REGIO De passie voor Duitse doodskopper Knurf NAVRAAG Nederlandse fans van Hamburgse club Sankt Pauli werken mee aan expositie over racismt vrijdag 6 DECEMBER 2002 Sünt-Nicolaas is nog niet vertrokken of het volgende decemberfeest dient zich aan. Als de laatste surprise is uitgepakt, trekt de consu ment opnieuw zijn beurs. Vanaf 6 december floreren de tuincentra, want de kerstbomen zijn ook dit jaar nauwelijks aan te slepen. Voor de klanten is het soms nauwelijks meer te behappen, maar wat vindt de verkoper van zo'n samengebalde koopmaand? ARIE EIKELEN BOOM, sinds maandag bedrijfsleider van tuincentrum Intratuin in Voorschoten, en afdelingshoofd JAN VAN SEGGELEN vertellen geza menlijk over de zware dagen voor kerst. Gped uitgerust voor de stormloop op kerstbomen? „Het is maar hoe je het bekijkt. Onze zaak is helemaal klaar voor de verkoop. Maar door de vele voorbereidingen hebben wij niet kunnen uitrusten. Maar uitgeput zijn we gelukkig nog niet. Mis schien wel aan het eind van de maand.'' Is het allemaal nog te beluippen, die verkoop van kerstbomen binnen drie weken? „We bedenken steeds nieuwe dingen om de verkoop van kerst bomen te stroomlijnen. Die grote tent daar om de hoek is nieuw. Daarin kunnen klanten - uit de wind - een kerstboom uitkiezen. Maar het is onvermijdelijk dat er straks dertig mensen in de rij voor de kassa staan. Zo gaat het elk jaar." Welke trend vernacht u voor dit jaar? „Mensen kiezen voor een wat luxere boom die niet zo snel uit valt. Wij hebben een hele voorraad Nordmann aangesleept. Inder daad, die komt uit het Noorden: uit Denemarken." Wat betekent de euro in uw branche? „Kerstbomen zijn niet duurder geworden. Wij hebben bovendien het geluk dat de mensen al elf maanden hebben kunnen wennen aan de euro. En zeg nou zelf: 12,95 voor een kerstboom, dat klinkt toch niet zo duur?" Zou sinterklaas ook geen tuinsymbool moeten krijgen? „Voor het sinterklaasfeest hebben wij geen aparte tuinattributen. Een pepemotenboom of een sierroe bestaat niet. Eerlijk gezegd hoeft dat van ons ook niet, want ook voor sinterklaas zijn wij al druk in de weer met de kerstbomen. Ie kunt zeggen dat we vanaf januari al aan kerst denken. De eerste kerstboom ging er half no vember al uit. Vroege kopers raden wij aan om de afgezaagde boom tot en met 5 december in de tuin te leggen. Zeker als zij kin deren hebben, want die schakelen pas na sinterklaas om naar kerst. En zo'n kerstboom kan het best hebben, een paar weken buiten." Tekst: Tim Brouwer de Koning Foto: ANP UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1952, Zaterdag 6 December LEIDEN - Gisteren vond in het Stadhuis de aanbesteding plaats van het dempen van de Mare, van Stille Rijn tot aan de Oude Vest. In to taal waren 19 inschrijvingsbiljetten binnen gekomen. De aanbeste dingssom varieert van f. 168.870 tot f. 197.800. Behalve het dempen van de Mare zal de aannemer, aan wie straks dit werk zal worden 'gegund, ook moeten zorgen voor het slopen van de brug nabij de Hartebrugkerk, van de St. Nicolaasbrug, die de verbin ding vormt tussen de Clarasteeg en de Vrouwenkerkkoorstraat, het aanleggen van een nieuwe riolering in het te dempen gedeelte, het aanbrengen van een klinkerbestrating op puin-fundering en het aan leggen van een trottoir aan weerszijden van de Mare. Naar wij vernemen zal het College van B. en W. met de uitvoering van dit werk spoed betrachten. Zo zal, indien de weersomstandigheden gunstig zijn, reeds over enkele weken - vermoedelijk begin Januari - een aanvang met de werkzaamheden worden gemaakt. In het bestek is de voorwaarde opgenomen, dat het gehele werk binnen 9 maanden moet worden opgeleverd, zodat wij hoogstwaarschijnlijk in Septem ber van het volgend jaar over een gedempte Mare zullen gaan. Anno 1977, dinsdag 6 december o zpETERWOUDE - Een delegatie van het Comité tot behoud van de werkgelegenheid bij de Grofsmederij heeft de directie van de KNG te Zoeterwoude gisteren een petitie met 1450 handtekeningen over handigd. In de petitie wordt behoud van de werkgelegenheid bij de Grofsmederij geëist, geen ontslagen bij de Grofsmederij en geen ver lies aan arbeidsplaatsen in Leiden. