Rapport over Turkse politici en maffia veroorzaakt ophef BINNENLAND 2 Losgeld voor onverhandelbare buit 'Heli-honden' kennen geen enkele angst 'Dwarsdenkers' op lijst Ratelband htszaak in srijdrama' Implosie Belastende verklaring blijft uit in Hoornse moordzaak Vooruit met de geit Zeer hoge beloning voor gouden tip juwelenroof -esty: 'Njet' ft martelen Sum - Amnesty Intema- ^rt vandaag tijdens de flonale Dag van de van de Mens actie te- deling en mishandeling lijd. Amnesty hoopt on- ijjotto 'Zeg NJET tegen ruim 100.000 handte- ■4 op te halen. De men enorganisatie zal de jningen aanbieden aan jche politie. Jaarlijks "Telt en martelt de poli- Russische Federatie "duizenden arrestanten igenen, aldus Amnesty. naert krijgt 'A medailles 't Generaal-majooi iiers Patrick Cam- rft vandaag uit hand* [er Korthals van de e medailles uitgered voor de twee jaar dat andant was van de Unmee in Ethiopië a Hij krijgt zowel van Jjgde Naties als van Ne- Aic herinneringsmedail- loperaties. Sinds 1 no- |s Cammaert militair Ivoor vredesmissies Trenigde Naties. ^siegevaar na iersongeval si k Het verkeer op de ^A12 in de richting Jheeft gisteren tussen 3( en Woerden veel hin- mden na een onge- arlijke stoffen. De tussen half twaalf en afgezet, nadat een 3t oplegger, die gevaar- Ten vervoerde, tegen jjaande Duitse vracht- Jinreed. Deze truck |t pech op de vlucht ten speciaal team van 6 Landelijke Politie- 1 slaagde er rond 13 uur iud van drie gespron- over te hevelen naar ir vat. rachting na blind date jeerenveen - De politie blinde inwoner van een aangehouden, die >rdt verdacht tenmin- ffouwen te hebben ver- lij legde via een 06-lijn {net hen. De blinde ver- likte de vrouwen naar ing, zogenaamd omdat lemen met zijn spre- /♦mputer had. Op de /tdieping overmeester- in, die leraar verdedi- 1 krachtsporten voor rapten is, zijn slachtof- rolgens verkrachtte hij ïr gewelddadige wijze. p'n tweeën ildirecteur 'eer - Het ministerie erwijs denkt een ma- ebben gevonden om ïnsen te interesseren directeursfunctie in lair onderwijs. Voor ou- dan vooral moeders, duobaan interessant jpt het ministerie. Dit begon de werving, met taat 50 aanvragen van van basisscholen. In- heeft een eerste selec- sgevonden en zijn 38 en gehonoreerd. Vijf n in den lande al aan l Inmiddels is de in- tg voor het project ge- Igpd - Een verrassende in het Toterijdrama' in t de juridisch adviseur niet-miljoenen-winnaar rends daagt de Natio- tcode Loterij voor de het ook alweer? Arends de buurt die bij de af trekking won. Hij had op zeven ton, maar ets. De Postcodeloterij et zoals gewoonlijk geld ilname te hebben afge- L Arends schakelde een t in, en die wees met de iigende vinger naar de ik. maakte de juridisch ad- ekend dat met de bank ling is getroffen 'waar partijen tevreden zijn', informatie geeft hij niet oet de woordvoerder 0 Nederland in Utrecht L de is daarmee niet integendeel. Volgens ju- idviseur Mo-Ajok heeft j Arends in september temer geschrapt, omdat wellicht rood stond, land later had hij daar- wel kredietruimte. De ggen dat de Postcodelo- erdere incassopogin- et doen. Dat is niet ge- 1 uitgerekend niet bij de le trekking." caat zegt voor het ge ren ton van de loterij te sen. „Ik ga voor 100 dinsdag 10 decembfp ?00 door Hans Leber den haag - Voor zes miljoen euro aan gesto len diamanten of een gestolen schilderij ter waarde van miljoenen euro's; ze zijn door hun bekendheid vrijwel onverkoopbaar. De dief heeft daarom vaak een andere 'klant' op het oog: de spullen worden 'terugverkocht' aan de eigenaars. De Amsterdamse advocaat mr. Vincent Kraal kan ervaringsdeskundige worden ge noemd. niet altijd tot zijn genoegen overi gens. Nadat hij in de jaren negentig twee keer succesvol was geweest bij het 'teruglei den' van gestolen waar, deed justitie in 1998 bij zijn derde poging een inval. Drie doeken die op zijn kantoor klaar stonden voor een afgesloten deal werden daarbij in beslag ge