SPORT Nieuwe regionale wielerploeg in clubcompetitie KNVB maakt werk van strengere regels voor clubs zo'n grote zwarte plaat ijs ga je zo onwijs hard Kurt Wubben verrast favorieten op natuurijs Swift, De Bollenstreek en Avanti slaan handen ineen Dirk Kuyt naar Feyenoord lier Sloot ~i in Atlanta /alphen aan den rijn - [kn der Sloot is zondag ^cuit van Atlanta in de Je Staten als elfde ge- !fti een race in de Pa ge. De 27-jarige Al- Liutocoureur, die het af- [fceizoen in de Alfa 147 je reed, maakte haar 4, deze discipline. Na ^tal trainingen startte Sloot als twaalfde van elnemers. In de race raürect een plaats. In de r/GTS Pro Racing Se- etelke deelnemer in de- Uto. De bolides, die een ktiotor hebben, beschik - een vermogen van bij- ijk. jendorp it kuitbeen ie* - Rick Hoogendorp \|r niet meer in actie efaor RKC Waalwijk. De nft zondag in het duel JC zijn kuitbeen ge- n«4a onderzoek werd het (jeen in het gips gezet. |orp is zeker zes weken njkeld. ndijk (58) eden - Tennispromotor lalendijk is in de nacht ufcg op maandag in het :r® Ziekenhuis in Rotter- idjeden. Buitendijk was ;eje tijd ongeneeslijk 58 jaar. Buitendijk n 11974 betrokken bij ~RO Tennistoernooi Rotterdam. In 1984 ernooidirecteur. Bui- ej)rdt vrijdag gecre- 4 't| SLAGEN tennis door Janet van Dijk leiden - Een nieuwe regionale rennersploeg neemt komend seizoen deel aan de clubcompe titie voor beloften en elite-amateurs. De ploeg is het resultaat van de samenwerking tussen de wielerclubs Swift uit Leiden, Avanti uit Alphen en RTV De Bollenstreek uit Lisse. Het team be staat vooralsnog uit vijftien renners, onder wie Jeroen Straathof. Met twee coureurs wordt nog gesproken. Het Haagse vastgoedbedrijf Vita- temgroep sponsort de ploeg de komende drie jaar. Diverse subsponsors verzorgen het materi aal en de kleding. Gesprekken tussen de drie clubs hebben de af gelopen twee maanden snel tot resultaat ge leid. Dat moest ook wel, omdat ploegen zich voor 20 december moeten inschrijven bij de KNWU. Swift, dat de afgelopen vier jaar niet voldoende renners had om in de clubcompeti tie uit te komen, was bezig met het opzetten van een nieuwe ploeg. RTV De Bollenstreek en Avanti, die vorig jaar al samenwerkten, bleken renners tekort te ko men. Besloten is om een overkoepelende ver eniging op te zetten - die voorlopig de naam SwABo heeft gekregen - voor het nieuwe ama teurteam. De renners blijven lid van hun eigen vereniging, en kunnen daar ook voor blijven uitkomen. Jan Zwaan (Swift), Ton van Duijvenbode (RTV De Bollenstreek) en Piet van der Meer (Avanti) gaan de nieuwe wielerploeg begeleiden. „Zij vormen met z'n drieën het begeleidingsteam. Er zijn vaak meerdere wedstrijden in het weekeinde en op deze manier kunnen zij ook wel eens vrij nemen. We willen alle posities dubbel bezetten, en hebben ook meerdere soigneurs. Het grote voordeel is dat we nu kunnen terugvallen op de begeleiders en de know-how van drie verschillende verenigin gen", zegt Ron Onderwater, coördinator van de Renafdeling van Swift en nauw betrokken bij de gesprekken. De amateurploeg komt niet alleen in de club competitie uit, maar rijdt ook criteriums en wedstrijden in België. Dat programma spreekt talentvolle renners aan, verwacht Onderwater, zodat ze langer bij de clubs blijven. De laatste tijd had vooral het Haagse Trias een grote aan trekkingskracht op regionale renners, vanwege het programma, de begeleiding en de spon sors. „Wij hebben nu ook echt een grote spon sor gevonden. We hopen dat we voor langere tijd aantrekkelijk zijn voor renners die op een bepaald niveau willen fietsen." Oud-schaatser