let onvermijdelijke ongeluk met de Koersk BOEKEN Alles van Vance gebundeld Intelligent pleidooi voor solidariteit In de voetsporen van Nabokov en Zweig Een rode lap windt geen enkele stier op r>ert Moore reconstrueert ondergang Russische kernonderzeeër HOC 144 ZATERDAG 7 DECEMBER 2002 is|pluk met de Koersk heeft g^id inmiddels twee to lken opgeleverd. Kenne- stpkt de ramp zeer tot de eijing. De Britse journalist ^ifloore reconstrueerde de ng van de Russische •erzeeër, een thriller die je >s uitleest, lil in, ^Wfictie recensie dj Aly Knol Tsk. de dodelijke reis van een rdlerzeeër' door Robert Moore. i j: Jaap van der Wijk. Uitgeverij LeBalans. Prijs: €17.90. vil ;r| it sk was wat je noemt een n zijn tijd. De plannen 1.1 bouwen van deze reus- rekemonderzeeër, zo hoog ogebouw van vier verdie nen langer dan twee voet- t m, werden gesmeed tij- Isdt communisme. Tijdens stistrojka van Gorbatsjov erze goedgekeurd. Ten tij - at het bewind van Jeltsin teiar kiel gelegd. Toen ze it lijk in de vaart werd ge- laihad het land dat ze had d verdedigen, de Sovjet- ?q>gehouden te bestaan, eben de Koersk op zater- nlugustus 2000 rond half 11 middags door twee ex- gaan boord goeddeels odmietigd, leek het alsof egle Oorlog nog in volle s. sfoerikaanse onderzeeër ?i*nphis, die de oefening of de Koersk deelnam in oflitsz Zee bespioneerde, dijzich ijlings uit de voe- dè Russische admiraals i,'ohet ongeluk aanvanke- inler de pet', probeerden igfolgens toe te schrijven aan een aanvaring met een 'bui tenlands' schip en weigerden dagenlang hulp te aanvaarden uit het Westen, uit angst dat de vijand van vroeger achter de ge heimen van de kemonderzeeër zou komen. In zijn boek De Koersk, de dode lijke reis van een kernonderzeeër, constateert de Britse journalist Robert Moore bitter aan het slot: 'De Russische militaire leiders waren vergeten dat hun kost baarste bezit niet bestond uit de geheime wapens aan boord van de Koersk, maar uit de jonge op varenden van het schip. Zij wa ren het waard om voor te vech ten, zij hadden gered moeten worden.' Hoe het kon komen dat dat laatste niet gebeurde, is een thrillerachtig verhaal dat zich ademloos laat lezen, ook al ken je de afloop. Moore, werkzaam bij de Britse tv-zender ITN, zet de tragische gebeurtenissen met de Koersk, haar bemanning en hun nabe staanden in een dusdanig per spectief dat je het gevoel be kruipt dat dit of een soortgelijk ongeluk haast onvermijdelijk was. De bemanning werd slecht of soms helemaal niet betaald ('De gezagvoerder van een kem onderzeeër van de Noordelijke Vloot verdiende evenveel als een trambestuurder in Moskou') en al tien jaar lang werd er niets meer geïnvesteerd in de red dingsmiddelen van de marine. Toen een deel van de beman ning van de Koersk, dat zich in het achterschip ophield, wel licht nog gered had kunnen worden, bleken de accu's van de enige reddingsonderzeeër die snel ter plekke kon komen wel dra leeg. Het was voor dit schip onmogelijk om zich aan het ontsnappingsluik van de Koersk te koppelen. Ten slotte was de chemische substantie met onder meer wa terstofperoxide, die werd ge bruikt voor het afschieten van de torpedo's van de Koersk maar tijdens de oefening op die fatale zomerdag explodeerde, in bijvoorbeeld Groot-Brittannië al niet meer in gebruik sinds het midden van de jaren vijftig van de vorige eeuw. In 1955 deed zich een eendere ontploffing als op de Koersk voor aan boord van de Britse onderzeeër Sidon in de haven van Portland. De Royal Navy verordonneerde naar aanleiding van dat ongeluk