REGIO Vechten om een kermisknuffelbeer 'Lastige jongens weten precies waar de camera's hange GERECHT DINSDAG 10 NAVRAAG Nu het kwik onder nul blijft, zijn schaatsvrijwilligers in tal van dorpen in de hoogste staat van paraatheid. Zij zorgen ervoor dat hun landijs- baan er in een mum van tijd piekfijn bijligt. THEO VERGEER, voorzit ter van sectie natuurijs van de 111 jaar oude Warmondse IJsclub, is de ze week niet weg te slaan van de groeiende ijslaag in de Veerpolder. Via zijn mobieltje overlaadt hij schaatsliefhebbers met adviezen. DECli Hoe ligt de Warmondse ijsbaan erbij? „Het wordt een prachtige ijsbaan. Nu lopen hier een stuk of vier vrijwilligers rond om de laatste voorbereidingen te treffen. De één hangt sleutels op, de ander is bezig met de borstelmachine of met de containers. Bestuursleden van een ijsclub moeten altijd paraat zijn, ook in zachte winters. Het gras mag niet te lang zijn, de schui ven voor de afwatering moeten open of dicht, vaak is het ondank baar werk, want als het de hele winter niet vriest, doe je alles voor niets." Daarvoor hoeft u nu toch niet bang te zijn? „Nee, ik denk dat wij van daag al open hadden kun nen zijn. Maar wij wachten tot woensdagochtend, dan is het ijs nog een centime ter dikker. Dan kan ieder een in de Veerpolder te recht op twee hectare ijs. Bovendien hebben we een schitterende kantine met erwtensoep en warme cho colademelk. Leden van de ijsclub hebben gratis toe gang, andere schaatsers moeten entree betalen." Ligt de Warmondse IJsclub voor op ijsclubs uit naburige dorpen? „Daar houd ik mij absoluut niet mee bezig. Wel weet ik dat wij be voorrecht zijn omdat wij sinds 1984/1985 de ijsbaan voor één gul den per jaar (inmiddels opgetrokken tot één euro) in bruikleen hebben van de gemeente. Onze buren in Sassenheim bijvoorbeeld moeten elk jaar tot 1 december wachten voordat zij de gemeente lijke grond mogen volpompen." Hoe lang duurt de ijspret? „Maanden geleden heb ik al voorspeld dat wij deze winter kunnen schaatsen. Dat mag je in het dorp navragen. Ik maakte dat op uit wat ik in de natuur zag, al blijft zo'n voorspelling altijd een gok. Ik voorzie een lange ijsperiode, maar geen al te strenge vorst. Er komt deze winter geen Elfstedentocht. Het wordt ideaal voor liefhebbers van landijsbanen." En de slootjes dan, wanneer kunnen schaatsers daarop uit de i>oeten? „In dit gedeelte van het land voorlopig niet! Waarschuw de men sen maar. want de scherpe wind houdt de sloten open. Als je er nu opgaat, kun je net zo goed meteen een duikerspak aantrekken." Tim Brouwer de Koning Archieffoto: Hielco Kuipers UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1952, Woensdag 10 December LEIDEN - Reeds enige malen heeft de Toeristenbond A.N.W.B. aan gedrongen op verbetering van het in slechte staat verkerende Oegst- geester deel van de Lage Morsweg, de verbinding van Leiden met de rijksweg Den Haag-Amsterdam. Deze weg is zeer smal en de verlich ting ontbreekt er, ondanks het feit dat er een zeer druk verkeer is. Daar de gemeente Oegstgeest niet over de geldmiddelen beschikt om de zo noodzakelijke verbeteringen uit te voeren - wat de gemeente Leiden reeds heeft kunnen doen - heeft de A.N.W.B. zich wederom tot het college van Gedeputeerde Staten van Zuid Holland gewend met het verzoek verbetering van de Lage Morsweg te bevorderen. KATWIJK - In de vergadering van de gemeenteraad van Katwijk werd de gemeentebegroting voor 1953 behandeld. De heer Nic. van Duy- venbode noemde de stijgende cijfers van de begroting onrustbarend. Dit houdt verband met het abnormale stijgen van de bevolkingscij fers. Dit jaar is dit getal weer met 1000 vermeerderd. Hij vroeg aan dacht voor de noodzakelijke haven. Ook wees hij er op dat er nog maar bouwgrond is voor 250 woningen. Er moet nodig een badhuis komen en restaurants moeten worden gebouwd. Voorts achtte de heer Van Duyvenbode industrialisatie nodigen vraagt een nieuwe ver binding Sandtlaan-Molentuinweg dringend om uitvoering. i§§©^isiil523 Anno 1977, zaterdag 10 december SASSENHEIM - Met het heien van de eerste paal heeft burgemeester AJ. Kret gisteren het startsein gegeven voor de bouw van 48 premie koop- en 4 vrije sectorwoningen aan de Zuilhofstraat. Foto: Archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 Ln.