LEIDE PvdA wil af van preventief fouilleren op Beestenmarkt 'Artsen willen best na vijf uur werken' toners Maresingel hebben weinig vertrouwen in gemeente Daklozen protesteren tegen korten uitkering AATS |E N D E R Koninklijke Erepenning voor Excelsior Vliegtuig op het dak Melketiers voeren actie in de Groenoordhallen Jongerendebat allochtonenonderwijs dinsdag 10 DECEMBER 2002 werken (SP in Inningsroes iar (75) eden 75-jarige Leidenaar liddag rond een ig en zonder duide- jan te geven met saf vanaf de Haag- Rijnzichtbrug. Een J4) in een achterop- to kon de man niet een. De Leidenaar derletsel naar het ihuis gebracht. atie latteren et verhaal over het en gisteren is een le fout geslopen. In indruk gewekt dat jsen het Groene /|i uit Alphen en het lege uit Groote- laledebat was. Dit log slechts een Iet Groene Hart m in het finalede- i het Johan de Witt- uit Dordrecht. itsvereniging Rijn- lors/Stevenshof in it de schaatsbaan •bedreef morgen- n 12.30 uur. Dat ieester A. van der Ie schaatsclub be- van Warmond is j opengegaan voor De baan aan de 18 is de komende lend van 10.00 tot en van 19.00 tot aan van de IJsclub n is vanaf morgen- 5.00 uur geopend ^tsliefhebbers. De jlere dag geopend )t 17.00 uur en van iOO uur. fan het ijs op de i van de IJsclub Iwordt morgenoch- en. Het bestuur van ipt dat de baan van middag bereden kan van Alkemade. ge- de Baan in Roelof- gaat hoogwaar- •rgenmiddag open. ;aat de ijsbaan aan iaalweg morgen- 114.00 tot 17.00 uur i avonds van 18.00 )0 uur. Het bestuur tlub overlegt van- inneer de eerste irijden worden ge- door Wim Koevoet LEiDENDe Leidse PvdA wil wel passief cameratoezicht mogelijk maken op de Nieuwe Beesten markt, maar de partij is niet ge charmeerd van preventief fouille ren in dit uitgaansgebied, dat volgens burgemeester W. Lem- stra moet worden aangemerkt als een 'veiligheidsrisicogebied'. Het standpunt van de PvdA valt slecht bij collegepartner WD. De liberalen zien de raadsmeerder- heid die de plannen van Lemstra op 7 januari moet bespreken in gevaar komen. GroenLinks is im mers tegen de maatregelen die Lemstra wil en D66 zit op de wip. Ook D. Sloos van het oppositio nele Leefbaar Leiden is ont stemd. Hij vindt dat de PvdA de WD 'weer eens laat vallen'. „En dat op zo'n belangrijk onder werp als de veiligheid in de stad." De PvdA-standpunten over Lemstra's notitie 'Overlast beter bestreden' waren ondui delijk. In de raadscommissie waarin het stuk werd bespro ken, enige tijd geleden, bekende woordvoerder J. Tchiche geen kleur. De fractie zou te weinig tijd hebben gehad om de notitie te bestuderen. Dit in tegenstel ling tot de WD, het CDA en Leefbaar Leiden, die al tijden aandringen op een harde aan pak. De PvdA is onlangs op werkbe zoek geweest in Leidens be ruchtste uitgaansgebied en doet daarvan uitgebreid verslag op de eigen web site. Daar worden tal van kanttekeningen geplaatst bij Lemstra's voorstellen. De teneur is dat de ernst en de omvang van de problemen op de Nieu we Beestenmarkt niet zo groot zijn dat de politiebevoegdheden met én cameratoezicht én pre ventief fouilleren dienen te wor den uitgebreid. De PvdA baseert zich op gesprekken met portiers, agenten, bezoekers en buurtbe woners. Gisteravond is in het fractiebe- raad ook over Lemstra's stuk ge sproken. Fractievoorzitter C. Broeijer zei vanochtend dat de PvdA voorstander is van het aanpassen van verordeningen zodat cameratoezicht, indien nodig, mogelijk wordt. Volgens de PvdA'ers kan veel aan de por tiers worden overgelaten, die ook goed zouden samenwerken. De fractie bepleit een gewijzigde inrichting van de Nieuwe Bees tenmarkt. Broeijer wil bredere stoepen met terrassen en min der parkeerplaatsen zodat aan beide kanten de overkant zicht baar blijft. Preventief fouilleren vindt de PvdA niet nodig. „In Amsterdam en Den Haag ge beurt dat wel maar daar zijn de problemen veel groter." D. Sloos van Leefbaar Leiden stelt dat als de PvdA net als hij zelf 's zomers op werkbezoek was geweest op de Nieuwe Beestenmarkt zij nu met heel andere conclusies zou komen. Hij houdt vol dat de horecaon dernemers in het gebied Lem stra's voorstellen wél omhelzen. Volgens Sloos toont de PvdA zich te gevoelig voor de bezwa- leiden - Turnvereniging Excelsior heeft gisteravond in het stadhuis van waarnemend burgemeester W. Lemstra de Koninklijke Erepenning uitgereikt gekregen. De onderscheiding wordt toegekend door koningin Beatrix en is ereteken voor verenigingen die zich op hun gebied verdienstelijk hebben gemaakt. Excelsior bestaat dit jaar 100 jaar en daarmee is zij de oudste Leidse gymnastiekvereniging. Ter gelegenheid van het eeuwfeest organiseerde de vereniging dit jaar tal van manifestaties. De viering werd 16 november afgeslo ten met een spectaculaire show in de turnhal in de Merenwijk. Tijdens de receptie die de gemeente de jubi lerende club in de Burgerzaal aanbood, werd de Erepenning aan voorzitter Peter de Winter (links op de fo to) uitgereikt. Oud-voorzitter Marcel Didden (rechts) kijkt toe. Foto: Henk Bouwman ren die bij de Marokkaanse ge meenschap, de Fabel van de Il legaal en Eurodusnie vandaan komen. Die vinden dat camera toezicht en preventief fouilleren discriminatie in de hand wer ken. Volgens Sloos is de ge meenteraad er als de kippen bij indien daarvan sprake is. WD-fractievoorzitter L. de Lan ge zegt dat hij zich niet kan voorstellen dat de PvdA 'op dit punt een blokkerende werking wenst te hebben'. Hij bespeurt tegenstellingen tussen de uitla tingen van PvdA-lijsttrekker Wouter Bos en de standpunten van de Leidse PvdA. De Lange vindt dat ook de PvdA moet durven vertrouwen op de aan pak van de burgemeester die immers óp dit vlak met heel veel gezag opereert'. „Ik gun Lemstra een beter afscheidscadeau. Het kan niet zo zijn dat zijn door wrochte nota, die in samen spraak met de politie en het openbaar ministerie is opge steld, met één handgebaar van tafel wordt geveegd." leiden - Een vliegtuig op het dak van een showroom en een garage. Wie dat wil zien, moet naar Auto Ro denburg aan de Lammenschansweg. Daar staat sinds kort een eenmotorige kist op één hoog. Eigenaar Ar no Rodenburg zag het toestel onlangs in de buurt van Woerden eenzaam bij een boerderij langs de kant van de weg staan. Rodenburg stopte, onderhandelde met de eigenaar en voor 1000 euro werd het vlieg tuigje zijn eigendom. Rodenburg liet de kist naar Leiden transporteren en op het dak van zijn bedrijf take len. Daar mag het nog twee weken blijven staan want de gemeente is er namelijk niet blij mee. Wat er daarna mee gaat gebeuren, weet Rodenburg nog niet precies. „Ik heb hier nog drie dure Jaguars staan. Misschien krijgt de koper van zo'n auto wel een vliegtuig cadeau." Foto: Dick Hogewoning vervolg van voorpagina leiden/regio - Huisartsen willen best ook na kantoortijd werken. Dat zegt voorzitter A. van Gemeren van de regionale huisartsen vereniging Rijnland/Midden-Holland over de actie van huisartsen om het werk in dok- tersposten vanaf 1 januari te weigeren. „We hebben met de huisartsenposten in een paar jaar veel bereikt." Doktersposten bestaan nog maar sinds kort In een post werken veel artsen samen om hulp te bieden aan patiënten uit een groot gebied die na kantoortijd spoedhulp nodig hebben. Daarvoor draaiden artsen in kleine groepjes dienst. Door de komst van de pos ten hoeven artsen minder vaak 's avonds, 's nachts en in het weekeinde te werken. „De posten zijn een goed middel om 's avonds, 's nachts en in het weekeinde goede huisart senzorg te leveren", aldus Van Gemeren. „Huisartsen voelen zich verantwoordelijk voor de continuïteit van de zorg en daar hoort het draaien van diensten bij." Maar volgens H. Nobel, huisarts in Alphen en woordvoerder van de Club van 100, wil len veel artsen van hun diensten af. „Vooral oudere artsen hebben er geen zin meer in." Ook uit recent onderzoek onder huisartsen in de Leidse regio blijkt dat veel artsen niet meer langer 's avonds, 's nachts en in het weekeinde willen werken. Bijna de helft van de huisartsen liet weten van de diensten af te willen. Voor een aantal artsen is het zware werk tijdens de diensten reden om eerder met het vak te stoppen. Maar als ze vrijstel ling zouden krijgen van het werken na kan toortijd, willen ze wel langer actief blijven. Ook volgens Nobel is een deel van de actie-; voerende artsen best bereid om buiten kan toortijden te werken. „Maar dan wel tegen een normaal tarief. Waarnemers, artsen