LEIDEN REGIO eidse SP nog niet in overwinningsroes ïeen fiets, wel een dure scooter ervallers postkantoor Breestraat spelen elkaar de zwartepiet toe R3 :c, dinsdag IQ DECEMBER 2002 n Koevoet mdelijk stevent de SP af ootste succes ooit. Twin er zetels in de Tweede •horen tot de mogelijk- 1 Lelden echter is de par- tins in 'the winning taaral maandenlang last. De socialisten vie- 1 verkiezingen in maart i vijf naar drie zetels en il getalsmatig als inhou- leiderspositie in de op- nken aan het CDA kwijt- ite was goed te merken de begrotingsbehande- )e christen-democraten 1 de meeste aandacht met een amendement weg had van een alter- ïgroting, waarvoor al- dering bestond. SP- P. Day (62) echter hoeken van de raad- ui en was doelwit van hoon. Zijn fractiegeno- yan Dam en B. Dolfing bij en keken ernaar, it heeft volgens Day et in de steek laten te iet somber over de toe- ti de Leidse SP. Zijn re- voorspelt hij, kost dan de wederopstan- zijn partij. Day viel in de trap in zijn woning de daarbij spieren in ibenen. „Ik had ze be ien breken, dan was ik •revalideerd." aldus Day, is de klap boven dan hijzelf, en is ledig op de been. Day de verkiezingsneder- de Leidse SP. Hij wijst [t de lokale socialisten ir de verkiezingen twee ijtraakten aan de 'weg- laan Sloos en Piet Pe- t voor Leefbaar Leiden tn. Met de Leidse SP-af- widt hij, gaat het goed. al leden, 900 tot 1000, is van heel Leiden en ;staag door. Bovendien vanuit de Leidse centra- nieuwe wingewesten lord. Day vertelt en- ït over nieuwe SP-afde- in oprichting in Leider dorp, de Duin- en Bollenstreek en zelfs Oegstgeest. „Ook daar valt veel voor ons te halen. Denk aan de Indische Buurt, onder het A44-viaduct door. Daar staan niet zoveel villa's." „Maar ik geef toe dat we met die afdelingssuccessen die zetels van Sloos en Peper niet terug hebben kunnen winnen Een oorzaak voor de voor ons teleur stellend verlopen verkiezingen is de wisseling van de wacht: Cor Vergeer ging, ik kwam. Cor is 20 jaar lang het gezicht van de SP geweest. Aan zijn bekendheid kan niemand tippen. We moes ten zijn wensen respecteren. Hij wilde stoppen en wilde geen verkiesbare plaats op de lijst. Dat Sloos en Peper zijn wegge lopen, is van minder groot be lang. De SP had toch al niet zo veel aan die twee.'' De slechte verhoudingen tussen Sloos en de SP zijn volgens Day inmiddels verbeterd. „We heb ben tijdens de verkiezingscam pagnes afgesproken dat we el kaar niet onnodig in de wielen zouden rijden. Leefbaar Leiden en de SP hebben zich daaraan gehouden." Volgens Day is toch wat misge gaan in de SP-campagne. „We hebben ons te weinig in de bin nenstad laten zien. Twee be langrijke mensen vielen af door ziekte en een ongeluk. Dat heeft ons waarschijnlijk stemmen ge kost En dan was er nog het For- tuyn-effect. In het stemlokaal waar ik tijdens de gemeente raadsverkiezingen moest wer ken, kwamen jongeren zich be klagen over het ontbreken van zijn naam op de lijsten." „Nu is er een Marijnissen-effect, ja. Als de parlementsverkiezin gen van 22 januari gemeente raadsverkiezingen waren, zou den er voor ons zes zetels in zit ten." Day put ook moed uit de vele en intensieve contacten met de Leidse burgers. Niet veel andere fractievoorzitters kun nen hem navertellen dat Leide- naars in de aanloop van de be grotingsbehandelingen bij hem aanbelden met ideeën. „Dat is geen Paul Day-effect, dat is een SP-effect." Van de opmars van de Leidse SP is in de raadzaal maar weinig te merken. Veel van wat Day te berde brengt, krijgt hij als een boemerang terug. Zo fiet WD- wethouder R. van der Sande (fi nanciën) in het begrotingsdebat weinig heel van de aanval van Day. Volgens Van der Sande was de vele kritiek van Day niet te rijmen met het luttele bedrag waarmee de socialisten