Jeroen Straathof reed dit jaar bij De Volhar ding in Utrecht, maar wilde liever voor zijn oude club Swift uitkomen. „Hij is er nu ook erg mee bezig en heeft bijvoorbeeld contacten gelegd met de subsponsors", aldus Onderwa ter. In de competitie, die van maart tot september wordt gereden, kan de ploeg met zes renners aan de start verschijnen. „Maar je moet er meer hebben, want het is een pittige sport, met altijd wel blessures en valpartijen", aldus Onderwater. In de criteriums is de inschrijving vrij, en dat geldt ook voor de buitenlandse wedstrijden. Het doel is om dit jaar het finale- weekeinde van de clubcompetitie te halen, waarvoor de twaalf beste ploegen van de twee Nederlandse regio's zich plaatsen. Het is de bedoeling dat de renners, zeker in het voorsei zoen, samen gaan trainen en gezamenlijk op trainingskamp gaan. „We willen er echt een ploeg van maken", aldus Onderwater, die zégt hoge verwachtingen te hebben van het sa menwerkingsverband. „Ik ben er heel blij mee." Het nieuwe team bestaat uit: Adriaan ter Mors en Marijn Went van De Bollenstreek, Sven Boelhouwer, Johnny Brouwer, Jeroen de Joode, Tristan Oele, Edwin Schnabel, Peter van Vliet en Tim Takken (Avanti), Jeroen Straathof, Norbert van der Straaten, Davy Rot mensen, Peterjan Ris, Erik van Lakerveld en Leon Brouwer (Swift). Profvoetbal komt 80 miljoen tekort k - Orlando Magic 114-109 (na Milwaukee Bucks - Cleveland Ca- 3 (na twee verlengingen). New IPhoenix Suns 106-93, LA Clip- »ans Hornets 94-90, Minnesota Nuggets 92-& DAMMEN K dames. Quant - Doumesh 0-3, Hoek- g 3-0, Kamyshleeva - Fung 3- hub 1-1, Lemmen - Poepjes 1- re, lampioene) Hoekman 19, 2. Ka- 3. Wanders 11,4. Chub 10. 5. Quant 8, 7 Lunenborg 6, ^jjepjes 5.10. Fung 3. bftlJSVRAGEN asr ^17.24.27.28.35.38.41.43. Qp8.72.73. iepoud van typefouten). Schaatsen ilo ietwathon op natuurijs. lubben (Pijnacker). 2. Michaud jeman (Oldebroek), 4. Hulze- IC^ergen), 5. De Vries (Sint Nico- jld Meggelen (Amsterdam), 7. Van lalkhaar), 8. Baars (Nieuw Ven- pnde (Monnickendam), 10. An- J.Jbrugge) Vrouwen: 1 Hulze- ■gen), 2. Verdouw (Oude- ,^/mg (Den Ham). 4. Van der t 5 Borst-Bok (Sint Nicolaas- Onder het slinkende licht van de zonsondergang werd in Noordlaren de eerste marathon op natuurijs verreden. Foto: ANP/Vincent Jannink Primeur Noordlaren in winterse sferen T (Lemmer), 2 Ketellapper (Wol- (Havelte), 4. Hoekstra [n| letebaan mannen. injlahuizen). 2 Rietveld (Haast- Jians (IJlst). n Ie baan vrouwen. 1 (Sint Nicolaasga), 2. Ketellap- 3. Schingenga (Heerenveen). er 'eters, 16.000 euro. A: Beks (Nuenen) - Wiinmalen erM 6-3 D: Bok (Amsterdam) - Smit f-4 4-6 6-1. I: Hoogland (Mijdrecht/5) - i)6-4 6-4. D: Sentis (Haarlem/7) - Galou- door Mariëlle Verstegen noordlaren - De zeventiende eeuwse win- terschilder Hendrick Avercamp had er zijn hart kunnen ophalen. Ook Anton Pieck had zijn schildersezeltje gisteravond moeiteloos kunnen uitklappen naast het ijsbaantje in Noordlaren. Alleen de sneeuw ontbrak nog. Voor de rest leverde de eerste marathon op natuurijs prachtige winterse plaatjes op. En Kurt Wubben als verrassende winnaar. Aan het eind van de middag zijn de plaatjes het mooist. De zon is al verdwenen. Alleen een rode gloed is nog zichtbaar net boven de horizon. De maan laat flauwtjes zijn licht op het ijs vallen, de baanverlichting doet de rest. En daar zijn ze trots op in Noordlaren. Op die verlichting. „Prachtig toch", glimt de voorzitter van schaatsvereniging De Hond rug van trots. „Je had de krant zo mee kun nen nemen. Die kun je hier op iedere plek naast de baan lezen." De wedstrijd