Korthals wijkt niet Sbotf SLIPS, S/OO0 BINNENLAND 2 DE 4E GRATIS Olieslurper moet zee en havens schoonzuigen Verdachte van moord vrij door blunder Disco's vervolgd wegens discriminatie Uitspraken Kamp over lpg vallen verkeerd Scholen niet te porren voor baas van buiten 3 SLOGGI Minister houdt onverkort vast aan bezuinigingen Bedrijven bouwen sinds Exxon Valdez aan stormvaste olieruimmachine Stemming opperbest bij D66 CDA overstag met noodopvang asielzoekers —padden' ^it winkel •en - Uit een dieren- ^ïak in Leeuwarden I padden gesto rt Mijni dat op de padden hallucinerende Bftebben. De politie, die gisteren bekend- Hfiluit niet uit dat de g-joor junks zijn gesto- *Sen die aan de padden V jüden daarvan high 5)e eigenaar van de y waarschuwt voor Bewerkingen. referendum Riding EU - De PvdA trekt zijn dor een raadplegend re- over uitbreiding us vqiropese Unie in. Daar- ^hgeen Kamermeerder- ia v.v jr voor de motie van ^"''lleit voor een referen- voort kabinet liet vorige ^en niets te zien in de een raadplegend i waarschijnlijk leidt ïg van de uitbrei- y jrvdA vreest nu ook die vrijdag 6 december 2002 iking voor transporten ien - Gisteren heeft de h Eindhoven de auto's \f jtransporteur Brink's l md, toen deze geldau- bijvulde. Stopt het f iet die extra bewaking, t pndeert Brink's niet dat platen bijgevuld wor- it conflict tussen Brink's Dlitie is ontstaan nadat erche deze week twee ilen die een overval op Ütransport voorbereid- onduidelijke redenen m. Brink's acht de kans Werval nog steeds 'e moeten gepakt wor- i pas zijn onze mede- f weer veilig." pel mag toch er parka dam - Politieagenten ihun koppel, met daar- der meer het pistool, Et over de parka van het J uniform te gaan dragen, agenten, die het nieuwe P tot februari van dit jaar ie van proef hebben ge- j klaagden steen en been jveel te strakke riem krappe jas. Door is nu lossing voor bedacht: de verdwijnt onder de aan- t parka. lengooiers gehouden secretaris 22 door het ijs' aam fe - „De staatssecretaris een bin- ,t gereden waar het een icht had moeten zijn." De Hoop Scheffer pidse zaken) deed gis- n best om op een aardi- jr te zeggen dat zijn tretaris de fout was in- Ifan Ardenne zei lg nog dat er in een vol- jinet weer een minister wikkelingssamenwer- £t komen. Zij sprak na- 1 t kabinet, zo zei ze. 'waagde zij zich op gaf zij gisteren toe. Im- [eringspartij WD vindt ssecretaris meer dan le. ivan groene kunde *en - Onderzoekers van pische Universiteit zijn erin geslaagd P van 'groene' schei- ontwikkelen. Daar- li milieuvervuilende op- ielen die nu nog bij de e van plastics worden in de toekomst wel- irbodig. Het onderzoek tri gepubliceerd in het bbende wetenschaps- ft Science. den haag/anp - Minister Kort hals (defensie) is gisteren tijdens de behandeling van zijn begro ting geen duimbreed geweken voor pogingen van de Tweede Kamer een deel van de bezuini gingen anders in te kleden. Een meerderheid had vooral be zwaar tegen het uitstel van de inzetbaarheid van parate eenhe den en de vermindering van het aantal operationele F16's. Als gevolg van de bezuinigingen zouden ongeveer 4800 banen sneuvelen. Korthals had op zich geen bezwaar tegen de wensen van de Kamer, alleen deugde de financiële dekking niet. Hij be loofde de Kamer wel de nood zaak voor vermindering van het aantal F16's van 108 naar 90 nog eens te laten doorrekenen. Maar hij is ervan overtuigd dat deze vermindering op geen enkele wijze de capaciteit van