financiën tot ontslag BUITENLAND 'We zijn wel een beetje trots dat we dit kunnen' De stem van nieuwe generatie allochtonen Nederlandse olievegers voorkomen nog grotere milieuramp Müjardendans rond EU-uitbreiding gush dwingt minister Schoon schip in aanloop naar verkiezingen Irakezen zijn grootste groep asielzoekers Duitsers 3uit hun hemd3 gezet door Schroder Toren bij Bagdad België wil zijn kerncentrales gaan sluiten zaterdag 1 DECEMBER 2002 ma Ryder t taakstraf hills - De Amerikaanse yinona Ryder hoeft niet I wegens winkeldiefstal, kijgt wel een taakstraf uur en drie jaar voor- jk. Ook moet ze voor ing naar een psychia- e lip zoeken voor haar jblemen. Ryder moet s in totaal ruim 10.000 nltalen voor de schade jeft veroorzaakt. Tegen j voor de rechtbank in ^Hills drie jaar voor dijk geëist. De 31-jarige rerd vorige maand ln bevonden aan winkel de had voor ruim 5500 ""ln goederen gestolen en beschadigd. De rech- erop dat ze achter de Handt wanneer ze weer Ito: AP itten aanslag 'a gevonden J|a - De twee raketten je week in Kenya wer- vuurd op een Israëlisch rstoestel zijn gisteren 1 Volgens de politie gevonden op het ter ten maïsboerderij in uvan de havenstad ia. Bij een aanslag op lisch hotel nabij Mom men op dezelfde dag hensen om het leven. Ictielen werden gevon- len afstand van 10 tot teter van de plek waar 3t>n afgevuurd bij het l| van Mombasa. Een ra- niet geëxplodeerd en in de grond. De projec- :t zou gaan om SAM-7 misten eind novem- haar na hun doel. gedood ip Gaza door onze correspondent Henk van den Boom vilagarcia - Uiterst behoedzaam glijdt de olieveger Arcade de haven van Vilagarcia binnen. Alsof ze een kostbare lading ver voert. Vette slierten kleverige olie druipen van de romp. Het is twaalf uur 's nachts. Drie Spaanse operators staan het schip op te wachten alsof het familieleden thuisbrengt die lang geleden zijn geëmigreerd. „Zo voelt het ook wel een beetje", zegt een van hen. „U weet niet half hoe belangrijk het voor ons is, dat deze schepen ons hel pen." Even later, in de kraakheldere kombuis van de Arcade, bevestigt Michiel Visser, de 35-jarige leider van het oliebestrij- dingsteam wel 'een beetje trots' te zijn op hun reddingswerk. „De mensen zijn enorm dankbaar. Het is ook zo stuitend om te zien hoe honderden vissers met hun kleine bootjes proberen de olie uit zee te plukken." Samen met de Rijndelta is de Arcade al tien dagen in touw om voor de Galicische kust de grote vlekken olie, afkomstig uit de gezonken tanker Prestige, op te rui men. In totaal hebben ze zo'n 9 duizend ton opgezogen. De Arcade heeft vier ladingen van elk 9 honderd ton aan wal gebracht. De capa citeit van de Rijndelta is wat groter. Deze laatste is een particulier schip, terwijl de Arcade onder de vlag van Rijkswaterstaat vaart. Volgens Visser wordt het opruimings- werk elke dag moeilijker. De eerste dagen waren het mooie aaneengesloten en vloeibare plassen. Nu zijn het kleinere schollen van een teerachtige substantie, die moeilijk zijn op te zuigen. De pom pen lopen erop vast. Onder het praten laat Visser videobeel den zien van de afgelopen dagen. De ca mera blijft lang gericht op een dolfijn, die keer op keer z'n neus door de dikke olie- plak probeert te duwen. Gedesoriënteerd geeft het dier zijn pogingen op. „Hij zal wel gestikt zijn," zegt de oliebestrijder zachtjes. Visser weet niet hoe lang het werk voor de Spaanse kust nog zal duren. „Ik heb de indruk dat de olie die op zee drijft minder wordt. Maar