REGIO Dichters bezingen schoonheid van Oud-Poelg^ Kinderen worden gemaakt in de hemel Rood voor Groen Geschokt NAVRAAG De gemeente Leiden wil af van de combinatie van sport en tabak. En wel onmiddellijk. Gemeentelijke sporthallen en zwembaden moeten vanaf 1 januari het goede voorbeeld geven door rokers te weren. Het besluit valt BAS MENKEN van het bowlingrestaurant aan de Boshui- zerlaan rauw op zijn dak. maandag 9 Dl Het is toch heerlijk dat u niet meer de hele dag in de rook hoeft te zitten? ,,Aan de ene kant is dat heerlijk, een rookvrije ruimte, maar andere kant maak ik ernstig bezwaar tegen deze maatregel. Zeker een bowlingrestaurant heeft gezelligheid hoog in het vaandel. Vergelijk het maar met een kroeg. Noem mij er één waar je niet mag roken." Zijn rokers in sportkantines gezellige lui? „Veel van onze klanten en onze medewerkers roken. Negentig pro cent van onze inkomsten hebben ermee te maken. Als de gemeen te voet bij stuk houdt, staan er vol gende maand drie ondernemers en acht personeelsle den bij de sociale dienst. Voor ons is het tot hier en niet verder." Vindt u de gemeen te niet al te voort varend met haar rooki<erbodj dat landelijk nog niet is ingevoerd? „Dit is weer typisch Leids of zo je wilt typisch Nederlands: Leiden moet weer zo nodig een leuke voorbeeldfunctie vervullen. De ge meente verschuilt zich achter de Tabakswet uit 1990 die zij stren ger gaat naleven. Ik vind vooral dat het sportbedrijf te laat heeft ge handeld. Dit aangescherpte rookverbod is een voortvloeisel van een besluit van oud-minister Borst en die is toch ook alweer een tijdje weg. Pas nu horen wij dat wij volgende maand rookvrij moe ten zijn. luist in december, de drukste maand van het jaar, staat mijn hoofd eigenlijk helemaal niet naar dit soort problemen. Wat stelt u dan i>oor? „Wij zouden met de gemeente willen praten over een verhuizing, bijvoorbeeld naar de Rooseveltstraat. Ook een situatie zoals bij on ze buurman, de sauna, lijkt mij wel wat. Die is in particuliere han den. In het restaurantgedeelte kun je roken wat je wilt, want daar gaat de gemeente niet over. En bij onze andere buurman, de Vijf Meihal, schijnt de gemeente te willen meewerken aan een glazen wand die rokers en niet-rokers scheidt. Ons pand zou een aparte ingang naar een rokersgedeelte moeten krijgen, maar dat vergt enorme constructieve aanpassingen. Wij zitten hier met onze zes bowlingbaantjes voor de hele stad toch al zo ingeklemd." U bent zelf zeker ook een fervente roker? „Nee hoor, allerminst. Ik rook niet. maar ik bowl. Tijdens de lan delijke competitie hebben wij zelfs afgesproken dat er niet wordt gerookt tijdens het spel." tekst: Tim Brouwer de Koning foto: Ron Pichel UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1902, Dinsdag 9 december NOBEL-PRIJS - Het wordt bevestigd, dat van de Nobel-prijzen van dit jaar de prijs voor de gewichtigste ontdekking op het gebied der physica is toegekend aan de prof. dr. H.A. Lorentz, te Leiden, en prof. dr. P. Zeeman, te Amsterdam. De prijs, die beide geleerden moeten deelen, bedraagt ongeveer ƒ100,000. Dr. Hendrik Antoon Lorentz studeerde te Leiden en promoveerde hier in 1875 tot doctor in de wis- en natuurkunde op een proefschrift, ge titeld: 'Over de theorieën der terugkaatsing en breking van het licht'. Sedert Januari 1878 bekleedt hij het hoogleeraarsambt aan de Rijks universiteit te Leiden. Met den hoogleeraar Zeeman deed hij belang rijke onderzoekingen aangaande het verband tusschen magnetisme en licht; op dit gebied had de een het experimenteel, de ander het theoretisch onderzoek voor zijn rekening genomen en het is de ont dekking op dit gebied door beide geleerden gedaan, die hen thans voorden Nobel-prijs in aanmerking deed komen. i lili 1 J m -ar A»t inmi v-1 1' 1 1 5 Anno 1977, vrijdag 9 december NOORDWUK - Het vrij parkeren in de badplaats blijkt in gemeentelij ke kringen opnieuw een punt van discussie te zijn geworden. Hierbij gaat het over de terreinen aan de koningin Astrid Boulevard en dat aan het Palacaplein. Een deel van de Noordwijkse gemeenteraad wil ook hier het betaald parkeren afschaffen. Foto: Archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op' gironummer 57055 t-n.