'Duurder kaartje is noodzaak voor NS' WTC Amsterdam is geen donker hol meer ECONOMIE 'We kunnen niet stoppen met vliegen' 18 Donkere dagen szw .nl Dan weet u het snel. >-10 Consumenten- 6471 prijsindex vergeleken met dezelfde maand van vorig jaar "I i| ;ste inflatie 39* ree jaar - De inflatie is in no- 4i8|op het laagste niveau in r terechtgekomen. De •n maand lagen de prij- irocent boven het ni- november vorig jaar. :e het Centraal Bu- ir de Statistiek gisteren 107I Het CBS noemt de da- 26| de inflatie in november len. In de maanden 31 jijen met oktober lag het 1 >r de prijsstijgingen 131ï,3 en 3,5 procent. In ok- •as het 3,4 procent. >|Bouw heeft "we voorzitter ■'in De vakbond FNV jest maandag Dick van 17f tot nieuwe voorzitter. 18aster (51) is nu vice- 1203Fr en wer^ sinds 1982 95pnd. Hij kreeg bekend- 762j onderhandelaar voor i9»v-CAO. Van Haaster 66|e opvolger van Roel de 44ie in april met pensioen 54 2t Vries is sinds 1993 7ijer van FNV Bouw. Sinds 4|pij ook voorzitter van de tionale Bond van Bouw- 3°°iarbeiders. Deze functie 55| vervullen. 7|jlVings begint st op Londen 12: 235D - De nieuwe Neder- 1 ^luchtvaartmaatschappij ie,48)gs begint volgend na- 28t dagelijkse lijnvluchten 7j.elystad en Stansted bij Onlangs werd een be- f obstakel uit de weg ge- 44q: Luchtverkeersleiding 84ind besloot dat vliegveld 561 medio 2003 een eigen sleiding krijgt. 111 365 miljoen Indonesië ilijcton - Het Internatio- 4netair Fonds heeft een 572|an 365 miljoen dollar 74prd aan Indonesië. Vol- IMF-bestuur heeft de 159^ in Jakarta vorderingen Fbij het stimuleren van lomie, die zwaar te lij- }ft gehad onder de Azië- in 1997-'98. De Indone- jconomie groeit gestaag, l 67|tie blijft beperkt en het i*3gl- en investeringsklimaat 2.03, aldus het IMF. 3.00 2.87 pan bank 9saintinië weg B-50; aires - De baas van de 2'55^ bank van Argentinië, 3,60Pnanelli, heeft zijn ont- g ®gigeboden. Volgens de B,79feft de bankdirecteur ge- 7.57m de aanhoudende on- 7 met de minister van 7!8okische zaken over de *•*9 van de grote crisis in 5 80ti-Amerikaanse land. s!36nt Duhalde zou volgens gasbronnen in Buenos 7'ioferigens niet willen in- 5.oofen met het ontslag. Meer 3'gghelft van de 36 miljoen seinen leeft momenteel 5,i5e Ie armoedegrens. iighai krijgt 2.75 5,85 ?:|i sementspark 5,06 D,25pV 5.65jn J qqIai - Het Franse media- ^25p Vivendi Universal oog laten vallen op ren van een amuse- uölark in Shanghai. Vol- J7°lt gemeentebestuur van 3 ospoeiende Chinese me- j.25lzal het concern van- [ggintracten ondertekenen ?'5oinese partners. Vivendi '•55| parken in de VS en Ja- 35ie zijn geënt op bekende >!460od-films als Jaws en ),o0f parc Deze beproefde 334 esvolle formule zou Vi- ',7iju ook in China willen j°g|eren.Concurrent Walt )j 7 is bezig met de bouw --80| pretpark in Hongkong. 1 ooftover drie tot vier jaar -•ioj '.00 Hoogleraar vreest chaos in luchtvaartpolitiek Europa door Richard Mooyman leiden - De positie van de KLM is niet direct in gevaar door de re cente uitspraak van het Europese Hof over bilaterale luchtvaartver dragen met de VS. Maar de lucht vaartmaatschappij kan wel hin der ondervinden van de dreigen de luchtvaartpolitieke chaos in Europa. Dat zegt dr. Pablo Men- des de Leon, directeur van het In ternationaal Instituut voor Lucht en Ruimterecht van de Universi teit Leiden. Het succes van de KLM is mede te danken aan het 'open skies'- akkoord dat Nederland en de VS in 1992 sloten. Daardoor kregen de Nederlanders meer landings rechten op Amerikaanse lucht havens dan veel Europese con currenten. Door de samenwer king met Northwest Airlines groeide de KLM uit tot een grote vliegmaatschappij met veel transferpassagiers. De Europese Commissie wil echter af van bilaterale lucht vaartverdragen omdat die nade lig zouden zijn voor andere lid staten. Brussel wil voortaan