je kunt het moeilijk voorspellen. Nu het wrak van de Prestige toch blijkt te lekken, kan het best weer langer gaan duren. Bovendien zijn de schepen afhankelijk van het beleid van de Spaanse regering. Elke ochtend krijgen de Arcade en de Rijndelta de plaats opgegeven waar ze die dag moeten vegen. Dat bepaalt het crisis team dat onder leiding staat van vice- premier Mariano Rajoy. Deze laat zich adviseren door de rapporten van de vliegtuigen die voortdurend vluchten maken boven het rampgebied. De afgelo pen dagen hebben de Nederlandse olie vegers gewerkt voor de grote riviermon dingen in het zuidelijk deel van Galicië, dicht bij de Portugese grens. Volgens Visser is aan alles te merken dat Spanjaarden niet zijn voorbereid op dit soort rampen. „In Nederland hebben we een scenario, waarbij we in staat zijn om bij een ramp, waarbij 30 duizend ton olie vrijkomt, in drie dagen 15 duizend ton op te vegen." Volgens de schattingen van de Spanjaar den heeft de Prestige tot nu toe 20 dui zend ton olie verloren. Ruim 50 duizend ton zit nog in het wrak, dat op 3600 me ter diepte ligt. Als dat allemaal vrijkomt, is er nog veel werk te doen voor de Nederlandse olie- bestrijders. Frankrijk maakt zich op voor strijd tegen olie Frankrijk heeft gisteren de maatregelen opgevoerd om de zuidwestkust te bescher men tegen olievervuiling als gevolg van het zinken van de tanker Prestige vorige maand voor de Spaanse kust. De Franse minister van milieu, Roselyn Bachelot, waar schuwde dat de vervuiling begin volgende week de Frans-Baskische kust kan hebben bereikt. De olievlek ken bevinden zich op 120 ki lometer uit de Franse kust en verplaatsen zich met de hui dige windsterkte met onge veer 30 kilometer per dag, al dus een functionaris van de zee-autoriteiten in Brest. De Franse autoriteiten waar schuwen dat het olietapijt uiteen kan vallen in duizen den kleinere vlekken met een doorsnee van soms niet meer dan twee meter. Hier door bestaat de kans dat de vervuiling zich verder uit breid tot de Britse kust. brussel/gpd - De slotonderhan- delingen over de uitbreiding van de Europese Unie zijn ontaard in een financiële veldslag. Vier van de tien nieuwkomers eisen meer geld en hogere graan- en melkquota waarvoor de EU een prijsgarantie geeft. Met name de keiharde opstelling van Polen roept veel irritatie op bij de hui dige EU-landen. De Deense premier Rasmussen, die momenteel de EU voorzit, maande de kandidaat-lidstaten hun verlangens te matigen. Zonder namen te noemen waar schuwde hij dat dwarsliggers wel eens helemaal uit de boot kunnen vallen. Die zouden dan niet in 2004 maar pas later tot de EU kunnen toetreden. Eind volgende week moeten de Europese regeringsleiders een akkoord bereiken met tien Mid den- en Oost-Europese landen over hun EU-lidmaatschap van af 2004. Rasmussen heeft inmiddels een nieuw bod op tafel gelegd, wat de neerkomt op 1,6 miljard euro extra voor de tien in de periode 2004-2006. Daarnaast voorziet het voorstel in verhogingen van de melk- en graanquota. „Maar daarmee is de koek echt op", al dus een Deense diplomaat. Ver schillende lidstaten, waaronder Nederland en Duitsland, menen al langer dat Rasmussen zich te vrijgevig opstelt. De ontknoping van de financië le koehandel wordt niet voor de EU-top van eind volgende week in Kopenhagen verwacht. Rasmussen wilde naar verluidt een 'slikken-of-stikken'-bod op tafel leggen. De maximale spe ling die hij volgens ingewijden nog heeft is een krappe