NedCar bouwt Colt voor Europa Topless Beetle zet Herbie in de kou I Laatste ronde voor geschrapte milieusubsidie Auto Dijksman Katwijl Kinderzitjes vallen bij test door de mai Peugeot 307 ook gewilde leaseauto Audi TT zonder koppelingspedaal Autohoes stoot water en ijs af KALENDER BOEKEN BLIK IN HET VERLEDEN Kaapverdië, schildpadden, strand en muziek Porsche Cayenne krachtpatser en alleskunner Weg Wiel VRIJDAG 6 DECEMBER 20< utrecht - Eerst uitgeroepen tot Auto van het Jaar 2002 en Ne derlands Gezinsauto van het Jaar boekt de Peugeot 307 nu ook succes op commercieel ge bied. De 'Franse Golf heeft in middels de koppositie in de verkoop van nieuwe lease auto's in Nederland ingeno men. Naast de 3- en 5-deurs blijken ook de Break en vooral de 307 SW veel gevraagd. Op de Nederlandse automarkt zijn inmiddels 18.000 types 307 verkocht. De Peugeot 206 doet het nog iets beter met ruim 20.000 registraties. leusden - De TT Coupé van Au di wordt leverbaar met een 6- cilinder 3.2 liter motor met 250 pk en een nieuwe transmissie. Een handgeschakelde 6-ver- snellingsbak met automatische koppeling. Geen koppelingspe daal dus. Desgewenst schakelt de bak helemaal automatisch. De bak is een eigen ontwikke ling van Audi en voor het eerst in 1985 in de sport toegepast. De TT 3.2 quattro komt midden volgend jaar op de markt. De prijs is nog onduidelijk. Amsterdam - Een ijskrabber helpt om bevroren ruiten weer schoon te krijgen. Maar het paard kan ook nog steeds voor de wagen gespannen worden. Met een waterafstotende hoes, die met plastic haken aan de wielen vastgemaakt wordt. De hoes kost 15,95 bij Halfords en past op vrijwel alle auto's. DECEMBER 2002 t/m 8 Essen Motor Show, Messe Essen, Duitsland. www.siha.de 6 Circuitdag HTS-Autotechniek, Circuit Park Zandvoort. www. circuitdag. nl 7-8 Oldtimerbeurs, Flower - dome, Eelde. 073 5233 310. 7-15 Bologna Motor Show, expositie auto's en motoren, Bologna, Italië. 0039 348490 7247. 10-14 LandbouwRAI, Amsterdam. 020 5491 212. www.landbouwrai.nl 13-15 Vehikel auto en motoren, Veemarkthallen, Utrecht. 030 2258 262. www.vehikel.com 14 WK Supercross, 2de ronde, Gelredome, Arnhem. www.supercross.nl Tips naar: redactie Weg Wiel, Postbus 507. 2003 PA Haarlem, of: hdwegenwiel@damiate.hdc.nl Aankondiging onder verantwoording van de betreffende organisatie. De uit gever is niet verantwoordelijk voor af gelastingen of gewijzigde data. Voor de laatste informatie: bel het ver melde telefoonnummer of ga naar het betreffende internetadres. door Peter Lodewijks/GPD born - In Japan heeft Mitsubishi zijn nieuwe Colt onthuld, maar in Nederland krijgen we hem pas in 2004. Daar is een reden voor want de nieuwe auto wordt ge bouwd in Nederland, te weten in de NedCar-fabriek te Born. De Japanse fabrikant bouwt bij NedCar nu de Space Star en de Carisma en van Volvo lopen er nog de S40 en V40 van de band. Volvo vertrekt echter over twee jaar uit Bom (naar het Belgische Gent) om plaats te maken voor DaimlerChrysler, het Duits- Amerikaanse autoconcern dat een controlerend belang heeft genomen in branchegenoot Mitsubishi. NedCar gaat straks auto's bouwen van de merken Mitsubishi en Smart. Het platform voor de nieuwe Colt heeft Mitsubishi, dat tot 2007 in thuisland Japan met vijf tien nieuwe modellen wil ko men, samen met DaimlerChrys ler ontwikkeld. Het wordt vanaf 2004 in Europa ook gebruikt voor enkele compacte modellen die bij NedCar gebouwd gaan worden. Naast de nieuwe Colt plus een sportieve variant daar van komt er