Porsche Cayenne: de snelste 'suv* WEG WIEL 2 7s veekeerskrant De ideale seniorenai] Al 2000 Canta's in Nederll hdc308 door Rien van der Steen De mannen en vrouwen van Por sche uit Zuffenhausen hadden onlangs de pee in. De introductie van de langverwachte Cayenne viel in het water. In het Zuid- Spaanse Jerez, uitgezocht vanwe ge het vriendelijke weer in deze tijd van het jaar, regende het ou de wijven. Nou is zo'n terreinauto niet bang van een beetje water, maar het Andalusische noodweer sloeg alles. Porsche heeft de Cayenne sa men met Volkswagen ontwik keld. In Wolfsburg hebben ze hun Touareg, technisch een heel eind gelijk aan de Porsche- versie, zij het dat Porsche geen diesels aanbiedt. Het onderstel met zijn luchtvering (voor de duurste versie) is identiek aan dat van de VW, maar afstem ming, interieur en motorisering verschillen. Oud-topman van VW Ferdinand Piëch heeft trou wens een Cayenne besteld met daarin een Touareg-interieur. VW biedt een machtige VI0 TDi aan met meer dan 300 pk en een blaartrekkend koppel. Porsche niet. Daar geloven ze niet in die sels. Zeggen ze. „Wij zullen nooit een auto met dieselmotor leveren", beweert Wolfgang Dürheimer vanuit de top van het bedrijf. Nou ja. Als je vijf jaar geleden had gezegd dat Porsche nog eens een terreinauto zou fabri ceren zouden de merkadepten ook naar hun voorhoofd heb ben gewezen. Net als wanneer je beweert dat Ferrari bezig is met de ontwikkeling van een bestel wagen. Of dat er een Maserati op grijs kenteken op stapel staat. Een tractor van Lamborghini? Vooruit, dat kan dan nog. Bij Porsche vroegen ze zich af wie er eigenlijk een Porsche wil. En het antwoord luidde, dat de markt van terreinwagens een hele interessante is. Vooral in de VS, maar hier ook. De luxe 4wd's -suVs (van 'sport utility vehicle') worden ze in sommige kringen genoemd- kwamen bij de bouwers van de beroemde 911 en de latere Boxster in beeld. In Leipzig bouwde Por sche zelfs een totaal nieuwe fa Het is zeer de vraag of er ooit een eigenaar is die er ingrijpend het terrein mee verkent. Hij kan het wel. Maar de ziedende kracht van de V8 rs op het asfalt veel meer in zijn element. briek voor dit derde model. Por sche gaat er 25.000 per jaar van bouwen en minstens de helft is bestemd voor de Verenigde Sta ten. Want daar kijken ze niet op een litertje benzine meer of minder. Er is een Cayenne S en een Turbo, maar met geen van twee kom je zuiniger uit dan 1:6. Na een uurtje stevig trappen met de Cayenne Turbo heb je zelfs een liter benzine op bijna vijf kilometer verstookt Akelig, al blijven er mensen die daar helemaal niet om malen. De Cayenne is geen vernieu wende terreinauto, al is hij wel de allersnelste. Een super-snel- le-suv eigenlijk (refererend aan de vroegere sportieve Datsun SSS). De loodzware auto (2350 kg) kent hoge en lage gearing en sperdifferentiëlen om in het ter rein zijn mannetje te staan. De meeste aandrijfkracht gaat naar de achterwielen, maar wanneer de omstandigheden daarom vragen varieert dat via een elek trisch geregelde lamellenkoppe ling. Tijdens de introductie kwam het er niet van. Race- en rallycrack Walter Röhrl was niet de enige die vast kwam te zitten in de glibberige leemmassa van het Andalusische land. Terwijl juist hij ingehuurd was om te la ten zien wat zo'n Cayenne alle maal vermag. Voorlopig houden we het er maar op dat de Cayenne bijna net zoveel kan als VWs Touareg. Hij lijkt echter nog minder voor ruig terrein geschapen dan zijn ook peperdure kloon uit Wolfs burg. Hij is er vooral om op het asfalt te imponeren. Wat heet. Als een pijl uit de boog sprint deze kolos alle soortgenoten met speels gemak voorbij. Spec taculair, maar van de andere kant roept het vragen op over de zin ervan. Motoren worden met de maand krachtiger, terwijl de weg voller raakt en de brandstof alleen maar duurder wordt Porsche monteert twee motor versies. De basis wordt gevormd door