'Ordinaire, criminele afpersing' BINNENLAND 1 Pieter Baan-rapport cruciaal in rechtszaak Weer liquidatiepoging in Amsterdamse onderwereld RVD wil 'e-cards' met koningin van internet Verklaring justitie over IKEA-brieven; commissaris ontevreden over EOC Vierkante kerstpost wordt bestraft met 'euroduppie' Ratelband jaagt leden weg Van der G. in isolement tijdens PBC-onderzoek Laatste Srebrenica-verhoren erkoop ~~l trein verkoop van kof- €en snacks ver- trein. De NS vin- rolleys met con- weinig opleveren, eizigers kopen hun uttin een stationswin- 'ai)in koopt nog maar oqt van de reizigers liltender', ongeveer s Qnd mensen per 1 verlies op te van- e kde NS de ope- veVan stationswinkels tfoiden uit. Verder lij li ontbijt- en lunch- plörkopen. Onder de 1 boards worden ge- isitslagen niet uitge- uii n l kantoor truimd bo bifet hoofdkantoor onmeen Nederlands ekjANP) in Rijswijk is ist«ast van de politie idat er in een lift astj gevonden met Sljdstip 15.30 uur hetensdag moesten de ct.rerkers ook al het 'lieten na het binnen- ïr &en bommelding. »e i thuis )e Portugese juwe- ïit het Museon in erden gestolen, zijn iggegaan naar Lis- trecteur van het na- »um Palécio Nacio- heeft ze mee te- i, aldus een woord- ■het Museon. Zes ;n juwelen die het inisterie van cul- onderwijsmuseum erden zondagnacht de grote diamant- vrijdag 6 DECEMBER 2002 el' elijk amsterdam/gpd - In de brief die dinsdag op het hoofdkantoor van IKEA is bezorgd, eist de afzender een flinke som geld van het meu belconcern. De brief is geschre ven in gebrekkig Duits en in Ne derland op de post gedaan. „Het gaat om een ordinaire, criminele afpersing", aldus Theo Hofstee, plaatsvervangend hoofdofficier van justitie in Amsterdam. Hofstee wil in verband met het onderzoek de grootte van het bedrag niet noemen. De afzen der schrijft hoe en op welke plek het geld moest worden overhan digd. Het geld moest voor een bepaalde datum en tijdstip zijn afgeleverd. Hoofdofficier Hof stee wil niet zeggen wat de ui terste termijn was. Verder meld de de briefschrijver dat er in Amsterdam en Sliedrecht explo sieven waren verstopt en dat er een derde explosief was ge plaatst in een niet nader ge noemde IKEA-vestiging. Politie en justitie benadrukken dat na uitvoerige gesprekken met de directie van IKEA is ge bleken dat het concern niet eer der afpersingsbrieven heeft ont vangen. „Met de brief die dins dag is bezorgd, is het opspo ringsonderzoek begonnen." Volgens commissaris Joop van Riessen van de Amsterdamse politie is er de afgelopen dagen geen gevaar geweest voor de be volking. „IKEA besloot direct al le winkels te sluiten. Veiligheid was belangrijker dan econo mie", aldus Van Riessen. De commissaris zei dat de poli tie en het Explosieve Oprui mingscommando (EOC) bij de ontmanteling van het explosief in het IKEA-filiaal in Sliedrecht, niet professioneel hebben ge handeld. Bij het onschadelijk maken van de bom op het poli tiebureau raakten twee agenten gewond. „Een bom moet ter plaatse worden ontmanteld en mag nooit worden vervoerd", aldus Van Riessen. Verder werd bekend dat woens dag het woonwarenhuis in het Britse Croydon bij Londen was ontruimd na een bedreigend te lefoontje. De politie onderzocht de winkel en de omgeving van het warenhuis, maar trof niks verdachts aan. Volgens het Zweedse moederbedrijf is er geen enkel verband met de bommeldingen in Nederland. Gisteren gingen acht van de tien vestigingen in ons land weer