Dexia daagt Aegon om aandelenlease ECONOMIE Eén zwaluw maakt nog geen goed kerstseizoen Reed Elsevier blijft bij winstverwachting Het telegram is nog lang niet dood Bank zou overname willen terugdraaien Uitvinding van het jaar Essent stopt binnenlandse 'Gebrek aan productie groene stroom Nazaat Bell pakt de videofoon Uiterst kleine kans dat KLM in beroep gaat Minder banen in de industrie rek Zwitsers bankgeheim ""Zwitserland wil nog raten met de Europe- ;r belasting op maar zegt tegelijker- verdere opheffing ;eheim onbe- is. De EU-ministers iën hebben een ak- »t de Zwitsers nodig jnburg en Oostenrijk te hun bankgeheim op te 9jat willen ze pas in Zwitserland hetzelfde Zwitsers bieden aan 35 02lelasting te heffen op 62 jr anonieme spaarreke- EU-burgers. 00 «F luchtvaart ekenland 75Ïn Griekenland is van- 3oeen chaos ontstaan ^lursactie van de lucht- 34tiders. Alleen al in ooorden daardoor 360 q°I0 geplande vluchten oo, Talrijke luchtvaart- 35ippijen protesteerden geen tijd hadden zich 35|e voor te bereiden. De Riders sloten zich op 30latste moment aan bij 5oaene staking van over- Qgjoneel voor meer loon. Ï60 verhoogt tenzine 2^ - Marktleider Shell ,oo»ren de benzineprijs o^nt per liter verhoogd, joiuper plus komt daar- 99,173 euro per liter. Een ^ngelood kost bij oode pomp 1,119 euro. ^elijkgebleven in prijs 7^rocent per liter. '4a dreigt met boekhandel 'M - Vakbond FNV °Qgt met acties in de Q^ippelijke boekhan- !98n is dat de werkge- 1 o^erder bereikt princi- i^ogover een nieuwe CAO bijgewezen. In dat ak- 'o|fcen de 1500 werkne- ,;99e 100 boekhandels J.7 Verhoging per 1 no- ^n 3,4 procent en een- \59malige verhoging baanden april tot en i 0§er. FNV Kiem sloot de ibQmst met werkgevers- !'^je GWB. Maar de ach- 1 |es vooral de eenmali- j.9ilng van de hand. ),65 staking in afgeblazen ^De voor morgen aan- j]o?e spoorstaking in ust definitief niet door. I'^den sloten woensdag 3 7 gering een akkoord 13hging van de bestaan- j nregeling met drie us met 2005. De achter ste daar later mee in. i|0|en kunnen nu na 30 2.5iji op 55 jarige leefijd oen. De bonden dat de directie de leef- drastisch wilde ver- donderdag 5 DECEMBER 2002 I densteun Télécom 3 t Franse overheid 7 noodlijdende tele- i catiebedrijf France j net 9 miljard euro. 5 «rse staatssteun werd s ld driftig gespecu- 4 ice Télécom heeft 0 i van 70 miljard euro. 5 lële operatie moet 5 brden goedgekeurd 8 sel. De Franse staat q belang van 56,4 pro- 7 ince Télécom. 4 II Nijmegen: 1 nen weg o - Philips schrapt vol- q 90 banen bij zijn half- 0 stiging in Nijmegen. 1 Dnicaconcem schat flies van 50 banen i2 tn opgevangen via na- ,7 rloop. Voor de.overi- 7 fnemers wordt een io Iten het bedrijf ge- banenreductie bij o miconductors is de io öp rij. Dit jaar nog p er 200 banen. Nu 0 in Nijmegen 4500 '5 lie zich bezighouden ;0 twikkeling, productie 10 p van chips. :0 regen bang 1 troomtekort '0 11 irwegen, een van de io^ergieproducenten in )o vreest dat er deze [tekort aan elektrici- 30 kt door de lage stand )o erkrachtreservoirs. g riep de bevolking rijfsleven gisteren op jn met stroom, n produceert veel olie i, maar dat gaat gro- aar het buitenland, tvoorziening is vrijwel hankelijk van water trales. Door de droog- vaterpeil in de reser- ocent onder het nor- IU. Amsterdam/anp - De Brits-Nederlandse uit gever Reed Elsevier handhaaft zijn winst prognose voor 2002, ondanks de economi sche teruggang. Dat betekent dat de winst groei per aandeel dit jaar dubbelcijferig zal zijn. Dat heeft het concern vanochtend be kendgemaakt. Reed Elsevier voegt er wel aan toe dat het het resultaat kan worden gedrukt door de sterke euro ten opzichte van de dollar. In mindere mate geldt dit ook voor het Britse pond sterling. De economische malaise heeft dit jaar bij het informatieconcem vooral een negatief effect op de vakbladen. Daar blijft het moei lijk gaan door tegenvallende advertentie-in komsten. Volgens Reed Elsevier zijn er nog geen tekenen dat de situatie verbetert. Ook het bedrijfsonderdeel dat zich bezig houdt met het