LEIDE Fietsersbond wil acties tegen stalling Uitkomen in twee referenda tegelijk, kan dat? 'Praten is beter dan vechten' i Ro [Ü/tgeÖen op uw college's Rabbae's stemadvies 'op persoonlijke titel' MOOI, 1 Internet via de kabel in Merenwijk Klaar voor politiek plakwerk www.autoheemskerk.com idvertentie) ien wij het vrijdag 6 DECEMBER 2002 machtigste ien van ,r nstreek n cente wil 'c eerlingen [0 Kenia in ke Metser °nd. a a en 25-jarige snorfiet- leden is de afgelopen 1 -ond geraakt bij een ei| met een auto. De ojvanaf de Sumatra- met de Lage iip. Daar kwam hij in een 33-jarige auto- 1- it Leiden. De snorfiet- letsel aan hoofd en jvergebracht naar het «ling langs serbloeiers Ttj de ingang van de i het Rapenburg 73 I* (dag om 12.00 uur iwandeling langs al- j^rbloeiers. Deelname inclusief koffie of indien is er van 10.00 ur een kerstmarkt. advertentie) Morgen vindt u de baan die bij u past in door Wim Koevoet leiden - Een burgemeesterskandidaat die tege lijk in twee referenda in twee verschillende ste den uitkomt. Kan dat? C. Broeyer, voorzitter van de Leidse vertrouwenscommissie weigert antwoord te geven op die vraag. Ook gaat ze niet in op de vraag of zij en de andere acht fractievoorzitters van de Leidse gemeenteraad met die mogelijkheid rekening hebben gehou den. Vast staat dat het onderwerp in niet één openbare vergadering is besproken. De vraag is des te belangwekkender nu bekend is geworden dat S. de Vreeze, oud-wethouder in Leiden, momenteel burgemeester van Enk huizen, door de Tielse gemeenteraad als enige is voorgedragen voor de post van burgemees ter van de Gelderse stad. Ook in Tiel was een referendum op 22 januari gepland en ook in Tiel ging dat feest niet door omdat er maar één kandidaat overbleef, en voor een referendum zijn twee gegadigden nodig. De Vreeze was ook in de race voor Leiden, zo beweerden ingewijden gisteren in deze krant. Hij is afgevallen omdat hij voorwaarden stelde aan zijn deelname aan het Leidse referendum. De Leidse vertrouwenscommissie zou daar mee niet akkoord zijn gegaan. De Vreeze, in Leiden als wethouder vooral bekend gewor den omdat onder zijn aanvoering de artikel 12-status is afgeschud, wilde volstaan met wat interviews in de verschillende media. Dergelijke voorwaarden worden een stuk min der vreemd als wordt bedacht dat hij waar schijnlijk rekening heeft moeten houden met de unieke mogelijkheid dat hij ook in Tiel in een referendum moest uitkomen. De proce dures in Tiel en Leiden gingen zo'n beetje te gelijk op. Hoe je daarmee moet omgaan, kon niemand hem in heel Nederland vertellen. Dat één en dezelfde persoon tegelijk in de race is voor verschillende burgemeestersposten, is niet vreemd. De naam van Leidens aanstaan de burgemeester, WD'er H. Groen, dook on langs immers ook op in de Haarlemmermeer- se burgemeestersvoordracht, zij he.t als num mer twee. In Haarlemmermeer was geen refe rendum. Groen heeft het dus niet zo moeilijk gehad met twee synchroon lopende sollicita tieprocedures. De Vreeze, zo beweren ingewijden, wil al tij den graag terug naar Leiden. Ook staat hij be kend als een ambitieus man. „Het zou mij meer verbazen als hij niet had gesolliciteerd", zeggen anonieme bronnen. De Vreeze zelf gaat niet in op de vraag hoe hij tegelijk in twee referenda had willen uitko men. Opvallend is wel dat hij uiterst kritische kanttekeningen plaats bij burgemeestersrefe renda, waarin naar zijn smaak veel 'oude res ten' uit de klassieke benoemingsprocedure zit ten. „Je moet bij wijze én met een zeppelin boven je hoofd in de Haarlemmerstraat kie zers winnen én in vergelegen conferentieoor den een goed verhaal afsteken." Volgens De Vreeze is een referendum een 'beauty