GESPREK VAN DE DAG Huiselijk, vrolijk en fantasierijk nemen van de aarde André Kuipers zal zeker foto's Onderzoek naar verschuivingen in het leven van de Nederlandse man Gothic ofgoth jij? HOC 152 MENSELIJK BIGFOOT, een aap achtig figuur dat de bossen van de Ver enigde Staten onvei lig zou maken, is de finitief ontmaskerd als een scherts. Dat heeft de familie van Ray Wallace gezegd tegen The Seattle Ti mes. Wallace maak te in 1958 het be staan van Bigfoot be kend. Hij stierf vori ge maand op 84-jari- ge leeftijd. Wallace kwam steeds op nieuw met zoge naamde bewijzen voor het bestaan van de aapmens. Vol gens zoon Michael maakte zijn vader zelf voetafdrukken van Bigfoot in de na tuur door middel van houten modellen. Hij leverde ook zelf gefabriceerde onscherpe foto's van het wezen aan. In 1967 maakte ene Roger Patterson beelden van Bigfoot in Californië. Naar nu blijkt liep de vrouw van Ray Wallace geregeld in een Bigfoot-kostuum rond om de mythe over de behaarde reus levend te hou den. Foto.- AP Pianobezitters hoeven binnenkort niet meer uren te ver spillen aan het moeizaam zelf stemmen van hun instru ment of veel geld uit te geven aan een dure pianostem mer. Een uitvinder heeft een ZELFSTEMMENDE PIANO ontworpen die zichzelf binnen veertig seconden op de juiste toon brengt. Gewoonlijk worden piano's met de hand gestemd. Nadat een toets is aangeslagen, kan de aangeslagen pianosnaar vervolgens hoger of lager worden gedraaid. Maar de uitvinding van Don Gilmore maakt de ze tijdrovende klus overbodig. Hij heeft een apparaat ont wikkeld dat de snaren verwarmd. Het instrumentje is ver der voorzien van een frequentiemeter, een microcompu ter en een transistor om de snaar op het juiste aantal tril lingen te brengen. Een Amerikaanse pianobouwer brengt het apparaat volgend jaar op de markt. - De dochter van prins Constantijn en prinses Laurentien, ELOISE, wordt op zondag 15 december gedoopt. Dat zal gebeuren in de kapel van Paleis Het Loo in Apeldoorn. Dit heeft de Rijksvoorlichtingsdienst laten weten. Domi nee C.A. ter Linden, emeritür-predikant van de Klooster gemeenschap in Den Haag, zal voorgaan in de doop- dienst. Behalve de familie zullen ook minister-president Balkenende en oud-premier Kok aanwezig zijn. Ook de peetouders zullen de doop bijwonen. Dit zijn kroonprins Haakon van Noorwegen, prins Johan Friso, prinses Caro lina de Bourbon de Parme en Sophie van de Wouw. Foto: GPD De voormalige staats- en partijleider van de Sovjetunie, MICHAIL GORBATSJOV (71), is in Duitsland geope reerd. In een kliniek in Keulen werd de Nobel prijswinnaar verlost van prostaatproble men. Dat meldt de Köl- ner Zeitung vandaag. Uroloog professor En- gelmann zegt in het blad Express dat het herstel van Gorbatsjov goed verloopt. Hij mag het ziekenhuis vermoe delijk volgende week verlaten. Foto: AP Onbekenden hebben in de Noorse hoofdstad Oslo een kerstboom die was opge tuigd met bankbiljetten en muntstukjes ontdaan van zijn niet alledaagse versie ring. In totaal hebben ze een bedrag van 2000 euro in Noorse kronen gestolen. De kunstenaar Magne Furuholmen, ook bekend als toetsenist van de pop groep A-ha, had van de Noorse spoorwegen de op dracht gekregen om de boom voor het station te versieren. Furuholmen be sloot het GELD dat hij voor de opdracht kreeg te ge bruiken als KERSTVER SIERING voor de boom. Zo wilde hij de commerciali sering van het kerstfeest