nomen. Kraal mocht het zijn boze cliënt uit leggen. Er werd zelfs vervolging tegen Kraal aange kondigd door justitie. De advocaat, die vooraf de hoofdofficier van justitie van zijn voornemen op de hoogte had gebracht en voor zijn 'bemiddelaarsrol' toestemming kreeg, was witheet. Hij kondigde op zijn beurt aan de hoofdofficier van justitie aan te klagen. Maar de zaak tegen Kraal werd gese poneerd en daarom liet hij de aanklacht te gen de hoofdofficier ook maar achterwege. Kraal heeft tot op heden geen verzoek bin nen om de gestolen kunst en diamanten van de laatste weken terug te leiden. Zijn laatste, mislukte poging om werken terug te brengen bij de eigenaar dateert van 1998. Vier jaar eerder waren twee werken van Rembrandts leermeester Pieter Lastman en één van een onbekende navolger gestolen uit het Rembrandthuis in Amsterdam. Bij Kraal meldde zich toen een man die zei niets met de diefstal van doen te hebben, maar de stukken voor ongeveer 110.000 eu ro te hebben gekocht. Precies voor dat bedrag zou het Rembrandt huis de doeken terugkopen, had Kraal gere geld. De advocaat verdenkt de directie van het museum er tot op de dag van vandaag van dat zij om de inval op zijn kantoor heeft verzocht, in plaats van de afspraken na te komen. „Deze mensen hadden zelfs aange geven dat 110.000 euro een lage prijs was, en dat ze daar blij mee waren." Begin jaren negentig was Kraal succesvoller als tussenpersoon. Voor een bank haalde hij gestolen waardepapieren terug. Zijn 'cliënt' kreeg ruim 11.000 euro van de bank, die daarmee volgens Kraal vooral de gêne af kocht, want de papieren waren volgens hem niets waard. Niet lang daarna meldde zich een cliënt bij Kraal die zei ervoor te kunnen zorgen dat twee gestolen doeken van Van Gogh boven water kwamen. Kraal: „Maar dan wilde mijn cliënt wel dat het openbaar ministerie af zag van hoger beroep in zijn zaak." Kraals cliënt werd wegens grootschalige hasjhandel veroordeeld tot één jaar cel en was daar blij mee. Vanuit zijn cel zette hij het OM onder druk. „Die officier wilde er niet aan, maar uiteindelijk heeft de procu reur-generaal in Arnhem de officier op dracht gegeven van hoger beroep af te zien. Dat is wel als chantage bestempeld, maar het OM ging er toch mooi mee akkoord." Kraal zag zijn werkzaamheden vooral als ge wone dienstverlening voor zijn cliënt, en werd daar later in gesteund door een uit spraak van het (tuchtrechtelijke) Hof van Discipline. Ook in de internationale kunstwereld zijn gevallen van 'terugkopen' bekend. Jaren la ter duiken de schilderijen weer op. Door gaans kan de eigenaar of de verzekeraar kie zen: een deel van de waarde, variërend van één tot tien procent, betalen als 'losgeld', of de schilderijen nooit meer, óf in een kanaal terugvinden. De keuze valt doorgaans op te rugkopen. delft - Daar staat de veroorzaker van nog meer NS- leed. Het treinverkeer tussen Den Haag en Rotter dam werd gisteravond stilgelegd vanwege een ge- implodeerde tankwagon op het terrein van DSM in Delft. Bij het lossen van de bijtende stof ammonia bleek dat de beluchtingsklep van de tankwagon dicht was. Hierdoor ontstond onderdruk in de tank, werd deze vacuüm getrokken en dreigde de wagon te scheuren. Om geen enkel risico te nemen, werd besloten het terrein in een straal van 200 meter rond de wagon af te zetten. Rond elf uur 's avonds slaagden brandweer en medewerkers van DSM erin weer lucht in de wagon te laten lopen. Foto: GPD/Harmen de Jong Groep van 28 moet politiek transparanter maken RuswuK-utrecht/anp - Het gis teren gepubliceerde rechercher apport van het Kernteam Noord en Oost-Nederland, waarin de politie gewag maakt van banden tussen criminelen en Turkse ge meenteraadsleden in Nederland, heeft veel stof doen opwaaien. In een verklaring zeggen Turkse en Turks-Koerdische raadsleden 'ontzet' te zijn. Het Inspraakor gaan Turken in Nederland noemt het rapport 'stigmatiserend'. Het landelijk