LWO en Leiden bestoken elkaar met claims 5Ik weet waar ik over spreekGreta Moleman wint verhoogpnjs 'Kwartje van Kok voor Rijn Gouwe Lijn' R1 REGIO Huurwoning zoeken kan op internet Kwaliteit Leidse chemie hoog, maar toch minder studenten CDA: vertrouwen in Rabbae Kerstmarkt in Leidse Hortus Organisaties bundelen krachten voor ouderen LEIDEN maandag 9 DECEMBER 2002 nald's wil I in veld >akt ver op 34-jarige man uit dagavond in de Sa- een zijstraatje van :g, opgepakt we- van een tas. Die laarvoor in dezelf- ;n niet afgesloten Leidse vrouw (34) irbij werd hij ver in 32-jarige man vrouw was haar laden toen één nannen in het Ie tas pakte. De te gillen waarop r meteen vandoor ïrtbewoner (45) jen, werd door de en geslagen en dneus, pijnlijke op. De politie [eindelijk in de 12-jarige maat ende dag op het —gegrepen. invloed let stuur ^allten zagen zater- >9 i de Haagweg een )d Hid rijden. De be izij 27-jarige Leide- jrzde op het Noord- ei een stopteken en t (jens op de Lam- ia#mgereden. Op het ilaM bleek hij onder 0f alcohol. Zijn rijbe- ïa(omen en hij kreeg is i ia i Jt3eel over sj Heren v.datste lezing uit de kheid in oordeel en preekt de bijbelwe- W.J. Ouweneel cember over 'De In en de dag Gods', list, vanaf 19.45 school aan het anspark 1. De toe- M door Wilfred Simons van het Inloophuis Psychiatrie instellen van de vrijwilligersprijs. Groene Hart Lyceum wint NK debatteren H^en hoekje van het Bpouw hebben drie twee leerlingen de °4kaar gestoken. Om- i 3gen af en toe flar- -ÜÜ gefluister op. Wie nadert, wordt weg- bespreking is ge- n minuten tijd be- rgumenten voor de oolboeken moeten iangen door school- ianne Koning en Er op van het Groene li uit Alphen aan an straks in debat dartinuscollege uit de tegenstanders ag itatie is rond. Alles jarDier. Het is nu een wachten op hun en de zenuwen in uden. koop mag het spits een geoefend politi- I u$ zelfverzekerd de op van het laptop- **let handschrift van p is vaak niet lees- n lobleem is met het I een laptop direct Dok bij veranderin- e invoering van de i geen nieuwe boe- ir len aangeschaft. Je m een update. Een ardoor ook goedko- t geen aparte grafi- lachine meer te ko- huidige vaste pc's Een laptop is ook l«dan de stapel boe- steklassers nu mee en." erberg van het Mar- schudt tijdens het g haar hoofd. Ze is -lijk niet mee eens: zijn kwetsbaar, je vims te pakken of 'pensen zijn niet ge- itensief te lezen van Jlaat staan te leren, Blaar zachte stem %ooi contrast met de haar ogen. „Van ty- *SI. Dat is vreselijk", leiden - Greta Moleman mag zich dit jaar winnares noemen van de Co Verhoog Vrijwilligers prijs van de gemeente Leiden. Moleman is sinds 1995 actief bij de SOS Telefonische Hulpdienst in Leiden. Ze verricht daar tele foondiensten, helpt andere vrij willigers bij het bevorderen van hun deskundigheid en organi seert groepsavonden. Verder is ze onder meer actief in het Overleg Gehandicaptenbeleid Leiden en de Federatie voor blinden en slechtzienden. Zij kreeg de prijs, die bestond uit een oorkonde, zaterdagavond uitgereikt uit handen van loco burgemeester Hans Buijing. De tweede prijs ging naar Henk van den Berg, cliënt-vrijwilliger Leerlingen van het Groene Hart college uit Alphen aan den Rijn streden zaterdag in het Academiegebouw in Leiden met hun tegenstanders van het Martinuscollege uit Grootebroek om het Nederlands Kampioenschap debatteren. Foto: Hielco Kuipers roept ze gespeeld geëmotio neerd. Vijverberg wijst haar op ponenten ook op het gevaar voor diefstal. „Wie wil er nu saaie