oor een Noordwijker komt de club op de tweede plaats' SPORT jet duveltje duikt nog altijd op voor het doel Mariska van Steijn: Alleen Leen Korbee neemt na 31 jaar afscheid als voorzitter van voetbalvereniging Noordwijk ZATERDAG 7 DECEMBER 2002 AAC 2 - Foreholte zaterdag 20.00 uur [illem Spierdijk a/ijk - Leen Korbee wilde het eigenlijk maar tien fen. Naast zijn werk als architect was hij ook nog e gemeenteraad. Dat laatste was hij na vier L Het voorzitterschap van w Noordwijk hield hij jer vol. Maandag treedt Korbee af na een fermijn van 31 jaar. irdwijkse architect is na Ian Plug en Jan van de derde voorzitter in de historie van de club. tont hij de lijst met de namen van de bestuurs- de afgelopen zeventig jaar. Het zijn er maar ij wijst ook op de namen 'Korbee' en 'Spaan- Zijn vader Arie Korbee zat 36 jaar in het be- ijna zeventig jaar zit er een Korbee in het be- zestig jaar een Spaanderman." (62) is niet alleen trots op die lange bestuurs- e, maar hij is dat ook op wat zijn club in die ^pnne heeft geprestéérd. „Noordwijk heeft altijd Ijttioogste niveau gespeeld van de zaterdagcom- we zijn nooit gedegradeerd en paar keer kam- iworden. Op de ranglijst aller tijden van het gvoetbal staan we tweede. Daar zal ik achter rmen toch wel wat aan bijgedragen hebben?" was-ie toen de architect voorzitter werd. „Ik irzitter van de bouwcommissie van de nieuwe Dat was goed gegaan. Daarna werd ik in het gekozen. Het bestuur bepaalde toen zelf wie atter werd." Het was een baan die hem op het ;chreven. „Ik vind voetbal leuk, ik vind het op het veld te kijken, maar ook thuis voor de Daarnaast zit het in me om 'dingen er om- regelen. Ook daar heb ik altijd plezier in ge denk ik het bestuur altijd op een aardige ma- aangestuurd en ook zakelijk een en ander club voor elkaar heb gekregen." was een weinig formele voorzitter. Voor of na jden zat hij zelden achter de bestuurstafel van b. Hij liep door de kantine, de businessruimte, 1 de wedstrijd wel eens de kleedkamer in. Hij ok dat daar zijn kwaliteiten lagen. „Ik had en met het gemeentebestuur, met sponsors, s ik met die achttien jongens van de A-selectie I zat om over een nieuwe trainer te praten, k daar ook altijd uit." nig formele opstelling past bij de club. Kor- >n Noordwijker groeit een beetje op op de 'vrijheid, blijheid.' Voor hem komt de club al le tweede plaats. De jeugd komt al op heel eftijd in aanraking met het uitgaansleven. De ook een concurrent van de club. Als de A-ju- :erugkomen van een wedstrijd, blijven ze een le kantine en gaan daarna naar het café. Bij clubs blijven ze tot acht uur in de kantine." Leen Korbee: „We zijn nooit gedegradeerd en paar keer kampioen geworden. Daar zal ik achter de schermen toch wel wat aan bijgedragen hebben?" Foto: Hielco Kuipers Bles veranderde in die periode van dertig jaar in fcnigingsleven. „Toen ik aantrad had je heel lite clubmensen. Om een voorbeeld te geven: perwijzer bij de club gaf ook training aan een roep. Nu krijgen alle trainers van de F-jeugd tot pioren een, soms geringe, vergoeding. De club tan klein bedrijfje gegroeid naar een grote on derneming met een omzet van een paar ton. Ook spelers krijgen een onkostenvergoeding. Korbee doet er niet moeilijk over. „We zijn met de tijd mee gegaan. Tennissers gingen miljoenen verdienen, gol fers, voetballers en ook amateurvoetballers krijgen een vergoeding. Zo is het bij zoveel sporten gegaan. In Noordwijk hebben we nooit van die hele gekke be dragen betaald." Dat kon ook niet, want het aantal sponsors van Noordwijk is beperkt. „We hebben hier een klein dorp, waar het om toerisme draait. We hebben hotels en wat bars en weinig bedrijven die op ander gebied actief zijn." Soms moest Korbee zelf bijspringen. „Ik heb nooit met duizenden lopen zwaaien, maar de club heeft me wel eens wat geld gekost." Bekend