ECONOMIE Zwarte lijst criminelen bij supers Fiat Auto is nog lang niet uit de zorgen Zeker half miljoen pre-paidbellers afgesloten Schade van 3 miljard euro Akkoord over financiering United Airlines NS bezuinigen op treintaxi's NMa: Overheid betaalde 850 miljoen euro te veel Grote klussen aan het spoor Steun voor KLM-topman na miljoenenboete Alitalia opman krijgt iConnexxion i - K. Noordzij, tot eind ^rim-directeur bij NS, is (d tot commissaris bij bedrijf Connexxion. ;t Connexxion vandaag ;emaakt. Voorheen be- Noordzij ook directie bij luchthaven Schip- e branche-organisatie rt en Logistiek Neder- nnexxion houdt zich jezig met vervoer over IQ Het bedrijf boekt een <e omzet van circa 900 leuro. Ook de Hermes lam Techno Service Ne- zijn een onderdeel van Ijjxion Holding. %ma gaat naar Aggers in VS' 9jk0 - Het kabelbedrijf '2i gaat naar twee Ameri- l'pndernemingen. Zaken- me Wall Street Journal |6bndaag dat de beleg- jgkatschappijen Providen- i6|y Partners en Carlyle [®4ngeveer 700 miljoen 'glalen voor het kabelbe- Miverkopende partij, ^telecom, heeft het geld iijdig om zijn enorme ^inlast te verminderen, jjkog wilde het Ameri- Ï3liberty Media Casema liberty is eveneens eige- I2J1 het kabelbedrijf UPC. buigt zich feta-oorlog 57jParijs gaat de omstre- 1 ij-maatregel van de Eu- 1Jfcommissie ter vernieti- i3t>rleggen aan het Euro- ®ifvan Justitie. Dit blijkt joPrief van de Franse mi- Ï8feymard(landbouw) die is gepubliceerd. 'Brus- nfste dat feta een be- 9de soortnaam is en al- ^oig worden gebruikt voor t2»ald type schapenkaas, Griekenland is gepro- ?0Lln het zuiden van i3jk gingen zaterdag dui- ipoeren de straat op om jglteren tegen het besluit. moet 200 |n schrappen 1 ïyerzekeraar Univé '2G00 van de 1650 banen jgpofdkantoren in Assen, )3in Alkmaar. Gedwongen 'Hn zijn onvermijdelijk. 56joet op jaarbasis 30 mil- öjo bezuinigen. Door te- ?|irs op de beurs is het ei- Dipogen fors geslonken. l6Ér onvoldoende ruimte 53jt verlies op te vangen, 5ide algemene kosten ^jToch doet Univé het 16hele linie niet slecht. De 92jerlinge kantoren maak baar 31 miljoen euro gblgens bestuurder Mar- 941 FNV Bondgenoten is 3|l geïnvesteerd in cen- 58insten. iair vindt >eoeding lacher Luchtvaartmaatschap- tair noemt het belache- i,#ij tot zesmaal de ticket- 9 -tet vergoeden aan pas- 'koor wie geen plek is. >$betreurt het voorstel j turopese transportmi- l4die compensatie willen dagingen of overboe- t'Trijsstunters als Ryanair finten de regeling, om- 9.2 tickets doorgaans j'ler zijn dan het te ver- 3!«)edrag. Als Ryanair 4et betalen, vindt het ^^exploitanten van veer- ^ïeinen en bussen moet j^jseren bij vertraging of 5 ^ng. Ryanair wil dat het 3.25S Parlement ingrijpt. en EU en akkoord De EU heeft een ak- 3 ^sloten met China om isepverkeer te liberalise- *?EU en China zullen el- toegang tot alle ha dhavendiensten bieden, i'^ven die-ze vragen zijn s'iJe voor eigen schepen techepen van de weder- ]||et akkoord werd onder- i.an een vergadering van ^•ïsters van transport.Het 3^rder dat reders en an- 1,drijven in de sector 100- j |-dochters mogen op- i'(jn China. elgische Post Jbanen weg 9,0- Bij de Belgische Post *'^en duizenden banen. Rijnse VRT-televisie had 9,2 8500 van de 44.000 ar- 2'|atsen. Volgens topman j'jThijs vallen er echter 3.jÜwongen ontslagen. De Dor de ingreep is het ïn van het monopolie bedrijf op de postbe- vanaf het nieuwe