Rekenkamer onderzoekt bouw Leyhof LEIDEN REGIO en getrokken kiezen Zesduizend tanden h vergunning afvalbedrijf 'Gaaf dat je onder water kunt blijven ademen' Afscheid van bibliotheek vol wetenschappelijke juweeltjes nüvèrsiteit Leiderdorp zoekt 'leerpunten' en Leiderdorp praat over 'de plaats van sport' maandag 9 december 2002 - Twee Leidena- 130 jaar zijn zater- ip de Leidseweg in aangehouden op an twee inbraken, daarvoor in jerden gepleegd. deocamera, een 3 geld gestolen, ti auto gestolen. De Uen zaten in de au- Jen werd terugge- Het nieuwe pro- ;letje van de Leider- universiteit is uit. staan de cursus- 03 worden gege- ndkje is verkrijgbaar u van de volksuni- 3npuw Sjelter aan de an. Het boekje ligt sneentehuis, in de >n ai bij ouderenorga- •unt. Meer infor- nden op www- titeit.nl. erd atJ De Stichting Soci- IH Werk Leiderdorp uwe activiteiten- In het boekje staat 1 cursusaanbod l jaar: onder meer 'loidance, circus, roor kinderen, to- •vqtyling voor jonge- iei<|ge is op te halen jncentrum Sjelter lemraadlaan en bij het activiteitencen- Bloemerd lc. door Janneke Dijke leiderdorp - De Rekenkamer Lei derdorp begint volgende maand een onderzoek naar de gang van zaken bij de bouw van de nieuw bouwwijk Leyhof. De kamer wil een antwoord vinden op de vraag of de gemeente haar doelstellin gen heeft gehaald bij de exploita tie van de wijk, en in hoeverre de samenwerking met projectont wikkelaar Hopman-lnterheem hiermee te maken heeft. Het onderzoek wordt gehouden omdat de wijk bijna klaar is. Eind deze maand wordt het laatste appartementencomplex opgeleverd. „Landelijk gezien komt de samenwerking tussen gemeenten en bedrijfsleven steeds vaker voor. Wij willen eens kijken of hier leerpunten uit te formuleren zijn", zegt voorzitter M. Ritzema van de Rekenkamer. Volgens Ritzema heeft het on derzoek slechts indirect te ma ken met de kritiek van de bewo nersvereniging Leyhof op de sa menwerking tussen gemeente en bouwbedrijf. De vereniging is van mening dat er bij de bouw van de wijk veel is misgegaan op bestuurlijk, juridisch en beleids matig terrein en vroeg de Re kenkamer daarom twee jaar ge leden al om een soortgelijk on derzoek. „Wij zeggen niet bij voorbaat dat de aanleg niet goed gegaan is. Je moet objectief zijn", aldus de voorzitter. „Wel licht dat er ook dingen zijn die heel goed gegaan zijn." Om een antwoord op de vraag te krijgen, onderzoekt de reken kamer onder meer of de samen werking rechtmatig, doelmatig en effectief was. Ook moet blij ken of de communicatie met de bewoners in orde was. De re kenkamer bestudeert dossiers en houdt interviews met de be trokken partijen: de ambtena ren, burgemeester, wethouders en raadsleden, medewerkers van bouwbedrijf Hopman-lnter heem en mensen van de bewo nersvereniging Leyhof. Naar verwachting is het onderzoeks rapport in de zomer van 2003 klaar. In het rapport komen aanbeve lingen te staan voor nieuwe sa menwerkingsverbanden tussen de gemeente Leiderdorp en het bedrijfsleven. e Raad van State heeft alsnog de mi- ig van afvalbedrijf J. van den Dool tdorperweg in Wassenaar goedge- imerkelijke uitspraak volgde na een larin staatsraad J. Boll vorige maand órmeel gebrek in de inspraakproce- had alle woningen in een straal van ld het bedrijf een brief gestuurd over ïilieuvergunning van Van den Dool. inzien bleek dat Zuid-Holland één ran A. Greeven op de Oostdorperweg geten. Volgens de provinciewoord- een typefout de oorzaak. Een ambte- abuis 201 in plaats van 210 op de De bezwaarmakende omwonenden 200-meter zone) vonden het zeer uitgerekend nummer 210 geen brief l Immers, de familie Greeven speelt Delangrijke rol in het verzet tegen de overlast van het afvalbedrijf. Nog merkwaardiger was het, dat de Raad van Sta te al op 26 maart 2002 de bezwaren van de familie Greeven om andere formele redenen had verwor pen. Die rechtszaak ging in op de bezwaren van omwonenden