SPORT De zonde begint bij 25.000 gulden in de toto Bosjesvrouwen LINKS BUITEN maandag 9 DECEMBE Boete trainer voor slaan eigen speler londen - Hij kan als voormalig international wel het een en an der gewend zijn, in de dugout moet Trevor Francis zijn han den thuishouden. De coach van Crystal Palace kreeg van de En gelse voetbalbond (FA) een boete van ruim 1550 euro we gens het slaan van een eigen speler. Het incident dateert van 13 augustus, toen de Letse re servedoelman Alex Kolinko in de lach schoot omdat Palace een doelpunt tegen kreeg. Fran cis zag er de lol niet van in en haalde uit. Chrystal Palace had de trainer al bestraft. De FA woog dat mee in het oordeel. Rosberg jongste in de Formule 1 Barcelona - Door deze week op het circuit in Barcelona 38 test rondjes in een Williams-BMW te rijden, is de 17-jarige Fin Ni co Rosberg de jongste Formule- 1-coureur ooit geworden. De zoon van oud-wereldkampioen Keke Rosberg werd afgelopen seizoen kampioen in de Formu le BMW. Daar had hij te maken met auto's van 140 pk, in de Formule 1 maakte Rosberg ken nis met 900 pk. Hij was door de verwennerij meteen 'verpest': „Geweldig, nu wil ik nooit meer iets anders". Rosberg reed de achtste tijd, de beste rondetijd kwam op naam van de Austra liër Mark Webber van Jaguar. Internetveiling souvenirs Spelen Colorado springs - Het financi eel zwakke olympische comité van de Verenigde Staten (USOC) probeert met een on conventionele veiling zijn pro blemen te lijf gaan. Drie weken voor kerst is de organisatie een internetveiling ((www.usoc.org) van olympische souvenirs be gonnen. Onder de aangeboden artikelen is onder meer een ijs- hockeyshirt, gesigneerd door het volledige Amerikaanse team dat in 1980 in Lake Placid op sensationele wijze Rusland klopte in de olympische finale. Coureur rijdt weer auto in de prak Barcelona - Formule-1-nieuw- komer Antonio Pizzonia heeft binnen een week zijn tweede Jaguar vernield. Nadat de Brazi liaanse autocoureur tien dagen geleden met een personenauto over de kop was geslagen, crashte hij deze week met een racewagen op het circuit van Barcelona. Volgens team- woordvoerder Sidhu is de 23- jarige coureur ongedeerd. Voormalig teamhoofd Niki Lau- da bestempelde de Braziliaan bij zijn overgang naar Jaguar als een erg talentvolle, pure rijder die de Formule 1 nieuw leven zal inblazen. Na de invoering van het betaald voetbal in Ne derland (1954) ontstonden tal van voetbal pooltjes, meestal op clubniveau, maar ook van particuliere organisaties. Ook buitenlandse pools deden zich gelden. Om aan die onoverzichtelijke situatie een einde te maken, besloot de KNVB in februari 1957 voor de aangesloten leden een eigen landelijke pool te beginnen. Aan de eerste deden 57.569 personen mee die 80.000 gulden bijeen brachten. Maar de minister van justitie vond de voetbalpool in strijd met de loterijwet. Er kwam een gerechte lijk onderzoek en op 10 september van dat jaar stond Lo Brunt, secretaris-penningmeester van de KNVB, in de verdachtenbank. Dat zou hem nog een paar keer overkomen, want de zaak werd tot aan de Hoge Raad uitgevochten. Maar in dit land van regeltjes was het iedereen duidelijk dat er op zeker moment een goede wet telijke voorziening voor moest komen. Dat lag echter weer heel moeilijk toen het kabinet-De Quay, bestaande uit katholieken (KVP), gerefor meerden (ARP), hervormden (CHU) en liberalen (WD), daar in juli 1960 mee probeerde te komen. In gereformeerde en hervormde kring was men principieel tegen elke vorm van gokken. 