organiseren van congressen heeft last van de economische tegenwind. Reed Elsevier denkt dat de onderliggende omzet iets daalt. Door scherp op de kosten te letten verwacht het bedrijf dat de winst bij dat bedrijfsonderdeel gelijk blijft. Bij het bedrijfsonderdeel Science Medical heeft de uitgeverij de omzet zien groeien. Het concern merkt wel dat de budgetten in de wetenschappelijk wereld onder druk staan. Bij Legal, de juridische uitgeeftak, ziet het concern het steeds iets beter gaan. Het be drijf let sterk op de kosten en probeert de marges te verbeteren. De uitgever is eige naar van de enorme databank LexisNexis. In de VS groeit het gebruik via on-line toepas singen. Bij Educatie denkt Reed Elsevier dat de om zet in 2002 gelijk blijft. Hiermee doet deze tak het beter dan de markt. Voor volgend jaar houdt het concern er rekening mee dat de onderwijsbudgetten bij de lokale overhe den onder druk blijven staan. Bestuursvoor zitter Davis zegt in een toelichting tevreden te zijn dat ondanks de economische tegen wind de financiële doelstellingen gehaald lijken te worden. den haag/anp - Dexia Bank Ne derland heeft verzekeraar Aegon gedagvaard in verband met de aankoop van de bank Labouchere in 2000. Dat heeft Aegon be kendgemaakt. Labouchere is het moederbedrijf van Legio Lease, het bedrijf dat omstreden aande- lenleaseconstructies verkoopt. Volgens het Financieele Dagblad wil Dexia de overname van La bouchere ongedaan laten ma ken door de rechter. Dexia is al maanden in gesprek met dui zenden klagers die vinden vals te zijn voorgelicht door Legio Lease over de risico's van het beleggingsproduct. Inmiddels zou er een schikkingsvoorstel liggen waarvan de kosten in de honderden miljoenen euro's lo pen. Het schikkingsbedrag zou het hoogste zijn dat ooit is aan geboden in Nederland bij een geschil tussen beleggers. De klagers weten zich gesteund door de Autoriteit Financiële Markten die ernstige overtredin gen heeft geconstateerd bij het aan de man brengen van de aandelenlease-contracten. Zo zouden ook contracten zijn ver kocht aan minderjarigen en be jaarden zonder financiële draag kracht. Bij de leaseconstructie wordt belegd met geleend geld. Door de beursmalaise kwamen veel contractanten onverwacht op verlies te staan, waardoor zij met hoge schulden blijven zit ten. Tegelijk met het treffen van de schikking gaat Dexia ook de strijd aan met Aegon. Dat con- Rotterdam - Staatssecretaris Wijn (economische zaken) reikte giste ren in het World Trade Center in Rotterdam de prijs uit voor de beste uitvinding van het jaar. Winnaar is de 'Undine' van T. Winters (op fo to). Een sproeier voor het verwijderen van vuil met een waterbespa ring van 30 tot 75 procent. „Bij het schoonmaken van een kip wordt 11 liter water verbruikt'. Met Undine is daarvoor 3 liter nodig'" aldus de uitvinder. De sproeier bestaat uit twee kamers. In de eerste wordt wa ter gemengd met onder druk staande lucht. Daardoor ontstaat een fij ne nevel die in de tweede kamer van overdruk wordt voorzien. De fij ne nevel dringen door de hoge snelheid direct door tot het vuil. De marktkansen zijn volgens vakjury zeer hoog. De verfschenktuit van huisvrouw A. Grishaver won de publieksprijs. „Toen ik mijn verfkwast op het blik legde, lekte de kwast en bij het óverschenken van de verf morste ik", aldus de Amsterdamse. Enkele minuten later was het idee geboren. „Ik knipte een stuk uit het zeil dat op de grond lag, maakte het passend en later maakte ik een model uit klei.' „Het octrooibureau Lioc in Utrecht deed onderzoek of de schenktuit al bestond. Dat bleek niet het geval te zijn. De speciale gebogen plastic tuit past op elk verf blik. Alles blijft schoon en je klikt 'm er zo op." Het product komt ver moedelijk in het voorjaar op de markt. Tot de ruim 2500 aangemelde vindingen behoorden ook een spaarstekker, die elektronisch een ap paraat dat stand-by staat uitschakelt. Andere vondsten zijn een zelf denkende straatput met uitlaten voor vuil en schoon water en een contactlens- en oogverzorgingsvloeistof