Polen ergert Brussel met nieuwe eisen BUITENLAND Vétat eest moiy vindt Berlusconi Chavez wil via Interpol zijn onschuld bewijzen 'Historisch' akkoord Jakarta en Atjeh Bevolking Atjeh reageert argwanend USS George H.W. Bush Iraakse oppositie in Londen bijeen Verdachten van aanslagen Onderhandelingen voor toetreding DINSDAG IQ DECEMBER 2002 cheuren in ontdekt Franse onderzee drie scheuren ont- imp van de gezon der Prestige. Daar J net als uit twee eer- 1 Nautile ontdekte i de achtersteven en vier scheuren in de lis de Spaanse vice- joy moet nu worden hoeveel brandstof |r zou kunnen ko er een kans is dat de ior de lage tempera- öodem van de zee. an wetenschappers de gegevens. Het Og circa 50.000 ton jrd ligt op 3.500 me- n de bodem van de JDceaan. rrestaties ssar ndonesische politie vee mannen gear- mogelijk betrokken inslagen in Makas- ,Sulawesi. Nog één lie de aanslagen zou pördineerd, is lg. Donderdag ont- 'assar (of Ujung frt na elkaar twee tn in een McDo- 'ander in een auto- Daarbij vielen drie lolitie gaat uit van verdachten, van ■r zijn opgepakt. loor winter kenland tl plotselinge inval »r heeft het afgelo- ïde en gisteren ge- is in het verkeer in »sten van Grieken- Kuurt van de stad lar een pak sneeuw Centimeter ligt, öttenden van auto's en worden gehaald. f eerboten die de •.net de eilanden onderhouden, meer uitvaren. In |y het gebied was het graden onder nul, Vaterdag vele bewo- een caféterras van e weer genoten, •kenland is getrof- ^stromingen. Voor- rond de stad Kate- "\r 60 kilometer ten ialoniki, werd r ïen. "rschuiving it Brazilië eis - Landverschui- odderstromen heb- istens 39 mensen cost in de Brazili- aats Angra dos van Rio de Janei- n nog veertig men- Gevreesd wordt a hen ook zijn om- aar schatting 1.500 P/dakloos geworden. IJhuivingen zijn het evige regenval. jidenrond geluwd Sie regenval heeft ^lopig een einde i de hevige bos- .d de Australische Maar met droog er in het vooruit- de autoriteiten dat iveer zullen oplaai- i heeft de branden „Het is rustig, ït voorbij", waar- i woordvoerder van :r vanochtend. Het [haarden is door de imen van ongeveer ider dan zestig. door onze correspondent Bob Kroon genève Het akkoord dat giste ren in Genève werd getekend door de Beweging Vrij Atjeh (GAM) en de Indonesische rege ring moet een eind maken aan 26 jaar van bloedige opstand en onderdrukking in de Noord- Su- matraanse provincie. Op papier ziet het er allemaal veelbelovend uit: een wapenstil stand, geleidelijke ontwapening van de GAM-strijders, Indonesi sche politie in plaats van ge welddadige legertroepen, zelf bestuur voor de vier miljoen At- jehers, een aandeel van zeventig procent in de rijke olie- en aard gasopbrengsten en verkiezingen in 2004, voor onder meer een ei gen gouverneur. Bij de ondertekening in de Villa Mon Repos aan het Meer van Genève torende de Amerikaanse bemiddelaar, generaal bd An thony Zinni, gisteren hoog uit boven de twee ondertekenaars, de Indonesische 'superminister' van staatsveiligheid, Susilo Bambang Yudhuyono en rebel- lenchef Zaini Abdullah. De 'Overeenkomst tot Beëindi ging der Vijandelijkheden' kreeg handen en voeten op een recen te donorconferentie in Tokyo, waar Amerika, de EU, Japan, de Wereldbank en de Aziatische Ontwikkelingsbank steun toe zegden voor de wederopbouw van de geteisterde provincie. Verder wordt de naleving van al le vreedzame geloften nauwlet tend in de gaten gehouden door een ploeg van 150 internationale waarnemers uit Thailand en de Filippijnen, die al binnen enkele weken ter plaatse moet zijn. Het belang dat de Indonesische regering aan het 'historische ak koord' hecht, blijkt uit de aan wezigheid een zware delegatie onder leiding van oud-vier ster- rengeneraal en ex-stafchef Yud huyono, waarin ook vertegen woordigers van het Atjehse pro vinciale bestuur waren opgeno men. „We nemen onze toezeg gingen en verplichtingen in deze overeenkomst bloedserieus", al dus Yudhuyono gisteren in Ge nève. „Wij staan klaar om onze broe ders en zusters in Atjeh, één van de rijkste gebieden van Indone sië qua natuurlijke