in de Keukenhof o intratuin werken is oké der wensen» per wensem Toiletcabine verjaagt invalide sokkenverkoper WClkOHl Kabinet is bereid om Irak-actie te steunen Leidsch Dagblad ';IMENTAAR Rayonhoofd Elfstedentocht al aan de slag 9è 'Zwarte Tulp en Tulip Land vormen aanwinst' Europese Unie verbiedt enkelwandige olietankers Hockeysters Oranje naar finale Leiden Houd Leiden schoon Riskeer geen boete 'Melketiers' niet in de kou Totaal rookverbod Leidse sporthallen geopend van /'SI/ van Winsen Kom Zondag 8 december Media t^Markt Leidsch Dagblad J «I ontspant n anks stijgende ining met VS urder kaartje oodzaak spoorwegen' de regen in giprup aan het Veer olieren krijgen n een ilidentoilet NR. 43100 LOSSE NUMMERS 1,10 ZATERDAG 1,55 Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad zaterdag 7 DECEMBER 2002 VAN ROY x EN VISSERS C.S. ADVOCATEN Rapenburg 55 2311 GH Leiden vTel. (071) 5122362, igheid op spoor blijft van zorg door Coen Polack voorschoten - De mindervalide koopman Ben de Vrij komt niet meer met zijn sokkenkraam naar de Voorschotense markt. De afgelopen 20 jaar konden Voorschotenaren iedere vrijdag bij hem terecht, maar daar dreigt snel een einde aan te ko men. Sinds vorige week kunnen de marktkooplui niet meer naar de wc in het gebouw van de ge meentelijke buitendienst, maar moeten ze hun behoefte doen in een van de twee toiletcabines harlingen - Terwijl het nog geen graad heeft gevroren, zijn de eerste voorbereidingen voor een mogelijke Elfstedentocht al begonnen. In Harlingen heeft het rayonhoofd van de Vereni ging De Friesche Elfsteden hou ten raamwerken onder twee bruggen laten leggen. Woord voerder Baar zei gisteren dat de vereniging in een vroeg stadium wil vooruitlopen op de aange kondigde vorstperiode. De Elf- stedenkoorts is in Friesland al voelbaar, nu alle meteorologen eensgezind vanaf het weekeinde matige vorst voorspellen. Baar vindt de maatregelen daarom niet voorbarig. „De twee brug gen staan bekend als zwakke plekken in de route. Als we nu niets doen, is het straks te laat." De houten raamwerken onder de bruggen remmen de stro ming van het water af. Dat be vordert de ijsgroei. Als er een maal ijs ligt, is het niet meer mogelijk de raamwerken te plaatsen. Tijdens de laatste Elf stedentocht in 1997 experimen teerde de Vereniging Friesche Elfsteden met succes met de raamwerken. (advertentie) OORLOG principebeslissing van biet eun te verlenen ituele VS-acties tegen Nederland een stap dich- men bij het voeren van egen Saddam Hussein. ,nd maakt feitelijke deel- an oorlogsvoering nog af- p k van goedkeuring van maar stelt de VS op dit al wel manschappen en 1 in het vooruitzicht Tssing van het kabinet is beslissing voor in demissio- Natuuriijk, over 'ja' moet nog altijd besloten door regering tde Kamer. Maar de keu- iet kabinet is in lijn met ere steun die Nederland iptember gaf aan bestrij- n het internationaal ter- Een later 'nee' tegen lVicties is dan ook moeilijk I baar en zal in ieder geval Dt een enorm internatio- :htsverlies. igt de besluitvorming ibinet nationaal ernstig fluchtledige. In tegenstel- ein Duitsland is er in Ne- n nauwelijks een publiek raande over oorlogsacties, anders dan bij de voormalig Joegoslavië - rpe scheidslijn tussen t partijen ter linker- en lyjde. Regeringspartijen gisteren direct steun aan inetsbesluit, maar oppo- tijen vonden dit besluit 5foorbarig. e'.e voor oorlog komt dich- )dra Bagdad de wapenin- van de Vft definitief sa- is te hopen dat ruim 4r in Nederland een breed ;'iappelijk debat op gang het is nog meer te ho- t politici bij de komende ngscampagne deelname !(t oorlog tegen Irak mede !t maken van die verkie- gEen land dat stilzwijgend fcdenkend in oorlog gaat, last van de gevolgen Ironisch genoeg is Nederlander sinds het •brenica op dit terrein ^sdeskundige. n der Malen A LIFE LESS ORDINARY Het theater thuis met de BeoVision 3 De televisie waar u altijd op heeft gewacht. De breed- beeld-beeldbuis van 81 cm is omgeven door een sierlijk passe-partout in een door u te kiezen kleur. Een werkelijk groots geluid komt uit de vier actieve luidsprekers, elk met hun eigen versterker, die zorgen voor het gevoel middenin de film te zitten. Nog mooier wordt het als u gebruikmaakt van de optionele Dolby® Digital decoder en extra BeoLab luidsprekers voor een fan tastisch Home Theater effect. BANG OLUFSEN Lange Voort 11 A, Oegstgeest. Telefoon 071 519 33 33 Botermarkt 25, Leiden. Telefoon 071 512 26 69 BANG