ECONOMIE Stichting Leaseleed opgericht Veiling benzinestations begint, twijfel blijft NS-directie en minister begrijpen elkaar niet Succesvol banenproject voor allochtonen stopt Internetsupermarkt 'Max' legt het loodje Kritiek gedupeerden richt zich tegen Spaar Select Holec Holland verkocht aan Eaton in VS C&A verlengt guldenactie TNO: Anders aanbesteden Luchtvaart in VS kan wel wat efficiency gebruiken LandbouwRAI opent deuren tuwt vraag lardgas op !N - Het koude winter- it voor een forse toe- het gebruik van aard- aag is gestegen van 350 miljoen kubieke per dag naar 400 tot >n kubieke meter. Dat woordvoerder van de isteren gezegd. Vol- is de toename nor- emperaturen van iets J vriespunt. Als de kou i aanhoudt, verwacht 4e tussen de 1,5 en 2 libieke meter gas af te ichte affaire >er nog vast KN - De Nederlandse Jder van Bioland, het j bedrijf dat aan de ba- het schandaal met ig van veevoer met len hormoon MPA, op vrije voeten. De Inbeschuldigingstel- rerpen verlengde :er de hechtenis van man die nu ruim jden vastzit. Deze zo- Fdat veevoer van Bio- besmet met het hor- fA. Daardoor moesten gorden geslacht en iworden teruggehaald, bedraagt alleen al in B meer dan 100 mil- t. li in de zorg lestegen s In het derde kwar- 1002 is het aantal ba- werknemers met Stegen ten opzichte tfde periode vorig jaar. Ilrijfsleven nam het 'keidsplaatsen af met laar in de zorgsector overheid groeide het ït 99.000. Deze ar- fcvens heeft het Cen- iau voor de Statistiek |daag bekendgemaakt, felegenheidsgroei in ïanen is bijna tot stil- pmen. id light' en 1 op sigaret kc - De aanduiding ld' op een pakje si- rdt definitief verbo- iatste poging van si- ibrikanten British Tobacco en Imperial Dm een Europese ver- I aan te vechten bij het jHofvan Justitie in Tg is vandaag ge let hof constateert dat »n al van plan waren hduidingen op siga- (jes aan te pakken en Tede regeling te verde- Dok het argument dat 'mild' onderdeel zijn ferknaam veegde het Uel. ictiedaling uwsector im - De Nederlandse tor kent volgend jaar 'he van het productie- ïnet 2 procent. Dit jaar jfrde het volume met iht. Oorzaak is het ïtonomische klimaat, jjuit voorlopige ramin- iiet Economisch Insti- J' de Bouwnijverheid, 'ving in de Europese itor is niet voor 2004 te hen. Euroconstruct, een jjie van negentien in de Jjpecialiseerde econo- hstituten, meldde gis- I' de productiegroei dit [irocent bedraagt. Vorig Jde organisatie nog uit sfocent. rwegman liter in VS 'ton - De Amerikaanse Bush zal John Snow i;en als nieuwe minister 'iciën. Snow, nu nog jvan de spoorwegmaat- ïJCSX, moet Paul O'Neill die afgelopen vrijdag ig indiende op ver- Bush. Behalve O'Neill ook zijn belangrijk- !)misch adviseur, Law- jidsey, aan de kant ge it heeft nog geen opvol- liindsey voorgedragen, Igens Amerikaanse me lt dat Stephen Fried- leidde begin jaren ne- zakenbank Goldman itiket ook •ailklading ij Ook grote bulkladin- jpoedingsmiddelen Vergezeld gaan van een [formulier als deze voor lïnt of meer bestaan uit tl gemanipuleerd voed- heten gmo's. De etiket- licht geldt voortaan ook rvoedingsmiddelen die -afgeleide producten I. Dat hebben de EU- inisters besloten. Eer- Ti de ministers van w al een akkoord hier- t Europees Parlement 1 besluit nog bekrachti- dinsdag 10 DECEMBER 2002 Ruzie over duurder kaartje loopt op alkmaar/gpd - Een nieuwe groep consu menten komt in verweer tegen ondeugde lijke voorlichting over beleggingsproduc ten. Na Leaseverlies, dat zijn pijlen richtte op producten van Legio Lease, is nu de stichting Leaseleed opgericht dat zich richt tegen