REGIO Verkeer kan weer over de Rijndijk :eukenhof ondergaat in vijf jaar tijd een grondige verbouwing -e mogen wel opschieten. Elke dag kwijnt 't Poeltje een stukje meer weg' R5 ra HDC974 zaterdag december 2002 molen voorlopig voor wat hij is. .Afbreken? Zelfs dat niet. Dat ding brokkelt vanzelf wel uit el kaar." 't Poeltje, ooit ook nog molen Elisabeth geheten, werd meer dan 200 jaar geleden gebouwd om het omliggende land te be malen. Tot diep in de twintigste eeuw deed de molen zijn werk. Daarna diende hij als woonhuis. Als laatste werd de molen be woond door twee kleuterjuffen in opleiding. In 1958 woonden de dames er nog. Na hun ver trek begon het verval. In ruim veertig jaar verloor 't Poeltje zijn status. Zo is de kap ingezakt en de uitbouw aan de achterkant verdwenen. Zwetsloot heeft 't Poeltje zo'n twintig jaar geleden in erfpacht aan de Rijnlandse Molenstich ting gegeven, in de hoop dat de stichting voor de renovatie kon zorgdragen. Voorzitter Loek Dijkman raakt bijna geïrriteerd als de naam 't Poeltje wordt uit gesproken. Hij zegt dat hij 'vol droefenis wordt vermoeid'. „Zo spijtig hoe alles is verlopen. Moet nu die hele discussie wor den herhaald? Mijn dossier is inmiddels acht centimeter dik. Zoveel tegenwerking van de ge meente gehad. Schandalig ge woon. Het herstelplan lag klaar, financieel was de zaak rond. De afgelopen jaren is er zoveel ver ziekt. En nu kan die molen niet genoeg wind meer vangen, met die dichte bebouwing. Boven dien wordt van de polder een moerasgebied gemaakt. Beetje ridicuul om een molen, die vroeger de boel moest droog- draaien, nu met zijn voeten in het water te zetten. Zonde van die polder ook, want die was de kleinste van Nederland." „De Rijnlandse Molenstichting heeft indertijd met Zwetsloot oprecht geprobeerd de molen te restaurerenzegt Dijkman. „In samenspraak met de provincie en de Rijksdienst voor de Monu mentenzorg, hoewel de molen geen rijksmonument is. Toen de gemeenteraad dat onzinnige plan aanvaardde om de molen tot vleermuizenburcht te be stemmen, hebben wij Oegst- geest laten weten dat wij bereid waren de molenruïne aan het Zuid-Hollands Landschap over te dragen. Want die zou ook het groen in de polder gaan behe ren. Weet u, wij zijn molenbe heerders en geen ruïnebewa kers." Mocht de gemeente uiteindelijk toch besluiten 't Poeltje in oude luister te herstellen, dan gaat de opknapbuurt heel wat kosten. Volgens Dijkman moet de mo len eigenlijk%orden verplaatst naar een ander deel van de pol der, willen de wieken nog wind vangen. De verhuizing en de re novatie gaan al snel een slordige 450.000 euro kosten, schat hij in. Boer Zwetsloot: „Ze mogen wel opschieten. Elke dag kwijnt 't Poeltje een stukje meer weg." (advertentie) KJ raar bedrijf: wat we in twee maanden verdienen gaat er in tien maanden weer uit' l'jiton Diedrich Jjvan voorpagina ac[ j beukenhof gaat de komende vijfjaar HAn de slag. „We weten wat we willen, ck(rillen veel", zegt voorzitter Walter ter „Keukenhof trekt een heel breed allL Dat komt overigens voor 73 pro- 52j het buittenland, dus wij zijn echt ~\wenster van Nederland. Alleen, we 9jel zien, maar we leggen niks uit." ^.eventuele komst van het museum t en met rondleidingen en een bete- ing', moet dat veranderen. „Mensen j een routeboekje kunnen krijgen met daarin de keuze: willen we hier één uur rondlopen of drie uur, en wat moeten we dan beslist zien." En er staat nog meer op het programma. Parkeerterrein 'Tulp', aan de noordzijde van het park, is nu de hoofdparkeerplaats. Die is daar eigenlijk niet geschikt voor, volgens Jansen. „Het is leemgrond. Je parkeert in de klei." Keukenhof wil van de zuidelijke par keerplaats, 'Narcis', de hoofdparkeerplaats maken. Die is daar nu nog te klein