TOERISME Kaapverdië De ontdekking van de vrije tijd Jt» t? Se Pistolen HOC 303 VRIJDAG 6 DECEMBER 20 t Alleen als de zon wint, geeft Monte Verde haar geheim prijs: een schilderachtige aanblik op het eiland, de ruige kusten, de witte stranden. Foto's-. GPD Gerard Chel De chaos is even onbeschrijfelijk als kleurrijk. Het geel, rood, blauw en groen van de jurken en bloes jes vermengt zich probleemloos met het grijs, rood, zwart en wit van de vissen en hun ingewan den. Op de kleine glibberige kade krioelt iedereen door elkaar. Vrouwen met messen, vrouwen met een zwaardvis op hun hoofd, vrouwen achter plastic teiltjes, vrouwen wroetend tussen dierlij ke organen, vrouwen op luide toon onderhandelend over de prijs. Autootjes proberen daar tussen door hun weg te vinden. Luid toeterend en met hun schreeu wende en gebarende chauffeurs, hangend uit de ramen. De toe gangspoort wordt versperd door een fors uitgevallen tonijn, te zwaar om op het hoofd te dra gen. Het dode beest wacht op transport Niemand die de vis aan de kant schuift. Vonken spatten op van de slijpschijf waarmee een jongen stukken metaal doormidden snijdt Een metselaar sjouwt met stenen. Het stinkt naar vis, zweet, diesel, verschroeid metaal. De visafslag van de Kaapverdi- sche hoofdstad Praia is vooral een vrouwenzaak. Zij kopen de vis, zij doen het loven en bie den, zij sjouwen met de vis, zij zijn de groothandel voor de lo kale restaurants. Alleen als het Openbare was- en badplaats op het eiland Santiago. beest te zwaar is, wordt de hulp van mannen ingeroepen. Die zijn er genoeg, want werkloos hangen ze in bosjes rond. Rustiger dan in de vishaven is het in de voormalige, danig ver vallen hoofdstad Cidade Velha. Het de plaats waar ooit de sla venhandel bloeide. Hier werden de Afrikanen verhandeld en in gescheept, als waren zij balen meel Van de statige huizen van gegoede Portugezen resten slechts overwoekerde muren. Alleen de kerk, die hoog vanaf de heuvels onverschillig toekeek op wat zich daar beneden af speelde, wordt gerestaureerd. Santiago is één van de negen bewoonde Kaapverdische eilan den. Net als het verderop gele gen Sao Vicente dat echter een heel ander kakakter heeft. Een smdlle hobbelige klinkerweg met haarspeldbochten leidt daar naar de 750 meter hoge Monte Verde, de groene berg. Door de laag hangende bewol king - de top is vaak in nevelen gehuld - is het er vochtiger dan elders op het eiland. Alleen als de zon wint, geeft Monte Verde haar geheim prijs: een schilder achtige aanblik op het eiland, de ruige kusten, de witte stranden en - ver in zee - de drie onbe woonde eilandjes Santa Luzia, Branco en Raso. Sao Vicente, met zijn vaak alleen per 4-wheel drive bereikbare stranden, heeft een vreemd ge vormd vulkanisch landschap, waar grote en kleine brokken lava al vele, vele jaren onaange roerd liggen te wachten op de dingen die komen gaan. De bo dem is elastisch en als je de la vastenen wegschuift, blijkt er een roodbruine modderlaag on der te liggen. Voor een avondje uit moet de vakantieganger in Mindelo zijn. Daar, in café Nel- las bijvoorbeeld, speelt een be jaarde zanger, danser en violist de sterren van de hemel Een even oude man, met een gesti leerd ringbaartje in het grijs, be geleidt hem op een kleine viersnarige gitaar, de cavaquin- ho, een soort ukelele. Beiden lij ken weggelopen uit de Kaapver dische editie van de Cubaanse Buena Vista Social Club. Twee jongere Kaapverdianen staan hen bij. Het gebrilde, olijk kijkende baasje zingt de morria, een mix van de fado van de vroegere Portugese overheersers met het ritme van Afrika. Z'n gerimpelde vingers glijden moeiteloos over de snaren, z'n voeten stampen onvermoeid de maat In het kleine, volle restaurant, waar de tafels wiebelen en de stoelen kraken, voelt iedere vreemdeling zich thuis. De balkondeuren staan open en flarden muziek waaieren uit over de oude bin nenstad. Vrolijker van toon is de coladeira, waarin Afrika en Bra zilië, ook al zo'n vroeger Portu gees overzees gebied, zich heb ben gevonden. De akoestische gitaren leggen de basis voor een opzwepende melodie waar geen einde aan lijkt te komen. De ou de zanger danst en lacht en so leert op z'n fiedel. 