Waak voor I GESPREK VAN DE DAG Gekkenhuis bij schaatsfabrikanten Tien tips voor ouderwetse schaatspret TA7ol/l/On Kroes: 'Geei™ Elfstedentot t Huizenprijzen HDC152 MENSELIJK Twee nummers van de Amerikaanse zanger MARVIN GAYE en de Bolero van Ravel staan bovenaan de Britse lijst van meest beluisterde muziek tijdens het bedrijven van de liefde. Dat blijkt uit een enquête die de muziek zender Music Choice gisteren heeft gepubliceerd. Met zijn successen 'Sexual Healing' en 'Let's get it on' is soulzanger Marvin Gaye voor een meerderheid van de Britten de favoriete begeleider van de liefde. Het enige klassieke stuk in de ranglijst, de Bolero van Maurice Ra- vel, staat op nummer drie. Van de 10.000 ondervraag den zei 51 procent een favoriete song te hebben ter be geleiding van de seks. Acht van de tien meest genoemde songs worden gezongen door mannen. Foto: Archief Rockzanger BONO pleitte gisteren samen met senator Bill Frist voor meer Amerikaanse steun aan het gevecht tegen aids in Afrika. ,,De vraag die door de volgende ge neraties in Duitsland werd gesteld over de holocaust: 'hoe konden jullie dat laten gebeuren?', die vraag zal ons later ook gesteld worden", zei de zanger tegen zo'n 500 mensen die een forum bijwoonden over de bescherming van kinderen tegen HIV. Senator Frist vertelde dat hij in het Amerikaans Congres zonder succes had geprobeerd om een verhoging van 500 miljoen dollar los te weken, maar hij was hoopvol voor de toekomst R&B-zangeres AS- HANTI heeft gister avond een indruk wekkend debuut ge maakt bij de Bill board Music Awards en maar liefst zeven prijzen in de wacht gesleept. Rapper Nelly won in zes ca tegorieën en de prijs voor het beste album ging naar 'The Emi nem Show' van Emi nem. De 22-jarige Ashanti werd uitge roepen tot beste vrouwelijke artiest, beste R&B/hip-hop artiest en beste vrou welijke R&B/hip-hop artiest. Bovendien werd zij onderscheiden voor haar sin gle 'Foolish'. Nelly kreeg onder meer de prijs voor beste artiest van 2002, beste mannelijke artiest en beste R &B/hip-hop artiest. Ook zijn nummer 'Hot in Here' viel in de prijzen. Foto-. Reuters De meeste ROKERS in Europa vinden het makkelijker om een maand GEEN SEKS te hebben dan om te stop pen met sigaretten. Velen zouden zelfs liever bungee- jumpen en parachutespringen dan een maand niet ro ken. Dat blijkt uit een gisteren gepubliceerd onderzoek onder ruim 2000 rokers in zes Europese landen. Bijna 70 procent van de Nederlandse rokers, 80 procent van de Britse, Franse en Duitse rokers en ruim de helft van de Belgische en Spaanse zegt liever een maand geen seks te hebben dan die tijd zonder sigaretten door te moeten ko men. Eén op de drie Europese rokers heeft nog nooit een stoppoging gewaagd. Wel zegt 60 procent te stoppen als hun liefdesleven eronder gaat lijden. Belangrijkste reden om te stoppen is de gezondheid, gevolgd door bezorgd heid voor familie en de prijs van sigaretten. Een Amerikaan die bijna een week lang opgesloten zat in zijn AUTO nadat hij in een RAVIJN was gestort, heeft zich in de vrieskou in leven kunnen houden door het ver branden van papier en het eten van gesmolten sneeuw en pakjes fastfoodsaus. De 32-jarige Robert Ward raakte op 2 december met zijn wagen van de weg af op acht kilo meter van de steenkoolmijn waar hij werkt als veilig heidsagent. Hij viel 50 meter diep het ravijn in en brak daarbij zijn heup waardoor hij niet meer weg kon uit zijn auto. Enkele dagen later viel het eerste grote pak sneeuw in het gebied en bleven de temperaturen dagen achter een onder het nulpunt. Zondag werd hij gevonden door zijn vriend