miljard. Daarmee zou de uitbreiding in totaal 2,5 miljard euro duurder uitvallen dan de EU dit najaar had voorzien. Bij de Israëlische mili- atie donderdagnacht ichtelingenkamp in de jok zijn ook twee Pales- jdewerkers van de Ver- jaties om het leven ge- «Dat maakte een woord- f an de VN-organisatie fcstijnse vluchtelingen ■gisteren bekend in Ge ltotaal kwamen tien |om het leven in het -amp. Meer dan twintig braakten gewond. Een jjewerkster verloor het jor granaatscherven, j£ tweede toen zijn huis Troffen door een Israëli et. Israël verklaarde la- 1e actie gericht was te- löristische doelen en in- juur'. lce rechten T homoparen De Britse Labourrege- het geregistreerd part- j) in te voeren voor ho- ji. Staatssecretaris van taken Barbara Roche zei ^C-radio dat de Britse T komende zomer met (jkorrtt. Homostellen in .rittannië hebben op het Jan erfenissen, pensioe- tyotheken en immigratie lelfde rechten als ge- j paren. Londen kent al geregistreerd partner- inaar die verbintenis Teen rechten met zich washington/ap-gpd - De Ameri kaanse minister van financiën Paul O'Neill en economisch advi seur Larry Lindsey van het Witte Huis hebben gisteren op verzoek van president George Bush hun ontslag ingediend. Het aftreden van de twee heeft volgens bronnen in het Witte Huis te maken met Bush' voor uitzichten op herverkiezing in 2004. Bush' adviseurs zijn bang dat de economische malaise hem veel stemmen gaat kosten. Zij hopen met de vervanging van O'Neill en Lindsey het ver trouwen te herstellen. Het nieuws over het ontslag van O'Neill en Lindsey volgde giste ren op dat over tegenvallende werkloosheidscijfers. Bedroeg de werkloosheid in ok tober nog 5,7 procent, in no vember was dat 6,0 procent - het hoogste niveau in bijna ne gen jaar. O'Neill is het eerste lid van het regering Bush dat opstapt. „Het is een voorrecht geweest de na tie in deze uitdagende tijden te mogen dienen", schreef O'Neill in zijn korte ontslagbrief aan Bush. „Ik bedank u voor die kans." Zijn plotselinge vertrek en te genvallende werkloosheidscij fers deden gisteren de financiële markten opschrikken. Direct kwam een verkoopgolf van dol lars op gang, waardoor de euro snel meer dan een dollarcent in De Amerikaanse president Bush en zijn minister van financiën O'Neill in betere tijden. Het ontslag van de minister viel samen met stijgen de werkeloosheidscijfers in de VS. Foto: Reuters/Archief waarde steeg. Ook op Wall Street was sprake van een schrikreactie, maar zowel dollar als aandelenkoersen herstelden zich later op de dag enigszins. De werkloosheidscijfers waren slechter dan analisten hadden gedacht. Amerikaanse bedrijven blijven werknemers ontslaan en er worden minder banen gecre- eerd. O'Neill is sinds zijn benoeming, bijna twee jaar geleden, steeds controversieel geweest. De oud topman van aluminium-gigant Alcoa trad weinig diplomatiek op en nam geen blad voor de mond. Hij had geen goede rela tie met het Amerikaanse con gres, beledigde Wall Street met een denigrerende opmerking richting analisten van zaken banken, en kritiseerde soms het beleid van het Witte Huis, zoals het optrekken van handelsbar rières ter bescherming van de Amerikaanse staalindustrie. Ook de verhouding tot Brazilië kwam onder druk na uitspraken van de Amerikaanse bewindsman. genève/rtr - Irakezen die religieuze en politieke on derdrukking in hun land ontvluchten, vormen nu de grootste groep asielzoe kers in de geïndustriali seerde landen. Zij hebben de Afghaanse