's Nachts geven de stranden hun schatten prijs: de schild padden die er aan land komen om hun eitjes te leggen. Het zand is de volgende ochtend een mozaïek van sporen. Wie van kuilen graven houdt, kan dat beter daar niet doen. De schildpad moet het symbool worden van de manier waarop Kaapverdië het langzaam ont luikende toerisme wil omarmen. 'Wij willen geen Canarische ei landen worden, geen bestem ming voor massatoerisme', zegt Georgina de Mello, hoofd van het bureau dat het toerisme wil bevorderen. Uitwassen als seks toerisme, een fenomeen dat met name op Sao Vicente groeit, moeten krachtdadig worden be streden. Per eiland wordt gewerkt aan een model, waarin gezocht wordt naar de juiste balans tus sen toerisme, milieu en ecolo gie. De Mello: 'De schildpad mag er niet onder lijden. En het moet de tradities en cultuur van de eigen bevolking onaangetast laten. Wij hebben een vrolijke, luchthartige wijze van leven. Dat moet zo blijven.' Gerard Chel Een deel van de allereerste woonstraat op Kaapverdië, Rua de Bana na, is nog wel te zien. FEITEN&CIJFERS LIGGING. Kaapverdië ligt in de Atlantische Oceaan, ter hoogte van Senegal op ongeveer de zelfde breedtegraad als Jamai ca. Het telt negen bewoonde ei landen. Er zijn vijf bovenwindse eilanden: Santa Antao (ruig berglandschap, plantages, bos sen), Sao Vicente (cultuur, strand, oude vulkanen, lava landschap), Sao Nicolau (wan delen, maanlandschap, draken- bomen), Sal (vlak kaal, water sport, internationale luchtha ven) en Boa Vista (witte stran den en duinen) en vier bene denwindse eilanden: Brava (wandelen, klimmen, bergen), Fogo (werkende vulkaan), San tiago (oude en nieuwe hoofd stad, plantages) en Maio (witte stranden, woestijnlandschap, dorpjes). REIS. Meerdere touroperators organiseren reizen naar Kaap verdië. Zo biedt Holland Inter national (Hl) voor de komende wintermaanden diverse arran gementen aan waarbij meerde re eilanden zowel per vliegtuig als per zeilboot kunnen worden bezocht. Basisprijzen: tussen de 713 en 1.953 euro per persoon, inclusief vluchten, transfers, overnachtingen en dergelijke. Namens Hl zijn op de eilanden Engelssprekende reisleiders aanwezig. Informatie telefoon 070 326 60 00 en/of internet www.hollandintemational.nl. Kleinere reisorganisaties die Kaapverdië aanbieden zijn on der meer Cabo Verde Travel 010 412 18 87), Fair Travel 026 351 56 45 en het Toerkoop Reisburo Poutsma 05 94 51 33 00 BINNENLANDS VERVOER. De verbindingen tussen de dicht bij elkaar liggende eilanden worden onderhouden door veerboten alsmede door vlieg tuigen van de nationale lucht vaartmaatschappij TACV. Maar de vluchtschema's zijn niet al tijd even betrouwbaar. TACV- vertegenwoordiging in ons land: telefoon: 010 411 54 11. REISGIDSEN. Cape Verde Is lands van uitgeverij Bradt ISBN 1841620386, Cabo Verde van uitgeverij Know-How ISBN 3894168307 en Kapverdische Insein van uitgeverij DuMont Reisetaschenbücher ISBN 3770126769. DIVERSEN. Reizigers naar de archipel moeten de gebruikelij ke voorzichtigheid (drinkwater, voedsel) in acht nemen. Zie daarvoor onder meer de bro chure "Wijs op reis' (in veel ge vallen verkrijgbaar bij de