open. De meubelwarenhuizen in Duiven en Hengelo openden vanochtend weer de deuren. IKEA heeft inmiddels in ver schillende landen de bewaking van de warenhuizen verscherpt. De directie van IKEA Nederland nam gisteren extra maatregelen om de geschrokken personeels leden zo goed mogelijk op te vangen. Op alle afdelingen ston den managers en chefs klaar om ongeruste medewerkers eventu eel bij te staan. „Mensen die bij IKEA werken, zijn betrokken bij het bedrijf. Na zo'n gekke dag als woensdag, wilden mensen hun hart luch ten", aldus DCEA-woordvoerder Soutendijk. amsterdam/gpd - De Amster damse politie is gisteren op nieuw geconfronteerd met een poging tot liquidatie in de on derwereld. In Buitenveldert, de wijk waar twee jaar geleden top crimineel Sam Klepper op klaar lichte dag werd vermoord, werd een 35-jarige man neergescho ten. Het gaat vrijwel zeker om Gijs van Dam, de zoon van de vroegere hasjhandelaar Van Dam, die in de jaren tachtig nauw samenwerkte met Sam Klepper. De schietpartij vond gisteroch tend plaats. Het slachtoffer stap te in een geparkeerde auto toen een nog onbekende man het vuur op hem opende. De dader vluchtte daarna op een motor. Van Dam is overgebracht naar een ziekenhuis en verkeert in middels buiten levensgevaar. Van Dam senior en Sam Klep per werden in 1986 aangehou den bij het toenmalige Van der Valk-brugrestaurant over de A4 bij Hoofddorp toen zij dozen met hasj stonden over te laden. Van Dam junior, die gisteren werd neergeschoten, is halver wege de jaren tachtig ontvoerd. Aan zijn vader werd acht mil joen losgeld gevraagd, maar die wist de criminelen eigenhandig om te kopen en betaalde een borgsom van twee miljoen. Hoofdverdachte in deze ontvoe ring was de eigenaar van een sportschool waar Gijs van Dam junior trainde. Op dezelfde sportschool zat ook kickbokser André Brilleman, die op ge ruchtmakende wijze werd ver moord. Het lichaam zat in een vat cement dat in de Maas werd gevonden. Het is nog onduide lijk of de liquidatiepoging van Van Dam junior onderdeel is van de oorlog die sinds 2000 in de Amsterdamse onderwereld woedt. Na de moord op Klepper - de dader is nog steeds voort vluchtig - zijn er diverse schiet partijen geweest in het crimine le milieu. Zo zijn aanslagen ge pleegd op Heinekenontvoerder Van Hout en Kleppers' zaken- parter Mieremet. Alleen rechthoek kan in sorteermachine )e politie Haaglan- :h de afgelopen ja- irlijk gedragen te- jieende pedofiel. SSle Nationale Om- iteren bekend. De e in 1999 uit de vijk Ypenburg bij adat buurtbewo- dden bedreigd. Zij ichten opgevangen pedofiel zou zijn. Éfchter nooit met de ■braking geweest "endelict. De Om- ncludeert nu dat nbtenaar buiten gegaan door te ij 'iets te maken lofilie'. Hens niet Éj drogist ontactlenzen ver- rschijnlijk uit de n 'gewone win- ;ede Kamer nam CDA-motie aan ije verkoop van inger mogelijk is. ïssionele begelei- dragen van lenzen tot niet-passende hygiënisch gebruik, ot een aantal inci- i waarbij onher- ide aan het ge- gen is ontstaan. e prijs voor Duisenberg Vlaamse Liga voor tten kent haar jaar- ®ie aan Gretta Dui- Jcrijgt die voor haar 3 de en moedige "vie fundamentele net Palestijnse ÏJu'de Uga gisteren rag wordt de prijs, 0 v,an een ets, in Gent uf an actie ienpeace Greenpeace heeft irders gisteravond ïr Byzantio in de i haven gehaald. De isatie maakte be- rechtbank in Rot- }iste, op straffe van Dm van 250.000 eu- ireenpeace voerde n /dag actie omdat