Vraagtekens Alkemade bij muziekschool REGIO 'Tijd voor twee oude liefdes: vissen en schaatsen' Gondelvaart nieuwe stijl in Oude Wete Steekpartij om tuinkabouters Politie Koudekerk houdt vandalen aan 'De regio moet d< krachten bundek Sfeervol winkelen in Hazerswoude door Saskia Buitelaar rijnsburg - Hun tuinkabouters kunnen de bewoners van de Langevaart in Rijnsburg - in fi guurlijke zin - gestolen worden. Niemand die het nog snel zal wagen om nachtelijke dieven uit een tuin te jagen. Zeker niet nadat een van hen die actie afgelopen vrijdagavond met messteken moest bekopen. Het 38-jarige slachtoffer kon op de intensive care van het LUMC in leven worden gehouden. Volgens de politie sprak de Rijnsburger een jongen en een meisje op een scooter aan, die met tuinkabouters uit een tuin liepen te sjouwen. Hij wilde dat ze die zouden terugzetten. Daarop kreeg de man een klap en werd vervolgens met een mes in zijn borst gestoken. Hij werd door buurtbewoners bloedend in zijn tuin aantroffen. De Rijnsburger is met spoed naar het LUMC gebracht. De politie stelde vrijdagavond on middellijk een uitgebreid onder zoek in, waarbij de straat tot na middernacht werd afgezet en mensen werden ondervraagd. Het onderzoek leverde volgens de politie niets op. De politie hoopt dat getuigen zich nog melden. Ondertussen maakt de Rijns burger het naar omstandighe den goed, laat zijn,vrouw weten. Verder moeten ze beiden nog bekomen van de schrik die het incident heeft veroorzaakt. In hun straat, de Langevaart, is dat niet anders. Daar is de steekpartij van vrij dagavond nog steeds het ge sprek van de dag. Gemeente overweegt vertrek hazerswoude-rundijk - Winke liersvereniging Da Costa houdt zaterdagavond voor de vierde keer het Moonlight Shoppen in Hazerswoude-Rijndijk. Tussen 18.00 en 20.30 uur kan worden gewinkeld in maanlicht en kerstsfeer. De kinderen kunnen meedoen aan een lampionnen- optocht die om 18.30 uur be gint bij drogisterij De Margriet. De kerstman en muziekvereni ging TTH lopen mee. TTH blijft de rest van de avond spelen. De Da Costasingel is aangekleed met kramen, lampjes, vuurkor- ven en muziek. Er is gratis war me chocolademelk en glühwein verkrijgbaar in café The Piper- bag. Verder geeft zanggroep De Kameleon een optreden en kan iedereen deelnemen aan de oliebollenwedstrijd. De win naar krijgt de titel 'Da Costa oliebollenhapper van 2002. Seminar over aansprakelijkheid alphen aan den rijn - Werkge- versaansprakelijkheid bij onge vallen. Daarover gaat een semi nar dat de Kamer van Koop handel Rijnland op 18 decem ber houdt. De bijeenkomst heeft plaats in het kantoor van de Kamer van Koophandel in Alphen aan den Rijn. De kosten bedragen 90 euro. 'Bezoek een beroep' alphen aan den rijn - Leerlin gen van drie scholengemeen schappen in Alphen aan den Rijn krijgen donderdag 6 febru ari voor de zestiende keer de mogelijkheid om één dag een beroep uit te oefenen. Hon derdvijftig scholieren, afkom stig van het Scala College, het Groene Hart Lyceum en het Ashram, gaan in het kader van project Bezoek een Beroep zelf op zoek naar een geschikt be drijf. Het doel van het bedrijfs bezoek is de leerlingen te on dersteunen bij de keuze van hun vakkenpakket. Het project Bezoek een Beroep vindt ner gens anders in de regio op deze wijze plaats en wordt georgani seerd door de gezamenlijke scholen algemeen voortgezet onderwijs, Vereniging van On dernemingen in Alphen aan den Rijn (VOA), Winkelstad Al phen aan den Rijn (WSA) en de gemeente. Voorlichting voor coeliakiepatiënten alphen aan den rijn - De Ne derlandse Coeliakie Vereniging houdt op maandag 16 decem ber in het Groene Hart Lyceum, Prinses Beatrixlaan 4 in Alphen aan den Rijn een voorlichtings avond voor mensen met coelia kie. Belangstellenden krijgen