in elk geval ook een 4-persoons Smart, bevestigt al- De nieuwe (Japanse) Colt en zijn nog niet onthulde Europese broer, die vanaf 2004 bij NedCar in Born zal worden gebouwd. Foto: MMC gemeen directeur Van Vugt van de Mitsubishi-importeur te Hoofddorp. De 4-zitter zou in Nederland voor de hele wereld moeten worden gemaakt, zodat de productieaantallen aanzien lijk hoger zouden uitvallen dan bij de huidige Smart. De nieuwe Japanse) Colt is ge baseerd op een eerder prototype (CZ2) dat in Japan op de Tokyo Motor Show is getoond. Volgens Mitsubishi zal de auto, die straks in Nederland dus op het zelfde platform gebouwd wordt en nu nog als New Compact Car aangeduid wordt, verschillen van de zojuist in Japan gepre senteerde Colt. NedCar gaat van het nieuwe Mitsubishi-model jaarlijks 100.000 stuks maken. De Japanse keuze voor de naam Colt is een logische. Het was de naam van Mitsubishi's eerste personenauto, de in 1962 geïn troduceerde Colt 600. De naam is inmiddels sterk verweven met de historie van deze fabrikant. In Europa deed de naam Colt in 1978 pas zijn intrede in een sportief en trendy model. Die Europese Colt was in Japan op de markt onder de naam Mira ge. Mogelijk krijgt de nieuwe Colt straks in Europa ook een andere naam. door Ouirijn Visscher Herbie, de charmante film-Kever, maakt promotie. Althans, zo lijkt het. Volkswa gen brengt een open variant op de markt van dé automobiele publiekslieveling van de twintigste eeuw. Ouwe Herb is echter niet meer wat 'ie was. Niks geen ronkende luchtgekoelde boxermotor in het achteronder. De New Beetle is gewoon een gekloonde Golf met een keverachtig jasje. Het huidje is be doeld om het historische besef van wee moedige Amerikanen om te zetten in klinkende munt En die lui zijn al snel ge roerd. De New Beetle is plastic emotie, de nieuwe Cabrio is het voorlopige top punt. Herbie hoeft het niet meer mee te ma ken. De lopende band in Mexico spuwt zo nu en dan nog eens een ouwetje uit Maar de meeste Volkswagens met Kever- naam zijn splinternieuw. Ze ogen retro, maar zijn hypermodem. Ook in de nieuwe Kever Cabriolet ont breekt het de bestuurder aan niets. En daarmee tegelijk aan alles. Alles wat de oude Kever zo charmant maakte - het ge pruttel, de chromen liflafjes en de motor achterin - dat alles is niet meer. De auto is duidelijk niet bedoeld voor de Europe se markt. Je moet aan ziekelijke senti mentaliteit lijden om de auto liefdevol in de armen te sluiten. Amerikanen schie ten kennelijk eerder vol. Ook de retro Ford Thunderbird met '49-looks is niet aan te slepen. Niet verwonderlijk dat de openlucht-Volkswagen in Detroit zijn de buut beleefde. Inmiddels is Herbie, de oude Kever, in succes en faam verdrongen door zijn op volger, de Golf. Die kent minstens zoveel liefhebbers. Zeker de Golf Cabriolet is uitzonderlijk gewild bij beoefenaars van vrije beroepen, autofanaten en Gooise vrouwen. Ze zullen echter op hun schre den moeten terugkeren, want de Golf Ca brio is overleden. Het is óf de New Beetle Cabrio óf de concurrentie. De New Beetle is zo onhandig als 'ie prij zig is. Nu is dat bij een cabriolet vaak een minpunt Praktisch nut is niet de hoofd bestaansreden van een open auto. Dat is flaneren en showen. De normale New Beetle is op zich al gehandicapt vergele ken met die andere publiekslieveling, de gezellige Golf. Die is goedkoper, prakti scher en ruimer. En onderhuids hetzelf de als de New Beetle. Wat betreft open rijden, was ook een nieuwe Golf Cabrio praktischer geweest. De