symboliseren. Op de vraag of hij naar de politie stapt om aangifte te doen, zei de kunstenaar: ,,lk zie het zo dat iemand het werk heeft voltooid tegen een onge looflijk goede betaling." Op zoek naar een aardigheidje voor onder de kerstboom? Wat dacht u van een Amerikaanse president? In de Ver enigde Staten is voor 30 dollar een PRATENDE POP te koop met het gezicht en de stem van George W. Bush. Met een druk op de knop op zijn rug spreekt de 32 centi meter grote plastic pop 17 verschillende zinnen als 'Ik kom uit Texas' of 'De vrijheid zal verdedigd worden'. Daarnaast heeft de firma Talking Presidents.com ook modellen van Bill Clinton en John F. Kennedy. Foto: AP VRIJDAG 6 DECEMBER Door de bijdrage is de Europese Ruim tevaartorganisatie ESA in staat een van de totaal drie stoelen te huren van de Russen. Die vinden alles best, als er maar betaald wordt. Zo kon de Ameri kaanse miljonair Dennis Tito voor 20 miljoen dollar ruimtetoerist worden en de Zuid-Afrikaan Mark Shuttleworth voor 22 miljoen. ESA hoeft zoveel niet te betalen aan de Russen, verzekert Mark Heppener van het agentschap. Hoeveel de ruimte vaartorganisatie moet bijdragen is op dit moment niet duidelijk, maar het gaat vermoedelijk 'in de miljoenen eu ro's' lopen. Een deel van dat bedrag zal worden opgehoest door het Neder landse bedrijfsleven, zoals Philips, dat meedoet aan de experimenten. Het gegoochel met geld gaat tijdens de officiële bekendmaking volledig langs André Kuipers heen. Hij straalt van ge luk. Via Amerikaanse televisieseries raakte hij geïnteresseerd in ruimtevaart. Toen Wubbo Ockels zeventien jaar ge leden een reis met de Space Shuttle maakte, besefte Kuipers had hij ook zo iets kon. Hij volgde allerlei medische opleidingen en werkte mee aan onder zoeken, die vanzelfsprekend met de ruimte te maken hadden. In 1998 werd hij geselecteerd als lid van het Euro pees astronautenteam. Daarna volgde l r hij een specifieke astronautej en werd het een kwestie vaqj op de eerste reis. Die was o<k lijk voorzien medio 2005. j Nu breken er voor Kuipers (jj den aan. Om zich zo goed n voor de bereiden zal hij de k( maanden veelvuldig aanwe^ de ruimtevaartcentra in Mofo Houston en Noordwijk. Hij dit alles met het grootste ploj last heeft van de druk van h^ presteren? „Nou nee. Het isjt ging. Aan boord van het ruii kruip ik in de huid van een 1 allerlei proeven doet. Natuuh naar buiten kijken om de aa^( Daar zal ik zeker foto's van r>4 Even verderop geeft Wubbo leg wat hem het meest in bij»i van rijn ruimtereis. „Het onjn lijke gevoel van de zwaartelq^ niet is." André Kuipers luist^ dachtig naar de teksten vanl( ganger. Hij moet dat fantastj voel straks nog ondergaan, ^j taris Wijn van economische» de-financier van dit project,» presentatie met jaloerse blika Kuipers. „Dit was ook voor gensdroom." Rob Onderwater I Wat is een astronaut zonder ruimte- vlucht? Dat is hetzelfde als een voetbal ler zonder bal. Maar André Kuipers krijgt na jaren van training dan einde lijk rijn beloning. Volgend jaar novem ber maakt de Amsterdammer na de le gendarische Wubbo Ockels als tweede Nederlander een ruimtevlucht, zo werd gistermiddag bekendgemaakt in het Europese ruimtevaartcentrum ESTEC in Noordwijk. Kuipers gaat aan boord van een Russi sche Sojoez-capsule, die vanuit Baiko- noer in Kazachstan wordt gelanceerd. Die capsule moet gekoppeld worden aan het internationale ruimtestation