vluchtelin gen van de eerste plaats op de ranglijst verdreven. Dat hebben de Verenigde Naties gisteren bekendge maakt. In de eerste negen maan den van dit jaar hebben bijna 429.000 mensen asiel aangevraagd in 29 rijke landen. Dat is een daling met 4 procent ten opzich te van dezelfde periode vorig jaar, zo meldde de VN-vluchtelingenorgani satie UNHCR. Volgens woordvoerster Jennifer Clark komt de daling voor al doordat het aantal Af ghaanse aanvragen met 48 procent afnam. De cijfers van de in Genève gevestig de organisatie gaan over asielaanvragen in Europa, Noord-Amerika, Australië, Nieuw-Zeeland en Japan. Irakezen, vermoedelijk vooral Koerden, waren goed voor 36.282 aanvra gen, gevolgd door mensen uit de Federale Republiek Joegoslavië (24.330) en Turkije (21.676). Afghanen zakten met 20.460 aanvra gen naar de vierde plaats, nu hun land onder een overgangsregering werkt aan stabilisatie na decen nia van oorlog. Samara'a - Terwijl hun land bezocht wordt door VN- wapeninspecteurs en de dreiging van een oorlog met de VS nog lang niet voorbij is, gaat het dagelijkse leven in Irak gewoon door. Hier beklimmen Irakezen de Malwiyeh ('de spiraal'). Deze toren in de heilige stad Samara'a 100 kilometer ten noorden van Bagdad, wordt aan het einde van de Ramadan door duizenden Irakezen bezocht. Foto: Reuters/Suhaib Salem door onze correspondent Wierd Duk Berlijn - De teller stond gister middag op 32.669. Zoveel over- en onderhemden heeft de Duit se bondskanselier Gerhard Schroder de afgelopen dagen op het Kanzleramt in Berlijn in ont vangst mogen nemen. Wat be gon als een e-mail oproep van één verontwaardigde burger, die zich ergerde aan de belasting verhogingen van Schröders nieuwe rood-groene kabinet, is uitgelopen op een massale en met veel publiciteit omgeven protestactie. Het Duitse volk levert als sarcas tisch kerstcadeau bij de bonds kanselier zijn 'laatste hemden' in. Dit is alles wat er overblijft als de regering doorgaat de kie zers financieel uit te kleden, is de achterliggende boodschap. „Verdere belastingverhogingen zijn niet nodig, want meer heb ik niet", schreef een hemden zender. Aanstichter van de uit de hand gelopen ludieke actie is Christi an Stein (36) uit Schwerte. Na dat de regering een aantal las tenverzwaringen bekend had gemaakt besloot Stein een ket tingbrief op internet te zetten. „Die willen werkelijk ons laatste hemd hebben. En dat kunnen ze hebben! Doet allen mee! Ie dereen heeft wel een hemd dat ie niet meer gebruikt." Dat was een dag of tien geleden. Inmiddels is Stein hard op weg een bekende Duitser te worden. Hij wordt dagelijks door kranten en radio- en tv-stations geïnter viewd, trad al op in politieke talkshows en krijgt van alle kan ten bijval. De frustratie over de slechte economische situatie in Duitsland en het vermeende ge brek aan daadkracht van Schrö ders regering zit diep bij de be volking. De ironische 'Steuers- ong', waarin imitator Elmar Brandt de kanselier op de hak neemt als een grijpende en graaiende belastinginner, staat één op de Duitstalige hitparade en op internet struikel je over de Schröder-grappen. De kanslier is duidelijk geïrri teerd over al die volkse protes ten. In een fel Bondsdag-debat reageerde hij deze week woe dend op oppositiewoordvoer ders, die volgens hem het land bewust in een slecht daglicht stellen. Uit tamelijk onverdachte hoek krijgt de SPD-kanselier echter nieuwe kritiek. In een uit gebreid, 24-pagina's dik dossier neemt het Britse