nieuwe Volkswagen Kever Cabrio zoekt zijn minnaars onder mensen die niet gehinderd worden door hun ego. VW rept zelf over een 'voortzetting' van de bekendste Kever allertijden, het model dat in 1949 het levenslicht zag. Topless Herbie, zeg maar. Volkswagen verkwanselt de historie ech ter graag voor de kopersgunst van vooral Noord-Amerikanen en al die anderen die een geinige open auto willen en niet op de cent zijn. De New Beetle biedt hen de 'looks' die soms zo bitter nodig zijn om in het suffe verkeer van alledag op de been te blijven. Een lifestyie-auto, vindt Volkswagen. Maar voor de kille accountant en de warmbloedige zonaanbidder is de New Beeüe Cabrio niets meer dan een dure kerstbal op wielen. Een Golf in vermom ming van een Kever met een motor voor in. Van de modernste gemakken voor zien: naar wens met een 6-bak tiptronic, een direct-ingespoten diesel en een 365- dagenkap. Met twee elektronisch uitklap pende rolbeugels. Dat had het oudje alle maal niet. Dat was niet nodig ook. Wie die geneugten wil beleven, kope ge woon een klassiek exemplaar. Da's veel voordeliger dan nieuw kopen en veel charmanter. Het tijdperk van de echte Kever Cabrio is in 1980 afgesloten na 31 jaar productie en 330.000 exemplaren. Herbie laat zich niet verdringen door een nieuwlichter met gladde koets. Wie tipt de Campingtip Voor de meesten lijkt het al weer een eeuwigheid geleden, c mervakantie. Inmiddels begint het zelfs alweer tijd te worde die vakantie voor volgend jaar te regelen, tenminste voor wi gewezen op schoolvakanties. Gaan we terug naar die gewei camping, of proberen we iets nieuws? Vaak zijn het de verh anderen die ons op een idee brengen. Daarop speelt de rubriek Campingtip in. In deze rubriek, ee per veertien dagen in het katern Weg Wiel, tippen lezers over campings die een aanrader zijn. Kent u zo'n camping u bereid anderen in dat vakantieplezier te laten delen? Laat ten waarom de camping u zo goed is bevallen. Voeg daar z( mogelijk feitelijke informatie over ligging en faciliteiten aan stuur uw bijdrage naar onze redactie toerisme, t.a.v. Mirjan Twisk, Postbus 15,1200 AA Hilversum of mail naar m.van.t ge.hdc.nl. Plaatsing wordt beloond met een cadeaubon. (advertentie) (Industrieterrein *t Heen) Lageweg 21 Katwijk aan Zee Telefoon 071 De nieuwe editie van het be kende duoboek De Onschatbare Klassieker is in de winkels gear riveerd. Het standaardwerk op het gebied van klassieke auto's verschijnt alweer voor de der tiende keer en is wederom uit gebreid. De tweeling is duurder gewor den, van 15,90 naar 17,50, er staan 250 klassiekers meer in (5250), maar toch is de totale omvang afgenomen met 160 bladzijden (naar 1326). Het ge heim schuilt in de foto's van de auto's, die een derde kleiner zijn geworden. In het formaat 72x40 millimeter pasten er vier op een pagina, nu zijn ze 59x32 millimeter, zodat er vijf op een bladzijde kunnen. De opzet van het lijvige naslag werk is hetzelfde gebleven, al is wel de vormgeving licht aange past. De 5250 zwartwit foto's van klassiekers zijn voorzien van wat (technische) g en een richtlijn voor di waarde van de betreffe to, vastgesteld door tw edigde taxateurs. Verd melden de boekwerken ductiejaren en -aantall. mede de oorspronkelijk nieuwprijs, al is die laa niet bekend. Ook zijn deel één de telefoonni en e-mail gegevens va derlandse en Belgisch< kenclubs te vinden. door Rien van der Steen den haag - Kinderzitjes voor de auto zouden veel strenger getest moeten worden. De Consumen