Herben zo goed als zeker nieuwe lijsttrekker LPF BINNENLAND 'Oh lieve mensen, waar moet ik naar toe' De sfeer van Easy Living Spijtbetuiging laborant beëindigt discussie over fotorolletje van tilWHïEIR Nawijn wil graag verder als gewoon Kamerlid Dansfeest CDA wil onderzoek van Rekenkamer naar hulpnet De ijzeren procureur-generaal 'Vliegtuigjes niet via Maastricht' bij Van lil to SREBRENICA Amateur-genealoog ontdekt link Bunschoten en The King mtt z BED RIJTEN EN RUIM BAAN IN%> kiezingen ~~t voor AOV - Het AOV doet niet mee e verkiezingen voor de je Kamer in januari. Dit »n vertegenwoordigers e ouderenpartij besloten s een bijeenkomst in 3. Volgens het Weesper iid Comelissen waren de win tig aanwezigen het iet elkaar eens. „Op lo- ïveau komen we beter tot Icht dan in de Tweede Ka- Hands' geld long kong im - De inwoners van Kong noemen het de 'ge le krab', het nieuwe bank- Iran tien dollar van de ïalige Britse kroonkolo- |j nadere bestudering van jtwerp van het biljet valt Het nieuwe tientje doet Itreft kleur en vormgeving jenken aan het begin dit geschafte kleurrijke Ne- idse tientje. Navraag bij :oriteiten in Hong Kong lat het nieuwe biljet van iandse makelij is, ontwor- p gedrukt door joh. En- en Zonen in Haarlem, federlandse' tiendollarbil- len daverend succes. Veel Iers schijnen het biljet zo |e vinden dat ze het liever pelen dan uitgeven. Geus haalt uit r voorganger sag - Waarnemend mi- De Geus (volksgezond- trof een 'financiële chaos' dit ministerie na het k van LPF'er Bomhoff. eeft Bomhoff in de maan- »t hij er minister was 'een [urgente problemen' la gen. Het gaat dan bij- eeld om problemen op lnbied van geneesmidde- vjpbulancezorg en wacht- Deze kritiek uitte De leze week in het CDA ma- De financiële over igen waren misschien T Bomhoff veroorzaakt, De Geus hem na, hij heeft ze ook niet op- rjn', sneert De Geus. kq e, ZATERDAG 7 DECEMBER 2002 (tverlichting eels onveilig '0| 7 e[tAc - Een deel van de ^dichting die in de Ne- n (dse winkels ligt, is onvei- meldde gisteren zowel n fdsel en Waren Autoriteit oe als het keuringsinstituut aajUit onderzoek is geble- -t it sommige artikelen ge- "ejc kunnen zijn, omdat de k ^che bedrading niet in i. Hierbij gaat het voorna- ^om kerstversiering in de st|an snoeren met lampjes. 'ilerzoek naar liken op tv Is] jüdaal - De Bond tegen ;S(j)eken laat het NIPO on- js fk doen naar vloeken en geverbaal geweld' op de te- Het onderzoeksbureau Dlgend jaar vier keer een ang tien Nederlandstalige rs op vloeken en grof taal- Ik screenen. Deze 'vloek- or' moet uitwijzen of de tvan de bond dat op tv •vloekt wordt, juist is. ital priesters drievoudigd <t - Het aantal priester gen in de Nederlandse nmen is sinds de jaren tig verdrievoudigd. Tus- 196 en 2000 werden 123 en tot priester gewijd, ter- |t aantal op het diepte- n de periode 1976-1980 lag. Dat meldt Een-twee- et orgaan van het RK- enootschap, deze week lis van cijfers van het on- tksbureau KASK3. neleonboot uit iterij gestolen ja - De Kameleonboot is •n. Gisternacht is het vle- [enomen bij een spuite- isum, waar het een gro- rhoudsbeurt kreeg. „Ze m het hek opengesneden daarna weer met een ./g dicht gemaakt", vertelt :ur Stedehouder van het ndorp in Terheme. Hij /w»edt dat het om een oude- piunt gaat. y 'wapen kraak seon gevonden - De politie in Den (Onderzoekt een slagvoor- ^at mogelijk is gebruikt (juwelenroof in het Muse- /(de nacht van zondag op j pag. Volgens het open- cafiinisterie 'is het nog te 0(bm te zeggen dat het 'erp gebruikt is bij de in- (J maar de mogelijkheid rei onderzocht'. De woord- er wil niet zeggen waar of eer het wapen gevonden .