politiek-econo- mische weekblad The Economist in zijn nieuwe uitgave de toe stand in Duitsland onder de loep. Conclusie: het land staat er slecht voor en Gerhard Schroder is niet de juiste man op het juis te moment. „Hij is een briljant tacticus, maar waar is zijn stra tegie?", vraagt het blad zich af. Schroder kan de berg hemden niet langer negeren. Hij sprak zich nog niet uit over de actie, maar het Kanzleramt maakte bekend dat de hemden cadeau zullen worden gedaan aan werklozen in Bielefeld. Die mo gen de kledingstukken daarna voor 0,99 cent per stuk verko pen. 1 je correspondente /hewissen pen - De arrestatie van Dyab Abou Jah- Jontroversiële leider van de Arabisch-Eu- .iga (AEL), was afgelopen dagen voorpa- jws in België en de rest van Europa. On- jeft de AEL aangekondigd ook in Neder- *1 afdeling te willen beginnen. Waar JLiga vandaan? En, hoe gevaarlijk zijn de ijlden van Jahjah eigenlijk? >u Jahjah (31) is de voorbije weken :id tot een BV, een Bekende Vlaming, il één met een twijfelachtige reputatie, d naar eigen zeggen bij Hezbollah en le dagen in de cel voor zijn aandeel in 1, vorige week, in Antwerpen na de >p een 27-jarige Marokkaan. Zijn me ers zien in de arrestatie het bewijs dat sche politiek er op uit is de AEL en itroversiële leider monddood te ma- ijah, die zich na zijn vrijlating strijd- lan ooit toonde, is een martelaar, iegenoten aan de Université Catholi- que de Louvain - Jahjah werkt er enige tijd op de faculteit politieke wetenschappen - vallen echter van de ene verbazing in de andere. „De problemen van migrantenjongeren interes seerden hem in het geheel niet", beweert een oud-studiegenoot onlangs in de krant De Mor gen. „Hij kreeg ooit een bijbaantje aangeboden als straathoekwerker, maar hij bedankte er vrien delijk voor. 'Ik heb wel wat anders te doen dan me met Arabieren bezig te houden', zei hij. En hij was een agnost. Hij deed niet aan de rama dan en hij bad niet. Hij pochte er zelfs over dat hij in Libanon naar een katholieke school is geweest. Echt, zijn vroegere medestudenten begrijpen niet hoe ze zich zo hebben kunnen vergissen." De AEL werd in februari 2000 door Jahjah op gericht als al-Rabita, maar die naam wordt na de aanslagen van 11 september veranderd in AEL. De CIA had de organisatie op de zwarte lijst geplaatst. De Liga laat in juni 2001 voor het eerst van zich horen, als 23 overlevenden van het bloedbad in de Palestijnse vluchtelin genkampen Sabra en Shatila bij het Brusselse gerecht een aanklacht indienen tegen de Israë lische premier Ariël Sharon. Jahjah tolkt voor één van hen. De nabestaanden beschuldigen Sharon ervan dat hij als toenmalig minister van defensie mede-verantwoordelijk was voor de slachtpar tij die tien jaar geleden werd aangericht in de twee vluchtelingenkampen in Libanon. Bij de moordpartijen in Sabra en Shatila vielen naar schatting achthonderd doden. Met de aan klacht haalt de Liga de krantenkoppen in bin nen- en buitenland. Ten onrechte, beweert de liberale senator Vin cent van Quickenbome nu. „Het zijn die 23 mensen die de klacht hebben ingediend, en niet de AEL. Die probeerde zich daar achteraf alleen maar populair mee te maken bij jonge allochtonen." Volgens Van Quickenbome heeft de AEL de zaak-Sharon misbruikt om in het Midden-Oosten fondsen te werven voor de omstreden beweging. De financiering van de AEL boeit Justitie in België mateloos. Waar haalt Abou Jahjah, een werkloze student politicologie, het geld van daan voor