jaar. htte het personeel giste ler de sanering door l in te huren bij de pu- fnroep. Vorig jaar bra- ok stakingen uit nadat hg van honderden klei- fctkantoren werd be- naakt. maandag 9 DECEMBER 2002 Verschillen in behandeling klanten De belbedrijven hanteren verschillende regels voor prepaidklan ten. KPN verplicht haar klanten niet te bellen of te sms'en maar elk jaar het beltegoed op te waarderen met tenminste 20 euro. Bij Vodafone blijft het beltegoed een jaar lang geldig. In die tijd moet de klant zelf een betaald gesprek hebben gevoerd. Ben hanteert, net als Dutchtone, een termijn van zes maanden voor het voeren en ontvangen van een gesprek of sms. Klanten die opnieuw aangesloten willen worden hoeven niets te betalen en krijgen hun oude beltegoed weer terug. 02 hanteert de strengste termijn: drie maanden inactiviteit leidt tot afsluiting. De belbe drijven steken veel minder geld in de werving van prepaidklan ten. Bij KPN zijn de wervingskosten gedaald van 34 euro in 2001 tot 4 euro in het derde kwartaal. „We sloven ons wat minder hard uit, want de markt is verzadigd", zegt de woordvoerster van KPN. Bij Vodafone, nummer twee op de Nederlandse belmarkt, daalden de wervingskosten van 75 naar 18 euro. leidschendam/anp - Supermark ten krijgen een centraal bestand met gegevens over crimineel ge drag van personeel. Deze zwarte lijst moet voorkomen dat mede werkers die bij het ene bedrijf wegens vergrijpen zijn ontslagen, bij de volgende winkel weer aan de slag kunnen. Dat heeft het Centraal Bureau Levensmiddelen (CBL) zaterdag bekendgemaakt. Tot nu toe hield de wet op de privacy de uitwisseling van dit soort gege vens tegen. Inmiddels heeft de toezichthouder op die wet de supermarkten groen licht gege ven. Het is de bedoeling dat het be stand te zijner tijd wordt uitge breid naar één centraal systeem waarvan de gehele detailhandel gebruik kan maken. Kledingwin kels zijn met iets dergelijks al bezig, meldt het CBL. De organisatie verzekert dat een winkelbediende niet zomaar op de lijst komt. Er moet aangifte zijn gedaan, direct gevolgd door ontslag op staande voet. Na vijf jaar vlekkeloos gedrag wordt ie mand van de lijst geschrapt. Criminaliteit, zoals diefstal, door eigen personeel is een van de rosmalen/gpd-anp- De Neder landse overheid heeft tussen 1998 en 2000 honderden miljoe nen euro's te veel betaald voor grote weg- en waterbouwprojec ten. Dat blijkt uit cijfers over de omzetten van de sector en bere keningen van de Nederlandse Mededingingsautoriteit NMa. De grond-, weg- en waterbouw bedrijven hebben in de drie jaar van onderzoek een omzet ge draaid van tegen de 17 miljard euro. Zeker de helft van die om zet was afkomstig uit overheids opdrachten. Het schadebedrag zou neerkomen op 10 procent daarvan: 850 miljoen euro. De NMa is er vast van overtuigd dat de overheid schade heeft ge leden. „Als bedrijven afspraken maken over prijzen en het plan hebben de meerwaarde later onderling te verdelen, moet je hogere prijzen berekenen", al dus de woordvoerster. Inmid dels worden 13 wegenbouwers door de Nederlandse Mededin gingsautoriteit (NMa) concreet verdacht van het maken van verboden kartelafspraken. De overtredingen zouden zijn ge maakt bij asfaltwerken in Gro ningen, Friesland en Drenthe in 1998 en 1999. De bouwers kunnen nu reage ren op de verdenkingen van de toezichthouder. Daar krijgen ze twee weken de tijd