Dexia Bank komt ECONOMIE ECB verlaagt rente uit zorg economie Eis 2,5 jaar tegen verdachte Clickfonds Beleggers tegemOr Prijsstunters moeten passagier volledig vergoeden Leaseverlies: Bod half miljard onder de maatj; de klip Horecaondernemer wil geen premie betalen over fooien Engelse taxi's naar Nederland Forbo sluit kantoor Soest FNV wil U opeisen uf naam illeg Topman stapt op bij McDonald's chicaco - Topman Greenberg van de Amerikaanse fastfoodke ten McDonald's wordt nog dit jaar vervangen door de huidige nummer 2 Cantalupo. Green berg heeft 21 jaar bij het snack concern gewerkt, de laatste vier jaar als president-directeur en bestuursvoorzitter. Sinds Greenberg (60) aantrad, is Mc Donald's op de beurs ongeveer tweederde van zijn waarde kwijtgeraakt. Van de laatste acht kwartalen eindigden er ze- yen met een omzetdaling. Lagere koopkracht metaalpensioenen schiphol - Gepensioneerden in de grootmetaal krijgen volgend jaar maar 80 procent van de in flatie doorberekend en verlie zen daardoor een deel van hun koopkracht. Voor de werkne mers stijgen de premies in 2003 met 15 procent. De maatrege len zijn volgens het fonds nodig om het pensioenvermogen op peil te houden. Met 12,5 miljard euro aan vermogen en 650.000 deelnemers behoort het fonds tot de vijf grootste pensioen fondsen in Nederland. Duurdere cacao deert haven niet Amsterdam - De haven in Am sterdam verwerkt dit jaar onge veer evenveel cacao als in 2001, ondanks de fors hogere prijzen van deze grondstof. Dit jaar wordt tussen de 420.000 en 430.000 ton overgeslagen. De hoofdstad heeft de grootste ca- caohaven ter wereld. De prijs van cacao haalde in oktober het hoogste niveau in achttien jaar. Onrust in Ivoorkust en Indone sië had direct invloed op de prijs. Ook speelde speculatie een grote rol. Kapitol koopt restanten Scoot Rijswijk - De Belgische uitgeve rij Kapitol heeft een deel van de overgebleven activiteiten van informatiezoekbedrijf Scoot in België en Nederland overgeno men van het noodlijdende Franse bedrijf Vivendi Uni versal. Volgens het contract neemt Kapitol zo'n 18 000 klan ten en de merk- eii domeinna men over. Vivendi Universal besloot in september in alle stilte te stoppen met de concur rent van de Gouden Gids. Sluiting Beltone 120 banen weg VRIJDAG 6 december 20<t JU frankfurt/gpd-anp - De Euro pese Centrale Bank heeft giste ren het belangrijkste rentetarief verlaagd met een half procent tot 2,75 procent. In een toelich ting zei ECB-president Duisen- berg dat de zorg over de hape rende economische groei in de eurozone overheerst. Met deze grote rentestap vol deed de centrale bank aan de verwachtingen. Ondernemers in de eurozone hadden aange drongen op een flinke rentever laging. De Europese Commissie verwacht dat de economie van de eurozone dit jaar slechts met 0,8 procent groeit. Zowel het vertrouwen van de Europese consumenten als van de onder nemers staat op een laag peil. De ECB denkt dat de economie zich pas in de loop van volgend jaar herstelt. Het is voor het eerst sinds no vember 2001 dat de ECB de ren te wijzigt. Ook toen ging het ta rief met 0,5 procent omlaag. Sinds haar oprichting in 1999 is Renteverlaging Europese Centrale Bank (ECB) 6,5% 2,75% 2000 2001 j j asondjfmamj jasondjfmamj j asondjtmamj j asond de rente nu zes keer verlaagd. De renteverlaging was volgens Duisenberg gerechtvaardigd, vanwege het afnemend inflatie risico in 2003. De ECB volgt met haar rentestap van de Ameri kaanse centrale banken, die de rente afgelopen oktober al ver laagde met een half procent naar 1,25 procent. Duisenberg riep de landen van de eurozone op maatregelen te nemen om hun economie flexi beler te maken. Volgens hem is vooral de dienstensector verant woordelijk voor de te hoge infla tie van de afgelopen twee jaar. Dat heeft de ECB er van weer houden om de rente eerder te verlagen, aldus de president. De inflatie in de eurozone bedroeg in november 2,2 procent, iets