een splinternieuwe 4.5 liter V8 met vier kleppen per cilinder, als S met een vermogen van 340 pk en een koppel van 420 Nm, als Turbo (met twee turbo's en een tussenkoeler) 450 pk en 620 Nm tussen 2250 en 4750 toeren. De S accelereert al in 7,2 sec. van 0 naar 100 km/u, de Turbo heeft daar maar 5,6 seconden voor nodig. Die laatste klimt vervolgens schaamteloos naar een topsnelheid van 266 km/u, hetgeen hem de snelste terrein wagen aller tijden maakt. De krachten worden overge bracht via een 6-traps automaat die eventueel met schakelaars aan het stuur te bedienen is. Volgend jaar komt nog een handgeschakelde 6-versnel- lingsbak. Standaard valt er weinig meer te wensen wat uitrusting betreft in deze eerste 5-zitter van Porsche. Hij heeft verlichting die in boch ten automatisch aanfloept om bermen en bochtverloop beter te kunnen zien. In plaats van een afneembare trekhaak -want zo'n auto is natuurlijk gemaakt om wat voort te slepen- heeft Porsche werk gemaakt van een elektrisch inklapbare trekhaak en dat is nog nooit vertoond. In de VS is dat systeem trouwens niet goedgekeurd, dus daar moeten ze het met een gewone, afneembare haak doen. De Cay enne mag tot 3,5 ton trekken. Dan kan er ook nog ruim een halve kubieke meter bagage mee, met de achterbank plat zelfs bijna 1,8 kuub. De achter ruit is apart, los van de hele klep, te openen. Dat er belangstelling voor was wisten ze bij Porsche allang. Maar de 150 exemplaren die vanaf eind januari naar Neder land komen zijn al zo goed als verkocht. Meest S'sen trouwens. De importeur heeft er enkele tientallen meer bij de fabriek be steld. Terwijl zo'n auto toch 84.950 euro kost. De Turbo ver eist zelfs het exorbitante bedrag van 142.000 euro. Het verschil is groot genoeg om in Duitsland een S te kunnen betalen. Want die kost daar ruim 60.000 euro. veenendaal - Waaijenberg Mobiliteit heeft in Veenendaal de Canta voor de Nederlandse markt geproduceerd. De Canta i invalidenvoertuig met benzinemotor en dateert van 1995. H gesloten carrosserie met portieren die wijd open gaan en eei dak. Er bestaat een scala aan aanpassingen voor. Zoals een re bestuurdersstoel, handmatige bediening van gas en rem, gebouwde rolstoel- of rollatorfift en individuele plaatsing va pedalen en bedieningspanelen. Er is ook een Canta waar de stuurder met rolstoel en al door de achterdeur naar binnen den en vandaaruit zijn voertuig kan besturen. De meningen verschillen nogal of deze Porsche mooi is of niet. Supersnel is hij in elk geval wel. Foto's: Porsche door Quirijn Vlsscher Vooraan in de file, daar rijdt een Volvo 340. Daar zoekt een Ja pannertje of Koreaantje in alle rust zijn weg vooruit tussen de witte lijnen. Vooraan in de file is het altijd kalm en stil. Niet zel den snort de automaat en is de bestuurder in een goede luim. 'Die anderen moeten maar we ten wat ze willen, ik doe niet aan dat gejacht en gejaag mee. De wegen zitten toch al propvol met agressieve automobilisten.' Dat lijkt zo vaak de gedachte gang van de senior-automobi list. Negentig kilometer is vol doende, misschien honderd bij het inhalen. Ouderen achter het stuur halen bij menig bestuurder het bloed onder de nagels vandaan. Ge vloek en getier knettert over me nig dashboard als in de verte weer zo'n rijdend rugzakje, niet zelden een Alto, Cuore of Pride voorsukkelt En ja hoor, vlak voordat je ze met een keurige 130 bent gepasseerd, knippert eenmaal de clignoteur en zwoeps, de zakjapanner rijdt vóór je. Dit beeld van ouderen achter het stuur is natuurlijk enorm overdreven. Veel senioren rijden voorbeeldig met de stroom mee, of willen net als vele anderen maar al te graag het gaspedaal diep intrappen. Maar er is iets raars aan de hand met senioren en auto's. Veel ouderen kopen een heel kleine auto. Dat lijkt slim. De kinderen hebben zelf al kinde ren, en wat moet je met zo'n joekeloeres van een auto voor je huis. Niets toch? En dan komt