Turkse maffia 'infiltreert in gemeenten' VA FEEI3Q Verlovingsbericht. jÈgËmm Ratelband richt internetpartij op Leidsch Dagblad 'Als de winnaar bekend is: gillen, juichen, joelen!' IJsclub werkt in ploegen om baan te prepareren IMENTAAR START OPRUIMING ACTIEWEEK 50 eurocent Waarschuwing verbaast politici Kerstfeest voor cowboys en cowgirls Almelose de mooiste Groene Hart wint NK debatteren Van Goghs nog spoorloos GRAN DORADO CENTER PAGCS Leidsch Dagblad NR. 43101 LOSSE NUMMERS 1,10 ZATERDAG 1,55 Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 «iet khting ergang t lekkende blijkt eibaar Dagblad maandag 9 DECEMBER 2002 VRAGEN Finale Achmea Kennisquiz in Leidse Stadsgehoorzaal door Wilfred Simons leiden - Warmupper' Ronald van der Woude heeft een rood A4-tje opgerold tot een koker. Daar zwaait hij fanatiek mee door de lucht terwijl hij zijn heupen laat swingen. „Denk er aan jongens, als de winnaar van de quiz bekend is: gillen, jui chen, joelen, klappen! Maar pas nadat Robert de winnaar offici eel heeft aangekondigd! Daarna: iedereen die familie is van de winnaar naar voren komen, uit de stoelen. Geef 'm een kus, knuffel of dikke zoen. Laat het gewoon allemaal gebeuren! Kan jou het schelen, ga gewoon lek ker helemaal uit je dak!" De televisieclichés waren zater dagmiddag niet van de lucht in de Leidse Stadsgehoorzaal. Wel ke vmbo-brugklasser wint de op twee en begint op te breken zw glTUYNISME rtuynisme dood nu de tieke partijen die het in Pim zeggen te behe- rijn zichzelf de nek om Ja en nee. Het lijkt er r na de verkiezingen PF en Leefbaar Neder- ts een bescheiden rol is I in de nationale poli- rzijds heeft Pim For- usdanige verschuiving tieke mores teweegge- t een deel van zijn ge il ook bij de gevestigde artijen gemeengoed is het gebied van immi- leiHgheid is het politie- 1 voiwassener gewor- het voor Fortuyn not >p enigerlei wijze kant te plaatsen bij de samenleving, nu trefwoorden integra- lurgering het publieke ider dat politieke cor- le discussie vertroebelt idergang van de LPF en Nederland raakt het me wel zijn spreekbuis nt al keert de LPF vol- eilingen nog terug in de dub van Herben rest oppositie. De weglo- r het LPF-electoraat canten op, maar opval- niet de WD maar de ïst profiteert Niet dat veel op heeft met wij- irtuyn, maar meer om- 1 Jan Marijnissen een ische lijsttrekker bezit Fortuyn 'verandering' jjjijkt na een periode van iXhaos het meest gebaat agreed gedragen coalitie Tede door) Fortuyn be- ir gemaakte maat- jke problemen onder- iendrachtig te lijf gaat zal hierbij een sleutel- Door elkaar uit te PvdA en de WD het midden vooralsnog aan Dat is niet slim. De ge- politieke orde (CDA, A) doet er verstandig ikpaardjes op te bergen tek te gaan naar de jemene delers. De les aatste kabinetsperiode saaier de politiek, des 't voor het land is. (advertenties) WOI.KY JJ LUMBERJACK Fmr qualhv -shoes A xtcutra PAANAKKER CO Maandag 9 december om 13.00 UUR Maarsmansteeg 12 Leiden PAL L GREEN MARIPE PANACHE SATÉKROKET gebakken of ongebakken Geldig van 9 t/m 15 december Achmea Kennisquiz? Wordt het Mikael de Vries uit Leusden, An ne Timmerman uit Hardenberg of Bernard Kuiper uit Assen? Concentratie! De finale was 'zin derend', de kandidaten waren 'bloednerveus' en alhoewel ie dereen wel die 'prachtige 250.000 euro's in zijn zak wil stoppen', kan er 'natuurlijk maar één de winnaar zijn, toch?' Producent Endemol is erin ge slaagd om het begrip 'kennis quiz' een compleet nieuwe