ze temde schip als on- Auwt. De tanker f LD.000 ton stookolie chi >ede 'het land in VI f/7 fweede-Kamer- 77/ïeisglas wil bij de q van typisch regio- bij'erpen in het land [geren en niet meer du in het parlements- dèen Haag. Zo wil hij /-Letterlijk dichter bij morengen, zo zegt hij te fen interview met non Dagblad. Hij nd bijzonder aan ergaderingen over n als de aanleg van of gemeentelijke door Mare Brink den haag Wie dezer dagen een vierkante kerstkaart verstuurt, zadelt zijn vrienden of familie op met een extra cadeautje: een eu roduppie strafport. De goedkope decemberzegel van 29 eurocent mag uitsluitend op langwerpige kaarten prijken. „De mensen staan er niet bij stil", zegt een kaartverkoper. Zodra mensen horen welke na delen kleven aan de vierkante kerstkaarten, zetten klanten op de afdeling de zorgvuldig geko zen doosjes weer terug. „Ik vind de langwerpige kaarten niet zo mooi. Maar ik neem ze toch maar", zegt een meisje met een kaartenset waarop engelachtige blote baby's rijn afgebeeld. Aan de prijs ligt het niet vier kante en langwerpige kerstkaar ten rijn even duur. Het verschil rit in de zegels die erop moeten worden geplakt. De december zegel van 29 eurocent voldoet wel voor de langwerpige maar niet voor de vierkante. Op de laatste moet een 'gewone' zegel van 39 eurocent. Wie dat ach terwege laat, kan de ontvanger opzadelen met een strafporto van tien eurocent. Met het extra eurodubbeltje verrekent TPG Post de sorteer- poblemen. De sorteermachines rijn niet in staat om de zegels op vierkante kaarten te stempe len. Dat moet met de hand. En dat kost geld. „We komen de mensen heel erg tegemoet met onze goedkopere decemberze gel. Maar we gaan de sorteer machines niet aanpassen. Er rijn grenzen aan onze service", zegt TPG Post-woordvoerster Daphne Andriessen. Zij benadrukt dat bijna zes mil joen huishoudens vorige maand een informatiepakketje met re gels voor het frankeren hebben gekregen. Ook op de vellen goudkleurige decemberzegels staat een toelichting. Maar die mededeling bevat geen letter over strafporto. Volgens TPG Post komt het zelden voor dat post onvoldoende wordt gefran keerd. Maar wanneer dat wel het geval is, lijkt het bedrijf geen moeite te veel om verhaal te ha len. Er wordt een apart kaartje aan de onvoldoende gefran keerde post geplakt met het ver zoek dat kaartje met de straf porto naar TPG Post te sturen. Na een paar weken volgt nog eens een herinnering en als dat niet helpt kan de post besluiten om niet langer meer de post te bezorgen. „Dat gebeurt zelden. Want de mensen zijn heel net jes", benadrukt de woordvoer ster. Zij gaat ervan uit dat de meeste mensen weten wat de 'postze- gel-regels' rijn. Maar wie daar dezer dagen in kaartverkoop- winkels naar informeert merkt dat dit niet zo is. „De mensen staan er niet bij stil. En juist de vierkante kaarten rijn het meest geliefd", zegt de bedrijfsleider van een winkel vol kerstkaarten, die zich niet geroepen voelt om de klanten te informeren over de plakregels. Met een vierkante kaart in een langwerpige enveloppe kun je de duurdere zegel omzeilen. „Maar dat is een knullige oplos sing. Want het riet er niet uit", zegt Edwin van Tulder, direc teur van kaartuitgever Intercard, een bedrijf dat is gespecialiseerd in kerstkaarten. Veel kerstkaarten rijn afkomstig van kaartuitgever Cartess. Het bedrijf zegt er dit jaar zo'n twee miljoen te hebben geleverd. „Ruim de helft is vierkant", zegt