die Atoz, Demio of Liana al snel in zicht. Een auto waarin je wat hoger zit, waarin je meer over zicht hebt over het verkeer. Als de kilometerteller van het le ven tegen de tachtig loo gaat het met de reacties steeds een stapje achten verkeer raast maar door ger rijden biedt uitkoms ze maar gaan, die opgef mi-stoere TDi-rijders in Audi's. Het is raar. Kleine auto's best veel veiligheidsvooi gen bezitten. Een airbag kreukelzonetje. Gordels De hele rimram. Maar vt rig negentig over de weg maakt weinig kans als d weggebruikers met hun superstevige bolide een maken. Dan is de praktii kleine auto ineens een k je. Veel voorzorgsmaatre ten spijt. Botst een Mere een kleine Kia dan is de 1 groot dat laatstgenoemd veel zwaarder beschadig dan de bakelieten limo n ster. Ongeacht wiens scl aanrijding is. Waarom rijden mensen leven lang gewerkt en ge hebben niet zelf in een g stevige auto? Lekker rust een automaat. Heerlijk v honderd. Het kost wat, i dan zit je ook veilig. En 1 lekker bovendien. Want die fijne middenklasser snelweg glijdt met hond de teller, is cool. Die sta; de massa. Dat is een rare van de verkeerspsycholo als die andere wet: de m mabele mens verandert auto in een wraakzuchti spuwend monster. Vooraan in de file rijdt et Opel. Audi Toyota Forc maakt niet zoveel uit. Bit een ouder echtpaar. En terliggers? Ach, die store er niet zo aan. Als je in z mooie en veilige midden rijdt, kun je nu eenmaal tijd haast hebben. i. Herbestrating Vondellaan 2. Lange Mare I A) Vondellaan B) Plesmanlaan L, C) Lage Morsweg Leiden- De rijbaan op de Lange Mare wordt nog deze maand voorzien van nieuwe klinker bestrating. Hierdoor wordt de overlast als gevolg van een langer uitvoeringstraject beperkt. De bestrating van de rijbaan is uiterlijk op donderdag 19 december gereed. Werkzaamheden Katwijk 3. Elleboogstraat A) Elleboogstraat B) Zuidstraat C) Voorstraat D) Tramstraat E) Boulevard Informatie voor Leiden en de regio dagelijks actueel: www.leidschdagblad.nl Leiden- Op maandag 9 december begint men met de herbestrating van de rijbaan, trottoirs en parkeervakken van de Vondellaan. De werkzaam heden duren naar verwachting vijf weken. Tussen maandag 23 december en vrijdag 3 januari 2003 ligt het werk stil in verband met de feestdagen. Het werk voor aanvang van de feestdagen bestaat uit het her- bestraten van het trottoir langs de kant van de huizen. De be strating wordt zoveel mogelijk teruggebracht op oorspronke lijke aanleghoogte. Tijdens de uitvoering kan misschien niet op de gebruikelijke plaatsen worden geparkeerd. A) Lange Mare B) Haarlemmerstr C) Oude Vest Katwijk- In de Elleboogstraat wordt nog ongeveer één week (t/m vrijdag 13 december) gewerkt aan de aanleg van een parkeerterrein. Verkeer moet rekening houden met stremming. 4. Fietspad Industrieweg 6. Verkeerswijziging vanwege afsluiten Molenstraat Lisse - Morgen worden de betonstraatstenen op de kruisingsvlakken in de Molen straat vervangen. Naar ver wachting zijn de werkzaam heden nog dezelfde dag afgerond. A) Molenstraat B) Lisbloemstraat C) Tulpenstraat D) Kanaalstraat E) Gladiolenstraat De bestrating van het trottoir aan de winkelzijde van de Lange Mare wordt vanaf januari 2003 aangebracht. Naar verwachting duurt dit twee weken. 7. Herbestrating Kamphuizenlaan A) Industrieweg 8) Jan Evertsenlaan C) Kon. Julianalaan D) Biltlaan E) Haringkade Katwijk - Het fietspad langs de Industrieweg tussen de Koningin Julianalaan en de Jan Evertslaan wordt herbestraat. De werkzaamheden duren naar verwachting tot vrijdag 20 december. 