de lucht macht aantast. Het gaat niet al leen om aantallen. De piloten en de bewapening zijn zo mogelijk nog belangrijker, hield hij de Ka mer voor. Verder strandde een poging van de WD om binnen afzienbare termijn een einde te maken aan de Nederlandse deelname aan Sfor in Bosnië. „Ik kan onmoge lijk hier de toezegging doen dat Nederland al in 2003 troepen uit Bosnië terugtrekt", zei hij in de richting van WD-woordvoerder Van den Doel. Wel is hij bereid op lagere termijn te kijken naar de mogelijkheid van troepenre ducties. De Kamer zal in ieder geval tot het voorjaar moeten wachten om opnieuw met de minister in de slag te gaan over de omvang rijke bezuinigingsoperatie van ruim 816 miljoen euro op een begroting van zeven miljard. Dan komt de bewindsman met een uitgewerkt plan waarin de bezuinigingen en nieuwe effici encymaatregelen tot in detail zijn uitgewerkt. „Die maatrege len zijn omkeerbaar, zoals het een demissionair kabinet be taamt. Maar de Kamer gelooft misschien nog een beetje te veel in wonderen", voegde hij daar na afloop van het debat aan toe. Zalm verwacht Amerikaans verzoek voor vervanging WD-ffactievoorzitter Zalm verwacht dat de Amerika nen Nederland zullen vra gen om Amerikaanse een heden te vervangen als die ingezet worden voor een militaire actie tegen Irak. De vervanging vindt dan elders ter wereld plaats. Zalm zei dat gisteren na afloop van een gesprek met de Ameri kaanse onderminister van buitenlandse zaken Gross man. Nederland verving in het najaar van 2001 ook al Amerikaanse eenheden toen de VS begonnen met hun militaire aanval op al- Qaeda en het Taliban-regi me in Afghanistan. door Rien Floris wieringerwerf - Op het eerste gezicht is het een reusachtige dobber. Maar dan een van drie meter doorsnee. En er zit geen vis lijn aan, maar een slang die de olie - die de ze waterstofzuiger opslurpt - afvoert naar een tanker. In te zetten bij rampen als met de Prestige. Zelfs bij windkracht zeven, zo beloven de ontwikkelaars. In kleinere vorm kan de dobber zelfs de haven van Enkhuizen 'stofzuigen' als daar een olietank van een schip lek slaat Sinds de ramp met de Exxon Valdez die op 24 maart 1989 voor de kust van Alaska een olieplas lekte waar tien jaar later de olie sporen nog niet van waren uitgewist, werkt een ploeg Noord-Hollanders aan de Oil Swallow (OS), een olieslurper. Het appa raat dat werd bedacht door Brabander Wim Schuur, wordt ontwikkeld door SV Plastics in Wieringerwerf en Van Hienen in Anna Paulowna. De Oü Swallow is getest in een bassin met golfslag in het Noorse Horten en belandde volgens ing. Wierd Koops van TNO in minimaal de top 5 van 'skimmers' (betekent letterlijk schuimspa nen), die worden gebruikt om olie op zee te ruimen. De machine kan (afhankelijk van de pomp) 500 tot 800 kubieke meter olie per uur opruimen. Maar voorlopig staan er alleen nog prototypes van de olie slurper op de wal bij TNO en de bedrijven die er aan werken. „Er zijn weinig mensen geïnteresseerd om in dit soort apparaten te investeren. Daarom komt de productie traag op gang. Maar als je nagaat dat de Exxon Valdez voor 5 miljard schade heeft aangericht, dan is de ontwikkeling van dit soort olieopruimers natuurlijk een schijn tje", zegt Gerjan Doeschot. De afgelopen zeven jaar is intensief ge werkt aan de ontwikkeling van de OS1, -2 en -3. Verschillende typen van de oliestof zuiger voor verschillende rampen en loca ties. Een groepje zakenlieden wil de ma chine