is het verhaal van een speler die bij Korbee op kantoor kwam en hem om een extra vergoeding vroeg. De voorzitter ging akkoord onder de strikte voorwaarde dat het extraatje - dat hij uit eigen zak betaalde - geheim zou blijven. Toen hij twee uur later in het café kwam, bleek het hele dorp op de hoogte van het feit de de speler hem wat geld had afgetrog geld. Korbee kan er nu om lachen. „Wij hebben het spelersbudget binnen de perken kunnen houden. Je moet ook zorgen dat je niet van die dure trainers hebt, die accepteren niet dat spelers grof worden be taald." Op die trainers was Noordwijk zuinig. Eelman, Buter, Schipper en Bröring; het is een bescheiden lijstje voor een periode van 31 jaar. Van Henny Schipper nam de club al na een half jaar afscheid, toen voor de eerste keer in Korbee's bestuursperiode degradatie dreigde. „Schipper is een verschrikkelijk aardige vent, maar hij paste niet bij Noordwijk", analyseert Korbee nu. Zwarte bladzijde Het voortijdige afscheid van Eelman, in januari van dit jaar, is de zwartste bladzijde uit zijn bestuurspe riode. De trainer nam afscheid toen bleek dat er kri tiek was in de spelersgroep. Korbee: „Daar heb ik nog steeds de pest over in. Dat past niet bij de voetbalver eniging Noordwijk Ik begreep niet dat er aversie ont stond tegen een vent, die ik zo goed kende. Achteraf kan je ook je vraagtekens zetten bij de kritiek van die spelers. We zijn nadien niet beter gaan spelen. En ook de jongens die het zo goed wisten, zijn het niet beter gaan doen." Korbee neemt maandag afscheid zonder dat er een opvolger is. De club heeft een profielschets opgesteld en stelt nogal wat eisen. Korbee: „We zoeken iemand tussen de 35 en 50 jaar, met contacten in het bedrijfs leven, die boekhoudkundig onderlegd is en ook nog uitstraling heeft bij trainers en spelers. We hebben hem nog niet gevonden. De kandidaat loopt in Noordwijk rond, we hopen hem de komende maan den tegen het lijf te lopen." De voorzitter denkt niet aan verlenging van zijn be stuursperiode. „Ik ben al een paar keer overgehaald om door te gaan. Het is nu definitief." Eén ding had hem nog van gedachte kunnen doen veranderen: de affaire met de belastingdienst. Vorig jaar legde de fis cus veel voetbalclubs in de regio flinke aanslagen op. Intussen is de zaak geschikt. Noordwijk moet betalen, maar veel minder dan de eerste aanslag die in de richting van anderhalve ton (guldens) liep. Korbee vindt dat de belastingdienst zich uiteindelijk redelijk heeft opgesteld. „Maar het feit dat ze ons over vijfjaar hebben aangeslagen is niet terecht. We heb ben steeds te goeder trouw gehandeld. We hebben onze boekhouding steeds keurig naar de KNVB ge stuurd ter controle. Dan blijkt dat de fiscus met een aantal dingen niet akkoord is. Prima, geef ons dan richtlijnen hoe we het moeten doen en laat ons de achterstallige belasting over het lopende jaar betalen. Vervelend is ook dat de clubs zo n slechte naam heb ben gekregen door deze affaire. Dat is niet terecht want er wordt niet of nauwelijks gerommeld." Nu de zaak is afgehandeld neemt Korbee met een ge rust hart afscheid. Dit jaar trad hij ook af als voorzitter van de Noordwijkse ondernemersvereniging. Hij wil meer golfen, nog een paar dagen gaan werken en va ker naar z'n huis in het buitenland. „Ik heb m'n leven zo vaak rekening moeten houden met vergaderingen en andere verplichtingen bij de club. Het is nu tijd voor andere dingen." O'er Ferry van Tol scoort, maar niet meer zoveel als vroeger met Foreholte Europa in wnan Leefmans door Thijs Jaski voorhout - De handbalvrouwen van Foreholte mikten aan het begin van dit seizoen op een plaats in de middenmoot. Een hogere plek zat er waarschijnlijk niet in voor de ploeg die als vijfde promoveerde naar de hoofdklase. Maar de Voor- houtse vrouwen presteren boven verwachting. Momenteel