informatie over een glutenvrij dieet en de verkrijgbaarheid van verschillende glutenvrije producten. Er is een demon stratie glutenvrij brood bakken in de broodbakmachine. Een diëtist is aanwezig. Wie komt, moet een bijdrage in de kosten betalen van 7,50 euro. De bij eenkomst is van 19.00 tot 21.30 uur. Aanmelding of informatie: 033-4809375. door Marieta Kroft alkemade - Het gemeentebe stuur van Alkemade overweegt uit de gemeenschappelijke rege ling voor het muziekonderwijs te stappen. Alkemade is nu nog sa men met Leiderdorp aangesloten bij Streekmuziekschool Rijnak koord. Deze gaat in de tweede helft van 2003 fuseren met de Streekmuziekschool Leiden en omstreken. „Deze verandering is voor ons aanleiding om ons te bezinnen op het muziekonderwijs", zegt wethouder Uit den Boogaard. ,,Als we eenmaal bij de nieuwe organisatie zijn aangesloten, kunnen we het de eerste jaren niet meer maken om uit te tre den." De gemeente Alkemade onder zoekt momenteel de voor- en nadelen om uit de gemeen schappelijke regeling te stappen. Een nadeel kan de uittreedsom zijn die de gemeente moet beta len. Hoeveel die bedraagt, maakt volgens Uit den Boog aard, deel uit van het onder zoek. Momenteel maken zo n tachtig koudekerk aan den run - De politie heeft vorige week vijf jon geren uit Koudekerk aan den Rijn aangehouden. De jongens in de leeftijd van 13 tot en met 16 jaar worden ervan verdacht in de periode van zondag 13 tot wen met donderdag 31 oktober ruiten van woningen in diverse straten in de woonwijk te heb ben ingegooid. In totaal zouden ze achttien zaken van vernielin gen op hun geweten hebben. Dat heeft de politie vandaag be kendgemaakt. Ook verdenkt de politie ze van brandstichting in een container op woensdag 2 oktober op het Klaverenplantsoen door middel van vuurwerk. Bovendien zou den ze betrokken zijn geweest bij een diefstal uit kleedruimten van de voetbalvereniging Kou-' dekerk. Uit die kleedruimten werden vier mobiele telefoons en een geldbedrag weggeno men. Inmiddels zijn alle spullen weer terug naar de eigenaren. De politie kwam de daders op het spoor doordat een getuige een signalement kon geven. Het vijftal heeft, aldus de politie woordvoerster niets te maken met de vernielingen die in het weekeinde van 30 november en kinderen in Alkemade gebruik van de diensten van Rijnak koord. Een deel van hen krijgt les in de Alkeburcht. Sommigen gaan naar Leiderdorp om er een muziekinstrument te leren be spelen. Volgens de wethouder zijn er enkele argumenten denkbaar om het muziekonderwijs in de toekomst binnen de gemeente grenzen te houden. „Muziekver enigingen en scholen in Al kemade hebben in het verleden aangegeven een grotere rol te willen spelen bij het geven van muziekonderwijs. Bovendien wonen in onze gemeente enkele particulieren die qua muziek op landelijk niveau van betekenis zijn. Zij zijn bereid les te geven." Wie dat zijn, zegt Uit den Boog aard niet. Wethouder Uit den Boogaard, die portefeuillehouder Reijnders waarneemt, hoopt dat er voor de zomer duidelijkheid is over het al dan niet opgaan in de Streekmuziekschool Leiden en omstreken. Enkele jaren geleden traden ook Jacobswoude en Rijnwoude uit het samenwer kingsverband Rijnakkoord. Dat was vanwege de hoge kosten. 