voor. Daarna spreekt de NMa een definitief oordeel uit. De eventuele boete kan oplopen tot maximaal 10 procent van de omzet. Twee weken geleden uitte de kartelautoriteit verdenkingen te gen vier bedrijven wegens af spraken bij een aanbesteding in Scheemda. Ballast Nedam, Ko ninklijke Wegenbouw Stevin, schadeposten waarmee het be drijfsleven kampt. Al met al be zorgen diefstal - ook van buiten af -, vernielingen en geweld vol gens de jongste ramingen on dernemers een jaarlijkse scha depost van 3 miljard euro. Dat staat in het rapport 'Een veilig ondernemersklimaat?' van het ministerie van economische za ken dat deze week wordt gepu bliceerd. De gegevens in het rapport rijn gebaseerd op interviews met 30 grote ondernemers. De detail handel zou jaarlijks ongeveer 2 miljard euro schade lijden. Voor de horeca gaat het om 230 mil joen euro. Bank- en verzekeringsfraude zorgt voor benadeling van jaar lijks 400 miljoen. Staatssecretaris Wijn (economi sche zaken) vreest dat onderne mers door geweld en criminali teit afhaken. Hij zint samen met minister Donner (justitie) op maatregelen. Een daarvan zou kunnen rijn om videobeelden van dieven onderling of naar de politie door te sturen. Aan elkaar doorgeven kan nu nog niet wegens de privacywet geving. Wijn noemt dit een ver keerde politieke correctheid. Gruno en Koop Tjuchem waren daarbij betrokken. Donderdag presenteert de parlementaire enquêtecommissie naar de bouwnijverheid haar rapport. De commissie werd ingesteld, nadat klokkenluider Bos vorig jaar naar buiten kwam met de schaduwboekhouding van bouwbedrijf Koop Tjuchem. Wat de commissie onder voor zitterschap van Marijke Vos alle maal gaat zeggen is een tot nu toe goed bewaard geheim geble ven. Alleen de buitenwereld fluistert over maatregelen. Zo wordt het zeer wel mogelijk ge acht dat de commissie adviseert om de bouwers en de grond- stoffenmarkt te ontkoppelen. Tijdens de openbare verhoren bleek bijvoorbeeld dat de asfalt- molens in handen rijn van de bouwers en dat buitenlandse toetreders meer voor asfalt moeten betalen. Voorzitter Brinkman van het overkoepe lende Algemeen Verbond Bouw bedrijf vindt dat mensen die fouten maakten met steekpen ningen wat hem betreft mogen worden vervolgd. Gevoeliger lig gen straffen voor bouwbedrijven die de rechter, de kartelwaak hond NMa of de politiek kun nen opleggen vanwege het ma ken van prijs- en werkafspraken. Zo zei NMa-directeur Kist vorige week dat hij verwacht 30 tot 40 bouwbedrijven boetes op te leg gen van maximaal 10 procent van de omzet. „We hebben al aan het idee van de boetes kun nen wennen," zegt Brinkman. „Toch zullen die bij de bedrij ven inslaan als een bom en zul len zij zich gaan weren. Juristen staan al klaar om beslissingen van de NMa aan te vechten." amsterdam-den haac/cpd - De mobiele belbedrijven hebben de afgelopen maanden zeker een half miljoen klanten afgesloten. Het gaat om pre-paidbellers, die maandenlang niet hebben ge beld. Hun ongebruikte belte goed is daarbij verloren gegaan. Alle vijf mobiele belbedrijven met een eigen netwerk (KPN, Vodafone, Dutchtone, Ben en 02) hebben de regels voor pre paidbellers fors aangescherpt. Wie niet meer belt of sms'jes verstuurt wordt afgesloten en verliest het nog openstaande beltegoed. Koploper wat betreft de afslui tingen is marktleider KPN dat sinds september vorig jaar 249.000 prepaid bellers de deur wees. Gevolg