dat waterstofperoxide veel te ge vaarlijk was op een kwetsbaar vaartuig als een onderzeeër. Moores dodelijk droge vaststel- ling: 'Een dergelijke verordening was echter niet uitgegeven door de Russische Noordelijke Vloot.' Hartverscheurend zijn de passa ges waarin de Britse journalist beschrijft hoe de nabestaanden van de Koersk (maar uiteindelijk ook president Poetin, zo blijkt) onbeschoft werden voorgelo gen: over de oorzaak van de ramp, over de dag waarop de explosies zich voordeden en over de kansen op redding van de bemanning. Er was zelfs da genlang onduidelijkheid over het aantal opvarenden van de duikboot en hun identiteit (soms wisselden bemanningsle den op het laatste moment voor afvaart nog van schip), totdat een Russische krant voor de somma van 18.000 roebel (on geveer 600 euro) de namenlijst opkocht van een marine-officier en publiceerde. Ronduit stuitend wordt het ge drag van de machthebbers tij dens een emotionele bijeen komst met de vrouwen en moe ders van de Koersk-bemanning. Eén van die moeders wordt het verder spreken op een gegeven moment onmogelijk gemaakt door haar - publiekelijk - plat te spuiten, een welbekende me thode uit de oude Sovjet-psychi- atrie. Robert Moore heeft van het we De Koersk In 1999, nog In vol bedrijf.Foto: ANP reldnieuws, dat de Koersk was, de menselijke maat genomen, compleet met bureaucratische stompzinnigheid en regelrechte heroïek- Het boek kent vele schrijnende passages, onder meer als Moore - op basis van thans beschikbaar forensisch onderzoek - speculeert hoe het de 23 duikbootgasten in het achterschip moet zijn vergaan in de paar dagen dat ze nog ge leefd hebben voordat de Koersk ook hun doodskist werd. Je zou je als lezer soms willen vastklampen aan dat briefje, dat één van die ongelukkigen in het aardedonker van de gezonken onderzeeër aan zijn vrouw schreef en dat bewaard is geble ven: 'De groeten aan iedereen, u hoeft niet wanhopig te zijn. Ko- lesnikov.' :ou hl roman recensie Wim Vogel 'Begin' door Loes Wouterson. Uitgeverij De Bezige Bij. Prijs: €17,50 Midden dertig is Femmy Man del als ze de balans van haar le ven opmaakt en tot de slotsom komt dat het mooi is geweest. Nog een week geeft ze zichzelf. Daarna zal ze een eind maken aan dat 'schandelijk lamentabe le bestaan' waaraan perspectief en zin ontbreken. Maar drie jaar later leeft zij nog steeds en heeft ze een zoontje van bijna twee. Wat maakt dat leven plotseling het leven waard? Wat is belang rijk en wat niet? Wat moeten we aan met die modieuze 'zelfver werkelijking' en die zogenaam de uniciteit van de mens? In Be gin, haar tweede roman, houdt Loes Wouterson grote schoon maak onder dit soort modieuze opvattingen, gaat ze op zoek naar zuiverheid om ten slotte haar visie op het leven nadruk kelijk te herzien. In een paar opzichten doet deze roman sterk denken aan De Wetten van Connie Palmen. Ook in dat boek probeert een jonge vrouw zin te geven aan haar le ven en raadpleegt ze diverse mannen die elk iets van haar existentiële zoektocht vertegen woordigen: de filosofie, de reli gie, de seksualiteit, de rechtvaar digheid, de lafheid, de eigen dunk, de ongebondenheid en niet te vergeten de vriendschap. In de zeven dagen die Femmy Mandel zich nog geeft, deelt ze iedere dag met een ander soort man het bed, onderzoekt zij als het ware alles en behoudt ze uit eindelijk het goede: een kind. Zoals God in zeven dagen zijn wereld schiep, zo herschept Fe mmy zichzelf, en mogen we ho pen, ook de lezer. Het gevaar dat dit soort romans bedreigt, is