rijkdommen, cultuur en geschiedenis, bij te staan bij de wederopbouw. We moeten het gewoon samen kla ren. Ik hoop dat de GAM-leiding er ook zo over denkt, en in staat is het akkoord af te dwingen on der de verschillende fracties van de GAM." door onze correspondent Theo Haerkens Jakarta - „Zolang de GAM wapens heeft, zijn wij niet veilig. Zo Tedeneert de bevol king", aldus een waarnemer die al lange tijd in Atjeh woont en werkt. De meest noorde lijke provincie van Sumatra was tientallen jaren het toneel waar het Indonesische leger en de Beweging Vrij Atjeh (GAM) strijd le verden met elkaar. Na de val van president Soeharto probeerde diens opvolger Habibie een eind te maken aan het legergeweld. Hij bood excuses aan en beperkte de militaire macht. Habibie be loofde gerechtigheid en hulp om de econo mie op poten te zetten. Daar bleef het bij. Voor de mensenrechtenschendingen gingen slechts enkele lagere militairen het gevang in, hogere officieren bleven buiten schot. De volgende president, Abdurrahman Wa hid, zegde de sterk islamitische regio meer autonomie toe en de vrijheid moslimwetge ving in te voeren, al zat lang niet iedereen daar op te wachten. Ook beloofde hij de re gio een aanzienlijk deel van de revenuen uit Atjehs rijke voorraad aan olie en gas. Wahid zaaide aanvankelijk verwarring door te stellen dat een referendum zoals in Oost- Timor ook in Atjeh mogelijk zou zijn. Tege lijkertijd verzekerde hij zich ervan dat geen ander land de separatisten steunde. De voormalige moslimleider moest met een ko gelvrij vest op bezoek in de hoofdstad Ban- da Atjeh, want vrede of recht wist ook hij niet te bewerkstelligen. Moord en afpersing gingen door, waarbij vaak onduidelijk was welke partij verantwoordelijk was. Dat de separatisten niet vrijuit gingen was echter allang geen vraag meer. Minister van veiligheid, ex-generaal Susilo Bambang Yudhoyono, beëindigde nog onder Wahid de 'humanitaire gevechtspauze' omdat de GAM die misbruikte om zijn positie te ver sterken. Onder Wahids opvolger, de nationalistische Megawati Soekarnoputri voor wie de een heid van het land het hoogste goed is, ging het leger terug om verloren terrein te her overen. Voor veel Atjeh'ers, die in de jaren zeventig sympathiseerden met de Robin Hood-achti- ge wijze waarop de GAM Soeharto bestreed, was de maat vol. „Het kwaad zit in Atjeh zelf, het gaat niet om fricties tussen Atjeh en Jakarta", verduidelijkt de waarnemer. De GAM perste af en recruteerde onder dwang mannen én vrouwen voor het rebellenleger. Bij terugkeer stuitten de militairen op min der weerstand bij de bevolking dan in het verleden. „Er gingen nog zaken mis, maar men gedroeg zich beter", signaleert de waarnemer, die niet met zijn naam in de krant wil. Het leger zette de separatisten zó onder druk dat de boeren weer naar hun ak kers durfden en de GAM gedwongen werd te onderhandelen. Het onafhankelijkheids streven mag alleen nog via verkiezingen worden nagestreefd. De grote vraag blijft wat de waarde is van het akkoord, en wie het eigenlijk heeft geslo ten. Bevelhebbers in het leger beten er giste ren geen twijfel over bestaan dat de GAM zich niet kan veroorloven het bestand te ne geren. Over één ding is iedereen het wel eens: het akkoord is absoluut niet meer dan het begin van een oplossing voor de ellende in Atjeh. Washington - Getooid met een USS George H.W. Bush-petje bekijkt de Amerikaanse oud-president George Bush het model van een nieuw vliegdekschip dat naar hem is ver noemd. De vader van de huidige Amerikaanse president zei zeer vereerd te zijn met het besluit van de marine. „Dit schip zal over de hele wereld symbool staan voor de vastbe slotenheid van ons land en het karakter van president George Herbert Walker Bush", al dus onderminister voor de marine, Gordon England. Woordvoerder Ari Fleischer van het Witte Huis zei niet te weten in hoeverre de huidige president een stem heeft gehad in de naamgeving van het nieuwe vliegdekschip. De USS George H.W. Bush wordt momen teel gebouwd in Virginia, en moet in 2009 gereed zijn. Het zal het laatste schip