woordvoerster Linda van Ger- wen. Volgens haar weten de meeste mensen niet dat de frankering van zo'n kaart duurder uitpakt. Ze vindt het een 'belachelijke' maatregel van TPG Post. Maar haar bedrijf heeft er een serieu ze oplossing voor bedacht. De enveloppe van de vierkante kaart is een halve centimeter langer gemaakt „Nu is hij lang werpig en is er niks meer aan de hand." den haag - Er moet opnieuw onderzoek worden gedaan naar de gang van zaken rond het fotorolletje met bewijzen van oorlogsmisdaden in Srebrenica. Dit zei vanochtend de majoor der marechaussee Rutten te gen de parlementaire enquêtecommissie Srebrenica. De betrokken laborant werd later vandaag ook ge hoord. Foto: ANP/Koen Suyk door Paul Bolwerk en Henk van Celder Nijmegen - Leed Volkert van der G. aan een psychiatri sche stoornis toen hij op 6 mei Pim Fortuyn dood schoot? Die vraag staat centraal tijdens rijn gedragskun- dig onderzoek in het Pieter Baan Centrum (PBC), waar schijnlijk vanaf begin volgende maand. Hij heeft rijn daad bekend. Zijn verklaring zal bij de diagnosevorming een belangrijke leidraad rijn. Toch is een bekentenis niet per se nodig voor het ver krijgen van een goed beeld van een persoon, stelt de Nijmeegse hoogleraar forensische psychiatrie prof. dr. H. van Marle. De voormalige directeur-geneesheer van het PBC heeft zich geërgerd aan uitlatingen van politici dat Van der G. 'moest bekennen'. Ook zonder bekente nis is gedragskundige rapportage heel wel mogelijk, zegt de persoonlijk adviseur van de minister van justitie. Over de zaak wil de hoogleraar inhoudelijk niets zeggen. In het algemeen wil hij wel kwijt dat van een ontken nende verdachte heel moeilijk de toerekeningsvatbaar heid valt in te schatten. „Voor een zwijgende verdachte geldt dat ook wel, maar is het wel mogelijk", aldus Van Marle. Het PBC heeft vier afdelingen voor groepsobservatie. De kliniek heeft capaciteit voor gelijktijdig onderzoek van 32 gedetineerden, die van zeer ernstige delicten worden verdacht. Elke afdeling telt maximaal acht observandi. Van der G. komt echter terecht op de 'E'. Dat is de afde ling voor individuele observatie met slechts vijf plekken. De vleugel is zes jaar geleden apart opgericht om 'de bijzondere gevallen' onder de delinquenten in afzonde ring te observeren. Het gaat om gedetineerden die niet geschikt rijn om in een groep te functioneren. Voor de toch al bijzondere bevolking van het centrum rijn ze te verward, te impulsief, te achterdochtig, te kwetsbaar of te agressief. Het personeel op de afdeling vormt daarom 'de groep'. Van der G. wordt onderzocht door een psychiater, een groepsleider, een maatschap pelijk werker, een jurist en een psycholoog. In zeven weken moet dit observatieteam de toerekeningsvatbaar heid van Van der G. doorgronden. Ferdi E., de ontvoerder en moordenaar van Gerrit-Jan Heijn, beweert dat hij levenslange celstraf heeft ontlo pen door de deskundigen in het PBC om de tuin te lei den. Van Marle gelooft daar niets van. Hij erkent dat de categorie van de veelal intelligente verdachte die het 'sociaal gewenste gedrag' vertoont een heel moeilijke is. „Dat geldt bijvoorbeeld voor pedoseksuelen. Aan de buitenkant heel gewoon. Aangepaste mensen. Jong. Welbespraakt. Maar zo'n persoon kan nimmer een er varen behandelteam zeven weken lang om de tuin lei den. Dat is onmogelijk, tenzij je alle handboeken obser vatietechnieken van het PBC uit je hoofd kent en kunt