zijn propagandamateriaal? De fisca le opsporingsdienst hoopt het antwoord te vinden in de talloze documenten die in beslag zijn genomen bij een huiszoeking in de wo ning van Jahjah, vorige week donderdag. Het gerucht gaat dat het ontmaskeren van de fi nanciers van de AEL de ware reden is waarom Jahjah werd gearresteerd. Justitie kreeg zo rus tig de tijd om in het Deumse appartement van de AEL-voorman rond te neuzen. De 'doorbraak' van de AEL volgde in april van dit jaar. Een pro-Palestijnse betoging in Ant werpen ontaardde in rellen toen migranten jongeren wilden oprukken naar de Antwerpse diamantwijk. Een volgende betoging werd door burgemeester Leona Detiège verboden. Maar Jahjah stapte naar de rechter en vond het gelijk aan zijn kant. En oogstte daarmee bewondering. Het imago van de welbespraak te allochtoon die zegt waar het op staat en de Belgische politiek én het Belgische strafrecht op z'n duimpje kent, was gevestigd. Vanaf dat moment zou Jahjah nog vaak van zich laten horen. Hij pleitte voor de erkenning van het Arabisch als vierde landstaal, en riep dat 'de tijd van brave allochtoon voorbij is'. Op de website van de AEL werd gesproken over een nieuwe lich ting allochtonen. „Een generatie die geen couscous-avonden organiseert maar betogin gen. Een generatie die geen dankbaarheid, maar woede voelt wanneer men een deel van haar rechten toekent en een ander deel ont kent. Een generatie die zeer goed weet datje rechten niet krijgt maar afdwingt." De stem van die nieuwe generatie is 'broeder' Abou Jahjah. Hij organiseerde 'burgerpatrouil les' in Borgerhout 'om onze jongeren te be schermen tegen mogelijk misbruik en geweld door de politie'. Het duurde niet lang of Jahjah krijgt een aanklacht aan zijn broek wegens ra cisme. Op de website van de AEL werd Ant werpen omschreven als 'een stad waar bendes Sharon-aanhangers, die bestaan uit zionisti sche fanatiekelingen, de wet dicteren'. Jahjah was niet onder de indruk. En ook zijn arrestatie lijkt hem weinig te hebben gedaan. Jahjah blijft volhouden dat hij de jongeren niet heeft opgehitst, maar juist geprobeerd heeft de gemoederen te bedaren. Hij weet zich ge steund door prominente Belgen als schrijver Tom Lanoye, publicist Ludo de Witte en Tarik Fraihi, voorzitter van het jongerencentrum 'Centrum West' in Molenbeek. Zij betichten de Belgische regering ervan de AEL vogelvrij te hebben verklaard, en uit te zijn op een verbod van de organisatie. Jahjah gaat intussen stug verder. Hij wil de po litiek in. De AEL neemt, als het aan hem ligt, volgend jaar met een eigen lijst deel aan de parlementsverkiezingen en aan de gemeente raadsverkiezingen in 2006. brussel/anp - België slapt af van kernenergie. Het parlement heeft gisteren besloten dat de twee kerncentrales van het land dicht moeten zodra ze veertig jaar oud zijn. Nieuwe centrales komen er in principe niet meer bij, tenzij er een economische noodzaak is. Dit resultaat betekent een over winning voor de groene partij en, die in België in de regering zitten. In België komt bijna 60 procent van de elektriciteit uit de kerncentrales. De centrale in Doel, tussen Ant werpen en de Nederlandse grens bij Zeeuws-Vlaanderen, gaat in 2015 deels dicht en in 2025 helemaal. De installaties in Tihange (tussen Namen en Luik) gaat ook in 2025 dicht. Overigens blijft een centrale die bestemd is voor wetenschappe lijk onderzoek in Mol (onder Turnhout) wel open.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 7