1 december zijn gepleegd. Het onderzoek naar de daders is nog in volle gang. Inmiddels is wel duidelijk dat de twee jongens die vorige week zondagochtend zijn opgepakt op verdenking van een inbraak in café De Hoek in Koudekerk, ook worden ver dacht van het in brand steken van de auto die stond gepar keerd bij het multifunctioneel centrum De Ridderhof. Het tweetal van 16 en 18 jaar uit Koudekerk is inmiddels vrijgela ten. Onderzoek moet uitwijzen of dit tweetal ook iets te maken heeft met de overige vernielin gen die in Koudekerk het vorig weekeinde zijn gepleegd. De politie arresteerde de twee in de vroege zondagochtend op 1 december. Dat was korte tijd nadat er een melding van in braak in De Hoek bij de politie was binnengekomen. Enkele uren daarvoor was de brand weer al uitgerukt om een bran dende auto bij De Ridderhof te blussen. Verder gingen diverse ruiten van vooral de in de Rid derhof gevestigde bibliotheek De Boekenhof aan diggelen. Ook werd een in de schuur ge parkeerde scooter aan De Tas het doelwit van vandalen. Norder: samenwerking nodig vervolg van voorpagina door Sjaak Smakman bollenstreek - Hij mag dan net zijn uitgeroepen tot de machtigste man van de Rijn streek, gedeputeerde Mamix Norder maakt zich zorgen. 'Ondanks twee jaar praten over samenwerking plus een feestelijke ondertekening twee weken geleden in Natu- ralis, is het nog steeds niet helemaal zeker dat de Duin en Bollenstreek en de Leidse regio straks als één regio op de kaart komen. En dat moét wel, vindt hij, want er komt veel op de regio af. Zeker op het gebied van woningbouw, nu Valkenburg niet lijkt door te gaan. Norder neemt zelf het initia tief voor het gesprek. De re den: het emotionele betoog van de Rijnsburgse CDA'er Vehmeijer twee weken gele den tegen de fusie van de sa menwerkingsorganen van de Duin- en Bollenstreek en de Leidse regio en de daar aan hangende uitgebreide set van afspraken over samenwer king tussen de twee regio's. Die twee gebieden hebben niets samen, zei Vehmeijer, en ze zullen dat ook nooit hebben. Waarom zou je dan fuseren? En als er dan toch - onder zware druk van de pro vincie - gefuseerd moet wor den, dan voorziet hij dat er op termijn een mini-Samen werkingsverband Duin- en Bollenstreek (SDB) komt als afsplitsing van dat gezamen lijke overleg. Fout, fout, fout, vindt Norder. Die twee gebieden moet er juist alles aan gelegen zijn om zichzelf als één krachtige re gio op de kaart te zetten. Ge legen tussen de noord- en de zuidvleugel van de Randstad en vlak onder Schiphol en met de duinen en het open bollengebied binnen de gren zen heeft de regio veel te bie den, vindt hij. „Maar als je de potenties wilt benutten en de ruimtelijke kwaliteit wil be houden, moet je de krachten bundelen. Stel dat Leiden op eigen houtje besluit om veel kantoren te gaan bouj de Duin- en Bollenstj later op het zelfde idj is de koek al grotend Daar mo§t je dus tijdl afspraken over makei De komende jaren veel op de regio af, aanleg van de Rijn) Lijn en de verbindinj de rijkswegen A4 en Maar er is méér, zegt) Eén grote regio heeft de melk te brokkel twee kleine die bo onderling regelmati| hoop liggen. „Als gr< ben je een gesprek voor ministeries, en k genover bijvoorbeeld landen en Rotterdi waardig mee praten derhandelingen en il in het gevecht om subsidies". Norder nuanceert di stelling die Vehmé tussen stad en pli „Leiden is een stad, kunt Katwijk naar 1 voel toch ook get meer noemen. En Ni heeft toch ook een ze delijke allure." Ook de bestuurlijk 0 van Leiden in de a jaren roept bij een ai stuurders in de stree tekens op. Maar No gatelliseert onder me van Leiden om de m sis Valkenburg bij be te mogen inlijven en zijdig veranderen val stedelijkingsafsprake Remkes door Leide door de Duin- en streek die niet meert dertekenen. Hij sprt „rimpelingen, die ik in Haaglanden en ai gio's." Hij vindt dat alle ge na twee jaar praten moeten hebben' om gaan samenwerken. Bovendien, benadn der, samenwerking hoe dan ook niet di meenten niets meei gen hebben: „De ai van alle deelneme meenten blijft gew handhaafd." Huisarts Eradus neemt afscheid van Alphense praktijk Toch volgend jaar weer te zien in Oude Wetering: de gondelvaart. Archieffoto: Dick Hogewoning door Annette Lameijer alphen jvan den run - Dokter T. Eradus