binnen de 200 meterzone. Destijds ging het rechtscollege er nog wel van uit dat Greeven de brief van Zuid-Holland had gekregen. Het beroep van de bewoners werd in maart ver worpen, omdat zij hadden verwacht op het be roep van de gemeente Wassenaar tegen de ver gunning te kunnen meeliften. Maar in de laatste uitspraak oordeelt de Raad van State nu toch onverwacht dat de zaak van Greeven op 26 maart 2002 is afgehandeld. De be zwaren van Greeven kunnen niet meer in de zaak van de andere omwonenden aan bod komen, meent staatsraad Boll. Door de uitspraak heeft Van den Dool definitief een milieuvergunning gekregen. Duikles: nog wat onwennig aan de kant van het zwembad. Foto: Henk Bouwman door Marianne Elissen voorschoten - Zo'n dertig licht verstandelijk gehandicapte kinde ren van Stichting De Bruggen uit Leiden en Den Haag beleefden zaterdag hun eerste duikervaring in het Voorschotense zwembad Het Wedde. Duikschool Tibia had hen uitgenodigd voor een proef- duik in het onlangs gerenoveerde zwembad. Druk pratend stormen de kinde ren het zwembad binnen. Aller eerst worden de zwemvliezen en duikbrillen gepast. Iedereen krijgt een professionele uitrus ting aangemeten. Helemaal on voorbereid zijn ze niet. „Al eer der heeft de groep een video band over duiken gezien en zo juist hebben we nog uitgebreid instructies gegeven", vertellen Jolanda Neeft en Geraldo Keij- zer, de eigenaren van duik school Tibia. „Al tien jaar lang organiseren we elk jaar een dag voor kinderen. Dit programma is dus echt een traditie gewor den. Ook PADI, de grootste or ganisatie op het gebied van duikopleidingen, promoot dit soort evenementen. Als doel groep worden kinderen geno men die normaal gesproken niet snel de kans krijgen duikerva ring op te doen." „Dit jaar is het voor het eerst dat we verstandelijk gehandicapten hebben uitgenodigd. Het is trouwens een hele organisatie, waar heel wat weken voorberei ding aan vooraf zijn gegaan", al dus Jolanda. Ook Tineke, activi teitenbegeleidster van stichting De Bruggen, is geruime tijd be zig geweest met de voorberei dingen. .Allereerst moesten we zien wie er mee konden en ook mee wilden, natuurlijk. Daarna was er nog een gezondheidsver klaring en toestemming van de ouders nodig. Ook het vervoer heen en terug moest geregeld worden." De eerste lichting komt uit het water. „Het ademen gaat onder water net zo makkelijk als daar boven", roept Sylvia uit Leiden opgewonden. „In het begin had ik wel last van mijn oren, maar dat ging later over." Zou ze va ker willen duiken? „Ja, heel graag zelfs. Maar ja, het is wel erg duur." Ook de 19-jarige To ny heeft genoten. „We hebben allerlei oefeningen gedaan, zoals het 'klaren'. Je moet dan je neus dichtknijpen en door je mond uitademen. Zo voorkom je datje onder water teveel druk krijgt op je oren. En verder hebben we de signalen geoefend, zoals het 'ok- gebaar'. Ook weet ik nu wat ik moet doen als ik mijn mondstuk verlies." Remco klaagt over een droge keel. „De lucht in die zuur- stofflessen is zo ontzettend droog. Maar het is wel gaaf dat je onder water bent en toch kan blijven ademen. Veel leuker dan snorkelen, want daarbij kan je niet zo diep en zo lang onder water zijn." Twee meisjes waag den zich op het laatste moment toch maar niet in het water en kijken veilig toe vanachter het glas. Als hun begeleidster van stichting De Bruggen vragend naar hen opkijkt, vormen ze la chend met hun vingers het 'ok- gebaar'. Ze hebben in ieder ge val goed opgelet tijdens de in structie. De duikinstructeurs kijken terug op een geslaagde middag. „Het is heel leuk werken met deze kinderen. Ze zijn wel wat onrus tig en je moet het tempo aan passen, maar ze hebben er erg veel plezier in. En wij ook", zegt Jolanda. Is al bekend welke groep kinderen volgend jaar de gelukkige zijn? „We zitten er aan te denken om slechthorende kinderen uit te nodigen, maar eerst moeten we nagaan of dat geen problemen geeft met de oren. Of anders misschien een groep allochtone kinderen." 