REGIO Sportraad verwerpt 'draconische' maatregel r tnwonenden woontorens gaan weer de strijd aan Bosmolen maakt even een tussenstop in de werkplaats de Vries bij est Wassenaar Enorme huurverhogingen nekslag voor Oegstgeestse sportclubs ter: 'U heeft al mijn collega's al gehad' Gemeente Wassenaar wint Energy Award Gillavry: jn geduld 'Wie betaalt de boete van de roker?' Tweede prijs Oegstgeestse brildraagster -E- ilauto brand fl$T - Een bestelauto is omstreeks 15.30 uur op JÜjke rijbaan van rijks- ter hoogte van Oegst- fledig uitgebrand. De Iwas vermoedelijk een iie storing. De auto Btuurd door een 27-jari- üit Leiden. Op de rijks- Itonden files. iar - Oud-minister van andse Zaken Klaas de mt maandagavond naar nl iar om daar voor de iftrap voor de verkie- tpagne te verrichten, die derde staat op de loudt een lezing. De {sbijeenkomst begint over acht in paviljoen l^ehof, Duinrell 11 in door Saskia Stoelinga oeostoeest - De sportraad Oegstgeest heeft gis teravond unaniem 'nee 'gezegd tegen de verho ging van de tarieven van sportaccomodaties. Volgens voorzitter Haafkens gaat het om onge hoorde bedragen, waardoor veel sportclubs in Oegstgeest in gigantische problemen komen. „Als er geen andere verdeelsleutel komt, vrees ik dat dit de nekslag voor een aantal kleine clubs betekent." Na veel gereken kwam de tarievencommissie van de Oegstgeestse sportraad erachter, dat in het voorstel van de gemeente absoluut geen sprake is van een trendmatige verhoging. Het huren van kleedkamers, velden, sporthallen, clubhuizen gaat tot 2006 enorm in de papie ren lopen. De pittige toeslag van 83 procent over een periode van drie jaar - wethouder Steens (sport) ontkende deze berekening niet - leidt tot een contributieverhoging bij de clubs van zeker 50 procent. De voorzitter van de basketbalvereninging Cor van Beuningen noemde het zelfs „een suïcidale verhoging, die niet past bij een college, een gemeenteraad en politieke partijen die sport voor iedereen mo gelijk willen maken." De badmintonclub onder leiding van Onno Verkerk ziet nu al leden vertrekken door de contributieverhoging van de afgelopen jaren. „De wethouder heeft toch wel in de gaten dat we in 2000 al begonnen zijn met meer te beta len? Die trend zet zich nu voort. Dat betekent dat er straks een mooie nieuwe sporthal staat, maar dat er geen binnensporters meer zijn." De voorzitters van de voetbalclubs UDO, ASC en Oegstgeest deden er nog een schepje bo venop, door de wethouder even vlot voor te rekenen hoeveel meer zij in vier jaar tijd voor een voetbalveld zijn gaan betalen. „Het drie dubbele. We rekenen gemakshalve even in guldens. We zijn begonnen met 8500 gulden. Vier jaar later zitten we, in 2003, op 30.000 gul den. Over weer drie jaar komen we op uit op 40.000 gulden. Dat kan absoluut niet. Hoe se rieus neemt de politiek de sport?" Wethouder Steens liet het allemaal gelaten over zich heenkomen. Ook zij moest eerlijk bekennen er geen goed gevoel bij te hebben, „maar het gat in de begroting moet worden gedicht. Niet alleen de sport is getroffen, maar ook de sectoren welzijn en onderwijs. Mis schien moeten we creatief gaan kijken, hoe we de bezuinigingen kunnen invullen. Met deze handreiking redde de wethouder het niet. Integendeel, de sportraadsleden bliezen daarna nog meer stoom af. De tarievencom missie, die onder leiding van Cor van Beunin gen alle cijfers boven water had gehaald, wenste de clubs niet in levensbedreigende problemen te brengen. „Die verantwoordelijk heid mag niet op ons worden afgeschoven. Dat kunnen en willen we niet", riep hij luid en duidelijk, En zo duidelijk was het. Ook alle andere sport raadsleden wensten eerst een brief van de wethouder en haar college, waarin zwart op wit staat waarom er zulke draconische