moet nog beginnen, maar de avond van Jan-Geert Veldman kan niet meer stuk. Jaren ging Veenoord met de eer strijken, maar nu heeft Noordlaren eindelijk de primeur van de eerste natuurijsmara- thon. Ja, hij moest huilen toen de KNSB hem 's morgens het goede nieuws kwam vertellen. „Ik schoot gewoon even vol. Er stond een camera bij, maar ik kon het niet inhouden. Dit is zo mooi." Het goede nieuws had snel zijn ronde ge daan. Kurt Wubben, een 30-jarige technisch tekenaar uit Pijnacker, was zoals iedere maandagmorgen gewoon aan het werk toen hij gebeld werd. „Maar ik had mijn baas al ingelicht. Als het gaat vriezen, moet je me een tijdje missen." Wubben maakte zijn werk nog wel af, maar pakte toen snel zijn spullen om naar het Groningse Noordlaren af te reizen. Dat hij daar voor het eerst een grote wedstrijd zou gaan winnen? Nee joh, daar had de Nuon-rijder helemaal niet aan gedacht Samen met Lammert Huitema en Ruud Borst ging hij al vroeg in de wedstrijd - een uur en tien ronden - op avontuur. „Maar er zat helemaal geen gang in die gasten. Bij mij leek het allemaal vanzelf te gaan en tot mijn eigen verbazing had ik zo een rondje voor sprong te pakken." Daarna bleef Wubben heel attent rijden. Toen hij de toppers Heideman en Michaud zag gaan, sprong hij mee. Dit pakken ze Kurt Wubben, die vorig jaar zijn eerste wed strijd won in de Zesdaagse, niet meer af. „Nee zeker niet, dit is zo fantastisch om hier te winnen. Ik ben eigenlijk ook helemaal geen man van natuurijs. Dat lange rechte werk is niks voor mij. Maar op zo'n baantje met die bochtjes liep het hartstikke lekker." De winnaar mag in Noordlaren nog lang na genieten. Eerst een rondje in de arreslee tus sen de nummer twee en drie, Jan Maarten Heideman en Cedric Michaud, Daarna de interviews voor televisie. En dat waren er heel wat. SBS6, RTL4, TV Noord, Omroep Fryslan, NOS Journaal, Studio Sport, alle maal waren ze naar Noordlaren gekomen voor de primeur. En als de meeste schaat sers al lang en breed aan de snert zitten, staat Kurt Wubben de schrijvende pers nog te woord. En nu? „Gaan we naar Assen waar we met de ploeg in een hotel zitten voor de eerste wedstrijd van de Greenery Six. Maar als het aan mij ligt wordt het heel laat van nacht." door Jaap van Essen Zeist - De KNVB gaat serieus werk maken van het controleren van de financiële huishouding van de 36 clubs in het betaalde voetbal. Zij hebben het voorbije seizoen een totaal verlies gele den van maar liefst 80 miljoen euro. In het seizoen 2000-2001 was dat tekort 26 miljoen euro. Destijds waren de verliescijfers aanleiding voor de KNVB om te komen met een plan van aan pak met betrekking tot het licen tiesysteem. Die plannen werden een week geleden bekend en gisteren door de clubs bespro ken in de vergadering betaald voetbal. De clubs bleken het in principe eens te rijn met de nieuwe re gels, maar hebben tal van vra gen met betrekking tot de uit voering ervan. Zo stelt de KNVB zware sancties voor wanneer een club in gebreke blijft. In de voorstellen is sprake van pun tenaftrek, verplichte degradatie, ontzegging van deelname aan de nacompetitie of Europees voetbal en tot slot het intrekken van de licentie. Veel clubs vin den die straffen veel te streng en willen dat daar verder op gestu deerd wordt. Ook het aanstellen van een toezichthouder bij clubs die het financieel slecht doen is een heikel punt. De KNVB wil dat een dergelijke functionaris grote bevoegdhe den krijgt, clubs willen daar Van Hooijdonk in belangstelling van Barcelona rotterdam/gpd - Pierre van Hooijdonk staat, volgens berich ten uit