voor de hele EU luchtvaartverdragen met niet-Europese landen af sluiten. Daarmee komt een ein de aan de voordelige uitzonde ringspositie voor Nederland en de andere landen die inmiddels een apart 'open skies'akkoord hebben met de VS. Na een door Brussel ingediende klacht heeft het Europese Hof bepaald dat de lidstaten geen bilaterale luchtvaartverdragen mogen afsluiten. Sommige des kundigen concludeerden dat de akkoorden niet meer geldig zijn, maar Mendes de Leon ziet geen onmiddellijke bedreigingen voor de KLM. „Het is nog lang niet zo ver dat de Europese Commissie bepaalt welke luchtvaartmaat schappij er van welke luchtha ven in Europa naar de VS vlie gen. Lufthansa vliegt voorlopig nog niet vanaf Schiphol naar Amerika." Wel maakt hij zich zorgen over de turbulenties in de wereld van het luchtvaartrecht. „Het is een chaotische situatie. De lidstaten weten niet waar zij aan toe zijn en de vliegmaatschappijen ook niet. De commissie wil dat de bilaterale akkoorden worden opgezegd, maar we kunnen na tuurlijk niet stoppen met vlie gen. Bovendien moeten de Amerikanen ook akkoord gaan. Ik zie dat voorlopig niet gebeu ren." Een groot luchtvaartverdrag tus sen de VS en de EU zou naar de mening van Mendes de Leon ongunstig kunnen uitpakken voor de grote Amerikaanse vliegmaatschappijen, die sinds de aanslagen van 11 september toch al diep in de problemen zitten. „De Amerikaanse minis ter van transport heeft onlangs nog gezegd dat de bilaterale ver dragen de basis blijven." Brussel moet eerst maar eens al le EU-lidstaten op één lijn zien te krijgen, zo stelt de luchtvaart professor. Dat zal volgens hem nog een hele klus worden. Daar naast ziet hij volop complicaties door de aanstaande uitbreiding van de EU met een aantal Oost- Europese landen. Maar op zich vindt Mendes de Leon het een goede zaak dat er één lucht vaartverdrag komt, mits dat zorgvuldig wordt geregeld. In de toekomst zou de KLM dan niet alleen vanaf Schiphol naar de VS kunnen vliegen, maar ook vanuit pakweg Parijs of Frank furt. Air France en Lufthansa zouden op hun beurt Schiphol kunnen gaan gebruiken voor Amerikaanse vluchten. Daarmee zou er voor het eerst sprake zijn van min of meer vrije concur rentie. Mendes de Leon denkt overigens niet dat het daarmee zo'n vaart zal lopen. „Bij vluchten binnen Europa is dit al mogelijk. Maar de KLM is ook niet van bij voorbeeld Ham burg naar Milaan gaan vliegen. Ik verwacht ook niet dat de KLM snel vanaf Frankfurt naar de VS gaat vliegen. Eerst moet je daar maar 'slots' (een tijdstip voor de start of landing, red.) zien te krijgen. En dan moet je daar personeel stationeren en de ca tering regelen. Dat is een hele kostbare operatie." Een positief effect van een Euro pese aanpak is volgens Mendes de Leon dat grensoverschrijden de fusies mogelijk worden. Eer der liep een fusiepoging van de KLM met British Airways stuk omdat duidelijk werd dat de Ne derlandse vliegmaatschappij dan de aan nationaliteit gebon den landingsrechten in het bui tenland zou verliezen. Mendes de Leon verwacht niet op korte termijn een nieuwe fu siepoging, hoewel er de laatste tijd intensief met Air France over samenwerking wordt ge sproken. „Het is nu nog te vroeg om aan te sturen op een fusie of overname. Ik verwacht dat het nog zo'n drie tot vijfjaar zal du ren voordat er in Europa vol doende helderheid zal zijn. Maar voorlopig kan de KLM op eigen benen verder, want de luchtvaartmaatschappij zit goed bij kas." Nederland houdt vast aan verdrag Staatssecretaris Schultz van Haegen (luchtvaart) voelt er niets voor om het luchtvaartverdrag met de VS op te zeg gen. Eerst moet er volgens haar een einde komen aan de 'chaos in de Europese luchtvaartpolitiek'. Schultz zei dat in Brussel tijdens een vergadering van de Europese Transportraad. De Europese Commissie wil