonerscommissie zelf werd eveneens onder druk ge zet, meldt voorzitter R. Visser. De leden kregen te horen dat Portaal niet langer met hen wil de praten als zij niet op voor hand akkoord gingen met de sloop van dertig procent van de huizen. Het plan van Portaal om 90 pro cent van de 240 woningen aan de twee grachten in Pancras- Oost te slopen voor de bouw van 270 nieuwe huizen, moes ten de huurders vernemen uit een interview in deze krant met de tijdelijke Portaal-directeur C. Buijs. Visser: „We kregen een korte brief thuis van de woning bouwvereniging waarin werd gemeld dat we maar een Leidsch Dagblad van die dag moesten kopen als we wilde we ten wat er met onze huizen zou gebeuren. Dat is toch ongeloof lijk? Zo ga je toch niet met je huurders om?" Ook houdt Portaal zich niet aan het sociaal statuut dat het mede heeft ondertekend. De woning bouwvereniging is volgens Vis ser al bezig met een inventarisa tie van de woonwensen van de huurders terwijl dat pas mag als het sloopbesluit is genomen. „Vragen als Waar wilt in u de toekomst wonen?' en 'Hoeveel huur wilt u voor u toekomstige woning betalen?' mag Portaal pas een jaar voordat de sloop begint aan de huurders voorleg gen. Het is daar echter al mee bezig alsof sloop onafwendbaar is. Portaal neemt daarmee een ongeoorloofd voorschot op het sociaal statuut." De bewonerscommissie behar tigt de belangen van een groot deel van de bewoners van de buurt. De bewonerscommissie maakt zich hard voor daadwer kelijke inspraak in de plannen en een onafhankelijk oordeel over de noodzaak van sloop van de huizen. Die noodzaak wordt betwijfeld omdat een onderzoek in 1999 concludeerde dat de woningen voor gemiddeld 30.000 euro dusdanig kunnen worden opgeknapt dat ze weer 35 jaar mee kunnen. Ook wil de bewonerscommissie een garan tie van Portaal dat bewoners die tijdelijk hun woning moeten verlaten vanwege renovatie of andere werkzaamheden, terug kunnen keren naar hun eigen of een vergelijkbaar huis in de buurt tegen dezelfde huurprijs. Interim-directeur C. Buijs liet al eerder in deze krant weten dat hij niet kon garanderen dat de zittende bewoners 'genoeg geld hebben om zich de kwaliteit van de vernieuwde Oranje- en Waardgracht eigen te maken'. Maar dat probleem hoeft Por taal niet in zijn eentje op te los sen, stelde Buijs. De gemeente moet op zoek naar andere plek ken voor sociale woningbouw. Interim-directeur L. de Boer van Portaal, de opvolger van Buijs, snapt de verwijten van Visser niet. „Hij heeft ons een brief ge stuurd met dezelfde klachten. Ik werp de suggestie van intimida tie en desinformatie verre van mij. Wij hebben absoluut niet de bedoeling om bewoners on der druk te zetten. Integendeel, wij hebben een inloopspreekuur en komen begin volgend jaar met bijeenkomsten voor de huurders. Daarnaast komen er binnenkort met diezelfde huur ders individuele gesprekken." De Boer geeft toe dat de infor matie rond de sloopplannen die de bewoners in deze krant moesten lezen 'raar' is gelopen. „De huurders hebben die infor matie inderdaad vijf dagen later per brief gekregen. Wij hebben ze daarvoor een brief geschre ven omdat wij wilden dat zij wisten wat er in de krant stond." Dat Portaal zich niet aan het so ciaal statuut zou houden, is vol gens De Boer absoluut niet waar. leiden - Het bestuur van de Leidse PvdA neemt het in een verklaring op de website van de partij op voor fractievoorzitter C. Broeyer en de rest van de fractie. De PvdA-fractie ligt al twee weken onder vuur van par tijgenoten, onder wie een groot aantal prominenten, vanwege de enkelvoudige aanbeveling van de omstreden WD'er H. Groen tot burgemeester van Lei den. Door deze aanbeveling, unaniem gesteund door de ge meenteraad en de vertrouwens commissie, gaat het referendum op 22 januari niet door. Bij de PvdA ligt de discussie over Groen extra gevoelig mede om dat Broeyer voorzitter is van de vertrouwenscommissie en om dat door toedoen van de PvdA is besloten een burgemeestersre ferendum te houden. Het be stuur schrijft dat het de afgelas ting daarvan ook betreurt en dat het ook twijfelt aan de bevindin gen van de vertrouwenscom missie dat er maar één geschikte kandidaat, namelijk Groen, zou zijn. Die twijfels worden nog eens versterkt door het bericht in deze krant dat ook de oud- PvdA-wethouders C. Waal en S. de Vreeze zouden hebben gesol liciteerd. Maar, zo stelt het bestuur, deze berichten zijn niet bevestigd en ontstijgen daarom niet de status van geruchten. Bovendien kan Broeyer zich niet verweren of verduidelijken zonder uit de school te klappen met vertrou welijke informatie. Door haar alsmaar ter verantwoording te roepen, wordt Broeyer in een moeilijke, zo niet onmogelijke positie gebracht, aldus het be