LEIDEN REGIO Artsen en directie begraven de strijdbijl Je machtigste mensen van de Rijnstreek kantine van zwembad De Does i RTV Leiderdorp verhuist naar ssenaar heeft beste website Onderzoek naar woongenot in de Leyhof Leythenrode: uithuilen en opnieuw beginnen ng dat mensen afval gaan dumpen Lokale omroep enthousiast over plan Roest Duikschool zet tieners De Bruggen in 't zonnetje I in trein oorschoten )ten - Een brandende iotor van een treinstel fermiddag voor korte einverkeer tussen Den Leiden vertraagd. De t ontdekte de brand l Voorschoten. De s moesten uitstappen, i/tcteur en de machinist e brand. Het treinstel fengeerd en wordt irandweer onderzocht. auwing lert II - Het Adelbert Col- assenaar gaat verbou- Lr jchool kan de 1.300 lsi niet op een fatsoen- ler onderdak bieden. *1 Wingsplannen wor- ierdagavond 12 de- &naf acht uur in de |e school aan de Deij- gepresenteerd. n j\g 6 DECEMBER 2002 WIJK LADDER door Nancy Ubert leiderdorp - De verpleeghuisart sen en de directie van Leythenro de praten weer met elkaar. Dat heeft woordvoerster Jeanine Schrijnemaekers vanmorgen ge meld. De artsen zijn nog wel van plan per i maart op te stappen, maar tot die tijd doen de partijen er alles aan om constructief sa men te werken. „Van een artsen coupe is geen sprake", aldus Schrijnemaekers. Zowel de medici als de directie leden weigeren ook maar enig persoonlijk commentaar te ge ven op de kwestie. Schrijnemae kers: „Het feit dat ik als woord voerster van beide partijen op treedt, moet toch duidelijk ma ken dat de strijdbijl is begra ven." Het gezamenlijk vertrek van de vier artsen is volgens de woordvoerster van het verpleeg huis 'een samenloop van om standigheden'. „Ieder van hen heeft zo zijn persoonlijke rede nen. Zo verhuist er één naar het buitenland." Dat neemt niet weg dat de me dici een fundamenteel menings verschil hebben met de directie. Interim-manager J. Verhagen heeft een nieuwe koers uitge stippeld en de verpleeghuisart sen hebben hun twijfels over deze organisatiewijziging. Eind november stuurden zij een brief op poten naar de raad van toe zicht Daarin uitten zij hun be zorgdheid over de nieuwe ma nier van werken. Verhagen wil het verzorgend en verplegend personeel meer bevoegdheden en verantwoordelijkheden toe kennen. 'Zelfsturende teams', noemt Verhagen deze werkwijze. De artsen vragen zich af of dit wel zo'n goed idee is. Schrijnemae kers weigert inhoudelijk in te gaan op de organisatorische veranderingen die op stapel staan. „We hebben het hier over een visie die nog verder uitge werkt moet worden en op de werkvloer nog niet eens duide lijk is." Hoewel de artsen vast besloten zijn op te stappen, wordt hun kijk op de zaak nog wel meegenomen in het ver nieuwingsplan, zegt de woord voerster. De vraag is of er niet te laat naar de artsen wordt geluisterd. Eind 2001 hadden de verpleeghuis artsen immers al een eerste brandbrief geschreven, waarin zij stelden dat de patiëntenzorg groot gevaar liep. Waarom zijn niet eerder spijkers met koppen geslagen? Schrijnemaekers: „Die eerste brief heeft juist alles op gang gebracht. Maar de proble men stapelden zich op. Begin dit jaar bleek dat onze financiële situatie erbarmelijk was. Daar is toen de eerste aandacht naar uitgegaan. Parallel liep het hoge ziekteverzuim onder het verple gend personeel. Ook dat moest op korte termijn worden aange pakt. In een half jaar tijd is het ziekteverzuim van achttien naar tien procent teruggebracht. Een goede indicatie dat de sfeer in huis verbeterd is." Leythenrode zet vaart achter de wervingsprocedure voor nieuw personeel. Schrijnemaekers ont kent met klem dat de dagelijkse zorg aan de patiënten gevaar loopt. „Met vereende krachten streven we ernaar de open staande vacatures zo snel moge lijk in te