Terry Likens, hoofd van de brandweer waar Ward werkte als vrijwilliger. ,,lk denk niet dat hij het nog een nacht had uitgehouden", zei Likens. „Hij vertelde ons dat toen we hem vonden, hij zich klaar maakte om voor de laatste keer te gaan slapen. Hij had alle hoop op gegeven." Actrice JOAN COL LINS opent op 18 ja nuari in het Gronin ger Museum de ten toonstelling Fatale Vrouwen (1860- 1910). Dat maakte het museum gisteren bekend.In de expo sitie staat het feno meen femme fatale centraal. De getoon de afbeeldingen van vrouwen als Cleopa tra, Salome en Me dea zijn tussen 1860 en 1910 ge maakt. De kunstwer ken zijn van de hand van mensen als Gus- tave Moreau, Max Klinger en Edvard Munch. Ze zijn tussen 19 januari en 4 mei in het Groninger Museum te zien. Joan Collins is met name bekend als Alexis Carrington Colby in de vroegere tv-serie 'Dynasty'. Volgens de samenstellers van de expo sitie was Alexis een echte femme fatale. Collins speelde acht jaar in die serie, maar begon haar carrière al in 1951 met de film 'Lady Godiva Rides Again'. In totaal schreef ze elf boeken en stapte ze vijf keer in het huwe lijksbootje. Foto: AP Een rechter in Taiwan heeft een HUWELIJK ontbonden omdat de KAT van de man het de echtelieden onmogelijk maakte om samen te leven. De vele ruzies om het huis dier hebben het huwelijk zozeer ontwricht dat er geen op lossing meer mogelijk is, oordeelde rechter Chen Tsai- wang. Het grootste probleem was dat de kat de gewoonte had om op het bed van het echtpaar zijn behoefte te doen. „Hij weigerde de kat in een andere kamer te stop pen. Dat toont wel aan hoezeer hij de gevoelens van mijn zus heeft genegeerd", verklaarde Yang, de broer van de vrouw. De man beloofde zijn echtgenote dat hij het beestje zou opvoeden, maar dat kon het huwelijk niet mer*" redden. 1909 1912 1917 1929 1933 1940 1941 1942 1954 1956 1963 1985 1986 1997 In de twee grote schaatsfabrieken in Nederland heerst sinds zaterdag een koortsachtige sfeer. De telefoon staat roodgloeiend, het personeel draait overuren en de schaatsen zijn niet aan te slepen. De vraag naar schaatsen is jarenlang niet meer zo groot geweest als de afgelopen dagen, verklaarde gisteren directeur J. Havekotte van schaatsenfa- brikant Viking uit Almere. „Vijf jaar lang heeft het niet echt meer gevroren. Winkels verkochten wel eens een paar schaatsen, maar vonden het niet nodig om hun voorraad direct weer aan te vullen. En daarom is iedereen nu nerveus", stelt de direc teur. Ook zijn veel kinderen na die vijf jaar uit hun schaatsen gegroeid, zegt een medewerker van schaatsfabriek Zandstra in Joure. Sinds zaterdag is het een gekkenhuis bij Viking. De schaatsenfabriek maakt voorlopig geen nieu we schaatsen meer, omdat alle medewerkers no dig zijn om de bestellingen naar de afnemers te verzenden. Ook op zondag stroomden de orders van de fax en kwamen er weer veel e-mails bin nen. „Dit hadden alle fabrikanten hard nodig, want niemand kan jarenlang blijven produceren wanneer er nauwelijks iets wordt verkocht", zegt Havekotte. Bij Zandstra in Joure is de vraag naar schaatsen zo groot en moet er zo hard worden gewerkt, dat zelfs directeur W. Zandstra gisterochtend niet aan de telefoon kon komen. Het is hier een gekken- boel, meldde een medewerker. Zaterdag stonden ongeduldige schaatsenverkopers aan de deur die zelf de schaatsen in Joure kwamen ophalen. De schaatsenfabriek heeft het afgelopen weekein de 'vele duizenden' schaatsen verkocht, zei direc teur W. Zandstra gistermiddag. De fabrikant heeft tienduizenden schaatsen op voorraad staan. „Op dit moment houden wij ons alleen bezig