voor, maar een grondige herinrichting én het erbij trekken van een stuk bollenland waarop nu nog een woonhuis en een schuur staan, be tekent dat het wel zou kunnen. De 'Tulp' wordt dan teruggegeven aan de natuur, is het plan. Het parkeerterrein op leemgrond ligt in een beschermd stukje bos, en vlak naast een monumentale schaaps kooi. „Dat zie je zelden", volgens Jansen, „zo'n fraai weiland tussen de bomen. We willen dat de natuur er zijn gang kan gaan." Een ecologische zone schermt de grond dan af van Keukenhof, met een hoge bomenrij als windvanger. Jansen pakt een plattegrond van Keukenhof erbij, om aan te duiden waarom het omleg gen van de hoofdingang zo'n voordeel is. In het noorden, waar nu de hoofdentree is, ligt het oudste stuk Keukenhof. Het stuk dat in de negentiende eeuw is aangelegd, ontwor pen door vader en zoon Zocher, tevens ont werpers van het Vondelpark in Amsterdam en de paleistuinen op Soestdijk. „Dat oude gedeelte willen we intact laten", vertelt Jansen. In het zuiden van het park, wijst hij aan, is het wat meer een 'kermisge- deelte'. Niks echt extravagants, maar er staat een draaiorgel en een pleintje met terrasjes. „Daar is het altijd wat drukker, rennen de kinderen rond." Het zou, zegt hij, beter zijn als bezoekers in het drukkere deel bij de ter rassen, pannenkoekentent en de paviljoens binnen zouden komen en dat tuinliefheb- bers dan kunnen doorlopen naar het rustige stuk. „Het is gewoon logischer." De paviljoens, die ook in het zuiden van het park liggen, wil Keukenhof tijdens de maan den dat het bloemenpark dicht is ook ge bruiken om wat mee te verdienen. Het zijn gebouwen die bijvoorbeeld voor evenemen ten verhuurd kunnen worden. „Op dit mo ment moet je een heel eind lopen vanaf het dichtstbijzijnde parkeerterrein naar het Oranje Nassaupaviljoen. Als de hoofdingang dichterbij komt te liggen, hoeft dat niet meer." Keukenhof is een raar bedrijf, volgens Jan sen. In de twee maanden dat het open is, moet al het geld worden verdiend om de rest van het jaar de voorbereidingen op het komende seizoen te kunnen doen. „Twee van de twaalf maanden komt er geld bin nen, tien maanden gaat er alleen maar geld uit." De komende zes maanden gaan op aan het maken van plannen en aan het veranderen van het bestemmingsplan. De gemeente heeft een positief oor voor de ideeën van Keukenhof, zegt Jansen. „En als alles goed gaat, echt alles, dan is het eerste gedeelte voor de openstelling van 2004 afgerond. An ders schuift dat een jaar op, want tijdens de twee maanden dat we open zijn, willen we niet enorm aan het bouwen zijn." Schade viel mee bij restaurant 't Haasje door Marieta Kroft HAZERSwouDE-RUNDiJK - De Rijn dijk tussen de gemeentegrens van Alphen aan den Rijn en de bebouwde kom van Hazerswou- de is weer begaanbaar voor al het verkeer. Rijkswaterstaat, de opdrachtgever voor de recon structie van de Rijndijk, haalde gisteren de afzettingen weg. De afsluiting van de weg, die sinds begin november van kracht was, duurde drie dagen langer dan verwacht. „Er is toch nog veel verkeer overheen gegaan", verklaart W. Vermeulen van Rijkswaterstaat de vertraging. „Dat viel ons te gen. Doordat grotere wagens over pas aangelegde stoepen re den, is er nogal wat schade gere den." Een meevaller is volgens hem dat de belijning al kon wor den aangebracht. „Dat hadden we niet verwacht, want daarvoor moet het zeker een paar dagen droog zijn." De afsluiting kwam onverwacht en ongelegen voor de mensen die er wonen en voor de restau rants Kan's Garden en 't Haasje. De eetgelegenheden bleven wel iswaar bereikbaar, maar de klanten moesten dan wel om de afzettingen heenrijden. In de eerste week zag G. Hoogen- boom van 't Haasje bijna nie mand. Noodgedwongen voerde hij een 'low-budgetmenu' in. Tot en met zondag kunnen klanten voor 13,50 euro een spe ciaal driegangenmenu gebrui ken. Normaal kost dit menu 27,50 euro. Uiteindelijk viel het aantal mensen dat zijn zaak vond Hoogenboom toch nog mee. Hoogenboom: „Burgemeester en wethouders en de gemeente secretaris zijn ook nog twee keer wezen eten. Ik heb ze letterlijk gevraagd 'zijn jullie hier uit me delijden of vanwege de kwali teit?'