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d. (datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. Manager Tikibad over bewaking in wirwar van golfbaden en glijbanen Ze heten geen 'badmeesters', maar toezichthouders. De dames en heren die de zwemmers in het Wassenaarse Tikibad in de gaten houden, zijn ver antwoordelijk voor: veiligheid, gast- vriendelijkheid en hygiëne. „Dat zijn de drie poten waar het op draait", zegt zwembadmanager Ed Baumann. Op een drukke zomerdag herbergt het zwembad van Duinrell 6.000 bezoe kers en lopen negen toezichthouders langs een wirwar van glijbanen en (golfjbaden. Een groot gedeelte van het zwembad wordt bewaakt met be hulp van camera's. Camera's „Primair is de toezichthouder er om te zorgen dat alles goed verloopt. Ze hebben ieder een bepaald gebied waar ze verantwoordelijk voor zijn. Om het half uur rouleren ze, anders verslapt de aandacht. Bij een aantal attracties, zoals bij de Space Ball, ver loopt de controle via camera's. En bij alle glijbanen zijn verkeerslichten ge ïnstalleerd. Pas als het licht op groen springt mag de volgende naar bene den. Ook op de uitgangen van de glij banen zijn camera's gericht. In de garderobe hangen ook camera's, maar dat heeft meer te maken met de kans op het inbreken in de kleding- kastjes." „We nemen alles op. Dat kan soms handig zijn. Stel dat er iemand met de glijbaan naar beneden gaat en die zegt vervolgens dat hij onderweg zijn hoofd heeft gestoten en daardoor bloedt: 'Ik heb het zo en zo gedaan, precies volgens de regels'. Dan kun nen wij dat controleren. Het komt wel voor dat mensen zich achteraf met een schadeclaim bij ons melden. Soms zelfs maanden later. Onlangs hebben we een vrouw gehad die zegt dat ze in 1998 haar hoofd heeft gesto ten." Lastigvallen „Jongens die meisjes bewust lastig vallen zijn meestal zo slim dat ze dat niet in het zicht van de camera doen. Ze weten precies waar de camera's hangen. Onze medewerkers zijn spe ciaal getraind op dit soort situaties. Als jongens vervelend zijn moet je er gelijk op ingaan. Nog voor het mis gaat." „In het reglement voor de gasten staat: 'voorkom opzettelijke lichame lijke aanrakingen met overige gasten'. Jongens vinden het soms leuk om dat wel te doen, maar meisjes stellen dat niet altijd op prijs. En dan gebeurt het achteraf wel eens dat ze aangifte REGELS VAN HET HUIS Regels zijn er om je aan te houden. Als wapen tegen de chaos. Maar over 'normen en waarden' valt te twisten. Wie de regels bedenkt, weet dat maar al te goed. w Op de pagina Regio 2 verschijnt wekelijks de serie 'Regels van het Huis'. In deze interviews vertellen personen over (het handhaven van de regels in hun 'huis'. In aflevering 4: zwembadmanager Ed Baumann van het Wassenaarse Tikibad. doen van aanranding. Als toezicht houder moet je er altijd serieus op in gaan; een klacht nooit afdoen met de opmerking 'ach, het valt toch wel mee?' Het kan zijn dat een meisje in eerste instantie ook vindt dat er niet veel aan de hand is. Maar dat haar ouders er héél anders over denken als ze thuiskomt en het verhaal ver telt." „Gelukkig valt het nu wel mee met dit soort dingen; er zijn beroerdere tij den geweest. Drie seizoenen geleden hebben we aantal incidenten gehad. Toen moest ik de directie garanderen dat het niet meer zou gebeuren. En toen hebben we van de ene op de an dere