Dok de doden praten s mee m Suriname H BINNEN-BUITENLAND Profiteurs van Pim: hoe de LPF geplunderd werd Twintig jaar na Decembermoorden is het nog wachten op berechting IAÏ PS: j ÜJ| Iran van den Brand t is het precies twintig jaar n dat in Suriname vijftien Tsf staande burgers om het irerden gebracht. De De- smoorden zijn gepleegd ■ftet militaire regime van ^uterse. Van berechting is niet gekomen. „En dat Je moordenaars zo zijn 1/vijzen." erby, de vorig jaar overle- 4 ^bondsman, zegt: „Ze h 0 naar boven bij Bouterse. KG3iensen werden dus met en schreeuwen en toe- n daar gebracht en eh, urde dus niet zo lang, r 1 hoorde je dus schoten, enfende schoten. Je le- ird bedreigd, want de ;CP gingen dood." itair Paul Bhagwandas, (fn de coupplegers, overle- 3uf1996, beweert: „Oké, ik 1 ^noord, maar Desi gaf op- voor alles. Hij wilde per- k de doodvonnissen uit- i |ji en bracht zelf twee n om: vakbondsleider Ri militair Rambocus." >y Horb getuigt, een an- lilitair en couppleger, in °lbod in zijn cel aangetrof- al(far men beweert opge- 3) aan het koord van zijn roek. „Hij (Bouterse-red.) in bajonet van Shag je en sneed Daal ermee. teigde bewusteloos te [n a. Hierop nam de bevel- 3 een pistool en schoot er- t had nooit gedacht dat se ooit zo tough kon 3L )EU kgenis y len kunnen niet worden Jrd, maar ze praten wel >e Suriname. Op band of in q<fck hebben ze hun getui- gfhtergelaten over de n_ partij die zich op 8 de- nl 1982 in Fort Zeelandia, ar^ribo, voltrok. Het regime jdjprmalig sergeant Desi 'erise rekende bij daglicht en Qonkerte van de avond af Ttien politieke en militaire [anders. erby had het zestiende 3Viffer moeten zijn, maar hij Rpdurende de executies op arfaak van Bouterse vrijge- clC)e vakbondsman heeft dgezwegen over het nationa Fred Derby werd gespaard bij de decembermoorden. Vorig jaar overleed hij. Foto: GPD/Edward Troon nier vernam ik, dat ik verhoord zou worden als de onderzoekers naar Nederland kwamen. Toen het zover was, heb ik duidelijk gemaakt dat ik het allemaal een beetje raar vond lopen." Hardjoprajitno, in Nederland werkzaam als ambtenaar, werd in augustus verhoord door Ramnewash. „Ik wilde zelf graag getuigen", vertelt hij. „Ik vind het goed dat er een onderzoek wordt ingesteld, ook om per soonlijke redenen. De nabe staanden hier kijken me toch nog steeds raar aan." Verdachten Tijdens zijn verhoor, zegt Hardj oprajitno, heeft hij meteen ge zegd 'dat ik geen antwoord zou geven op vragen over het gebeu ren zelf alvorens ik zou weten waarom ik verdachte was en wat er voor aanwijzingen waren'. „Ik heb duidelijk gemaakt, dat ik niks over de moorden kon zeg gen, omdat ik tevoren was weg gestuurd, naar de Memre Boekoe-kazeme. Daar zou een oefening worden gehouden. De commissie wilde precies weten wie de direct betrokkenen bij de gebeurtenissen waren. Maar hoe kan ik dat nou zeggen als ik er niet bij ben geweest." Niettemin zou Justitie over ge tuigen beschikken die Hardj oprajitno op de plaats van de Decembermoorden hebben ge zien. „Ik verwacht niet veel van het onderzoek, misschien hoor ik er wel niets meer van. Maar het beste zou zijn als er vervol ging komt. En duidelijkheid. Ik heb me bereid verklaard daar voor naar Suriname te komen", aldus de voormalige bloedbroe der, die in 1983 bij Bouterse in ongenade viel en kort in de ge vangenis zat. De commissie van Ramnewash heeft in Nederland verschillende verdachten, onder wie andere ex-militairen, alsmede getuigen verhoord. Tot die laatste catego rie behoort Eddy Wijngaarde, broer van het enige slachtoffer van de Decembermoorden dat over een Nederlandse nationali teit beschikte, de journalist Frank Wijngaarde. Hij is, zegt de getuige, niet al leen als nabestaande voor een verklaring genood. Maar ook als producent van de film 'The Pa ramaribo Papers', die handelt over het Suriname van begin ja ren '80. „Bij de vervaardiging daarvan hebben we nog eens het een en ander opgevangen. Daar wilde de commissie ook wat van weten." Executies Wijngaarde heeft naar eigen zeggen