SERVICE Linzen in tomaten WOENSDAG 11 DECEMB CD VAN DE DAG Genre: rap Common Electric Circus (Okay Player/MCA 113114-2) Een muzikant die tript komt nog eens ergens. The Temptations werden op Cloud Nine opeens minder burgerlijk. The Magical Mystery Tour van The Beatles werkte door tot Lenny Kravitz en Prince Around The World In A Day). Binnen de hiphop geldt de New-Yorkse MC Common als de man die de luiken openzet en diep de ruimte inkijkt. Zijn album Like Water for Chocolate (2000) bestond uit een avontuurlijke reis door de geschiedenis van de zwarte muziek die velen (Blackalicious, The Roots, Talib Kweli) op hetzelfde idee bracht. Electric Circus werd opgenomen in Jimi Hendrix' legendarische Electric Ladyland Studios en het kan niet anders of iets van de psychedelische sfeer uit 1967 moet op Com mon zijn overgeslagen. Op deze cd experimenteert hij ongedwon gen met invloeden van buiten de gebruikelijke hiphopcultuur. Het wordt daarom al beschouwd als een 'urban Sgt. Pepper'. Hoor de ruige zang in Electric Wire Hustler Flower, het gedurfde (gezongen) duet met Erykah Badu in Jimi Was A Rock Star en de vrije rol van Mary J. Blige in Gone Close. Groots. BOEK VAN DE DAG Het allernieuwste boek van schrijfster/model/actrice Daphne Dec kers, echtgenote van Richard Krajicek en moeder van Emma en Alec, is een logisch vervolg op De geboorte van een moeder. Schets te Deckers in het eerste deel de zwangerschap, bevalling en de eer ste drie maanden van een baby, in dit deel behandelt zij de perio de tot de oudste naar groep één gaat. De ontwikkeling van haar kinderen en haar eigen groei als jonge moeder lardeert Daphne Deckers met veel anekdotes. En dat maakt het boekwerkje makke lijk leesbaar. De grootste aantrekkingskracht van het boek, de her kenbaarheid, blijkt echter ook een belangrijk nadeel te hebben. Voor elke dreumeswijsheid die Deckers vermeldt, weet een colle ga-moeder direct een leukere van haar eigen kinderen. En voor bij na elke opvoedingsoplossing die Daphne aandraagt, weet de erva ringsdeskundige wel tien andere. Toch lijkt het boekje niet ge schreven voor mensen zonder kinderen. De soms wat overdreven aandoende manier van beschrijven, zou volgens de kinderlozen wel eens kunnen duiden op een lichte vorm van post-natale aan- stelleritis. KOKKERELLEN Hoewel men het vele malen ge tracht heeft om ook in ons land linzen te kweken is dat nooit goed van de grond gekomen. De reden is ons klimaat, dat er net iets te koud en bovenal te nat voor is. Enkele honderden ki lometers zuidelijker, in het midden van Frankrijk, is dat wonderwel gelukt en de allersmakelijkse linzen komen dan ook uit het midden en zuiden van Frankrijk. Die linzen smaken ons zelfs beter dan die uit de landen in het Midden-Oosten (Li banon, Egypte) waar ze oorspronkelijk vandaan komen. De gevulde to maten kunnen als snacks, voor- en hoofdgerechten worden gegeven. Snacks voor 6 -10 personen: 6 grote of 8 -10 middel grote stevige tomaten, ontveld; zout; witte pe per uit de molen; ca. 275 gram gekookte bruine linzen (blikje BÖnduelle); 75- 100 gram ba con, dunne plakken, in smalle reepjes gesneden; 1/2 eetl. (olijf- of zonnebloem)olie; 2 bosuitjes of 1 dun preitje, met veel groen, in uiterst smalle ringetjes gesne den; 6 verse basilicumblaadjes, in uiterst smalle reepjes (draad jes) gesneden; 1 eetl. fijngerasp- te oude of overjarige Goudse kaas; 11/2 eetl. droog