vullen, eventueel door tijdelijke vervangers. We hebben er vertrouwen in dat dit gaat lukken." Leythenrode gaat uit huilen en opnieuw beginnen. meerburg - In buurthuis Matilp in Leiden begint dinsdag 10 de cember een cursus waarin vol-1 wassenen de grondbeginselen J van het werken met de compu ter kunnen aangeleerd. De cur sus duurt net zolang als nodig is om het werken met de com puter of het gebruik van inter net onder de knie te krijgen. De lessen zijn elke dinsdag van 10.00 tot 12.30 uur. Een jaar kaart kost 11,50 euro. Meer in formatie over de cursus is te krijgen bij het buurthuis aan de Zaanstraat 126, telefoon 5412515. id jt - Het idee om inwo- Oegstgeest per kilo laten betalen ver- vider onderzoek. De tritse politiek vindt het ()m dit plan te schrap- nwillen de gemeente- dn graag eens rondkij- wipieenten die een zoge- tar-systeem hanteren, letalen inwoners die produceren ook de vuilverwerking, jeke partijen willen rmatie voordat ze een er diftar nemen. Maar ster en wethouders voelen er weinig voor om het systeem in Oegstgeest in te voe ren. Die mening baseren zij op een in hun opdracht gemaakt rapport. De invoering zou te kostbaar zijn, en alleen inwo ners die bijzonder weinig afval aanbieden zouden goedkoper uit zijn. Volgens de raadsleden is het rapport echter verre van volledig en moet wethouder Meester te rugkomen met een uitgebreid stuk. Pas dan kunnen zij een af gewogen oordeel vellen. Daar over zijn alle fracties het eens. „Er is niet goed gekeken naar er varingen bij andere gemeen ten", aldus raadslid Papma (PrO). Ook WD'er Huizing, CDA'er Smallenbroek en Van Weeren (LO) vragen meer infor matie. Zo wil Smallenbroek graag weten of mensen niet overal hun afval gaan neersmij ten om te ontkomen aan de weegschaal. Ook Huizing wil graag meer weten over het men selijk gedrag na de invoering van diftar. „Want ik ben bang dat de mensen hun afval in slo ten gaan dumpen." Wethouder Meester belooft een aantal za ken nader uit te zoeken. Polack i - De website van de Wassenaar is uitge- beste gemeentelijke e van Nederland. Van neenten kwam wasse- leste uit de bus. Dat in deze week gepubli- glijst van advies.over- in bureau dat advi- de ontwikkeling van vebsites. Volgens de ers is de Wassenaarse est gebruiksvriendelij- :tieve en informatieve ijke site van het land. stond bij vorige on- al in de top vijf. inator Ewien van Ber de gemeente Wasse- ij met de erkenning, •oral voor de mensen ïsite maken een groot ut. Ik denk dat de dui- jctuur van onze web- I goed scoort. Ik weet t bij vorige onderzoe- joed deden, maar ik orbeeld niet gedacht lorbij Dordrecht zou den komen. Ik houd andere si tes regelmatig in de gaten en ik denk dat andere gemeenten dat ook doen." Van Bergeijk: „Zelfben ik erg te vreden over onze digitale dienstverlening. Voor een hele boel zaken bieden we op onze websites digitale formulieren of, als een handtekening vereist is, een formulier dat netjes uitge print en opgestuurd kan wor den." Van Bergeijk werkt drie dagen per week aan de website. Verder dragen alle afdelingen van het gemeentelijk apparaat bij aan de inhoud van de site. „Ik heb het idee dat Wassenaar naar ver houding veel tijd en energie in de site steekt. Ik weet dat de meeste grote gemeenten veel tijd in hun sites stoppen. In veel kleinere gemeenten wordt het vaak nog 'erbij' gedaan." Wassenaar wil in de toekomst nog veel verder gaan met het ontwikkelen van de digitale mo gelijkheden, zegt Van Bergeijk. „We kunnen bijvoorbeeld trans acties mogelijk maken, zodat je ook zaken kunt regelen waar voor betaald moet worden. We zijn momenteel aan het onder zoeken wat de bevolking van Wassenaar van onze site ver wacht. We willen namelijk in de toekomst vooral aanbieden wat de burger belangrijk vindt." Van de andere