ISS. Met de Sojoez kan de permanente bemanning in geval van nood weer te rugkeren naar de aarde. Kuipers maakt de reis terug in de 'oude' Sojoez. De onderneming neemt tien dagen in be slag. Het wordt geen plezierreisje voor de 44-jarige Kuipers. Hij moet de tijd aan boord gebruiken voor het uitvoeren van allerlei wetenschappelijke - medi sche, biologische, chemische en na tuurkundige - experimenten. Om die reden draagt de Nederlandse staat 12,5 miljoen euro bij. Zonder dat geld was Kuipers nog een tijdje astronaut zonder ruimtereis gebleven. De overheid hecht in twee oprichten Staatssecretaris Wijn (economische zaken) deelt zijn jongensdroom met Wubbo Ockels (links) en André Kuipers (rechts). Minister Van der Hoeven (onderwijs) luis tert mee. Foto: ANP/Koen Suyk waarde aan de reis van Kuipers: op we tenschappelijk, maar ook op communi catief gebied. Minister Van der Hoeven van onderwijs en wetenschappen hoopt dat de ruimtetrip een zuigende werking heeft op de jeugd, die de laat ste jaren niet zo veel op heeft met 'technisch' onderwijs. Onlangs stelde de overheid 805 miljoen euro beschik baar om dat te veranderen. Geleidelijk aan ontstaat er een nieuw soort man in Nederland. Dat is tenminste de conclusie van Sanoma Uitgevers, de organisatie die bla den als Panorama, Nieuwe Revu, Autoweek en Playboy op de markt brengt. Sanoma voerde een grootscheeps onderzoek uit naar de ge dragingen van mannen in Nederland onder de titel 'De Nieuwe Man nen'. Wat we diep in ons hart eigenlijk allemaal wel wisten: de Neder landse man vindt zichzelf een held op pantoffels. Ziet u hem staan, die nieuwe man? Een schortje aan, gebogen ojrer het fornuis waar de pitten I aanfloepen en de octopusachti ge blauwe vlam zich in rijn te vreden blik weerspiegelt. Lekker kokkerellen voor het vrouwtje, die met een zakje knabbelnoten op de chaise-longue ligt. 'Is het eten al klaar, poepie?' Als ze je poepie gaan noemen, moet je uitkijken. Dan is het 'scheetje' niet meer ver weg en voor je het weet ben je de goei ige lobbes die, nu hij toch in de keuken bezig is, ook nog wel even de ramen en de wc mee neemt. Maar toch beginnen wij, middelbare mannen, volgens het onderzoek 'De Nieuwe Mannen', een beetje zo te wor den. Vooral de mannen tussen 25 en 34 en hoger opgeleide mannen staan vaak achter het fornuis, zo leert ons het onder zoek. De vrouwen, argwanend als ze rijn, denken dat het hier een modegril betreft. De man nen willen ingewikkelde recep ten maken, iets leuks. Dus niet in de trant van: 'aardappelen, groente, 't is al klaar, hou je bek en vreten maar', nee, mannen willen Cas Spijkers naar de kroon steken. 'Mannen koken niet', zeggen de vrouwen, 'ze wokken.' Lekker roerbakken, beetje flamberen en ondertus sen een flinke neut op het aan recht. Ja, ja, zo hou je het als heer der schepping wel uit. En de aangekoekte pannen zijn 's ochtends natuurlijk voor de werkster, dat spreekt. Waar rijn de casanova's onder ons gebleven? Het onderzoek voorspelt daarover weinig goeds. We rijn liever gezond dan dat we succes hebben bij de vrouwen, we hechten meer aan fijne kinderen dan a^nsucces in ons werk en de hoogste sport van de maatschappelijke ladder kan ons gestolen worden. De jongere mannen daarentegen vinden goede vrienden, een goed inkomen, een verzorgd ui terlijk en een mooie auto veel belangrijker. Het wordt je wee om het hart als je dit allemaal leest en riet hoe de mannen zich in dit onder zoek beoordelen: ze vinden zichzelf huiselijk, vrolijk en fan tasierijk. En stoer, zó zeggen ze zelf, rijn ze al helemaal niet. Voor de vrouwen komen die eerste drie eigenschappen vol komen ongeloofwaardig over. Huiselijk, vrolijk, fantasierijk? 