Israël slaat hard toe in kamp Gaza BUITENLAND Akkoord Sri Lanka is slechts eerste stap naar vrede Aids treft ook Zuid-Afrikaanse blanke vaak Saddam: Irak gedoogt wapeninspecties nog Na twintig jaar lijkschouwing in Suriname Cherie Blair in de nesten door hulp van oplichter Ramptanker Prestige lekt opnieuw olie gtuigje stort iank in Florida In Miami in de staat is gisteravond een vlieg- op een ge- fan de Amerikaanse Fe- jeserve Bank. De piloot |jm. In het gebouw raak- [and gewond. Volgens de e luchtvaartdienst lijkt [ongeluk. Het vliegtuigje [ia bij de luchthaven van het mis ging. Oog- n meldden dat het plot- ien scherpe draai maakte stortte. Het bankge- taat vlak bij het Ameri- Southern Command, eiding heeft over Ameri- militaire activiteiten in nerika. n verplettert luw Lourdes Een 37 meter hoge aan heeft gisteren een diepingen hoog gebouw anse bedevaartplaats s verpletterd. De kraan ichijnlijk gaan schuiven recente zware regenval, zijn gewond ge let ongeluk vond plaats e afstand van de wereld- ïde Grotte de Massabiel- r volgens de overlevering ■de 14-jarige Bernadette n visioenen kreeg van jaarlijks trekken gemid- s miljoen pelgrims naar is. voor dunne ermedicijnen icton - Een Amerikaan- er heeft een apotheker eeld tot dertig jaar cel het verdunnen van me- a voor kankerpatiënten. É&rige Robert Courtney, \ild bekende, stak de ex- 1 imsten in eigen zak. 4.200 kankerpa- ltzijn het slachtoffer ge- e|van zijn praktijken. °fey heeft flink verdiend l criminele activiteiten, n miljoen dollar. De op sper verkochte verdund Medicijnen konden oplo- *700 dollar. B vermoordt ld om biertje - De 42-jarige Texaan is gisteren ver- d tot levenslang voor dfen van zijn vriend, om- laatste biertje uit de t had opgedronken. „Er nog twee biertjes. Ik Leen en zei tegen hem eian het laatste af moest ;k, zei de veroordeelde, bit biertje later toch ver- ju bleek, liep de situatie ;8and. De mannen kregen 'aier het vermiste drankje, 'e[Brasher het slachtoffer °bofd schoot. Volgens de telde was het allemaal 0 "e winter in Jst 19 levens 1 cton - In het oosten l Verenigde Staten zijn al •en mensen omgekomen Hare sneeuw- en ijstor- meeste slachtoffers w het verkeer op spek- wegen. In een aantal Tjn noodgedwongen gesloten en zo'n 1,6 vamensen in North- en tyarolina moeten zich v%onder stroom. Sneeuw 1 borgen ook voor ernsti- in de lucht- °et koufront trekt verder B» noorden, in de richting -PV England. Welwater blust 'elranden niet ge J- Regenval heeft niet dat de bos- ze\ rond de Australische <lney zich verder hebben 3lqid. In veel buitenwijken wegen afgezet 1 len gesloten. De bran- V2ben tot dusver twee le- zQist. Zo'n 4.500 brand- e den bestrijden de bijna teëuurhaarden. Harde ikkert de vlammen aan. leiarige jongen, volgens zwakbegaafd, is Ij beschuldigd van het vei van een van de bran- bhi hangt veertien jaar het hoofd, r 'McDonald's assar: 3 doden jen noi- in een filiaal van Mc- B in de Indonesische antkassar is gisteren een .'otsploft. Door de explosie zi. drie mensen het leven, rknten raakten gewond, looft de politie op het ei- kc&wesi meegedeeld. Bij eeishowroom in Makas- bs zich ook een explosie n gk hier zou een explo re fcorzaak zijn. Door deze w4ng raakte niemand ge- ulawesi is geregeld het uct&n geweld tussen mos- ipïhristenen. Indonesië a vfloktober opgeschrikt ..k grote bomaanslag in ireairdoor meer dan 180 bezielen, ie." Paramaribo/ANP - De rechter- commissaris in Paramaribo heeft de lijkschouwing gelast van de vijftien slachtoffers van de Surinaamse decembermoor den van 1982. Dit heeft de advo caat van de nabestaanden in Pa ramaribo, mr. F. Kruisland, gis teren gezegd. Rechter-commis- saris Ramnewash besloot dat eerder deze week. Het forensisch onderzoek begint komende week. De stoffelijke overschotten van de slachtoffers liggen op zeker drie begraaf plaatsen in de