gemeenten in de Leidse regio scoorden Leider dorp (plaats 16), Lisse en Oegst geest (gedeelde 24ste plaats) en Voorschoten (32) ook goed. On derzoeker Nico Winkel van ad- vies.overheid.nl: „Leiderdorp is een mooi voorbeeld van een site die nog niet zo lang online is en heel goed scoort. Leiderdorp heeft goed kunnen kijken naar sites van andere gemeenten en daar het beste van kunnen op pikken. Het is een soort rem mende voorsprong waar andere sites last van hebben." Alphen aan den Rijn (265), War mond (366) en Jacobswoude (411) blijven met hun sites ste ken in het onderste deel van de lijst. Van de 496 onderzochte ge meenten hebben er 26 geen in ternetsite. De Leyhof: de Adviescommissie Woningbouw en Woonomgeving VAC Leiderdorp doet onderzoek naar het woongenot in de nieuwbouwwijk. Archieffoto: Hielco Kuipers leiderdorp - Bij één op de vier huishoudens in de nieuwste woonwijk van Leiderdorp, Ley hof, is deze week een enquête formulier in de bus gevallen. De enquête wordt gehouden door de Adviescommissie Woning bouw en Woonomgeving VAC Leiderdorp. Het doel is te ont dekken hoe buurtbewoners hun woonomgeving ervaren en be oordelen. Soortgelijke enquêtes worden in de meeste Nederlandse nieuw bouwwijken gehouden door lo kale afdelingen van de VAC. Vroeger was dit een adviescom missie die bestond uit vrouwen. Zij adviseerden architecten over bijvoorbeeld het aantal stopcon tacten in een kamer en over an dere handige zaken in en om het huis. De VAC bestaat niet meer uitsluitend uit vrouwen. De VAC-enquêtes in nieuw bouwwijken leveren meestal nuttige informatie op, waarmee ontwerpers van nieuwe wijken hun voordeel kunnen doen. Het woongenot-onderzoek wordt meestal gehouden als een wijk vijf tot zes jaar oud is. Bij de wijk Leyhof is dat moment moeilijk te bepalen. De aanleg van de wijk begon in 1994, maar het laatste appartementencom plex wordt deze maand pas op geleverd. Omdat veel mensen toch al enkele jaren in Leyhof wonen, kiest de VAC voor dit moment. Omdat het standaard vragenlijs ten zijn die in heel Nederland worden gebruikt, staan er op het formulier ook vragen die niet op Leyhof van toepassing zijn. „De vraag of de bewoner last heeft van fabriekslawaai gaat niet op voor Leyhof, maar staat er toch in. De vraag of mensen last heb ben van vliegtuigen levert waar schijnlijk wel antwoorden op", zegt Jan van Gorp, lid van de VAC Leiderdorp. De enquête is verspreid onder 250 huishoudens. De commissie hoopt 150 tot 200 exemplaren terug te krijgen. „Dan hebben we een dekking van 10 tot 15 procent, en dat is representa tief', aldus Van Gorp. De com missie verwacht het resultaat van het onderzoek in juni vol gend jaar bekend te maken. fortuinwijk - De Ouderen Ac tiviteiten Commissie Leiden Zuid-West verzorgt zondag van 14.30 tot 16.30 uur een ont spanningsmiddag voor 55-plus- sers met een optreden van de muziekgroep De Sleutels. De toegangsprijs bedraagt 1,20 eu ro. Deze bijeenkomst staat in het teken van kerst en wordt gehouden in zorgcentrum 0j Haagwijk aan de Beethoven- laan 2. r. )ri academie wijk - De laatste Jan 1 van Hout-lezing van dit jaar, die gehouden wordt op don derdag 12 december in het Leidse Gemeentearchief, gaat over de vrijwilligers van de Werkgroep Begraafplaats Zijl- 1 poort. Zij maken de registers van deze begraafplaats toegan kelijk om als historische bron te kunnen gebruiken. De lezing wordt geleid door dr. R.C.J. van Maanen, adjunct-gemeentear chivaris van Leiden en bijzon der hoogleraar stadsgeschiede nis. De bijeenkomst begint om A 20.00 uur in het Gemeentear chief aan de Boisotkade 2a. De toegang is gratis. »8 >w pancras - In het Leidse Wan- delcafé van vrijdag 13 decern- j-, ber wordt aandacht besteed aan het Marskramerpad: 'In de voetsporen van Marskramers, cl