'Dat rijn mannen van Mars!', zo reageren ze. Maar dat ze niet echt stoer rijn, hun mannen, daarmee rijn ze het eens. 'Man nen doen zich stoer voor, maar willen een kat op schoot.' Ex- cusez le mot - maar gaan we niet pijlsnel af op een verweke lijking van onze soort? Natuur lijk weten we allemaal dat er vrachtwagenchauffeurs rijn die met graagte breien en zitten te likkebaarden bij de nieuwe knippatronen uit de Burda, maar is dit allemaal niet een béétje overdreven? Seks. Ook zoiets. De Nederland se mannen rijn volgens het on derzoek braaf en monogaam. Driekwart van hen vindt dat je in je relatie trouw moet zijn. Een ruime meerderheid is van me ning dat het erg is om rond je 14de al met seks te beginnen. Tja, ik weet niet hoe die man nen in elkaar zitten, maar dat in mijn tijd zo rond je dertiende al de knopen van je gulp sprongen Zwaar onverschillig wachtend op de bus naar Amsterdam. Bussen rijden af en aan, mijn bus laat uiteraard weer vreselijk voorspelbaar op zich wachten. Een opgeschoten knulletje komt aangesukkeld, kijkt op het tijdschema en geeft een kleine opsomming van de menselijke geslachtsorganen. Waarschijnlijk moet hij mijn bus hebben. Hij gaat naast me zitten en wiebelt onrustig heen en weer. Een hoeveelheid speeksel vliegt richting stoep en al snel volgt een tioeede la ding. Met het oog op een geforceer de tolerante samenleving hou ik me in en kijk weg. Maar bij het derde bombardement word ik het vieze gedoe toch een beetje zat. Ik i stuur een spottende blik en haal denigrerend m'n wenkbrauw op. „Ben jij gothic? rvraagt hij. Nee, Een schortje aan, gebogen over het fornuis: de Nederlandse man. Foto: ANP/Robin Utrecht is een keihard gegeven. Succes is volgens de meeste mannen tegenwoordig niet al leen meer een kwestie van hard werken en doorzettingsvermo gen. Nee, je moet ook de juiste mensen kennen. Netwerken dus. Erg hard wordt er naar dat succes overigens niet gestreefd: de meeste mannen vinden al dat ze succesvol rijn in hun werk. Tja, er moeten even een paar baleintjes in dat ego na tuurlijk. De mannen van 45-55 jaar rijn wat dat betreft iets bescheide ner. Slechts één derde van deze leeftijdscategorie is heel erg of behoorlijk trots op wat ze be reikt hebben. En dat is een beet je gek omdat het nog steeds die categorie is die in Nederland de topfuncties bekleedt. Diezelfde man loopt het liefst in vrijetijdskleding. Zevenenveertig procent loopt niet voorop met de laatste mode. De mening van de jongemannen tussen de 18- 24 jaar wijkt van dit algemene beeld af. Zij kopen het liefst merkkleding, of ze nu gestu deerd hebben of niet. Aan de uiterlijke verzorging wordt door ons veel aandacht besteed. Exclusieve aftershave of eau-de-toilette rijn gewilde arti kelen. Het aantal mannen dat aan water en zeep genoeg heeft is zeer klein. Het percentage mannen dat vaak de cosmeti sche producten van hun vrouw gebruikt is te verwaarlozen. Dat moest er nog bij komen, hoor je de vrouwen denken. Ook in 1985 en 1998 zijn er dit soort onderzoeken verricht. 