zijn in een reeks van tien oorlogsbodems uit de Nimitz-klasse, die over kernaandrijving beschik ken en 4,5 miljard dollar per stuk kosten. Het negende, dat in mei in de vaart zal worden genomen, is de USS Ronald Reagan. Foto: AP/Heesoon Yim Premier wil het liefst ook president worden 1e satelliet gestort een mislukte lan- Jovember is van- ^4l0 miljoen euro wjopese telecommu- 0U^et Astra KI gecon- iel^ Grote Oceaan ge- ildde het Russische interfax uit Mos- Üiet steeg vorige inuit Kazachstan, :e nooit zijn be- om de aarde door- Ie stuwraketten "«tra KI, onder meer tr het doorgeven 71 verkeer, is met toe- !6 jiin de Europese ei- jr 5 gestort. fjjtoreanen ;e missie ie Noord-Koreanen heil gezocht in de issade in Peking. Ze Ïuid-Korea. Dat IDmatieke kringen fcgedeeld. Dit jaar j al zeker honderd uien hun land om idse ambassades in D7Jet meer welvaren- ïa te komen. Diplo mmen dat zich mo- door onze correspondent Hans Geleijnse rome - De meest populaire en meest be trouwbaar geachte Italiaanse politicus van het moment, president Carlo Azeglio Ciampi, vierde gisteren zijn 82ste verjaar dag. Een van de eersten die het staats hoofd telefonisch feliciteerden was pre mier Silvio Berlusconi. Het moet Ciampi vreemd te moede zijn geweest. Alleskunner Berlusconi zaagt nameUjk opzichtig aan de stoelpoten van de presi dent. Berlusconi wil in Itaüë net zo'n pre sidentieel systeem invoeren als in Frank rijk, Uefst volgend jaar al. Hij wenst een staatshoofd met werkeÜjke pobtieke macht. Driemaal raden wie Itabë's eerste 'president met ballen' moet worden als de plannen doorgaan. Het was een poÜtiek één-tweetje volgens beproefd Itaüaans recept. De Lega Nord van de popuüstische Umberto Bossi krijgt een controversiële initiatiefwet door de Senaat die bevoegdheden van de centrale overheid overhevelt naar de re gio-besturen. Volgens de machteloze op positionele minderheid legt de Bossi-wet de bijl aan de wortels van de ItaÜaanse eenheidsstaat. Ook president Ciampi waarschuwt. De verantwoordelijkheid voor onderwijs, ge zondheidszorg en openbare veiügheid weghalen bij de landelijke regering on dermijnt de soüdariteit tussen regio's en de nationale identiteit, is zijn boodschap. En zijn advies: stel de wet bij. Bossi reageerde woedend. Hij beschul digt Ciampi van bemoeienis met parle mentaire zaken ten gunste van de oppo- sitie. Een fikse blunder, want het staats hoofd, immers de verpersoonlijking van de nationale identiteit, is boven zulke or dinaire partijpolitieke kritiek verheven. Berlusconi bemoeide zich ijlings met het uit de hand gelopen debat. Voor de zo veelste keer vergoelijkte hij het optreden van Bossi, sprak tegelijkertijd zijn waar dering uit voor de persoon en idealen van Ciampi en kondigde vervolgens aan dat er een regeringsplan voor 'institutio nele hervormingen' komt. Italië krijgt als het aan hem ligt een president met uit voerende macht, net zoals Chirac dat is in Frankrijk. Het één-tweetje is af. Bossi mag blijven proberen het 2,5 jaar geleden afgeschafte separatistische ideaal van Padania, de van het armlastige zuiden afgescheiden rijke noordelijke staat, om te buigen in de afgezwakte versie van een Italië met gro tendeels autonome regio's. Berlusconi kan zichzelf straks - hij heeft dat van de zomer al aangekondigd - aanbieden als president nieuwe stijl. Exit Ciampi, die als staatshoofd een soort pater familias is met bevoegdheden die het niveau van linten doorknippen nauwelijks overstij gen. \nl; jSchien wel 300.000 inen in het noord- Ihina ophouden. mombasa - De Kenyaanse politie heeft gisteren door een computer gemaakte afbeeldingen vrijgege ven van twee mannen die ervan worden verdacht betrokken te zijn geweest bij de aanslagen op Israëlische doelen in Kenya van vorige week. Volgens de politie zijn beide verdachten afkomstig uit Arabische landen. Een zelf moordaanslag op een hotel van een Israëlische eigenaar in de buurt van de Kenyaanse haven stad Mombasa kostte op 28 no vember dertien mensen het le ven. Een aanslag op een vliegtuig mislukte. Volgens de politie gel den de twee