dat de EU- lidstaten hun aparte luchtvaartverdragen met de VS op zeggen, maar volgens de staatssecretaris zal Nederland dat niet doen voordat Brussel een doordacht plan heeft gepresenteerd. Brussel wil de luchtvaartonderhandelin gen met Amerika namens de gehele EU voeren, maar veel lidstaten voelen daar niets voor. door Dylan de Cruijl utrecht - Het was deze week weer eens raak voor de nieuwe topman van de Nederlandse Spoorwegen, Aad Veenman (55). Hij stond vast in de file. Kon geen kant op, behalve de afrit nemen. „Ik zeg tegen mijn chauffeur: 'Zet me maar af op het station. Ik reis wel verder met de trein'." In zijn eerste interview als presi dent-directeur van de NS lijkt Veenman een boodschap kwijt te willen: geen afstandelijkheid, maar betrokkenheid bij perso neel en reizigers. De verbazing over Veenman als nieuwe top man van de NS was groot toen hij in de zomer officieel werd gepresenteerd. De bestuurs voorzitter van Stork, internatio naal fabrikant van machines, luchtvaartonderdelen, textiel- printers en slachtlijnen was een vreemde in de vervoerswereld. Hij werd aangeduid als een techneut, terwijl de NS'ers zaten te wachten op een betrokken warme persoonlijkheid. Veenman was de kritiek toen al voor. Nu hij een maand in dienst is, legt hij daar nog stevi ger de nadruk op. Hij bestuurt de NS niet vanuit zijn kantoor. „Ik wil zien hoe de spoorwegen werken. Ook in de spits, ook na een heel vervelende storm in de herfst als er verkorte treinen rij den, of met een aangepaste dienstregeling." Zijn taal sluit aan bij de werk wijze van zijn bewierookte voor ganger, interim-topman Karei Noordzij. Onder leiding van Noordzij werd de rust in het be- door Alex Bogers Amsterdam - De metamorfose is compleet. Van een donker in zichzelf gekeerd gebouw is het WTC Amsterdam getransfor meerd tot een oase van licht Het is nu ook meteen duidelijk dat je het pand in kunt, waar het eerst een onneembare vestiging leek. De aankleding is verfraaid door beton te vervangen voor hout en staal. „Het was nodig," legt Rolf Wolbers uit. Hij is be trokken bij het werven en tevre den houden van huurders. „We kregen van de huurders signalen dat het pand een beetje uit de tijd raakte." Ondanks het feit dat het WTC nog maar in 1985 is geopend werd het wat ouderwets. De ei sen van het bedrijfsleven veran deren. En de locatie, de Zuidas (het gebied rondom het zuide lijk deel van de ringweg Amster dam), is door de hoofdstad aan gewezen als groeiparel voor het internationale bedrijfsleven. ABN Amro, ING Groep en gere nommeerde advocatenkantoren hebben er nieuwe hoofdkanto ren gebouwd en het is de be doeling dat er de komende jaren nog zo'n 1 miljoen vierkante meter kantoorvloer en eenzelfde hoeveelheid woonruimte bij komt. Aan die plannen wordt voorlo pig niet getornd. Ook al is óók aan de Zuidas de verslechtering van de economie voelbaar en zichtbaar. Ook hier staan verdie pingen leeg en prijken er 'Te Huur'-borden aan de gevel. De plannenmakers in Amsterdam gaan ervan uit dat bedrijven hun nieuwbouwplannen alleen tijdelijk uitstellen en zeker niet afstellen. Directeur Jerry Groenewegen wil dan ook niet horen van een verkeerde timing om het WTC fors uit te breiden. Met de ver bouwing en de nog lopende nieuwbouw heeft het WTC 60.000 vierkante meter nieuwe kantoorruimte in de aanbieding: een verdubbeling ten opzichte van een jaar of vier geleden. Groenewegen zegt dat hij meer moeite moet doen om de be schikbare ruimte te verhuren. Waar het WTC vier jaar geleden een wachtlijst hanteerde, moet de huisbaas nu op zoek naar nieuwe huurders. De nieuwe kantoorruimte is bijna helemaal verhuurd maar in het oude ge deelte van het pand loopt het wat moeizamer. „We hebben wel wat leegstand maar aan de huurprijzen wordt niet ge- Het WTC aan de Zuidas in Amsterdam is van binnen