zonder praktijk, krijgen voor dit werk hon derd euro per uur betaald. Het bizar dat art sen die de verantwoordelijkheid hebben ge nomen om de huisartsenzorg na kantoortij den in posten te organiseren voor hetzelfde werk maar 45 euro krijgen." door Robbert Minkhorst leiden - De Leidse daklozen ko men in het geweer tegen de aanstaande korting op hun woonlastentoeslag. Daardoor daalt hun maandinkomen vanaf 1 januari met zo'n 30 procent. Dat is onverteerbaar, zeggen de daklozen. In een brief aan wethouder M. Rabbae (GroenLinks/sociale za ken) doet een groep bezoekers van het dienstencentrum haar beklag over de aanstaande be zuinigingsmaatregel. De brief is opgesteld met hulp van een me dewerker van het centrum. Dak en thuislozen kunnen daar overdag koffie drinken, een broodje eten en elkaar ontmoe ten. „Ooit werd ons de volledige uit kering toegekend met als argu ment dat het leven op straat al zo duur is", roept de groep in herinnering. „Net nu héél Ne derland loopt te klagen over de prijzen in de winkels, worden wij gekort." De woonlastentoe slag - een 'bonus' op de bij standsuitkering - aan alle uitke ringsgerechtigden geven was een initiatief van Rabbaes partij genoot en oud-wethouder J. Laurier. Hij trad kort voor de verkiezingen af. „Het korten op de uitkering over de ruggen van de meest kwets bare groep die zichzelf hiertegen toch niet kan verdedigen, vin den wij een asociale maatregel Denkt u dat wij onze schulden nog kunnen betalen, ons illegale kamertje van 1 bij 2 voor 250 eu ro of de boetes voor het slapen in een portiek? De problematiek waarin wij nu verkeren kan al leen maar erger worden. De on rust over de maatregel neemt steeds meer toe." Het initiatief komt bij een kleine groep daklozen vandaan, zegt Thijs Tegelaar van het diensten centrum. Die kleine groep verte genwoordigt wel een veel grote re, geeft hij aan. Lang niet alle daklozen weten al wat ze boven het hoofd hangt.Als die korting er eenmaal is, krijg je veel meer poppen aan het dansen. In ieder geval is er nu een signaal, een statement van de groep. Anders laat die het maar over z'n kant gaan." Tegelaar heeft de brief helpen opstellen 'zodat zij hun belan gen kunnen behartigen'. „Meer niet. Ik wil niet tussen twee vu ren komen te zitten." Het dien stencentrum is onderdeel van Stichting De Binnenvest, een subsidieklant van de gemeente. Wethouder Rabbae heeft bij de begrotingsdebatten aangekon digd dat hij nieuwe projecten voor dak- en thuislozen wil be ginnen, in ruil voor de bezuini gingsmaatregel. Hij verwacht dat de groep daarmee uiteinde lijk zelfs beter af is. Wethouder M. Rabbae bena drukt dat de maatregel niet voor elke dakloze geldt. „Mensen die hun best doen om te reïntegre ren, die actief deelnemen aan allerlei activeringsmaatregelen, worden gecompenseerd voor de korting. Hetzelfde geldt voor daklozen die dat wegens psychi sche of lichamelijke problemen niet kunnen. De korting geldt in feite voor daklozen die wel aan de activeringsmaatregelen kun nen deelnemen maar dat niet doen." l Berendsen verbouwing van de de Maresingel 63, 'lijft de gemoederen den. Omwonenden naait vorig jaar naar >mdat ze vonden dat er illegaal bezig was. ffden in het ongelijk magistraat had ver- de controlerende de gemeente. Dat Werd twee maanden de gemeentelijke •voor de beroep- en iften overgenomen, ngt de schoen, want buurt verzuimt de >p grove wijze haar de taak. idigde ondernemer J. an om een aantal t de singel te verbou- Tegende vervolgens liften, maar het eni- icces dat de omwo- Idsdien hebben ge- ppassing van de kap. de bezwaren bestaat r uit het feit dat de chtergevel niet con- teningen zijn, er een intbreekt, de toegang eenschappelijke fiet- niet is gerealiseerd aaar de appartemen- serste verdieping van niet aan de geluids- idoet. Bovendien zou l> strijd zijn met het gsplan. „En daar- afspraak dat er bene- |es mogen komen en ffrtementen. Maar er ïpen en bloot gead- tet woonruimte óók leiden - Het Haagse Malieveld was veel te koud vandaag voor een protestactie. De bijeen komst van verontruste 'Melke tiers' werd daarom verplaatst naar de warme Leidse Groenoordhallen. Vanochtend liepen de eerste van de in to taal 7000 demonstranten zich warm in de