reis agent) dan wel de website ww- w.wijsopreis.info van het minis terie van Buitenlandse Zaken. Voor een actuele stand van za ken met betrekking tot gezond heidsrisico's kan het best de website www.lcr.nl worden ge consulteerd. Voor Kaapverdië is een visum nodig, dat 42 euro kost en dat in de meeste geval len door de touroperator wordt verzorgd. Anders contact opne men met het consulaat in Rot terdam: telefoon 010 477 89 77. Let op: het paspoort moet bij het verlaten van Kaapverdië nog een half jaar geldig zijn. VERDERE INFORMATIE: www.caboverde.com. Reizen was in de 19e eeuw voorbehouden aan mensen met (te) veel tijd en (te) veel geld. Zij konden het zich veroorloven lange trips te maken. Pas met de aanleg van spoorlijnen - schrijft Rudie Kagie in zijn zo juist verschenen boek '24 uur. Hoe Neder land de vrije tijd ontdekt1 - kwam reizen ook binnen het bereik van minder draagkrachti- gen. Maar het ontbrak hen, in een periode dat men zes dagen per week werkte en de zondag vooral diende voor kerk- en familie bezoek, vaak nog aan tijd. In het begin van de 20e eeuw begon dat iets te veranderen. Onder anderen gloeilampenfabrikant Anton Philips toonde zich een voorstander van kortere werkweken. Minder werken bete kende immers meer vrije tijd om te consu meren, zo redeneerde hij. Aanvankelijk stond Philips bijna alleen met dit revolutio naire idee, maar gaandeweg kreeg hij meer industriële medestanders. De extra vrije tijd waarover werknemers de beschikking kre gen moest natuurlijk wel 'goed' ingevuld worden. Vandaar dat grote bedrijven verenigingen voor sport, spel, muziek en toneel opricht ten. Die paternalistische ideeën hielden nog heel lang stand, getuige een boek uit 1972 waarin de zoon van Anton Philips, Frits: „Ten eerste moet men voldoende tijd beste den aan recreatie en ten tweede moet men zich kunnen losmaken van de problemen van de zaak. Wie een goede hobby heeft die zowel beweging als ontspanning verschaft, is op de juiste weg." In de jaren vijftig kwameri zondagse uitstap jes steeds meer in zwang. Aan het einde van de werkweek begon men elkaar 'een prettig weekeinde' te wensen (niemand wenst el kaar op maandag 'een prettige werkweek' toe). Dagtochten werden per fiets of open baar vervoer gemaakt, omdat nog bijna nie mand over een auto beschikte. Dat kwam pas in de jaren zestig, waardoor meteen de mobiliteit toenam en in feite het hele land binnen een dag bereikbaar werd. Met de ontwikkeling van het toerisme en re creatie in de jaren vijftig en zestig kwamen er onder meer campings, en later bunga lowparken en pretparken. Een romantische uitstraling doet het daarbij goed. Denk aan de Efteling en Disneyland, denk aan vakan tiehuisjes met puntdaken en erkers. „De maatschappij is hard en kil. Als je met va kantie bent, wil je meer genieten van de ronde kanten van het leven", zegt project ontwikkelaar Henk van Koeveringe van Roompot Recreatie. Vooral in de Disneypar- ken zit veel romantiek verwerkt. „Het is lief, misschien en beetje zoetig, maar dat past bij een sterk gestreste leefperiode waar mensen inzitten". De introductie van de televisie in de huiska mers had misschien wel de grootste invloed op het reisgedrag: de wereld werd meteen een stuk groter, en de mensen wilden het al lemaal zelf meemaken. Tegenwoordig kijkt niemand er meer van op als de buurman met vakantie naar Nepal gaat, of een maand per camper door de Verenigde Staten toert. In eigen land is er wel het een en ander ver anderd wat betreft de vrijetijdsbesteding. Recreanten laten zich niet meer zo gemak kelijk in een hokje stoppen. Een bezoek aan uitsluitend een pretpark, waterplas, winkel centrum of theater