REGIO Winkels op zondag dicht in Rijnwoude 'Boom aan Zoeterwoudse Zwetkade moet blijven staan' is naar Kenia voor vindingrijke scholieren zt wordt niet van mij verwacht t ik een potje sta mee te janken' fj" R5 Alphens stadskantoor gestript Winkeliers blij met de opgelegde zondagsrust ;te Bonaventuracollege neemt drie leerlingen mee op reis I is College neemt afscheid van slagvaardige manager met gevoelige trekjes Samenvoeging sociale diensten Rijnstreek loont eindelijk Karssen burgemeester in Maassluis 2( en vrijdag 6 DECEMBER 2002 hem den rijn - Een me- 1 ^hartklachten, Nitro- irijdag 29 november de omgeving van nnjrum De Ridderhof in I den Rijn. Het gaat ije van zo'n zeven d5met een roze vloei- jedicijn wordt ge- 5h0rtklachten en is bij vaarlijk voor kinde- itie vraagt de vinder dicijn in te leveren dfiebureau. n praat uurders oc n den rijn - Voor de ;cjre ruimte in het Ser- 2pm Alphen in het 'ridhuis is de gemeente aimet kandidaat-huur- lt nog 1.600 vierkante ?rhuren. De gemeen st met het Centrum «ten Inkomen, dat 800 neter wil gaan huren, Storen BV, dat praat "jimte van 400 vier- lr$r. Voor de resteren- kante is Alphen aan nog in gesprek met di jen. lustrum ir Aar e bibliotheek in Ter Ést. De boekenuit- twintig jaar. Tij- Ering van het vierde jrdt op zaterdag 14 ussen 10.00 en 12.00 een work- ni door Jannie van gehouden. Joost ideren schminken grabbelton. 8. zoeter wou de - Het is volgens C. van Kooij een gewone 'huis-, tuin- en keukenboom'. Toch zou zij het betreuren als de es- doom aan de Zoeterwoudse Zwetkade wegmoet. „Er is al zo weinig groen over in de buurt. Ze hebben al zoveel gerooid." Van Kooij is één van de tien Zoeterwoudenaren die proteste ren tegen de voorgenomen kap van de esdoorn. Aan de Zwetkade verrijzen ap partementen en de esdoorn staat daarbij in de weg. Woning bouwvereniging Willibrord heeft een kapvergunnihg aangevraagd omdat de boom precies staat op de scheiding van een nieuwe brandgang en een muur. Als de boom blijft staan, kan geen fun dering worden gemaakt. Het kapplan is slecht gevallen bij een aantal bewoners van de Schenkelweg die aan de achter kant uitkijken op de nieuwe ap partementen aan de Zwetkade. Van Kooij en W. Berg vinden dat de bewoners al genoeg voor hun kiezen hebben gekregen. De buurt liep twee jaar geleden te hoop tegen het plan om aan de Zwetkade ruim dertig eenge zinswoningen te slopen en op de vrijgekomen plek apparte menten te bouwen. .Alles, alles, waartegen we bezwaar maakten is afgewezen", zegt Van Kooij. ,Wat je ook doet, je krijgt steeds nul op het rekest." Van Kooij vindt het zonde als er weer een boom verdwijnt, om dat er al zoveel groen is gesneu veld vanwege de nieuwbouw. Maar eigenlijk gaat het haar niet alleen om de esdoorn. „Ik heb getekend om toch een protest te laten horen. Want ze laten ons aan alle kanten vallen." Volgens mede-Schenkelwegbewoner Berg is de esdoorn in kwestie 'een leuke boom, als-ie in het blad zit'. Ook erkent hij dat op de achtergrond 'een stukje er gernis' meespeelt over het 'vol bouwen' van de Zwetkade. Maandagavond buigt de com- s missie beroep- en bezwaar- 3 schriften zich over de kwestie. alphen aan den rijn - Het centrum van Alphen aan den Rijn ligt er naakt bij. De sloop van het oude stadshart is in volle gang. Nadat ar beiders vorige week waren begonnen met het neerhalen van het voormalige Rabobank-gebouw, onttakelen zij inmiddels ook het oude stadskantoor. Stukje bij beetje worden etages ontrafeld. De werk zaamheden zijn het beste zichtbaar aan de achterzijde van het ge bouw, waarin ooit ook Samsom was gehuisvest. Als de sloopwerk zaamheden beëindigd zijn, kan de bouw van zo'n honderd woningen en winkels beginnen. De grond moet op i maart bouwrijp opgeleverd worden. Inmiddels zijn werklieden al bezig om damwanden te slaan voor de bouw van een ondergrondse parkeergarage. Foto: Hielco Kuipers Kloppenburg dsveen - Leerlingen van het Bonaventura- loelofarendsveen maken kans op een volle- jorde reis naar Kenia. Om hiervoor in aan- Komen, moeten de scholieren een actie be- ,irmee ze geld kunnen inzamelen voor twee scholen. De drie leerlingen