-inbrekers namen in totaal uim 6 miljoen euro aan ftunee^ rotterdam/gpd - Even voor negenen is op eens het licht weg. Staan alle klokken stil en komen metro, trein en tram ook niet meer op gang. Impressie van twee uur stroomuitval in de Rijnmond. Steeds weer datzelfde geluid: het geluid van de sirenes. Metrostation Eendrachtsplein is een half uur na de stroomuitval een spookgebied ge worden. Het is er bijna uitgestorven. Een oud dametje loopt verdwaasd heen en weer. „Heel Rotterdam ligt plat," zegt een voorbij ganger tegen zichzelf. Het dametje schrikt. „Oh lieve mensen, waar moet ik naar toe." Ook op metrostation Capelsebrug lopen verdwaasde reizigers rond. Onbegrip en misverstand. Wanneer eindelijk de vurig ge wenste bussen naar Rotterdam komen voorrijden, volgt een stormloop. Hordes proberen zich de bus in te wringpn. Alleen de gelukkigen slagen. Rotterdam - bij afwezigheid van burgemees ter Opstelten even geleid door 'loco' Van der Tak - maakt dan al hier en daar een desolate indruk. Stoplichten werken niet, waardoor sommige auto's botsen en overal files ont staan. Trams staan stil op onhandige plek ken. Winkels blijven dicht. Moet ook wel, de rolluiken willen niet eens meer open. Hier en daar wordt met kaarsen gesjouwd. Steeds vaker klinken die zo herkenbare geluiden: de sirenes van brandweer, ambulance en politie. Op het Centraal Station CS regeert ook al de chaos. Het wemelt er al gauw van de 'servi cemedewerkers', onder meer afkomstig van achter de balies, die onmiddellijk sloten toen het donker werd. Reizigers drommen om de medewerkers heen met slechts één vraag: wanneer gaan de treinen weer rijden? De RET meldt later dat tussen negen en half elf alle metro's en trams hebben stilgestaan. Een aantal metro's stond stil in de tunnel buis, tussen twee stations. De passagiers zijn er door RET-personeel uitgehaald. In Erasmus Medisch Centrum is de situatie even ernstig. Na de stroomuitval komt het noodaggregaat niet goed op gang. Een kwartier lang moeten een aantal patiënten op de intensive care handmatig worden be ademd. Een woordvoerder zal later zeggen dat er geen mensenlevens in gevaar zijn ge weest. De slagerij aan de Oude Binnenweg zet zijn deur wagenwijd open. „We waren aan het bakken en het braden, dus er hing wat warmte in de zaak. Met de deur open komt er tenminste weer wat kou naar binnen", zegt de slager. „Zonder koeling redden we het wel een dag met dit weer." Op een reclamebord voor de zaak wordt de warme soep aangeprezen. „Hé slager, heb je voor mij een warm koppie?", roept een man vanaf de straat. De slager moet hem teleur stellen. „Helaas, die was warm maar is nu wel afgekoeld." De man was gisteren be paald niet de enige die naast een warme hap greep. Achthonderd ouderen in Schie dam konden door de stroomproblemen niet de warme maaltijd krijgen die de maaltijd voorziening hen iedere middag voorscho telt. In plaats daarvan kregen ze een dood gewone boterham. utrecht - In de Utrechtse Jaarbeurs vond gisteren voor de zesde keer het festival Maak de Droom Waar plaats. Het muziekfeest is bestemd voor verstandelijk en meervoudig gehandicapten en hun begeleiders. Ruim 14.000 bezoekers genoten van optredens van onder meer Jan Smit, De Kast, Ronnie Tober en Henk Westbroek. Foto.- ANP/Vincent Boon den haag/gpd - Mat Herben is de beoogde nieuwe lijsttrekker van de Lijst Pim Fortuyn. De hui dige fractievoorzitter van de par tij wil het stokje van Hilbrand Na wijn overnemen. „Ik ben altijd beschikbaar als de partij een be roep op me doet", liet hij giste ren na afloop van een gesprek met de partijtop weten. Nawijn bedankt voor het lijst trekkerschap van de LPF. 'Per soonlijke redenen' hebben er voor gezorgd dat hij zich op het laatste moment moet terugtrek ken/liet hij gisteren weten. Het partijcongres stelt vandaag de kandidatenlijst vast. Nawijn is nu beschikbaar voor een tweede plaats. Op een concept kandidatenlijst van het partijbe stuur, die gisteravond uitlekte, werd Herben al de plaats van lijsttrekker toebedeeld. Aanvan kelijk zou Herben als 'running mate' van Nawijn optreden. LPF-bestuurslid Hammerstein is ervan overtuigd dat Herben lijst trekker zal worden als de leden vergadering dat van hem vraagt. Het terugtreden van Nawijn komt niet onverwacht. De kan didaat-lijsttrekker had al langer aarzelingen. Achter de