Hessen, Todden en Hanneke- maaiers'. Als dit pad klaar is kan er van Haarlem naar 01- denzaal worden gelopen. Ma- chiel Taal licht een en ander toe aan de hand van een route- fI overzicht en dia's. Na Olden- zaal gaat de wandelroute ver volgens via de 'Handelsweg' naar Osnabruck en zelfs naar Berlijn. Ook is er in het Wandel café een kleine fototentoonstel ling over Nepal te bezichtigen. Het café begint om 20.15 uur in het Leidse buurthuis De Pan- crat aan de Middelstegracht 85. De toegangsprijs bedraagt 2,50 euro. door Janneke Dijke leiderdorp - RTV Leiderdorp heeft eindelijk zicht op definitie ve huisvesting. De kantine van sportcentrum De Does is waar schijnlijk geschikt te maken als studio voor de lokale omroep, denkt de gemeente. Voorzitter John Holsberg van RTV Leider dorp is gelukkig, omdat hij al maanden in onzekerheid zit. Does-manager Remco Piel- stroom kent het idee nog niet en is verbaasd. De kantine van De Does komt over enige tijd vrij, omdat de ingang van het sport centrum naar de achterkant van het pand verhuist en aan die kant ook een nieuwe horecage legenheid gepland is. „Uitzoe ken van zoiets kan altijd. Maar wij hadden een verzoek inge diend voor meer kleedruimten en het zou daar een mooie loca tie zijn", aldus Pielstroom. RTV Leiderdorp zit op de schop stoel. De omroep moet uiterlijk in de komende voorjaarsvakan tie gebouw De Kameleon aan de Ericalaan verlaten. Kort daarna gaat dat pand tegen de vlakte en wordt op die plek een Brede School gebouwd. RTV Leider dorp wil het liefst direct naar een definitieve locatie, en wees een tijdelijk onderkomen in een loods bij de Mauritssingel van de hand. De omroep maakte dit wethouder Roest in oktober nog duidelijk met een felle e-mail. Roest reageerde hier boos op. Inmiddels liggen de verhuisbe richten naar de Mauritssingel toch klaar. „Het is wel even slik ken, want het blijft donker en wat afgelegen", zegt omroep voorzitter Holsberg. „Maar voor ons is het belangrijk dat we daarna vaste huisvesting krijgen en dat we de zekerheid hebben dat de Mauritssingel niet langer dan een paar jaar gaat duren. Wij gaan ons niet als een soort speelbal heen en weer laten slingeren." Over het plannetje voor huisves ting in De Does, deze week door Roest geopperd in een gesprek, zijn de mensen van de lokale omroep enthousiast. Holsberg: „Als het een beetje meezit kan het in 2004 zijn beslag krijgen. En de inschatting is dat daar ge noeg ruimte is." De gemeente neemt tot half ja nuari de tijd om uit te zoekert. wat er precies nodig is om de kantine van het zwembad om tê bouwen tot studio. „Ik heb al in het college aangekaard of de ou de ingang en de restauratie van het zwembad geschikt zijn. Er is een positieve grondhouding", meldt wethouder Roest. „Rond1 om het zwembad krijg je straks een heel scala aan activiteiten." Hij doelt daarmee op de moge lijkheid van nieuwbouw rond de, nieuwe ingang van De Does: Hiernaar loopt een onderzoek. „Dit past daar mooi." De lokale omroep is al begon nen met het voorbereiden van de verhuizing naar de Maurits singel. Er is veel tijd nodig, om dat er onder meer kabels moe ten worden verlegd. Wethouder Roest wil de omroepvrijwilligers zoveel mogelijkj^elpen. „Ik ben 's avonds bij hCT pand aan de Mauritssingel wezen kijken, en het was er inderdaad donker. Wij zullen extra verlichting aan brengen." Ook de verhuiskosten komen voor rekening van de ge meente, omdat die de verhui zing heeft afgedwongen met het; besluit De Kameleon te slopen, t voorschoten - Zo'n dertig tie ners van stichting De Bruggen uit Leiden en Den Haag kunnen morgen een proefduik nemen in zwembad het Wedde in Voor schoten. De kinderen met een lichte verstandelijke handicap en gedragsproblemen doen dat op uitnodiging van de Voor- schotense