een teveel aan be schouwing, is het gevaar dat de uitwerking van de ideeën zo veel plaats opeist dat er nauwelijks LEESTAFEL ruimte is om van de personages mensen te maken van vlees en bloed. Begin lijdt daar enigszins aan: er wórdt wat af gefiloso feerd. Het actuele debat over normen en waarden wordt ste vig gevoerd. Ook de functie en het wezen van de kunst, de plaats van ouders in ons leven zijn goed voor menige discussie. Belangrijk voor Femmy Mandel zijn haar joodse ouders die vrij wel nooit over het verleden pra ten maar wel een levenshouding hebben ontwikkeld waar meni ge modieuze tobber een puntje aan kan zuigen. Bepalend is vooral haar vader. 'Wat de ander je ook flikt: vreet je er maar doorheen en zorg dat je het zelf beter doet' is een van zijn talloze wijsheden. Ze worden je in snel le en geestige dialogen voorge schoteld waarin vrijwel altijd meer wordt gezegd dan je denkt. Uiteindelijk voeden en bepalen ze ook Femmy's vitalis me. De prettige gestoordheid die haar ouders demonstreren werkt heel wat zuiverder dan de door angst, schuld en chagrijn verpieterde ouders van haar vrienden. Daarnaast slaagt Wouterson er in door een uitgekiende struc tuur haar hoofdpersonage, en dus ook de lezer, in spanning te houden wie van de zeven man nen de vader van haar zoon is. Een regelrecht vatersuch-motief dus, maar wel vanuit een origi nele hoek. Ook wordt Begin re gelmatig onderbroken door hi larische herinneringen aan de vergeefse pogingen van Femmy toegelaten te worden tot een van onze Toneelscholen, begin jaren tachtig. En ten slotte rela tiveert de auteur het intellectue le spel, dat Begin ook is, met voldoende humor en alle daagsheid om de lezer niet weg te jagen. Begin is een intelligente vertel ling over een moderne jonge vrouw op zoek naar perspectief. Een vertelling die ik met groei ende bewondering en met ple zier heb gelezen. i dl k roman recensie Nico de Boer öaknovelle' door Gerrit Krol. /orerij Ouerido. Prijs: €13.50. ?rtk Ut Gerrit Krols Schaaknovelle is een aangenaam verhaal boek van Gerrit J.^ens oeuvre vorig jaar ;JpC- Hooftprijs werd be- rieet Een schaaknovelle. lurfde titel, die recht- s ontleend aan de klas- =4chachnovelle uit 1941 I Oostenrijker Stefan (rol verwijst ook welbe- ar Zweig. In beide boe- IJbeert een schaker het I bieden aan de werke- door volkomen op te j de wereld van het pel. Beide schakers den- 1-louter in schaakzetten, densprongen en in de gen van lopers en to- kJ-10 FICTIE i ejlla Haasse, Sleuteloog. v6 16,95 °'lnna Tartt, De kleine n> laje Bij, 27,50 °lith Koelemeijer, Het .van Maria Zachea. 17,50 l0driaan van Dis, kpek. jk?off, 18,50 teïiejet van der Zijl, iefct leven van Annie viimidt. g Van Ditmar, 29,90 jS'Voskuil, Requiem voor iefechot, 27,50 jpp van 't Hek, ,4e land. )eje Bij, 7,50 das Dekkers, De Larf. id €24,90 t brd Schroder, In Krols boek heet de hoofdper soon Gijs Kaasschieter. Hij staat in 1955 op het punt om rege rend wereldkampioen schaken Botwinnik te onttronen. Maar bij zijn laatste belangrijke partij komt hij niet opdagen. Hij lijkt van de aardbodem te zijn ver zwolgen. Vervolgens lezen we over Kaasschieters loopbaan, over zijn jeugd - in een mooi hoofdstuk dat speelt op Ame land - en over zijn ouders, en zijn jeugdliefde die een grote rol zal blijven spelen. Uit zijn boeken blijkt dat Krol gefascineerd is door de werking van de menselijke geest. Hij houdt van gedachte-experimen ten. En daarbij richt de schrijver, die jarenlang bij de Koninklijke Shell werkzaam was als compu terprogrammeur, zich