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen wordi plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 t-n.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d. (datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van net Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: B.M. Essenberg, C P. Arnold fl W.MJ. Bouterse (adjunct) 9 E-mail: directie@damiate.hdc.nl 1 hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van Ider Malen, Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie.ld@damiate.hdc.nl f! HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden. Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 323 508 Familieberichten fax 023-5 '5° 567 ADVERTENTIES 071-5 356 300 Sprinters (rubrieksadv.): 072-519 6868 ABONNEESERVICE 071-5128 030 E-mail abonneeservice@hdc.nl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) pFm €19.60 (alleen aut ine) p£kw €55,00 p/j €210,60 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tdt het automatisch afschrijven van het ajjonnementsgeld ontvangen €0,50 korting pff betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-5128 030 ma t/m vr 18-19.30 uur, za. 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Zuid BV cq. de betreffende auteur. HDC Uitgeverij Zuid BV, 2002 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Uitgeverij Zuid BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Uitgeverij Zuid BV, Afdeling Lezersservice, postbus 503,2003 PA Haarlem. LEIDS DIALECT Een knurf is een stevig, wat mollig, klein kind. Omdat zo'n lekker dikker- tje, zo'n 'blozend kriekske' (zoals A.M. de Jong in zijn 'Merijntje Gij- zen's Jeugd' een van de vriendinne tjes van Merijntje noemt) een gevoel van vertedering bij ons opwekt, wordt het ook vaak liefkozend ge bruikt. Een beetje gevuld ziet er nu eenmaal bekoorlijker uit dan vel over been. In de zomer van 1970, het was prachtig weer en de zon stond te stralen aan een helder blauwe hemel, stond Wil den Heeten met de kinder wagen bij bakker Spruit aan de Lage Rijndijk. In de kinderwagen lag haar toen 5 maanden oude zoon, een li chamelijk goed ontwikkeld kereltje. Groot en flink voor zijn leeftijd. Er komt een echt Leidse vrouw binnen die zich onmiddellijk vooroverbuigt om een kijkje te nemen in de wagen. De inhoud doet haar kennelijk een groot genoegen want ze roept be wonderend uit: "Mêêê wat een lek- kerre knurrf en wat hebtie een brrui- ne mokkapootjes!" En met die mok kapootjes bedoelde ze de stevige, door de zon gebruinde beentjes van de baby. Ook Liesbeth Boom, die al een tijd niet meer in Leiden woont, gebruikt het woord knurf nog steeds als een koosnaampje: "Ik zei tegen m'n kinderen, als ik in een innige bui was, altijd 'm'n lekkerre knurrefie' of 'wat ben je toch een lekkerre knurrf'. En ze waren helemaal niet zo stevig of mollig!" Triefel is het Leidse woord voor een 'gemeen iemand'. Althans dat dacht ik. Maar ook dit woord heeft meer dan een betekenis. In het Bargoens komt het voor in de aan 'gemeen ie mand' verwante betekenis 'gespuis', 'slecht volk'. (Even terzijde: is het u wel eens opgevallen hoeveel woor den we kennen in het Nederlands voor 'gespuis'? Ik kan er zo al uit mijn blote hoofd een aantal opsommen: Jan Hagel, schorriemorrie, tuig, tuig van de richel, vee van Laban, gepeu pel, uitvaagsel). In het mooie boek 'Karakter' van F. Bordewijk komt de volgende passage voor waarin het woord in deze betekenis wordt ge bruikt: "Ik wou liefst niet naar de kantonzittingen toe... Ik ben er voor gewaarschuwd. Door wien? Meneer de G. Dat is echt iets voor hem Maar gelijk heeft hij. Daar komt inderdaad allerlei triefel samen. Maar triefel is meer. Ook een ordelo ze bende, een troep, een smerige zooi wordt met dit woord aangeduid. In Aarlanderveen spreken ze zelfs van een zooi triefel. Dat is dubbelop, maar een beetje overdrijving kan geen kwaad. Een andere betekenis, die hierbij dicht in de buurt ligt, is die van 'rommel, afval.' En weer daar dichtbij ligt de betekenis^die we kun nen samenvatten in" Hét woord 'sla- gersafval'. In heel veel zuidelijke lan den halen ze hun neus niet op voor pens en