Spanje, in de belangstel ling van Barcelona. Van Gaal mag in de winterstop rijn selec tie versterken en zou op de komst van de Nederlander azen. Van Hooijdonk wacht echter rustig af en maakt zich momen teel veel drukker om de situatie in Rotterdam. „Feyenoord moet duidelijk rijn en aangeven welke weg men gaat inslaan. Ik vind dat de lat hier in Rotterdam veel hoger hoort te liggen." oebonschaatser fel van Dijk °^dsveen - Zijn moe- enT maandag tussen de =aar de radio. Om zes tond wordt de eerste op natuurijs in Ph gereden, zegt ze. Mws laat marathon- Lars Hoogenboom vrij ^5 een ondergespoten %nige mensen vinden gek, maar het echte 1 ^chaatsen op natuurijs om gaat. Dit is eigen- 3e]de als een wedstrijd )r<Wnbaan. Er is alleen 33 poespas omheen en j^k niet zo van", vertelt 'e te schaatser uit Roe meen. klassiekers doet hij Lars Hoogenboom t oudere marathonrij- ^^aal hysterisch' wor- i3%t gaat vriezen, maar de Vener nog maar 13 enge winters meege- 133 1997 was hij nog te landelijke wedstrijden "j en te mogen rijden, ^tijdens de Elfsteden- •e^le dag voor de televi- *ati week heeft hij trou- fideo nog eens beke- meei Miuc. jcueii guig veenuuiu mei ue eer eigen veruazuig nau ui zo een lunuje vuor- ais nei aan mij ugi wurui nei neei laai van- uai ue lai nier in noi strijken, maar nu heeft Noordlaren eindelijk sprong te pakken." nacht." hoger hoort te ligger Lars Hoogenboom houdt niet van 'poespas' In die winter reed Lars Hoogen boom wel wedstrijden op na tuurijs in de regio. „Op zo'n gro te zwarte plaat ijs, met de wind mee, ga je zo onwijs hard. Ik vond het helemaal geweldig. Onze ploegleider Bert Verduin, die een echte natuurijsrijder was, zegt dat je wordt geleefd als er natuurijswedstrijden rijn met de televisie erbij en zo. Mensen die normaal niets met schaatsen hebben, vinden het dan gewel dig. Ik ben benieuwd hoe dat gaat. Het schijnt het mooiste te zijn wat er is." Sommige mara thonschaatsers kunnen op na tuurijs beter uit de voeten dan op natuurijs, maar Lars Hoo genboom moet nog ontdekken wat hem beter ligt. Voorlopig richt hij rijn aandacht nog op The Greenery, de mara- thonzesdaagse die vanavond in Assen begint en zaterdag Den Haag aandoet. Klassiekers op natuurijs moeten de komende dagen daarom ook om twaalf uur 's ochtends afgelopen rijn, zodat de schaatsers twee wed strijden op een dag kunnen rij den. Vanwege de zesdaagse heeft Lars Hoogenboom, die timmerman is, deze week vrij. Bouwbedrijf Van der Geest uit Oud Ade verleent alle medewer king. Als de vorst doorzet, mag Lars Hoogenboom bij de steigers achter het ouderlijk huis en het ca fé- en zalencentrum van zijn ouders in Roelofarendsveen: „Het echte marathonschaatsen op natuurijs is waar het om gaat." Foto: Henk Bouwman de schaatser langer vrij nemen. In de zomer werkt Hoogen boom fulltime, maar in de win ter werkt hij op woensdag niet. „Dan kan ik gaan fietsen, en in januari rijn er ook veel wedstrij den op woensdag." Een week bestaat uit zes trainingen, waar van drie op het ijs van De Uit hof, en een wedstrijd, 's Winters is er naast het werk dan nog weinig tijd voor andere dingen. „Ja, voor slapen. Maar dat geeft niet." Het is leuk om deze week als een prof te leven. Opstaan, een rondje fietsen, eten, naar bed, een wedstrijd rijden. „Dat geeft wel een kick." Toen hij acht jaar was, zei z'n moeder dat hij maar lid moest worden van de schaatsclub. Het was een gouden idee. „Het droogtrainen vond ik zó onwijs gaaf, ik dacht: als schaatsen net zo gaaf is als droog trainen, dan is dit mijn ding." Het werd rijn ding, en het is nog steeds rijn ding, al