aardrijkskundeboeken ste len?", vraagt ze zich af. „Laptops met spelletjes zijn natuurlijk veel meer in trek. Ze trekken dieven aan." Rosanne Koning uit Alphen aan den Rijn heeft daar wel een ant woord op: „Dan installeren we toch gewoon een antidiefstal- chip in de laptop. Probleem op gelost", roept ze triomfantelijk. Ook tegen RSI valt genoeg te doen, aldus Koning. Leerlingen krijgen een apart schermpje voor het beeld van hun compu ter en een gelmuismat. „Mijn moeder heeft RSI gehad. Sinds ze die dingen gebruikt, heeft ze nergens last van. Ik weet dus waar ik over spreek", voegt ze er dreigend aan toe. Dat compu ters kwetsbaar zijn, valt door haar niet te ontkennen. „Maar op school hebben we een sys teembeheerder die kan helpen en in het ergste geval staat er een leencomputer voor je klaar." Joris Koomen van het Martinus college schiet zijn klasgenote te hulp: „Die beveiligingschip haalt niets uit", verzekert hij. „Alle beveiligingen zijn ge kraald:." Daarnaast is zo'n lap top met alle benodigde spullen erom heen lang niet zo licht als jullie denken, houdt hij de voor standers voor. „Gecrashte com puters zullen toch moeten wor den vervangen. Dus zo'n goed kope optie is die laptop hele maal niet." Hij vindt het voor stel een gevaar voor de gezond heid. „Op constante afstand naar iets kijken, resulteert in slappe oogspieren." Koomens relaas wordt onderbroken door het gepiep van een stopwatch. De spreektijd is om en de jury gaat in beraad. Erik Middelkoop is niet zo zeker van de overwinning. „Ze waren heel sterk en hebben een paar van onze argumenten weten te weerleggen. Daar hebben we maar overheen gepraat. Je geeft immers niet je eigen zwaktes toe." Een goede tactiek. De jury kent de punten toe aan het Groene Hart Lyceum. „Qua ar gumentatie waren de teams aan elkaar gewaagd, maar het Groe ne Hart Lyceum heeft beter op de tegenstander ingespeeld", luidt het oordeel. Er volgen nog drie debatrondes met allemaal hetzelfde resultaat. De grote wisselbeker en de reischeque ter waarde van 200 euro gaan dit jaar met Erik Middelkoop en Rosanne Koning mee naar Al pher aan den Rijn. leiden - Leegkomende huur woningen zijn vanaf januari op internet te vergelijken. De Huis-aan-bod krant ver schijnt dan digitaal op www- .huis-aan-bod.nl. Het wordt dan mogelijk online te reage ren op de woningadverten ties. De papieren krant wordt in het nieuwe jaar niet meer huis-aan-huis verspreid maar is vanaf 10 januari gratis te krijgen op een aantal ver spreidingspunten. In januari veranderen ook de regels voor wie als eerste aan bod komt voor een huurwo ning. Voortaan kunnen zowel doorstromers als starters voor een woning in aanmer king komen als ze aan de nieuwe voorwaarden vol doen. Huis-aan-bod verstaat in het nieuwe jaar iets anders onder het begrip 'doorstro mer' dan voorheen. Iedereen die een zelfstandige huur- of koopwoning in de Leidse re gio achterlaat, geldt voortaan als doorstromer. van het Inloophuis Psychiatrie aan het Rapenburg. Nadat het Inloophuis een nieuwe ruimte kreeg, deed Van den Berg veel timmer- en schilderwerk Ook staat hij vaak achter de bar. Om zijn tomeloze inzet werd hij door tien gebruikers van het In loophuis genomineerd. Het echtpaar A. Cebol en L. Ce- bol-Brocaar ontvingen de derde prijs. Cebol is onder meer actief als bestuurslid van de Vereni gingen Oud Militairen Indië (VOMI), zijn echtgenote is twee dagen per week te vinden in het winkeltje van zorgcentrum Rijn en Vliet Daarnaast is zij ook ac tief bij Tafeltje