op de te genstelling tussen hart en hoofd, tussen gevoel en exact heid. In Een schaaknovelle drijft hij dit op de spits. Kaasschieter speelt als een machine. Zijn ideaal is dé perfecte en onsterfelijke par tij te spelen, die 'schoonheid plus waarheid' combineert. Bij zijn tegenstanders komt hij evenwel over als een koud en gevoelloos schaker, een kleur loos genie, terwijl hij toch liefst zo 'mooi' mogelijk wil spelen. Was bij Krol eerder, in de roman De man achter het raam, sprake van een computer die langzaam mens wordt, in Een schaakno velle zijn de rollen omgedraaid. Hier lijkt het erop dat de mens gaandeweg een machine wordt. Pas als Kaasschieter uit de schaakwereld treedt en zijn rust zoekt op een Caribisch eiland, lijkt de machine weer langzaam mens te worden. In Een schaaknovelle hangt de schrijver als de alleswetende verteller boven de stof. Krol munt uit in wat wel het 'objec tieve' proza wordt genoemd. Hij vertelt de geschiedenis van Kaasschieter afstandelijk, in zorgvuldige formuleringen. De beeldspraak is soms mooi, zij het zelden verrassend. Al mag deze overpeinzing van Kaas schieter, als hij gevraagd wordt wat hij voelt als hij speelt, er we zen: 'Ik vlieg voorwaarts terwijl ik stilsta. Ik zit aan het stuur en de weg raast met een hoge snel heid onder mij door.' Maar de sleutelzin van de novelle staat in het hoofdstuk waarin de jonge Kaasschieter aan zee bivakkeert 'Het gaat er niet om of je de kortste weg loopt, maar of je de mooiste weg loopt. Als je de kortste weg wilt, kun je beter thuisblijven, dat is het kortst.' Krol verwijst in zijn novelle niet alleen naar Zweig. Hij refereert ook aan de schaakroman De verdediging van Vladimir Nabo kov, een boek over een gepas sioneerd schaker voor wie de buitenwereld niet meer dan een droom is. Hoe het zij, het is be ter om de twee meesters te ver geten en Krols boek op zijn ei gen kwaliteiten te beoordelen. En dan vertelt Een schaaknovelle een aangenaam verhaal, on danks het wat onbevredigende slot. Alsof Krol er lukraak een punt achter gezet heeft. Krol weet vakkundig verwarring te zaaien, maar wel zodanig dat je daardoor als vanzelf begint te rug te bladeren en te herlezen, en de novelle steeds meer be gint te waarderen. Krol heeft wel eens verklaard dat geloofwaardig voor hem syno niem is met mooi. Als we die definitie hanteren voor zijn jongste werk, ja, dan is Een schaaknovelle domweg een mooi boekje, en niet alleen voor schaakliefhebbers. Hans van Maanen prikt allerhande mythes door je Bij, 18,50 APnne van der Meer, 'jieizoen. ;g€ 15,80 ?ei e^ntoptien wordt weke- lengesteld op basis van eipijfers van Athenaeum n^del en H. de Vries Boe- blaarlem, Boekhandel (j in Leiden, Plantage k IJdel Harkema in Hilver- bPkhandel Los in Bus- Boekhandel De Ark in non-fictie recensie Hans Toonen 'Encyclopedie van misvattingen' door Hans van Maanen. Uitgeverij Boom. Prijs: €24,50. Steevast op vrijdag pelde ooit Jan Soldaat gretig liefst twee hardgekookte eieren. Want met wat 'neukpatronen' beleefde el ke ouwe stomp het weekend als één lang wipfestijn. Die mok met thee liet je zo veel mogelijk staan. Daar zat kamfer in, abso luut een sekskiller. En als je je liefje meetroonde naar afgele gen weilanden kon alleen een rood truitje de intimiteit versto ren. Allemaal waar, of niet soms? Allemaal kletskoek, zo blijkt uit de bijdehante Encyclopedie van Misvattingen, samengesteld door Hans van Maanen, weten schapsredacteur bij Het Parool. Om met het fabeltje over van rood razend rakende stieren te beginnen; een