blijkens hun moties en amendementen de gemeentebegroting 2003 wil den wijzigen. Later in het debat werd Day door wethouder A. Pechtold (D66) met een trolley bus vergeleken. „Die stopt ten minste als die de draad kwijt is." Volgens Day zijn dergelijke inci denten geen voorbeelden van de manier waarop in de raad zaal met de SP wordt omge sprongen, maar van de 'gewij zigde bestuurscultuur'. Toch zijn er maar weinig andere frac ties die zo worden bejegend als de SP. Day blijft erbij dat de begroting 2003 'een waardeloze begroting was met bedragen die niet klop ten'. „Die kritiek kwam ook van D66. Verder vind ik dat op de verkeerde punten is bezuinigd en dat in de aanloop naar deze begroting Leiden zich rijk heeft gerekend. Dat er nu voor dertien miljoen euro moet worden be zuinigd, komt doordat ten on rechte van een constante groei is uitgegaan van de algemene uitkering uit het gemeentefonds aan Leiden. En van een opposi tiepartij, die geen ambtelijk ap paraat achter zich heeft, kun je niet verwachten dat die met een alternatieve begroting komt aanzetten." Day bestrijdt dat de SP sinds hij fractievoorzitter is, wordt uitge lachen. „Onder Vergeer was de SP-ffactie, omdat ze nu eenmaal van de oppositie is, ook altijd de gebeten hond. De SP heeft so wieso nooit de handen op elkaar gekregen van het college. Maar ik heb toch het idee dat we seri eus worden genomen. Kijk naar de reacties op de onderwerpen die wij aandragen: de ov-taxi, de sociale recherche en het anti- speculatiebeding. Dat het colle ge ons niet om de nek vliegt, dét is politiek." Dat Day voor aap werd gezet door wethouder Pechtold, zegt volgens Day vooral veel over Pechtold en niet over zijn posi tie in de raadzaal. Day vindt dat dè Leidse politiek, in tegenstel ling tot de landelijke, er niet ba naler op is geworden. Pechtold, 'met zijn onderbroekenlol', vormt de grote uitzondering in Day's optiek, al voegt hij er on middellijk aan toe dat het hem opvalt dat de D66-wethouder steeds meer moeite doet om ook oppositiepartijen achter zijn voorstellen te krijgen, ook al is hij reeds verzekerd van een raadsmeerderheid. Ook Pechtolds 'bronvermelding' bij zijn plannen voor spreiding van allochtone leerlingen, is goed gevallen bij Day. De wet houder kwam er rond voor uit dat oud-SP-voorman Vergeer al jaren geleden met vergelijkbare en toen nog zeer omstreden ideeën kwam. „Pechtold komt ook voor en na vergaderingen gewoon naar ons toe. Dat heeft Hillebrand nog nooit gedaan." Nee, Pechtold is niet Days grootste probleem in de raad zaal. Day heeft veel meer moeite met wat hij 'het spel in het krachtenveld van de oppositie' noemt. „De oppositie is best groot mits ze eensgezind op treedt. Als de SP, het CDA, de ChristenUnie, Leefbaar Leiden en LWG/De Groenen verdeeld zijn, kan de oppositie het schudden. Maar het is soms erg lastig om met het CDA, de grootste oppositiepartij, op te trekken, omdat dat voortdurend tegen het college aanschurkt." De oppositie, zegt Day, zou er sterker op worden als Groen links en het CDA van plek zou den ruilen. „Groenlinks komt beter uit de verf in een links ge oriënteerde oppositie dan als aangeschoten wild in het colle ge." Want dat is Groenlinks vol gens Day door de nasleep van de DZB-affaire: aangeschoten wild. WIJK LADDER FORTUiNwiJK - In de Rudolf Steiner School aan de César Franckstraat 9 wordt zaterdag 14 december van 13.00 tot 17.00 uur een Christmas Fair gehouden. Op deze markt zijn onder meer kinderboeken en poppen te koop en ook houten speelgoed. Verder is er een kraam met mooie stenen van amethist, pyriet of bergkristal. Kinderen kunnen kerstversie ringen en kaarsen maken of kerststerren vouwen van zijde papier. Ook is er een poppen- voorstelling met het beroemde kerstverhaal over de