in houd te geven. Zit het slakken huis in je oor of in je nier? Welk land ligt dichter bij Nederland, Bulgarije of Hongarije? Hoeveel Watt is een Kilowatt? Niettemin vond Mikael 'Mekka' wel een goed antwoord op de vraag wel ke stad Romulus en Remus zou den hebben gesticht en ant woordde Anne 'Hamburg'. Tja, vond presentator Robert ten Brink. „Het is ook al heel lang geleden. Geef ze een waanzinnig applaus!" Veel verband met de vmbo-opleidingen die de leer lingen volgen, hielden de vragen ook al niet. Welk leerdoel wordt bereikt met het antwoord op de vraag wat de 'som is van het laatste verticale rijtje cijfers op een mobiele telefoon'? Maar het gaat niet om kennis, maar om hebzucht, om span ning en emoties. Sinds septem ber waren de provinciale voor rondes al op SBS 6 te zien, dat moest wel leiden tot een lande lijke finale. Terwijl het zaterdag se winkelpubliek door de Bree- straat dromde, zaten in de Stadsgehoorzaal de twaalf 'pro vinciewinnaars', hun klasgeno ten en familieleden in spanning. 250.000 euro is niet niks. Welke brugklasser van het VMBO zou de prijs in schoot vallen? De 13-jarige Bernard Kuiper uit Assen blijkt de winnaar. Oud- minister Hermans mag hem de prijs overhandigen. Hij gooit er in zijn korte toespraakje even snel een echt feitje tussendoor, namelijk dat 65 procent van de Nederlandse middelbare schooljeugd op het vmbo zit en dat 'de toekomst van het land in hun handen ligt'. Hè saai, vindt Van der Woude al snel en hij rent klappend en juichend door de zaal. „Kruip allemaal lekker naar voren zodat we een volle bak hebben en geef de minister een hartelijk applaus!" De uitzending van de finale is op zaterdag 14 december om 20.00 uur op SBS 6. Robert ten Brink in de tot studio omgebouwde Stadsgehoorzaal. Foto: Henk Bouwman noordwuk/hoogmade - Met 32 vrijwilligers in ploegendienst heeft de Noordwijkse IJsclub af gelopen nacht keihard gewerkt om de veertien tennisbanen aan de Gooweg te veranderen in een 'schitterende schaatsvloer' van vierhonderd meter. Er zou van daag al op kunnen worden gere den, maar dan zou het laagje van twee a drie centimeter weer snel verdwijnen. Dus wordt tot morgenmiddag half drie ge wacht voordat de Jonkheer Ge- versbaan wordt opengesteld. „We willen er", aldus Jan Piet Passchier, voorzitter van de ijs baancommissie, „een mooie, stevige laag van vijf centimeter van maken. Daarom gaan we vandaag en de komende nacht nog door met spuiten. Gelukkig hebben we aan medewerking geen gebrek." Dat bleek gister avond al. In een mum van tijd waren tientallen leden bereid om ijs te maken. „We hebben eerst een schema opgesteld en er daarna water opgebracht" Dat gebeurde in ploegen van acht Vanaf vanmorgen half zes is de laag ijs voorzien van wit kalk, de specialiteit van de ijs- club. „Een van onze leden heeft een trekker met een gewasbe- schermingsspuit. Daarmee heeft hij de witkalk over het ijs gespo ten. Het voordeel is dat het ijs langer goed blijft. Door dat ver nevelen ontstaat hetzelfde effect als met een ijskarretje. De kalk houdt de warmte van de zon te gen en de kou blijft langer in de grond." Op de laag kalk is weer water aangebracht. Elders in de regio moeten de liefhebbers nog even wachten. De meeste natuurijsbanen gaan naar verwachting pas donder dag open. Wedstrijden op slo ten, zoals de ijsclub Hoogmade organiseert, kunnen op zijn vroegst vrijdag worden verre den. leiden - Een verkleedpartij was niet verplicht, maar zo'n aansporing hadden