de sfeer ten tijde van de moorden moeten schetsen, de omstandigheden waarin de 'standrechtelijke executies' (zo als VN-rapporteur Amos Wako na onderzoek in '84 noteerde) vooralsnog straffeloos konden worden uitgevoerd. „Ik denk wel dat het tot een rechtszaak komt. Maar of het een gedegen behan deling wordt, dat betwijfel ik. Ik geloof dat er op het moment nog maar vier rechters functio neren in Suriname. Vorige maand heeft een van hen nog geweigerd om uitspraak te doen omdat het typelint van een grif fier op was. De omstandigheden zijn zo slecht, dat Suriname voor zo'n proces de steun van een internationale organisatie nodig heeft." Frustratie Gebeurt dat niet en loopt het geheel op een farce uit, dan 'zal het gevoel dat er geen rechts staat bestaat, het gevoel van grote frustratie blijven', zegt Wijngaarde. „In economisch opzicht wordt de dienst al uitge maakt door het criminele cir cuit." Datzelfde imago zal dan ook aan justitie gaan kleven. „Het moreel in Suriname is erg ingezakt, er is geen durf, geen initiatief meer. Alles heeft met elkaar te maken. Een fatsoenlijk proces zou hoop kunnen geven. En inderdaad, voor deze zaak is het nu of nooit." Dat meent ook Wilfred Liona- rons.Als het niet tot een proces komt, blijft er natuurlijk dat eeu wige trauma. Maar, en ook dat is waar, de belangstelling voor de Decembermoorden kalft af naarmate de generatie die er mee te maken had, uitsterft." Lionarons, uitgever van dagblad de Vrije Stem stond eveneens op de lijst van staatsvijandige figu ren, die door Bouterse en de zij nen was samengesteld. Hij was enkele dagen voor de Decem bermoorden evenwel voor een congres naar Miami afgereisd, hetgeen zijn redding betekende. Zijn drukkerij werd in brand ge schoten. De krantenman vluchtte naar Nederland en woont nog altijd hier. Ook hij werd gehoord in het onderzoek. „Ze vroegen maar. Wat is er gebeurd in de periode voor de December moorden? Had u een idee van de dreiging? Hoe wist u dat u vermoord zou worden?" Liona rons antwoordde en wacht nu af. „Ik ben teleurgesteld in het feit dat er nog steeds geen berech ting heeft plaats gehad. Men is er na twee jaar onderzoek nog niet in geslaagd om het voor de rechter te brengen. De zaak wordt nog steeds vertraagd, ver der en verder. En dat terwijl de moordenaars zo zijn aan te wij zen, ze zijn bekend. Maar er wa ren mensen bij de bloedraad van Bouterse betrokken, ook burgers, die nu nog een rol spe len: zij hebben slechts belang bij verder uitstel. Of president Venetiaan voldoen de een vuist maakt? Och, bij hem is de goeie wil er wel. Maar hij durft niet, hij durft niet eens een pink uit te steken. Die moed moet je wel hebben." 11 ng 2 Iwi 68 v.l seeet Vogels en Erwin Tuil 21IAG - Advocaten, interieur- JH-pers en vrienden, allemaal S ze zich tegoed gedaan Qkas van de LPF. De LPF r in amper zes maanden =to euro doorgedraaid. Die ;8|kening is betaald door de jnlfJe donateurs, de belas- taler en niet in de laatste Riji/oorzitter Ed Maas. 2verkers wisten wel weer anit het was als ze de Daim- v-1 Fortuyn zagen voorrij- Ij de Spaanse Kubus, het inpntoor in Rotterdam van Butler Herman kwam tvelop ophalen voor zijn Daarin zat 5000 euro in -Tten, de onkostenvergoe- 'bor Fortuyn. „Twee keer ^and zou Herman langs- 4, maar soms kwam hij !r keer per maand", weet mie-Kamerlid Willem van lden, die toentertijd op ttijkantoor werkte. fnte betalingen werden iffeld in de boeken, st, die toen vice-voor- de LPF was, verhoog- n andere rekeningen, de contante betalingen de boeken waren terug te 5f»." En zo bleek de partij- 2 vanaf de eerste dag een nlantrekkingskracht uit te ïn op Fortuyn, vrienden >rtuyn en meelopers. Tot 1 «gemis van de vrijwilli- D het partijkantoor, die ^ald tien uur per dag of 'Werkten voor de partij. J Oprichter van de LPF Al- 3% Booij kwam regelmatig nta met een waslijst aan re- ei?en. In totaal declareerde 'r®ij in een half jaar tijd eker 77.000 euro bij de 3lVoor zijn adviesdiensten le en zijn persoonlijke trauma. Hij legde zijn verhaal