gierige Scrooge. Het restaurant van de school zorgt voor heerlijke hap jes, ook in de sfeer van kerst. regio - De maandelijks wande ling van het NIVON gaat zon dag 15 december van Moor drecht naar Bergambacht. Een wandeling door de polders van ongeveer 20 kilometer. De rou te gaat via Gouderak, het Loet- bos naar Bergambacht. Wie mee wil wandelen moet om 9.00 uur op station Leiden Cen traal zijn, waar wordt verza meld. Omdat er ook van de bus gebruik wordt gemaakt, moeten deelnemers een strippenkaart meenemen. Meer informatie bij Aat Smits, telefoon 5227079; e- mail: asmits.2@hccnet.nl cronestein - In het bezoekers centrum in park Cronesteyn is zondag 15 december van 14.00 uur tot 15.30 uur een activiteit voor de jeugd vanaf 6 jaar. Als het 's winters koud is en vriest, mogen de vogels wel een hand je worden geholpen, bijvoor beeld door voer voor ze op te hangen. De kinderen gaan ook wat dingen voor de vogels ma ken. pancras - Voor kinderen van 8 tot en met 12 jaar is er zondag 15 december van 14.00 tot 15.30 uur een workshop stripte kenen in de Openbare Biblio theek. Loek Weijts leert de kin deren hoe ze figuurtjes als Do nald Duck en Lucky Luke kun nen maken. Eerst worden voor beelden bekeken en vervolgens worden de stripfiguren nagete kend. Zelf een stripheld beden ken kan natuurlijk ook. De kos ten voor deelname bedragen 2,50 euro. Deze workshop vindt plaats in de Koolzaal van de Centrale Bibliotheek, Nieuw- straat 4. Kinderen die meer wil len leren over stripfiguren kun nen zich opgeven voor een cur sus die dinsdag 11 februari in Het Leidse Volkshuis begint. Meer informatie is te vinden op: www.leidsevolkshuis.nl irijn Kramp \a - De verdachten van 1val op het postkantoor h Breestraat wezen giste er de Haagse rechtbank 1 naar elkaar bij de vraag s "pet grote brein achter de was die op 2 april vorig itshad. Officier van justi- I "Vries was niet onder de deVan dit potje zwartepie- e" eiste tegen een van de Iers, een 39-jarige Delfte- is jaar gevangenisstraf. n ïffeur en de tussenper- ctegen beiden vijf jaar cel de tussenpersoon, een 41-jarige Leidenaar die vroeger bij de post werkte, schrok van de eis van de officier van justitie. Hij, zo hield hij rechter A. de Boer voor, had slechts wat be richten doorgegeven tussen de overvallers en de assistent-ma nager van het postkantoor. Die laatste was volgens hem met het plan gekomen. Hij was deze oud-collega een paar maanden voor de overval weer eens tegengekomen tijdens het joggen en aan hem was toen gevraagd of hij geen mensen kende die een overval op het postkantoor konden uitvoeren. Hij keek op van die vraag en ver telde het door aan een kennis wiens naam hij niet wil noemen uit angst voor represailles. De kennis had wel oren naar het plan en voor hij het goed en wel besefte was de Leidenaar tus senpersoon. Hij kreeg vervol gens van de assistent-manager een goed uitgewerkt plan mee voor de kennis. Die haalde er op zijn beurt twee Delftenaren bij die ondertussen bekend hebben de overval te hebben gepleegd. Een van hen is hiervoor op 3 oktober al be recht. Hij werd veroordeeld tot vijf jaar cel. Ook de assistent manager verscheen op die dag voor de rechter. Deze man, die verklaarde onder druk te zijn ge zet door de tussenpersoon, kreeg anderhalf jaar gevangenis straf voor zijn aandeel. Drie an dere hoofdrolspelers waren gis teren aan de beurt. De 39-jarige Delftenaar bekende de overval op het postkantoor samen gepleegd te hebben met de Delftenaar die eerder was veroordeeld. Door wie zij ge bracht waren, wilde hij niet zeg gen. Wel vertelde hij dat ze via de tussenpersoon aan een kopie van de sleutel waren gekomen en dat ze gewapend met niet- geladen pistolen 's ochtends vroeg het postkantoor in waren gegaan. Tijdens de overval