met het leveren van schaatsen. Dat krijgt onze eerste prio riteit", aldus Zandstra. Pas als het rustiger wordt, gaan de medewerkers weer over tot het produce ren van schaatsen. Directeur Havekotte van de Vikingfabriek bena drukt, dat de schaatsgekte pas echt zal losbarsten als er daadwerkelijk natuurijs ligt. „Laten we eer lijk zijn, zover is het nog niet. Al is de kans wel de gelijk aanwezig", meent Havekotte. Trek warme kleren aan als je gaat schaatsen. Dat hebben deze kinderen goed begrepen. Zondag oefen den ze hun eerste slagen op de natuurijsbaan in het Drentse Veenoord. Foto: ANP/Vincent Jannink Nog éven en Nederland staat weer massaal op het ijs. Schaatsfanaat Jan Schilder voelt de koorts al komen. „Ik kan er gewoon niet van sla pen." Ook schaatsgek Huub Snoep voelt het al kriebelen. „Het is gezel lig, hè, om straks weer met z'n allen op de schaats te staan. Dat is ty pisch Nederlands. Dat zie je nérgens anders in de wereld." Het vriest dat het kraakt en Nederland loopt weer warm voor dé vaderlandse wintersport: schaatsen op natuurijs. Waar moeten niet ervaren schaatsers op letten? Tien tips van ervaringsdeskundigen. Tip één is een spreekwoordelij ke wijsheid: ga niet over één nacht ijs. „Het ijs moet zeker ze ven tot acht centimeter dik zijn", zegt Jan Schilder van de schaatsclub in Enkhuizen. „Let op dat natuurijs niet overal even dik is. Vooral onder bruggen en langs kanten met riet is het ijs dunner." Tip twee: waak voor wakken. „Door de stevige oostenwinde die er nu waait, ontstaat er slecht schaatsijs met veel wind- wakken", zegt Theo Heuzen van de stichting Veilig Natuurijsver- keer. Door de straffe wind blij ven de wakken lang open; als ze uiteindelijk dichtvriezen is het ijs er bedrieglijk dunner dan het ijs eromheen. Tip drie: neem voldoende veilig heidsmaatregelen. Schaatsers lopen altijd het risico dat ze val len. Daarom beveelt Theo Heu zen schaatsers ook meer be schermers dan schaatsbescher- mers aan. „Laat kinderen maar knie-, pols- en elleboogbescher mers dragen. Dat doen ze toch ook aan ze skaten en skeeleren? Voor de veiligheid kan een helm ook verstandig zijn. Zelf schaats ik vaak met een helm op. Waar om niet? Tegen de kou moet je tóch iets op je hoofd zetten." Tip vier: neem een stuk touw mee. „Ik raad iedereen aan om een stuk touw én een priem mee te nemen", zegt Theo Heu zen. „Dat touw is er om iemand uit een wak te kunnen trekken zonder er zelf in te vallen. Die priem kun je in geval van nood gebruiken om zelf uit een wak te komen. Ik ben wel eens door het ijs gegaan. Het was heel moeilijk om weer uit het ijskoude water te komen. Het ijs brokkelde af. Gelukkig had ik een priem bij me. Ik sloeg die een halve meter verder in het ijs en kon me vlug en veilig op het ijs trekken. Het had niet veel langer moeten du ren, want dan had ik door on derkoeling helemaal niets meer kunnen doen." Heuzen weet dat veel mensen het overdreven vinden. „Men sen zeggen wel eens dat zij het niet nodig hebben. Dan denk ik: ja, ja er zijn ook mensen die be weren dat ze hun autogordels niet om hoeven te doen, omdat ze veilig rijden. Toch lijkt het mij verstandiger die gordel wel om te doen en die priem wel mee te nemen. Voor die ene keer dat het nodig is. Zolang er geen be ton onder het ijs ligt, schaats ik met een stuk touw in mijn broekzak en een priem om mijn nek." Tip vijf ga nooit alleen op het ijs. „Ér kan altijd iets gebeuren", zegt Jan Schilder, „dan is het goed als er iemand in de buurt is om te helpen." Tip zes: trek warme kleren aan, maar niet te warm. „Kleren moeten je tegen de kou be schermen", zegt Jan