onder meer vast op een geluidsband, die pas na zijn dood mocht wor den afgespeeld. Paul Bhagwandas, naar eigen zeggen een van de moorde naars, vertelde zijn relaas kort voor zijn overlijden aan Henri Behr, broer van een van de slachtoffers van de December moorden. Deze nam het ge sprek deels, en stiekem, op band op. En Roy Horb, eens na Bouterse de tweede man van het militaire regime, ging te biecht bij Jan Sa riman, de oud-minister die in middels ook wijlen is. Hij schreef in 1983 het boek 'De De cembermoorden in Suriname, verslag van een ooggetuige'. De postume getuigenissen ma ken deel uit van de dossiers in het onderzoek naar de moor den. Morgen is het twintig jaar geleden dat ze werden gepleegd, maar van berechting is het nog niet gekomen. Dat lag aan de macht van de een en de angst van de ander. Aan de oproep van de nabe staanden om onderzoek te doen, is pas enkele jaren gele den gehoor gegeven, juist voor dat de zaak dreigde te verjaren. Nog steeds wroet Justitie voort, in Suriname en in Nederland. „Volgens mij verkeert het on derzoek nu wel in een eindfase", zegt Fred Kruisland, advocaat van enkele nabestaanden, van uit zijn kantoor in Paramaribo. Hij denkt dat het op zijn vroegst in oktober 2003 tot een rechts zaak komt.Als het onderzoek is afgesloten, zal het openbaar mi nisterie de beslissing nemen of er wel of niet wordt vervolgd. Maar we hebben het hier over de meest ernstige schok voor de rechtsorde die Suriname ooit is toegebracht. Ongeacht het be wijsmateriaal, men kan het zich bijna niet veroorloven om niet te vervolgen." 'Baas schuldig' Rechter-commissaris Albert Ramnewash, die het onderzoek leidt en dit jaar reeds enkele ke ren in Nederland was om ver dachten en getuigen te horen, wil niks kwijt over zijn vorderin gen. Maar het is geen geheim meer dat tien van de zestien voormalige sergeanten, die in 1980 een militaire staatsgreep uitvoerden in Suriname, alsme de enkele van hun burger ge trouwen tot de verdachten be horen. De zes coupplegers die niet op de lijst staan, zijn inmid dels overleden. Tot de overlevers behoort Bou terse, die enkele keren door Ramnewash is verhoord en eer der al heeft aangegeven dat hij als bevelhebber 'verantwoorde lijk' kan worden gehouden voor de Decembermoorden. „De baas is altijd schuldig." Daar mee is niet gezegd dat hij er voor boeten wil. Als in een land vijftien voor aanstaande burgers worden ver moord, lijkt het me logisch dat de zaak wordt onderzocht. Al was het alleen maar om de na bestaanden te bevredigen", zegt Arthy Gorré, een van de andere coupplegers, in een telefoonge sprek vanuit Paramaribo. Hij is in 1993 zelf voor een korte pe riode benoemd als bevelhebber, maar heeft inmiddels het leger verlaten. Gorré bevestigt dat hij zijn 'medewerking heeft ver leend' aan het onderzoek. Meer wil deze verdachte even wel niet kwijt „Voor antwoor den moet je bij het openbaar ministerie zijn. Een prettige zondag nog." De overlevering wil dat Bouterse op de dag van het kwaad Gorré met zijn Echo-compagnie naar de straten van Paramaribo heeft gedirigeerd. Het elitekorps moest hier en daar manoeuvres uitvoeren, hetgeen van pas kwam in de verhalen achteraf als zouden de slachtoffers er op uit zijn geweest om een greep naar de macht te doen. Ook de enige couppleger, later nog minister, die naar Neder land is uitgeweken, John Hardj oprajitno, ontkent zijn presentie bij de Decembermoorden. „Ik heb op een gegeven moment op internet een lange lijst met ver dachten gezien", zegt Hardj oprajitno. „Daar stond mijn naam ook bij. Op dezelfde ma Desi Bouterse. Foto: ANP/Marcel Antonisse rekende hij een vriendenprijs van 50 euro per uur, zo zei hij. „Elk gesprekje met kandidaat fractieleden of anderen werd echter door hem gedeclareerd", aldus Van der Velden. Zodoende kwam De Booij wekelijks toch wel uit op een salaris van 2.400 tot 3.900 euro. De Booij en Fortuyn hadden wel een excuus voor hun declaraties en vergoedingen. Fortuyn kon geen lezingen meer houden of columns schrijven. Daar