in één. Foto: ANP/Arie Kievit alteveer/anp-gpd - Steeds meer particulieren en bedrijven ma ken gebruik van een telegram om een boodschap over te brengen. Het telegrambedrijf Unitel uit het Groningse Alte- veer verwacht dat de omzet bin nen een jaar met de helft stijgt. Unitel is de enige telegramma- aatschappij van Nederland. Het bedrijf nam in september 2001 de dienst over van KPN, die er geen brood meer zag. Het Gro ningse bedrijf heeft nu een jaar omzet van 2 miljoen euro. Di recteur Van Hoof verwacht eind volgend jaar op 3 miljoen te ko men. Unitel verstuurt per jaar 250.000 telegrammen. KPN bleef steken op 80.000 per jaar. De groei is voor een deel te ver klaren door overnames van bui tenlandse telegramdiensten. In middels verzorgt Unitel voor 14 landen het verkeer. Steeds meer bedrijven ook ontdekken het te legram. Unitel verwacht in Ne derland bovendien een toename door de overname van het oude KPN-telefoonnummer voor het opgeven van telegrammen. We kelijks kwamen daar nog altijd 1200 aanvragen binnen. „Men sen die KPN belden, kregen te horen dat de telegramservice was beëindigd", zegt Unitel-di- recteur Rob van Hoof. „Wij zijn nog niet zo bekend en dus gaf men het dan op." Unitel beleefde rond de dood van prins Claus en na de aansla gen van 11 september topdruk te. Van Hoof verwacht dat dit rond de kerstdagen weer het ge val is. Normaal verstuurt het be drijf gemiddeld 500 berichten per dag. Rond de kerst gaat dit aantal naar de 1000, zo verwacht Van Hoof. Het versturen van een telegram kost 27 euro. Volgens Van Hoof maakt een te legram vele malen meer indruk dan doorsnee-post. „Het heeft impact. Wanneer je op je ver jaardag tien kaartjes, tien e- mails, vijf sms'sjes en één tele gram ontvangt, dan weet je over tien jaar nog precies van wie je dat telegram kreeg en wat er in stond. Een telegram is dus ook helemaal niet concurrerend met die andere media." arnhem/anp - Essent Stopt Op 1 januari met de grootschalige productie van groene stroom uit biomassa in Nederland. Het energiebedrijf zegt hiertoe te zijn gedwongen door maatrege len die het kabinet wil doorvoe ren. Die maken de binnenland se productie onrendabel. Het kabinet wil de huidige rege ling voor de stimulering van groene stroom vervangen door een nieuwe. Bezuinigingen lig gen hieraan ten grondslag, en de overweging dat veel Neder lands subsidiegeld weglekt naar het buitenland. Volgens Essent loont het hier door niet meer de moeite om in Nederland groene stroom op te wekken door het stoken van schone biomassa (onbehandel de plantaardige reststoffen), ter wijl de import juist wel rendabel blijft. Essent gaat dan ook 'ge dwongen' over tot import. Het energiebedrijf ging er juist prat op dat de aan particulieren gele verde groene stroom voor 100 procent afkomstig is uit Neder land. Schone biomassa maakt Vliegtuig strandt door geldruzie chisinau/dpa - Een ordinaire geldruzie heeft er toe geleid dat 70 passagiers van een vlucht van de Moldavische luchtvaartmaat schappij Air Moldova per bus vanuit Roemenië naar hun be stemming Chisinau moesten reizen. Onenigheid tussen de staat, de eigenaar van het be drijf, en de maatschappij over de verrekening van omzet in het buitenland leidde tot intrekking van de landingsrechten. Daarop weigerde het vliegveld van de Moldavische hoofdstad het vliegtuig. Het toestel, dat uit Frankfurt kwam, week uit naar buurland Roemenië. Moldavië behoort tot de armste landen van Europa. Volgens Air Moldo va was de lijn Frankfurt-Chisi- nau haar enige winstgevende verbinding. 