duikschool Tibia. Stichting De Bruggen begeleidt en behandelt uit huis geplaatste kinderen na schooltijd intensief. Om de kinderen eens in het zonnetje te zetten hebben de medewerkers van de duikschool deze middag georganiseerd. Zo kunnen ze laten zien dat duiken leuk is en toegankelijk voor ie dereen. Natuurlijk kunnen de kinderen niet zomaar het water in. De jonge duikers hebben een vi deoband gezien met instructies en op de grote dag krijgen zij eerst de belangrijkste regels van het duiken uitgelegd. de macht in Leiden o? Wie heeft het ge- ideren naar zijn of 1 te kunnen zetten? irangende vragen wil- nemers en politici elk een antwoord heb- om wordt er in deze lagen reikhalzend uit- ïaar Rijnstreek Busi- zakenmagazine voor lijnstreek Het blad aar met een top 40 .itigste mensen van de L ördt dit jaar aange- la >r Mamix Norder, ge stie van de provincie. u inder meer door zijn Niissen met de Rijn >1 jn de secretaris van de n Koophandel, Cees •s£, nipt voor. Nico Schoof, burgemeester van Al phen aan den Rijn completeert de top 3. Opvallend is de vrije val die Ron Hillebrand maakt. De wethou der ruimtelijke ordening, wo nen en verkeer in Leiden duikt van de tweede naar de negende plaats. „Hij heeft op het oog een goede inbreng maar hij spreekt de maatschappelijke taal niet, hij communiceert als een oude natte krant", aldus het vernietigende juryrapport. Alexander Geertsema, de nieu we wethouder economische za ken in Leiden komt vanuit het niets op plek 11 binnen. „Hij is nog maar kort bezig, maar hoge verwachtingen lijken gerecht vaardigd." Er is één nieuwkomer die hoger op de lijst staat Jos WIenen, j{ De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de eJ Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad Onder redactie van tlmoteus Waa/senburg en Eric-Jan Berendsen telefoon o 71 - 53 56 424 Ron Hillebrand, wethouder in Leiden, 'spreekt de maatschappelijke taal niet, hij communiceert als een oude natte krant*aldus Rijnstreek Business, het zakenmagazine voor de Rijnstreek. Het blad komt elk jaar met een top 40 van machtigste mensen van de Rijnstreek. Archieffoto: Mark Lamers burgemeester van Katwijk komt uit het niets op plaats zes bin nen. Ambitie, terzake kundig en elan. Wat in geen tig jaar lukte, blijkt na Wienens komst mogelijk: vliegkamp Valkenburg blijft open. Of was dat toch door het geblaas van Valken burger Jopie van der Reijden", vraagt de jury zich af. Overigens is diezelfde Van der Reijden, burgemeester van Valkenburg, op plaats 34 terug te vinden. Wie staan er verder nog in? Rob Mantel, voorzitter van de Leidse Vereniging van Industrie blijft op plaats zeven, Ronald Gerrit sen, hoofd economische zaken van de gemeente Leiden komt op plek 23 binnen, Tjeerd Scheffer directeur regio VW Holland Rijnland zakt van 17 naar 28 en Chris Verplancke en Peter Labruyère stijgen gebroe derlijk van 40 naar 39. Twee be kende namen uit Leiden en omgeving die vorig jaar nog wel in de top 40 stonden, zijn niet meer terug te vinden in de lijst van 2002. Dat zijn projectont wikkelaar Boy van Dijk en orga nisator Aad van der Luit. Een aantal bekende streek- en stadgenoten komt niet in de top 40 voor, maar heeft het predi kaat Bekende Nederlander meegekregen. Zo weet de jury bijvoorbeeld niet wat ze met Melanie Schultz, onze demis sionaire staatsecretaris aan moet. „Wordt Leidse Méxima straks wel of geen minister? Na deze bliksemcarrière komt zij vast terug als burgemeester van de Sleutelstad." Op de superlijst komen verder onder anderen voor: Harry Mens, makelaar en tv-presentator, Elco Brinkman voorzitter Algemeen Verbond van Bouwbedrijven en Alexan der Pechtold, wethouder in Lei den en partijvoorzitter van D66. Eric-Jan Berendsen

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 15