slo ten ze drie mensen op in het toi let en moest een personeelslid hen helpen met de kluis. Deze man heeft later nog zes weken onterecht vastgezeten op ver denking van medeplichtigheid. Met de buit in een zak, volgens de aangifte 800.000 euro aan reischeques en geld, gingen ze er vervolgens te voet vandoor omdat de vluchtwagen niet was gekomen. De buit werd tijdelijk verstopt in een volkstuintje en de mannen maakte zich uit de voeten. De politie wist de over vallers uiteindelijk op te pakken door het spoor van de reische ques te volgen. De rol van de 'chauffeur' bleef gisteren tijdens de zitting ondui delijk. Alle verdachten hadden het in hun verklaringen over een derde persoon of over een 'ken nis'. Volgens de officier van jus titie was dit de 'chauffeur', een 38-jarige man uit Delft. Deze verdachte probeerde zijn rol tij dens de zitting te marginalise ren. Hij zat vol met drank en co caïne toen de mannen hem om een lift vroegen en wist niet goed wat hij deed. Samen met een vriendin had hij de twee in de auto van zijn vrouw naar Lei den gereden. Maar gaandeweg kwam hij er achter dat er iets niet in de haak was, en hij be sloot ze toen niet op te halen. De officier van justitie gelooft niet in de goede intenties van deze man. Volgens haar was de hoeveelheid cocaïne en drank er de oorzaak van dat de overval en de vlucht niet geheel volgens plan waren verlopen. Zij acht hem medepleger aan de overval en eiste vijf jaar. De tussenper soon werd eenzelfde rol toebe dacht. Volgens de officier van justitie probeerde de man zich tijdens de zitting piepklein te maken terwijl hij een belangrijke rol had gespeeld in de voorbe reiding van de overval. De rechter doet over twee we ken uitspraak. van Tongeren uit de Lage s 53 en heeft haar hele le- werkt. Zelfs nu nog na nstig auto-ongeluk en artrose, een gewrichts- ening, werkt ze halve da- )mdat ik geen zin heb Al hele dag thuis te zitten." Om zich te verplaatsen maakte Van Tongeren gebruik van een fiets met accu. Maakte, want tot twee keer toe is het rijwiel met een waarde van zo'n 1600 euro gestolen. Eén keer bij het LUMC, één keer bij het Dia mantplein. De fietsen had zij De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 53 56 424 van haar eigen zuurverdiende geld gekocht. Een aanvraag voor een nieuwe fiets is afgewe zen door het GAK Ze kan wel een scootmobiel krijgen van zo'n 9000 euro, maar die wil ze helemaal niet „Dit is de wereld op z'n kop." Van Tongeren gebruikt de fiets met accu omdat de opstap laag is en ze door heel rustig mee te trappen toch op allerlei plekken kan komen. „Een normale fiets trapt te zwaar en bij een brug of harde tegenwind kom ik niet meer vooruit Als ik in een scootmobiel zit, verstijven mijn spieren en kan ik geen kant meer op. Dan ben ik nog niet uit zo'n ding te tillen. De fiets met accu is precies goed. Ik ging er mee naar mijn werk. deed boodschappen en maakte fluitend ritjes op de Veluwe, naar de kust en langs de Ring vaart. Als ik maar kan bewegen. Dan gaat het met mij goed.' Toen de fiets voor de tweede keer was gestolen, besloot ze op aanraden van kennissen een beroep te doen op het GAK. „De twee gestolen fietsen had ik zelf betaald. Ik ben helemaal niet iemand die meteen om geld vraagt. Ik had ook nooit nagedacht over zo'n aanvraag." De aanvraag werd door het GAK afgewezen en een be zwaarschrift werd verworpen. „Een fiets met hulpmotor is als algemeen gebruikelijk te be schouwen en komt derhalve niet in aanmerking voor ver goeding vanuit de wet Reïnte gratie Arbeidsgehandicapten", zo luidde de motivatie. Vervolgens kreeg Van Tongeren van een keuringsarts te horen dat ze wel in aanmerking komt voor een dure scootmobiel. „En daar word ik nou een beetje moe van. Iedereen probeert je maar