opererende kern team (KNON) meldt de contac ten in de Algemene Criminali teitsbeeldanalyse Turkije 2000- 2001. Het gaat om 'hooguit tien' Turkse politici, aldus officier van justitie Van Tooren van het KNON. Het rechercheteam heeft vol gens Van Tooren getwijfeld over het opnemen van de relaties in het rapport, want er is geen sprake van strafbare feiten. Het wilde echter de 'kwetsbaarheid' van deze politici door hun ban den met criminelen niet ver zwijgen. „We brengen het naar buiten bij wijze van waarschu wing." Van Tooren wil niets zeg gen over de achtergronden van de contacten en welke actie daarop wordt ondernomen. Het kernteam houdt zich onder meer bezig met het opsporen en vervolgen van zware criminele netwerken in Nederland met een Turkse achtergrond. De Turkse en Turks-Koerdische raadslieden vinden dat de be schuldigingen hard moeten worden gemaakt. Zo niet, dan worden alle 113 Turkse en Turks-Koerdische gemeente raadsleden verdacht van ban den met de maffia. De 29 raads leden van politieke partijen die de verklaring hebben onderte kend, betreuren het dat ze in het verdachtenbankje worden gezet. Hierdoor is het moeilijk zich te verweren, stellen ze. Zij voelen zich 'geschaad in het vertrou wen dat de kiezers hen hebben gegeven', en eisen opheldering. Het Inspraakorgaan Turken in Nederland, dat het rapport nog niet kent, is 'zeer bezorgd'. Het begrijpt niet waarom het onder zoek alleen over Turken gaat. De uitspraken in het rapport zijn volgens het inspraakorgaan 'stigmatiserend'. De PvdA wil vandaag in het mondelinge vragenuur in de Tweede Kamer van minister Remkes van binnenlandse za ken meer duidelijkheid over de banden tussen Turkse maffia en lokale politici. Kamerlid Kals- beek wil verder weten of Rem kes er maatregelen tegen kan nemen. Kalsbeek maakt zich zorgen over misbruik door criminelen van democratische instituties. Ze vindt het evenwel ook ernstig dat élle Turkse lokale politici door de uitlatingen van de poli tie in één klap verdacht zijn. Daarom wil ze van Remkes we ten hoe serieus het probleem nu echt is. CDA-Kamerlid Rietkerk wil eerst het hele rapport lezen, maar hij wil wel kwijt dat hij signalen heeft ontvangen 'dat de situatie nog veel ernstiger is dan nu uit het KNON-rapport blijkt'. rijswijk/anp - Emile Ratelband is er in geslaagd binnen een dag LijstRatelband.nl samen te stellen. Dat er op de eerste avond van het bestaan van zijn groep 'creatieve dwarsdenkers' al twee afvallers te betreuren waren, ziet hij als een ondergeschikt bedrijfsongeval. „Dan gaan we voor 28 zetels", stelde Ratelband gisteren vast. In de middaguren had Ratelband een lijst van der tig namen laten verschijnen. „De kandidaat-Ka merleden moeten zich toch zeker kunnen vrijma ken om hier aanwezig te zijn", zei Ratelband 's avonds bij hem thuis. Anders verdienen ze in zijn ogen geen plaats in de volksvertegenwoordiging. „Het is een eer om in de Tweede Kamer te zitten." Ratelband zelf voert de lijst aan. Op twee staat In- grid Hogenbirk (Amsterdam), op drie oud-voorzit- ter Jan Jetten van Leefbaar Nederland. Joy van der Stel (Arnhem) is vierde en oud-bestuurslid Fons Schirris van Leefbaar Nederland vijfde. Ratel bands dochter Minou Ratelband (Amsterdam) is nummer dertig en laatste. Acht oud-kandidaten van Leefbaar Nederland hebben samen met voor zitter Jetten de overstap naar Ratelband gemaakt. Ratelband en Jetten weigeren de lijst een partij te noemen. Ratelband spreekt van een groep 'dwars denkers'. Jetten heeft het over een 'interacterend netwerk'. Op een gedetailleerd programma wil het tweetal zich niet vastleggen. In de Tweede Kamer wil de fractie zich straks laten leiden door de stem van de Nederlanders via Ratelbands website. Ratelband kon gisteren nog niet zeggen of hij vol doende handtekeningen had verzameld om mee te kunnen doen. Daarvoor heeft hij per kiesdistrict - daar zijn er negentien van - dertig ondertekende verklaringen