en buiten gemoderniseerd. Foto: GPD/Phil Nijhuis (advertentie) nieuwe bedragen voor deropvang? tomd", aldus Groenewegen. Het WTC richt zich op een an der soort bewoners dan de bou wers van andere grote torens op de Zuidas. In het WTC is al ruimte te huur vanaf 27 vierkan te meter. Bedrijven die ruimte huren in het WTC willen vaak alleen een representatief kan toor hebben. Ze willen laten zien dat ze aanwezig zijn in Ne derland en proberen zo vooral hun producten te verkopen, ze tasten als het ware de markt af. Er huizen geen afdelingen die zich bezighouden met salarisad ministratie of financiering. De aanslagen met vliegtuigen op de WTC-torens in New York op 11 september vorig jaar hebben niets met de verslechtering van doen, zegt Groenewegen. „Dat was een aanslag op Amerika, niet op de WTC-organisatie," zegt hij fel. In 2004 moet het hele complex in Amsterdam af zijn. Of dan al le kantoorruimte verhuurd is niet te zeggen. Wel is de Amster damse vestiging dan, net als nu, het grootste WTC in de wereld. Dat is het trieste gevolg van de in New York en het verdwijnen van het boegbeeld van de organisatie: de Twin To wers. (advertentie) Wat moet u volgend jaar weten over reïntegratie van arbeidsongeschikte werknemers? I Mlnirteró vu, Sociale Zaken Aad Veenman. Foto: GPD/Jaap de Boer drijf enigszins hersteld en kwam er een alternatief voor het geha te 'rondje om de kerk'. Het sindsdien ontstane vertrou wen wil Veenman verstevigen. En wat betreft het CAO-conflict waardoor eind deze maand ac ties op het spoor dreigen? Daar komen de partijen ook wel uit, meent hij. „Maar ook al ligt er nu een ultimatum, ons loonbod blijft op tafel liggen." CAO-conflict of niet, zijn missie blijft: herstel van vertrouwen. Niet alleen tussen personeel en directie, maar ook tussen reizi ger en NS. Vorig jaar legde het conflict over het 'rondje om de kerk' de spoorwegen volledig lam. En na de herfststorm ont wrichtten herfstbladeren de dienstregeling. Het besluit om diep in de dienstregeling te snij den lokte een storm van kritiek uit. Honderden treinen stonden met 'vierkante' wielen stil en de overgebleven treinen zaten bomvol. Oorzaak van alle kritiek? „Het hoge verwachtingspatroon van de reizigers", analyseert Veen man. Hoewel er twee miljard euro in nieuw materieel is geïn vesteerd, zijn die treinen nog lang niet allemaal binnen. Dus waren er nog steeds te weinig treinstellen om die enorme te genvaller op te vangen. „In die omstandigheid weten we dat we niet kunnen voldoen aan de te rechte wensen van de reiziger." Toch zullen de NS niet afzien van de prijsverhoging van het treinkaartje. Het geld is nodig is nodig voor nieuwe investerin gen, zegt het bedrijf. En om uit de rode cijfers te komen. „De NS moeten een gezonde be drijfseconomische basis heb ben. Wat er met de prijs van de treinkaartjes gebeurt is heel bij zonder. De Tweede Kamer heeft een besluit genomen om NS te verzelfstandigen en toch be moeien ze zich keer op keer met het bedrijf. Dat hoon niet." ECONOMIE WIJZER De Nederlandse economie prut telt voort Van een echte reces sie is geen sprake. Over het ge heel genomen staan we er beter voor dan pakweg tien jaar gele den. Toch is de stemming som ber en het gevoel van onbeha gen groot. Als het aan economen ligt, be perken we ons tot de cijfers. Of u nu politicus bent, zakenman, winkelier, werknemer of consu ment, u zou moeten koersen op de cijfers van economische groei, winst, inkomen, vermo gen en prijzen. Het aardige van de economie is juist dat het zo veel cijfers genereert. Iedere dag weer krijgt u nieuwe. Heeft u er niet genoeg, dan laat u weer wat berekeningen maken. Rationeel zijn zij die koersen op de cijfers. Althans dat zegt de theorie. Maar hoe nuttig cijfers ook mo gen zijn voor een indicatie van de stand van za ken, ze schieten al