boven het maximum dat de ECB nastreeft. Het Centraal Planbureau heeft met de renteverlaging al reke ning gehouden in zijn ramingen die woensdag zijn uitgebracht. Economische modellen tonen een licht positief effect voor Ne derland. Er ontstaat meer werk gelegenheid, bedrijven investe ren meer en consumenten ge ven meer uit omdat zij bijvoor beeld minder kwijt zijn aan hy potheekrente. Op de Europese beurzen gingen de koersen verder omhoog, na dat het rentebesluit bekend was geworden. Kort voor het ECB- besluit, besloot de Bank of Eng land haar rentetarieven te hand haven. Voorzitter G. Hooft Graafland van de stichting Leaseverlies kondigde gisteren nieuwe stappen aa?1 Dexia. Foto: ANP/Juan Vrijdag m R I B S S 9fi - M W s AMSTERDAM/ANP - Voor de rechtbank in Amsterdam is gis teren 2,5 jaar onvoorwaardelijke celstraf geëist tegen Dirk de Groot alsmede een boete van 200.000 euro. Het openbaar mi nisterie beschouwt hem als de belangrijkste verdachte in de beursfraudezaak Clickfonds. Volgens officier van justitie To- nino was De Groot de spin in het web van een criminele orga nisatie. Door het overeind hou den van een systeem van code rekeningen verschafte hij men sen de faciliteiten om anoniem actief te blijven in het Neder landse financiële circuit en met geld te schuiven via bijvoor beeld enkele effectenhuizen in Amsterdam. De verdachte zou daarmee jaren zijn doorgegaan, terwijl hij wist dat er sprake was van belastingontduiking, het wegsluizen van zwart (drugs) geld en het plegen valsheid in geschrifte. Gezien de grote, maar moeilijk te meten schade die De Groot - die eerder zelf de publiciteit zocht - met zijn handelen ver oorzaakte, kwam Tonino tot een voor fraudezaken ongebruikelijk hoge eis van drie jaar onvoor waardelijk. Hij gaf verdachte echter een 'korting' van zes maanden voor onder meer zijn hoge leeftijd (71 jaar) en zijn li chamelijke gesteldheid. Bij het laatste kon hij niet nalaten op te merken dat die toch nog wel mee leek te vallen. De Groot ging in een eerdere zitting Toni no te lijf en werkte hem tegen de grond. Clickfonds loopt al enkele jaren. De zaak begon met groot scheepse invallen bij de effec tenbeurs en enkele beursfir ma's, waarvan er enkele geheel van het toneel verdwenen. Zwa re straffen zijn er nooit gevallen. Wel heeft de Belastingdienst volgens schattingen van Tonino al meer dan 100 miljoen gulden achterhaald. autobedrijf eindhoven - Beltone staakt de productie van hoorapparaten 'in Eindhoven. Enkele stafafde lingen verhuizen naar het moe derbedrijf GN ReSound in Ko penhagen. Door de maatrege len verdwijnen 120 van de 170 banen bij het voormalige Phi- lips-bedrijf. De productie wordt rond de jaarwisseling groten deels overgebracht naar China, Denemarken en Duitsland. GN ReSound is de op één na groot ste op de markt voor hoorappa raten. Reorganisatie bij Fiat afgewezen rome - Bij het Italiaanse indu strieconcern Fiat dreigt weer arbeidsonrust uit te breken. De drie belangrijkste vakbonden wezen gisteren een reorganisa tieplan af. Bemiddeling van de regering-Berlusconi leverde niets op. De vakbonden hebben hun leden opgeroepen om een dag het werk neer te leggen. Door het mislukte overleg dreigt ontslag voor zeker 5600 werknemers. De autodivisie van Fiat draait met verlies. Energie uit dode dieren in Zweden Stockholm - De Zweedse rege ring heeft drie bedrijven in to taal ruim 275.000 euro subsidie toegekend om energie op te wekken door dode dieren te verbranden. Kadavers en slachtafval uit de vleesindustrie worden niet langer verwerkt tot vlees- en beendermeel, maar in hun geheel verbrand. „Je draait er gehakt van en hup, alles gaat de oven in", vat een overheids- woordvoerder het procédé sa men. Dode dieren worden zo sneller en niet in veevoer ver werkt. Inval BSA bij reclamebureau Amsterdam - De Business Soft ware Alliance heeft gisteren een inval laten doen bij een recla mebureau in de regio Amster