scher men zocht het partijbestuur in tussen naar betere kandidaten. Zo werden oud-minister Heins- broek en staatssecretaris Van Eijck benaderd. Maar beiden bedankten voor de eer. Ook Herben had aanvankelijk weinig trek in de functie, maar heeft zich laten overhalen. Volgens Nawijn heeft de kritiek op zijn functioneren in politiek Den Haag en zijn eigen partij niets met zijn besluit te maken. Nawijn werd in het kabinet, de Tweede Kamer en de LPF zwaar gekapitteld nadat hij had gepleit voor de doodstraf. Als minister van vreemdelingenbeleid en in tegratie kwarri hij onder vuur in verband met zijn voorstel crimi nele Marokkanen met een Ne derlands paspoort uit te wijzen. Nawijn heeft geen zin meer in het lijsttrekkerschap vanwege voortdurende bedreigingen aan zijn adres en kritische verhalen over zijn verleden in de media. „De druk op mij en mijn omge ving werd gigantisch groot. De laatste tijd heb ik een aantal ver velende ervaringen gehad, be dreigingen en aanvallen op mijn integriteit. Daarom heb ik beslo ten me terug te trekken." Nawijn gaf aan graag verder te willen als Kamerlid. „Ik sta nummer twee op de lijst, dus ik ga de Kamer in voor de LPF." Dat laatste is ondanks de teloor gang van de LPF goed mogelijk. In de jongste peiling van het on derzoeksbureau Interview/NSS komt de partij uit op zeven ze tels (was 26) als nu verkiezingen zouden worden gehouden. Veel kritiek op GMS en C2000 IN MEMORIAM den haag/gpd - Het CDA wil dat de Algemene Rekenkamer on derzoek gaat doen naar de in voering van het Geïntegreerd Meldkamer Systeem (GMS) en het project C2000, het nieuwe landelijke digitale communica tienetwerk van de hulpdiensten. Het Tweede-Kamerlid Rietkerk vindt dat staatssecretaris Hes- sing (binnenlandse zaken) on voldoende informatie geeft over de problemen met het hulpnet. „Ik heb de afgelopen twee jaar veel kritiek gehoord op C2000 en krijg onvoldoende informatie om te controleren of die kritiek terecht is", zegt Rietkerk. Hij vindt dat hij zo zijn controleren de verantwoordelijkheid onvol doende kan uitvoeren. De kritiek op het hulpnet komt inmiddels uit het hele land, zegt Rietkerk. Zo uitte burgemeester Welschen van Eindhoven al re gelmatig twijfels over de haal baarheid. Hij zegt dat de miljoe nen kostende investering de re gio voor een 'gigantisch pro bleem' stelt. Ook Rietkerk zegt dat er sprake is van financiële problemen bij de exploitatie en het beheer. „De ambulancediensten in Noord-Holland-Noord en Lim burg-Zuid hebben om die reden al gedreigd af te haken. De kos ten rijzen de pan uit." Mede daarom heeft het Kamer lid meerdere malen om ophel dering gevraagd. Hessing heeft inmiddels wel enige informatie gegeven, maar dat was volgens Rietkerk 'niet meer dan een A- viertje'. Hij wil dat de Rekenkamer zich buigt over de financiering van de projecten sinds 1994, de doelmatigheid, de kostenover- schrijdingen en de kwaliteit van de informatievoorziening aan de Tweede Kamer. De Kamer zal 17 december stemmen over zijn verzoek. Rietkerk verwacht steun van een meerderheid. Het Kamerlid heeft naast de twijfels over de financiering, ook vragen over de werking van het systeem. „Uit verschillende on derzoeken komt naar voren dat er problemen zijn met gezond heidsrisico's en het bereik in ge bouwen. Dat moet eveneens worden uitgezocht." De 'ijzeren procureur-generaal' en 'Gunsalvo'. Het zijn slechts twee van de bijnamen die de gisteren overleden misdaadbe strijder Rolph Gonsalves tijdens zijn loopbaan verwierf. Op de eerste was hij trots, op de twee de niet. Toch verwijst ook die bijnaam naar de harde aanpak waar hij niet voor terugdeinsde als het in zijn ogen nodig was. De bijnaam 'Gunsalvo' verwijst naar een incident uit de tijd dat Gonsalves bestuursambtenaar was in Nederlands Nieuw-.Gui- nea (1956-1962). Zijn opdracht was toen om de Baliemvallei te 'pacificeren'. De vallei was een afgelegen, onherbergzaam ge bied, waar stammenoorlogen jaarlijks aan honderden mensen het leven