is dat het aantal belklanten bij KPN is gedaald tot 5 miljoen, omdat het vertrek van de pre-paidbellers nauwelijks werd gecompenseerd door nieuwe klanten die een abonne ment namen op mobiel bellen. KPN ging vooral in het derde kwartaal met de bezem door haar klantenbestand heen: 177.000 aansluitingen werden geschrapt. Dutchtone, met iets meer dan een miljoen klanten de kleinste van de vijf belbedrijven, sloot sinds vorig jaar september 127.000 pre-paidbellers af; Vodafone 95.000 en 02 (voor heen Telfort) 28.000. Bij 02 be treft het alleen de afsluitingen sinds eind maart van dit jaar. Ben met 1,4 miljoen klanten het derde belbedrijf van Nederland, wil geen cijfers bekendmaken. Hoeveel beltegoed bij de afslui tingen verloren is gegaan is niet vast te stellen, maar het gaat vrijwel zeker om honderddui zenden euro's. De Consumen tenbond zegt weinig klachten over de afsluiting te krijgen. Vol gens de bond zijn de klanten vooraf geïnformeerd. Een ver zoek om teruggave van het on gebruikte beltegoed maakt daar om weinig kans. Door invoering van een startta rief voor elk gesprek en relatief hoge gesprekskosten per mi nuut hebben de belbedrijven de afgelopen maanden geprobeerd hun klanten van prepaidtoestel len naar abonnements-toestel- len te laten switchen. Dat is maar beperkt gelukt. Nog steeds belt het gros van de mobiele bellers in Nederland prepaid. Volgens cijfers van Vodafone maken 8 van de 12 miljoen mo biele bellers gebruik van vooraf betaalde beltegoeden. Ze bellen en sms-en heel weinig in verhouding tot klanten met een abonnement. De gemiddel de besteding per prepaid klant per maand varieert van 12 euro (Dutchtone) tot 15 euro (KPN). Klanten met een abonnement besteden vaak vijf keer zoveel per maand. chicago/anp - De Amerikaanse luchtvaartmaatschappij United Airlines heeft met een aantal banken overeenstemming be reikt over de financiering van 1,5 miljard dollar. Het zag er vanochtend naar uit dat het be drijf vandaag uitstel van betaling aanvraagt, maar dankzij de fi nanciering wel kan blijven door vliegen. Vorige week wezen de Ameri kaanse federale autoriteiten een ondernemingsplan van United af. Daarmee liep het bedrijf een overheidsgarantie voor een le ning van 1,8 miljard dollar mis. De kans is groot dat United een beroep doet op hoofdstuk 11 van de Amerikaanse faillisse- mentswet. Dat betekent dat het in afgeslankte vorm een door start kan maken. United kwam in grote proble men door de economische te ruggang van de afgelopen jaren en door de aanslagen van 11 september 2001. Om door te kunnen blijven vliegen moet het bedrijf de kosten flink omlaag brengen. United is de op een na grootste luchtvaartmaatschappij ter wereld maakt dagelijks mil joenen dollar verlies. De totale schuld bedraagt op dit moment 4 miljard dollar. utrecht/anp - NS gaan bezuini gen op de treintaxi. Het bedrijf draagt volgend jaar nog 6,8 mil joen euro bij, in 2006 moet dat 1,9 miljoen euro zijn. Als gevolg hiervan stopt de treintaxi deze week al op vijf stations. Dat heeft NS-dochter Transvi- sion, die landelijk de exploitatie van de treintaxi doet, vandaag meegedeeld. NS maken per jaar enkele miljoenen verlies op de treintaxi. Door de bezuiniging moet Transvision op zoek naar andere geldschieters. Voor Utrecht, Al- mere, Schiedam, Maassluis en Vleuten is dat niet gelukt, omdat gemeente en provincie niet be reid zijn mee