darmen. Er zijn zelfs cultu ren waar ogen en testikels als een lek kernij worden beschouwd. Dat gaat me net te ver, maar een goed stuk pens en een fijn bereide darm doet mij het water in de mond lopen. Om nog maar te zwijgen van niertjes in een Madeirasaus en lever met gebak ken uien en champignons. Maar de meeste mensen gruwen daarvan. Vandaar dat de bak waarin de slager niertjes, lever, darmen en pens depo neerde de triefelbak werd genoemd. En dit triefel heeft niets te maken met het woord triep. Het eerste is afkom stig uit het Hebreeuws en het tweede uit het Frans. Een taainagel is een met de hand ge slagen spijker die taai werd genoemd omdat hij gemakkelijk krom kan wor den geslagen. Bij taai krijgen we de bijgedachte aan 'volhardend' en uit dit begrip 'volhardend' laten zich ver schillende betekenissen verklaren die dit woord in het Leids heeft. Of heeft gehad. Een taainagel is iemand die op het oog zeer verzwakt is wat zijn gezondheid betreft of een flinke li chamelijke handicap bezit, maar het toch presteert om verschrikkelijk hard te werken. Of iemand die regel matig geconfronteerd wordt met een ernstige ziekte en desonda keer weer monter aan de s beide gevallen heeft taairu positieve gevoelswaarde, b in dat taaie volhouden ooi tiefs opgeslagen. Je hebt v< mensen die, wat je ook te£ wauwel inbrengt, vastbesli om op hun stuk te blijven mening is de enige die telt deren blijven net zolang z< hetzelfde verhaal vertellen eindelijk geneigd bent om "Akkoord, goed, lamaar." dramkonten. Uiterst verve mensen. Ook zij worden a gels betiteld. Vroeger werden bepaalde een stad anders genoemd daag de dag. Zo is er een s dat met 'de Doorbraak' w< duid. Weet iemand nog w< En waar moet ik 'de Nieu\ precies plaatsen? Met dank verder aan J.P. zenij, George Gussenhovi van Kooten, Gijs Nederlo dam, Henk van der Reijd Sweep, Henry Swijsters e Walenkamp. Hans Heestermans voorburg - Dat er in Nederland aparte suppor tersverenigingen actief zijn van Manchester United, Barcelona en AC Milan is niet verwon derlijk. Het zijn clubs met internationale allure die ook buiten de eigen landsgrenzen tot de verbeelding spreken. Maar wie heeft er ooit van Sankt Pauli gehoord, de tweede club van Ham burg die momenteel in de onderste regionen bi vakkeert van de Duitse eerste divisie. Toch heeft ook deze profclub, met zijn politiek geëngageer de aanhang, vreemde clubkleuren (bruin-wit) en bijzonder ligging in de rosse buurt van de ha venstad, een eigen Hollandse fanclub. De Braun Weisse Tulpen houden het niet bij geijkte activi teiten als het organiseren van reisjes naar wed strijden van hun favoriete vereniging en het uit brengen van een clubblaadje. Ze zijn ook be trokken bij het samenstellen van een grote rondreizende tentoonstelling over discriminatie en racisme in de voetbalsport. Rotterdammer Peter van der Spek is de gees telijke vader van de Braun Weisse Tulpen. „Tijdens mijn studie Duits bracht ik een pe riode in Kiel door. In het weekeinde bezocht in wedstrijden van de plaatselijke club Hol- stein en van HSV en Sankt Pauli in Hamburg. Vergelijkend warenonderzoek' sloeg overdui delijk door in het voordeel van Sankt Pauli. De aanhang scandeert 'Nazi's raus', er hangen vlaggen met doodskoppen en van Che Gue- varra en er heerst solidariteit met de kraakbe weging. Een dergelijke betrokkenheid bij soci aal-politieke onderwerpen zie je in het Ne derlandse voetbal nergens. Ik voelde mij er direct thuis." De 35-jarige Van der Spek haast zich om de mythe die zich ook in Duitsland rond Sankt Pauli heeft gevormd direct weer in zijn con text te plaatsen. „Onlangs werd een populaire trainer eruit ge smeten na tegenvallende resul taten. Wat dat betreft is het ook gewoon een profclub net als alle anderen." Op het Dalton college in Voorburg waar Van der Spek les geeft, maakte hij zijn colle ga's Peter Budding (31, schei kunde) uit Leiderdorp en Kees Koster (39, klassiek talen) uit Leiden warm voor zijn passie. De drie 'Daltons' vormen het hart van de fanclub. Zij zijn het bestuur en de meest bloeiende tulpen die minimaal tien duels per seizoen bezoeken. De rest van de fanclub, dertig