de meeste be zoekers dan ook niet nodig. Een cowboyhoed op het hoofd, laarzen aan de voeten en een 'bolo tie' strak rond de nek, behoorden toch wel tot de standaardoutfit van de duizenden cowboys en cowgirls die gisteren de Christ mas Country Party in de Groenoordhallen be zochten. Wie zijn uitrusting wilde uitbreiden met accessoires als een klappertjespistool, een opzichtig overhemd met franjes of een vossenstaart kon terecht op de uitgebreide country en westernmarkt. Naast shoppen stond vooral het line-dancen centraal. Met de armen slap langs het lichaam klosten vaak tientallen dansers tegelijk op de muziek van enkele toppers uit het genre, zoals Savannah, B5 en Jimmy Lawton Stratcat. Pagina R6: 'Country geeft me een gevoel van vrijheid' Foto: Dick Hogewoning den haag/gpd - De Turkse maffia heeft nauwe contacten met loka le politici en is mogelijk al geïnfil treerd in gemeenteraden of pro vinciebesturen. Turkse crimine len, veelal betrokken bij drugs handel maar ook andere vormen van zware misdaad, kunnen daardoor politieke besluitvor ming beïnvloeden. Dat stelt het Kernteam Noord en Oost-Nederland (KNON), een van de zeven landelijk ope rerende rechercheteams, in haar 'Algemene Criminaliteitsbeeld analyse 2000-2001'. Het KNON stelt daarin dat 'meerdere per sonen die deel uitmaken dan wel contacten hebben met Turkse criminele samenwer kingsverbanden betrokken zijn bij de Nederlandse politiek'. De aanpak van de Turkse georgani seerde criminaliteit schiet te kort, vindt het team. De crimi nelen profiteren van de Neder landse bureaucratie en de 'Tur kenmoeheid' bij de Nederlandse politie. In zijn rapport maakt het team ook melding van contacten tus sen de Turkse maffia en Neder landse overheidsambtenaren van Turkse komaf. In één geval hebben criminelen via een ambtenaar de beschikking ge kregen over huurwoningen, londen - Miss Turkije, de in Almelo woonachtige Azra Akin, is zaterdag in Londen gekozen tot Miss World 2002. De vertegenwoordig ster van Colombia werd tweede en die van Peru der de. De verkiezingen zouden oorspronkelijk in Nigeria worden gehouden, maar werden in een laat stadium verplaatst, nadat bij religi eus geweld in het noorden van Nigeria meer dan 200 doden waren gevallen. Pa gina Gesprek van de Dag: Turkse gekroond tot Miss World. Foto: Reuters/ Kieran Dohorty den haag/gpd - Emile Ratelband wil met een ei gen lijst aan de verkiezingen op 22 januari mee doen. Dat heeft hij besloten nadat het congres van Leefbaar Nederland gisteren niet hem maar de 22- jarige Haitske van de Linde tot lijsttrekker had ge kozen. Vandaag moet Ratelband uit negentien districten in totaal 570 handtekeningen hebben verzameld van mensen die hem steunen. De partij kan niet meer onder de naam lijstratel- band.nl meedoen aan de verkiezingen, aldus de Kiesraad. Dan had Ratelband de partij al in okto ber moeten laten registreren. Wel kan hij met een naamloze partij meedoen. De partij krijgt op het stembiljet alleen een nummer. De 'feel good-goeroe' roept mensen op om vóór vier uur vanmiddag een e-mail te sturen naar in- fo@ratelband.com. Hij heeft naar eigen zeggen voldoende kandidaten voor de lijstratelband.nl. Het zijn bekenden van hem én mensen die met hem zijn weggegaan bij Leefbaar Nederland. Het vaste geldbedrag dat een nieuwe partij aan de Kiesraad moet voldoen wordt vandaag betaald, verzekert Ratelband. De lijst wordt volgens de op richter een internetpartij. „Het wordt een volledig