aan te praten dat je ziek en zielig bent Bij die keuring werd mij ook gevraagd: u werkt zeker niet meer? Maar ik werk wél, ik ben niet ziek. niet zielig en wil alleen maar een relatief goedkope fiets in plaats van een duur vervoermiddel waar ik niet eens gebruik van kan ma ken. Is dat nou te veel ge vraagd?" Het GAK laat weten geen me dedelingen te doen aan derden over cliënten in verband met de privacy. Het ziet er naar uit dat Inèke van Tongeren een fiets moet kopen. Weer van haar ei gen zuurverdiende geld. Eric-Jan Berendsen Verguisd, weggejaagd, weer in genade aangeno men en sinds vijfjaar een succesvolle winkelex ploitant in de Mors. Het kan verkeren, daar weet de (rijdende) middenstander Wim Verboon inmid dels alles van af. Hij voorzag vijftien jaar bewo ners van De Robijn drie keer in de week van le vensmiddelen in de hal en op het parkeerterrein van het zorgcentrum. Totdat er vijf jaar geleden een conflict ontstond omdat de directie haar 'ei gen' winkeltje in het huis wilde openen, gerund door de C1000. Dat leidde tot een storm van pro test van bewoners met als resultaat dat de Ciooo op het laatste moment afzag van de exploitatie van het supermarktje. In plaats daarvan werd Ver boon er de trotse uitbater van. Drie dagen in de week, maandag, woensdag en vrijdag van tien tot één, is de winkel geopend. Daarnaast heeft Verboon samen met zijn broer Jack een winkel in de Da Costastraat, maar samen hebben zij ook nog eens vier wijken met hun rij dende winkels. Tevens voorzien de broers bewo ners van de zorgcentra De Parelvissers, Rosen- burch en de Staetenhof in Zuid-west van verse producten. Aanstaande vrijdag wordt in De Robijn het vijfjarig bestaan van de winkel gevierd. „Met koffie met slagroom en gebak", aldus Verboon. „En daarnaast bied ik de bewoners een mand met fruit aan voor vijf eurocent." Foto: Hielco Kuipers zaalvoetbal - Voor de vijfde keer organiseert de Leidse Wel zijnsorganisatie voor de jeugd het Kerst-zaalvoetbal-toernooi. Er kunnen maximaal 16 teams deelnemen. Het toernooi wordt op donderdag 2 januari 2003 in de 3 Octoberhal gehouden. Er is een poule voor 11- en 12-jari- gen en een poule voor 13- en 14-jarigen. De teams moeten bestaan uit vier veldspelers, een keeper en één of twee wissel spelers. Dit kunnen jongens teams, meisjesteams of ook ge mengde teams zijn. Opgeven kan, liefst voor 12 december in de buurthuizen in het Mors- kwartier (Topaaslaan 19) en de Stevenshof (Trix Terwindtstraat 4). Per team zijn de deelne- merskosten 5 euro. Voor meer informatie: Tony van der Haar, buurtopbouwwerker van de L.W.O., telefoon 5790924. merenwijk - Wandelclub LEO (Leiden en Omgeving) begint zaterdag 14 december met de uit vijf wandeltochten bestaan de wmterserie. Tussen 9.00 en 10.00 uur kunnen de deelne mers aan deze 15 kilometer lan ge tocht beginnen vanuit buurt huis Op Eigen Wieken, Valken pad 3. Per keer bedraagt het in schrijfgeld 1,50 euro. bingo - Dit weekeinde kan op een aantal plaatsen aan een bingo worden meegedaan. Vrij dag 13 december kan dat om 19.30 uur in het clubgebouw van wijkvereni^ig Aktief aan de Berlagestraat 2. Zaterdag 14 december houdt muziekvereni ging Concordia om 20.00 uur een bingo in het verenigingsge bouw aan de Langegracht 61. Buurthuis Matilo aan de ban straat 126 verzorgt zondag 15 december vanaf 14.30 uur een kerstbingo (toegang 3,50 euro). En ook in buurtcentrum De Kooi aan de Driftstraat 49 kan diezelfde zondag om 13.00 uur bingo worden gespeeld. pancras - In buurthuis de Pan- crat aan de Middelstegracht 85 is zondag 15 december de gele genheid om te klaverjassen. Aanvang 13.30 uur. Vrij klaver jassen kan elke dinsdagmiddag van 13.30 tot 16.00 uur in het buurthuis.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 15