houdt er per 31 december mee op. Hij is dan meer dan 31 jaar huisarts geweest in Alphen aan den Rijn. De praktijk blijft bestaan met nieuwe, elkaar afwisselende art sen. Dokter Eradus, keurig in colbert en met gouden brilletje, zit ontspannen in zijn stijlvolle spreekka mer, waar een rij indrukwekkende medische boe ken onmiddellijk in het oog valt. Zijn spreekstijl doet denken aan de literaire composities van de politici als Wiegel en Van Agt. Geboren in Uithoorn, is Eradus de oudste uit een katholiek gezin van 11 kinderen. Hij volgde gym nasium beta aan het Ignatius College in Amster dam. „Mijn moeder was gecharmeerd van de ho ge normen die daar werden gehanteerd," vertelt Eradus. „Als ik een zesje haalde, dan vond zij dat het ook wel een zeven had mogen zijn. Op het Je zuïetencollege werd je een bepaalde levenshou ding eigen gemaakt waar ik later in mijn leven veel profijt van heb gehad. Pater van Kilsdonk stelde mij de vraag: „Wat ga je met je leven doen?" Dus niet: „Wat wil je worden?" De jonge Eradus wilde graag naar de TU in Delft. De pater echter zag een goede toekomst voor de adolescent weggelegd als huisarts. Het werd dus den studie medicijnen aan de Gemeente Universi- tëit van Amsterdam. Zijn ouders gingen zonder morren akkoord, er werd niet gepraat over geld. Hogerop komen was een traditie in de familie. De aankomend student medicijnen verhuisde naar Amsterdam. „Ik ging daar op kamers wonen. Elk dubbeltje werd twee keer omgedraaid. Na tuurlijk dronk je wel eens een biertje op de stu dentenvereniging, maar je laten vollopen zoals te genwoordig gebeurt, was er niet bij." Hard wer ken om de stof onder de knie te krijgen en matig leven was het motto. „De hele medische faculteit heeft niets gemerkt van de Provotijd en de rellen rond het huwelijk van Beatrix en Claus." Huisarts Eradus: „De mensen zijn mondiger geworden, willen weten van de hoed en de rand." Foto: Henk Bouwman De paters hadden hem gewaarschuwd om toch vooral niet in de provincie te blijven hangen. Toch bracht het toeval Eradus in Alphen terecht. Vanaf 1969 nam Eradus waar voor dokter J. Pilon. „Ik leerde Alphen toen waarderen als een niet te grote plaats met genoeg uitgaansmogelijkheden in de steden die er omheen liggen, zoals Amsterdam, Den Haag en Utrecht." In oktober 1971 nam Era dus de praktijk van dokter J. Veenendaal over en vestigde zich voorgoed in het dorpje aan de Rijn. „Destijds waren er zeven artsen op een inwonertal van 35.000 mensen. Mijn praktijk bestond uit 5000 patiënten." In die tijd deed Eradus ook de bevallingen. Hij raadde de dames altijd aan om s'nacht te beval len, zodat de praktijk overdag niet in de war liep. Met een lachje: „De meeste vrouwen hielden zich aan die afspraak." Na een hele nacht werken nam de dokter 's morgens een douche om daarna vol goede moed weer aan de slag te gaan. De op komst van de verloskundigen maakte een einde aan deze leuke medische verrichtingen. „Je was de bevallingen in een klap kwijt," zegt Eradus met enige spijt in zijn stem. In tegenstelling tot vroeger telt de praktijk nu slechts 2600 patiënten, maar een consult duurt wel twee keer zolang. „De mensen zijn mondiger geworden, willen weten van de hoed en de rand." Rouwig lijkt Eradus daar niet om. „Je-moet mee gaan met je tijd. Als je weet hoe de patiënt erover denkt, kun je daarop ingaan. Tegenwoordig be vinden we ons in een overlegcultuur. Dat geldt overigens niet alleen voor de gezondheidszorg." Naast zijn patiëntenpraktijk heeft of had Eradus tal van andere activiteiten. Netwerken is heel be langrijk volgens de dokter. „Dat begint al bij het lidmaatschap van een studentenvereniging. Je leert andere meningen kennen en toetsen. Je blik veld wordt verbreed." Vanaf 1976 tot 2000 was Eradus betrokken