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d. (datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van net Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: B.M. Essenberg, C.P. Arnold W.MJ. Bouterse (adjunct) E-mail: directie@damiatehdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van der Malen, Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie.ld@damiate.hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 323 508 Familieberichten fax 023-5 '50 567 ADVERTENTIES 071-5 356 300 Sprinters (rubrieksadv.): 072-519 6868 ABONNEESERVICE 071-5128 030 E-mail: abonneeservice@hdc.nl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €19,60 (alleen aut. ine.) p/kw €55,00 p/j €210,60 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-5128 030 ma t/m vr: 18-19.30 uur, za: 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Zuid BV cq. de betreffende auteur. HDC Uitgeverij Zuid BV, 2002 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Uitgeverij Zuid BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Uitgeverij Zuid BV, Afdeling Lezersservice, postbus 503,2003 PA Haarlem. oegstgeest - De rederijkers waren er dol op: lofdichten. Te pas en te onpas bezongen deze poëten de schoonheid van van alles en nog wat. Vaak naar aanleiding van een dichtwedstrijd. En wat dat betreft past de prijsuitreiking die gistermiddag in Kasteel Oud-Poel geest plaatsvond in een oude traditie. Katrijne Bezemer, Inez Kotterman-van de Vosse en Henk van Zuiden ontvin gen ieder 500 euro voor hun lofdicht op het Oegstgeestse kasteel. Ook zijn hun gedichten opgenomen in het boekje 'Lofdichten. Ode aan Kasteel Oud-Poelgeest'. door Rody van der Pols En wie het zo bekijkt, zou kunnen zeggen dat er maar liefst 25 winnaars waren. Want zoveel gedichten bevat dit boekje, waarvoor de jury uit ruim veertig inzendingen een selectie maakte. Met het boekje heeft Kasteel Oud-Poelgeest eindelijk het literaire monument dat zij verdient, zegt Joy ce de Gruiter, een van de organisato ren van de wedstrijd. „Vroeger was het heel normaal dat een dichter een tijdje op een landgoed logeerde om de schoonheid ervan te bezingen. Dat is op Oud-Poelgeest helaas nooit gebeurd. Maar die lacune is nu ge dicht." De poëziewedstrijd maakt deel uit van Heerlijck Buijtenleven, een co productie van Kasteel Oud-Poelgeest en Stelling Projecten uit Leiden. Doel hiervan is mensen uit de regio kennis te laten maken met het kasteel en zijn omgeving. Zo konden kinde ren het afgelopen voorjaar dak pannen ontwerpen voor de duiventil in de kas teeltuin, nam af wandeling door het bos en was er onlangs nog een voorstelling met een toverlantaarn. Het verschijnen van de lofdichtbundel met een voorwoord van oud-Oegstgeestenaar Jan Wol kers vormt het slot van de cyclus. Het kortste gedicht uit de bundel is van de hand van Henk van Zuiden, een van de drie prijswinnaars. Hij schreef een zogenaamde 'tanka'. „Dat is een Japanse versvorm die uit vijf regels bestaat", legt de Haagse dichter uit. „Het aantal lettergrepen per regel is ook vastgesteld: vijf, ze ven, vijf, zeven, zeven. Na de derde regel komt altijd een wending." De Hagenaar, die al verscheidene dicht bundels op zijn naam heeft staan, schreef het gedicht zonder ooit op het Oegstgeester landgoed te zijn ge weest. „Maar ik kom uit Gelderland, waar je ook veel van dit soort buitens hebt. Qua sfeer zijn die erg vergelijk baar." De Oegstgeestse Inez Kotterman-van de Vosse kent het landgoed wel dege lijk uit eigen ervaring. „Toch ben ik speciaal voor dit gedicht nog een aantal keer komert kijken. Ook heb ik het een en ander opgezocht over het rijke verleden, de vroegere bewoners van kasteel, dat soort dingen", vertelt de prijswinnares, die dichten tot haar hobby's rekent. Het gedicht, dat tot de langste uit de bundel behoort, schreef ze in één ruk tijdens een treinreis. „Ik moet er op een gegeven moment voor gaan zitten en dan staat het ineens op papier." Voor Katrij- ne Beze mer uit Oegstgeest was het de eerste keer dat ze een 'serieus' gedicht schreef. „Ik heb vroeger wel vaak sin terklaasgedichten gemaakt - en vond dat ook erg leuk - maar zo'n