leek het er in eerste in stantie niet op dat Lars Hoogen boom uitzonderlijk getalenteerd was. Anderen van de club gin gen altijd harder, 'maar hoe ou der ik werd, hoe beter ik werd'. „Veel jongens haakten af toen ze zestien, zeventien of achttien waren, maar ik ben stug doorge gaan." De eerste twee jaar bij de B-rij ders verliepen niet echt goed, de Vener was vaak ziek, omdat het eigenlijk te zwaar was. „In de zomer voor het derde jaar heb ik gezegd: als het nu niet lukt, dan weet ik het niet meer. En toen lukte het die winter ineens, en reed ik bij de besten. Ik denk dat het te maken had met een com binatie van dingen, meer trai nen, groeien en het idee van: nu moet het." Na dat jaar stapte Lars Hoogenboom over naar het landelijke A-peloton, waar hij nu bezig is aan rijn derde se- zoen. Afgelopen zaterdag reed hij slechts in beperkte mate aan meewerken. Het streven van de KNVB blijft om het nieuwe systeem, waar schijnlijk met aanpassingen dan wel afgezwakt, met ingang van het seizoen 2004-2005 in te voe ren. Daarvoor moeten de con crete reglementswijzigingen door de vergadering van vol gend najaar worden goedge keurd. Dat strenge regels geen overbo dige luxe zijn mag duidelijk rijn, want sommige clubs maken er op z'n zachtst gezegd een potje van. De totale omzet van het be taalde voetbal bedroeg vorig sei zoen 345 miljoen euro. Het te kort daarop was dus 80 miljoen, oftewel bijna 20 procent van de omzet. Volgens KNVB-directeur Kesler waren er twaalf clubs die met een positief saldo afsloten. Andere clubs droegen dus fiks bij aan het miljoenentekort. Toch riet Kesler een kleine trendbreuk. „Vorig seizoen ste gen de salarissen in het betaalde voetbal nog licht. Nu is er een kentering. Aan de hand van de begrotingen hebben we gezien dat de post spelerssalarissen in het betaalde voetbal dit jaar daalt met 22 miljoen euro. Op die manier komen we uiteinde lijk wel uit de problemen." Over het licentiesysteem werd gisteravond dus weinig meer besloten als dat men verder gaat kijken naar de methodiek. In Zeist kwam wel eindelijk duide lijkheid over het transfersys teem. In augustus verklaarde de wereldvoetbalbond FIFA een nieuw transfersysteem van kracht, maar voor transfers bin nen Nederland werd tot dusver re het oude, veel ruimere natio nale systeem gehandhaafd. In samenspraak met de Centrale Spelers Raad (CSR) werd de af gelopen maanden gewerkt aan een nieuw Nederlands systeem dat zoveel mogelijk overeen komt met de internationale re gels. Dat is slechts ten dele gelukt, want voor binnenlandse trans fers is een oneindige reeks uit zonderingen opgesteld. Welis waar komen er in Nederland ook twee zogenaamde 'transfer- windows' (einde seizoen tot en met 31 augustus en 1 januari tot en met 31 januari)maar verder blijft van alles mogelijk. In de eerste plaats mogen clubs twee maal per jaar een transfer ple gen buiten die periodes. Voorts mogen spelers zonder contract ten alle tijde worden aangetrok ken. En dan rijn er nog eens tal rijke uitzonderingen, waarover het bestuur betaald voetbal kan beslissen en wordt met name gesproken over clubs die aan toonbare keepersproblemen hebben. Feitelijk kan in Nederland op de transfermarkt dus alles. Tot de tweede vrijdag in maart, want dan is de transfermarkt echt dicht. goed in Deventer, hij werd zes de, maar de 23ste positie in de tussenstand valt eerr beetje te gen. Eind vorig seizoen ging het beter. „Ik heb er geen verklaring voor, het stagneert gewoon weer even. Ik hoop dat ik het tweede deel van het seizoen beter rijd. Bij het schaatsen heeft alles met techniek te