had hij tot dan toe van geleefd. Voor De Booij gold min of meer hetzelf de. De lezingen van Fortuyn werden door zijn bedrijf, de Speakers Academy, geregeld. „Maar hij declareerde zelfs par keerbonnetjes van een paar eu ro en elk kopje koffie", aldus Van der Velden. Screenen De bestuursleden John Dost en Peter Langendam werkten oor spronkelijk pro deo voor de par tij. Nadat De Booij begon te de clareren veranderde dat. Met te rugwerkende kracht besloten de bestuursleden van de LPF zich zelf een honorering van 6000 euro per maand toe te kennen. Als je niets vraagt voor je werk zaamheden is je werk waarde loos", motiveerde Langendam zijn zelfbepaalde honorarium. De werkzaamheden van Lan gendam bestonden voorname lijk uit het screenen van kandi daten voor de kieslijst. De puin hoop in de fractie was nou niet bepaald een bevestiging van de waarde van het werk dat Lan gendam verrichtte. Dost incas seerde daarnaast nog 6000 euro huur per maand, want het LPF- hoofdkantoor was in zijn pand gevestigd. Later verhoogde hij de huur tot 7500 euro omdat de partij een groter kantoor in de Kubus betrok. „Dost dreigde failliet te gaan. De huur van de LPF was de kurk waarop zijn vastgoedbedrijf dreef. Daarom moest het partijkantoor in de Kubus blijven", beweerden frac tieleden. Medewerkers van het partijkan toor spraken er nog lang schan de van. „De Booij, Langendam en Dost hadden juist beloofd om 10.000 euro in de kas te stor ten en ze hebben er alleen maar geld uitgehaald." Jordi, de zoon van John Dost, zat met zijn internetbedrijf]e in de Kubus. Handig, want dan kon hij mooi de website voor de LPF ontwerpen. Kosten, 24.000 euro, een fors bedrag volgens kenners. Via de fax en de telefoon meld den mensen zich aan als lid, maar daar kon in het begin niets mee gedaan worden. Vrijwilliger Cor Eberhard zag het met ver bazing aan. De gefortuneerde ondernemer - hij verkocht zijn intemetbedrijfje met pornosites voor meer dan 5 miljoen euro - werkte voor nop op het kantoor. Hij betaalde zelfs uit eigen zak de benodigde computers en randapparatuur en zette een le denadministratie op poten. „Die investering heb ik wel weer te rugbetaald gekregen", aldus Eberhard. Hofhouding Het bedrag van 13.000 euro dat Eberhard investeerde, betaalde zich dubbel en dwars terug. Dankzij de ledenadministratie kwam uiteindelijk een paar eu- roton binnen. „Drieduizend le den die minimaal 50 euro be taalden. Vaak stortten de men sen 100, 200 of 500 euro", aldus Van der Velden. Maar het geld vloog er even hard weer uit. De hofhouding rond Fortuyn, en hijzelf ook, leidde een luxe leven. Lunches In de aanloop naar de verkiezingen gaf de LPF te veel geld uit. De partij ontving zo'n 450.000 euro aan giften, maar de uitgaven be droegen 820.000 euro. Foto: GPD/Harmen de Jong en diners vonden plaats in dure restaurants, er werd geslapen in luxe hotels en regelmatig moest een paar honderd euro aan de limo-service worden overge maakt. Om al die kosten te dragen moest er veel extra geld worden binnengesleept. Geen probleem zo leek het, want de vastgoed sector betaalde vlotjes. De ene financier besloot de hypotheek- kosten voor het huis van For tuyn te betalen, rekeningen voor overnachtingen in hotels wer den soms kwijtgescholden en ondernemers als Ed Maas, Chris Zegwaard en Tom Moeskops betaalden tienduizenden euro's. Via notarissen kwamen nog anonieme giften binnen van 90.000 euro in totaal. Daarbij zat er één die met veel vragen was omgeven. Ferry Hoogendijk, hoog op de kandidatenlijst van de LPF meldde dat een vriend van hem bereid was 45.000 euro te betalen. Het geld werd over gemaakt en dankbaar aanvaard, maar wel werd getracht na te gaan waar het vandaan kwam. „Dat onderzoek liep dood", weet Van der Velden. De bank medewerker die naspeuringen deed werd binnen een half uur door zijn bazen op het matje ge roepen. „Daarna zijn alle sporen van die betaling gewist." Landsbelang De glitter en glamour en de goe de peilingen trokken veel nieu we mensen aan. Joep van den Nieuwenhuijzen