gedicht als dit, dat had ik nog niet eerder ge daan." Het gedicht liet zich min of meer als vanzelf schrijven.Alleen met het slot had ik moeite. Ik zocht een vogel met een leuke naam. Dus de mus en de ekster vielen af. Toen kwam ik op 'rietzanger', hoewel ik die hier nog nooit gezien heb. Hij schijnt wel voor te komen. Het is dus niet al leen maar dichterlijke verbeelding." Kasteel Oud-Poelgeest Hier loop ik door de beukenlaan waar vogels kwinkeleren. Zij brengen met hun melodie mij in perfecte harmonie een groet uit hoger sferen zo passend bij dit oude slot, tehuis van veel geslachten, met elk hun eigen levenslied, hun deel van vreugde en verdriet, hun daden en gedachten. Drie leeuweriken, zilverwit, zie ik de toegang dekken, hun vleugels in de vlucht verstild op 't blauw met gouden wapenschild van 't 'Huys der Rijcken Vrecken'. Hoe trots en statig ligt het daar omringd door bos en weiden, een beeld van schoonheid en van kracht in 't water van de brede gracht weerspiegeld aan drie zijden. Daar zwemt een trotse moedereend met kuikens net geboren. Het is alsof ze zeggen wil: geniet en luister en wees stil, laat niets de rust verstoren. Ik weet waarom je hier wilt zijn, waarom je bent gekomen, want in dit vroege ochtenduur is alles één in de natuur, we kennen al je dromen. Je wilt wat proeven van de sfeer van lang vervlogen tijden en ziet nog door de oprijlaan, waar eeuwenoude bomen staan, de paardenkoetsjes rijden. Je zit zelfs in de Drakenzaal met wit-gepruikte heren en dames in een hoepelrok te wachten tot de meesterkok het feestmaal gaat serveren. De heerlijkheid zo zwaar beproefd door brand, verval, vernieling behield toch ondanks dit geweld, in nieuwe luister steeds hersteld, haar 'heerlijke' bezieling. Nu heeft zij een sociale taak en laat zij zeer, zeer velen, die hier te gast zijn, elk seizoen, om levenswijsheid op te doen, in al haar glorie delen. Inez Kotterman-van de Vosse Lofdicht De bomen bedekt met ochtenddauw de muren spreken van vervlogen dagen toen andere ogen dit uitzicht zagen en stemmen fluisterden I jou*. Zonlicht warmt de koelef steen n grijs en blauw drijven wolken voorbij geen geluid dan de windl de fiets aan de hand 1 herinneringen waren oirf geest heen. a 0 Heeft eens lang geleden iemand als ik hier ook zo verblijd en aandachtig gestaan? I Heeft zij toen ook de rietzanger gezien en is zij ook stilletjes verd Kat) 1 Tanka voor lan Oud-Poelgeest' De stad is vreemd aan 1 spechten, oerschone blo| bomen eeuwenoud. r Laat tijd, zoek buitenlevq raak bron vol heerlijkheid De winnende lofdichters, van links naar rechts: Katrijne Bezemer, Inez Kotterman-van de Vosse en Henk van Zuiden. Foto: Dick Hogewoning PREEKTIJGERS SCHRIJVENDE LEZERS preek recensie Saskia Decorte Dominee Faber, Evangelische Gemeenschap Leiden, zondag 10.00 uur Er kan nog meer bijook veel niet-gelovigen kunnen zich de kinderprogramma's van de Evangelische Omroep nog herin neren uit hun jeugd. Licht, lief, onschuldig en altijd met een op timistische boodschap. Ook bij de zondagse dienst van de Evan gelische Gemeenschap aan de Middelste- gracht te Leiden is weinig te merken van 'de vreze Gods'. Het geloof biedt hier in de eerste plaats steun en troost. „Nooit zag 'k een vriend die zo trouw was als Jezus neen, nooit een hij heeft toch al mijn smarten genezen hij alleen, hij alleen", zin gen de kerkgangers bij binnenkomst in de zaal, terwijl ze plaatsnemen op plastic stoelen. Het is vol. En koud. „Even warmzingen, mensen", zegt broeder Theo, die de dienst inluidt. Ter wijl de gelovigen een vriend vinden in Jezus, kunnen ze ook op het aardse niveau de nodige steun verwachten van de Evangelische Ge meenschap. Zo brengt broeder Theo de harte lijke groeten over van zuster van Damme, die enige weken geleden bij een val gewond raakte aan haar been. „Het is niet gebroken, maar er zitten wel scheurtjes in." Iemand uit de zaal biedt aan om de zuster, die volgende week 85 wordt, een bloemetje te brengen. Ook wordt er op verzoek gebeden voor Marco, die in een af kickcentrum zit. En volgende week gaan Jaap en Laurie trouwen. Iedereen is welkom. „Wie mag ik uitnodigen voor een lied?" vraagt broeder