40 procent uit van Essents pro ductie van groene stroom. De resterende 60 procent komt uit andere duurzame bronnen, zo als zon, wind en water. Het energiebedrijf zegt dat de import voor zijn klanten geen fi nanciële gevolgen zal hebben. Wat de gevolgen zijn voor het bedrijf zelf, valt volgens een woordvoerder nog niet te over zien. De afgelopen jaren heeft Essent circa 50 miljoen euro ge ïnvesteerd in de biomassapro ductie. „Dat is weggegooid geld", aldus de woordvoerder. Het bedrijf hoopt dat het minis terie van economische zaken de maatregelen alsnog aanpast, al dan niet onder druk van de Ka mer. Alleen als er een betere re geling komt, gaat Essent door met de productie en investerin gen op dit terrein. In een reactie zei een woord voerder van het ministerie dat Essent voorbarig is, omdat het nog niet vaststaat hoe hoog de subsidie voor deze vorm van duurzame energieopwekking uitvalt. doorwerth/anp - Door perso neelsgebrek bij de vakbonden zijn de komende jaren minder onderhandelaars beschikbaar voor CAO-overleg. Dit zal enkele honderden kleinere en middel grote bedrijven treffen, verwacht CAO-coördinator H. van der Steen van werkgeversvereniging AWVN. Hij zei dat gisteren op een congres in Doorwerth. Van der Steen doelt onder meer op FNV Bondgenoten, waar re cent 200 werknemers zijn ont slagen. „Maar ook van andere bonden hebben we gehoord dat ze kritisch onderzoeken bij wel ke bedrijven ze nog komen on derhandelen", aldus Van der Steen. Voorzitter D. Terpstra van vak centrale CNV erkent dat er een probleem dreigt. Het aantal on derhandelaars blijft gelijk, maar er komen meer CAO's. „Een groter aantal bedrijven vindt een collectieve regeling belangrijk. Als dat bedrijven zijn waar we amper leden hebben, moeten we ons afvragen: wie vertegen woordigen we daar eigenlijk?" Bristol - Gilbert Grosvenor, de achterkleinzoon van de uitvinder van de telefoon Alexander Graham Bell, sprak gisteren vanuit zijn kantoor bij de National Geographic Society in Washington DC, met topman Gra ham Brown van Motion Media in de Engelse stad Bristol. Het gebeurde ter gelegenheid van de introductie van de internetvideofoon. Het nieuwe apparaat stelt gebruikers in staat om te internetten, te e-mailen en te telefoneren waarbij de beller de man of vrouw aan de andere kant van de lijn op zijn beeldscherm te zien krijgt. Foto: AP/Chris Ison cem zou eerder al geweigerd hebben iedere aansprakelijkheid voor de Legio-affaire te aanvaar den. Het Frans-Belgische con cern betaalde in maart 2000 bij na 900 miljoen euro voor La bouchere. Aegon zegt dat de verkoop van Labouchere correct tot stand is gekomen. Aegon liet bij de presentatie van de resultaten over het derde kwartaal al weten geen geld op zij te zetten voor een eventuele claim van Dexia. Dexia heeft be vestigd dat het Aegon heeft ge dagvaard, maar wilde over de inhoud van de dagvaarding vooralsnog niets meedelen. Dexia zou in ieder geval het stil zwijgen bewaren tot vanmiddag bij de presentatie van de cijfers over het derde kwartaal. amstelveen/vervolg van voor pagina - Een KLM-woordvoer- der acht de kans uiterst klein dat de KLM in beroep gaat tegen de claim van 150 miljoen. Het be drag kan worden betaald uit de kas die zo'n 1,3 miljard euro be vat. Volgens de KLM heeft de te genvaller 'een zeer nadelige in vloed' op de winst- en verliesre kening over het lopende boek jaar. Maar directe gevolgen voor de continuïteit van de onderne ming zijn er volgens de KLM niet. Volgens de woordvoerder staat de hele kwestie los van de zoek tocht naar een nieuwe partner. De KLM overweegt toetreding tot de alliantie SkyTeam rond Air France, waarvan Alitalia in middels ook deel uitmaakt. „SkyTeam is een optie, maar we blijven nadrukkelijk ook kijken naar die andere optie", aldus de zegsman, daarmee doelend op British Airways. Mocht de KLM toetreden tot SkyTeam, dan is het prettig dat het conflict met de Italianen is opgelost. Alitalia had mogelijk de toetreding van de Nederlan ders kunnen traineren. Ondanks de ruzie betreurde Ali talia de breuk met de KLM. De Italianen hebben in het verleden al diverse malen openingen ge boden om te praten over een hernieuwing van de alliantie. KLM-topman Van Wijk be schouwde destijds niet het ma nagement van Alitalia, maar de Italiaanse overheid als hoofd schuldige voor de problemen. delft/anp - De Nederlandse in dustrie heeft veel minder be hoefte aan werknemers dan een jaar geleden. De banengroei bij de kleine en middelgrote indu- striebedrijven is omgeslagen in een afname. Het aantal