toepassen. Het Centrum is getraind om daar in het on derzoek rekening mee te houden." Van der G. achtte Pim Fortuyn een bedreiging voor kwetsbare groepen in de samenleving. Een geval van psychische overmacht? Met andere woor den: voelde Van der G. zich gedwongen door de om standigheden, het politieke klimaat dat Fortuyn demo- niseerde? Zag hij daardoor geen andere keuze voor zichzelf dan de LPF-leider te vermoorden? In het onaf hankelijk advies aan de Amsterdamse rechtbank moet het PBC hierop antwoord geven. Volkert van der G. benadert volgens prof. dr. Frank Bey- aert, eveneens voormalig directeur-geneesheer van het PBC, het profiel van een politieke moordenaar. Hij noemde de man eerder al 'een eenling, monomaan en doorgedraaid in het nastreven van rijn doelen dat hij niets anders meer wilde zien'. Het Pieter Baan-rapport is cruciaal voor het bepalen van de strafmaat. De advocaten van Van der G. zullen de samenstelling van het forensisch onderzoeksteam met argusogen be kijken. Het zal voor dat team zeer moeilijk rijn om Van der G. neutraal te beoordelen. Beyaert: „Hij heeft een beroemdheid tot slachtoffer gekozen. Er is al zoveel in de media verschenen, datje als het ware het dossier al hebt gelezen voordatje de verdachte hebt gezien." De 'e-card' zoals die door imam Abdullah Haselhoef zou zijn samen gesteld. Foto: GPD Zelf kaarten maken bij de NCRV door Dolf Rogmans Hilversum - De Rijksvoorlich tingsdienst (RVD) eist van de NCRV dat een kaart met daarop koningin Beatrix, prinses Maxi ma en Pim Fortuyn in een kerst stal niet via internet openbaar wordt gemaakt. De NCRV heeft de eis in beraad. De NCRV opent vandaag samen met mensenrechtenorganisatie Amnesty International een site op internet (www.hetiseenmeis- je.nl) waar onder meer elektro nische kaarten (e-cards) ver stuurd kunnen worden. Bezoe kers kunnen de kaarten zelf sa menstellen door foto's van be kende personen in een tekening van de kerststal te plakken. Bekende Nederlanders hebben enkele voorbeeldkaarten ge maakt die ook verstuurd kun nen worden. Zo heeft imam Ab dullah Haselhoef het hoofd van koningin Beatrix op Maria ge plakt, het hoofd van Pim For tuyn op Jozef en het hoofd van prinses Méxima op een herder, aldus een persbericht van de NCRV. Volgens een RVD-woord- voerder is het verboden foto's van leden van het koninklijk huis op deze manier te gebrui ken. Bovendien is de kaart 'in deze samenstelling buitenge woon wansmakelijk, omdat er een overleden politicus op staat'. De RVD gaat er vanuit dat de kaart van het internet ver dwijnt en zo niet 'dan beraden wij ons op verdere stappen'. Volgens een NCRV-woordvoer- ster is van te voren wel overwo gen toestemming te vragen voor het gebruik van de portretten, maar is daar uiteindelijk van af gezien. De NCRV kon gisteren niet aangeven of de kaart van internet wordt gehaald. De site hetiseenmeisje.nl is on derdeel van het multimediale kerstproject 'Het is een meisje!' van de NCRV. Daarbij wordt on der meer samen met Amnesty actie wordt gevoerd voor de mensenrechten van vrouwen en jongeren in Russische gevange nissen. den hjlag/gpd - Volgens fractie voorzitter Fred Teven van Leef baar Nederland heeft rijn partij sinds tsjakka-goeroe Emile Ra telband kandidaat-lijsttrekker is in recordtempo ongeveer een derde van haar 1200 leden ver loren. Partijvoorzitter Jetten, die een verbeten machtsstrijd uit voert met Teeven, zegt dat dit zwaar is overdreven. Teeven