te betalen. De NS- dochter was ook van plan om in Wmschoten, Delfzijl en Voor burg te stoppen. Dat besluit is teruggedraaid. Lokale overhe den willen hier wel bijleggen. Volgend jaar blijft de treintaxi in 109 steden. De prijs van een kaartje gaat met ingang van 2003 van 3,50 naar 3,80 euro. Transvision verwacht binnen kort ook in Friesland en Brabant afspraken te maken over de fi nanciering. Donderdag rapport bouwenquête oosterbeek/utrecht - Op diverse plaatsen wordt op dit ogenblik 'ge sleuteld' aan het spoorwegnet in ons land. Zo werd bij Oosterbeek een 750 ton zware rijvloer van een spoorbrug over de Rijn verwijderd. De boog die blijft werd daarbij gebruikt als kraan. Hangend aan enorme katrollen liet men het versleten rijdek op een ponton zakken (foto bo ven). In Utrecht werd een deel van de antieke overkapping van het Centraal Station verwijderd. De kap, daterend uit 1895, wordt in ge deelten overgebracht naar Goes waar het een plekje krijgt op het mu seumterrein van de Stoomtrein Goes-Borsele. Foto's ANP/Vidiphoto/Robin Utrecht door onze correspondent Hans Geleijnse rome - Fiat Auto heeft wat adempauze ge kregen, maar de echt harde klappen gaan nog vallen. Het vandaag tijdelijk op non- actief stellen van 5600 werknemers en het met vervroegd pensioen sturen van 2600 van hun collega's, is een druppel op een gloeiende plaat vergeleken bij de giganti sche bezuinigingen die Italië's grootste werkgever uit de rode cijfers moeten ha len. Volgens cijfers van Fiat zelf zal het snij den in het personeelsbestand over 2003 350 miljoen euro opbrengen en nog eens 1 miljard het jaar daarop. Maar ten op zichte van de schuldeisers, een fiks aantal Italiaanse banken, is het bedrijf de ver plichting aangegaan om maart volgend jaar z'n verlies te halveren tot 3 miljard. Er is echter gekozen voor een typisch Ita liaanse oplossing: tot op het laatste mo ment wachten - een dag voor het verstrij ken van de deadline kwam er een ak koord tussen regering en Fiat over de ontslagen - en een resultaat dat neer komt op pappen en nathouden. Fiat heeft zich nu verplicht om de 5600 bin nen anderhalf jaar weer in dienst te ne men. Tot die tijd krijgen deze werkne mers van de staat een uitkering van maximaal 770 per maand. Italië kent geen WW maar slechts een bij standswet. In geval van massaontslagen als gevolg van reorganisaties krijgen af te vloeien werknemers een uitkering van de zgn. cassa integrazione. De hoogte ervan wordt geregeld tussen regering en be trokken bedrijf. De duur is een jaar, met mogelijkheid tot verlenging met een half jaar. Dit systeem komt neer op indirecte staatssubsidie aan in dit geval Fiat. Directe steun - waarvoor de vakbonden ijverden - zou tot conflicten met Brussel hebben geleid, omdat het strijdig is met de concurrentieregels van de Europese Unie. Dat wordt met deze manoeuvre met sociaal etiket voorkomen. De rege ring moest wel. Fiats oorspronkelijke plan was om een vijfde van z'n perso neelsbestand bij de autodivisie 'op te schonen' en twee van de zes fabrieken in het land te sluiten. Dat kwam neer op 8100 ontslagen en verlies van werkgele genheid in het al door werkloosheid ge teisterde zuiden. En juist dat zuiden, zo had centrum-rechts in de verkiezings campagne van 200 beloofd, zou onder een regering-Berlusconi de grote stap voorwaarts maken. De met sluiting bedreigde Fiat-fabriek van Termini Imerese