bezet het team, dat afgelopen zondag pas zijn eerste nederlaag leed, een gedeelde vierde plaats in de competitie. Het verschil met koploper Ventura is twee punten. Een van de speelsters die dit seizoen excelleren bij Foreholte is Mariska van Steijn (22). Voor de studente technische wiskunde is het wel duidelijk waarom het team zo goed draait. „Er staat een hecht collectief. Iedere speelster heeft weer andere individuele kwaliteiten dan de ander. Alle aparte kwaliteiten bij elkaar maken een ge heel. Daarnaast hebben we als team de kracht om blessures op te vangen. Er staat gelijk een vervan ger klaar." Van Steijn speelt tijdens de aanval als cirkelspeel ster en in de verdediging als storende speelster. In haar laatste rol haalt ze naar eigen zeggen weke lijks een goed niveau. Aanvallend moet het alle maal nog wel constanter. „Ik heb van die dagen dat alles goed gaat en ik veel scoor. Het komt he laas nog te vaak voor dat helemaal niks lukt. Ik denk dat dat mijn zwakste punt is op dit mo ment." Drie keer per week wordt er getraind. Twee keer handbaltraining en een keer krachttraining. Van Steijn studeert in Delft, maar is vrijwel altijd aan wezig. „Ik wil de trainingen gewoon niet missen, maar kan ik door school niet trainen, dan is dat geen probleem." Aan het roer van het team staat de dit jaar begon nen trainster Elly Spreeuw. De aanpak van de oud-speelster van dames 1 heeft volgens Van Steijn bijgedragen aan het succes van het team. „In tegenstelling tot onze vorige trainers gaat EUy heel erg in op de individuele kwaliteiten in plaats van het teamspel. Ik heb sommige speelsters, on der wie mezelf, dankzij Elly beter zien worden." Anderhalf seizoen heeft Van Steijn nu een basis plaats. Het seizoen daarvoor moest ze noodge dwongen vanwege een hardnekkige knieblessure missen. Haar grootste angst is om wederom door haar knie te gaan. „Dan zie ik andere speelsters geblesseerd raken en dan denk ik: shit, dat kan mij ook zo weer gebeuren. Ik ga er niet voorzichtiger door spelen. Eenmaal in de wedstrijd kan ik het "volledig van me afzetten." Ook al staat de ploeg hoog op de ranglijst, Van Steijn waarschuwt voor te veel euforie. „We zitten in een competitie waar iedereen van elkaar kan winnen. Een paar weken geleden speelden we nog gelijk tegen de nummer laatst. Wat dat betreft moeten we er iedere week volop voor gaan. Als we dat doen dan denk ik dat we een goede karis ma ken om te promoveren. Dragende speelsters zoals keepster Anita Reuman vertrokken naar grotere clubs (Reuman ging kee pen bij Hellas in Den Haag) om op een hoger ni veau te kunnen handballen. Van Steijn begrijpt het wel wanneer spelers hun heil ergens anders zoeken om bijvoorbeeld in Europees verband te handballen. Desondanks weet ze zeker dat ze elk aanbod van een grotere club direct afslaat. „Fore holte is mijn club. Ik speel hier al vanaf mijn acht ste. Het is mijn cluppie. Ik kan het ook moeilijk begrijpen dat een speelster met extra kwaliteiten vertrekt. Ik vind dat goede speelsters de rest van het team naar hetzelfde niveau moeten toetrek ken. Ik hou niet van cluboverlopers. Ik speel handbal omdat ik het leuk vind en bij Foreholte heb ik het naar mijn zin. Waarom zou ik dan weg gaan? Natuurlijk is het een droom om een keer Europa in te gaan. Maar dan alleen met Forehol te." Mariska van Steijn: „Ik heb van die dagen dat alles goed gaat en ik veel scoor. Het komt helaas nog te vaak voor dat helemaal niks lukt. Ik denk dat dat mijn zwakste punt is op dit moment." Foto: Dick Hogewoning eest - Als een duveltje uit tasje. Dat is een heel aar- pering van spits Ferry van "Ij laat andere aanvallers ksemafleider fungeren en giiipt hij op zijn teentjes let strafschopgebied om i korte felle sprint precies plaats te staan waar hij de B inschieten. Het is al zes hg een voornaam wapen