Spaar Select. Leaseleed is in het leven geroepen door financieel planner Westmeijer uit Heer- hugowaard. De stichting zet zich in voor mensen die door bemiddeling van Spaar Select zijn opgezadeld met een tweede hypotheek, een langdurig aandelen-lea- secontract met Dexia/Bank Labouchere en niet zelden een beleggingsdepot. Leaseleed is ontstaan na de vele reacties op een artikel in het Noordhollands Dag blad. De daarin geportretteerde familie Alberts uit Heerhugowaard riep de hulp van ex-bankmanager Westmeijer in bij het gevecht tegen Spaar Select en Dexia. Tien gezinnen die door dezelfde oorza ken soms met nog grotere financiële pro- blemen kampen, worden nu vertegen woordigd door de stichting. Tegen Dexia heeft Westmeijer inmiddels een klacht ingediend wegens dwaling. Na onderzoek van het trainingsmateriaal voor account-managers van Spaar Select heeft Westmeijer geconcludeerd dat dit bedrijf bewust potentiële klanten op het verkeerde been zet: „Dit riekt naar op lichting." Vrijdag, als de website www- .stichtingleaseleed.nl van start gaat, ver wacht de initiatiefnemer dat nog meer mensen zich aanmelden. 'Samen sterk', is de logische gedachte daarachter. Waarom Westmeijer zich dan niet heeft aangesloten bij de stichting Leaseverlies? „De ravage die bij deze mensen is aange richt, is vele keren groter en triester. Ik wil de pijn van mensen, die een (meestal korte) aandelenlease bij Dexia zijn aan gegaan, zeker niet bagatelliseren. Maar hier gaat het om mensen die vastzitten aan een 15- tot 20-jarige aandelenlease, die een tweede hypotheek in de maag ge splitst hebben gekregen en die vaak ak koord zijn gegaan met een beleggingsde pot.'' Dat depot is door de gekelderde en nog kelderende aandelen leeg. Directeur klachtenzaken Bakkers van Spaar Select is prompt in haar reactie. „Het schijnt mode te zijn om stichtingen op te richten. Wij beoordelen individuele dossiers. Dus als iemand meent dat wij hem onrecht hebben aangedaan, moet hij zelf naar ons toekomen. Daarbij dient hij er rekening mee te houden dat hij zelf de keuze heeft gemaakt om zijn handte kening te zetten. Onze account-mana gers vertellen een eerlijk verhaal, com pleet ook. Wij zijn intermediair en als on ze deskundige opdrachtgevers ons re kenvoorbeelden geven zoals het hierbo ven genoemde, gaan wij er van uit dat die correct zijn. Wij hebben zelfs eigener beweging de criteria voor acceptatie aan gescherpt, om te voorkomen dat potenti ële klanten in problemen zouden ko men." amsterdam - De nieuwste tractoren, zoals deze met rupsbanden, en landbouwwerktuigen, maar ook informatie over biologische land bouw, emigratie en agrarisch natuurbeheer. Boeren, tuinders en agra risch ondernemers kunnen vanaf morgen tot en met zaterdag 14 de cember hun hart ophalen op de tweejaarlijke LandbouwRAI. De groot ste landbouwbeurs van Nederland heeft dit jaar 300 deelnemers en verwacht zo'n 70.000 bezoekers uit het hele land. Foto: ANP/Ed Oudenaarden hengelo/anp - Holec Holland in Hengelo wordt overgeno men door het Amerikaanse bedrijf Eaton Corporation. Moederbedrijf van Holec, het Engelse Delta, heeft dit giste ren bekendgemaakt. Delta was al een tijd op zoek naar een overnamekandidaat. Bij het Hengelose bedrijf wer ken ruim 900 mensen. Het is nog niet bekend of de overna me gevolgen heeft voor de werkgelegenheid. Bonden en ondernemingsraad hebben ingestemd met de overname. Het Hengelose elektrotechni sche bedrijf maakt onder meer schakelsystemen voor energiebedrijven en kampt al een tijd met tegenvallende re sultaten. Dat leidde