kruim van witbrood; ca. 30 gram boter. Snijd van elke tomaat bij de steelaanzetten kapjes af. Hol de tomaten met een eierlepeltje zo veel mogelijk uit. Snijd aan de onderzijde van elke tomaat een dun plakje af waardoor de to maten na het vullen rechtop kunnen blijven staan. Bestrooi uitgeholde en met keu kenpapier drooggemaakte to maten van binnen met wat zout en peper. Zet ze tot verder ge bruik op een stuk keukenpapier met de openingen naar bene den gekeerd weg. Stort de gehele inhoud van het blikje met linzen op een fijne zeef. Spoel er een royale hoe veelheid koud water over. Laat de linzen daarna uitlekken en zoveel mogelijk opdrogen. Verhit een wok en laat de olie er even door walsen. Voeg ba- conreepjes toe en laat ze bo ven een niet al te hoog af gestelde warmtebron zo lang, onder voortdurend omscheppen, fruiten tot ze goudbruin zien en knapperig zijn. Neem ze met een schuim spaan uit de wok en laat ze op keukenpapier uitlekken. Laat hierna bosuitjes of prei 2 - 3 minuten zacht jes in het resterende vet bakken. Schep daarna de linzen en de baconreep- jes er door. Voeg basili cumdraadjes en eventu eel een beetje zout en/of peper toe. Neem de wok van de warmtebron. Laat alles grotendeels afkoe len. Schep in een kommetje ge raspte kaas en broodkruim door elkaar. Vul de tomaten met de linzen en voorzie de vullingen aan de bo venzijde elk met een laagje van het kaas- en broodmengsel. Leg op elke vulling een flintertje bo ter. Plaats de tomaten naast elkaar in een met wat boter bestreken ovenvaste schaal. Plaats de schaal in het midden van de tot 220 o C. voorverwarmde oven. Zodra zich een licht goudbruin korstje op de vullingen heeft ge vormd kunnen de tomaten uit de oven worden genomen. Presentatie: Dien de gevulde tomaten op kleine voorverwarmde bordjes. Schik er eventueel toeven (krul) peterselie al garnering bij. Geef er sneetjes licht geroosterd bruinbrood (met zaden) bij en zet een schaaltje met boter(bal- letjes) op tafel. Hans Belterman VERKEERSCONTROLES a De verkeerspolitie controleert in het hele land of de automobilis ten zich houden aan de voorgeschreven maximum-snelheden. Een aantal controles wordt dagelijks uitgevoerd: (in beide richtin gen) Al Knooppunt Eemnes - knooppunt Hoevelaken en Al6 Rid derster - grens Hazeldonk. Morgen wordt er ook gecontroleerd op de A4 bij Leidschendam en A12 bij Waddinxveen. Vrijdag: A9 bij Heemskerk en A12 bij Arnhem. Zaterdag: A12 bij Ede en A2 bij Ou- der-Amstel. Zondag: A50 bij Apeldoorn en A30 bij Ede. Horizontaal: 4. Dat apparaat is meer dan saai geweest (9); knaagdier (9); 8. Student aan het hof? (7); 9. 1 precies in (5); 10. Die walvis loopt in de wei (3).| Verticaal: 1. Hoeveelheid kleding? (9); 2. Uitgave van veel1" (4); 3. Even in één oogopslag te zien (8); 5. Gek) water? (7); 7. Hoofdstuk in ruste (5). I ALS JÉ- MAAK. êëN PIN6 KON VEfcANPÉfc£N AAN JÊ UCttAAM, WAT tOU PAT PAN ZJJH? Oplossing van dinsdag: teer-renet-Venter deen-reden-Einder nier-reine-Roeien peil-plein-Peilen klas-klaas-Alikas leek-kerel-Kelner keer-erker-Kerker rood-donor-lndoor ader-nader-Narede veen-geven-Geneve Eindoplossing: VERPAKKING ST Vest Ie dé erzo DR[ Holla iVOl 10 Ni Genre: opvoeden Daphne Deckers De geboorte van een gezin Over opvoeden en afzien van dag één tot groep één Uitgeverij: Tirion Baarn Prijs: 9,90 opvoeden en afzien

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 10