maatre gelen zijn genomen. „Met een trendmatige verhoging (19.5 procent over 3 jaar) gaan we zonder problemen akkoord. Maar dit is niet uit te leggen aan de sporters van Oegstgeest", aldus voorzitter Haafkens bij het sluiten van de vergadering. i Ubert r/den haag - Dankzij de uit- i je de Raad van State eind no- de zaak 'woontorens Poel- gedaan, denken de bewo- de Lobeliuslaan in Oegstgeest i «n nieuw wapen in handen De omwonenden van de flats teer een kort geding aange- in de hoop dat de bestuurs- •slist dat projectontwikkelaar de flats niet mag afbouwen, •ntmoetten de partijen, waar- 'K de gemeente Oegstgeest, el- lieuw voor de rechtbank. „Dit le zoveelste keer", mopperde Scholten van het Rijpwete- liwbedrijf. Verbeek is de laatste voorzie- jHÜiter in het Haagse Paleis van ^pe nog een oordeel mag vellen in de juridische strijd waarin de ge meente Oegstgeest, een groep bewo ners van Poelgeest en bouwbedrijf Jos Jansen al meer dan anderhalf jaar ver wikkeld zijn. „U heeft namelijk al mijn collega's al gehad." Volgens advocaat Besselink van de be woners haalt Jos Jansen een nieuw 'trucje' uit. Het bouwbedrijf heeft de gemeente eind vorige week laten we ten, dat de woontorens twee apparte menten per bouwlaag gaan tellen. Tot voor kort zou elke etage twee en een halve woning krijgen. In de uitspraak van de Raad van State staat te lezen dat zes bouwlagen en twee woningen per bouwlaag de 'harde grenzen' voor het bouwproject zijn. In oktober hadden de bewoners een kort geding aangespannen om te zorgen dat een nieuwe bouwvergunning die de ge meente had verleend, geschorst zou worden. Dat verloren ze. Wapperend met de uitspraak van de Raad van State vragen de bewoners deze maandag ochtend opnieuw schorsing van de bouwvergunning. Zoiets is juridisch al leen mogelijk als nieuwe feiten aange dragen worden. „Het is nu toch echt duidelijk", vindt Besselink, „die ver gunning deugt niet." Besselink is ervan overtuigd dat de plotselinge nieuwe indeling van de flat gebouwen een slimme vondst van het bouwbedrijf is. „Zo worden het toch geen normale appartementen? In welke woning vind je nu twee toiletten of twee grote badkamers naast elkaar? Dit is een slimmigheidje. Als die flats straks zijn afgebouwd, wordt er alsnog een tussenmuur in gezet." Volgens Schol ten heeft Jos Jansen de indeling van de flats aangepast, omdat de uitspraak van de Raad van State daarom vraagt. „En aan het verzoek van de bewoners wordt dus bij deze voldaan. Dit is geen truc maar een po ging om verdere strijdpunten te voor komen. Vergelijk het met een monu ment. De gevel moet blijven staan, daarachter mag je doen wat je wilt." „Een academische discussie", noemt rechter Verbeek het gekissebis tussen de partijen. In eerdere rechtszaken was de hoogte van de flats een heikel punt en daarbij werd het zogenoemde Ont wikkelingsplan Poelgeest als uitgangs punt genomen. Bij het aanvechten van de tweede bouwvergunning is het de breedte waarover flink gesoebat wordt. Volgens bewoner Nieuwenhuis stond in het plan dat de oostgevel twaalf me ter breed zou worden. „Maar nu tel je 18,2 meter." Advocaat Scholten: „Deze discussie hebben we in oktober al ge voerd, dus die hoort hier nu niet thuis." Volgens Van Soest, de juridisch advi seuse van de gemeente, heeft de rech ter twee maanden geleden al geconclu deerd dat het aangepaste bouwplan in tegenstelling tot de eerste versie wél aanvaardbaar is. Over de breedte zegt zij dat die op geen enkele manier kan worden afgeleid uit het Ontwikkelings plan Poelgeest. „Het ontwikkelingsplan geeft geen maten aan." De rechter doet morgen uitspraak. Zijn oordeel is van cruciaal belang voor Jos Jansen én Oegstgeest. Als de bouw van de flats weer stü komt te liggen, gaat dat het bouwbedrijf opnieuw tonnen