kwam zich melden, eerst als premierskan didaat maar later ook als minis ter. Advocaat Gerard Spong toonde eveneens interesse. De Booij wilde ook wel in het kabi net. Voor de meeste kandidaten bleek echter dat het geld het won van de bereidheid om het landsbelang te dienen. Spong wilde geen minister van justitie worden, 'omdat ik van dat sala ris nauwelijks mijn tuinman kan betalen'. De Booij viel af omdat hij zich niet tijdig van zijn zake lijke belangen kon ontdoen en Van den Nieuwenhuijzen eiste juist honderden miljoenen van de staat in een rechtszaak. Of Spong zijn tuinman betaalde van het geld dat hij verdiende met juridische procedures voor de LPF wilde hij niet zeggen. „Die Spong kost 400 euro per uur", vertelt een fractielid van de LPF desgevraagd. „Het gaat u niets aan door wie ik betaald word en hoeveel dat is", pareert Spong. Uiteindelijk bleek de partij voor zo'n 450.000 euro aan giften te hebben ontvangen. De uitgaven bedroegen echter 820.000 euro. Vooral de 227.000 euro voor een advertentie een dag voor de verkiezingen van 15 mei sloeg een flink gat in de par tijkas. Uiteindelijk werden de kosten gedeeld door de partij en de fractie. De meeste schulden werden door de huidige partij voorzitter Maas betaald. „Ik weet niet precies hoeveel ik er in gestopt heb. Ik heb zoveel ver schillende girorekeningen", al dus Maas. Ambitie Voor Herman Heinsbroek speel de geld geen enkele rol bij zijn ambitie om minister te worden. Zijn Bentley, huis, personeel en luxe leven bekostigde hij hele maal uit het vermogen dat hij overhield aan de verkoop van platenbedrijf Arcade. Te pas en te onpas memoreerde Heinsbroek dat hij geen minis ter werd voor het geld. Waar voor dan wel werd nooit duide lijk. De uitbundige en joviale Heinsbroek knalde keihard met de wat ascetische en introverte Eduard Bomhoff. Zo hard dat het kabinet van die knal na 86 dagen uit elkaar spatte. In die tijd had Heinsbroek nog wel zijn vriend en buurman Jan des Bouvrie van een opdracht voorzien. Hij maakte voor Heinsbroek een ontwerp voor de hal van het ministerie van economische zaken. „Dat paste gewoon in het budget dat daar voor stond. Ik heb ook niet, in tegenstelling tot wat wel be weerd wordt, zijn werkkamer in gericht", zegt Des Bouvrie. Dat deed de binnenhuisontwer per wél voor fractievoorzitter Harry Wijnschenk, die bij hem een interieurtje voor zijn werk kamer had besteld voor een be drag van 11.500 euro. De kosten werden betaald door het Rijk. „Behalve de lampen. Die zijn door de fractie betaald. En een dressoirtje heb ik zelf betaald, want dat kwam boven het bud get uit", aldus Wijnschenk. Binnen de fractie werd met een scheef oog naar de uitgaven van Wijnschenk gekeken. „Hij heeft in de twee maanden dat hij de fractie leidde meer dan 17.000 euro gedeclareerd, overnachtin gen in het chique hotel Des In- des in Den Haag, kosten voor een grote lease-auto en allerlei etentjes. Allemaal kosten die hij moest betalen uit zijn onkosten vergoeding", aldus Van der Vel den. „Hij reed op een gegeven moment in een grote Audi A8. Daarmee heeft hij nog een wed strijdje gereden tegen Heins broek." Daarnaast nam Wijn schenk voor 5400 euro per maand een eigen woordvoerder in dienst, dietlok nog een lease auto kreeg. „Onzin", verdedigde Wjnschenk zich. „De gedecla reerde kosten zijn door het frac tiebestuur bekeken en rechtma tig bevonden. Van die declara ties hoefde ik niets terug te beta len." En die grote lease-auto voor Wjnschenk zelf viel volgens hem ook wel mee. „Ik heb een Chrysler Voyager geleast. Dat viel helemaal binnen het bud get. Die grote Audi heb ik tijde lijk als leenwagen gehad omdat de Chrysler nog niet leverbaar was." En Wjnschenk zat helemaal niet op de Audi A8 te wachten. „Ik heb zelf een Audi TT met open dak. In die auto heb ik te gen Heinsbroek geracet. Maar bij 260 kilometer per uur moest ik afhaken. Heinsbroek reed trouwens niet in zijn Bentley, maar in zijn Ferrari en die gaat 300."

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 5