als hoofdverdach ten, maar zijn hun namen en na tionaliteiten niet bekend. Foto: Reuters door onze correspondent Harm Harkema londen - De verzamelde Iraakse oppositiegroeperingen houden komend weekeinde in Londen een congres ter voorbereiding op een mogelijke afzetting van Saddam Hussein door de Ame rikanen. Dit heeft gisteren voor zitter Sharif Ali bin al Hoessein, voorzitter van het Iraakse Natio nale Congres (INC) bekend ge maakt. Het INC is een paraplu-organi satie voor een groot aantal ge vluchte Irakezen en hun partij en. Meer dan driehonderd afge vaardigden, van de door de Iran gesteunde Hoogste Raad voor de Islamitische Revolutie (Sciri) en de Iraaks-Koerdische KDP en PUK tot de pro-Amerikaanse INA en de Monarchistische Be weging, nemen aan het congres deel. Volgens Sharif Ali, die blauw bloed heeft en behalve voorzit ter en woordvoerder van het INC ook koning van Irak hoopt te worden namens de Monar chistische Beweging, is een wes terse oorlog met Saddam Hus sein vrijwel onvermijdelijk ge worden, nu de Iraakse dictator 'ten onrechte pretendeert dat hij niet beschikt over massavernie tigingswapens en evenmin werkt aan de vervaardiging daarvan'. Volgens Sharif Ali is het de be doeling dat op het congres door de verschillende partijen een ka der wordt geschapen voor hoe het verder moet in Irak, nadat Saddam Hussein is afgezet. Sha- door onze correspondent Hetty van Rooij brussel - In de slotfase van de onderhandelingen over uitbrei ding van de Europese Unie dreigt Polen zijn hand te overspelen. Per Stig Möller, de minister van bui tenlandse zaken van de huidige EU-voorzitter Denemarken, waar schuwde de Poolse regering gis teren om geen overdreven eisen te stellen en niet inhalig te zijn. „Als Polen op het laatste mo ment liever geen deel wil uitma ken van de Unie, dan zullen we dat moeten accepteren", dreig de bewindsman in Brussel. Tij dens de laatste rond van de on derhandelingen voor de top in Kopenhagen, die donderdag be gint, kwam Polen met een lange lijst aanvullende financiële eisen die volgens velen volledig buiten proportie zijn. „De Polen komen met zó veel dingen dat ze het heel moeilijk maken om een goede deal te sluiten. Ze moeten zelf op een rijtje zien te krijgen wat ze echt willen", aldus Möller. Volgens de bewindsman hoeft de 'lange lijst onderwerpen' de Poolse toetreding niet in gevaar te brengen. „Zo'n crisis is normaal in de laatste fase van onderhan delingen." Voorzitter Prodi van de Europe se Commissie reageerde minder negatief op de aanvullende ei sen van Polen. „Waarom geven we simpelweg niet een beetje meer geld aan de landen in het oosten van Europa als dat nodig is om tot een akkoord te komen. Ik denk echt dat we dat moeten dpen", zo zei hij vandaag in de Deense krant Information. Hij dringt er bij de EU-landen op aan de tien kandidaatleden de financiële steun te geven die oorspronkelijk was begroot voor de uitbreiding. Het bedrag dat de Europese Unie in 1999 reser veerde voor de uitbreiding in het oosten is in totaal 2 miljard euro hoger dan het financiële pakket dat EU-leiders in oktober overeen kwamen. Duitsland, dat het meeste geld stort in het EU- budget, zei gisteren al dat er nog maar weinig financieel te ma noeuvreren valt. Tot nu toe hebben alleen Cy prus en Slowakije de toetre dingsonderhandelingen volledig afgerond. Zij zijn bereid het pakket te accepteren dat de Unie biedt. Polen en Tsjechië proberen in Kopenhagen het onderste uit de kan te halen: meer geld en grotere land- bouwquota. De andere zes lan den gaan in hun kielzog mee. De verwachting de top in Ko penhagen, die gepland is voor donderdag en vrijdag, daardoor tot ver in het weekeinde kan du ren. Gisteren slaagden de on derhandelaars er in Brussel in om een groot aantal punten af te ronden die voor de afzonder lijke kandidaatlanden van groot nationaal belang zijn. Zo mag ook in de toekomst in Estland op lynxen worden gejaagd, en houdt Malta een lager BTW-ta- rief voor voedsel en farmaceuti sche producten. Het één-tweetje levert echter nog geen goal op. Het regent waarschuwingen