is onvoldoende, het lief ste wil men een combinatie van meerdere ingrediënten. Investeerders hebben daar voor vooral naar de Verenigde Staten geke ken. Alleen, het Nederlandse publiek lijkt nog niet rijp voor supergrote winkelcentra, me gabioscopen en overdekte recreatieboule vards. Het jammerlijk geflopte Miracle Pla net in Enschede, dat nu een doorstart maakt als Go Planet, is daar een goed bewijs van. Outletshoppingvillage Batavia Stad trekt meer kijkers dan kopers, en het bijna dag en nacht geopende winkelcentrum Schiphol Plaza is in toenemende mate een vluchtha- ven voor daklozen geworden. Daarentegen blijken aloude pretparkformu les onverwoestbaar, met de Efteling voorop. Ooit had de toenmalige directeur R. de Clerq in de jaren tachtig wilde plannen om de Efteling uit te breiden met een wildwest camping, tropisch zwemparadijs en over dekt Cosmo Science Park. Twee jaar na zijn aanstelling kon de directeur vertrekken, de plannen werden nooit gerealiseerd, want de Efteling trekt juist het meeste publiek dank zij de onverslijtbare formule van sprookjes bos voor de hele familie. Tegenwoordig concurreren attractieparken niet meer met elkaar, maar met televisie, computerspelletjes en funshoppen. Extra activiteiten, winteropenstellingen, beurzen en festivals moeten meer publiek trekken, want de consument wil een groot en divers aanbod. Daarbij vervagen de grenzen tussen reizen, attracties, winkelen en horeca. En dan is er inmiddels nog een nieuwe catego rie ontstaan, die al die zondagse uitstapjes beu wordt. Lekker luieren, thuis of in het restaurant (dan heet het loungen) is zo weer een nieuwe vorm van recreëren geworden. Alice Plekkenpol Rudie Kagie: 24 uur. Hoe Nederland de vrije tijd ontdekt Uitgeverij Mets Schilt, 25 euro, ISBN 9053303154. REISBERICHTEN Blondines Ter gelegenheid van de opening van het wintersportse het Oostenrijkse Söll wordt volgende week op 13 en 14 d het vierde wereldkampioenschap voor blondines ge Hoofdprijs is een vliegreis naar het moederland van de Zweden. Vrouwen die graag willen meedoen maar door natuur niet van blonde haren zijn voorzien, hoeven niet ren. Een pruik is toegestaan, of men kan het haar door ee dine verfdienst' laten verzorgen. Söll ligt in de SkiWel Kaiser-Brixental in het hart van de Kitzbüheler Alpen. N seizoen in het gebied zijn een achtpersoons gondelbaan fau, een zespersoons stoeltjeslift in Brixen en een vierpei Ellmau. Informatie: telefoon 00 43 53 58 505 of internet www.skiwelt.at Q Hochzillertal De dalafdaling in het Hochzillertal (Kaltenbach, Ooster vanaf deze winter tot in het dal kunstmatig worden bes Bovendien kreeg de piste verlichting waardoor er ni avonds kan worden geskied. Voorts is het aantal kassa dalstation van de gondelbaan uitgebreid en wordt ove op een elektronisch handsfree skipassysteem, wat de c ming bij de liften ten goede zal komen. Verdere informatie: Infobüro Ski-optimal Hochzillertal, A 6272 Kalte lefoon 00 43 52 83 28 00 en/of internet www.hochzillertal.com Denemarken Het Deens Verkeersbureau heeft de website www.visitd .com uitgebouwd tot een uitgebreid 'Denemarken-port dekt heel Denemarken en maakt gebruik van uiterst gea de informatietechnologie. De nieuwe site geeft toegang databank, met daarin gegevens over heel Denemarken d opgeslagen in digitale kaarten. De gebruiker kan met precies bepalen welk deel van Denemarken er op de ka; worden 'uitgelicht'. Er wordt informatie verstrekt in rr veertig categorieën (restaurants, musea, fietsverhuur, go enzovoort.) Ook bestaat de mogelijkheid om via de site binding naar andere websites te maken, bijvoorbeeld doen van reserveringen. Www.visitdenmark.com, is te