'Sinds 1985 is een goed inkomen veel belangrijker geworden en bijvoorbeeld je medemens hel pen minder belangrijk. Deze tendens bleek al in 1998 en heeft zich de laatste jaren doorgezet', zo staat er in de conclusie. We gaan dus de goede kant uit. De Nederlandse man is L weg een Narcissus te| verliefd op rijn eigen! beeld. Ieder voor zich voor ons allen. Wie rr heeft dat aan zichzellL Dat is de mentaliteit. welvaart ons toch allo, brengen. Het credo v; dige man: als u naar gaat, meneer, gaat u i' vuil gaat vóór de beze Als dit onderzoek iets3 het dat wij wel erg nu zijn ingenomen. Het goed. Nog wel. Cees van Hoore is K ris DE ïri valt een uitgebreide stilte waarin /d; wiebelt en friemelt en ik bijzondenu lend de passerende auto's bekijk Au drijft mijn blik langs het visueel kO. maakte puberale geworstel. Psychi teressant gevalletje, dat wel „Vind jij gothic mooi?" Hee, probit* de harde schijf of zo. Stik in je gotl mijn mening wint het van mijn „Neeee, zoals elke bepaalde stijl v\ overdreven gedoe met gebrek aan fv teit. Bovendien hoort er per definiiei dragscode bij en ik heb een hekel a,\ duen die bang zijn om nergens bij'e zich dus door middel van kledingei zijdig kliekje aansluiten. Liever du ir form en ophouden voor jezelf te dèe i dan gewoon bij Albert Heijn werktXX In de hoop hem op de valreep vamit teitscrisis nog een wijze les mee te fei ik: „Blijfjezelf en draag wat je man Hij kijkt op en tuurt weg. „Ik vindb mooi...er; n ,~™_'o ik ben uit het veld geslagen. Hoezo dat nou?" En kijk het beugeltje aan. „Je bent helemaal in het zwart...Beetje jammer dus dat mijn outfit, mooie lange winterjas, sjaal en trendy pet, bij 'de jeugd van tegenwoordig' voor gothic doorgaat. Ik scan naar beneden. Aha. Ik steek tevreden een bruine laars omhoog. Hij begint verlegen te lachen. Ik kijk weg we moesten het hier maar bij laten. Bus, kóm. Bus blijft weg. Ik frons na over de vraag. Het is een rare vraag. Juist die bepaalde kledingstijlen zou den niets te vragen moeten overlaten, omdat mensen daarmee denken te kunnen laten zien wie ze zijn. Studenten sjouwen geen boe ken, maar dragen met veel moeite hun haar nonchalant. Rappers dragen een zweetband om hun hoofd erbij te houden maar verder hangt hun kleding op dezelfde manier om hun lichaam als zij in het leven. Bij gothic is het moeilijk te geloven dat het bleke gezicht en de zwartomlijnde ogen nou werkelijk het resultaat zijn van nachtenlang over het kerk hof zwalken in rituele duivelsaanbidding, maar het is het idee en de kleding draagt het uit. En bij elke smaak geldt dezelfde instel ling: Dit ben ik en ik ben vooral niet ge woon... Maar waarom moet je toch altijd 'iets'zijn? Waarom laten mensen zich vrijwil lig in hokjes duwen waarbij je een etiket krijgt opgedrukt alsof het een roepnaam be treft? Ik ben toch gewoon wie ik ben en dat is eerlijk gezegd al moeilijk genoeg. Misschien is het dus uit gemakzucht dat in een maat schappij waar alles kant en klaar in de win kels ligt, veel jongeren een kant-en-klaar pak ket aanschaffen om aan hun identiteit een richting te kunnen geven. „Weet jij waar ik zo'n zwarte lange jas kan kopen?"Hmmm, een wannabe dus! „Nee, ik bén NIET gothic, weet je nog slimmie?" Hij kijkt naar me alsof ik een zwarte weduwe ben. Dan volgt er een jonge-hondjes-blik die het moeilijk maakt bot te blijven. „Misschien de Nieuwedijk, daar hebben ze van die psy- cho-jassenzaakjes."Hij knikt voorzichtig. Er

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 2