'Weet je dat we Oppenheim helemaal compleet hebben?' door Nancy Ubert oegstgeest - Bibliothecaris Jos Leenes bewaakt en koestert een specifieke boekenschat van het LUMC. De voltallige serie van The American Journal of Psychi atry, vanaf het jaar 1938. Een rij tje edities van Der Nervenarzt, en wel vanaf 1928. Het complete werk van R. Oppenheim, de neuroloog die begin 20-ste eeuw baanbrekend werk verrichtte. Het zijn een paar voorbeelden van de wetenschappelijke juwe len die in de bibliotheek voor geestelijke gezondheidszorg, het domein van Leenes en zijn col lega, staan te pronken. „Klein maar puik", prijst Leenes zijn leeszaal. De vakbibliotheek is te vinden in het Carpgebouw, dat ver scholen staat achter het monu mentale Rijngeest, het gemeen tehuis van Oegstgeest. De ge meente en het LUMC onder handelen over de verkoop van het pand, dat op de bibliotheek ruimte na al helemaal leeg is. Jos Leenes houdt er rekening mee dat er nog dit jaar verhuisd moet worden. Eigenlijk gaat hem dat best aan het hart. Hij heeft zich de afgelopen jaren de koning van het kleine boekenrijk gevoeld. Wie wilde, kon zo zijn koninkrijk binnenstappen. Geen portier die bezoekers tegen hield, geen gesloten deuren. Maar er komt een einde aan het wetenschapsimperium van Lee nes. Op de vierde etage van ge bouw RijnVeste aan de Leidse Albinusdreef worden de leeszaal van de Rijngeest Groep en die van het LUMC samengevoegd. „Straks vormen we een echte re gionale steunbibliotheek voor de geestelijke gezondheidszorg, gevoed vanuit de wetenschap pelijke hoek en het werkveld." De bibliotheekfusie kent naast dat voordeel echter ook een keerzijde. Er ontstaat een ruim teprobleem. In het Carpgebouw staan 47 volle boekenkasten met elk zeven planken van een me ter lang. Voor die hele 329 meter lange boekenrij is in het nieuwe onderkomen geen plaats. Lee nes moet noodgedwongen een aantal werken in een depot weg stoppen. „Dat vind ik jammer. Want de boeken die hier staan, vertellen de geschiedenis van de geestelijke hulpverlening. Je ontdekt hier de trends die de psychotherapie heeft gekend, de veranderingen in de psychiatrie. Vooral boeiend voor de mensen uit het vak, natuurlijk. Maar ook best interessant voor de leek." Leenes wijst op een rijtje boe ken. „Als je daar gaat bladeren lees je dat psychiaters vroeger dachten dat homoseksualiteit te genezen was. Nadat het onder werp jaren achtereen een groot taboe is geweest, kwamen in de jaren vijftig de eerste publicaties tot stand. Met de insteek dus, dat de anders geaardheid te overwinnen was. Tegenwoordig zoekt men intensief naar de bio logische verklaring, zo blijkt uit de jongste wetenschappelijke verhandelingen. Seksuologie werd vijftig jaar te rug seksiatrie genoemd en zo zijn er meer kleine en grote we tenswaardigheden te ontdekken in het Carpgebouw. Het maand blad Geestelijke Volksgezond heid is vanaf zijn eerste editie, februari 1946, in te kijken. In Leenes' verhalen proef je een dubbele liefde. Die voor het vak van de bibliothecaris en die voor de wetenschap. „Weet je dat we Oppenheim helemaal compleet hebben? Als enige bibliotheek in Nederland. Er komt een vrouw speciaal uit Duitsland naar ons toe omdat ze %en proefschrift over Oppenheim aan het schrij ven is." Als Leenes uitgeleide doet wijst hij op het naambordje met daarop 'Carpgebouw". Destijds is het pand vernoemd naar de Leidse hoogleraar Carp (1895- 1983). „Dat bordje schroef ik er af en neem ik mee naar de nieu we bibliotheek. Per slot van re kening heb ik hier meer dan twaalf jaren doorgebracht." leiderdorp - De gemeente Leiderdorp houdt don derdag 19 december een discussieavond over de plaats van sport in de lokale samenleving. De gemeente nodigt alle organisaties op het ge bied van sport, onderwijs, sociaal-cultureel