op Sicilië werd voor Berlusconi de nachtmerrie van aantoon baar falend beleid en kiezersbedrog. In het pokerspel over staatshulp dat begin oktober begon met Fiats introductie van de reorganisatie speelde Termini Imerese de hoofdrol. Geen wonder dat in het nu bereikte ak koord is vastgelegd dat de fabriek - zij het na een korte pauze en met productie-on derbrekingen - open blijft. Berlusconi verkocht dat dit weekeinde als het grote succes van de operatie. Maar gezichtsverlies heeft hij hoe dan ook ge leden. Hij zei eerst ferm dat er geen staatshulp zou komen. Daarna brandde hij het Fiat-management, lees de familie Agnelli; af als 'onbekwaam': hijzelf had het bedrijf zo uit de problemen gehol pen, maar ja, hij was al premier. Gevolg was zodanig verstoorde verhoudingen, dat vice-premier Fini aan de onderhan delingstafel de hete kolen uit het vuur moest halen. De komende weken zullen de vakbonden naar het beproefde middel van de stakin gen blijven grijpen. Het linkse dagblad La Repubblica voorspelde gisteren dat de actiebereidheid snel zou afnemen. Dit ui teraard met een uithaal naar Berlusconi, die zaterdag zo onverstandig was om hardop te zeggen dat de 'handigen' on der de non-actieven vast snel een zwart baantje zouden vinden om de salariste ruggang op te vangen. Dat is uiteraard te gen de wet, maar wel realiteit. Topman Galateri van Fiat Auto zei dat de komende twee jaar 8 miljard euro wordt geïnvesteerd in nieuwe modellen en effi ciëntere productie. Twintig modellen liefst, waarvan vier al volgend jaar. De bankiers echter steken niet onder stoelen of banken waar het op uit moet draaien: Fiat wordt in 2004 een onderdeel van Ge neral Motors, dat al een 20 procentsbe- lang in Italië's grootste werkgever heeft. In een wonderbaarlijke opstanding, zoals in 1993 toen het bedrijf ook op de rand van de afgrond balanceerde, geloven slechts weinigen. Vakbonden bang voor maatregelen Amstelveen - KLM-topman L. van Wijk houdt het volle ver trouwen van zijn raad van com missarissen. Van Wijk heeft de raad zaterdag opheldering gege ven over de schadevergoeding van 250 miljoen euro. Die moet KLM betalen vanwege het ver breken van de samenwerking met de Italiaanse luchtvaart maatschappij Alitalia twee jaar geleden. De raad verbindt geen conse quenties aan deze grote tegen valler en heeft unaniem het ver trouwen in de KLM-directie uit gesproken. Ook de onderne mingsraad en de vakbonden steunen Van Wijk. De KLM dacht de procedure te winnen, maar een arbitragecommissie gaf de Italianen gelijk. De KLM moet 250 miljoen euro plus ren te en kosten overmaken, waar door het bedrijf diep in de rode cijfers duikt. De commissie ho noreerde ook de tegenclaim van de KLM, die nog 100 miljoen eu ro tegoed had van Alitalia van wege de problemen rond de luchthaven Malpensa bij Mi laan. Maar dit bedrag was al in de KLM-boeken verwerkt, ter wijl er geen voorziening was ge troffen voor de Italiaanse claim. Bij de bonden bestaat de vrees dat de KLM forse maatregelen moet nemen om de kosten te drukken. „We zullen dit met z'n allen weer moeten terugverdie nen", aldus bestuurder L. Em merik van de Vakbond voor Ne derlands Cabinepersoneel. „Maar ik denk niet dat deze te genvaller op het personeel zal worden afgewenteld. Er is ons verzekerd dat er geen mensen uit moeten." itliïT t£9\ SNB ROTJE?'

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 7