contest'. „Je moet op campagne zon der programma, zonder kleur, zonder belan gen, want alles is al vastgelegd in het college programma. De kiezer wil echter precies we ten wat je wilt, wat je standpunten zijn. Je komt in een lastige spagaat terecht. Maar het klopt dat ik bereid ben om in een referendum uit te komen. Zie Tiel." Of hij nu wel of niet ook naar 'Leiden' heeft gesolliciteerd, wil hij nog altijd niet zeggen. „Maar", zegt hij lachend, „ik ben in elk geval wel volgens het Leidse model, dus via een re ferendum dat niet doorging, in Tiel als eerste en enige voorgedragen." Leerlingen Vlietland College oefenen in sociale weerbaarheid door Ema Straatsma vw.leidschdagblad.nl door Silvan Schoonhoven leiden - De Leidse afdeling van de Fietsersbond gaat dinsdag met de gemeente Leiden praten over de fietsenstalling bij het sta tion, en wil acties gaan voeren als die niet wordt aangepast. Vooral de trap aan de kant van het Stationsplein levert proble men op. Volgens de bond is die te steil en te gevaarlijk, wat blijkt uit een aantal klachten van mensen die zijn uitgegleden. Gisteren ontving de bond be richt van iemand die zegt twee enkelbanden te hebben ge scheurd. „Ik beweeg mij voort op krukken", schrijft ze. „Er staan mij fysiotherapie, revali datie en nog maanden last in het vooruitzicht." De Fietsersbond dringt erop aan dat de gemeente de trap snel veiliger maakt Woordvoerster E. Klirik zegt dat de bond op uitno diging van de gemeente gaat praten over de zaak Als de trap niet wordt vervangen of aange past, gaat de Fietsersbond actie voeren. Overigens wil ze niet ongezegd laten dat de bond niet alleen Wachten, maar ook veel positieve reacties binnenkrijgt over de stalling. „Mensen moeten gewoon nog wennen aan het gebruik van de stalling", zegt H. van der Wiel van de gemeente. Volgens hem is bij het ontwerp bewust geko zen voor een steile trap aan de kant van het Stationsplein. Die is namelijk alleen bedoeld voor voetgangers die vanuit het sta tion hun fiets komen ophalen. „We willen het fietsverkeer juist weren van het plein. Fietsers moeten aan de kant van het Schuttersveld de stalling in en uit; daar is een geleidelijke hel ling waar ik ze zelfs af heb zien fietsen." Van der Wiel 'geeft ruiterlijk toe' dat de situatie op dit moment 'niet handig' is. Een betere be wegwijzering moet dat straks verhelpen. Routes leiden de fiet sers dan automatisch naar de Schuttersveld-zijde. Van der Wiel sluit niet uit dat er dan bij de Stationsplein-trap een waar schuwingsbord komt te staan. Hij geeft toe zich 'wel een beetje zorgen' te maken over de vorst die voor volgende week is voor speld. De gemeente zorgt er dan voor dat er op, in en rond de stalling extra gestrooid wordt om gladheid en verdere onge lukken te voorkomen. (advertentie) LIEFTINK SCHUIFPUIEN Met een schuifpui van Lieftink geeft u stijl en cachet aan uw woning. Onze schuifpuien zijn er in talloze uitvoeringen. In eigen fabriek vervaardigd van hoogwaardig aluminium of kunststof. Met beglazing naar keuze en voorzien van KOMO-keur. In onze showroom doet u de mooiste ideeèn op. Showroom: Produktieweg 15-17 2404 CC Alphen a/d Rijn Tel. 0172 46 96 70 - www.lieflink.nl Openingstijden-showroom: maandag t/m vrijdag van 9.30 tot 16.30 uur zaterdag van 10.00 tot 16.30 uur leiden - Praten is beter dan vechten. De derdeklassers van het Leidse Vlietland College le ren dat handtastelijkheden fout zijn. Ze volgen de cursus 'sociale weerbaarheid 'op school. Nou eh, gesprekken voeren en zo. Best wel handig." Alle leerlingen van het Vlietland College (mavo, havo, vwo) aan de Apollolaan moeten in het derde leerjaar een cursus 'socia le weerbaarheid' volgen. Hilde