kostten. Aan Gonsal ves de taak rust te brengen in het gebied. Toen het opperhoofd Pumansi- lon alle blanken uit de vallei wil de verjagen, besloot Gonsalves dat hij gearresteerd moest wor den. Maar Gonsalves raakte ge- isoleerd van de patrouille en kwam oog in oog te staan met het opperhoofd en twee lijf wachten. Gonsalves schoot ze dood, omdat hij anders zelf het leven gelaten zou hebben, ver klaart hij achteraf. Zijn hele carrière bij het open- Rolph Gonsalves 1932-2002 baar ministerie toonde Gonsal ves zich een keihard misdaad bestrijder, waarbij vooral de strijd tegen de georganiseerde criminaliteit zijn aandacht had. In zijn Limburgse jaren (1963- 1972) werd hij geconfronteerd met een toen nog tamelijk nieuw fenomeen, criminelen die drugs (amfetamine) maakten en probeerden die naar het buiten land te brengen. Gonsalves stond te boek als een aanhanger van 'law and order'. Zijn optreden tegenover het En- schedese jongerencentrum De Kokerjuffer heeft daar veel aan bijgedragen. Terwijl Nederland begon te wennen aan het idee softdrugs te gedogen, sloot Gon salves als hoofdofficier van justi tie in Almelo het jongerencen trum omdat ze daar drugs ver kochten aan Duitse jongeren. Toen hij later procureur-gene raal was in Den Bosch maakte hij weer veel werk van een effici ënte bestrijding van de georga niseerde criminaliteit Gonsalves stimuleerde samenwerking tus sen rijks- en gemeentepolitie toen rivaliteit tussen de verschil lende takken nog schering en inslag was. In 1999 keek hij, bij gelegenheid van de verhuizing van justitie in Den Bosch naar een nieuw pa leis, nog eens terug op zijn Bos sche jaren en stelde tevreden vast dat een door hem lang ge koesterde wens eindelijk door de politiek was overgenomen: de vorming van een landelijke recherche. Ad Rijken maastricht/anp - De Raad van State (RvS) heeft het gebruik van Maastricht Aachen Airport (MAA) voor kleine vliegtuigen verboden. De maatregel gaat dinsdag in. Slechts voor be drijfsmatige doeleinden is een uitzondering mogelijk. Deze be slissing is gisteren genomen na een door omwonenden aange spannen spoedprocedure. De raad komt tot die uitspraak, omdat de minister van verkeer en waterstaat al vóór 17 augus tus 1995 een geluidszone had moeten vaststellen voor deze kleine luchtvaart, maar dat nog steeds niet heeft gedaan. Daar om heeft de RvS gisteren zelf een geluidszone voor kleine vliegtuigen vastgesteld. Tot die tijd krijgt de minister nog de tijd om zelf een zone vast te stellen, maar slaagt die daarin weer niet, dan geldt de door de RvS inge stelde zonering. (advertentie) De collectie Easy Living draagl hel herkenbare signatuur van Heidense Exclusive. De meubelateliers van deze lopproducent weten op vakkundige wijze traditionele ont werpen te vertolen naar de functionele eisen van nu. Hel gebruik van eerste klas mahonie, de prachtige details en handmatige finish met gebruikssporen getuigen van groot vakmanschap en absolute perfectie. De stijlvolle Easy Living collectie vindt u bij Van Til op de afdeling Eigentijds Klassiek door Hans Leber en Lianne Sleufjes den haag - Oenigheid. Een la borant met familieproblemen, beneveld door een met alcohol besprenkeld nachtelijk gesprek, pakt 's morgens de verkeerde vloeistof waardoor een fotorol letje niet goed wordt ontwik keld. Dat en niets anders is het verhaal achter de teloorgang van het beroemdste fotorolletje van Nederland: het Dutchbat-rolle- tje uit Srebrenica. De opnamen van Dutchbat-offi- cier Ron Rutten bevatten bewij zen van oorlogsmisdaden door de Bosnische Serviërs tijdens de inname van de enclave. Het rol letje had in Nederland, maar ook bij het Joegoslavië-tribu- naal, een belangrijke rol kunnen spelen. De betrokken fotolabo rant, Van Boetzelaer, had het graag anders zien lopen: „Nog dagelijks heb ik spijt dat ik De fensie, waar ik zo veel jaren ple zierig heb gewerkt, en de poli tiek verantwoordelijken dit heb aangedaan." De geplaagde Van Boetzelaer werd met zijn spijt