volgend jaar op de markt te brengen. Door het overlijden van twee financiers van het project heeft de ontwikkeling ver traging opgelopen, maar inmiddels zijn ze weer ldaar om door te stomen. In de ont wikkeling is zo'n 2,5 miljoen euro gesto ken. „Er is wereldwijd octrooi. We zijn bezig de machine met hulp van TNO en Rijkswater staat te 'herontwerpen' en hopen dan vol gend jaar in Amerika en Europa de boer op te kunnen gaan." Vanwege de verschil lende maatvoeringen in de VS en Europa worden er twee markten bewerkt. De olie zuigende dobber is volgens Ver- heijdt van SV Plastics veel flexibeler dan de huidige olieruimschepen. „Bij windkracht 3 tot 4 wordt het voor de meeste schepen al moeilijk om olie te ruimen. Schepen maken meer slagzij waardoor het moeilijk ruimen is met de veegarmen die dan heen en weer zwiepen. Maar dit apparaat volgt als een dobber de rondingen van de gol ven en kan tot windkracht 7 blijven func tioneren. Als je zorgt dat om de 200 kilo meter langs de kust een Oil Swallow staat kun je het apparaat met de eerste de beste vissersboot naar de rampplek brengen en aan de slag gaan." De olieslurper heeft verder een uniek wa ter-oliescheidingssysteem waardoor in het zuigapparaat zelf al water en olie worden gescheiden. „Dat is een probleem van veel van de huidige ruimingsapparaten. "De grootste Oil Swallow gaat zo'n 110.000 eu ro kosten. „Daarom moeten we op hoog niveau onderhandelen met landen die ze willen aanschaffen. Maar bergers zullen ook zeker geïnteresseerd zijn. Als je er snel bij bent, kun je de olie die je opzuigt na melijk prima hergebruiken. Als je bedingt dat je de geruimde olie mag houden, wordt het al bijna commercieel interessant om zo'n ding in te zetten." den haag - Fractieleider en lijsttrekker van D66 Thom de Graaf omringt zich met vrou welijke kandidaten, gisteren tijdens de presentatie van de lijst voor de Tweede Kamer verkiezingen in januari. Van links naar rechts: Ingrid van Engelshoven, Simone Fillipini, Lousewies van der Laan, Lia de Ridder, Fatma Koser-Kaya en Thessa van der Windt. Euro parlementariër Lousewies van der Laan (36) staat op de tweede plaats van de kandida tenlijst. De zittende Kamerleden Boris Dittrich, Bert Bakker, Boris van der Ham, Francine Giskes en Ursie Lambrechts staan respectievelijk op drie, vier, vijf, zes en zeven. De Graaf noemde de lijst 'een mooie mix van ervaring en vernieuwing'. D66, dat als verkiezings slogan 'Juist nu!' heeft gekozen, wil zich profileren als de partij die niet meedoet aan de polarisatie en de 'verruwing' van de politiek. Foto: ANP/Ed Oudenaarden vught/gpd - De politiek is over justitie heen gevallen na de abu- sievelijke vrijlating van een 23- jarige man uit Tilburg, die in voorarrest zal wegens moord. De man werd wegens het cel lentekort ontslagen uit de ge vangenis Nieuw-Vosseveld in Vught, waar hij voor een eerder, lichter vergrijp vast zat. „Dit is een schande", aldus PvdA- woordvoerder Van Heemst. Zijn collega Rietkerk (CDA) vindt het onbegrijpelijk „Fouten worden gemaakt. Maar in dit soort ge vallen moet je checken, double- checken en nog eens checken," Van Heemst vindt dat de politie er een 'erezaak' van moet ma ken om de man zo snel mogelijk op te pakken. In Vught was niet bekend dat de 23-jarige Antilliaan nog voor de rechter moest verschijnen. Waarschijnlijk is dit te wijten aan het zoekraken van een brief van het Bossche parket, zei persofficier van justitie G. Bos