'Mijn leven is één groot feest' OOG in OOG De vragen De regels HDC 932 John Beeren werd gebo ren op 28 april 1954 in Overveen. Hij bezocht na de lagere school de hbs, mulo en ten slotte de havo. Koos daarna voor een opleiding aan de Ho gere Hotelschool in Sche- veningen. Beeren is sinds 26 jaar eigenaar van 'De Bokkedoorns' in Over veen, een van de slechts acht tweesterrenrestau rants in Nederland. Hij is getrouwd met Tineke en vader van Pascal (18) en Florian (16). door Gerard van Putten John Beeren: „Ik ben in staat lieden die mijn medewerkers onheus bejegenen met een end hout de zaak uit te slaan." Foto: United Photos De Boer/Poppe de Boer 2. Op welke plek buiten Nederland zou u een jaar willen wonen? „Zuid-Frankrijk. Ik voel me er niet Frans man onder de Fransen, ik zal het sterker uitdrukken, ik voel me daar God in Frank rijk. Je hebt er veel groen en de tempera tuur is er meestal behaaglijk. Eten en drin ken is er ook prima. Ik hou van het leven daar, waar de mensen zich niet als hier door haast achtervolgd voelen. Misschien dat ik geen francofiel ben, maar zeker wel een zuid-francofiel. Je zult mij niet horen zeggen dat de streek mooi is, maar dat er jammer genoeg Fran sen wonen. Ik kan er in komen dat ze soms arrogant worden gevonden. Of beter: chau vinistisch. Neem me niet kwalijk, 's zomers wordt daar een groot deel van hun landje ingepikt door een stel toeristen. Zelf stoor ik me in Zandvoort aan sommige vakantie gangers. Natuurlijk is het waar dat heel wat mensen in zowel Zuid-Frankrijk als hier in Zandvoort eten van de toeristen. Maar dat wil nog niet zeggen dat alle vervelende bij komstigheden van het vreemdelingenver keer maar op de koop toe moeten worden genomen. Ik moet trouwens zeggen dat de service in Zuid-Frankrijk de laatste jaren er op vooruit is gegaan. Dat daar ten opzichte van sommige toeristen een afstandelijke houding wordt aangenomen, kan ik me le vendig voorstellen." 11. Als u vandaag ineens alles zou durven, wat zou u dan als eerste doen? „Meteen in een F-16 duiken en dwars door de geluidsbarrière gaan. Lijkt me geweldig. Bij nader inzien zou ik liever nog meedoen aan een Formule 1-race. Want het moet bij mij snel gaan, ja. Het probleem is alleen dat ik zo'n schijterd ben, dat ik niet eens in een achtbaan ga." 21. Heeft u een euthanasieverklaring getekend? „Nee, maar ik denk er wel steeds meer over om het te doen. Ik ben katholiek opgevoed, maar echt kerkelijk ben ik nooit geweest. Dus met mijn afkomst heeft het niets te maken, dat ik tot dusver geen euthanasie verklaring heb getekend. Het is meer dat als je jong bent en het erg naar de zin hebt in het leven, elke gedachte aan pensioen of euthanasieverklaring eenvoudig uitblijft. Wie jong is, staat zeker niet stil bij de dood. Naarmate je ouder wordt, krijg je in de di recte omgeving steeds meer te maken met mensen die na een lijdensweg komen te overlijden. De afgelopen jaren heb ik het een paar keer bij de hand gehad dat ik dacht: 'Eigenlijk zou hier een spuitje moe ten worden gegeven'. Ik probeer iedereen in z'n waarde te laten, dus ook de mensen die roepen dat er aan Gods wil niet te tornen valt. Maar ik vind het ongepast dat een confessionele min derheid haar overtuiging probeert op te leggen aan andersdenkenden. Ik vind dat iedereen over zijn of haar lot kan beslissen. Ik vind het ethisch onverantwoord mensen als een kasplant door te laten leven. Als een arts zegt: 'Mensen, het wordt nooit meer wat met deze patiënt', dan heeft het weinig zin diens bestaan te rekken. Hetzelfde geldt voor mij als het hart gezond is, maar de geest door dementie zover heen, dat ik op een gegeven moment van mijn gezond niet meer zou weten. Met alle respect voor de genen die vanuit hun geloof kiezen ervoor kiezen hun familielid tot de laatste snik te laten leven, zou ik het mijn familie en vrienden niet willen aandoen dat ze getuige zijn van mijn demasqué. Mijn criterium is: zodra ik mijn vrouw en kinderen niet meer herken, is het