Surinaamse hoofdstad. Het is zondag precies twintig jaar geleden dat vijftien prominente tegenstanders van het militaire bewind van ex-be velhebber Desi Bouterse om het leven kwamen in Fort Zeelan- dia. Ze zouden een coup tegen Bouterse hebben beraamd en 'op de vlucht' zijn doodgescho ten. Hun stoffelijke overschotten werden na enkele dagen afge staan aan de families, maar nooit onderzocht. Lijkschou wing is volgens Kruisland be wijstechnisch een noodzakelijke vereiste om de doodsoorzaak vast te stellen. De Surinaamse justitie riep enkele maanden ge leden de hulp in van Nederland. Het Nederlands Forensisch In stituut stuurde toen experts naar Suriname om zich te oriën teren op de mogelijkheden. In het gerechtelijk vooronder zoek is hoofdverdachte Bouterse één keer gehoord door de rech- ter-commissaris. Op de lijst van verdachten komen meer dan dertig namen voor van militai ren en burgers. De rechter-com- missaris heeft in Nederland al een aantal personen gehoord. Eerder besloot justitie in Surina me al dat het onderzoek werd heropend, ondanks hevig verzet van Bouterse en andere betrok ken. Ook werd de verjaringster mijn speciaal voor de zaak van de dezembermoorden aange past, zodat vervolging van de verdachten mogelijk bleef. An ders was de zaak vorig jaar ver jaard. gaza/rtr-dpa-anp - Het Israëli sche leger heeft afgelopen nacht zeker tien Palestijnen gedood in een vluchtelingenkamp in de Ga- zastrook. Soldaten namen een gebouw van twee verdiepingen langdurig onder vuur. Volgens getuigen en ziekenhuizen vielen er ook elf gewonden. Israël zei op zoek te zijn naar terroristen. Het leger viel het kamp Bureij binnen met veertig tanks, pant serwagens en helikopters. Pales- fijnen schoten terug, waarna het kwam tot hevige vuurgevechten. Een helikopter vuurde een raket af op een straat waarbij drie mensen omkwamen. De doden, onder wie volgens Israël vier Hamas-leden, zouden tot twee families behoren. Het leger zei dat het ging om een 'doelgerichte operatie'. Na drie uur trokken de militairen zich terug. Twee woningen zijn verwoest. Volgens Israël behoor den die toe aan familieleden van Palestijnen die zelfmoordaan slagen hebben gepleegd. Daar onder was het huis van Jam al Is mail, die zich vorige maand sa men met een andere Palestijn opblies in een met explosieven geladen vissersboot, naast een patrouilleboot van de Israëli sche marine. Drie matrozen raakten bij die terreuractie ge wond. De Palestijnen vieren vandaag het suikerfeest, ter gelegenheid van het einde van de vasten maand ramadan. Een inwoner van Bureij zei dat Israël er nu al een bloedig feest van heeft ge maakt. „De poorten van de hel gingen open in ons kamp." In het kamp wonen 25.000 men sen. De aanval kwam een dag nadat de Israëlische premier Sharon zei dat er leden van het terreur netwerk al-Qaeda in de Gaza- strook en in Libanon zitten. Vol gens de premier is Israël een doelwit van het netwerk. Ook zouden al-Qaeda-aanhangers volgens Sharon samenwerken met Hezbollah. De Palestijnse onderhandelaar Erekat deed de beschuldiging vandaag af als Een Israëlische militair waakt over een Palestijnse arrestant, die gisteren werd opgepakt bij een actie in de Gazastrook. Foto: EPA/Danny Salomon 'nonsens'. De Amerikaanse voorbereidt. De terreurgroep De Israëlische krant Ha'aretz ging heeft verijdeld van al-Qae- bezig om in Washington aan te krant The Washington Post zou dat beweren op een website meldde eerder deze week op ge- da om aanslagen te plegen in Is- tonen dat ze tegen dezelfde vij- meldde vandaag dat al-Qaeda waarvan de Amerikanen denken zag van chefstaf Moshe Yaalon raël. Volgens de Britse omroep and strijdt als de Amerikanen, zelfmoordaanslagen tegen Israël dat die authentiek is. dat het Israëlische leger een po- BBC is de Israëlische regering door onze correspondent Eelco van der Linden pretoria - Het tot nog toe meest omvangrijke statistisch onder zoek naar de verspreiding van HIV en aids in Zuid-Afrika heeft schokkende resultaten opgele verd. Vooral de infectiegraad onder kinderen en blanken blijkt veel hoger dan gedacht. Volgens initiatiefnemer Nelson Mandela vereist de uitkomst dat 'iedereen zijn inspanning ver dubbelt'. De 84-jarige ex-president, die van de bestrijding van aids zijn tweede vrijheidsstrijd heeft ge maakt, las daarmee zijn op het gebied van aidsbestrijding nogal omstreden opvolger Thabo Mbeki opnieuw hard de les. Mandela zei gisteren bij de pre sentatie van het door de Zuid- Afrikaanse regering en buiten landse hulporganisaties gefi nancierde onderzoek dat de ziekte met de nieuwe gegevens beter kan worden bestreden. In het nieuwe onderzoek, waar bij een representatieve groep van 8.500 Zuid-Afrikanen werd getest en ondervraagd, blijkt dat veel meer kinderen zijn besmet dan eerder werd aangenomen. In de leeftijdsgroep van 2 tot 14 jaar blijkt 5,6 procent het virus bij zich te dragen. De oude ge gevens, gebaseerd op tests bij zwangere vrouwen in openbare ziekenhuizen, blijken ook op een ander punt verre van be trouwbaar. Zo blijkt de infectie graad onder blanken niet 'slechts' de eerder vermoede 2 procent, maar 6,2 procent. Wel is bevestigd is dat het totaal aantal besmette Zuid-Afrikanen - 4,5 miljoen - klopt. Van de mannen is 9,5 procent hiv-posi- tief. Bij de vrouwen is dat 12,5 procent. Mandela noemt vooral de hoge besmettingsgraad on der kinderen 'een zeer 'urgent probleem'. „Zonder kinderen zullen we natie en geen toekom stige leiders hebben", aldus Mandela. Onderzoeker Olive Shisana zei dat de blanke middenklasse be ter moet worden benaderd. Blanken blijken nog aanzienlijk minder vaak geïnfecteerd dan zwarten (12,9 procent), maar het percentage is hoog vergele ken met blanken in de meeste westerse landen. Daar ligt het aantal seropositieven meestal nog onder de 1 procent. Andere uitkomsten van het on derzoek waren dat kennis over aids en condoomgebruik zijn londen/ap - Cherie Blair, de echtgenote van de Britse pre mier, heeft gisteren toegegeven dat zij voor de aankoop van twee appartementen gebruik heeft gemaakt van de diensten van een veroordeelde oplichter. Ze zei bovendien dat het haar spijt dat zij de persdienst van haar man dit aanvankelijk heeft laten ontkennen. Nadat media hadden gemeld dat de Australiër Peter Foster had bemiddeld bij de aankoop van twee flats in Bristol voor een zoon van de Blairs, ontkende het bureau van de premier dit onmiddellijk. Foster is een om streden figuur. Hij heeft wegens oplichting gevangen gezeten in Groot-Brittannië, de VS en Au stralië. Bovendien wil de Austra lische justitie hem horen over een zaak en vecht hij tegen uit levering. Cherie Blair, die Foster slechts één keer ontmoette, kwam met hem in contact via haar vriendin Carole Caplin, de partner van Foster. Dat zij gebruik maakte van Fosters diensten kan haar niet worden verweten, zeker niet als zij niet op de hoogte was van zijn strafblad. Het is echter wel laakbaar dat zij de pers dienst van haar man gebruikte om te ontkennen dat hij haar had geholpen, nadat zij via de media van zijn veroordelingen op de hoogte was geraakt. De krant Daily Mail drukte gis teren details uit e-mails tussen Cherie Blair en Foster af. Daar uit blijkt dat de Blairs 69.000 pond (bijna 110.000 euro) goed koper uit waren dankzij Fosters diensten. Foster wist een veel la gere koopprijs te bedingen in persoonlijke contacten met de verkoper. Ook gebruikte hij zijn eigen rekening voor een hypo theek. Cherie Blair, vorig jaar op de opening van een expositie in Birming ham. Foto: AP/Hayden West toegenomen, hoewel een kwart van de ondervraagden van 15 jaar en ouder nog steeds betwij felt of het HIV-virus aids veroor zaakt. Wel vindt 90 procent dat de regering