Schilder. „Maar je moet wel zorgen dat je niet zó warm gekleed bent en zó gaat zweten datje helemaal nat wordt", voegt Theo Heuzen toe. „Want dan loop het risico dat je daarna ongezond afkoelt." Tip zeven: trek passende schaat sen aan. „Schaatsen moeten goed passen", zegt Jan Schilder. „Dat geldt voor volwassenen, maar zeker ook voor kinderen. Veel ouders maken de fout dat ze voor hun kinderen schaatsen kiezen die één of twee maten te groot zijn. Dan kunnen ze er langer dan één winter mee doen. Dat lijkt slim, n: niet. Want om die gro sen goed aan te krijge die kinderen dan twee ken aan. Dat gaat wrij schaats en sok. Boven kans groot dat kinden ters te strak aan moeti Daardoor stopt de blo loop en krijgen kindei de voeten." Tip acht: leer kinderei hoge noren schaatsen betreft horen Friese dl niet in het museum", Gauwke Bootsma van Schaatsmuseum in Hi en. „Die ouderwetse h schaatsen zijn namelij steeds goed om te lere sen. Helaas zijn ze mo krijgen, want ze worde meer gemaakt. Ik zoul ders in ieder geval niet om hun kinderen de e hoge noren of hockey aan te doen. Daar staa ren vaak zo scheef en dat ze al gauw denken nóóit zullen leren." Tip negen: zorg dat de sen goed geslepen zijn schaatsen niet goed scit dan is de lol vlug van h sen af zegt Jan Schild dan glij je weg en kom vooruit." Tip tien: blijf niet aan d staan. Als het gaat vrie dooien veel Nederland gaan ze gezellig het ijs is typisch Hollands". Snoep van de culturele club De Poolster uit Ht „Het is echt eeuwenou maak voor het hele vol ijs is iedereen gelijk, let praat met iedereen. Ie< schaatst met iedereen, kunnen kinderen ooki spelen als op het ijs? Oj kunnen ze niet veilig vc maar op het ijs hebben ruimte. IJspret werkt a< lijk. Als je straks al die n op het ijs ziet, dan denl wil ik ook. Zo blijft de van het schaatsen op n bestaan." Mick Salet 2 7 27 12 16 30 6 22 3 14 18 21 26 4 jan feb jan feb dec jan feb jan feb feb jan feb feb jan anp - bron: KNMI Meteo Consult De schaatsen nog in h( maar de telefoon al roe 0( gloeiend. Henk Kroes, d zitter van de Verenigi c Friesche Elfsteden, b< niets van alle speculatj een eventuele Elfstedei „Zover is het nog lóngi De gekte rond de tocht s' tochten begon vrijdag i weerman Erwin Kroll h or dacht aan een Elfstedei ef Met een model toonde komend weekeinde zolp tien centimeter ijs zal z vormd. „Maar dat is ge [t seerd op één plek, zoni kening te houden met i w standigheden", zegt Kra®r „Nu is er nog nauwelijl Trouwens, het waait vei1 hard waardoor de waki openblijven." "g Elk jaar ondergaat Kroe 1 zelfde ritueel. Zodra hei S onder nul komt, moet i111 ses nog maar één vraag r 1 antwoorden: Komt er ei 01 stedentocht? „Maar dit het wel heel extreem", i Kroes. „Het had nog nil 81 vroren of ik werd al geb10 Voorlopig zal geen Elfst e tocht worden uitgeschr Daarvoor moet eerst de e peratuur zakken en de if1 gaan liggen. De vooruitj ten zijn ook niet gunstig j het weekeinde houden weerkundigen al rekeni 0 met een dooiaanval. IJsverwachting en betrouwbaarheid natuurijs Hoe helderder het ijs van kleur is, hoe steviger het is en hoe meer draagkracht het heeft. Gemiddeld kan er bij een dikte van 7 cm geschaatst worden Een kleine auto kan op 15 cm ijs staan, een vrachtwagen of een mensenmenigte op 30 cm ijs en een treinstel blijft staan op een ijsvloer van ca. 45 cm. 45 cm 30 cm Verwachting Waterdiepte, stromingssnelheid, wind, temperatuur, luchtvochtigheid en neerslag zijn van belang bij ijsvorming. Na de eerste 6 cm groeit de onderkant van de ijslaag minder snel. Gemiddeld betekent elke nacht met 5 graden vorst 1 cm ijsgroei. Verwachting