DO. Morgen mag dorps- ASC proberen de angel lanval te halen, il is altijd lid geweest van Mijn opa was een van de ■e^ers, mijn oom voetbalde Ik heb altijd in de spits Een seizoen, bij de F- Id ik bij hoeveel doelpun- iakte. Het waren er over iderd." Zijn debuutjaar in ite elftal was ook gelijk it memorabele seizoen, iromoveerde via de na- itie naar de derde klasse, 'Mineer door twee treffers in Tol in het beslissings- j feestvreugde volgde een aar. UDO ontdeed zich xijds van trainer Nico van ;n de club degradeerde in ir De juiste toedracht van e/|itslag kwam nooit hele- vetoven tafel en vijf jaar na nctal ook Van Tol er liever S{jver beginnen. „Het ging Jet Nico. Sindsdien spelen de vierde klasse en we n nooit meer een team lom naar de derde klasse Ite keren. Direct na het g van Van der Salm ver- n een paar steunpilaren lartin van Zaanen en Bas ;k en in de afgelopen sei- namen we afscheid van van Haarlem, Wemer [h en Ruud Stuifzand. Ik met mijn 25 jaar al een 5 oudjes." 61 vindt dat niet alleen zijn e( elftal weinig te zoeken In een hogere klasse. Hij halverwege het seizoen ?'een tegenstander meege- die hij wél goed genoeg Ferry van Tol: „Laatst tegen Warmunda had ik 90 minuten lang een directe bewaker. Dan moet ik heel anders spelen en dat gaat me niet al tijd goed af." Foto: Mark Lamers acht. „Lugdunum? Een hecht collectief, maar ze leunen wel héél erg op een paar routiniers. UDWS? Individueel sterk. Ze hadden van ons met 10-0 kun nen winnen. Dat het 2-2 werd, zegt genoeg over hen. Er is geen ploeg die boven de rest uit steekt. Dat maakt de vierde klas se juist zo spannend." UDO's grootste zwakte is wissel valligheid. „Daar is door trainer Fred Filippo weinig aan te doen. Het is iets ongrijpbaars. We win- ASC UDO zondag 14.30 uur nen met 5-0 van SJZ om met 4-1 van Leidsche Boys te verliezen. Misschien ligt de verklaring in de krappe selectie. Als je op de training met een bepaalde oe fenvorm bezig bent en iemand uit het derde elftal moet de voorzetten geven, dan werkt dat niet." Van Tol vindt zijn eigen presta ties ook niet constant. „Ik mag dan wel clubtopscorer zijn, maar ook ik ben wisselvallig. Toen Van Zaanen, Knetsch en Stuifzand er nog bij waren, trok ken zij alle aandacht van de ver dedigers en kon ik stiekem van mijn vrijheid profiteren. Tegen woordig kennen alle tegenstan ders Ferry van Tol, helaas. Laatst tegen Warmunda had ik 90 mi nuten lang een directe bewaker. Dan moet ik heel anders spelen en dat gaat me niet altijd goed af." UDO gaat al een paai" jaar als kleurloze middenmoter door het leven, maar daar komt ver andering in. „In de huidige Al zitten zeker vijf a zes jongens die direct de overstap naar het eer ste elftal kunnen maken. Als zij aan het seniorenvoetbal gewend zijn, kan UDO weer inzetten op promotie. Ik zou in de komende drie seizoenen die ik mezelf nog in het eerste elftal geef dolgraag nog een keer in de derde Idasse uitkomen." De geelzwarten wachten gedul dig af en in de tussentijd blijven inzet en sfeer voldoende. „Als je net zo hard werkt als de tegen stander, win je het op techniek. Een mooie uitspraak van Van der Salm waar we ons nog altijd aan vasthouden. UDO is een ge zellige vereniging al is de tijd voorbij dat veertig man op vrij dag tot diep in de nacht door zakten. Er wordt uitgekeken naar de confrontatie met ASC, maar het is geen wedstrijd van haat en nijd of geslepen messen. Als het maar een leuke pot wordt met een biertje na afloop. Daar gaat het toch om." Het klinkt vrijblijvender dan hij het bedoelt, maar er is uiteraard nog een leven naast het voetbal. „Ik werk bij de firma VNE öp de veiling. Elke ochtend chrysanten inkopen via de klok. Uitkijken dat je niet te veel betaalt. Gaat zeker negen van de tien keer goed. Da's pas sport."

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 25