met de beste ^en naar Afrika. aar maanden heeft klas 3-VWO van docente ler briefcontact met scholieren van een Ke us- en middelbare school. Wemer heeft al aren projecten lopen in dit land. „Mijn broer 1 met een Keniaanse en we hebben er met ons gezin een poosje gewoond. Ik wilde wat voor de be volking doen en zodoende heb ik een aantal projecten gelanceerd", legt zij uit. De docente vindt het belangrijk dat haar leerlingen een beeld krijgen van het leven in Kenia. „De manier waar op daar wordt lesgegeven heeft overeenkomsten met het Nederlandse onderwijs. De leerlingen krijgen dezelf de vakken en de schooldagen duren vrijwel even lang. Maar om de school te bereiken moeten kinderen soms anderhalf uur lopen en de klassen bestaan uit wel veer tig leerlingen. De lesmethoden zijn ouderwets. En het leven is veel armoediger dan in Nederland." Komende zomer wil Cecile Wemer met de winnaars de twee Keniaanse scholen gaan bezoeken. De docente heeft een sponsor gevonden die de reis helemaal finan ciert. Ze is niet bang dat de leerlingen een cultuurschok oplopen. „Omdat ik ruim van te voren weet wie er mee gaan, uiterlijk 1 maart moet dit bekend zijn, kan ik mijn reisgenoten goed voorbereiden. Op informatieavonden kan ik ze vertellen welke kleding ze moeten meenemen, welke inentingen ze nodig hebben en hoe ze zich gees telijk kunnen voorbereiden. Ik heb genoeg foto- en beeldmateriaal tot mijn beschikking. Na afloop organi seer ik een reünie zodat de leerlingen over hun ervarin gen kunnen napraten". Het is de bedoeling dat Cecile Wemer begin juli met de drie leerlingen naar Kenia vertrekt. De jongeren gaan onder meer lessen bijwonen en activiteiten organiseren. door Marieta Kroft rijnwoude - Winkels in de dorpskernen van Rijn woude mogen voortaan niet meer op zon- en feest dagen hun deuren openen. Het gemeentebestuur van Rijnwoude besloot het belang van de omwo nenden en de handhaving van zondagsrust zwaar der te laten wegen dan het belang van de winke liers en de consumenten. Tot nu toe vroegen winkeliers nauwelijks om op zondag open te mogen zijn. Toen Hoogvliet Su permarkten vorig jaar toestemming kreeg om op zondag 23 december open te gaan, gaf dat in Rijn woude stof tot discussie. De hervormde gemeente te Hazerswoude-Dorp en de gereformeerde kerk in Koudekerk aan den Rijn dienden bezwaren in omdat ze vonden dat de zondagsrust werd ver stoord. De gemeente verklaarde het protest onge grond. „Hoogvliet kreeg toestemming om open te gaan, omdat erweinig koopdagen zaten tussen het weekeinde en de kerstdagen", zegt een woord voerster van de gemeente. Niettemin was de omstreden zondagopenstelling voor het gemeentebestuur nu aanleiding om re gels op papier te zetten. Rijnwoude maakt uitzon deringen op de zondagopenstelling voor de win kels aan de Rijneke Boulevard en het tuincentrum Groenrijk De Bosrand. Die mogen maximaal twaalf keer per jaar een ontheffing op de Winkel tijdenwet aanvragen. „Deze winkels liggen buiten de dorpskernen", zo motiveren burgemeester en wethouders hun besluit. „De belangen van de winkeliers en de consument bij de openstelling van de winkels op zon- en feestdagen tellen hier zwaarder dan de belangen bij het voorkomen van overlast." Voor B en W speelt ook mee dat de ker ken die zich storen aan de winkelopenstellingen allemaal binnen de bebouwde kom zijn gevestigd. De winkeliersverenigingen zijn het eens met het besluit van het gemeentebestuur. „Het past bij het dorp", zegt A. Visser van de winkeliersvereniging Da Costa. „Het is goed dat er een dag in de week is die er andei's uitziet Of dat nu om religieuze re denen is of om sociale, dat is mij om het even." Een soortgelijke reactie hebben voorzitter van de Hazerswoudse middenstandsvereniging Mico, Van der Sluijs en P. Smit van de Ondernemersver eniging Koudekerk aan den Rijn. „We zijn al zes dagen in de week open tussen acht en acht uur", zegt Smit, tevens supermarkthouder in Koude kerk. „De consument heeft dus gelegenheid ge noeg om inkopen te doen." Van der Sluijs zegt dat de regeling in goed overleg met de middenstandsorganisaties is opgesteld. „Ik ben er blij mee. De