eerder dit jaar al tot het ontslag van di recteur Smit. Eaton Corporation is fabrikant van uiteenlopende producten op het gebied van elektrische energie en brandstofsyste men. De onderneming is ac tief in 50 landen en telt we reldwijd 47.000 werknemers. Vorig jaar behaalde het con cern een omzet van 7,3 mil jard dollar. utrecht/anp - De relatie tussen minister De Boer (verkeer) en de Nederlandse Spoorwegen is da nig bekoeld en eindigt waar schijnlijk voor de rechter nu de bewindsman heeft verordon neerd de tariefsverhoging per 1 juli volgend jaar te schrappen. De NS zeggen niet precies te snappen wat De Boer bedoelt. De minister is daardoor 'vervuld met een gevoel van verwarring'. De NS willen de treinkaartjes in twee stappen duurder maken: op 31 december van dit jaar met 4,9 procent en op 1 juli 2003 met nog eens 4,15 procent. Na verzet van de Tweede Kamer beloofde De Boer op 28 novem ber een stokje voor de tweede verhoging te steken. „Ik heb kort na dat debat de telefoon gepakt en NS-directeur Veenman glas helder verteld dat de tweede verhoging van de baan is", aldus De Boer gisteren. De NS hebben een andere ver sie. Het spoorbedrijf heeft de minister een brief gestuurd met het verzoek om toelichting op de nadere 'bezinning', die De Boer gevraagd zou hebben. Vol gens de NS is de verhoging noodzakelijk, omdat het bedrijf dit jaar in de rode cijfers dreigt te komen. De onderneming heeft volgens de woordvoerder het geld nodig om de dienstver lening op peil te houden. De Boer deelde deze argumentatie eigenlijk, maar moest door de knieën voor massale parlemen taire druk en 'de wens van de reiziger'. De brief die de spoorwegen hebben gestuurd, vindt hij niet duidelijk. „Ik hoop dat NS nog met een andere reactie komen. Anders zal ik andermaal uitleg gen dat de tweede tariefsverho ging niet door mag gaan." Als NS de poot stijf houden, moet De Boer van de Kamer naar de rechter om de tariefsverhoging ongedaan te maken. Aanvankelijk dachten De Boer en de juristen van zijn departe ment weinig kans te maken bij de rechter, maar andere rechts geleerden bezwoeren de Twee de Kamer dat de Nv niet zo sterk staan als het bednjf denkt. De Boer bevond zich gisteren al wat meer op de lijn van de Kamer: „Ik denk dat een rechter zich wel achter zijn oren zal krabben als hij ziet hoe NS de tarieven twee keer willen verhogen, ter wijl de reiziger eerder is beloofd dat de tarieven in 2002 niet zou den stijgen." den haag/anp - Ruim 60.000 al lochtonen hebben de afgelopen 2,5 jaar een baan gevonden door een speciale samenwer king van de Centra voor Werk en Inkomen (CWI) en de organi satie voor middelgrote en kleine bedrijven MKB-Nederland. Dat blijkt uit eindcijfers die gis teren werden bekendgemaakt. Op 31 december stopt het pro ject, dat tot doel had meer al lochtonen aan werk te helpen. Bedrijven hebben totaal 78.000 vacatures doorgegeven. Dit ge beurde vooral vorig jaar. In 2002 nam het aantal vacatures af door de terugvallende econo mie. Kandidaten kregen intensieve bemiddeling. De CWI-consulent ging vaak mee naar de werkge ver die een vacature had ge meld. De allochtonen hadden doorgaans weinig ervaring en geen diploma's. Was een kandi daat eenmaal aangenomen, dan bleef deze meestal meer dan een halfjaar bij de werkgever. Gemiddeld was tweederde na een halfjaar nog steeds in dienst. Ook zijn circa 10.000 au tochtonen aan het werk geko men via het project. De meeste werknemers zijn ge plaatst bij ondernemingen in de zakelijke dienstverlening. Ook bij metaalbedrijven, winkels en groothandels