Theo. „Nummer 556!" roept iemand uit de zaal. Zonder aarzelen zet de toetsenist de eer ste tonen in. Hij kent duidelijk alle 915 liederen uit het boek 'Glorieklokken, liederen voor so lo en samenzang' foutloos uit het hoofd. Na de huishoudelijke medede lingen is het tijd voor het echte werk: broeder Faber houdt zijn 'preek van de week'. Faber werkt als documentalist voor de Evan gelische Omroep en preken is naar eigen zeggen zijn hobby en roeping. Hij preekt dan ook le vendig, boeiend en vol overtuigingskracht. Het spat van de preekstoel. Aan de hand van het verhaal van Maria's onbevlekte ontvangenis (Lucas 1:20) gaat hij in op het thema 'Gelooft u alles wat er gezegd wordt?' „Theologen van nu zeggen: onbevlekte ont vangenis? Wat een onzin, we weten in de een entwintigste eeuw wel beter dan dat Jezus uit een maagd is geboren. Maar gelooft u in de woorden van mensen of in de woorden van God?" Faber pleit ervoor om ook in deze tijd onvoorwaardelijk in Gods woord te blijven ge loven. „Ja, ik ben een fundamentalist en ik ge loof in een onbevlekte ontvangenis. God kan fantastische dingen doen, al snap ik er geen snars van." Uit de zaal klinkt een spontaan Amen! Het 'onbevlekte denken', het geloof in wonde ren, is volgens Faber aan het verdwijnen en dat vindt hij jammer. „Tegenwoordig kunnen mensen ook zelf bepalen wanneer ze een kind krijgen. Maar ondanks dat is elk kind is nog steeds een wonder. Vorige week kreeg ik een geboortekaartje. 'Made in heaven' stond erop, 'gemaakt in de hemel'. Dat is mooi." Rood voor Groen. Enige jaren geleden nam wat ik noem "een ethische bevlieging'' bezit van de heer H. Groen, welge steld bewoner van Amster dam. Tegenover NRC handels blad verklaarde hij in een in terview dat hij wel iets voor zijn stad wilde doen. Hij meld de dit ook aan zijn partij, de WD, en waarvoor de gemid delde wethouder jarenlang in zijn partij op allerlei wijzen ac tief moet zijn, van uiterst links tot uiterst rechts, werd de heer Groen in de schoot geworpen: hij werd benoemd tot wethou der. Dat aan een wethouder schap ongeschreven regels verbonden zijn had de heer Groen zich kennelijk niet ge realiseerd. Na twee jaar was zijn wethouderschap niet meer houdbaar. Zijn eigen partij liet hem vallen. Waar wordt dat nog vertoond? Beste bewijs dat zijn verklarend ver haal niet goed genoeg was. Ik besef dat mijn mailtje niet origineel is. Maar bij het lezen dat ook Cees Waal kandidaat was voor de burgemeesters post was ik werkelijk geschokt. Ik ken hem als een zeer integer persoon, met veel bestuurlijke ervaring. Hij zou een uitste- Wat nu? Voor mensen, die wat voor de gemeenschap willen doen, bovendien volkomen onafhankelijk zijn, zijn er ge noeg organisaties die maar al te graag gebruik maken van hun diensten. En zo was er in de "buitenwijk" Almere van Amsterdam een grote sportin stelling, Omniworld, die popu laire Harry intussen wel wilde hebben. Helaas was ook hier de pret binnen niet al te lange tijd voorbij. Reden? Ongeveer dezelfde als in Amsterdam. Volkomen onafhankelijke Har ry had geen moeite om op met proletarisch winkelen te verge lijken wijze met de financiën van de stichting om te gaan. Toen kwam de Koninklijke Nederlandse Atletiek Unie in beeld. Ook hier zag men zich genoodzaakt voor Harry een betere te zoeken. De reden is weer te gênant voor woorden! Men zou veronderstellen dat hierna voor de heer Groen de kende burgemeester zijn. Hoe haalt die benoemingscommis sie het in haar hoofd dat er verder geen geschikte kandi daten bij waren? En dan zelf een scharrelaar voordragen, met partijvriendjes de zaak be klinken, en het afgesproken haan gekraaid zou zou nu toch moeU dat ethische bevloj sen stelt, die voor 1 gaan. Helaas. Het 1 een goed verhaal b een van zijn ongeti wezige kwaliteiten Leiden met een de guur worden opge burgemeester? Wa zeggen tegen de wi komende ambtena der zijn bewind eei broodje steelt? Do< nog steeds hoog oj gen mensen, die tc geroepen worden, ele benoeming var Groen tot burgeme dit ambt omlaag. E ik ook burgemeest dere gemeenten ni referendum a kan toch gewoon r een malafide hand ik gewoon sprakelc

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 10