aan het adres van Berlusconi. „Druk geen hervormingen door zonder steun van een brede parlementaire meerderheid", zegt Huisvoorziter Pierferdinando Casini. „De premier luistert te veel naar bondge noten met extremistische standpunten en te weinig naar ons. Als dat zo blijft stappen we op", dreigt de nieuwe UDC- leider Marco Follini. Toch sorteren al zijn schoten voor de boeg wel effect. Berlusconi corrigeert zichzelf voor een van zijn eigen tv-zen- ders. „Natuurlijk kan een presidentschap nieuwe stijl pas ingevoerd worden als de ambtstermijn van onze president Ciampi afloopt", zegt hij. Dat betekent dus in 2006. Dat is tevens het verkiezingsjaar, als het kabinet de rit tenminste uitzit. Daar durft niemand gif op in te nemen, behalve de 65-jarige Berlusconi zelf. rif Ali wijst erop dat alle betrok ken partijen onderschrijven dat Irak een democratische natie dient te worden, de door Tehe ran gesteunde islamitische SCI- RI incluis. Sharif Ali vergelijkt de huidige toestand in zijn land met die in Nederland tijdens de Tweede Wereldoorlog. Zoals de Neder landers bevrijd wilden worden van de nazi's, zo wacht de Iraak se bevolking op het j/ertrek van Saddam.De VS gaan'intussen de Iraakse oppositie militaire hulp geven. President Bush heeft het ministerie van defensie opge dragen ruim 90 miljoen euro uit te trekken om oppositiegroepen te voorzien van militaire trai ning en uitrusting, zo maakte het Witte Huis gisteren bekend. door onze correspondent Frans Lindenkamp sao paulo - De zwaar onder vuur liggende Venezolaanse president Hugo Chavez heeft de hulp ingeroepen van internatio nale politieorganisatie Interpol om te bewijzen dat hij niet ach ter het bloedbad van afgelopen vrijdag steekt. De oppositie - die met een nationale staking van onbeperkte duur zijn vertrek probeert te bespoedigen - houdt Chavez verantwoordelijk voor de dood van drie van haar me destanders in Caracas. In zijn wekelijkse programma op radio en tv meldde Chavez dat hij Interpol heeft ingescha keld om de waarheid boven tafel te krijgen. Hij beschuldigt tv- zender Globovision er van het nieuws over één van de schut ters te hebben gemanipuleerd. Volgens hem bedrijven de me dia 'terrorisme'. Globovision - een notoir criticus van Chavez - zond dezer dagen een videotape van de dader uit, die werd ge maakt door een amateur-filmer. De man, een in Venezuela wo nende Portugees, liep mee in een protestmars van Chavez-ge- zinden. Maar volgens het staats hoofd was de schutter op de dag van de demonstratie onderweg vanuit Portugal naar Venezuela. „Hij arriveerde enkele uren voor het bloedbad op luchthaven van Caracas. Op zijn zachts gezegd vreemd", aldus Chavez in zijn rol van presentator. Het is niet de eerste keer dat Chavez en de oppositie elkaar betichten van het aanrichten van een bloedbad. Het staats- Venezuela riskeert boete van 6 miljard Venezuela riskeert een boete van 6 miljard euro als het zijn olieleveranties in de cember niet nakomt. Dat stelde de topman van de Ve nezolaanse olie-industrie, president A. Rodriguez van staatsbedrijf PDVSA, gister avond. Zowel de productie als de uitvoer van olie ligt stil. Venezuela is de vijfde olie-exporteur ter wereld. Op de termijnmarkt in Londen daalde de prijs van een vat Brent-olie vandaag met 0,8 procent tot 25,55 dollar. hoofd houdt nog steeds vol dat de zeventien doden die in april vielen tijdens een tegen hem ge richte protestmars het werk wa ren van zijn tegenstanders. Op het bloedbad toen volgde een staatsgreep. Die mislukte omdat er niet voldoende respons uit het leger kwam. Daardoor kon Chavez na twee dagen gevan genschap weer op zijn post te rugkeren. De spanning in Venezuela blijft om te snijden. Door de acht da gen oude staking is een tekort aan benzine ontstaan. Chavez heeft het leger opdracht gegeven olie-opslagplaatsen van de staat te bezetten om de distributie te garanderen. Ook is de bevolking aan het hamsteren geslagen. Als de staking aanhoudt, dreigt het staatshoofd de noodtoestand af te kondigen.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 7