'De over heid moet de speelzucht beteugelen. Schadelijke praktijken moeten niet gekanaliseerd, maar ver boden worden. We zijn op een hellend vlak met de aanmoediging van de goklust', aldus de ARP. En de CHU zei het zo: 'Het aanwakkeren van geldzucht is moeilijk te combineren met de ge wenste zedelijke en geestelijke ontwikkeling van ons volk'. Maar ook daar besefte men ten slotte dat er iets in goede banen moest worden geleid. Na veel gezucht en gesteun kwam de minister van justitie, Beerman (CHU), met een concept-wets ontwerp: een hoofdprijs in de toto van niet meer dan 25.000 gulden en personen van 18 jaar en ou der zouden niet meer dan één gulden mogen in zetten 'om het gezinsinkomen er niet te zeer on der te laten lijden'. Kem van de discussie in de Tweede Kamer draai de om de (lage) maximumhoofdprijs. Wat was daarvoor het criterium? Het zou velen weer drij ven naar de buitenlandse toto's waar aanzienlijk hogere prijzen golden. Het Parool vroeg zich iro nisch af 'of de zonde soms begint bij 25.000 gul den'. In de Kamer tekende zich een ruime meerderheid af (KVP, PvdA, PSP, CPN) voor een onbeperkte hoofdprijs. Maar Beerman liet weten dat hij het hele wetsontwerp zou intrekken als de Kamer daaraan vasthield. De sfeer in het debat raakte zo verhit dat er een kabinetscrisis dreigde. KVP-leider Romme vond dat het onderwerp niet waard en ging akkoord met een beperkte hoofdprijs. Maar mocht het dan niet een onsje meer zijn? Een po ging van de CHU om de toto-opbrengst naar de staatskas over te hevelen en van daaruit de sport te steunen, werd door de liberaal Berkhouwer ge pareerd met de aardige opmerking 'dat het ook dan zondig geld blijft'. Hij begreep trouwens al die angst niet voor een onbeperkte hoofdprijs: „Uit wassen zijn er tot dusver niet geweest. De over grote meerderheid van ons volk vindt de toto ge woon een onschuldig tijdverdrijf." Een dag later paste Beerman zijn voorstel een beetje aan: een hoofdprijs van maximaal 50.000 gulden en een maximum inzet van twee gulden per persoon. Het werd met 76 tegen 68 stemmen aangenomen. Lang zou het maximum van de hoofdprijs niet stand houden. De praktijk bleek sterker dan de Ruud Paauw Dit Is de 43ste aflevering van een serie over de geschiede nis van de sport De secretaris-penningmeester van de KNVB, Lo Brunt, op weg naar de verdachtenbank. Archieffoto SPORT IN BEELD De Australische surfer Joel Parlangson tijdens de strijd om de Rip Curl-titel. Sunset Beach, Ohio. December 2002. Foto: Reuters/Aaron Chang Zit ik van de week op mijn gemak naar een sportuitzending te kijken, stapt mijn vriendin de kamer binnen en vraagt ze mij op hoge toon wat mij bezielt op Discovery Channel naar een documentaire over vrouwen in de Kalahari Woestijn te kijken, terwijl op datzelfde moment nota bene hockey op de tv is. (U moet weten, mijn vriendin is erg in sport geïn teresseerd. Op het moment vooral in hockey. De Nederlandse vrouwen hockeyen dezer dagen om de wereldtitel in Perth en dat ontwricht nogal de dagelijkse gang van zaken in ons huishouden. De godganse dag staat mijn geliefde via Teletekst in verbinding met Australië. Of het hier nu dag is of nacht maakt niet uit, daar schijnt 24 uur aan één stuk door gehockeyd te worden. „Dat komt door het tijdsverschil", legt ze mij dan uit en dan knik ik maar alsof ik het begrijp. Op de onaangekondigste momenten