dag ingevoerd dat het zwem men van hele scholen apart gebeur de. De reacties waren wonderbaar lijk: de jongeren vonden het jammer, maar ook goed." „Je kunt niet zeggen dat het lastigval len van meisjes alleen gebeurt door allochtone jongens. Soms heb je er een paar achter elkaar, maar zou niet eerlijk zijn om te zeggen dat het spe cifiek om die groep gaat. In het alge meen kun je zeggen dat het jongens zijn die altijd op zoek gaan naar din gen die niet mogen." Strings „Kledingvoorschriften zijn er niet, al zeg ik er wel eens wat van als iemand er vreemd uitziet. Laatst nog een ou were vent die een string aanhad, 't Zag er niet uit. En dat dan in een om geving met heel veel jongeren. Daar zeg ik dan wel wat van: 'joh, die zwembroek die jij aanhebt is niet passend in deze omgeving'. Hij ging meteen weg toen ik dat zei." „Meisjes die heel uitdagen zeg ik ook wel eens wat va doorschijnende badkledin aanhebben. In het begin 11 de aandacht van jongens I maar als het minder leuk 1 ten ze te huilen. Dat moet ren te voorkomen." Politie „Ons reglement hangt in i hokjes en daar staat ook h lijk het vignet van de politi den op. Daarboven staat d overtreding van de regels 1 lijk en altijd aangifte doen tie." „Over elk regeltje dat wij i hebben wij overleg met d« Voor het begin van elk set spreken we even of er nog gen nodig zijn." Als gasten vervelend zijn schuwingen niet helpen, g uit. Het ligt een beetje aan van de overtredingen hoe omgaat. De bezoekers van bad komen hier om zich tl en daar denken mensen n schillend over. Het is ooki als iemand iets fout doet 1 meteen uitgaat." Erna Straatsma' COLOFON Leidsch Dagblad Directie: B.M. Essenberg, G.P. Arnold W.MJ. Bouterse (adjunct) E-mail: directie@damiate.hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van der Malen, Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie.ld@damiate.hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden. Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 323 508 Familieberichten fax 023-5 '5° 5^7 ADVERTENTIES 071-5 356 300 Sprinters (rubrieksadv.): 072-519 6868 ABONNEESERVICE ABONNEMENTEN - Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €19,60 (alleen aut. ine) p/kw €55.00 p/j €210,60 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0.50 aan portokosten per verschijndag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-5128 030 ma t/m vr: 18-19.30 uur, za: 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Zuid BV cq. de betreffende auteur. HDC Uitgeverij Zuid BV, 2002 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-orgamsatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen HDC Uitgeverij Zuid BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Uitgeverij Zuid BV, Afdeling Lezersservice, postbus 503,2003 PA Haarlem. Op drie oktober gaan bij een Leidenaar de remmen los. Hij slaat allereerst een liter jenever achterover en begint dan op het kermisterrein aan het bier. Na twintig pilsjes wordt de wereld om hem heen wazig en steekt een kinderlijk verlangen de kop op. Hij zou dolgraag een grote knuffelbeer winnen maar is daarvoor inmiddels veel te dronken. Dan loopt een feestganger met precies zo'n beer voorbij. De Leidenaar ziet groen van jaloezie en aarzelt geen seconde. Hij slaat met zijn hand dat in het gips zit te gen het hoofd van de knuffel beereigenaar en grist het plu- chedier uit diens handen. Al leen kan hij maar kort van zijn kinderdroom genieten. Een paar minuten later wordt hij opgepakt door de politie. „Een beetje kinderachtig, vindt u zelf niet?", vraagt de rechter. „Tja, eigenlijk wel", grinnikt de verdachte be schaamd. „Dit is ook niet het enige waarvan u wordt be schuldigd", vervolgt ze. „U zou enkele dagen later tegen een koffiehuis hebben staan plassen en agenten die u daar op aanspraken uit hebben ge maakt