verklaring, gisteren aan het ein de van zijn verhoor bij de parle mentaire enquêtecommissie Srebrenica, de enige tijdens alle verhoordagen die openlijk spijt betuigde over zijn persoonlijk handelen in een drama waarbij ruim 7.000 moslimmannen stierven. Op de laatste (ingelaste) dag van de verhoren werden naast Van Boetzelaer ook de andere hoofdpersonen in de zaak van het rolletje verhoord. Van hen blijft alleen marechaussee-offi cier Peter Rutten met een gevoel van onbehagen achter. Volgens hem zou de zaak nog eens goed moeten worden onderzocht omdat te vaak de datum 25 juli op formulieren over het rolletje van zijn naamgenoot staat. Het kan er volgens hem op wijzen dat het rolletje niet op 26 juli per ongeluk in de ongelukkige han den van Van Boetzelaer verloren ging, maar met opzet een dag eerder. Ook werd gisteren de toenmali ge VN-commandant in Bosnië- Herzegovina, de Britse generaal Smith, gehoord. Die verklaarde parlementaire enquête dat hij maanden vóór de val van de enclave aan een parlementai re delegatie uit Nederland uit legde dat de 'afschrikking door aanwezigheid' van VN-eenhe den niet werkte zolang die niet bereid waren te vechten en ook te sneuvelen. „Maar de parle mentsleden wilden dat niet. Voor hen gold 'niet vechten en geen Nederlandse slachtoffers'. Maar zo dachten ook andere landen daar over." Smith stelde dat Dutchbat deed wat het kon doen. De Nederlanders hebben volgens hem voortreffelijk opge treden. De enquêtecommissie komt op 27 januari met haar eindrap port. de grondlegger van het grote Amerikaanse geslacht Van Bunschoten of Van Benscho- ten en The King. De eerste Presley komt begin vorige eeuw in beeld: Jessie D. Mc- Clowell Presley, Elvis' opa. Ter Haar twijfelt niet aan de betrouwbaarheid van de gege vens. „Ik heb het natuurlijk uitgebreid gecheckt via de nieuws- en mailinggroepen voor genealogen. Niemand twijfelt aan de juistheid hier van. De doorslag gaf de naam van een heel bekende en be trouwbare genealoge uit Ame rika, die in direct verband met deze stamboom opdook." Teunis Eliassen, zoals Elvis' verre voorvader heette toen hij uit zijn geboortedorp vertrok, kreeg zijn achternaam Van Bunschoten pas in Amerika. Ter Haar: „In ons land waren toen nog helemaal geen ach ternamen. Je werd genoemd naar je vader. Eliassen dus. Bij aankomst in Ajnerika kreeg je wel een achternaam, vaak de plaats waar je vandaan kwam. In Nederland heeft de Amerikaanpionier uit Bun schoten - voor zover Ter Haar weet - geen nazaten. door Henk Runhaar bunschoten - Elvis Presley heeft zijn 'roots' in Bunscho ten. The King blijkt een directe afstammeling van de Bun- schoter avonturier Teunis Eliassen van Bunschoten. Er zitten negen generaties tussen Elvis en de man die tussen 1660 en 1670 zijn woning in Bunschoten verruilde voor een bestaan in Amerika. Die verrassende ontdekking deed de amateur-genealoog Evert ter Haar tijdens zijn stam boomonderzoek via internet. Voor het blootleggen van de rechtstreekse link tussen het kleine, eenvoudige Bunscho ten en megaster Elvis, hoefde Ter Haar zelf weinig onder zoek te doen. „Ik kwam de stamboom tegen op een van de genealogensites in Ameri ka. Daar zijn er erg veel van, moet je weten." Ter Haar stuitte op de combi natie Elvis Presley, Bunscho ten en was meteen alert. „Ik dacht: dat zou fantastisch zijn." Even doorzoeken lever de de complete stamboom op van Teunis tot Presley. Er zit ten negen generaties tussen Ons adres: Openingstijden: Ncorderkade 1039 Me-DI-Wo 9 30-17 1823 CJ Alkmaar Do-Vr: 9.30-21.00 ui Telefoon (072) 5112760 Za: 9.30-17.30 uur Volg de borden Zondags gesloten Q Eigen parkeerterrein wvrw.vanbl.nl D E IGNCENTRUM ontmoeten studerend en werkhoekend Noord-Holland op vrijdag 17, zaterdag 18 en zondag 19 januari in het Kénnemer Sportcerttre W - V V NOORD - HOLLAND, Informatie over de beurs en het presenteren van uw bedrijf of onderwijsinstelling tijdens deze beurs: Q.G.Z.b.v.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 3