tengids stelde onlangs bij de jaarlijkse test van autokinderzit jes vast dat ze over het algemeen maar matig beschermen tegen de gevolgen van een botsing. Elk zitje moet aan Europese regels voldoen en bovendien een fron tale botstest ondergaan. Maar die Europese regels en tests zijn volgens de bond niet streng ge noeg. Zo zou de test slecht aan sluiten bij de praktijk en geen rekening houden met auto's die zelf wel botsveiliger worden. De Consumentenbond doet zwaardere tests, die volgens haar beter afgestemd zijn op de dagelijkse praktijk. De zitjes worden onderworpen aan een frontale botsing én een botsing van opzij bij een gangbare snel heid in een moderne auto. Geen van de 13 geteste zitjes krijgt van de bond de maximaal haalbare 5 sterren. Slechts 4 van de 13 ge teste kinderzitjes krijgen 3 ster ren. De bond adviseert op grond van het onderzoek automobilisten die een of meer kinderen ver voeren kinderzitjes aan te schaf fen die blindelings aangebracht kunnen worden, zonder dat er kans bestaat op het maken van levensgevaarlijke foutefi bond testte zitjes voor van negen maanden t< Als beste kwamen de ple en de Bébé Confort frontale crashtest, net fety Booster Uno. Alle merken (Recaro, Cont co, Maxi Cosi, Britz R< Bobob Line verzamelt niet meer dan twee ste Storchenmühle Airsear maar één. Bij de botsiri zij waren de Bébé Coni Recaro Start, de Conct Pro/X-Line en de Chit Evolution de beste. Over Isofix, het systeei zowel zitjes als bevesti; ten aan Europese veilij normen voldoen, merl sumentenbond op dat weinig Isofix-zitjes bes^ die zijn bovendien erg^ zou aan de auto-indusV gen, die wel gezinsauttC produceren, maar zich stoort aan de belanger^ jonge gezinsleden. Volgens statistieken zc1 ongeveer de helft van ren in auto's verkeerd gemaakt worden van heidsvoorzieningen. V vestiging van kindersff' de auto gelden gek gei steeds geen regels. De het kind blijft in de dergeschoven kindje. door Rob van Ginneken De nog maar net ingevoerde kortingsre geling op zuinige en milieuvriendelijke auto's wordt per januari alweer afge schaft Wegens succes gesneuveld, mag je stellen. Wie nog 1275 euro terugwil ontvangen na de koop van een moto risch milieuwondertje moet vóór de jaar wisseling in actie komen. Een aantal au tomerken maakt het voor de consument extra aantrekkelijk. In alle politieke commotie na de val van de regering is het nauwelijks opgevallen dat in de plannen voor 2003 een pijnlijke tegenvaller voor de milieubewuste auto koper verstopt zit. Alle drie de regerings partijen profileerden zich tot voor kort als vriend van de automobilist, maar dat weerhield hen er niet van om de kersver se kortingsregeling op schone en extreem zuinige automobielen naar het hierna maals te verwijzen. Wie thuis geïsoleerde ramen bestelt of een energievriendelijke koelkast of ver warmingsketel in gebruik neemt mag nog steeds op ondersteuning van de overheid rekenen, maar de automobilist moet fraaie milieusnufjes vanaf 1 januari 2003 weer gewoon zelf betalen. Voor alle duidelijkheid: er worden met een twee stimuleringsmaatregelen afge schaft. Een voordeel van 275 euro op au to's die nu al aan de milieunormen van 2005 voldoen en een korting van 500 of 1000 euro op auto's die bovengemiddeld zuinig met brandstof omspringen. Die laatste zijn in de showroom herkenbaar aan een A- of B-vigneL Voor de milieu vriendelijkste automobielen loopt het voordeel nu dus nog op tot 1275 euro. De eerder dit jaar ontstane situatie deed diverse automerken