bij het Leidsch Huisartsen Insti tuut. In 1977 begon hij met het opleiden van huis artsen. „Erg boeiend, je leert zelf ook altijd weer iets bij." Verder zat de huisarts in het bestuur van de Regionale Huisartsen Vereniging en in het be stuur van de regio-afdeling van het K.N.M.G. Era dus heeft meegedaan aan promotie-onderzoeken en is adviseur bij een aantal farmaceutische indu strieën. En dit is nog maar een greep uit de activiteiten die dokter Eradus ontplooit naast zijn huisartsen praktijk. Eradus vond dit een van de aantrekkelijk ste kanten van het huisartsenbestaan. „Zonder de hulp van mijn geweldige vrouw en kundige assis tenten was dit allemaal niet mogelijk geweest, zegt hij met nadruk. Hij blijft daarom ook na zijn pen sionering met een aantal van deze bezigheden doorgaan. „Gelukkig krijg ik nu ook tijd voor vis sen en schaatsen. Twee oude liefdes die een beet je onder het stof zijn geraakt." In de toekomst blij ven de twee assistentes het eerste aanspreekpunt voor de patiënten. „Het is ondoenlijk in deze hec tische tijd iemand voltijds voor een langere perio de te contracteren. Die tijd is onherroepelijk voor bij. Niemand wil zich vastleggen voor dertig jaar." Waarnemers krijgen ook beter betaald dan vaste artsen. Wisselende kapiteins dus voor de toeko mende tijd. Dokter Eradus blijft wel op de achter grond aanwezig. Voor de patiënten is er een groot afscheidsfeest op 4 januari 2003. De vele ontroe rende reacties op zijn vertrek maken hem verle gen. „Het is maar goed dat ik al die aardige dingen nu pas hoor, anders was ik me maar wat gaan ver beelden." Extra geld voor traditioneel evenement oude wetering - De jaarlijkse gondelvaart blijft behouden voor Oude Wetering. De laatste zaterdag van augustus wordt er een recordaantal deelnemers verwacht. De organisatie voor dit traditionele evenement is in middels in volle gang. „Met het extra geld dat we hebben gekre gen moeten we er een prachtig spektakel van kunnen maken", aldus Karin van der Kaaden, één van de organisatoren. Al een paar jaar zit de gondel- vaart door het gebrek aan moge lijkheden en deelnemers in het slop. Het vurige pleidooi, begin november, van de Alkemadese wethouder Kees Uit den Boog aard, om de gondelvaart nieuw leven in te blazen, heeft effect gehad. Hij benadrukte toen hoe belangrijk deze festiviteit is voor de recreatie en het toerisme in de regio. „En dat onderwerp staat hoog op de politieke agen da", aldus Uit den Boogaard. Vijf nieuwe leden hebben zich inmiddels aangemeld voor de gondelvaartcommissie. Extra mankracht was volgens de orga nisatoren hard nodig voor de voorbereiding en de uitvoering. De commissie begon met de vaststelling van de datum van de gondelvaart: zaterdag 30 au gustus 2003. „Hier kunnen we naartoe leven. Het moet een spetterend slotevenement wor den van de feestweek die daar aan voorafgaat", aldus Van der Kaaden. Ook is al bedacht hoe er meer mensen kunnen deelnemen aan deze traditionele vaart. Door een extra financiële injectie van de overkoepelende promotie vereniging Alkemade zijn er meer mogelijkheden. Gedacht wordt aan het ter beschikking stellen van dekschuiten, verlich ting en aggregaten. Verder zoekt de organisatie naar nieuwe vlo ten zoals de boten van scouting groepen, sloepen, de bruine vloot, die naast de Motorsleep boot de gondelvaarders kunnen escorteren. En zo meldt Van der Kaaden: „Er is die dag ook veel meer ver tier. Culinaire activity delbal, waterpodia ra en cultuur. En voor mers aan de gondelu een speciale herinn| ning geslagen." Het spreekt haast v< vurige pleidooi van c der heeft in elk geval boot opgeleverd. De bestuurders van Alke ben zich als eerste j om de gondelstrijd o| ten aan te gaan.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 18