gisteren. De man zat in Vught een straf van drie maanden uit wegens verboden vuurwapen bezit. Als lichtgestrafte kwam hij in aanmerking voor vervroegde vrijlating. Deze regeling gebruikt het ministerie van justitie om het cellentekort te beperken. De voortvluchtige moest afgelo pen woensdag in Den Bosch voor moord terechtstaan. Bij een eerdere zitting in deze zaak, op 2 oktober, was de behande ling uitgesteld. Woensdag werd in zijn afwezigheid zeven jaar te gen hem geëist. Volgens Bos en directeur B. Mo lenkamp van de gevangenis in Vught is de verdachte vrijgeko men doordat vermoedelijk in Roermond iets is mis gegaan. „Het parket van de rechtbank heeft na die eerste zitting zoals gebruikelijk een briefje gestuurd naar het Huis van Bewaring in Roermond", aldus Bos. „Daar zat de verdachte toen in ver band met de moord nog in pre ventieve hechtenis. In dat briefje stond dat het voorarrest moest worden verlengd. Die informatie is niet aangekomen of in het Huis van Bewaring zoekgeraakt. En er is kennelijk niet op andere wijze gecommuniceerd over het verloop van de rechtszaak." ian de zaan - De spoor- fitie heeft begin deze ieven jongens van rond ''tien jaar aangehouden itation Koog Bloemwijk. tn gooiden met stenen inducteurs. Toevallig er op dat moment ook 'inten van de spoorweg- |aanwezig. Die rekenden ;ens in. Het hele stel is leid en tegen alle zeven verbaal opgemaakt. oepschrift via irnet bestraft Ngen - De rechtbank van Dgen heeft gisteren een jidsovertreder naast een voor het te snelle rijden rdeeld tot het betalen van iceskosten van 161 euro. an had een beroepschrift iend dat hij van het filter ed geplukt. Volgens de iiank zijn dergelijke stan- i beroepschriften onzinnig ichts bedoeld om 'zand in ichine' van het openbaar terie te strooien. tilburg/gpd - Justitie wil de eigenaars en enkele portiers van twee discotheken in de binnenstad van Tilburg voor de rechter sle pen, omdat ze stelselmatig allochtonen zou den weigeren. Het gemeentebestuur is ge schokt nadat tijdens een onderzoekje in het weekeinde was vastgesteld, dat er zwaar wordt gediscrimineerd. Burgemeester J. Stekelenburg zei gisteren tijdens een persconferentie 'geschokt' te zijn door de uitslag de actie, die was uitgevoerd in samenwerking met het Anti Discriminatie Bureau (ADB). Tot de 'undercoveractie' was besloten na een aanhoudende stroom klachten over discriminatie. Drie teams, bestaande uit een gekleurd en blank koppel bezochten in de nacht van za terdag op zondag tussen 23.00 en 02.00 uur zeven horecazaken. Eerst probeerden de ge kleurde koppels binnen te komen, daarna de blanke. Stekelenburg: „De gekleurde koppels kregen bijvoorbeeld te horen dat de zaak vol was. Blanke koppels die vlak daarna wel binnen mochten, stelden vervolgens vast dat de zaak niet volwas." Slechts in een zaak mochten alle koppels naar binnen. Volgens Stekelenburg start jus titie een strafrechtelijk onderzoek naar twee zaken, The Talk en F.I.O.D. omdat die 'bo venmatig' discrimineren. Ook in het verle- den zijn over die zaken klachten binnenge komen. Andere zaken hebben wat dat be treft een minder slechte reputatie, reden waarom justitie ze vooralsnog ongemoeid laat. Stekelenburg zelf wil dat de gemeente via uitbreiding van artikel 31 van de Algemene Plaatselijke Verordening (APV) discriminatie juridisch kan aanpakken. Hij kan dan bij constatering van discriminatie na een waar schuwing een zaak tijdelijk sluiten. Als dat