klaar. Mag ik het nu even af kloppen dat het nooit zover komt...?" 36. Bent u gelovig? „Wel bijgelovig. Wanneer iemand mij een vraag stelt waar ik liever geen ja of nee op antwoord, uit vrees dat het dan wel zou kunnen gebeuren, klop ik altijd even onder de tafel. Als het tot mij doordringt dat ik onder een ladder ben doorgelopen, schrik ik daar alsnog van zodra dat tot me door dringt en dan ben ik in staat een handje zout over mijn linkerschouder te gooien. Vrijdag de dertiende is daarentegen een topdag voor mij, dertien is mijn geluks nummer. Maar als ik een waardeloze wed strijddag op de golfbaan heb, kijk ik toch even wat ik aan heb. En dan trek ik die kle ren bij een volgende gelegenheid niet aan. Zo bijgelovig ben ik dus. Gelovig zijn is iets anders. Dikwijls wordt dat gekoppeld aan naar de kerk gaan en bidden voor het eten. Dat heb ik dus abso luut niet, ook al heb ik me nooit laten uit schrijven en ben ik officieel nog rooms-ka- tholiek. Maar als mij wordt gevraagd wat hierna is, antwoord ik: 'Volgens mij niks'. Gesteld dat God bestaat en dat Hij ons van boven een beetje stuurt, hoe kan het dan dat er zoveel ellende in de wereld is? Ik weet wel dat er dan onmiddellijk wordt ge zegd dat wij mensen allemaal een eigen wil hebben gekregen. Maar al die aardbevin gen en rampen dan, waar geen mens wat aan kan doen?!" 48. Wat is de grootste wetsovertre dingdie u heeft begaan? „Ik ben een keer gepakt omdat ik te veel ge dronken had. Dat is niet iets waar ik trots op ben. Niet dat ik me het delirium had ge zopen, maar procentueel zat ik wel boven de norm om achter het stuur te kruipen. Het was op 2 november 1977, ik studeerde toen aan de Hotelschool. Een dag na de in werkingtreding van het 1 november-wetje was ik al de sigaar. Met een paar studenten was ik gezellig op stap geweest. Bracht er nog een paar naar huis en ja, halverwege de route naar mijn eigen optrekje in Den Haag werd ik aangehouden. Noem het een jeugdzonde. In die tijd is mij dat ontzettend aangere kend. Mij werd als student een boete van vijftienhonderd gulden opgelegd, alsmede een halfjaar ontzegging van rijbevoegd heid. Ik moest voorkomen in Den Haag, in de rechtszaal hielden mijn mede-studenten een spandoek met de tekst 'Beeren moet vrij' omhoog. Dat was de leuke kant van de zaak. Achteraf heb ik dikwijls gedacht: je zou onder invloed toch maar iemand heb ben aangereden. Dat is ook de reden dat ik nu geregeld gebruik maak van chauffeurs diensten, als ik buiten de deur een diner heb. Ik ga echt niet meer met een bakkie op rijden. Ik let in de zaak ook op, laat ik zeg gen, het 'innemende gedrag' van een gast. Is die met eigen vervoer gekomen, dan zal ik rijden altijd afraden en een taxi bellen. Mocht daar een eigenwijze reactie op ko men, dus dat zo'n figuur er hoe dan ook op staat zelf te gaan rijden, dan nemen wij de nodige voorzorgsmaatregelen. Hetgeen wil zeggen dat wij de banden laten leeglopen, als we de kans krijgen. Maar het is maar twee keer gebeurd in zesentwintig jaar; hier worden geen dronkemanspartijen aange richt." 14. Wat kan u in mensen vreselijk ergeren? „Figuren die anderen overlast bezorgen. Ik stoor me mateloos aan mensen die zich ongevraagd opdringen. Inbreken op ie mands privacy. Boers, platvloers gedrag, bah. Een nonchalante, ongeïnteresseerde houding, ik kan me er vreselijk aan ergeren. Oneerlijkheid, ik kan er niet tegen. Mensen die mij adviezen gaan geven, terwijl ik er niet om heb gevraagd, kunnen wat mij be treft beter een straatje om gaan. Ik ben in staat lieden die mijn medewerkers onheus bejegenen met een end hout de zaak uit te slaan. Ook al hebben ze gegeten en gedron ken, ze hoeven dan niet af te rekenen. Dat houdt alleen maar op, dergelijke gasten moeten zo snel mogelijk uit mijn ogen. Weg ermee. Gelukkig geven de meeste klanten hier er blijk van een goede opvoe ding te hebben genoten." 