dam. Het bureau wordt ver dacht van het illegaal gebruik van computersoftware. Een woordvoerder van BSA wil de naam van het bureau niet prijs geven. Eind november kondig de BSA al aan dat een aantal re clame- en mediabureaus be zoek krijgt van een deurwaarder en software-experts. Het pro ducentenplatform bestrijdt we reldwijd het illegale gebruik van software. door Hans Gertsen Amsterdam - Dexia Bank Neder land wil leasebeleggers tegemoet komen met regelingen voor hun effectencontracten. In totaal trekt de bank bijna een half mil jard euro uit om klanten die in de problemen zijn geraakt te helpen met een afbetalingsregeling of een nieuw contract tegen zachte re voorwaarden. Klanten die echt niet meer aan hun financiële ver plichtingen kunnen voldoen en dat kunnen onderbouwen zullen volgens de bank 'zeer coulant* worden behandeld. Dexia wordt al anderhalf jaar achtervolgd door claims van be leggers die veel geld dreigen te verliezen met aandelenlease- constructies van Legio Lease, een werkmaatschappij die de bank twee jaar geleden overnam van Aegon. Volgens de Belgische topman van Dexia Bank Neder land, Bruneel, is Dexia niet schuldig aan de problemen waarin veel leasebeleggers ver zeild zijn geraakt. Dat de bank desondanks bijna een half mil jard uittrekt om de problemen te verzachten, is omdat Dexia 'haar maatschappelijke verant woordelijkheid neemt'. „Met een schuldbekentenis heeft dit in het geheel niets van doen", aldus Bruneel. Vrees voor nog meer imago-schade speelt bij Dexia wel duidelijk mee. Bruneel benadrukte dat Dexia de klanten tegemoet komt, hoe wel het daartoe niet verplicht is. „Juridisch staan we ijzersterk", aldus de topman. Klanten die toch menen via de rechter te kunnen binnenhalen, dienen volgens hem rekening te hou den met een juridische martel gang van 'zeven tot wellicht wel vijftien jaar'. Veel boze beleggers, verenigd in de Stichting Leaseverlies, den ken daar anders over. De stich ting, die ongeveer gedupeerde 40.000 Dexia-klanten vertegen woordigt, maakte gistermiddag bekend naar de rechter te stap pen om de beleggingscontrac ten te laten ontbinden. Maandenlange pogingen om met Legio Lease tot een schik king te komen, zijn volgens de stichting mislukt. Het aanbod van Dexia van enkele honder den miljoenen euro's, is volgens de stichting ver beneden de maat. De totale schade die de 250.000 klanten van dit soort beleggingsproducten hebben geleden, ligt volgens een ruwe schatting eerder in de buurt van een miljard euro. Net als Dexia is ook de Stichting Leaseverlies er van overtuigd Rotterdam - „Kijk, dit is nou een échte taxi", zegt Tom Snelders staand bij een authentieke Engel se taxi, waarvan er alleen in Lon den al 22.000 rondrijden. Snel ders en automobielbedrijf De Klip in Schiedam importeren de origi nele uitvoeringen van London Taxis International. Er zijn er al 16 verkocht aan ondernemingen in Rotterdam, Amsterdam en Noordwijk. De sjieke wagen biedt assendelft/soest/gpd - De vesti ging van Forbo Novilon in Soest gaat dicht. Een deel van de 23 werknemers keert terug naar de hoofdvestiging van de fabrikant van vloerbedekking in Assen delft. Enkele jaren terug begon Forbo in Soest een verkoopkan toor om Novilon aan de man te brengen. Nu zou dat niet meer efficiënt zijn, aldus Forbo-direc- teur Tak. De sluiting leidt waarschijnlijk niet tot gedwongen ontslagen. De eerder verzelfstandigde fa briek in Soest blijft buiten de operatie. Forbo heeft verder vanwege de malaise de eigen organisatie te gen het licht gehouden. Dat heeft tot gevolg dat functies worden geschrapt. Er vallen hooguit vijf gedwon gen ontslagen, zegt Tak. plaats aan vijf passagiers en is van alle gemakken voorzien zoals airco, laptopaanslurting en arm leuning die om te bouwen is tot kinderzitje. „Deze taxi is ook de veiligste ter wereld," zegt Snel ders. De bestuurdersruimte is via een stevig raam met een klein schuifluikje gescheiden van de