besluiten om derge lijke spaarwondertjes naar ons land te halen. Doorgaans zijn die onverkoop baar, omdat ze vanwege de hoge belas tingdruk in ons land (vooral de bpm) simpelweg te duur worden. Nu konden in een aantal gevallen zelfs speciale uit voeringen voor ons kleine landje worden samengesteld. Met succes: de Neder landse automobilist koos inmiddels mas saal voor spaarmodellen. Bij een merk als Suzuki valt zelfs meer dan de helft van de verkopen inmiddels in de meest milieu vriendelijke categorie. Ook het grote Opel zag zijn voorheen niet bepaald florerende Eco-serie opbloeien. Van de populaire Corsa- en Astra model len gaat op dit moment één op de zeven auto's in een Eco-uitvoering de show room uit. Niet zo raar, want zo'n auto Opel biedt de Corsa Eco aan voor net geen 10.000 euro. Foto: Opel rijdt zuiniger en kost toch niet meer dan een gewone. Het milieubewuste gedrag van de kopers heeft het ministerie van fi nanciën kennelijk dermate onaange naam verrast dat de regeling wegens suc ces sneuvelt. Met alle gevolgen vandien, want er zijn importeurs die onomwon den meedelen dat hun Eco-modellen zonder dergelijke ondersteuning subiet uit beeld zullen verdwijnen. Elk nadeel heb ze voordeel, zei onze na tionale voetbalgoeroe al. Wie voor het eind van dit jaar zo'n auto op kenteken zet, kan de premie alsnog innen. Boven dien komen diverse automerken met op vallend voordelige acties. Al was het maar om de voorraad 'milieuwondertjes' te verkopen, voor ze weer onverkoopbaar worden. Maar het kan ook precies an dersom. Zo moet Suzuki voor het eind van het jaar nog duizenden reeds bestel de Alto's afleveren. Ze zijn zo populair, dat er levertijden zijn. Het is een tref om er nog een in een showroom te vinden. Beter zijn de kansen bij Opel. Daar willen ze namelijk twee vliegen in één klap slaan. De Corsa Eco wordt tot het einde van het jaar voor net geen tien mille (na aftrek van de premies) verkocht. Een to tale korting van 3000 euro. Opel hoopt zo meteen zijn traditionele positie als num mer één in ons land veilig te stellen. Voor de 34ste opeenvolgende keer. Een bezoek aan andere showrooms blijft intussen de moeite waard. Van de Fiat Punto en Stilo, de Smart, de Toyota Yaris en de VW Lupo en Bora bestaan immers ook milieuvriendelijke versies die voor deel kunnen opleveren. Talloze merken hebben modellen in huis die een wat la gere milieupremie opleveren, maar in dat geval is het zeer de vraag of dat voordeel op de lange duur opweegt tegen het ver lies aan restwaarde. Hoe dan ook: het zit er dik in dat de laatste weken van dit jaar nog heel wat actie te verwachten is. En zo hier en daar verrassend soepele onder handelingen met de verkopers. Volvo bestaat dit jaar 75 jaar. Vroeger stond dit Zweedse merk vooral bekend om zijn zware, hoekige maar vooral degelijke automobielen. Toch was niet al les even hoekig vormgegeven. Deze fraaie sportcoupé bijvoor beeld had een zeer elegante be lijning, die Italiaans aandeed. Het zal niet verbazen dat de P1800, zoals de wagen officieel heette, inderdaad in dat land is ontworpen, nadat Volvo had be sloten dat er maar eens een aan trekkelijke Zweedse sportauto moest komen. De wagen, met het chassis van de Kattenrug en techniek van de Amazone, werd goed ontvangen en sd zelfs tot dienstauto va en tv-held The Saint (f Moore als Simon Tem| P1800 werd in 1959 vo twee jaar later begon tie en na 40.000 exen werd de band in 1973 Foto: Volvo

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 22