zondagsrust staat hier in de gemeente hoog aangeschreven." Met de uitzon deringen hebben de middenstanders geen moei te. „Dat zijn winkels met een totaal ander karak ter", aldus opticien Van der Sluijs. Ook Hoogvliet legt zich neer bij het feit dat de su permarkt nooit meer op zon- en feestdagen open mag. „We hebben dit jaar niet eens een aanvraag ingediend", zegt een woordvoerster. „De buurt komt ertegen in opstand. We voelen weinig voor een kort geding." Buitelaar 'katwijk- Niet voor hij in Wassenaar, ajgtenburg van het idreas College. Want j jaar rector bent ge- enige middelbare dan heb je vele Vierlingen en ouders gaan. En die wil je I tegenkomen als je doet. „Het is pret- weekeinde even af- nemen. Dit is ^dat je opslokt." .blij is om te vertrek- jtdeel, hij heeft geno- tijd in Katwijk, met ar ook diepe downs. Jnderwijsbezuinigin- Ireigende ontslagen, Ie leerlingenaantal- discussies over de identiteit van 'de het verlies van drie tl vijf leerlingen. Het Jijde van zijn lange [Vaarin alle Katwijkse „scholen uiteindelijk ,i die ene grote. „Je hiee." jdagen voor zijn af- gende week vallen i Bewust plande Lug- zijn afscheid bij het jen nieuw jaar, als de ^langer worden en de pht komt. Want hij af of het 'niets doen' De man die teert op (aanpakken, stimule- - hij heeft tid in zijn eigen af- j - zal zijn vak, zijn leerlingen missen, 'ederzijds. Karakter- n de mensen die met i zijn zonder uitzon- üef. De rector wordt i als manager met en als mens onder Gevleid geefthij jr op de typeringen. Hij heeft hart voor cultuur. „Klopt. Want een school die al leen lesgeeft, laat wat liggen. Als je iemand later vraagt: wat vond je leuk op school, dan zijn dat niet de lessen, maar de toneel avonden, de werkweken en uit stapjes. Er is veel talent op school aanwezig. Daarom heb ik voor mijn afscheid een muziek- en poëzieavond georganiseerd. Kun je weer eens zien wat we al lemaal in huis hebben. Ik heb veel met leerlingen aan toneel gedaan en het bijzondere is: het schept een hechte band." Hij is sociaal bewogen, heeft aandacht voor leerlingen die dat nodig hebben. „Sommige leerlingen hebben vooraan gestaan toen de Lieve Heer hun bagage meegaf. Ande ren niet en voor die kinderen moet je als school aandacht hebben. Wij hebben zorg en be geleiding hoog in het vaandel, daarvoor heb ik ook wel eens dingen opgeofferd. Je kunt een gulden maar één keer uitgeven: aan persoonlijke begeleiding? Dan niet aan les. De hele school straalt die sfeer uit. Of dat door mij komt? Niet alleen, maar ik hoop dat de sociale kant van mij heeft afgestraald. Je kunt er ook niet omheen. Natuurlijk heb ik ook wel eens goed bonje met mensen, maar ik zorg er altijd voor dat we later weer samen aan tafel zitten." Zelfs als je te ver bent gegaan, blijft hij redelijk. „Jaja, een leerling zeker? Nou ja, ik ben ook best trots. In mijn baan is de kans groter dat je met ruzie weggaat en hier vinden ze het jammer dat ik ga. Maar ui teraard heb ik ook stomme stre ken uitgehaald, in een opwelling onhandige dingen gezegd. Dit is een ingewikkelde organisatie, waarin voortdurend problemen op mij afkomen. Ik ben een doener en spring overal meteen bovenop. Wat ik in deze jaren heb moeten leren - en waar ik nog steeds de mist mee inga - is om dingen over te laten aan de mensen die er verantwoordelijk voor zijn. Mijn handen jeuken altijd." Hij is een slagvaardige manager, met een gevoelige menselijke kant. „Het gekke is dat anderen ver baasd zijn als ik zeg dat ik ge spannen ben, of plankenkoorts heb voor een toespraak. Kenne lijk kan ik dat goed camoufleren. Misschien omdat ik slecht tegen narigheid kan. Ik heb in mijn loopbaan drie keer een docent verloren en vijf leerlingen, daar word ik heel emotioneel van. Maar ik heb er een hekel aan om dat te laten merken. Het wordt ook niet van mij verwacht dat ik een potje sta mee te jan ken. Het is mijn taak om zaken te regelen als het even een cha os is. Iemand moet zeggen: het is moeilijk, maar nu moeten we door." „Toch is het onvermijdelijk dat een deel van de emoties blijft hangen. In mijn beginperiode is een docent onder mijn handen overleden. Hij