werk en welzijnswerk uit om mee te praten ovsr breed tesport en een sportservicepunt. Ook het Neder lands Instituut voor Sport en Bewegen (NISB) en de Sportraad Zuid-Holland zijn bij het gesprek aanwezig. De discussieavond in de Muzenhof aan de Cor Gordijnsingel 4 in Leiderdorp begint om acht uur. - Tandarts Kees van Westerveld helpt een Nepalees van zijn kiespijn af. Eigen foto kinderen hebben een slecht ge bit omdat ze op suikerriet kau wen. Veel patiënten waren na de verdoving al blij, want ze wisten echt niet dat je zonder pijn tanden en kiezen kunt heb ben." Tolken van de Nepal Oral Health Society The Netherlands vingen de patiënten op en vul den hun naam in op een briefje. Vervolgens werd op de eerste stoel de bloeddruk gemeten van de patiënt, op de tweede volgde de intake en de bijna onvermij delijke verdoving, terwijl kort daarna de behandeling op de derde stoel plaatsvond. En dat allemaal in de buitenlucht, goed zichtbaar voor de honder den Nepalezen die op hun beurt stonden te wachten. „De behandeling was heel ba saal", zegt Van Westerveld. „Wat je hier nog kunt redden met een zenuwbehandeling, daar gaat in Nepal de tang op. We hebben naast de extracties ook nog wat vullingen gedaan en de mondhygiënisten hebben zo'n 1000 mensen behandeld." Van Westerveld bespeurde bij de lokale bevolking niet meer angst voor de tandarts dan in Nederland. „Eerder minder, ze ker gezien het feit dat alles zich in de buitenlucht afspeelt en dus voor iedereen te zien is. Dat betekende ook dat we moesten stoppen als het donker werd. We hebben honderden mensen moeten wegsturen." De groep heeft in totaal acht dagen in de 'bush' gezeten. Daarbij werd het opleidingsas pect niet vergeten. „In elk dorp je is wel een gezondheidscen trum, hoe primitief ook. We hebben geprobeerd de ver pleegkundige daar op te leiden. Dan moet je denken aan het verhelpen van pijnklachten. We zijn daarbij bewust niet op de stoel van de opleider gaan zit ten. Dat ligt in Nepal nogal ge voelig." De Nepal Oral Health Society The Netherlands zetelt in Gor- redijk en organiseert regelmatig hulpreizen naar Nepal. Tot en met 2004 zijn er al tandartsen en andere (para)medici bereid gevonden mee te gaan. Het gi ronummer is 322934877. Eric-Jan Berendsen De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Tlmoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON O 71 - 53 56 424 it een aantal collega's in Nepal. De tand- n vijfduizend patiën ten bij zesduizend dezen. Kees van die een praktijk e Leidse Lammen- ging mee uit sociale :id. „En het was een om het land te hij eerlijk toe. n andere tandartsen, ïygiënistes, vijf tand- ïtes, vier huisartsen istenten werd de lo- jt( ing tandheelkundige lo le hulp geboden. Me betaalden hun ei- /h verblijfskosten, tynond woonachtige ,fVveld besloot mee te ;n t hij een artikel had ^e!het tandartsenblad. Dekon hij niet zonder t aan het werk in vv i moesten toen we nafn eerst een soort bij het Ministerie lid. Volgens mij was het meer om geld in het la tje te krijgen, want dat 'examen' kostte 100 dollar en stelde niet meer voor dan een gesprek met een aantal ambtenaren. Na twee dagen acclimatiseren splitste het gezelschap zich en trok de groep van Van Wester veld het binnenland in, zo'n zes uur rijden van de hoofdstad Ka- thmandu. In Nepal zijn op 24 miljoen inwoners zo'n 250 tandartsen. Daarvan werken er tweehonderd in de hoofdstad. „Maar voor de gewone man en vrouw is er geen zorg", aldus Van Westerveld. „Het zijn de mensen met geld die worden geholpen. Nepal is een van de armste landen ter wereld. Het gemiddeld jaarinkomen in de hoofdstad Kathmandu is 510 euro en op het platteland 110 euro per persoon." Van Westerveld heeft in Nepal menig 'rampengebit' gezien. „Veel abcessen, veel wortelres- ten, veel mensen die al jaren lang pijn hadden. Maar ook de

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 11