passagiers. Bovendien kan de chauffeur alle deuren afgrende len. Als de taxi langzamer dan 8 kilometer per uur rijdt, gaan de deuren automatisch op slot om te voorkomen dat een slimme klant er bij een stoplicht vandoor gaat. Achterin komen bewa kingscamera's die de chauffeur zelf kan aan- en uitzetten als hij zich bedreigd voelt. De camera's zijn aangesloten op een compu ter in een zwarte doos. Snelders hoopt op het 'gezonde verstand' van de rijders maar stelt strenge eisen aan kopers. „De chauffeur moet een pak aan. Iemand met een paardestaart, leren jack en spijkerbroek, krijgt 'm niet. Het moet iets exclusiefs blijven." Met de degelijkheid moet ook de En gelse hoffelijkheid en klantvrien delijkheid terugkomen. „Het ima go van de taxiwereld moet wor den opgekrikt." Foto; GPD/Niels van der Hoeven Groningen/ANP - Horecaonder nemer S. Kooistra, eigenaar van bedrijven in onder meer Gro ningen, Amsterdam en Nijme gen, weigert premies volksverze kering te betalen over fooien die werknemers in zijn bedrijven ontvangen. Dit zei hij gisteren voor de rechtbank in Groningen. UWV Gak eist 1,2 miljoen euro aan premies over deze fooien, om dat de instantie van mening is dat fooien als loon moeten wor den aangemerkt. Kooistra stapte hierop naar de rechter. UWV Gak richt haar pijlen op fooien die in een gezamenlijke pot belanden en die later wor den verdeeld. Omdat de be drijfsleiding bij de verdeling be trokken is, wordt dit als een werkgeversbetaling en dus als verkapt loon aangemerkt. Fooi en die werknemers meteen in het handje krijgen, worden als gift beschouwd, waarover geen premie is verschuldigd. Advocaat Schuring van Kooistra stelde dat de meeste verklarin gen waarop UWV-Gak de vorde ring baseert, niet betrouwbaar zijn. Werknemers zouden moei lijk kunnen aangeven wanneer ze precies hebben gewerkt. Vol gens Schuring zijn maar twaalf verklaringen van werknemers bruikbaar en daaruit kan het Gak het berekende bedrag niet afleiden. Hij noemt de bereke ningen onjuist en onvolledig. Het Gak zegt dat het hier niet gaat over de vraag of loon al dan niet zwart is uitbetaald. Onder nemers hebben de administratie niet op orde, waardoor controle onmogelijk is. Daardoor heeft de uitkeringsinstantie geen an dere mogelijkheid dan het op leggen van deze heffing van 1,2 miljoen euro. Kooistra en Van der Veen zijn zich van geen kwaad bewust Ze bemoeiden zich nooit met de verdeling van de fooienpotten. Uitspraak binnen zes weken. Europees akkoord over betaling bij vertraging vliegtuigen door onze correspondent Hetty van Rooij brussel - Goedkope luchtvaartmaatschap pijen en chartermaatschappijen worden verplicht om hun passagiers een volledige vergoeding te geven bij langdurige vertra ging of plaatsgebrek. Alle Europese lucht vaartmaatschappijen moeten hun gedu peerde passagiers in de toekomst dezelfde bedragen uitkeren wanneer zij niet preste ren. Dat is het gevolg van een akkoord dat de Europese transportministers gisteren hebben gesloten. Op Europese vluchten krijgt een passa gier met een gereserveerde plaats die niet kan vliegen omdat zijn vlucht niet ver trekt of omdat er geen stoel beschikbaar is, recht op 250 euro. Voor intercontinen tale vluchten (meer dan 1500 kilometer) wordt dat 600 euro. Bovendien moet de luchtvaartmaatschappij zorgen voor een vervangende vlucht. De schadevergoe ding hoeft niet te worden betaald als sprake is van stakingen, speciale weers omstandigheden of een bijzondere situa tie, zoals de dreiging van een terroristi sche aanslag. De nieuwe regeling maakt het mogelijk dat een passagier die een paar tientjes voor zijn vlucht betaalt, een schadever goeding krijgt die tientallen kleren hoger is dan de kosten van zijn ticket. Toch zal dat relatief weinig voorkomen; charters en goedkope luchtvaartmaatschappijen hebben betrekkelijk weinig overboekin gen omdat ze doorgaans precies weten hoeveel passagiers er op een bepaalde vlucht