aids-remmende me dicijnen moet verstrekken, een gegeven dat Mandela gisteren nadrukkelijk onderstreepte. Met dit onderzoek en een aantal concrete initiatieven blijft 'Ma- diba' bezig zijn opvolger Thabo Mbeki hinderlijk voor de voeten te lopen. Mbeki vindt de medi cijnen te duur voor gratis ver strekking, en hij twijfelt aan hun werking. Eerder deze week kon digde Mandela juist aan dat zijn Nelson Mandela Fonds samen met de organisatie van Zuid- Afrikaanse artsen gratis aids- medicijnen gaat verstrekken aan 9.000 armen. Dergelijke initiatieven zijn ui terst pijnlijk voor de regering van Thabo Mbeki, die overigens door al die druk haar aids-beleid het afgelopen jaar wel degelijk heeft bijgesteld. Ook gisteren werd van regeringszijde positief gereageerd op het gepresenteer de onderzoek. „Het geeft ons een motivatie om de strijd tegen aids te intensiveren via uitvoe ring van ons programma", aldus een communiqué. Bagdad-Washington - De Iraak- se regering zal de wapeninspec teurs van de VN nog even tole reren, om zo de wereld te tonen dat zij de waarheid spreekt en de Amerikanen leugenaars zijn. Dat viel op te maken uit de woorden van de Iraakse leider Saddam Hussein in een gisteren uitgezonden toespraak. In zijn rede zei Saddam echter dat de wapeninspecteurs voor alsnog hun gang kunnen gaan, om het Iraakse volk te bescher men 'in een internationale situ atie waarin sommigen mogelijk zuilen stellen dat we de inspec teurs geen kans hebben gegeven de Amerikaanse beschuldigin gen te weerleggen', aldus de dic tator. Wel waarschuwde Hus sein dat het geduld van de Ira kezen 'niet oneindig' is. De VS hebben volgens Witte Huis woordvoerder Fleischer een 'gegronde reden' om te be weren dat Irak over verboden wapens beschikt. „We hebben informatie van inlichtingen diensten waaruit blijkt dat Irak dergelijk materiaal heeft", aldus de zegsman. De VN-experts, die slechts over een deel van de Amerikaanse informatie kunnen beschikken, hebben tot nu toe nog geen bewijzen gevonden dat Irak zulke wapens heeft. Gisteren waren er geen inspec ties omdat de islamitische we reld het einde van ramadan, de vastenmaand, vierde. Ook van daag zullen de VN'ers om die re den niet in actie komen. De werkzaamheden verlopen tot nog toe vlotjes. Irak legt ze geen strobreed in de weg. Doet het land dat wel dan volgt volgens Washington militaire actie. De Amerikaanse troepenopbouw in de Perzische Golf gaat ondertus sen onverminderd door. madrid/dpa-efe-afp - Uit het wrak van de gezonken tanker Prestige lekt olie. Dat heeft de Spaanse vice-premier Rajoy gis teren gemeld. Een Frans onder zoeksteam is met de mini-on derzeeër Nautile bij het wrak van de Prestige geweest. Het team constateerde dat er op ver schillende plaatsen olie uit de tanker komt. De vrijwel gestolde olie lekt uit de boeg van de Pres tige, die op 3.500 meter diepte op de zeebodem ligt. Rajoy zei op een persconferentie dat aan de zeespiegel nog geen olie is gesignaleerd, maar de ontdekking geeft wel aan dat de tanker mogelijk langdurig een bedreiging vormt voor het mi lieu en de visserij. Die komt dan nog bij de schade die al is aan gericht door de gelekte olie. „Ex perts onderzoeken nog wat dit betekent", zei de vice-premier. De tanker zonk twee weken ge leden voor de kust van de Spaanse deelstaat Galicië. Uit het schip is tussen de 10.000 en 20.000 ton olie gelekt. Het schip was geladen met in totaal 77.000 ton olie. Natuurbeschermers meldden gisteren dat ook het natuurreservaat van de Cies-ar- chipel met olie is vervuild. In dit reservaat voor de kust van de Galicische stad Vïgo overwinte ren tienduizenden vogels. Madrid had tot gisteren steeds ontkend dat er nog olie ont snapte uit het verouderde vaar tuig, zoals Portugal en Frankrijk beweerden. Het ministerie van verkeer en waterstaat meldde gisteren dat de twee schepen van