Knibbe, leerkracht lichamelijke opvoeding introduceerde het project vorig jaar. De gemeente Leiden juicht de lessen toe, door met ingang van dit schooljaar een subsidie te verstrekken. De vier leerlingen die op uitno diging van Knibbe in de rectors kamer zitten volgen - zoals ze het zelf zeggen - een cursus over 'communicatie'. „Op een be paalde manier heb je er wel wat afin", zegt Jimmy Riethoven. „Als je ruzie hebt ga je meestal vechten. Nu heb ik geleerd dat je ook kunt praten." Hilde Knibbe schiet te hulp als het vervolgens stil blijft. „Het is een cursus over omgaan met bedreigingen. Nou, als je de kranten leest weet je dat dat een algemeen maatschappelijk pro bleem is." Goed voorbereid op de mogelijke gevaren wil de school voorkomen dat leerlin gen 'in problemen raken als ze gaan stappen'. Het is niet zo dat de school heet project heeft in gevoerd vanwege problemen op of rond het schoolgebouw. „Wij hebben over het algemeen keu rig opgevoede kinderen op school." De lessen zijn 'seksespecifiek', zegt Knibbe. Waarbij je ruwweg kunt stellen dat jongens vooral moeten afleren om altijd en overal 'assertief te zijn en meis jes dat juist vaker zouden moe ten zijn. Jongens volgen de cur sus onder de titel 'Relax man'. Meisjes leren op te komen voor zichzelf, onder het motto 'nee is Nienke Onderwater, Jimmy Riethoven, Hilde Knibbe en Lucette Aantjes (vlnr) beproeven hun sociale weerbaarheid op elkaar. Foto: Henk Bouwman nee'. En als dat niet helpt kun nen ze teruggrijpen op wat han dige vechttechnieken. Nienke Onderwater denkt dat de cursus wel handig is. „Het gaat om gesprekken voeren. Als je een keertje wordt lastig geval len. Hoe je 'nee' kunt zeggen en zo." Ze heeft zo'n situatie nog niet aan den lijve ondervonden. „Maar je weet dat er veel ge beurt." Met de aangeleerde vechttechnieken is ze blij. „Als ze je een klap geven kun je er een teruggeven. Haar vriendin Lucette Aantjes (14) vond het ook wel nuttig, zo'n cursus weerbaarheid. Veel nuttiger dan zoiets als geschiedenis. „Als ze alleen dreigen, mag je ze niet bewusteloos slaan." Maar ze weet dat ze dat wel zou redden. „Met de technieken die we ge leerd hebben kun je iemand doodmaken", zegt Nienke. De lerares vult aan: Ja, die technie ken zijn best heftig. Gewoon ge meen kan ik wel zeggen. Een klauwhand, of een V-stoot. Heel simpel, maar hééél effectief." Faisel Faouzi (15) zegt dat de 'relax-lessen' hebben aan het denken hebben gezet. „Ik kan mezelf nu veel beter beheersen, heeft de atheneum-leerling in een briefje aan de lerares ge schreven. „Het gaat om de-es- calatie." De lerares knikt in stemmend. „Vechten kan soms ook heel goed zijn hoor. Als het niet anders kan, moet je wel. Maar je moet proberen om het niet zover te laten komen." Jongens leren tijdens de lessen ook hoe ze meisjes (niet) moe ten versieren. Nou, niet ineens zomaar een hand om haar heendoen", zegt Faisel. „Je moet eerst oogcontact maken en met haar praten." De lerares knikt wederom instemmend. „Het gaat om het aangeven van de grenzen, je moet elkaar res pecteren. Leerlingen moeten te gen elkaar kunnen zeggen: dit vind ik niet prettig." :en gebeurt op alle uren en onder heel verschil- landigheden. eet een ingebouwde fop elke BeoVision MX prtdurend het omge- fi de kamer. Doet u het tf breekt de zon door de jn worden automatisch en helderheid aange haakt kijken voor u een I irtabeler. U kunt kiezen Cm of 70 cm beeld- verschillende kleuren /LESS ORDINARY •ff 81, Leiderdorp. 