5. Parkeerstroken Secretaris Varkevisserstraat Tijdens deze werkzaamheden wordt de Molenstraat voor het doorgaand verkeer afgesloten. Door het éénrichtingsverkeer in de Molenstraat tijdens de afsluiting op te heffen blijven alle percelen gewoon bereik baar. Tijdens de afsluiting blijft fiets- en voetgangersverkeer via de trottoirs gewoon mogelijk. Tevens wordt de verkeers situatie in de Lisbloemstraat en de Tulpenstraat tijdelijk ge wijzigd. Het éénrichtingsverkeer in de Lisbloemstraat en de Tulpenstraat wordt morgen tijdelijk opgeheven. Hierdoor wordt het mogelijk de Lisbloem straat via de Tulpenstraat te verlaten. Na de openstelling van de Molenstraat wordt de oorspronkelijke verkeerssituatie weer hersteld. JA) Kamphuizenlaan B) Rhijngeester- straatweg Oegstgeest - De Kamphuizen laan is nog tot en met vrijdag 13 december, vanwege her- bestratingswerkzaamheden, afgesloten voor doorgaand verkeer. Kijk voor meer informatie op de site van uw krant onder de knop verkeerskrant. 8. Kruising Rooversbroekdijk/ Ruishornlaan Lisse - In de week van 9 t/m 13 december start men met het maken van een uitritconstructie op de T-splitsing Rooversbroek- dijk/Ruishomlaan. Het verkeer ondervindt enige hinder door het werk aan de kruising. De verkeerssituatie is na de werkzaamheden gewijzigd. Verkeer komend vanaf de 2e Poellaan in de richting Ruis hornlaan heeft voortaan voorrang. 1 A) Secr. Varkevisserstr B) Duinstraat C) Schoolstraat D) Annastraat Katwijk - Diverse parkeer stroken aan de Secretaris Varke visserstraat worden herbestraat. De werkzaamheden nemen naar verwachting nog drie weken in beslag. A) Rooversbroekdijk B) Ruishornlaan C) 2e Poellaan 10. Nieuwe wegconstructie Mgr. Van Steelaa Heuvelweg Leidschendam - Vanaf maandag 9 december wordt een begii gemaakt met het aanleggen van een nieuwe wegconstructie de Mgr. Van Steelaan en Heuvelweg. De werkzaamheden woi in twee fasen uitgevoerd. Fase 1: Van 9 december tot 1 februari 2003, worden de Heuvel! en de Mgr. Van Steelaan afgesloten in de richting van winkel centrum Leidschenhage naar de Hofzichtlaan. Het doorgaand verkeer richting Voorburg wordt vanaf 9 decen 06.00 uur omgeleid vanaf de Burgemeester Banninglaan, via Noordsingel, Prins Bemhardlaan en Rodelaan naar de Mgr. V; Steelaan. Het winkelcentrum Leidschehage blijft gewoon ber baar. A) Mgr. van Steela B) Heuvelweg C) Hofzichtlaan D) Burg. Banningla E) Noordsingel F) Pr. Bemhardlaan G) Rodelaan H) Sperwerlaan I) Kersengaarde J) Appelgaarde K) Vogellaan L) Koperwieklaan M) Weigelia Afslaand verkeer vanaf de Weigelia kan wel linksaf de Heuvelv op richting Voorburg. De Kersengaarde en Sperwerlaan blijve bereikbaar voor bestemmingsverkeer. Met uitzondering van periode 16 t/m 24 december, omdat dan de Kersengaarde nal de Mgr. Van Steelaan is afgesloten t.b.v. rioleringswerkzaamhe< Bewoners kunnen de wijk in deze periode bereiken via de Appelgaarde. In dezefde periode is de Sperwerlaan nabij de Mgr. Van Steela afgesloten. De wijk is bereikbaar via de IJsvogellaan en de I Koperwieklaan. Fase 2: Vanaf 1 februari 2003 tot begin juni wordt het verkeerj de richting winkelcentrum Leidschehage over de nieuwe rijb; geleid. Naar verwachting is het totale werk aan de Mgr. Van Steelaan de Heuvelweg eind mei/begin juni gereed. Dat geldt ook vool reconstructie van het kruispunt Weigelia/Heuvelweg. Deze werkzaamheden worden in dezelfde periode uitgevoerd 9. Werkzaamheden Noordelijke Randweg Wassenaar - Bij het nieuwe viaduct van de Noordelijke Randweg op de kruising van de Landscheidingsweg met de Rijksstraatweg (N44) vinden van woensdag 11 december tot en met donderdag 12 december bijzondere werkzaamheden voor de Noordelijke Randweg plaats. Aan de zijde van hotel de Bijhorst wordt dan voor de verdiepte tunnelbak in de Rijksstraatweg (N44) het onderwaterbeton voor de vloer gestort. Het verkeer zal hierdoor enige hinder ondervinden. Amsterdam CS zonda hele dag dicht Heeft u nog tips (geen vragen) over verkeershinder? e-mail dan naar: info@verkeerskrant.nl Het Centraal Station in Amsterdam is zondag 8 december de gehele dag gesloten. Op deze dag kan geen trein het station in of uit door afrondende werkzaamhede aan het spoor in ën rond h« station.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 24