stier is nagenoeg kleurenblind. Het enige waar een stier opgewonden van raakt, is van het irritante gewapper en de venijnige prikken van de to rero. Want zo heet een stieren vechter in Spanje. En niet torea dor. Die aanduiding heeft Geor ge Bizet in zijn opera Carmen (1874) zelf verzonnen. Over eieren en andere zoge- Deze stieren kunt u gerust in uw knalrode boxershort benaderen. Archieffoto: United Photos De Boer/Michel Schnater noemde potentieverhogende peppers zoals oesters, Spaanse vlieg en fijngemalen neushoom- hoom, meldt auteur Van Maan en dat van geen enkele stof - uit gezonderd de opiaten - is aan getoond dat men er nog meer wellust en/of een groter uithou dingsvermogen van krijgt. Wie zijn neus ophaalt voor deze correcties op volkswijsheden en liever vasthoudt aan halve waar heden, opgeslagen overigens in boeken van standing en for maat, kan aardig dizzy raken van Van Maanens encyclopedie. Neem de bewering over Cleopa tra, de eeuwig tot de verbeelding sprekende Egyptische koninklij ke schoonheid. Of leun op sta pels standaardwerken om de fa tale terugtocht van Napoleon te wijten aan de onverwacht ex treem strenge Russische winter. Zonder meer twee slijtvaste op vattingen, waar de Parool-jour nalist toch met leesbaar genoe gen diepe krassen in trekt. Cleo patra was allesbehalve Egyp tisch. Ze stamde uit een Mace- donisch, Grieks geslacht. Ook de meteorologische, mythische waarheid rond Napoleons ne derlaag smelt weg bij het nage trokken gegeven dat de thermo meter in Kiev anno november 1812 zeker twee graden boven nul aangaf. De Franse keizer liegt dan ook als hij in een van zijn brieven noteert dat het in de nacht van 14 op 15 november zestien tot achttien graden vriest. Het massaal doodvallen van paarden en manschappen kwam omdat de terugtocht ge schiedde in grote wanorde, met weinig voer voor de paarden en een volkomen gebrek aan disci pline. Ook die overbekende schoolplaat van een dichtgevro ren Berezina waar de Grande Armée overheen trok, is een ver tekening van de waarheid. Natuurlijk gaan er ook klassieke waarheden aan diggelen in de Encyclopedie van Misvattingen. Beethoven heeft nooit een Elise gekend. Vandaar dat hij ook nooit dit befaamde klavierwerk uit 1808 'für Elise' heeft gecom poneerd. Wel 'für Therese', wat ook boven aan het manuscript heeft gestaan. Want Beethoven was verliefd op Therese Malfatti, nichtje van een beroemde arts in Wenen. Omdat zijn hand schrift nauwelijks te lezen was, heeft de uitgeverij er Elise van gemaakt. Hans van Maanen past hulde voor het gedegen spit- en speur werk om vaststaande feiten om te kiepen. Jammer alleen dat het boek niet in zakformaat is ver schenen. Nu moet ik het in de hand houden om op verjaarda gen die altijd en overal aanwezi ge betweter, meteen de mond te snoeren. Elke week ligt er een ander soort boeken op de leestafel. Deze week een overzicht van de recent verschenen stripboeken. door Jan Kuys Van wie het komt, is niet be kend, maar het is een uitstekend idee: het bundelen van al het werk van tekenaar William Van ce (William van Cutsem). Vance (00k van Ringo, Bob Morane, Blueberry en XIII) werkte oor spronkelijk in de reclame, maar werd overgehaald zijn heil te zoeken in het beeldverhaal. Daar ontplooide hij zich mede dankzij de samenwerking met scenarist Yves Duval tot een van de toonaangevende tekenaars in het historisch realistische genre. Scenarioschrijver en wereldrei ziger Yves Duval, die naam had gemaakt met het bewerken van 'waar' gebeurde verhalen, liet zich inspireren door