541 24 97 OLUFSEN door Silvan Schoonhoven leiden - Ruim 5500 woningen in de Merenwijk krijgen als eerste in Leiden de beschikking over snel internet via de kabel. Kabel exploitant Casema heeft de ka bels in de Merenwijk geschikt gemaakt voor internet en is met de gemeente in onderhandeling om de rest van de stad ook te ontsluiten. Dat gaat nog mini maal een jaar duren. Leiden loopt flink achter als het gaat om kabelintemet. In de meeste steden van de Randstad is het al jaren mogelijk de televi siekabel te gebruiken voor inter netverkeer. Het voordeel daar van is dat de snelheid van da taoverdracht hoger ligt dan met het traditionele modem, en dat de telefoonlijn vrij blijft om te bellen. Voor wie sneller wil in ternetten, was de keus tot nu toe beperkt tot ADSL, een systeem dat efficiënter gebruik maakt van de telefoonlijn om de snel heid te vergroten. Daarnaast loopt Leiden voorop in experi menteren met het zogeheten wifi. Dat regelt dataverkeer via een radioverbinding. Het net werk van televisiekabels in Lei den is oud. Versterkers en ande re kostbare apparatuur moet worden vervangen en er moeten glasvezelkabels gelegd worden, zegt Casema-woordvoerder G. Vos. Een kabelaansluiting gaat mini maal 30 euro per maand kosten. Behalve voor internet kan de Merenwijk de kabel nu ook ge bruiken voor digitale televisie. door Robbert Minkhorst leiden - Niet de wethouder Mo- hamed Rabbae, maar de mens Rabbae vindt dat minderheden niet op het CDA of de WD moe ten stemmen. Dat antwoorden burgemeester en wethouders op vragen van de CDA-raadsleden Linda Lieverse en Wim Bleijie. Rabbae bracht op 5 november een bezoek aan de Marokkaanse vereniging Al Balagh in buurt huis Vogelvlucht. De wethouder sprak Arabisch. De taal die Rab bae in het buurthuis sprak, en de uitlatingen die hij daar deed, riepen weerzin op bij het CDA. De oppositiepartij oordeelde dat als Rabbae als wethouder had opgetreden, hij in dat geval mis bruik van zijn functie heeft ge maakt. Het CDA eiste vervolgens opheldering. Rabbae was daar in de hoeda nigheid van wethouder, luidt het antwoord van B en W, 'op verzoek van en ter kennisma king met Al Balagh'. De wethou der sprak Arabisch omdat in de volle zaal een groot aantal Ma rokkanen van de eerste genera tie zat. Die is de Nederlandse taal niet machtig. „De wethou der heeft gekozen voor een di recte communicatie met deze groep in hun moederstaai", al dus het college. Rabbae en de rest van de wet houders erkennen net als het CDA dat kennis van de Neder landse taal van groot belang is en helpt bij integratie. Rabbae roept allochtonen ook 'te allen tijde' op om taalcursussen te volgen. Binnenkort laat hij een onder zoek uitvoeren om erachter te komen waarom een deel van de migranten geen inburgerings- curussen volgt. En op de vraag 'Kan de heer Rabbae ons uitleggen waarom Arabisch sprekende mensen niet op het CDA of de WD zou den moeten stemmen' - de wet houder raadde zijn eigen partij, de PvdA of D66 aan - luidt het antwoord: „In principe doet een wethouder geen uitspraken zo als gedaan in de context van dit bezoek. Het komt echter wel eens voor dat een wethouder op persoonlijke titel een politieke uitspraak doet Dit is zo'n geval geweest." Voor de derde keer dit jaar mogen ze naar buiten: de grote houten aanplakborden waar politieke partijen hun boodschap op mogen verkondi gen. Medewerkers van de gemeente zijn druk in de weer om alle dertig borden die de gemeente her en der in de stad plaatst, tijdig op hun plek te zetten. Na de Tweede-Kamerverkiezingen van 22 januari, is er nog geen rust voor aanplakborden. Op 11 maart volgen immers de verkiezingen voor Provinciale Staten. Foto: Taco van der Eb (advertentie) OP ZOEK NAAR EEN VERTROUWDE OCCASION? EEN ZAAK VAN VERTROUWEN a u t emggftftmE r k Leiden Roelotarendsveen L. (071)-5310811 R. (071)-3312866

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 13