stuur. „Wij zullen dus de uit komsten uit de raad en de com missie moeten accepteren." door Eric-Jan Berendsen leiden - Aan het rookverbod in de gemeentelijke sportaccom modaties, inclusief het horeca gedeelte, is niets meer te doen. Per 1 januari 2003 moeten in de sporthallen en zwembaden defi nitief alle sigaren en sigaretten uit. Aan de pijn in de portemon nee die de pachters van de ho reca bij sporthallen en zwemba den denken te krijgen door om zetverlies, valt misschien nog een mouw te passen. „Met de absolute nadruk op misschien", zo benadrukt R. Marchand van Sportbedrijf Leiden. Momenteel overlegt de gemeen te met verschillende pachters. „We kijken naar een aantal mo gelijkheden", aldus Marchand. „Daarbij moet worden gedacht aan eventueel lagere pachtprij zen. Een andere mogelijkheid is dat de pachter de kantine van de gemeente koopt. Zo kan de Tabakswet worden omzeild. Momenteel studeert de afdeling juridische zaken op deze moge lijkheid." Het rookverbod is een gevolg van de aanscherping van de Ta bakswet die al sinds 1990 geldt voor openbare gebouwen. Die wet is nu uitgebreid naar door de overheid gesubsidieerde sportaccommodaties. Mar chand benadrukt d?t de ge meente geen geld heeft om de horecagedeeltes van de accom modaties aan te passen. De con structie van volledig afgeschei den rookhokken met een eigen ingang en ventilatiesysteem is simpelweg te duur. Naast het rookverbod contro leert de Keuringsdienst van Wa ren volgend jaar ook streng op de verkoop van tabaksartikelen in de horecagedeeltes van sport hallen en zwembaden. De aan gepaste Tabakswet biedt de mo gelijkheid tot het uitdelen van forse boetes. „Die beginnen laag maar hebben een progressief verloop", aldus Marchand. „Het bedrag kan uiteindelijk wel op lopen tot 2500 euro. De ge meente krijgt die boete als eige naar van de accommodatie, maar wij spelen die boete uiter aard door aan de pachter van de horeca." ie kunstkerstboom 'e chauffeurskantine bdmarket aan de rltstraat. De ge- de boom ver- as gisteren aan de s van de internetsu- tiiter niet besteed, met rood behuilde ij met een kopje sigaret aan de wit- Op een flipover inden nog de posi- van de afgelo- ield: 1620 bood- irs in week 48, een tocht niet meer ba- ket is failliet, et werd in 2000 werkte met drie ntra. Het bedrijf be nsterdam, Haarlem, Jcht en Den Haag. i levering van bood- I tinnen twee uur, JOok vergelijkingen boodschappendien- van AH, vie- fltit. MaxFoodmarket Reiner assortiment, onden een aanmer kelijk betere bezorging en veel lagere prijzen tegenover. De toekomst leek de intemetsu- permarkt toe te lachen. Tot gis teren, toen directeur Dick Groot abrupt de stekker uit het bedrijf trok. Ondanks de onstuimige groei kwam MaxFoodmarket niet uit de rode cijfers en een geldschieter haakte op het laat ste moment af. Ook een overna me zat er niet in. „Met alle rele vante partijen hebben we con tact gezocht. Er was wel interes se, maar het heeft nergens toe geleid", aldus de directeur. Dus rest filiaalhouder Steven Koolwijk niets anders dan zijn medewerkers te zeggen dat het over is. Hij stelt zich op tussen de deurposten van zijn direc teurshokje, pal naast de witbete- gelde kantine. De ongeveer vijf tien chauffeurs reageren versla gen. Veel zeggen doen ze niet. Sommige gezichten zijn nat van de tranen, andere kijken ver drietig naar de grond. Een enke ling omhelst de lijkbleke Kool wijk. Achter hem zit een mede werker in een glimmend jack aan een bureau te telefoneren. „Je hoeft vanmiddag niet te ko men. Nee, nee, morgen ook niet. De zaak is failliet." De opslagruimte achter het kan toor is donker. Er staan lange, lange rijen verrijdbare pallets, volgeladen met artikelen die nu tevergeefs op kopers wachten. Page toiletpapier, Heineken bier, het zat allemaal in het as sortiment van MaxFoodmarket. .Alleen A-merken en huismer ken", zei directeur Groot in maart dit jaar nog trots tegen het Leidsch Dagblad. Nu zijn de roldeuren dicht. Vijfentwintig witte Peugeot Partners, alle met het vrolijke mannetje op de por tieren dat het bedrijfslogo is, staan op de parkeerplaats rijp te verzamelen. In de kantine, waar de kerst boom nog steeds gezellig brandt, beginnen de eerste chauffeurs afscheid te nemen. „Nou, tabee dan", zoent een blonde vrouw Koolwijk voor het laatst ten afscheid. De filiaal houder houdt zich groot, maar in zijn wijd opengesperde blau we ogen staan zorg en wanhoop te lezen. Dan verdwijnen ze door het tochtportaaltje in de vrieskou. Vijfentwintig witte Peugeot Partners, alle met het vrolijke bedrijfslogo van MaxFoodmarket op de portie ren, staan op de parkeerplaats rijp te verzamelen in de vrieskou. Foto: Hielco Kuipers

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 13