zijn veel vacatures vervuld. Het project was vooral actief in de regio's Amsterdam en Rotterdam. Daar werden res pectievelijk 7800 en 7200 vaca tures vervuld. Relatief gezien had het project echter het mees te succes in Limburg, waar voor 77 procent van de vacatures een kandidaat werd gevonden. den haag/gpd - Met de veiling van negen benzinestations in een chique Haags ho tel, start morgen een proces dat in theo rie eeuwigdurend is. Als eerste komt een pompstation bij Amstelveen-Zuid langs de snelweg A9 'onder de hamer'. Daarna volgen er nog acht in Noord-Brabant, Friesland, Utrecht, Drente en Limburg. Allemaal benzinestations langs snelwe gen, en de vergunninghouders horen tot de grote vier: Shell, Esso, BP en Texaco. Zij beheersen nu ongeveer 90 procent van de markt langs de rijkswegen en moeten samen 50 locaties afstaan aan andere partijen. Het wereldje van het kwartet zou daardoor wat minder gerief lijk moeten worden. Nu volgen de grote 'olies' de prijzen van marktleider Shell en het vermoeden is steeds dat dit tot hogere prijzen aan de pomp leidt dan nodig is, vanwege een gebrek aan concurrentie. Onderzoek naar illegale prijsafspraken heeft niets opgeleverd. Wel heeft de Nederlandse Mededingingsautoriteit vastgesteld dat oliemaatschappijen de brandstofpijzen kunstmatig hooghouden door subsidies aan pomphouders. Dat heeft de automo bilist in zes jaar omgeveer 1,4 miljard eu ro extra gekost, becijfert de Consumen tenbond. In 2004 zullen 50 pompstations zijn ge veild, over 21 jaar zijn alle 250 stations onder de hamer zijn geweest. Bij elk sta tion geldt dat de hoogste bieder een con cessie krijgt voor 15 jaar. Na afloop van deze termijn wordt het station opnieuw geveild. Een woordvoerder van het ministerie van financiën wil niets kwijt over de bieders. Ze zijn 'redelijk breed' is alles wat hij kwijt wil, maar of er partijen bij zitten die nu niet actief zijn op de benzinemarkt, zoals restaurantketens, is onduidelijk. Ook is morgen nog weinig te zeggen over de vraag of het veilen aan de doelstelling beantwoordt. Het is bijvoorbeeld de vraag of nieuwe spelers morgen al een bieding in een gesloten enveloppe afleve ren. Er wordt rekening mee gehouden dat zij nog even de kat uit de boom kij ken. Critici zeggen dat het voor nieuwko mers op deze markt veel moeilijker is om te bepalen wat de waarde is van een sta tion. Ze lopen het risico te veel te beta len. Er is bovendien onzekerheid over het toekomstig recht om bij een pompstation ook een wegrestaurant te openen. De huidige wegrestaurants vrezen omzetver lies, als naast hun deur nieuwe restau rants mogen worden gevestigd door een pomphouder. De kans is reëel dat de be staande restaurants via de rechter be scherming zullen trachten af te dwingen. Voor een bieder die klanten wil lokken met concurrerende benzineprijzen om extra omzet te genereren via een restau rant geen aanlokkelijk perspectief. Sceptici vrezen dat de veiling nooit zal brengen, wat de overheid wil - lagere prijzen aan de pomp. Zo zouden de ge vestigde marktpartijen de komende jaren op bepaalde kavels kunnen bieden om te verhinderen dat nieuwkomers in een re gio te veel vestigingen bemachtigen. Dat nieuwkomers voor concurrentie kunnen zorgen, bewijzen onbemande stations, zoals van Tango. Maar dat heeft zich tot nu toe niet afgespeeld langs de snelwegen. utrecht/gpd - Het succes van de guldens-in-plaats-van-euro's- actie bij C&A is zo groot, dat het modebedrijf er nog een weekje aan vastplakt. Tot en met ko mende zondag kan bij alle 81 vestigingen in Nederland