tijd tekort. Cijfers geven nimmer een volledig beeld. En daarom zijn we in werkelijkheid voor een belangrijk deel aangewezen op ons gevoel. Dat is jammer voor eco nomen want die gevoelens zijn moeilijk te verkla ren en nog moeilij ker te voorspellen. Onzekerheid blijft troef. Deze week nog moest ik als be stuurslid van een culturele instelling meebeslissen over de continue ring van de bedrijfsvoering. De tafel lag bezaaid met jaarreke ningen, prognoses en alternatie ve scenario's, maar toen het er op aankwam, konden we toch niets beter doen dan elkaar in de ogen kijken om te achterha len of we wel geloofden in een voortgang. De cijfers konden ons niet vertellen of het zou gaan lukken. De menselijke fac tor blijft moeilijk in te schatten. Dus kwam het aan op ons ge voel. Dat was even slikken. En wat het toeval doet, weet nie mand. Neem de accountantsbu reaus. Nog geen jaar geleden barstten ze van de plannen om hun consulting tak uit te brei den. Inmiddels zijn al die plan nen van de baan na de blamage van Arthur Andersen, het grote accountantsbureau dat mede door haar consulting activiteiten meegezogen werd in de onder gang van Enron. Dat was toeval. Geen cijfer dat dit had aangege ven. Daarom geeft het gevoel nu aan voorzichtig te zijn. De stemming waarin mensen handelen is dus belangrijk. Een optimistische stemming is goed voor de economie, een pessi mistische slecht. De barometer staat er momenteel niet goed voor. Worden mensen gevraagd naar hun inschatting van de ARJO KLAMER hoogleraar economie Erasmus Universiteit economische situatie het ko mend jaar, dan overheerst het pessimisme. Het consumenten vertrouwen dat het CBS bij houdt, steeg in oktober welis waar een paar punten, maar het vertrouwen ligt nog onder het niveau van 1993, het laatste dieptepunt. Waarom mensen zich zo slecht voelen, is onduidelijk. Natuurlijk vallen de cijfers van het afgelo pen jaar tegen - de winsten lo pen terug, het werkloosheids percentage loopt op, en de eco nomische groei hangt tegen de nul procent aan - maar zo erg is het ook weer niet gesteld met de economie. Het lijkt erop dat het onbehagen breder is dan puur economisch. Het lijkt dat het politieke onbe hagen dat zich uit in protest stemmen tegen het politieke es tablishment - met de opkomst van eerst de LPF en nu de SP - overslaat op de economie. Wat de oorzaak van dat algehele onbe hagen is, blijft een onderwerp van spe culatie. We weten het domweg niet. Want het is toch gek dat Nederlanders die zich wentelen in een ongekende wel vaart, zoveel onbe hagen ten toon spreiden. Zijn we soms ver wend geraakt? Ik hoor het vaak zeg gen. Mensen zou den een gespreid bedje willen. Ze worden kwaad wanneer de overheid het niet voor hen re gelt. Misschien geven de proble men met de veiligheid, de inte gratie van allochtonen alsook de problemen in de zorg en het on derwijs echt wel aanleiding tot de akelige gevoelens waarmee zovelen rondlopen. Of is het de komst van de euro, de onzekerhqj^ van de markt economie, de verharding van de samenleving, de verwarring van een overdaad aan keuzes? Ik vermoed dat het allemaal meespeelt. Kijk ik naar mijzelf, dan bemerk ik irritatie over de keuzes die ik steeds moet ma ken. Zijn het niet de verzekerin gen, dan is het wel het pensi oen, de telefoon, en nu weer de elektriciteit. Wat te doen? Heb ik wel de goede gegevens? Weet ik voldoende? En waarom lopen de managertypes met het geld weg en blijven mensen die be langrijk werk doen in de zorg en het onderwijs ondergewaar deerd? De economie zal weer bijtrek ken. De cijfers zullen ons weer manen tot rust en vertrouwen in de toekomst. Maar of daarmee het algehele onbehagen ver dwijnt, valt te betwijfelen. De wereld verandert en niet ieder een voelt zich daar goed bij.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 9