zitten. Volgens staatssecretaris Schultz van Hae- gen (verkeer en waterstaat) drukt de nieuwe regeling de luchtvaartmaatschap pijen met hun neus op hun verantwoor delijkheid: zij moeten ervoor zorgen dat zij niet lichtvaardig te veel vliegtuigstoe- len verkopen. Ook voor de consument komt er meer duidelijkheid, aldus de be windsvrouw; hij weet precies waar hij moet zijn met zijn klacht. De luchtvaart maatschappijen krijgen ook de verplich ting om de nieuwe regels duidelijk be kend te maken aan de gedupeerde passa gier. De nieuwe regeling geldt voor alle Euro pese luchtvaartmaatschappijen op vluch ten vanaf een luchthaven in de EU, maar ook voor EU-maatschappijen die vanuit Amerika terugkeren naar hun thuisbasis. Als een maatschappij binnen vier uur een alternatieve vlucht kan aanbieden, hoeft maar de helft van het bedrag be taald te worden. Het Europees Parlement moet nog met het akkoord instemmen. De Europese ministers van transport werden het gisteren ook eens over het 'single sky"-project, waardoor het over volle en volledig versnipperde luchtruim boven Europa beter kan worden benut. Voor een veilig en efficiënt luchtverkeer moeten alle luchtverkeersleiders in Euro pa dezelfde regels en procedures gaan gebruiken. Als het gemeenschappelijke luchtruim tot stand is gekomen, vliegen luchtvaart maatschappijen in brede luchtcorridors rechtstreeks naar hun bestemmingen. Er komt een einde aan een situatie dat pas sagiers naar Spanje op Schiphol uren vastzitten omdat bijvoorbeeld het Franse luchtruim overvol is. De voorstellen heb ben geleid tot veel onrust onder luchtver keersleiders. Zij vrezen voor hun baan en voor vergaande privatisering. In Neder land zijn de gevolgen beperkt, wel moet de samenwerking worden verbeterd. sterk te staan bij een ga de rechter. Volgens yj Hooft Graafland is een,, van de afgesloten cq. niet rechtsgeldig omdat 2 een van de partners nie; ondertekend. De Wet q zinsbescherming zou zijn overtreden. r Daarnaast zouden de b j waarmee Legio Lease df pen jaren klanten hee; 'misleidend' waren. B in-spe zouden onvoldo waarschuwd zijn voor d ciale vorm van belegger» aandelen gekocht wot geleend geld. „We helj, ijzersterke Mak", zo v$ Hooft Graafland. De wordt gesteund door d^ mentenbond en de Vft van Effectenbezitters. Ook Aegon dreigt te, meegesleurd door de Lg se-perikelen. Aegon vejj dochter twee jaar gek Dexia, maar zou daarbij Dexia geen volledig ju van zaken hebben gegg berichten dat Dexia da^ forse schadeclaim tegeij zekeraar wil indienen Op van Legio Lease zelfs tg willen draaien, wilde» gisteren niet ingaan o zaak inmiddels onder (1 is. den haag/anp - De Va'j FNV wil bij bedrijven h(- stallig loon opeisen v% houden illegalen. Dat Ffe, voorzitter Roozemondj. tend bekendgemaakt Og eenkomst van FNV Bt ten en de uitzendkoepir Den Haag. De FNV wil per ill^ maandsalarissen claiT CAO-niveau en het gel| gezette werknemers ge onderkennen dat dit l lastig kan worden', Roozemond. Gekozei voor een grote claim, (ft ook moet dienen alsi loosstelling voor sleclr omstandigheden en onderbetaling. De vaf denkt werkgevers zctj hun portemonnee te tj( ze geen illegalen mee, ken. ,1 Vreemdelingen zondera gunning hebben rechb claim op achterstallig 1; maken daar tot dusver, bruik van. Illegalen bh bekend met de regelinr ben geen tijd voor het van een claim. B schrikken ze ervoor tj' identiteit bekend te na FNV heeft een systeen waarbij de illegaal anoi- tijdens de claim. g Aanleiding is een aantfc uitzettingen in grot$j „Die gebeuren in zi i tempo, dat de werknt fluiten naar zijn looft Roozemond. De vakc$ politiemensen die ee>< werknemer bij een bs: houden als getuigen g| Die kunnen immers te dat hij of zij aan het wfo een bedrijf. u Ook de uitzendbranchi winnen bij de aanp$] bedrijven, aldus een wo ster van de ABU. „1 naamde uitzendbure^i den het imago en bezit eerlijke concurrentie."

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 8