OLUFSEN die aan de uiteinden van de markt zijn geplaatst. Voor De Vrij reden om de Voorschotense markt voortaan te mijden. Tot anderhalf jaar geleden kon den de marktkooplui terecht in het Wapen van Voorschoten. Toen dit hotel/café zijn deuren sloot vanwege een verbouwing, konden de kooplui tijdelijk plas sen in het MOC-gebouw, waar onder meer de plaatselijke groendienst huist. Maar op 15 november kregen de markt kooplieden een brief waarin werd aangekondigd, dat ze van af 22 november gebruik moeten maken van een tweetal toiletca bines. De sokkenverkoper wei gert dit. De Vrij is mindervalide. Hij heeft moeite met lopen als gevolg van een beroerte, en hij heeft suiker ziekte. Het is daardoor voor hem niet alleen lastig om de toi letcabines te gebruiken, maar ook gevaarlijk voor zijn gezond heid. De Vrij: „Met de koude maanden voor de deur ben ik een makkelijke prooi voor bacil len en infecties. Lage tempera tuur, toiletten die niet erg schoon zijn, voor je het weet heb ik wat te pakken." De gemeente Voorschoten is niet van plan om een uitzonde ring te maken voor de markt koopman. „We hebben één toi let geplaatst dat aangepast is voor invaliden", zegt verant woordelijk wethouder Ver schoor. „Daar zou meneer De Vrij gewoon gebruik van kunnen maken. Het voldoet aan alle re- gels." Pagina R3: In vrieskou naar toilet door Anton Diedrich lisse - Museum De Zwarte Tulp in Lisse en Panorama Tulip Land, nu nog in Voorhout, verhuizen wel licht naar de Keukenhof. De 'Bloementuin van Nederland' is daarover in gesprek met het mu seum en Panorama Tulip Land. 'Heel voorzichtig' is volgens be stuursvoorzitter Walter Jansen in het verleden ook gesproken met Madurodam. „Wij hebben de ruimte, terwijl zij zitten inge klemd in de stad." De Keukenhof wil met De Zwar te Tulp en met Panorama Tulip Land het publiek een meerwaar de bieden. „Maar dan wel óns publiek", zegt Jansen. „Wij zijn de showroom van de Neder landse sierteelt, met de nadruk op bolbloemen. Een McDo nald's hoort bijvoorbeeld niet thuis in ons kwaliteitsbeeld." In plaats van bezoekers alleen maar door een enorm park vol bloeiende bloemen te laten lo pen, wil Keukenhof meer infor matie bieden. Het park denkt daarbij bijvoor beeld aan een historische wan deling met een gids erbij, die uitleg geeft. En een museum als De Zwarte Tulp, dat een grote collectie heeft over de bollen teelt, past daar uitstekend bij. De Zwarte Tulp trekt nu onge veer vierduizend bezoekers per jaar. De Keukenhof 800.000. „Wij hebben de bezoekers, zij hebben de collectie", zegt Jan sen. „Mensen die hier komen kijken, zullen niet gauw die klei ne kilometer verderop - want meer is het niet - het museum bezoeken. Maar als het op dit terrein staat, lopen ze net zo makkelijk even binnen." Het is een schakel in het miljoe nenproject dat Keukenhof voor door onze correspondent Mare Peeperkom brussel - Enkelwandige tankers geladen met zware oüe mogen vanaf begin volgend jaar in geen enkele haven in de Europese Unie meer aanleggen. Met deze maatregel willen de EU-trans- portministers nieuwe olieram pen, zoals met de Prestige, voor komen. Volgens Europees Com missaris De Palacio (transport) zijn er voldoende dubbelwandi ge tankers om de aanvoer van de zeer vervuilende en giftige ruwe oliesoorten te garanderen. Op de langere termijn moet ook het vervoer van lichtere brand stoffen per enkelwandige tanker eraan geloven. De ministers be sloten gisteren tot een versneld sloopprogramma voor dit type schepen. Vanaf 2010 moeten zij (advertentie) uit de Europese havens verdwe nen zijn. Na de ramp met de Er- ika (1999) voor de kust van Bre- tagne achtten de lidstaten 2015 nog vroeg genoeg. De ministers volgen daarmee de voorstellen die De Palacio eer der deze week deed. Zijn noem de de oude enkelwandige tan kers zoals de Prestige 'ecologi sche tijdbommen.' De lidstaten gaan wel een zwar te lijst opstellen met wakke schepen die geen enkele Euro pese haven nog mogen binnen varen. De Nederlandse minister De Boer denkt niet dat de maat regelen nadelige gevolgen zullen hebben voor de haven in Rotter dam. (advertenties) perth - De Nederlandse hockeyvrouwen juichen na dat zij de finale hebben bereikt van het wereldkam pioenschap. Oranje won gisteren in Perth de halve finale van China met 1-0. Macha van der Vaart maakte kort na rust het winnende doelpunt. Het Nederlands elftal speelt zondag in de finale tegen Argentinië, dat in de andere halve finale titelverde diger Australië versloeg. Pagina Sport: 'We moeten het nu afmaken'. Foto: AP Grol vuil bij wijkcontalners Bied uw afval op de juiste wijze en juiste tijden aan. Zet geen grofvuil naast of op de wijkcontainer. Om gratis grofvuil thuis te laten ophalen, bel het Servicepunt Woonomgeving. 