nodig. Die moeten vervolgens van daag in de districten worden ingeleverd. Het programma van de groep is vooralsnog on duidelijk Ratelband vindt dat allochtonen met een Nederlands en een buitenlands paspoort voor één nationaliteit moeten kiezen. Jetten kwalifi ceerde de groep op het gebied van veiligheid als rechts, maar op het terrein van natuur en milieu is de groep bij voorbeeld links in het politieke spec trum te plaatsen. Verder zei Ratelband de politiek 'transparanter' te willen maken.' Ratelband besloot met een eigen lijst te komen, nadat hij de strijd om het lijsttrekkerschap van Leefbaar Nederland had verloren van Haitske van de Linde. Zijn groep kan niet meer onder zijn ei gen naam meedoen aan de verkiezingen. Dan had Ratelband de partij al in oktober moeten laten re gistreren bij de Kiesraad. Wel kan hij met een naamloze partij deelnemen. De partij krijgt op het stembiljet alleen een nummer. alkmaar/gpd - Het openbaar ministerie heeft geen technisch bewijs dat een 38-jarige man de moord heeft gepleegd in een Hoorns café op koninginnedag van dit jaar. De belangrijkste ge tuige legt zulke onbetrouwbare verklaringen af, dat ze de ver denking van meineed op zich heeft geladen. Dat bracht de ad vocate van de verdachte gisteren te berde bij de Alkmaarse recht bank. Haar poging om hem vrij te krijgen strandde. Hoewel het café vol was, zegt niemand te hebben gezien dat de man het schot door het hoofd van een 36-jarige Amster dammer heeft afgevuurd. Som migen hebben de knal gehoord, een man op de grond zien val len of zien liggen, of hebben de verdachte en een tweede man die nog moet worden gehoord na de knal zien wegvluchten. Volgens de officier van justitie is de angst onder de getuigen om belastende verklaringen af te leggen erg groot. Er is echter één vrouw die de naam van de verdachte op een briefje heeft geschreven, kort nadat het slachtoffer werd over gebracht naar het ziekenhuis, waar hij later overleed. Dat briefje overhandigde ze aan de politie. Diezelfde vrouw ontpopte zich tot hoofdgetuige, want zij zegt dat ze een vuurwapen in han den van de man heeft gezien en dat ze hem een plotselinge voorwaartse beweging heeft zien maken in de richting van het slachtoffer, dat vervolgens tegen de grond ging. De verde diging schilderde de vrouw af als 'een psychotisch type', dat in de week voor haar bezoek aan de rechter-commissaris een hoop medicijnen tegen stress slikte. Haar verklaring zou van geen kant deugen. Op de schoenen van de ver dachte is geen bloed van het slachtoffer aangetroffen en een relatie tussen de twee kan het OM tot nu toe niet aantonen. De rechtszaak wordt 20 januari voortgezet. voorburg Het aantal melkgeiten in Nederland neemt fors toe. Het afgelopen jaar groeide het aantal geiten met 23 procent, zodat er nu bijna 143.000 melkgeiten in Ne derland rondlopen. Hiermee is de geitenhouderij een van de weinige bedrijfstakken in de landbouw die uitbreidt. Foto: ANP/Koen Suyk door Yvonne Keunen Rotterdam - Als eerste korps in Nederland beschikt de politie Rotterdam-Rijnmond over 'heli honden'. De veertig viervoeters van het korps en hun geleiders zijn onlangs allemaal getraind op vervoer door de lucht. Zon der morren springen de dieren in een helikopter. „Binnen drie kwartier kunnen we met de hond overal in Nederland zijn", zegt projectleider Dick van Lee- nen van de Hondenbrigade. Zodra de helikopter op het trai ningsveld van de Hondenbriga de langs de rijksweg A20 bij Nieuw-Terbregge is geland, springt de Mechelse herder er uit en sprint hij in volle vaart af op een 'schietende' man, waar hij zijn tanden in zet. De oefe ning geeft volgens Van Leenen aan dat honden geen moeite hebben met Miegen. „We ston den versteld van onze honden", zegt hij. „Ze blijven heel relaxed. Alsof ze in een auto zitten. De honden kennen geen enkele angst en kunnen na een vlucht meteen aan de slag. Dat was wel anders met de