Rijkswaterstaat die in het gebied helpen bij het opruimen van de smurrie tot nu toe samen 6.500 ton olie hebben geveegd. oslo/dpa-anp-rtr - Ondanks het sluiten van een historisch akkoord tussen de Sri Lankaanse regering en de al dertig jaar voor een eigen staat strijdende rebellenbeweging Tamil Tijgers, heeft het verscheurde eiland nog een lange weg te gaan naar de vrede. Dat meenden waarne mers gisteren nadat de overeenkomst in de Noorse hoofdstad Oslo bekend werd gemaakt. Een akkoord tussen regering en rebellen is weliswaar onontbeerlijk voor vrede, maar ze ker niet het enige ingrediënt. Hoofdonderhan delaar Peiris van de regering-Wickremesinghe temperde de hoge verwachtingen dan ook na afloop van het vier dagen durende overleg. „Het is een moeilijke weg, een lange reis", al dus de Sri Lankaan. Vertegenwoordigers van de Tamil Tijgers (LT- TE) en de regering bereikten in Oslo in princi pe-overeenstemming over regionaal zelfbe stuur in Tamilgebieden in het noorden en oosten van het eiland. Zij willen dit verwezen lijken in een 'federaal model binnen een ver enigd Sri Lanka', zei de Noorse onderminister van buitenlandse zaken Vidar Helgesen. Volgens Peiris zal de macht 'op uitgebreide schaal worden gedeeld binnen het raamwerk van één land'. Verschillende federale staats modellen, zoals die van Canada, Australië, Duitsland, Zwitsersland en India zullen wor den bekeken. „We zijn van plan daar de on derdelen uit te halen die essentieel zijn voor onze situatie", aldus Tamil-onderhandelaar Balasingham. Verder overleg over welke afzon derlijke elementen zullen worden gebruikt en welke niet, kan dus nog roet in het eten gooi en. Bovendien moet voor de staatshervorming de uit 1978 stammende grondwet ingrijpend veranderen. Daarvoor is een tweederde meer derheid in het parlement nodig, terwijl de re gering daar niet over beschikt. - Premier Wickremesinghe heeft daarvoor de steun nodig van president Kumaratunga, die sceptisch staat tegenover de regeringsleider en zijn onderhandelingen met de Tamil Tijgers. Ze heeft slechte ervaringen met de LITE. Ze onderhandelde met de opstandelingen, maar toen de gesprekken op niets uitliepen werd de president doelwit van een zelfmoordaanslag door Tamils. Waarnemers in Colombo lieten in een eerste reactie dan ook weten te twijfelen of Kumaratunga en haar Volksalliantie Wickre mesinghe zullen steunen. Belangrijk is eveneens dat Tamilleider Prabha- karan instemt met het onderhandelingsresul taat. Hij gaf weliswaar een belangrijke aanzet voor het akkoord door afgelopen week de eis voor een onafhankelijke Tamilstaat op te ge ven en genoegen te nemen met regionale au tonomie, maar toonde zich in eerder onder handelingen wispelturig. Het wantrouwen over en weer is groot. Ver scheidene onderhandelingspogingen zorgden slechts voor een gevechtspauze in de bloedige burgeroorlog die tot nu toe meer dan 60.000 levens heeft geëist. In 1989 begonnen op insti gatie van Colombo onderhandelingen, maar in juni 1990 zette de rebellenleider zijn strijd voort. Nieuwe gesprekken begonnen in 1994, maar werden na zes maanden door Prabhaka- ran afgebroken. Het feit dat de wapenstilstand van februari nog altijd standhoudt, is echter hoopgevend. Het grootste probleem schuilt echter in het enorme wantrouwen dat er heerst tussen de Singalese meerderheid en de Tamil-minder- heid op het eiland. Tamils voelen zich bijvoor beeld al lang gediscrimeerd en de spanningen liggen vlak onder de oppervlakte, zo bleek af gelopen oktober tijdens ernstige ongeregeld heden in Trincomalee. Tamils menen dat hen pogroms bespaard zijn gebleven door de angst van Singalezen voor de Tamil Tijgers. De Singalezen op hun beurt wantrouwen de Ta mils door het buitensporige geweld dat de LT- TE de afgelopen decennia heeft gebruikt.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 9