071 - 5165501 Geef zwerfvuil geen kans! Samen ruimen we Leiden op. Doe mee! de komende vijf jaar op het pro gramma heeft staan. De toeristi sche trekpleister in Lisse is van alles van plan. Hoofdpunt is het verplaatsen van de hoofdingang, van het noorden naar het zuiden van het park Daardoor ontstaat vanzelf een andere route door de Keukenhof, die volgens het bestuur alleen maar voordelen biedt voor de bezoekers. Ook Keukenhof en Madurodam hebben veel gemeen, zegt Jan sen. „Natuurlijk zijn er ook veel verschillen. Maar allebei zijn we geen pretpark, met achtbanen en tropische zwembaden en zo." Het is, benadrukt hij, nog aller minst een concreet gesprek „Zeker niet iets van de komende jaren." Pagina R5: Keukenhof gaat hard aan de slag leiden - De demonstratie van mensen met een Melkertbaan, die komende dinsdag op het Malieveld in Den Haag zou worden gehouden, is verplaatst naar de Leidse Groenoordhal- len. De organiserende vakbond AbvaKabo heeft dat besluit ge nomen omdat voor volgende week strenge vorst wordt voor speld. Voor een demonstratie in de open lucht zou het dan te koud zijn. Het protest is gericht tegen het plan van het demis sionaire kabinet-Balkenende om de Melkertbanen af te schaffen. Dat plan is overigens deels alweer van de baan. De organisatie verwacht rond de vierduizend deelnemers bij de demonstratie. leiden - In alle sporthallen en zwembaden in Leiden geldt vanaf 1 januari 2003 een alge heel rookverbod, ook in de ho- reca-gedeeltes. Leiden loopt daarmee vooruit op landelijke regels. Pachters zijn niet blij met het besluit. Zij vrezen een groot verlies aan inkomsten. Pagina R1 Materieel en manschappen beschikbaar (advertenties) den haag/gpd - Het kabinet is 'in principe' bereid om materi eel en manschappen te leveren voor militaire actie tegen Irak. Dat heeft premier Balkenende gisteren na afloop van de minis terraad bekendgemaakt. Aan de Amerikanen is toegezegd dat Nederland patriot-raketten kan inzetten. Israël en Turkije zijn daarbij de meest voor de hand liggende plaatsen. Balkenende tekende wel aan dat het nog niet zo ver is. Het mate rieel wordt pas daadwerkelijk beschikbaar gesteld als onom stotelijk is vast komen te staan dat Irak de jongste VN-resolutie 1441 schendt. „En dat is voor Nederland een zelfstandige af weging en een zelfstandig be sluit, waar ook het parlement in wordt gekend", aldus de pre mier. Resolutie 1441 dwingt Irak on der meer tot het onbelemmerd toelaten van VN-wapeninspec teurs. De afgelopen dagen pol ste de VS de Navo-bondgeno- ten, waaronder Nederland, voor eventuele bijdragen aan een of fensief tegen Irak De VS toonde belangstelling voor de Neder landse luchtverdediging, die ook tijdens de Golfoorlog actief was. De patriot-eenheden zijn mo menteel gestationeerd op de vliegbasis Volkel en zijn in staat Iraakse scud-raketten uit te schakelen. Het overleg met de VS moet vol gens Balkenende vooral gezien worden als methode om bij de lopende wapeninspecties druk op de ketel te houden. „Ook voor president Bush is gewa pend optreden de laatste optie." Bij de militaire planning moet een aantal voorzieningen sowie so tijdig worden getroffen. Zo hebben de VS vergunning ge vraagd én gekregen om over Ne derland te mogen vliegen. (advertentie) Zondag 8 december 12.00 uur t/m 17.00 uur bezoek onze sfeervolle kerstshow (gratis koffie) Herenweg 54 - Warmond 071 -3010282 ooooo SPIT OOOOO r informatie in deze krant of>op www beveiligersgezocht.nl HET GROENE WARENHUIS DeTijd om cadeaus te qev^mHp^Bl viteer aangebroken. Verras jezeffl I en een ander... van 12.00 tot 17.00 uur naar Intratuin. Voorschoten, Leidseweg 518, woensdag/donderdag/vrijdag koopavond. Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. Naam Straat Postcode Telefoon MD V (i.v.m. controle nabezorging) Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,60 kwartaalabonnement automatische betaling 54,50 betaling per acceptgiro 55,00 Handtekening: Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau Bij automatische betalmg is rrqn bank-yonummer 712141 400121 Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl agc ia aas

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1