kosten. De vraag is of de onderneming dit kan opvangen. Als Jos Jansen failliet gaat, raakt ook de gemeente (die er toch al niet rooskleurig voor staat) fi nancieel ernstig gedupeerd. Oegstgeest heeft met de projectontwikkelaar ver scheidene overeenkomsten gesloten. wassenaar - Wassenaar heeft een Energy Award gewonnen. De Nederlandse organisatie voor energie en milieu (Novem) heeft dit jaar voor het eerst ook in de categorie 'Opstarter' een energieprijs toegekend en Was senaar ging met de eer strijken. De gemeente ontvangt de prijs voor het project Maaldrift n waar duurzaam wordt gebouwd. Duurzaam bouwen is een breed begrip. In hoofdlijnen gaat het hierbij om een goede benutting van ruimte, energie en water, zonder de natuur of de te be bouwen omgeving tekort te doen. De kans van slagen bij duurzaam bouwen staat of valt met de nauwe samenwerking tussen de betrokken partijen. Aan de noordkant van Wasse naar, langs de parallelweg van de Rijksstraatweg richting Lei den, ligt Maaldrift. Dit bedrij venterrein is twintig jaar geleden aangelegd. Momenteel wordt het terrein aan de zuidzijde uit gebreid. De gemeente Wasse naar heeft dit stuk van Defensie gekocht. Zo'n 17 Wassenaarse bedrijven gaan zich hier vesti gen. Deze bedrijven hebben zich verenigd in de Onderne mersvereniging Maaldrift. Geza menlijk willen de ondernemers en de gemeente een fraai bedrij venterrein aanleggen waarbij duurzaam bouwen met hoofd letters wordt geschreven. Dat Wassenaar hiervoor de Energy Awards 2002 heeft gekre gen, heeft vooral te maken met de succesvol gespeelde rol in het plaatselijk klimaatbeleid. De Energy Award 2002 werd giste ren in Nijmegen in ontvangst genomen door Martien van Vliet, coördinator van het pro ject Duurzaam Bouwen. \*nl *n Bordewijk rp - Verkeerswethouder Gillavry (Groenlinks) dat de ondernemers ^boulevard De Baande- gen glazen ingooien' nieuw verkeersonder- i nieuw onderzoek naar baarheid van De Baan- 1 hij als een motie van voor het 'peperdure' pk dat de gemeente Lei elf uitvoert. vergadering van gis- I stelden de oppositie- en Burgerbelangen i (BBL) vragen aan de jer over zijn uitspraken trant van 21 november, noemde Mac Gillavry tief van de Leiderdorp- ndememersvereniging een nieuw bereik sonderzoek 'een drei- „Dit nemen we ze niet ifzei de wethouder, lememers willen een jnderzoek, omdat ze I dat het rapport van de e hoe dan ook uitgaat richtingsverkeer op de Valk Boumanweg. En ecies waardoor volgens memers De Baanderij bereikbaar is. Mac Gillavry zijn de en veel meer het gevolg lekken die de ondeme- f op De Baanderij heb- gezet. „Hele stukken Baanderij zijn van de ners zelf. Die wegblok- er, omdat de onder- j elkaar niet kunnen >fzien", zei hij. jen BBL wilden gister- Eten waar die negatieve j vandaan kwam. Het pilde toch juist partici- l burgers en bedrijven, Leiderdorpse gemeen- fcchter te maken? „Het pactiek, met deze woor- 1 je als gemeente kei- ideur dicht"„ zei AJ.E. gens Mac Gillavry raak- Kweg zijn geduld op. ken al meer dan vijfjaar I betere ontsluiting van üerij, maar de ondeme- frken gewoon niet mee. •lokkades staan op pri- id, daar kunnen wij als e niks aan doen." Het Mac Gillavry dat de on- trs het dure onderzoek feemeente niet vertrou- 6 had Mac Gillavry daar j verklaring voor. „De felleen de verkeerssitua- •e Baanderij onderzoe rijl ons onderzoek over ierdorp gaat. Als je al- ar naar De Baanderij icludeer je al gauw dat Jder Valk Boumanweg ■twéé richtingen open èi hij na afloop. oegstgeest - In het zwembad Poelmeer, de sporthal en in het multicultureel centrum 't Groot Proffijt in Oegstgeest mag vanaf begin volgend jaar niet meer worden gerookt Zowel in de openbare ruim tes als in het horecagedeelte van de accommodatie geldt deze maatregel. De onlangs