Vance's liefde voor grote zeilschepen. Hij schreef tal van verhalen rond luitenant Howard Flynn, die zich inscheept op een vaartuig van de Royal Navy en daar tal van avonturen beleeft. Howard Flynnn verscheen in 1964 voor het eerst in het weekblad Kuifje en had direct veel succes. Reden voor de uitgever om de makers te verzoeken een serie te maken rond de marineman. Die verhalen (drie lange en en kele korte) zijn nu gebundeld in een band met een harde kaft (Le Lombard, 14,99). Dit boek is deel zes in de reeks Alles van Vance. Maar daarmee wordt het voor de eenvoudige verzamelaar niet eenvoudiger. Vorig jaar verscheen namelijk deel 7 Rode- rik als eerste uitgave in dezelfde reeks. Echter niet bij Le Lom bard, maar bij Dargaud. Nu is dus deel 6 verschenen. Het vol gende deel verschijnt januari volgend jaar weer wél bij Le Lombard. Maar nu gaat het in eens over deel 1: Complete ver halen 1962 - 1963. De delen 2, 3,4 en 5 verschijnen later. Bij wie en in welke volgorde is nog even afwachten. De populariteit van de manga is sinds de introductie in het Wes ten begin jaren tachtig nog im mer groeiende. Zo langzamer hand zijn heel wat van deze Ja panse strips op de markt ver schenen, maar bovenal heeft de Japanse tekenfilm (animé) het genre ongekende successen ge bracht. Europese uitgeverijen hebben de Japanse strip voor zichtig gepresenteerd: in de vorm van maandelijkse afleve ringen of in serieverband. Mede daardoor groeide Dragon Ball Illustratie uit het verhaal 'De tijgerklauw' van W. Vance. Foto uit besproken boek uit tot een van de populairste manga's. Merkwaardig is dat Akira, de manga die in een Engelse verta ling zorgde voor een doorbraak van het genre in het Westen, nooit in een Nederlandse versie is verschenen. Uitgeverij Glénat heeft daar nu verandering in ge bracht. Het intrigerende actie- verhaal van Katsuhiro Otomo is nu verkrijgbaar in een goedkope zwart-wit uitgave (prijs 13,25), zoals de strip ook in Japan is uit gebracht. Manga's zijn er alleen voor de liefhebbers. De Japanse strips grossieren in nietsontziende ge weldsscènes, onstuitbare acties en bombastische scènes in een science-fiction setting. Het ken merk van Otomo is dat hij het verhaal nauwgezet ontwildcelt en invult met veel aan de werke lijkheid ontleende details, die de lezer geen seconde loslaten. Het oorspronkelijke verhaal telt 2200 pagina's. De liefhebber kan dus nog even vooruit. Ook Willem (Bernard Holtrop) wordt ouder, hetgeen niets wil zeggen over zijn scherpe teken stijl of zijn bijtende satire. Nog dagelijks levert de Franse Hol lander (hij woont al sinds 1968 in Parijs) een kritische cartoon aan het linkse dagblad Libéra- tion. Maar tegpiwoordig maakt hij ook niet-controversiële pro ducties. De laatste jaren vooral verhaalstrips, waarin hij zijn persoonlijke ervaringen in tekst en tekeningen weergeeft. Het net verschenen Op stap met de razende reporter (De Harmonie, 17,90) bevat elf reisverslagen, waarvan sommi gen een gedateerde indruk ma ken. De verslagen zijn dan ook gemaakt tussen 1993 en 2002. Wïllems reisverslag over zijn tocht door Bulgarije ademt bij voorbeeld helemaal de geest van begin jaren negentig, waar in middels toch het een en ander veranderd is. Desondanks slaagt Willem erin door zijn persoon lijke toets de lezer deelgenoot te maken van heel bijzondere in drukken. „Ik heb geprobeerd zoveel mogelijk te vermijden wat iedereen al op ansichtkaar ten en in reisgidsen kan vin den." Dat is hem gelukt.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 21