nu al mogelijk was, had Stekelenburg dit weekeinde al tot sluiting willen overgaan. J. van der Meijs, die tevens CDA-raadslid is, is mede-eigenaar van F.I.O.D. Hij zegt het weigeren van gekleurde mensen af te keu ren. „Dat is niet ons beleid." Mede-eigenaar B. Gimbrère van The Talk of The Town zegt 'teleurgesteld' te zijn. „Wij discrimineren niet, we selecteren op basis van de huis- en gedragsregels die voor alle horecazaken gel den. Stekelenburg mag met mij aan de deur komen staan." Deurbeleid is volgens voorzitter W. van Laarhoven van de afdeling Tilburg van Ko ninklijke Horeca Nederland (KHN) 'moei lijk', omdat portiers in een paar seconden tijd ja of nee moet zeggen. „Maar discrimi natie kan gewoon niet. De exploitanten we ten aan welke regels ze zich te houden heb ben." Turks raadslid geweigerd Hij had voor de gelegenheid eeri 'mooie zijden broek' en een 'nette rode coltrui' aangetrokken. „Geen sportschoenen, geen petje, maar ik heb wel een snor", zegt A. Akkaya. Hij is 37 jaar, straathoekwerker en raadslid voor Groenlinks in Bergen op Zoom en zoon van Turkse ouders. „Zeven discotheken wilde ik in Til burg bezoeken en in zes daarvan ben ik geweigerd. In mijn eigen stad ben ik nog nooit ergens geweigerd, terwijl ik heel vaak uitga, met name in het nachtleven. Heel vernederend om zoiets mee te maken. Ik weet nu dat je op allerlei manieren geweigerd kunt worden. Soms beginnen ze al op vier meter afstand te zwaaien. In andere gevallen kijken ze een secon de en dan beginnen ze met anderen te praten. Je wordt volstrekt gene geerd. Trouwens, aan de deur staan vooral gekleurde portiers." den haag/gpd - Het CDA is gis teren onverwacht overstag ge gaan over de noodopvang voor asielzoekers die in beroep gaan tegen hun afwijzing. CDA-frac- tievoorzitter Verhagen betoogde eerder deze week nog dat deze asielzoekers niet op straat gezet mogen worden. Gisteren steun de de fractie, tot woede van de linkse oppositie, een tussenop lossing van minister Nawijn (vreemdelingenbeleid) Het gaat om asielzoekers die be roep aantekenen tegen het be sluit dat zij het land moeten ver laten. De rechter moet vervol gens bepalen of zij dat beroep in Nederland mogen afwachten. Maar het kan twee weken du ren, voordat hij zijn besluit neemt. In die tijd hebben de asielzoekers nu geen recht op opvang en staan zij dus op straat. Verhagen pleitte maan dag toch voor noodopvang, waarop Groenlinks in een spoeddebat probeerde een Ka mermeerderheid voor deze be leidswijziging bij elkaar te krij gen. Dat leek met de steun van het CDA ook gelukt. WD en LPF zijn tegen. Gisteren verklaarde Verhagen echter dat hij kon le ven met een voorstel van Na- wijn. Die wil Vluchtelingenwerk Nederland vragen om deze groep asielzoekers op te vangen. Als de rechter beslist dat zij htm beroep in Nederland af mogen wachten, is Nawijn bereid de kosten voor opvang te vergoe den. Zo wordt voorkomen dat asielzoekers standaard in be roep gaan. Groenlinks-fractie voorzitter Halsema besloot daarop een motie aan te hou den tot dinsdag en wil in de tus sentijd proberen het CDA als nog over te halen. „Er zijn gren zen aan geloofwaardigheid", verklaarde Halsema. den haag/gpd - De tankstation- branche is woedend over de uit spraken die minister Kamp (Vrom) gisteren deed in een Ka merdebat over de brandstof lpg. De bewindsman zei dat lpg op termijn mogelijk verdwijnt van de Nederlandse markt, vanwege de veiligheidsrisico's bij produc