van de dag kan dat 'tijdsverschil' bij ons thuis leiden tot uit barstingen van euforie. Zo had ik mij op een ochtend nog maar net in mijn werkkamer geïnstalleerd toen ik vanuit de woonka mer een bloedstollende kreet opving, die mij het ergste deed vrezen. Of de goudvis nou verdronken was of dat de gordijnen in brand stonden, ik snelde met de verzekeringspolis in de hand naar de plek des onheils om te redden wat nog te redden was. De schade viel mee. Op Teletekst viel te lezen dat aan de andere kant van de wereld Mijntje Don- ners zojuist had gescoord, 1-0 tegen Ierland.) Terug naar de documentaire over het vrouwzijn in de Kalahari Woestijn. Waarom ik in gods naam, wat ik nóóit doe, naar National Geo graphic keek werd mij gevraagd, terwijl er op Ne derland 2 een item aangekondigd was over hoc key. „Daar kijk ik naar", verdedigde ik mij. „Dit is het hockey. Op dat moment kwam op ons scherm juist een vrouw slechts gehuld in een rieten rokje uit een bosje gesprongen die oeh-aah-aah gillend met een bemodderd gelaat en een speer in haar hand het voorzien had op een ander riëï Het geduld van mijn wederhelft raakte mrdj „En jij wilt zeker beweren dat die Oost-Trans vaalse bosjesvrouw Fatima Moreira de Melo is!" Ja. Fatima en niemand anders. De commentaarstem legde uit dat we niet eerder vertoonde beelden zagen van een Nederlands trainingskamp in Afrika, waarbij godzijdank geen der hockeysters het leven liet en even later werd een gesprek aangekondigd met de man aan wie een groot deel van het hockeysucces in Au stralië wordt toegeschreven en die onze meisjes heeft wijsgemaakt dat je van een bosjesvrouwen- rollenspel een betere hockeyster wordt. Bill Gillissen. Bill bewaakt bij ons het groepsproces", zegt bonds coach Marc hammers don derdag in deze krant over de rol van sportpsycholoog team-builder annex mental- coach Bill Gillissen. De bewaker van het groeps proces werd op de televisie ge ïnterviewd terwijl hij druk doende was het groepsproces binnen het succesvolle Neder landse hockeyteam te bewa ken op een zeiljacht dat uit voer over Australische wate ren en waarop de Nederland se hockeysters als diva's lagen te bekomen van weer een overwinning. „Het belang van een goede balans tussen inspanningen ontspanning wordt in top sport helaas nogal eens on derschat', verklapte Gillissen ons tussen neus en lippen door. Dat uitrusten op zijn tijd geen kwaad kan, dadr moet je inderdaad sportpsycholoog voor zijn om dat te weten. Een gewoon mens zou niet op dat idee komen. Even later stak er een stevige storm op terwijl onze hockeytrots in het kader van het groepsproces nog midden op de Swan River aan liet dobberen was en werd driekwart van de Ne derlandse strafcomersectie getroffen door zeeziek te. De eerstvolgende wedstrijd leverde een miserabel gelijkspelletje op. De bondscoach doet er goed aan zich op de volgende verre trip behalve door een 'ratelkous' ook door Erwin Kroll te laten ver gezellen, want het belang van een goed weerkun dig advies wordt door bewakers van groepspro cessen helaas nogal eens onderschat. ank Snoeks UIT HET OOG Shorttracker Richard Suyten maakte in 1988 een overweldi gend WK-debuut. Achter Zoeter- woudenaar Peter van der Velde eiste de Stompwijker het zilver voor zich op. Enkele weken later werd hij in Calgary olympisch kampioen op de achtervolging. De Nederlandse ploeg, die be stond uit Charles Veldhoven, Ja- co Mos, Jeroen Otter, Van der Velde