leden sterk, bestaat voornamelijk uit sympathisanten die Sankt Pauli via sportbladen, teletekst en in ternet volgen. „We hebben er bewust voor gekozen om de fanclub klein, overzichtelijk en bijna besloten te houden. Ieder lid heeft wel een 'lijntje' met een van de bestuursleden. We heb ben er niets aan om een vreem de uit Groningen lid te maken die vervolgens in Hamburg als een gek in de hekken gaat han gen." Budding roemt naast het maat schappelijke engagement van de supporters vooral de humor. „Toen de trainer werd ontsla gen en de prestaties slecht ble ven, werd er een spandoek ont vouwd met de tekst: 'en jullie gooien de trainer eruit?' En na dat de politie een keer hard op trad tegen fans van Sankt Pauli, kwam de complete aanhang de wedstrijd daarop in flower po wer en hippie-kleding naar het stadion. Met jointjes in de hand, het vredesteken makend, met bloemen voor de agenten en bij de kleinste overtreding op het veld werd massaal: 'keine Ge- Peter van der walt' geschreeuwd. Ik wist niet wat ik mee maakte. Gewéldig." Op de Voorburgse school blijft de hobby van de drie docenten niet onopgemerkt. „We lo pen regelmatig in T-shirts van de club rond. Collega's worden er wel eens moe van. Hoe wel Sankt Pauli toch redelijk onbekend is, merken we dat het bij de leerlingen wat los maakt. Op maandagochtend weten ze ons wel te vinden als Sankt Pauli verloren heeft", aldus Budding. En dat gebeurt nogal eens. De Hamburgse ha venclub degradeerde afgelopen voorjaar uit de Bundesliga en staat momenteel een afdeling lager opnieuw in de gevarenzone. Een afgang naar de rangen der amateurs dreigt. „Het meeste verkochte T-shirt in de fanshop is er een waarop staat: Sankt Pauli? Ik wil er niet over pratenaldus Van der Spek. Toch lijden de Braun Weisse Tulpen niet onder de tegen vallende prestaties. Dat een Duitse club over Nederlandse supporters beschikt, is al opmer kelijk. Alleen al de aanwezigheid van het Tul pen-bestuur op een vergadering van de diver se supportersverenigingen in Hamburg lever de een staande ovatie op. Bij een voetbaltoernooi tussen die ver schillende fanclubs werd de Nederlandse af vaardiging gepest met het feit dat Oranje ont brak op het WK. Er volgde een officieel excuus van de clubleiding. Kortom, de Braun Weisse Tulpen zijn een fenomeen in Am Millemtor, het stadion van Sankt Pauli. Gezien het bijzondere karakter van de bruin- witten lag het voor de hand dat hun Hollands fanclub werd gevraagd een bijdrage te leveren aan de tentoonstelling 'Tatort Stadion'. Die gaat over uitingen van racisme en discrimina tie in voetbalstadions. Tatort Stadion trekt al een tijdje langs de grote Duitse steden en de organisatie wil uitbreiden met voorbeelden uit de omringende landen. „Wij zijn gevraagd om de Nederlandse bijdrage te leveren en Neder land hééft op dat punt ook wat uit te leggen", aldus Van der Spek. „Pro beer aan een buitenlan der maar eens te ver klaren dat als er bij Feyenoord wordt ge roepen: 'Harnas, Ha rnas', dat zo'n spreekkoor tegen Ajax is gericht en het Spek, Kees Koster en Peter Budding met een vlag van Sankt Pauli. Foto: Henk Bouwman geen racistische uiting is. Of begeef op glad ijs?" „Tekst hebben we voldoende, maar educatieve inslag van de expositie is belang om juist met filmpjes en mul voorbeelden te komen. Jongeren kijl eenmaal meer dan dat ze lezen. We Studio Sport, Voetbal International, taalde voetbalclubs en diverse medi schreven met de vraag of ze materia leveren. FC Utrecht heeft medewerk zegd, een aantal andere club liet we niet te doen. Gezien het onderwerp misschien een beetje huiverig. Jamr zich incidenten hebben voorgedaan clubs dan ook maar aangeven wat z herhaling te voorkomen." In januari moet de Nederlandse bijc de expositie klaar zijn. Voor die tijd de Braun Weisse Tulpen hun jaarlijl vergadering op te vrolijken door de heid van een Sankt Pauli-speler en bezoekt een delegatie een uitwedstr Duisburg, niet ver over de grens en tief dichtbij. Om hun club te volgen reistijden onontkoombaar. Gezien c op de ranglijst is 'Duisburg uit' sowi schurer. Lomai

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 14