30. Wat was de gelukkigste fase van uw leven? „Ik vraag me af of het nog beter kan. Ik heb een ontzettend leuke jeugd gehad, de stu dietijd was geweldig en nu vind ik het ook fantastisch. Ik heb een fijn gezin, woon lek ker. Mijn leven is één groot feest, verdomd als het niet waar is. En als er een keer geen feest is, dan verzin ik wel wat om er weer een feest van te maken. Anders gezegd: ik ben geboren voor het leven. Het enige waar ik af en toe tegen aanhik is de vraag wat de toekomst zal brengen." 33. In welke andere periode had u graag willen leven? „Hier en nu is mij mooi genoeg. Het enige is dat ik er over honderd jaar nogzou wil len zijn, mits kerngezond en recht van lijf en leden." 45. Wat is in uw werk uw grootste frustratie? „Dat het in dit land heel moeilijk is horeca te bedrijven op het allerhoogste niveau. Op de manier zoals ik het zou willen. Ik ben eens begonnen met valet parking - je komt aan met je auto, geeft de sleutels af aan een medewerker die de wagen dan wegzet. Ik werd benaderd door een paar studenten die vroegen of ze dat mochten doen. Ik voelde daar wel voor, temeer omdat er hier op het parkeerterrein nogal wat auto-inbra ken werden gepleegd. Hadden de gasten een gezellige avond gehad, lekker gegeten en gedronken, en na zo'n avond wachtte dan een complete ontnuchtering omdat de ruiten van hun auto waren ingeslagen. Dus ik begin aan die valet parking, en bel voor alle zekerheid ook even de belastingen om te informeren over hoe of wat. Kreeg ik me daar een of andere koekenbakker aan de lijn, die informeerde wat de jongens alle maal voor mij deden en vervolgens ben ik toch door de ambtelijke molen gegaan, dat hou je niet voor mogelijk. Mijn hele doop ceel is gelicht. Alsof ik een crimineel was. Of er sprake was van een dienstverband, ook dat wilden ze bij de belasting weten. Nou, pffff, ik werd er gek van. Ik praat dus over studenten die bij mij een zakcentje van vijftig gulden per avond meepakten. Een jaar heeft het geduurd, voordat ik ze hier officieel mocht neerzetten. Om kort te zijn: ik zou hier veel meer servi ce willen bieden, maar ik kan het me niet veroorloven. Ik zou best een paar uurtjes een livreier in uniform bij de deur willen hebben. Maar die kan ik niet betalen. Ter wijl ik zeker weet dat een heleboel aow'ers het prachtig zouden vinden om dat een paar uurtjes te doen voor twee geeltjes. In de keuken kan ik er nog wel een man of vijf, zes bij hebben. Maar als een leerling van zestien van school komt, zit die al meteen aan het minimumloon, terwijl die nog van niks weet. In de grote huizen, de duurste restaurants in Frankrijk, hebben de drie sterrenjongens een man of veertig in de keuken staan. Hooguit zes worden betaald, de rest is in de leer. Zonder een eurocent te ontvangen bij wijze van spreken, maar die jongeren zien dat als een investering om zich het vak binnen twee jaar eigen te ma ken. Doe ik dat hier, dan komt er een grap penmaker langs die dan alle personeels kaarten opeist. Kijk, ik heb het niet over zwart werken, daar heb ik een hekel aan. Maar wel over investeren in jezelf. Neder land is volledig verkokerd door allerlei voorschriften en regels. Nog even, en ieder een wordt horendol van het ronddraaien in de ambtelijke molen." 50. Wanneer beschouwde u zichzelf als volwassen? „Toen ik mijn eerste auto kreeg. Een Mini- cooper, kenteken ZA-69-81 of zoiets. Ik kreeg er opeens een enorme vrijheid door. Ik was mobiel, niet langer afhankelijk van anderen en was niet meer aangewezen op het openbaar vervoer. Ik kon gaan en staan waar ik wilde. Of het nou 's nachts, midden op de dag of weet ik veel wanneer was, ik hoefde er alleen maar voor te zorgen dat er benzine in zat en rijden maar. Het vrijbui- tersgevoel dat ik erdoor kreeg gaf mij ook het eerste besef van volwassenen worden, al zeg ik er tegelijkertijd bij dat een mens nooit helemaal volwassen wordt. Lees de kranten maar over wat mensen elkaar kun nen aandoen en je weet genoeg. In de goede zin des woords zit er nog iets van een kind in mij. Ik ga af en toe op stap met mijn zoon om weer te ervaren hoe het ook alweer