nog met de oude munt worden be taald. Volgens woordvoerder Neve betaalt tijdens de actie 5 procent van de klanten met gul dens. Daarbij ging het meestal om kleine bedragen tot onge veer 25 gulden. „Maar er was één klant die afrekende met een briefje van 250 gulden." C&A is verrast door het succes van de actie. Neve: „We hadden gedacht dat het in de eerste paar dagen goed zou lopen, maar dat het daarna snel zou teruglopen. Niets bleek minder waar. Er werden zelfs steeds meer beta lingen in guldens gedaan." De guldens die C&A binnen haalt, kan het bedrijf bij de bank inwisselen voor euro's. Volgens De Nederlandsche Bank (DNB) mag de bank hiervoor wel com missie in rekening brengen. Overigens kunnen particulieren nog tot 2007 hun oude munt geld bij DNB inleveren. Met briefjes kan dat nog tot 2032. delft/anp - De bouw kan jaar lijks 9 miljard euro goedkoper werken als de opdrachtgevers anders aanbesteden. Bovendien ligt de winstmarge dan hoger. De nieuwe methode heeft het onderzoeksinstituut TNO van daag gepresenteerd. Kem is een nauwer contact tus sen opdrachtgever en uitvoer der. Daardoor kunnen beide partijen tijdens de bouw zo no dig een en ander aanpassen en is het rendement maximaal, al dus TNO Bouw. De huidige manier van aanbe steden voldoet niet omdat aan het begin van het proces het minste bekend is, zo stellen de onderzoekers. „Zaken ontbre ken, er kunnen onverwachte en onvoorziene dingen optreden en zowel vraag als aanbod kun nen verschuiven als je eenmaal aan de slag bent gegaan." TNO vreest dat na de eindrap portage van de enquêtecommis- sie-Bouwnijverheid wordt ge pleit voor strengere regels. Maar die zullen de zaak alleen maar verergeren, aldus het instituut. De besparing van 9 miljard heeft TNO berekend aan de hand van een onderzoek van de Stichting Bouwresearch, een Brits rapport en praktijkervaringen in Neder land. Surseance United Airlines heeft gevolgen voor complete bedrijfstak naarden/gpd - Internetsuper markt MaxFoodmarket stopt er mee. De besteldienst die alleen actief was in grote delen van de Randstad maakte dit vanoch tend bekend. De verliezen lopen te hoog op en de toename van het aantal orders is onvoldoen de. Kapitaalverschaffers zagen er geen brood meer in. Bij Max Foodmarket werken 300 men sen. Algemeen directeur Groot was vanochtend niet bereikbaar voor commentaar. De internetsupermarkt ontpop te zich in korte tijd als een ge duchte concurrent van de be zorgdienst Albert van Albert Heijn. MaxFoodmarket verkocht dezelfde merkartikelen, maar gemiddeld tegen een lagere prijs. Ook rekende de dienst geen bezorgkosten en waren de bestel- en levertijden flexibeler. MaxFoodmarket had inmiddels drie distributiecentra en bezorg de in Amsterdam, Haarlem, Lei den, Utrecht en Den Haag. Sinds de start begin 2001 had de onderneming haar omzet al bij na drie keer zien verdubbelen. Directeur Groot kondigde eer der zelfs aan te stoppen met re clame-activiteiten omdat zijn bedrijf de groeistuipen niet kon bijhouden. washington/anp - United Airli nes gaat in surseance en zet het mes in zijn organisatie. Dat wordt geen kleinigheid. United is groot en log en komt ook nog uit een land waar de luchtvaart traditioneel veel bescherming geniet. Het bedrijf kijkt tegen een schuld aan van 4 miljard dollar en lijdt per dag 7 miljoen dollar verlies. De Amerikaanse luchtvaart maatschappij heeft een vloot van ruim 550 vliegtuigen, telt meer dan 80.000 medewerkers en maakt dagelijks wereldwijd ongeveer 1800 vluchten. Het is de op een na de grootste lucht vaartmaatschappij ter