begeleiders", grapt hij. Maar honden hebben in de lucht dan ook geen last van hun evenwichtsorgaan, in tegenstelling tot mensen. Het is min of meer toeval dat Rotter dam-Rijnmond is begonnen met het luchtvervoer van poli tiehonden. Vorig jaar deed zich een spoedgeval voor op de Maasvlakte: in het trainingscen trum van de brandweer moest een zeer agressieve man worden aangehouden met behulp van een hond. Het was op dat mo ment verschrikkelijk druk op de snelweg, waarop spontaan werd besloten een van de honden met een helikopter naar het af gelegen havengebied te bren gen. Dat ging goed. „Binnen ze ven minuten was de man aan gehouden en het incident opge lost." Het Korps Landelijke Poli tiediensten vloog weliswaaral met herders, maar dat betreft al leen speurhonden. Rotterdam- Rijnmond vliegt inmiddels met alle eigen honden, zowel die voor het speciale speurwerk als die voor de surveillance, in de volksmond beter bekend als de 'bijthond'. Ondanks die bijnaam is het vol gens Van Leenen niet gevaarlijk een hond in de helikopter te hebben. Officieel moet het dier in een zogeheten sky-kennel worden vervoerd. Maar omdat het twintig minuten duurt voor die is geïnstalleerd in een heli kopter, zal er in de praktijk vaak voor worden gekozen het dier snel tussen de benen van de be geleider te zetten. Met uit voor zorg een muilkorf, dat wel. „Vliegen zonder de sky-kennel schept bovendien meer ruimte. Er kan dan nog een buddy mee met wat extra spullen." Van Leenen verwacht dat in de toekomst vaak een beroep zal worden gedaan op de heli-hon den van Rotterdam-Rijnmond, het district met de grootste hon denbrigade van Nederland. De Brabantse korpsen maken al te gen betaling gebruik van de honden uit Rotterdam. „Neem de grote stroomstoring van afge lopen vrijdag. De snelwegen stonden helemaal vast. Je kwam nergens door. Op zo'n moment is de helikopter een noodzakelij ke aanvulling op de dienstau to's", zegt Van Leenen. Al moet het weer wel een beetje meewerken. „Vorige week had de politie in Eindhoven een ex tra hond nodig vanwege de bommeldingen bij IKEA. Van wege de mist was het toen on mogelijk om te vliegen. Het duurde toen tweeënhalf uur voor de hond over de weg in Eindhoven was gearriveerd. Per helikopter had dat hooguit twin tig minuten geduurd." den haag/anp - De verzeke ringsmaatschappijen loven een 'zeer hoge beloning' uit voor de informatie die leidt tot de oplossing van de juwe lenroof in het Museon en het terugverkrijgen van de gesto len voorwerpen. Dat zei een woordvoerder van politie Haaglanden in een oproep op de lokale zender TV West. Inbrekers namen in de nacht van zondag 1 op maandag 2 december een groot aantal zeer kostbare sieraden, hor loges en met edelstenen be zette voorwerpen mee uit het Haagse museum aan de Stadhouderslaan. Het betreft onder meer voorwerpen af komstig uit het Portugees Nationaal Museum in Lissa bon. De politie Haaglanden vroeg gisteren via TV West en de publieke omroepen kijkers die informatie hebben over de inbraak of de juwelen na 1 december nog hebben gezien contact op te nemen. Ook het programma Opsporing Ver zocht besteedde gisteravond aandacht aan het onderwerp. In het uitgezonden politiebe richt werden foto's van enke le gestolen juwelen getoond. Te zien waren een gouden ring met een briljant gesle pen diamant van 37,50 ka raat, een halssieraad van goud en zilver met 32 briljant geslepen diamanten en een wandelstokknop van goud en zilver met diamanten. De grootste diamant op de wandelstok weegt 24,32 ka raat en is enigszins vierkant geslepen. De wandelstok- knop is 91 millimeter hoog en 39 mm breed. Verder wa ren er foto's van twee clip broches in de vorm van een roos met diamant en een grote ongeslepen diamant. De voorwerpen vertegen woordigen een waarde van ruim 6 miljoen euro. Tipge vers kunnen contact opne men met de politie Haaglan den op 0800-6104.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 5