werd niet goed tijdens een gesprek en ik ben met hem op weg gegaan naar het academisch ziekenhuis in Leiden. Hij overleed in de auto. Nog steeds kan ik niet langs de plek rijden waar dat gebeurde, zonder het beeld op mijn net vlies te zien." „Buiten de school kan ik aardig mijn afleiding vinden. Met mijn hobby's kan ik dingen van me afeetten. Zeezeilen met een ca tamaran heb ik heel mijn leven gedaan. Nu wordt dat wat min der, want fysiek is het nogal zwaar, en doe ik meer aan golf, of skiën. De eerste twee weken van januari vind je mij in de sneeuw." Bij de discussies over de christe lijke identiteit van de school bleek hij een man met ruggen graat. „Dat was de lastigste positie die ik heb gehad. Geregeld vroegen christelijke ouders dingen van ons dit' wij niet wilden en kon- den geven. Over boeken die we lazen, onderwerpen die we in de klas bespraken. Als dat over seks of bovennatuurlijke zaken ging, hadden sommige ouders daar de grootste moeite mee. Ik heb niets van de boekenlijst ge schrapt, maar wel aan de sectie Nederlands gevraagd om een bepaald boek niet te bespreken. Soms had ik het gevoel dat ik te veel moest toegeven aan die ene groep ouders. Ik vind dat zij er op moeten vertrouwen dat de school ook controversiële on derwerpen goed behandelt. Ze mogen verwachten dat wij daar vanuit een protestants-christe lijke levensbeschouwing naar kijken en ze niet kritiekloos bij de leerlingen neerleggen. Maar er is geen discussie over dat we seksualiteit en de evolutieleer op school bespreken." „De meest turbulente tijd was circa zes jaar geleden. Toen dreigde het Driestar College uit Gouda zich in Katwijk te vesti gen en dat zou ons de kop kos ten. We hadden daar bezwaar tegen kunnen maken eri het ja ren kunnen rekken, maar in plaats daarvan hebben we ge zegd dat we ons niet zouden verzetten als ze naar Leiden gin gen. Dat hebben ze uiteindelijk gedaan. Het heeft ons enkele honderden leerlingen gekost. Maar het gaf ook ruimte om duidelijk te zeggen: dit is de koers van het Andreas College. We proberen rekening te hou den met alle soorten leerlingen en hun ouders. Iedereen mag respect verwachten, maar wie deze school binnenkomt, ver bindt zich aan onze cultuur." Dat heeft goed uitgepakt. De school bevindt zich in rustig vaarwater en Lugtenburg laat de rijdende trein achter in handen van Peter van der Laan, met wie hij inmiddels een week 'samen woont' in zijn kantoor. Lugten burg kan met een goed gevoel weg, maar hij ziet er tegen op. „Ik zal het missen. De kick om elke dag nieuwe probleempjes i te lossen." Jaap Lugtenburg: „Ik zal het missen. De kick om elke dag nieuwe probleempjes op te lossen." Foto: Frans Roomer jacobswoude - De twèe jaar ge- leden opgerichte Intergemeen telijke Sociale Dienst Rijnstreek werpt zijn eerste financiële vruchten af. Voor het eerst prijkt op de begroting van de ISD een veel lager bedrag. Was het in 2001 nog 950.000 euro nodig om de dienst voor de gemeenten Ja cobswoude, Ter Aar, Liemeer en Nieuwkoop draaiend te houden, 9 nu kan dat bedrag met 75.000 euro en mogelijk zelfs met het dubbele omlaag. „Efficiënter werken en beter rekenen", zijn de toverwoorden voor deze ver- laging. Vorig jaar nog moest de ISD de hulp van een onderzoeksbureau inroepen om de steeds maar stijgende kosten te onderzoe ken. Toen bleek al dat de aan- vangskosten en de gehanteerde rekenmethode niet helemaal 3 overeenkwamen. Burgemeester Van Beek van Ja cobswoude, waar de ISD zetelt, toonde zich verheugd over de cijfers. Voorzichtigheidshalve boekt het college voorlopig de helft van het bedrag naar de post onvoorzien en de andere helft wordt toegevoegd aan de reserve voor de WBt voorzienin gen Gehandicapten (WvG). „Om onvoorziene zaken beter op te vangen", aldus de burgemees ter. i bodegraven - Oud-wethouder Karssen uit Bodegraven wordt per 1 februari de nieuwe burge meester van Maassluis. De 58- jarige CDA-er volgt er mevrouw Sterkenburg-Versluis op. Kars sen was vanaf 1986 tot de laatste gemeenteraadsverkiezingen wethouder en loco-burgemeos- tfer in Bodegraven. Hij zit mo-

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 17