was. Vind ik heerlijk. Hup, zo'n disco in en dan zie ik dat jonge spul, die jonge meiden en gasten plezier hebben. Mijn zoon vindt het prachtig dat ik meega, althans dat zegt hij altijd. Voor mij maakt het allemaal deel uit van een onderzoeks- tocht, want dat is mijn hele bestaan eigen lijk. Van alles dat je tegenkomt proeven. En ja, helaas moet ik dan zeggen dat het leven eigenlijk te kort duurt. Maar wat heet onvolwassenheid?! In nega tieve zin hebben de ministers en al die lijst trekkers die ik de laatste maanden op tele visie heb gezien zich onvolwassen gedra gen. Hoe de overheid met zinloos geweld omgaat, bloody shamé. Alleen die Remkes had het laatst over een schop uitdelen, toen hij het over Venlo had. Maar ik hoorde van die lui die riepen dat we er maar niet te veel over moesten praten, omdat er nog meer rotzooi van zou komen. Wat nou?! Je moet als kerel juist op een volwassen manier zeg gen hoe je.erover denkt. Niemand die dat doet. Nee, dan prins Bemhard. Zó'n peer! Die weet waar hij het over heeft. Die denkt: ik ben te oud om mijn mond nog te hou den. Van dat soort mensen hou ik. Jongens van Jan de Wit, waar zijn ze gebleven?" ZATERDAG 7 DECEMBER 2002 ER BU finish Wanneer bent u voor het laatst enorm boos geweest? Op welke plek buiten Nederland zou u een jaar willen wonen? Als u nu een ander beroep zou mogen kiezen, wat zou u dan worden? Wat zult u nooit weggooien? Welk kunstwerk (boek, schilderij, beeld, lied, cd) zou u gemaakt willen hebben? Waarover heeft u in uw leven het meeste verdriet gehad? Gaat u liever om met mannen of met vrouwen? Wordt u met het ouder worden optimistischer of pessimistischer? Van welk bedrijf of welke instelling zou u directeur willen zijn? Wanneer was u voor het laatst zenuwachtig? Als u vandaag ineens alles zou durven, wat zou u dan als eerste doen? Wat zou u willen veranderen aan uw jeugd? Gelooft u in liefde op het eerste gezicht? Wat kan u in mensen vreselijk ergeren? Wanneer heeft u voor het laatst te veel gedronken? Welke rol in welke film had u willen spelen? Van wie zou u een toegestoken hand weigeren? Wat vindt u opwindend? Vindt u zichzelf aantrekkelijk? Wat is uw slechtste eigenschap? Heeft u een euthanasieverklaring getekend? Waar geeft u het meeste geld aan uit? (Woning en auto buiten beschouwing gelaten) Heeft u wel eens een belangrijke vriendschap verbroken? Op welke terreinen heeft volgens u de andere sekse het gemakkelijker? Zijn er onderwerpen waarover tegen u geen grappen gemaakt mogen worden? Is seksualiteit belangrijk in het leven? Welk tv-programma moet meteen van het scherm worden gehaald? Mogen partners geheimen voor elkaar hebben? Van welke beroemdheid greep de dood u het meest aan? Wat was de gelukkigste fase van uw leven? Welke dag zou u willen overdoen? Wat is de karaktertrek waarvan u wilt dat mensen zich u erom herinneren? In welke andere periode had u graag geleefd? Wanneer was u voor het laatst verliefd? Bent u trouw? Bent u gelovig? Wat zou u graag beter kunnen? Wat mist u in het buitenland het meest aan Nederland? U mag vier mensen - onder wie ook overleden personen - uitnodigen voor een dinertje. Wie kiest u? Welke kus zou u willen overdoen? Waar krijgt u kippenvel van? Wie bewondert u? Gaat u wel eens alleen uit? Wat was uw slechtste beslissing? Wat is in uw werk uw grootste frustratie? Wanneer hebt u voor het laatst een%u èugen Wat was uw angstigste moment? Wanneer hebt i (tje) gebruikt? Wat is de grootste wetsovertreding die u heeft begaan? Denkt u te weten wat uw partner in u ziet? Wanneer beschouwde u zichzelf als volwassen? De geïnterviewde gooit telkens een dobbelsteen met twintig vlakken, om te bepalen welke vraag hij (of zij) krijgt voorgelegd. Voor de eerste vraag wordt gerekend vanaf nul. Bij de volgende negen worpen wordt er doorgeteld, waarbij na vraag 50 weer vraag 1 volgt. Komt iemand op een vraag die hij al heeft beantwoord, dan moet die worp over. T

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 41