maken. Soms gaat het geweldig en dan gaat het weer even wat minder. Dat is het rare. En dus moet je het hele programma weer afwerken: hoe moet je schaatsen, diep ritten, afeetten. En dan heb je het in eens weer, dan gaat het goed." De Vener, die in de ploeg van Heembouw rijdt, met onder an deren de Katwijkse broers Ralf en Jens Zwitser, wil de top van rijn eigen kunnen bereiken. „Daar ben ik nog niet. Maar er moet in elk geval steeds verbete ring in ritten", hoewel hij zich niet kan voorstellen dat hij zou stoppen. „Het is gewoon een manier van leven. Stel dat ik dit soort uitslagen blijf rijden, dan kan ik misschien wel een goede knecht worden. Gaten dichtrij den, iemand naar voren bren gen. En als je daar heel goed in bent, dan is dat ook leuk. Maar voorlopig wil ik zo goed worden, dat anderen dat werk voor mij doen." ACHTERLIJN Fj eze maand is het precies LJ tweeënhalf jaar geleden dat wij van de sportredactie voor het eerst Katwijker Dirk Kuyt, de aanvaller van FC Utrecht, onder de aandacht van Feyenoord brachten. De Rotterdammers hebben nog niet veel met de suggestie ge daan. Ze kochten Van Hooij donk (ook geen slechte spits), schaften zich daarnaast El- mander aan en lieten later Da vid Connoly in De Kuip opdra ven. En afgelo pen seizoen mocht Mariano Bombarda het Feyenoord-shirt aantrekken. Het contract van Dirk Kuyt loopt in 2004 af. Een overgang naar een mooie club wordt ac tueel Vooreen goede transfer zou de Kativij- ker eigenlijk wat vaker moeten scoren. Zijn zaakwaarne mers hebben Dirk geadvi seerd vaker voor eigen succes te gaan en wat minder oog te hebben voor zijn medespelers (Kuyt was vorig seizoen de 'ko ning van de assist"). „Dat is niet zo leuk voor FC Utrecht", wierp ik nog tegen. „Loopt er een spe ler in de ploeg die de bal niet naar een medespeler speelt die er beter voor staat.Dat zag ik toch verkeerd. „Dat is betaald voetbal", kreeg ik als antwoord. „FC Utrecht vraagt straks ook de hoofdprijs; eventueel ten koste van Dirk."En dat is waar. De tips van zijn zaakwaarne mers hebben nog niet tot een overtuigende doelpuntenpro ductie geleid. Vijf keer trof Kuyt dit seizoen doel (acht, als we die omhaal tegen AZ voor 'drie' tellen). Toch speelt Dirk fantas tische wedstrijden. Hij trekt, hij sleurt, hij maakt slidings, hij vliegt erin. Kranten schrijven nu ook over een mogelijke transfer. Zondag avond filosofeerde Dirk er zelf over tijdens de 'late' uitzending van Studio Sport Hij had nog niks van Feyenoord gehoord", vertelde hij. Er kwam naar vo ren dat de technische leiding in Rotterdam zou twijfelen aan het 'rendement' van Kuyt Laten we Feyenoord maar even helpen. Kuyt is geen rechtsbuiten, geen links buiten en geen cen trumspits. Hij is een 'aanvaller'. Hij moet bij het doel van de tegenpar tij zijn, maar ook bij de linkercorner- vlag de rech- tercomervlag (en een paar keer per sei zoen schiet hij de bal nog van doellijn, doet-ie er gratis bij). In een elf tal met Kuyt hoort nóg een cen trumspits. En in zo'n ploeg is hij nuttiger dan Lurling. Met hem wordt het rendement van het hele elftal hoger, dan doet het rendement van Kuyt zelf er niet zoveel toe. Tweeënhalf jaar geleden stond voor de eerste keer in deze krant dat Kuyt 'een goeie' voor Feyenoord zou zijn. „Moeten we dan alles voorzeggen", stond er nog bij. Het kan niet anders dan dat intussen ook andere clubs belangstelling hebben voor de voormalige speler van Quick Boys. Als de Rotterdamse club nog veel langer wacht, dan is Kuyt straks 'te goed' voor Fey enoord. Willem Spierdijk

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 21