wereld (achter American Airlines) maar maakt wel de hoogste kosten. Met enkele banken is gisteren overeenstemming bereikt over een financiering van 1,5 miljard om het vluchtschema in stand te houden. Ook de samenwer king in de Star Alliance blijft in stand. Daaraan doen 12 maat schappijen, waaronder Lufthan sa, All Nippon Airways, SAS en Air Canada mee. Om de kosten te drukken, was de directie de afgelopen weken intensief in de slag met het per soneel, dat een deel van zijn sa laris moet inleveren. Dat ging moeizaam. Complicerende fac tor is dat het personeel voor meer dan de helft eigenaar is van United. „Het personeel moet dus in eigen vlees snijden en dat doet niemand graag", zegt analist Van Hoogenhuyze van effectenbank Stroeve. Vliegtuigen van United Airlines aan de gates van de luchthaven van Denver. Hoewel United surseance heeft aangevraagd, wordt wel gewoon volgens de dienstregeling gevlogen. Foto: Reuters/Ga ry C. Caskey Ander probleem is volgens hem dat de bescherming van lucht vaartmaatschappijen in de VS uit de hand is gelopen. Hij wijst erop dat Amerikaanse maat schappijen voor hooguit een kwart eigendom mogen zijn van buitenlandse maatschappijen. Binnenlandse vluchten mogen helemaal niet door 'buitenlan ders' worden gemaakt. Na de aanslagen van 11 september heeft de regering miljarden in de luchtvaartsector gepompt. Onder de huidige omstandighe den blijft het doormodderen. United is niet de enige met pro blemen. US Airways moest in augustus al surseance aanvra gen. „Van de grote Amerikaanse luchtvaartmaatschappijen is prijsvechter Southwest Airlines de enige die niet in moeilijkhe den verkeert", zegt Van Hooge- huyze. De problemen stapelen zich op. „De druk is dan ook groot om er eens flink de stof kam doorheen te halen". United Airlines heeft nu een be roep gedaan op hoofdstuk 11 van de Amerikaanse faillisse- mentswet, vergelijkbaar met een aanvraag van surseance. Een bedrijf krijgt dan de gelegenheid om zijn schuldeisers op afstand te houden en te redden wat er te redden valt. United verwacht ongeveer anderhalf jaar van die mogelijkheid gebruik te maken. Waarnemers sluiten niet uit dat dit gevolgen zal hebben voor de concurrentie. Als United in afge slankte vorm en tegen lagere kosten verder gaat, zullen ande re maatschappijen vergelijkbare maatregelen moeten treffen. Maatschappijen als Continental en American zijn nu al in ge sprek met piloten over verlaging van hun salaris. United Airlines kwam in de pro blemen als gevolg van de alge hele malaise in de Amerikaanse luchtvaart, die al sinds 1998 aan de gang is. Economisch gaat het minder en de lucratieve busi- nessclass-stoelen zijn moeilijk te slijten. De opkomst van internet werkt daarbij ook niet in het voordeel van de grote maat schappijen. Veel mensen zoeken thuis achter de computer naar de maatschappij met de laagste tarieven. De aanslagen van 11 september vorig jaar maakten de malaise compleet. De problemen wer den van het ene op het andere moment acuut. Tienduizenden mensen moesten worden ont slagen en op de beurs verloren de luchtvaartmaatschappijen steeds meer van hun waaide. Begin 1998 deed een aandeel UAL nog ongeveer 90 dollar. Daar is minder dan een dollar van over. Moederconcern UAL Corporation leed vorig jaar een verlies van 2,1 miljard dollar en zag zijn omzet zakken met 17 procent tot 16,1 miljard dollar. In de eerste negen maanden van dit jaar werd 1,7 miljard dollar verlorenen de omzet liep met 18 procent terug tot 10,8 miljard dollar.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 9