voor nazi's." De ver dachte haalt zijn schouders op: „Ik had veel gedronken dus ik moest erg nodig. Ik heb ruim een jaar niets geflikt, had een vaste baan, maar nu gaat het weer fout." Waar dat aan ligt, weet de jon geman niet. „Zou het mis schien iets met uw alcoholge bruik te maken hebben?", op pert de officier van justitie voorzichtig. „Heeft u gisteren soms ook ge dronken?" De man geeft dat ruiterlijk toe: „Ik had een feestje." Hierop haalt de offi cier zijn neus op: „Ik meende al zoiets te ruiken. U bent al verscheidene keren veroor deelt voor belediging. Ik eis daarom een taakstraf van 60 uur en 1 maand gevangenis straf voorwaardelijk. Dit is uw laatste waarschuwing", con stateert hij zakelijk. De rechter gaat daarin met hem mee. „En als ik u nog wat moederlijk advies mag geven", voegt ze eraan toe. „Ik zou flink minderen met drinken want het zorgt voor een hoop narigheid. Als u dit niet alleen aan kan, hoort u daarbij hulp te krijgen." Losse handjes Een Katwijker wil zijn pleeg kind van drie jaar in bed stop pen als hij buiten lawaai hoort. Zoals iedere avond hangt een groep luidruchtige jongeren rond in de portiek van zijn flat. Ze drinken, lachen en gebrui ken drugs. Tot ergernis van de stiefvader houdt het kabaal de peuter uit haar slaap. Hij be sluit daarom maar weer eens de politie te bellen. Die schie ten de man echter niet te hulp. „Geluidsoverlast heeft niet on ze prioriteit", wordt hem meerdere malen meegedeeld. Er zit dus niets anders op dan zich er bij neer te leggen of zelf actie te ondernemen. Dat laat ste spreekt de man het meeste aan. Boos en geïrriteerd neemt hij een kijkje in de portiek. Al leen blijft het niet bij kijken. Als de groep schoffies op hem afstapt, voelt de man zich be dreigd en geeft hij een van hen met zijn vlakke hand een klap in het gezicht. Daarna duwt hij de knaap tegen zijn borst. Na dit incident laat de politie wel van zich horen. De Katwijker moet wegens mishandeling voor de rechter verschijnen. „Ik heb niemand mishandeld. Die jongen is niet door mij in zijn gezicht geslagen. Ik hem hem hooguit een douwtje ge geven", vertelt de breedge schouderde flatbewoner van morgen aan de rechter. ,Als ik hem een klap had gegeven, was hij verrot geslagen ge weest. Het is namelijk zo'n tenger mannetje. Nu heeft hij geen letsel." De rechter kijkt de verdachte verward aan. „LI heeft aan de politie verklaard dat het ging om een klap. Kijk hier staat het: ,Ik gaf die jon gen een klapje want ik voelde me bedreigd'." De verdachte schudt zijn hoofd. „Nee, het ging echt om een douw, me vrouw. Meer niet." Dat hij te recht staat, vindt de Katwijker idioot: „Zij veroorzaakten de geluidsoverlast en hebben mij bedreigd. Het is niet anders om." Ook zijn advocaat wijst de rechter erop dat de buurt waar zijn cliënt woont 'een hol van verderf is. „Het is, om zomaar eens te zeggen, geen Wasse naar", legt hij uit. De Katwijker knikt verdrietig: ,Al zou verdienen als u dan was ik daar gel Ondanks de begrijp gemissen over de h ren, had de Katwijki mogen slaan, vindt van justitie: „U zitz uw proeftijd voor 0 vergelijkbaar vergri zoek de rechter dei delijke straf van twi gevangenisstraf om in 40 uur taakstraf, vind ik dat u voor d nog eens twintig ut gaan werken. U mo slaan en duwen nie kan." De rechter vindt de send en legt een sal zestig uur taakstraf lijkt me beter dan genisstraf. Zo kunt stiefkind blijven zoi Katwijker kan erme Voor het verlaten v< rechtszaal geeft hij rechter en griffier 0 Floor Ligtvoet Tikibad-manager Ed Baumann: „Kledingvoorschriften zijn er niet, al zeg ik er wel eens wat van als iemand er vreemd uitziet. Laatst nog een ouwere vent die een string aanhad, 't Zag er niet uil dan in een omgeving met heel veel jongeren." Foto: Dick Hogewoning

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 14