Dekje. Moleman toonde zich in een dankwoord 'overdonderd'. Ze nam de gelegenheid te baat om de gemeente te prijzen voor het instellen van de vrijwilligersprijs. Buijing prees haar inzet voor de SOS Telefonische Hulpdienst, die jaarlijks 11.000 'mensen in nood' bijstaat en die ook een luisterend oor biedt aan 'men sen die een gesprek willen heb ben, gewoon van mens tot mens'. Bewondering oogstte zij ook voor het feit dat zij het vrij willigerswerk zo moedig vol houdt, hoewel zijzelf gehandi capt is als gevolg van diabetes. Buijing kondigde aan dat hij het vrijwilligerswerk in Leiden ver der wil stimuleren door er jaar lijks 50.000 euro voor beschik baar te stellen. Ook is hij van plan om er in 2003 en 2004 een 'extra impuls' aan te geven van 300.000 euro, waarmee stichtin gen en verenigingen vrijwilligers kunnen 'vinden en binden'. leiden - De kwaliteit van het chemische onderzoek van de Universiteit Leiden is hoog. Dat blijkt uit een visitatierapport van de Vereniging van Samenwer kende Nederlandse Universitei ten (VSNU). Volgens de Amster damse emeritus-hoogleraar Fritz Bickelhaupt scoort het Leidse scheikundeonderzoek 'uitmuntend' op wetenschappe lijke kwaliteit, productiviteit, re levantie en levensvatbaarheid. Voor de instroom van nieuwe studenten maakt de lof van de visitatiecommissie niet uit: slechts achttien eerstejaars be gonnen dit jaar aan een studie chemie in Leiden. Al enkele jaren wordt er lande lijk geklaagd over het afnemen de aantal 'harde beta's', zoals studenten wis-, natuur- en scheikunde worden genoemd. Alleen de opleiding sterrenkun de blijft stabiel. Tegelijkertijd daalt het totale aantal belang stellenden voor beta-opleidin- gen niet, zo blijkt uit cijfers van de VSNU. De studenten stappen alleen over naar andere, meer modieuze opleidingen, zoals biofarmacie, life science and technology. Hierbij gaat het om studie en manipulatie van ge nen en de ontrafeling van eitwit- ten. Van deze studies, die vaak op het snijvlak van biologie en geneeskunde liggen, worden enorme resultaten verwacht. Over de afnaméwan het aantal studenten doen verschillende hypotheses de ronde. Volgens Bickelhaupt is de verminderde werkgelegenheid in de chemie de oorzaak, nu veel bedrijven hun research-afdelingen in krimpen of zelfs afstoten. Ook zouden de harde bètavakken lij den onder hun imago 'extreem moeilijk' te zijn, iets dat alleen leuk is voor 'nerds'. Universitaire chemici wijten de impopulariteit aan de steeds grotere afstand die is ontstaan tussen de gegroeide praktijk op de scholen en die op de univer siteiten. Shell, Philips, de overheid en de werkgeversorganisatie beginnen binnenkort een twintig miljoen euro kostende campagne om het nut van techniek en bètastu dies onder de aandacht van middelbare scholieren te bren gen. door Robbert Minkhorst leiden - De Leidse Welzijnsorganisatie (LWO) en de gemeente bestoken elkaar met claims. De twee kibbelende partijen hebben de afgelopen maanden al wel de nodige conflicten bijgelegd, maar over een fors aantal rekeningen bestaat nog onenigheid. De LWO wil minimaal een mil joen euro van Leiden hebben. In totaal staan nog 37 claims uit; 25 daarvan zijn van de welzijnsinstelling. Aanvankelijk waren het er zelfs nog meer, blijkt uit een raadsvoorstel van burgemeester en wethou ders, maar na 'bestuurlijk overleg' is een aan tal geschrapt. Overigens melden B en W dat het onderling overleg 'in een constructieve en prettige sfeer is verlopen'. Het is niet mogelijk om alle overgebleven claims