stelt dat het de afgelo pen weken opzeggingen regen de bij de partij en fractie van Leefbaar Nederland. De fractie voorzitter probeert alle circa vierhonderd 'afvallers' zo veel mogelijk persoonlijk te benade ren met het verzoek zondag het partijcongres te bezoeken. Dan maken de leden een definitieve keuze tussen Ratelband en Teeven als lijsttrekker. Aan het begin van het congres dient Teeven een motie van wantrouwen in tegen het partij bestuur, dat onder druk van slechte peilingen eigenmachtig Ratelband aanzocht als alterna tief voor Teeven. Nemen de le den die motie met ten minste tweederde meerderheid aan, dan moet het bestuur opstap pen. In dat geval is de rol van Ratelband ook zo goed als uitge speeld. Behalve opzeggingen kreeg Teeven de laatste dagen veel steunbetuigingen: 'een stuk of driehonderd en dus allemaal positief. Voorzitter Jan Jetten, die sinds de lancering van Ratelband niet meer met Teeven door één deur kan, ligt het aantal afmeldingen veel lager. „We rijn honderd le den kwijt. Maar er rijn er ook bij gekomen, mensen die wel in Ra telband geloven." door Paul Bolwerk en Henk van Gelder utrecht - Volkert van der G. zal het psychiatrisch onderzoek in het Pieter Baan Centrum (PBC) 'in isolement' ondergaan. De rechter-commissaris durft het niet aan om de verdachte van de moord op Pim Fortuyn in een groep te plaatsen. Hij acht de risico's voor ge- dragskundig onderzoek temid den van medegedetineerden, die eveneens van zeer ernstige misdrijven worden verdacht, te groot, zo melden bronnen dichtbij het onderzoek. De vrees bestaat dat Volkerts mededelin quenten hem iets willen aan doen. Van der G. komt in een van de vijf cellen terecht van de E-vleu- gel van het PBC, het psychia trisch observatiecentrum van het ministerie van justitie. De E- vleugel is gereserveerd voor ob servatie van bijzondere gevallen, die niet geschikt rijn voor opna me in een groep. Deze afdeling is bestemd voor terroristen, pe doseksuelen en zeer ernstig vèr- warde en/of agressieve verdach ten. Volkert wordt om 'gedrags kundige én justitiële redenen' geïsoleerd verpleegd en geob serveerd. Ook een onderzoek in afzonde ring kan volgens de Nijmeegse hoogleraar forensische psychia trie prof. dr. H. van Marle, oud- directeur-geneesheer van PBC, een goed gedragskundig beeld geven van de verdachte. Het openbaar ministerie in Amster dam en de advocaten van Van der G. zeggen inhoudelijk niet te kunnen reageren. Wanneer Van der G. in de justi tiële observatiekliniek wordt op genomen, is nog niet bekend. De rechter-commissaris wil graag dat de 33-jarige verdachte nog voor de jaarwisseling in de Utrechtse klinidl terecht komt. Justitie zegt te streven naar de eerste week van januari. Maar het is de vraag of ook dat haal baar is. De samenstelling van het onder zoeksteam van deskundigen dat over Van der G. moet rapporte ren is evenmin al bekend. Het multidisciplinair onderzoek wordt gedaan door een psychia ter, een groepsleider, een maat schappelijk werker, een jurist en een psycholoog. Het onderzoek in het Centrum duurt minimaal zeven weken. Tijdens het onderzoek wordt ge probeerd de mate van toereke ningsvatbaarheid vast te stellen. Het psychiatrisch onderzoek is daarom van cruciaal belang voor het bepalen van de straf maat. Het strafproces tegen Van der G. begint op rijn vroegst eind maart in de beveiligde bunker in Amsterdam-Osdorp.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 3