hal. Staatssecretaris Rutte kondig de in september van dit jaar aan te willen schrappen in de gesubsidieerde arbeidsplaat sen. Het aantal voormalige Melkertbanen en de banen in het kader van de Wet Inscha keling Werkzoekenden moest door middel van een vacature stop met 20.000 afnemen. Hoewel de vakbonden een deel van de gesubsidieerde ar- beidsplekken wisten veilig te stellen tijdens het najaarsover leg vrezen veel Melketiers op langere termijn nog steeds voor hun baan als stadswacht, toezichthouder, suppoost, of klasse- of zorgassistent. In totaal hebben in Nederland zo'n 83.000 mensen een Mel- kertbaan. Daarvan, zo is beslo ten, worden 10.000 omgezet in gewone banen. De andere 73.000 blijven in ieder geval tot en met 2003 bestaan. Met ge meenten wordt gekeken naar oplossingen voor de jaren daarna, meldt de FNV-afdeling Abvakabo. Ook gaf het kabinet de garantie dat er geen ge dwongen ontslagen zullen val len. En daar wringt de schoen, vol gens Ben Borchers, woord voerder van de Abvakabo. „Het kabinet heeft dat welis waar gezegd maar in de tus sentijd lopen er mensen met Melkertbanen in Groningen al met een ontslagbrief op zak. Voor 1 januari »)uden wij met de regering een convenant sluiten maar daar wordt door de overheid geen haast mee gemaakt. De mondelinge toe zegging is er, maar nu we het zwart op wit willen, blijkt het ineens een heel ander verhaal te zijn." leiden - Stichting Meander organiseert op vrijdag 13 december een debat voor jongeren met als thema De ander in de klas.' De bijeen komst biedt jongeren de mogelijkheid om meningen uit te wisselen over het onderwijs aan allochtonen. Tijdens de bijeenkomst gaan schooldirecteuren, leerplichtambtenaren en onderwijzers in ge sprek met de jongeren. Taalproblemen, gedragsstoornissen, het vroegtijdig verlaten van de school en de oorzaken die daar thuis en in het onderwijs aan ten grondslag kunnen liggen komen aan bod. Het debat begint om 19.00 uur in het museum van Volkenkunde. op de begane grond", aldus één van de boze buurtbewoners, die niet met zijn naam in de krant wil. Kortom, de hele procedure ver dient in de ogen van de buurt absoluut de schoonheidsprijs niet. „Maar de gemeente doet helemaal niets, tenzij wij aan de bel trekken. Ambtenaren verwij zen naar elkaar. We worden van het kastje naar de muur ge stuurd. De bouwer is een bouw- stop opgelegd, maar hij gaat ge woon door. Waarom wordt er niet tegen opgetreden? Toen wij onlangs op het Stadsbouwhuis het dossier van die hele verbou wing wilden inzien, bleek er he lemaal geen dossier te zijn. Al thans, niet voor ons." In dat dossier dat er wel zou moeten zijn, mogen een akoes tisch rapport van de trap en een schouwrapport niet ontbreken. „Want in een schouwrapport wordt gekeken naar de huidige staat en eventuele afwijkingen met de bouwtekeningen en in een akoestisch rapport naar de eventuele geluidsoverlast van de trap naar de eerste verdieping." „De gemeente verlegt haar ver antwoordelijkheid. Als wij mis standen aankaarten, wordt er tegen ons gezegd, begin maar een kort geding tegen de bou wer. Zo ga je toch niet met bur gers om? Als je het niet eens bent met de bouw van je buren dan mag je toch verwachten dat het netjes wordt afgehandeld. Gemeente, neem nu eindelijk eens je eigen verantwoordelijk heid." Volgens woordvoerder F. Vos van de gemeente is er geen De panden aan de Maresingel 63, 64 en 65 (midden) met de omstreden dakopbouw. Foto: Hielco Kuipers bouwstop meer. „Er is door de aannemer een zogeheten split singsvergunning aangevraagd. Vervolgens is er een schouw uit gevoerd om te kijken of de bouw voldoet aan het Woon- en Bouwbesluit. Dat bleek het ge val. Vanaf dat moment mag de aannemer gaan verbouwen. Er is dus aan de eisen voldaan." Volgens Vos houdt de gemeente scherp in de gaten of er bene den daadwerkelijk winkelruimte komt en geen appartementen. „In de krant wordt gesproken over appartementen en boven woningen. We hebben de make laar er per brief op gewezen dat benenden winkels moeten ko men. Uit een tweede schouw rapport die we binnenkort gaan opstellen, moet blijken of er op de begane grond werkelijk geen appartementen zijn gepland."

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 13