. Ze beweerden dat het laat ste het geval was. Maar het viel wel op dat ze er nu opeens wa ren. De twee wethouders heb ik later ook nog een keer privé hier gezien." Hoogenboom weet nog niet of hij de schadeclaim waarmee hij een maand geleden nog dreig de, gaat indienen. Hij moet daarover nog met zijn accoun tant overleggen. Sandra Kan, eigenares van het Chinees Indische restaurant Kan's Garden, dient geen scha declaim in bij de gemeente. Toch zag zij het klantenbezoek tijdens de afsluiting met vijftig procent teruglopen. „Ik kan niet zeuren", zegt ze. „De mensen hebben van 's morgens vroeg tot 's avonds laat hard aan de weg gewerkt. Die ligt er nu mooi bij. Ik verwacht dat alle klanten en wellicht nog meer terugko men." In januari begint rijkswaterstaat met de aanleg van de rotonde ter hoogte van de Koudekerkse brug. Het autoverkeer blijft doorgang vinden, aldus Ver meulen. Mogelijk volgt er een korte afsluiting als we moeten asfalteren, maar daarover zijn we nog in overleg met de ge meente. In februari volgt een volledige afsluiting van de Rijndijk tussen de Gemeneweg en Groenendijk. Vermeulen wil hierover de ko mende weken met de aanlig gende bedrijven in contact tre den. „Je hebt er hotel Groenen dijk, enkele garages en de pu blieke dames (Rijndijk 59, red.). Ik wil weten of ze nog tips of wensen hebben." jigplank in Hazerswoude kampt met ruimtegebrek Hjkja Stoelinga [Jlooi voor opknapbeurt molenruïne in Oegstgeestse nieuwbouwwijk Poelgeest >i n je wou de-dorp - De leer- zoti van de openbare ba it pl De Springplank in Ha- Tiude-Dorp proberen elke nar weer het gebrek aan op te lossen. Inventief sijn hebben ze van het in- ^oilet een lokaal gemaakt ige kinderen die extra les- J^en. In de aula zit groep .n andere groep zit regel- Kjtn oud noodlokaal. En ka leerlingen uit groep 4 is >3feal geregeld bij de naast- e school Johannes Post. He het tekort aan leer- [|pi in de hand, dan zit je ^iet andere problemen." i Wildschut, leerkracht ep 6 en 7, vindt het hele- 'ah deze tijd van feesten iet om het ruimtegebrek (Jissen. „De aula is altijd Noor sinterklaas en kerst. :/Rbeuren de leuke dingen. Jjten we ternauwernood t ïe met de spullen heen b(j. Niet alleen bij ons, atpk bij de kinderen geeft 3 •irtdurende gesjouw een -t gevoel" O&lidentoilet, dat ooit voor -ehandicapte leerling was l!lt, dient nu als noodlo- (pelukkig hebben we op nent geen invalide leer- 0 zegt Wildschut prak- etfrovisorisch is er op de green tafelblad gelegd. Het ggemaal net. Net gaat het de kinderen van groep n en weer sjouwen. Het Ei vd 90 incy Ubert -Iest - In de Klaas Henne- der, de 'achtertuin' van puwwijk Poelgeest, staat len tussen de knotwilgen 5 struikgewas de geruï- molen 't Poeltje. De ge- 1 Oegstgeest heeft geen n om de Poel molen te re- In het voorontwerp be- ngsplan van de polder lezen dat Oegstgeest de üwil 'conserveren' in de "it zich daar vleermuizen i nestelen. Biologiedocent J i Aerden, bewoner van de gouwwijk, heeft daarover •jfwijfels en hoopt dat de /p^och wordt opgeknapt. n volgt bij de milieuver- C IVN een opleiding tot Spds en heeft de Maas 5poelpolder tot zijn onder- srrein gekozen. Hij zegt "verwaarloosde molen uit beter gerenoveerd kan ■I, want vleermuizen nes- jizich niet graag op 'Jfstand van mensen. „De die nog gebouwd moe- "Vden, komen te dicht bij len staan. Niet alleen valt dje uit de toon, ook is die 1en aanlokkelijke, tevens djijke, speelplaats voor kin- i Bovendien dreigen de flgen die daar staan te be- onder het gewicht van sfeen takken. We moeten "T mogelijk snoeien. Per- k verwacht ik niet veel .jze plek als leefomgeving "len en vleermuizen." 