en Suyten, was in die tijd bijna onverslaanbaar. Suyten werd dan ook drie keer wereld kampioen op dat onderdeel. De Stompwijker stopte in 1994, had vervolgens jarenlang een rij school en werkt nu voor het CBR, waar hij in opleiding is voor exa minator. Hij heeft daardoor tijd om schaatstraining te geven aan de jeugd van de Stompwijkse ijs- vereniging Tot Nut En Vermaak. „Ik koos op mijn veertiende voor het shorttrack. Daarvoor combineerde ik die sport met het langebaanschaatsen. Ik heb zelfs met Jong Oranje meege- traind, toen nog onder Leen Pfrommer. Dat beviel me niet zo goed. De sfeer was, in verge lijking met het shorttrack, veel minder. Ik kwam in de nationale short trackselectie, eerst bij bonds coach Jan de Vries en later bij Arie Ravensbergen. Onder zijn leiding heb ik mijn beste resul taten geboekt met als hoogte punt het jaar 1988. Ik won in St. Louis de 3000 meter, de laatste afstand van het WK. Ik keek achterom en zag Peter van der Velde met een Japanner om de tweede plek strijden. Peter dacht dat hij derde was gewor den en feliciteerde mij al met de wereldtitel. Later bleek hij die Japanner toch geklopt te hebben, waardoor hij won. Hij verdiende het ook meer dan ik. Hij reed beter. Ik nam als jonge jongen aan mijn eerste WK deel, keek nog op tegen de Japanners en Kore- anen en was daarom ontzet tend blij met mijn tweede plaats, ik kwam uit het niets. Bovendien won mijn maatje Richard Suyten. Archieffoto: ANP Peter, dus was het niet zo erg. Op de aflossing haalde ik op het WK en de Spelen wel de gou den medaille. Ik heb de finale zelf niet gereden, wel de voor ronde, de achtste en kwartfina le. Ik heb mijn steentje aan het succes bijgedragen. We waren met vijf toppers. Het was niet dat ik niet goed schaatste, maar we hadden vooraf afspraken ge maakt over wie er in de finale zou starten. Het was sowieso prachtig in Calgary. Ik heb alle langebaanwedstrijden gezien. Ik zag Yvonne van Gennip drie keer goud pakken, maar de meeste indruk op mij maakte de 500 meter van Jan Ykema. We hadden een brede groep en er werd ontzettend hard ge traind. We jutten elkaar tot het uiterste op, soms met Spartaan se methoden. Ik heb zelf heel veel 'geflat'. Dan zocht ik een gebouw op met 25 verdiepin gen, legde een zak zand op mijn rug en rende zo snel mogelijk naar boven. Met de lift weer k naar beneden en dat een keer of tien. Ik had ook mijn eigen krachtcentrum ontwikkeld: een kruiwagen met zandzakken op een blok hout en dan maar kniebuigingen maken. Voor het WK in Amsterdam (1990) was ik in topvorm, maar de druk was zo groot dat er niets uit kwam. Op de eerste af stand werd ik gediskwalificeerd - een fout van mezelf, moet je maar vooraan rijden - en op de tweede afstand viel ik. Dan is het toernooi voorbij. In mijn periode reden vier Ne derlanders zich bij de beste acht van de wereld. Daarna is er niet veel meer gepresteerd. Cees Juffermans rijdt aardig, maar kan zich nog niet hele maal met de wereldtop meten. Wij hadden destijds ook al gro te concurrentie. Japan en Cana da waren toonaangevend en de Koreanen kwamen daar ook bij. Het probleem is gewoon dat je in Nederland niet een echte shorttrackcultuur hebt. De top UIT GESPRO Ajax-train Koeman ij „Overal zi\ spelers son bank. Het hoor. Cruij mij bij Barcelona voo pions League- weds tri altijd op de bank, ten gen Osasuna-thuis be ker balletje had wille1 Idem: „De progressie heeft 0 baasd, maar ik heb al den dat PSVde