Berekende ijsdiktes tijdens Elfstedentochten (in cm) Laatst heb ik iemand, ze was vijftien jaar jon ger dan ik, uitgelegd dat huizenprijzen inderdaad kunnen dalen. Ik vertelde haar hoe rond 1980 ambitieuze bui tenlanders, vaak Turken, voor blijk baar te veelgeld een appartementje in Amsterdam-West hadden ge kocht. Zij hadden op stijgend welvaart gerekend en dachten na een paar moeilijke jaren vanzelf weer wat ruimte te krijgen. Ze waren naar hier ge komen gedreven door juist dat optimisme, makelaars zullen dan ook weinig moeite gehad hebben hun feestelijke stemming gepast te misbruiken. Die make laars zullen -wie weet- ook gezegd hebben dat met de toen heersende inflatie dat appartementje met steeds goedkopere guldens mocht worden afbetaald. En inflatie, dat kenden de Turken wel. Er werden, hoe dan ook, destijds topprijzen betaald door mensen die hun financiële mogelijkheden tot het randje benutten. Maar de economie groeide niet. Vanuit Den Haag liet Ruud Lubbers sombere geluiden ho ren over de te wijde broekriem die Nederland droeg. Huizenprijzen, nooit gebaseerd op de prijs van baksteen maar op toekomstver wachtingen van kopers, stagneerden. Tegelijk steeg de rente, om de inflatie te beteugelen. Sommige van mijn Turkse buurtgenoten raakten hun baan kwijt en kwamen in een niet te stuiten spiraal terecht. Door achter standen moesten ze soms gedwongen verko pen. Bij die verkoop bleven ze dan met schul den achter. Binnen de kortste keren betaalde niemand nog de hoofdprijs, voor welk pandje dan ook. Met dalende prijzen pakte elke vol gende gedwongen verkoop weer rampzaliger uit. Ik herinner mij een Turks gezin dat trek kend aan een ouderwetse platte kar met een restje huisraad de straat uitliep. Een man in net pak plakte op hun ramen het bericht van de aankomende openbare verkoop. Tot op de dag van vandaag heb ik met ze te doen, met hun geknakte optimisme en de diepe be schaamdheid die bij die brave mensen uit ie dere voetstap sprak. Dus inderdaad, zo be sloot ik mijn betoog voorzover ik wist kon den huizenprijzen inderdaad ook dalen. Mijn jongere gesprekpartner moest even bij komen. In haar bewuste economische leven, dat hoogstens 15 jaar omspant, had zij nog nooit meegemaakt dat huizen in waarde daalden. Wat voor mij een normaal en weer kerend verschijnsel was, klonk haar duidelijk in de oren als een verhaal van ver voor de oorlog. Daar kan ik me wel iets bij voorstel len. Elke Nederlander weet vier dingen: ieder een moet wonen, elk jaar komen er meer mensen, bouwgrond wordt schaarser en er is de wet van vraag en aanbod. Kortom, huizen zullen eeuwig in waarde stijgen of op zijn minst nooit in prijs dalen. Het merkwaardige is dat tegenwoordig zelfs makelaars dat geloven. Terwijl rond mij in de grachtengordel een aanbod van koo\ is zo groot als ik in tien jaar niet heb blijven makelaars een mist van nufl de markt leggen. Inderdaad, veel hui staan wat langer te koop, maar datï dat de eigenaars meer geduld hebben zijn namelijk nog steeds zo rijk, dat i noods drie jaar op de - enige juiste!-1 zullen wachten. Prijsdaling blijft een taboewoord. De gaat uit de prijzen. Er sprake van eer tie, die overigens vaak lokaal is. Dek consument gaat inmiddels uit van ee verzorgde keuken en een zonder schi te betrekken woning. Dus als er al pr\ zichzelf corrigeren, dan toch alleen ir. bewust verwaarloosde sector. Twee ja heette zo'n slooppandje nog in au the staat te zijn en bood het een unieke h verwezenlijking van persoonlijke intt wensen. Het wordt een mooie tijd vot chende derden.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 2