arbeidsplaatsen zal eind dit jaar 18.500 lager zijn dan een jaar eerder. Ng eens 11.400 medewerkers worden als overbodig beschouwd. Dat blijkt uit onderzoek door bureau NI PO, in opdracht van MKB-Ne- derland en de Rabobank. Het aantal arbeidsplaatsen kan ver der krimpen omdat meer bedrij ven hun productie willen ver plaatsen naar lagelonenlanden. Het aantal ondernemingen dat dit overweegt is in een half jaar verdubbeld tot 2300. Aanbiedingen lokken Amerikanen naar warenhuizen door onze correspondent Ans Bouwmans Washington - In de Verenigde Staten is het koopseizoen voor de kerst goed be gonnen. Op de traditionele 'zwarte' vrij dag na Thanksgiving - de officiële start - was het superdruk in de winkels. Gelokt door enorme aanbiedingen brachten veel Amerikanen hun vrije dag door met het scoren van koopjes in warenhuizen en discountwinkels. Maar economen jui chen nog niet. Prijzenknaller Wal-Mart - waar je alles kunt kopen van zakken chips tot tv"s - zette vorige week vrijdag op één dag 1,43 miljard dollar om. Het hoogste be drag ooit in de geschiedenis van Ameri- ka's grootste detailzaak. Aanbiedingen en lage prijzen trekken heel wat Ameri kanen. Warenhuizen en winkelketens speelden daarop in om de eerste dagen van het feestseizoen met een klap te kunnen beginnen. Met enige opluchting constateerde ie dereen deze week dat dét was gelukt. Over de hele linie was meer verkocht. Volgens ShopperTrak RCT (die de ver kopen bijhoudt van 22.000 winkels) was de omzet 10,9 procent hoger dan vorig jaar. De gemiddelde bestedingen in het feestdagenseizoen zullen volgens de National Retail (detailhandel) Foun dation dit jaar op ongeveer 649 dollar uitkomen, 2,6 procent meer dan vorig jaar. Zo'n 56 procent mensen zeiden in een peiling van de organisatie ongeveer hetzelfde te zullen uitgeven als vorig jaar, 33 procent wil minder uitgeven. Dat laatste geldt zeker voor Archer Campbell uit Fredericksburg die zich vast heeft voorgenomen dit jaar niet meer dan 200 a 300 dollar uit te geven aan naaste familie. Neven en nichten krijgen een doosjes zelfgebakken koek jes, in plaats van het gebruikelijke pak je. „Vorig jaar heb ik zo'n 500 dollar uitgegeven. Nu probeer ik te sparen", zegt ze. Maar dat heeft niets te maken met de economie - 'alhoewel er in de ze regio veel ontslagen zijn gevallen' - maar met haar persoonlijke plannen. De omzetten in het feestdagenseizoen - van Thanksgiving tot Kerstmis, dit jaar maar 26 dagen - zijn van belang voor economen, omdat consumentenverko pen in de VS verantwoordelijk zijn voor tweederde van de nationale economie. Als de Amerikanen niet meer kopen, dan is dat een enorme dreun voor de bedrijvigheid. Tot nu toe hebben ze zich door niets uit de winkels laten slaan en heeft de consument de Ameri kaanse economie drijvend gehouden. De lagere rente en een herfinanciering van het huis heeft bij veel consumen ten gezorgd voor lagere woonlasten. Ook de belastingverlaging en loonsver hogingen hebben ondanks de kwakke lende economie voor extra financiële lucht gezorgd. Maar met een oorlog in Irak aan de horizon, gestegen werk loosheid (5,7 procent) en een instabiele aandelenmarkt, zijn veel economen onzeker over de psyche van de consu ment. Want die is niet altijd zo eenvou dig te doorgronden. Reem Daley uit Hemdon vindt zichzelf een a-typische koper in deze tijd. „Wij spelen met vrienden het 'hebzucht spelletje'. We kopen allemaal maar één cadeau, en om de beurt mag iemand een pakje uitkiezen en open maken. En dan maar hopen dat in de grootste doos het kleinste presentje zit, ha ha." Maar ze gelooft er niks van dat de echte kerstfanaten - en daar zijn er heel wat van - zich in hun koopgedrag laten hin deren door een gebrek aan geld. „Die winkelen, of ze geld hebben of niet. Ze lijken wel gehersenspoeld. Zelf heb ik ook zo'n vriendin. Ze blijft kopen. Zet het gewoon op de credit kaart, ook al betaalt ze zich blauw aan rente." Kort om, het soort klant dat winkeliers hier graag zien komen.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 9