beste 1 hebben zoals alom ivt weerd. Dat vond ik ni vind ik niet. Bondscoach Mare La van het Nederlands hockeyteam in het A Dagblad: „Vrouwen in de sport vaak dingen op, omdt sfeer niet willen verpe het móet gezellig zijn. Schaatser Erben Wei in Sport Internation Verder probeer ik zo lijk thuis te zijn. Boot doen! Een normaal bi leven leiden. Om me l distantiëren van het l schaatswereldje. Roru ben ik een druk mam een saaie, burgerlijke en?" Idem: „Man ik vind het geu Thuis, bij de kleine. V met buurjongetjes. D\ de hele dag langs de c len een lolly hebben. J ik eindelijk de goede l gevonden" De vader van FC Zwi Dominggus Lim-Du: Voetbal Internatiom „Ik wil weieens weten zit bij Studio Sport. V niet dat het toeval is, weet gewoon dat zijn ties iedere keer uit de tingen worden gesnet schandalig. Erik Meijer, aanvallc Hamburger SV, in V( gazine: Als er op zaterdag ru strijd drie flessen wijt komen in plaats van moet dat kunnen. Als van de club daar watI zeggen, zou ik hem va kop slaan. Idem: ,Als mensen vragen li het voetballen ga doe ik steevast: leven. Ik g wat ik tijdens mijn cc gemist. Ik hoop maar veel feestjes word ui tg De Amerikaanse schl Boutiette, tegenwoo^ woonachtig in het Dl len, in Sport Internal, „Wijzijn gewend om 1 dag met training beziij Dan doe je af en toe avonds na het eten. hier, alles is om zes ujj Daar zal ik nooit aar ezi ei\ is zo smal. Je hebt jongens die al jaren bovenin meedraaien. Er is geen doorstroming. Ik heb een hartstikke mooie tijd beleefd dankzij het shorttrack. Dat nemen ze niet meer van me af. Ik ben er zelf ook sterker van geworden, ben niet meer voor een gat te vangen. Als ik een doel heb zet ik me er voor hon derd procent voor in. Ik ben ook nuchterder, maak me niet meer zo snel druk. Maar toen ik in 1994 stopte viel ik wel in een zwart gat. Ik was tijdens trainin gen altijd onder de mensen en ging vaak naar het buitenland, opeens is dat er niet meer. Het is net of ze wat van je af hebben genomen, terwijl ik zelf de be slissing nam. Ik sportte twee keer per dag en dan is van acht tot zes werken opeens heel iets anders. Toch is het goed dat ik het heb gedaan. Als ik naar mijn kantoortje boven ga, langs de prijzenkast loop met daarin mijn pak uit 1988, word ik al leen maar blij." En dan heb je ook nog ne koelkast! Dus een g, melk erin gooien, voo$ gen of zo, dat kan nie$ hier élke dag boodscfy ft Rijnsburger Jan Sieiy de Volkskrant: j „Ik leefde zo intens cq, nis dat mijn afscheid[ bevrijding is. g Idem: Tennis dreigt te stik eenvormigheid. De sft steeds meer op elkaart is geen ruimte meer i\ se." I Voormalig hoc keys mieke Havenga over 1981 in Argentinië iifc week: 1 „Er heerste ook een eii nomische inflatie. In fa van de week dat we ifa nië waren kostte koffik tien gulden, en toen gen was het al twinti[ geworden. k Ajacied Cristian Chiy Roemeense competiy „Ik moet toegeven daL strijden waren waan\ dag van tevoren de ui, wist. Ik heb het erove\ met de spelers die dir% ken waren. „Waaronh iets? Accepteer dat 00$ niet", vertelde ik ze. Afe moesten aan hun roefa] ken en aan die van hl lie." ij Idem: „Ja, ik wil een beter pk dan ik nu ben. Soms zelf zó graag begrijpe t 22 en er zitten nog wfa in mijn hoofd die ik plaatsen.fa I. Kiki Musampa, spel$ Spaanse Mélaga in Vj „Ik ben liever een g| kleine speler bij een t grote club dan een grote speler bij een kleine club."

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 26