gelijktijdig op te lossen of om claims te gen elkaar weg te strepen. „Dat komt omdat de claims van verschillende orde zijn en om dat in een aantal gevallen nader onderzoek moet vaststellen in hoeverre de claim of de hoogte daarvan gerechtvaardigd is", aldus het college. De gemeente erkent zes claims van de LWO niet. Andersom wuift de LWO er drie van Leiden weg. De aard van de vorderingen is inderdaad zeer uiteenlopend. Zo prijkt de verkoop van het voormalige jongerencentrum 't Stathuys op de lijst. De gemeente zal de LWO er ook gewoon voor moeten betalen. Datzelfde geldt voor een al eerder toegezegde bijdrage van 240.000. „Dat geld is bedoeld om de LWO te helpen een zelfstandiger toekomst tegemoet te gaan", zei PvdA-wethouder H. Buijing (welzijn) daar over in juli in deze krant. Ook het conflict met cultureel centrum de X valt onder de vorderingen op de gemeente. De coördinator van het Volkshuis, onderdeel van de LWO, wil zijn huurder kwijt. De X kan de huur nu niet opbrengen. Daarnaast staat nog het Foyer Project, dat alleenstaande vluchte lingen met een verblijfsstatus begeleidt, op de lijst, al erkent de gemeente die claim 'voorals nog niet'. Het gaat om zo'n 141.000 euro. De LWO wil ook het exploitatietekort van het Volkshuis door de gemeente gedekt zien, maar de gemeente heeft daarover weer een tegen- claim ingediend. De twee betwisten elkaar ook over de tijdelijke huisvesting van het Volks huis-personeel tijdens de verbouwing van het pand. Leiden vindt trouwens dat de LWO voor die verbouwing nog bijna 320.000 euro moet betalen. Uit het raadsvoorstel blijkt dat de betalingster mijn loopt vanaf december tot en met 2004. Het leeuwendeel ervan moet echter voor de zomer van 2003 zijn afgewikkeld. Erkende claims betekenen niet automatisch dat de in diener zijn geld krijgt, zegt een woordvoerder van de dienst cultuur en educatie van de ge meente. Leiden claimt beduidend minder dan de LWO: zo'n 410.000 euro. door Marijn Kramp leiden - Het plan van het CDA om het kwartje van Kok te be steden aan de verbetering van de bereikbaarheid in de Rand stad kan op steun van de pro vincie Zuid-Holland rekenen. Gedeputeerde Norder (verkeer en vervoer) stelt voor om de ex tra heffing op benzine een dik half jaar aan deze regio te geven ter financiering van de Rijn Gouwe Lijn. Hij zorgt er dan voor dat de sneltram tussen Gouda en de kust in 2007 rijdt. Eind november stelde CDA- fractievoorzitter Verhagen voor om het kwartje van Kok niet te rug te geven aan de pomp maar in een fonds te stoppen voor projecten die knelpunten in de weg en het openbaar vervoer oplossen. De Rijn Gouwe Lijn voldoet aan deze voorwaarde, schrijft Norder in een brief aan Verhagen. De sneltram kan snel worden aangelegd als de financiën rond zijn. Volgend jaar maart wordt op het bestaande spoor tussen Gouda en Leiden al proef gere den met speciale lightrail voer tuigen. De totale kosten van het project bedragen 400 miljoen euro. Een kwart van dit bedrag is al gedekt door provincie en rijk en de gemeente Gouda heeft vorige week 3,5 miljoen euro be schikbaar gesteld. Vandaag behandelt de Tweede Kamer de meerjareninvestering (MID voor infrastructuur en transport. Dit is voor de Tweede Kamer hét moment om te laten zien hoe serieus zij lightrail een kans willen geven, meent Nor- der. „Jarenlang wordt er al ge roepen dat er beter regionaal openbaar vervoer moet komen. Er wordt druk gelegd op de re gio's om initiatieven te nemen, maar het geld is steeds een struikelblok." leiden - Wethouder Rabbae (Groenlinks) moet zich hebben versproken. Die lering trekt het CDA-raadslid Lieverse uit de be antwoording van haar vragen over een werkbezoek van de wethouder. Vorige maand hield Rabbae een spretkbeurt voor de Marokkaanse organisatie Al Balagh. Hij sprak in het Ara bisch. Dat, en een stemadvies over PvdA, D66 of zijn eigen partij, en niet CDA of WD, stak het raadslid. Samen met fractie leider Bleijie stelde ze er schrif telijke vragen over. In de beantwoording daarvan schrijven B en W dat Rabbae op persoonlijke titel sprak, en dat zoiets 'een enkele keer wel eens voorkomt'. „Tussen de regels lees ik dat het toch allemaal niet zo handig was van Rabbae", reageert Lieverse. „Ik heb dus gelijk gekregen." Zand erover, vindt de CDA-politica daarom: „Wethouder Rabbae heeft ons vertrouwen." leiden - Pfoeh! Het was dat het er te koud voor was, anders had Hor tuswoordvoerster Stans van der Veen gisteren om 12.00 uur het span- ningszweet van haar voorhoofd gewist. De Leidse Hortus Botanicus stelt het programma met publieksevenementen altijd al in het begin van het jaar op. Als zij in december aandacht wil besteden aan 'win- terbloeiers', moet het natuurlijk wel echt winter zijn en ja, dat weet je nooit van tevoren. Tot dubbele tevredenheid van Van der Veen vroor het dat het kraakte: nu kon zij de bezoekers een echte winterwandeling in het vooruitzicht stellen en ook voor de natuur is de vorst goed. Eindelijk hebben de planten eens rust. Een nadeel had de kou ook: een flink deel van het in groten getale opgekomen publiek hield de wandeling (koude voeten) snel voor gezien en dook in de verwarmde kassen. Daar kregen de plantenliefhebbers te maken met een nogal minimale kerstmarkt. Her en der stonden tussen de citrus- en bananenbomen stalletjes met vooral veel huisvlijt. Zelfgebreide truien, zelfgemaakte poppetjes, veel van het type 'reuze leuk om te kopen maar wat moet je er verder mee?' Niettemin trok de kerstmarkt toch veel publiek naar de Hortus, dat gezellig rommelde tussen de kerstkaarten en de Afri kaanse maskers, met de handen de gebatikte stoffen liefkoosde of de neus stak in geurkaarsen en wierookblokjes van sandelhout. Foto: Mark Lamers leiden - Een keur aan Leidse in stellingen en organisaties bun delt de krachten om ouderen in Zuidwest beter van dienst te zijn. Gemeente, politie, thuis zorg, woningcorporaties, zorg centra, maatschappelijk werk en de Leidse Welzijnsorganisatie (LWO) gaan meer samenwer ken. „Nergens in Leiden wonen zo veel senioren als in Leiden- Zuid", schrijft het platform Leidse Senioren Zelfstandig Zuidwest in een persverklaring. „Daar zijn dan ook veel verschil lende organisaties actief op het gebied van wonen, zorg, veilig heid en welzijn ten behoeve van senioren. De medewerkers ko men elkaar al jarenlang in hun dagelijks werk tegen." Juist dan moeten ze ook meer van elkaar gebruik maken, vinden de seni oren. Zoals in Zuidoost, waar samenwerking van diverse orga nisaties 'tot een beter aanbod van diensten' aan ouderen leid de. De LWO is de motor achter het platform in Zuidwest. „Eén van de ideeën is om een perma nent aanspreekpunt voor senio ren in de wijk te scheppen", al dus het platform. „Het doel met het uitvoeren van deze plannen is om te komen tot een meer samenhangend aanbod op het gebied van wo nen, zorg, veiligheid en welzijn. Daarmee wordt het voor oude ren aantrekkelijk om zo lang mogelijk zelfstandig te blijven wonen."

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 9