tie, transport en distributie. „Lpg is een enorm veiligheids probleem", aldus Kamp. Auto- gas Nederland wil niet langer met Vrom overleggen. „Kamp brengt de branche in diskre diet", meent voorzitter Gijs Schuijlenburg. „De minister lapt het construc tieve overleg waarmee wij met Vrom bezig waren, aan zijn laars. Hij beheerst de feiten niet", aldus Schuijlenburg. „Kamp beweerde dat er 600 tankstations in Nederland zijn. Maar het gaat om 2200 tanksta tions. De bewindsman verwijst ook naar incidenten zonder daar details over te geven." Belangenvereniging Beta waar bij 1400 tankstations zijn aange sloten, is ook gepikeerd over de uitspraken van Kamp. „We ver wachten van een minister niet dat hij zomaar wat uitspraken doet. Dit komt uil de lucht val len", aldus woordvoerder Mar- tijn van der Kolk. De Vereniging Nederlandse Pe troleum Industrie (VNPI), waar in zes grote oliemaatschappijen zijn vertegenwoordigd, is 'bui tengewoon teleurgesteld' over de uitspraken van Kamp. „We zijn in overleg met Vrom bezig met een risico-analyse van lpg- stations en worden nu ineens onderuit geschoffeld. We wor den neergezet als milieucrimi nelen. Het lijkt mij goed dat we even wat afkoelen voordat we verder gaan praten", aldus voor zitter Johan van der Steen. rotterdam/gpd - Het ministerie van onderwijs wil een snelle op leiding tot schooldirecteur be ginnen voor managers uit het bedrijfsleven, maar de school besturen steken hun hakken in het zand. In Rotterdam, Utrecht, Den Haag, Amsterdam en Alme- re, die mogen meedoen aan een door het ministerie betaalde proef, bestaat veel weerstand te gen een directeur zonder pabo. Daardoor zijn er nauwelijks sta geplaatsen bij scholen te vin den. Ondertussen staan de ma nagers in de rij: maar liefst 150g mensen zijn geïnteresseerd in de opleiding. Het tekort aan schooldirecteu ren zal de komende jaren aan zwellen, omdat veel mensen dan met de vut gaan. De praktijk leert bovendien dat weinig leer krachten willen doorstromen naar de directeursfunctie. Het ministerie denkt een goede oplossing te hebben voor het dreigende tekort aan directeu ren: zij liet een nieuwe, duale opleiding ontwikkelen, waarbij managers gedurende een jaar parttime worden opgeleid en daarnaast stage lopen bij de di rectie van een school. De mo derne schooldirecteur is tegen woordig in feite een manager, die geldstromen bewaakt, ver nieuwing coördineert en een groot team aanstuurt. De cursis ten, mensen met een hbo- of universitaire opleiding en aan toonbare managementervaring buiten het onderwijs, krijgen in de nieuwe opleiding onder an dere les in onderwijskundig lei derschap en kennis van de schoolorganisatie. Maar veel schoolbesturen en leerkrachten zien weinig in een doorgewinterde zakenman als schooldirecteur. Het idee dat ie mand zonder lesbevoegdheid de school leidt, roept weerstand op. Een kleine steekproef onder de vijf grote Rotterdamse schoolbesturen leverde onlangs bijna uitsluitend terughoudende reacties op. L. van der Waal van het gemeentelijke Bureau On derwijs Werkt: „Dan krijg je op merkingen als: 'een directeur moet zelf ook een klas kunnen nemen, onze leerkrachten zou den een directeur van buiten het onderwijs niet pikken, zo ie mand kent ons wereldje niet'." (advertentie) Geldig voor olie modellen en kleuren (behalve Sensual, Superflex en Micro) von 1 t/m 31 december 2002 of a zolong de voorraad strekt

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 5