gen in twaalf taalversies waaronder een Nederlandse. Rijndal Het Rijndal tussen de Duitse steden Bingen en Koblenz is UNESCO op de lijst van van Werelderfgoederen geplaatst geheten Mittelrheintall is vooral bekend om de rots wa de verleidelijke Loreley met haar gezang voorbijvarend pers in het verderf stortte. Ook staan er zo'n veertig buri kastelen. Er prijken nu in totaal 27 Duitse plaatsen en op de Werelderfgoed-lijst. Canada Ook dit jaar geeft de Canadian Tourism Commission (CTC) weer een winterbrochure uit met daarin uitvoerige informa tie over Canada als winter sportbestemming. Alle skige bieden worden adequaat be schreven en ook bevat de pros pectus een lijst van Nederland se touroperators die reizen naar Canada organiseren. 'Ski Canada', zoals de folder heet, kan worden aangevraagd via de website www.canadatou- rism.nl Ski Canada Amsterdam Bij de WV van Amsterdam (tegenwoordig Amsterdam Board geheten) verscheen onlangs een nieuwe beschrijvi de wandeling 'Ontdekkingstocht door het Centrum', tocht, die ongeveer drieëneenhalf uur in beslag neemt, 1 niet alleen de wereldvermaarde grachten (inclusief (j Bocht) aangedaan, maar ook minder bekende straatjes. Gravenstraat en de Oudebrugsteeg. Uiteraard komen c achter de Kalverstraat verstopte Begijnhof, het Vondel; het zojuist in oude luister teruggebrachte Tuschinski-j aan bod. De brochure met daarin een beschrijving van cf is voor anderhalve euro verkrijgbaar bij onder meer de ze matiekantoren van de WV in Amsterdam, maar kan ook nisch worden besteld onder nummer 09 00 40 04 040. Friesenweg In het noordwesten van Duitsland is een nieuwe wandel gebruik genomen: de 190 kilometer lange 'Friesenweg'. ject loopt van Papenburg naar Osnabrück en voert zowi interessante historische plaatsen als door bossen, rivierd uitgestrekte veengebieden. Karakteristiek voor de route talloze hunebedden. Bezienswaardigheden zijn verder meer het historische raadhuis van Osnabrück, het klooster Borstel bij Haseluenne en het uit de baroktiji mende kasteel Clemenswerth in Huemmling. Er is over een wandelgids verschenen (prijs 6,50 euro) die ter plaa worden gekocht. Verdere informatie: Tourismusverfoand Osnabrücker Land, Am D-49082 Osnabrück, telefoon oo 49 5419 5111 95 en/of internet: bruecker-land.de n Schülj net: wV Hotels mogen in hun folders graag opscheppen O' roemde gasten die ze hebben gehad. Waar slaat d; Mijn leven veranderde niet, toen ik in een plaatsje j peet heet (Oregon, USA), eens het bed besliep waaj lang geleden, de president van Amerika Herbert Hl nacht doorbracht. En toen ik in 1976 in Montreal e mer in 'The Queen Elizabeth' boekte, deed ik dat ri dat ik op krantenfoto's had gezien dat Mick Jagger Richards er logeerden. Sterker nog, als ik toen had wat ik nu weet, zou dat eerder een reden zijn gewe een ander hotel om te zien. Aangenaam eten is er i niet bij, als het duo samen met een clubje luidruclj vriendinnen, in het restaurant aan het belendende) gaat zitten. Toch moeten er veel mensen zijn die op die 'hier-i formatie' tippelen. Waarom zouden de Hiltons, de Astoria's en de Hyatt Regency's in hun brochures pochen over hun vermaarde gasten? Aan het Gar< Italië weet ik zelfs een hotel dat er geen been in zi( clame te maken met de in 'originele staat' teruggel kamer waarin Hitiers fascistische vriend Benito Mj de liefde bedreef met z'n maïtresse Clara Petacci. I Ik hoef er niet te slapen. Mij doet het niets. De mei in de prospectus van de 'The Monta Vista' in Fla gstaff (Arizona, USA), die vond ik pas spannend: 'Pistolen moeten wor den afgegeven aan de balie' Rob van den Dobbd

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 26