democratische partij, waarbij ik om besluiten te nemen virtueel door mijn achterban wordt gead viseerd." Pagina Binnenland: Congres Leefbaar Nederland waar vervolgens illegalen in zijn ondergebracht. Exacte aantallen en namen van betrokken politici noemt het rapport niet. Het KNON heeft de banden tussen Turkse criminelen en gemeente lijke politiek vooral naar buiten gebracht als waarschuwing. Het kernteam typeert de aard, om vang en verscheidenheid van de Turkse georganiseerde misdaad als 'ernstig'. Het KNON wijst daartoe onder meer op het bui tensporige geweld van Turkse misdaadgroeperingen. Bij de verdediging van de eigen handel worden liquidaties en gijzelin gen niet geschuwd. Vanuit de landelijke politiek wordt door WD en D66 verbaasd gerea geerd op het rapport van het KNON. D66-Kamerlid Boris Dit- trich: „Ik heb altijd begrepen dat de screening van politici die de ATVD (opvolger van de BVD) uit voert afdoende is." Als de uit komst van het KNON-rapport klopt, vindt hij wel dat raadsle den die banden met de maffia hebben uit de raad moeten wor den gezet.Dittrich waarschuwt ervoor dat nu niet meteen elk Turks raadslid als verdachte moet worden aangemerkt De AIVD laat weten het niet tot haar taak te rekenen onderzoek te doen naar banden tussen po litiek en criminele organisaties. leiden - Het Groene Hart Ly ceum uit Alphen aan den Ffijn heeft afgelopen zaterdag het Nederlands Kampioenschap debatteren gewonnen. De Al- phenaren versloegen in de fi nale, die werd gehouden in het Academiegebouw van de Leidse universiteit aan het Ra penburg, hun tegenstanders van het Martinuscollege uit Grootebroek. Pagina R1 (advertentie) amsterdam/gpd - Na de dia- mantenroof, vorige weekeinde in Haagse Museon, zijn afgelo pen zaterdag twee vroege schil derijen van Vincent van Gogh gestolen uit het zwaar beveiligde Van Gogh Museum. Het gaat om 'Zeegezicht bij Schevenin- gen' uit 1882 en 'Het uitgaan van de Hervormde Kerk te Nue- nen' uit 1884/1885. De schilde rijen zijn nog steeds spoorloos. „De waarde bedraagt enkele miljoenen euro's, maar de wer ken zijn zo bekend dat ze onver koopbaar zijn", aldus museum directeur lohn Leighton. Het zijn niet de bekendste schilderij en van van Gogh, maar ze heb ben volgens Leighton een sterke emotionele waarde. 'Zeezicht bij Scheveningen' is een van Van Goghs eerste olieverfschilderij en. Het andere doek maakte de schilder voor zijn moeder. Zijn vader was dominee in de ge schilderde kerk. Leighton toonde zich aangesla gen: „De werken zijn zoals ge bruikelijk bij rijksbezit niet ver zekerd; dat zou vanwege de ho ge kosten ondoenlijk zijn. Maar bij de verdwenen werken doet de waarde helemaal niet ter za ke. Ze zijn voor ons belangrijk omdat ze passen in de context van de ontwikkeling van Van Gogh die we hier tonen." Pagina R6: Buren gewekt door zw?fe mokerslagen De 5 mooiste Gran Dorado parken en Center Pares gaan samen. Bel 0900-0804* of kijk op www.centerparcs.nl •(€0.;0pm> enterParcs Even helemaal weg Ja, ik word abonnee en ontvang Naam de krant eerst 2 weken gratis. niinv A Postcode Telefoon n. controle nabezofgng) Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,60 kwartaalabonnement automatische betaling 54,50 betaling per acceptgiro 55,00 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau Bij autmabsche beofcig is rrjn Handtekening: 712141 400114 Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl a

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1