3 hoopt niet alleen dat het -maar ook de Poelmolen d leven ingeblazen kan op. Opgeknapt kan deze •goed dienst doen, veron- de biologiedocent. Als vfcer van groene stroom, ^beeld. Op die stroom kan gemaal van de polder Ook zou in de molen In ruim veertig jaar verloor 't Poeltje zijn status. Zo is de kap ingezakt en de uitbouw aan de achterkant verdwenen. Foto: Mark Lamers een klein informatiecentrum ge huisvest kunnen worden; een post van de stichting Zuid-Hol lands Landschap, een infocen trum van staatsbosbeheer of het milieueducatief centrum van Oegstgeest waarover politici de laatste tijd weer praten. Een snoep- en ijswinkeltje is een an dere optie. Leuk voor de recre anten die straks door het pol derpark wandelen en fietsen. Als laatste idee oppert Aerden van de molen een speelplek voor de jeugd te maken. De politici van Oegstgeest type ren de plannen van Aerden als sympathiek, maar wethouder Meester wil nog geen toezeggin gen doen. Restauratie van de molen staat immers niet hoog op het wensenlijstje van het col lege. Niet alleen Aerden betreurt dat. Boer Leo Zwetsloot, die een paar jaar geleden vanuit Oegst geest naar de Achterhoek ver huisde, was jaren de eigenaar van de molen. ,A1 die tijd ben ik door de gemeente tegenge werkt", zucht hij over de tele foon. „Ik heb de moed opgege ven. Indertijd was ik bereid er geld in te steken. Voor het be houd van de molen dan, niet voor een vleermuizenhol, want dat is natuurlijk een belachelijk plan. Ze moeten bordjes neer zetten, willen ze die beestjes de weg naar de molen wijzen." Zwetsloot laat de geruïneerde hoop gevestigd op de wethou der De Best van Rijnwoude. Hij bracht vorige week een bezoek aan de school. „Ook hij vond het onacceptabel en was verrast dat we zo moeten woekeren met de ruimtes. Hij moest zelfs met onze directeur op de gang gaan staan om de gesprekken te voe ren." Inmiddels heeft de wet houder laten weten begin vol gend jaar met een lokalenplan te komen. Een woordvoerster meldt bij afwezigheid van de wethouder: „Klopt. Er wordt aan gewerkt." Niet alleen bij De Springplank is de nood hoog, ook de rooms- katholieke basisschool St. Mi- chaël en De Tweeklank in Ha- zerswoude-Rijndijk verzinnen allerlei noodoplossingen. Direc teur Bert Meijer van De Twee klank, ruim 250 leerlingen, ver telt hoe zij al jaren improvise ren. „Voor slechts zeven van de elf groepen is bij ons plaats. Drie groepen in de school De Rhy- nenburch, aula vol, handenar- beidlokaal vol, toiletgroep ver bouwd - de geurtjes zijn er nu wel uit - en een noodlokaal. Ik onderschrijf het verhaal van De Springplank helemaaL" Voor Meijer begint het ook allemaal te wringen. „Nog voor het nieu we schooljaar hebben wij de wethouder verteld waar de moeilijkheden liggen. Toen kon er weinig aan worden gedaan. Ik kijk reikhalzend uit naar zijn plannen." Op basisschool De Springplank dient het inva lidentoilet als noodlokaal. „Gelukkig heb ben we op dit moment geen invalide leer lingen." Foto: Henk Bouwman is niet ideaal voor de saamhorig heid binnen de school." Het noodlokaal ziet er vervallen uit. .Afschrijvingstermijn twaalf jaar, we zitten inmiddels op veertien." Wildschut zou het liefst zien dat er drie mooie lo kalen worden aangebouwd. „We zitten tegen de 190 leerlin gen en ook de nieuwe groepen lopen vol met vierjarigen. Dat betekent dus voldoende aan was." Leerkracht Wildschut heeft de

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 17