gewijzigde Tabakswet legt het roken verder aan banden. Het rookverbod, dat al gold in openbare gebouwen, is nu uitgebreid naar door de over heid gesubsidieerde sportac commodaties. De Oegstgeestse sportraad besprak gisteravond hoe de leden van de clubs op de hoogte moeten worden ge steld. En hoe de beheerders van de accommodaties even tuele boetes moeten gaan verhalen op de betrapte ro ker. De Keuringsdienst van Waren gaat namelijk vanaf begin volgend jaar met speci aal geformeerde teams op pad om steekproeven te ne men. Op overtredingen staan boetes - de eerste keer 300 euro, de tweede keer 2400 euro - en die komen voor re kening van de beheerder. In de wet staat, dat de be heerder van de accommoda tie verantwoordelijk is voor de dader. Hij kan de boete te rugvorderen van de vereni ging waar de roker lid van is. En de vereniging kan vervol gens dat bedrag weer terugei sen van de roker. Een inge wikkelde procedure waar de sportraad van Oegstgeest niet erg gelukkig van wordt. De verenigingen zegden gis teravond toe de komende maanden te inventariseren hoe de maatregel in de prak tijk uitpakt. oegstgeest - De Oegstgeestse Beata Labuhn is als tweede ge ëindigd in de internationale fi nale van de Specsavers Look of 2002. Ze werd in de brildragers- verkiezing nipt verslagen door Nicki Hunt uit het Engelse Worthing Labuhn kreeg een tro fee, een lang weekend voor twee personen naar Parijs. Reidar Bakker, woordvoerder Specsavers Opticiens Neder land: „De jury vertelde me dat het een hele moeilijke beslissing was. Het ging tussen Beata en Nicki. Na Oscar Kamerbeek, die vorig jaar tweede is geworden, valt Nederland dit jaar weer in de prijzen. Beata is een fantasti sche ambassadeur voor brildra gers." Nadat de takelbanden (foto rechts) waren bevestigd, kon het bovenhuis van de Bosmolen op transport worden gezet (foto linksboven). Later op de dag kwam ook de onderbouw aan bij molenmaker Verbij (linksonder). Foto's: Mark Lamers vervolg van voorpagina leiderdorp/hoogmade - Even een mo lentje opladen en afleveren op de werk plaats. Alsof het gewoonste zaak van de wereld is, haalde molenmaker Verbij gisteren in vijf uur tijd de Leiderdorpse Bosmolen in twee delen naar zijn werk plaats in Hoogmade. Nadat de molen maker vorige week de wieken en de trap van de molen had getakeld, was het nu tijd voor het grote werk Voor Verbij, een bedrijf dat toch inter nationaal flink aan de weg timmert, was het een unieke klus. Niet eerder haalde het Hoogmadese bedrijf een complete molen in zulke grote stukken naar de werkplaats. De tussenstop in Hoogmade - de mo len verhuist volgend jaar naar Koude kerk - was alleen haalbaar doordat de molen op niet meer dan een paar hon derd meter van de molenmakerswerk plaats stond. Anders is zoiets niet te doen door alles wat er bij zo'n verplaat sing komt kijken", vertelt Bart Dooren van Verbij. Om de zes meter brede on derbouw van de molen over de weg te verplaatsen, moesten hier en daar wat palen tijdelijk worden verwijderd. De Bosmolen, met 166 jaar een relatief jonkie, verkeert in redelijk goede staat, maar wordt toch de komende maan den in Hoogmade volledig gerestau reerd. Dooren: „Leiderdorp heeft er in het verleden heel wat onderhoud aan laten plegen. Maar zowel in de onder bouw als in het bovenhuis moeten wat balken worden vervangen." In mei volgend jaar moet de molen weer helemaal in orde zijn. Het bouw werk gaat dan opnieuw op transport, dit maal naar Koudekerk Op de hoek van de Ruigekade en Ofwegen zitten de palen voor de nieuwe fundering al in de grond. Op de nieuwe plaats kan de molen weer gaan doen waarvoor ze ruim anderhalve eeuw geleden werd gebouwd: water opmalen van de pol der naar het boezemwater.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 17