Irak: Inspecteurs spioneren BUITENLAND Abou Jahjah zegt met dood te zijn bedreigd Europese Commissie tegen 'EU-president' Amerikanen keren zich af van 'trouw' Saudi-Arabië Ook Fransen bezorgd over olie uit 'Prestige' i pakt kwart n xtc-pillen Winter in America is cold Nieuw bewijs tegen priesters Sharon start campagne met vredesplan in fasen -i= jevic wil niet ;rde psychiater ic - De Joegoslavische iHkident Milosevic wei- jpsychiatrische onder- jndergaan dat door het ivië-tribunaal was ge- Uïechters hadden ook (iologisch onderzoek om te kunnen beslis- et tempo en de druk Qproces moeten worden ist. Sinds het begin van les zijn al veel zittings- frloren gegaan door |n Milosevic (61). Hij van uitputtingsver in en hoge bloeddruk. toestand st-Timor [Oost-Timorese rege- gisteren de noodtoe- jeroepen, nadat bij vijf doden en talloze waren gevallen, soldaten van de VN- icht hebben het parle- 'ili afgezet om te ver- i dat betogers opnieuw gebouwen optrekken, onderden studenten gisteren slaags met de ue het vuur opende. De Jïgon nadat een student ■mbekende redenen ftepakt. compromis sn valt slecht Zowel voor- als tegen- van de vossenjacht in ttannië zijn tegen een •oorstel om de jacht der strenge voorwaar- e staan. De regering ossenjacht laten be door een commissie, bepalen of de jacht, onden worden ingezet ioi verscheuren, niet is. Tegenstanders vin- lun bezwaar tegen de d blijft bestaan, en Iers zijn mordicus te- beperking. - De politie van het Mechelen heeft na een r-operatie 250.000 onderschept. De iben een straatwaarde 500.000 en 1 miljoen personen zijn in ver- de zaak gearresteerd, onderschepte de ige week in het nabij- ier. De vier verdach- in volgens de politie an een organisatie die ook zelf produceerde. i's dragen rgoed vijand m - Israëlische solda- en onderbroeken van se makelij gekregen, iviv Kolber vertelde loe verbaasd hij was n jntdekte dat zijn on- is gemaakt op de West- Dan de ene kant moe- 3rtgen de vijand vechten andere kant kopen Ei van hem", zei Kolber. 1gBterie van defensie zei ndergoed ofwel gedo- s, ofwel door een tus- pn was ingeslagen. nbaby pas in vertoond' _i - De eerste gekloonde cstvereld wordt volgens 39 eden Italiaanse vrou- fritinori 'de zoon van Arabier'. Het kind, dat _jem nog dit jaar ter »mt, wordt pas over gepresenteerd. Dan 19erzin tegen klonen wel «venen, aldus de Itali- r Spiegel. Onlangs zei nog dat de kloonbaby i geboren zou worden. 'and kost aliër leven tenminste een per- mgekomen als gevolg Dl bosbranden die rond i.ilische stad Sydney V^eker twintig huizen 'rooi gevallen aan de €Honderden bewoners ebied werden geëva- €)oor de aanhoudende ~~!n de hevige windvla- het vuur snel om zich t dodelijke slachtoffer, Cfige man, kwam om in ig zijn paarden in vei- brengen. 4or Ne Win Manmar dood De ex-president van -4 (Birma), Ne Win, is op 92-jarige leeftijd k. Ne Win ('Stralende ep na de onafhanke- &n Birma in 1948 tot _J toe de macht. Hij was tot 1988 staatshoofd, rvfiime kenmerkte zich ItPt bestuur, onder en uitbanning van •Idse invloeden. Na zijn •aki in 1988 behield hij li schermen macht bij ~^re junta die het land ing besturen. donderdag 5 DECEMBER 2002 bagdad/dpa-afp-anp - De Iraak- se regering en de VN-wapenin- specteurs zijn een week na het begin van de nieuwe inspecties in Irak voor het eerst met elkaar in conflict geraakt. De Iraakse vice- president Ramadan heeft de in specteurs in niet mis te verstane bewoordingen uitgemaakt voor spionnen van de Amerikaanse geheime dienst CIA en de Israëli sche Mossad. De inspecties zouden volgens hem slechts dienen om een aanval op Irak voor te bereiden. Ramadan sprak een Egyptische delegatie toe. Hij zei dat de in specteurs de Iralti's provoceren, zodat ze kunnen claimen dat die niet meewerken. De resolutie die de inspecties ondersteunt, nummer 1441 van de VN-Veilig- heidsraad, bevat volgens Rama dan talrijke 'landmijnen', en het is volgens hem de bedoeling 'dat er eentje afgaat'. De inspec teurs hebben van zich afgebeten en ontkend dat er wordt gespio neerd. De spanningen volgen op een bezoek van de inspecteurs aan een paleis van Saddam Hussein op dinsdag. De Iraki's lieten bij de eerdere inspectieronde geen pottenkijkers toe tot de presi dentiële panden, maar nu zijn ze daartoe verplicht. Ramadan zei dat deze inspectie 'overbodig en ongerechtvaardigd' was. Hij stelde dat er een neutrale partij zou moeten komen die bekijkt of de inspecties wel deugen en een doel dienen. De uitspraken van Ramadan lij ken verdacht veel op nieuwe Iraakse voorwaarden van het ty pe dat de toenmalige wapenin specties eind 1998 deed misluk ken. Zaterdag komt Irak naar ei gen zeggen met een 'gedetail leerde lijst' van zijn bewape ningsprogramma, waarin 'nieu we elementen' zijn opgenomen. De door de VN geëiste lijst zal een graadmeter worden om te zien of het regime eerlijk infor matie verschaft. De Veiligheidsraad heeft afgelo pen nacht unaniem ingestemd met verlenging voor een halfjaar van het olie-voor-voedselpro gramma voor Irak. De VS had den de verlenging aanvankelijk tegengehouden. Washington wilde een verkorting van de ter mijn - altijd steeds zes maan den - en een beperking van de lijst van civiele goederen die Bagdad mag importeren. De VS raakten met die houding echter in toenemende mate geïsoleerd in de raad. 'Olie-voor-voedsel' is een uit zonderingsregeling op de al vele jaren geldende sancties tegen Irak. Bagdad mag beperkt olie exporteren om onder toezicht voedsel, medicijnen en andere levensbehoeften in te kopen. antwerpen/anp - Dyab Abou Jahjah, de voorman van de radi cale Arabisch-Europese Liga (AEL) uit Antwerpen, zegt dat er serieuze bedreigingen tegen hem zijn binnengekomen. Hij beriep zich gisteren op informa tie van het Belgische ministerie van buitenlandse zaken dat een 'moordcommando' het op hem gemunt heeft. Een woordvoerder van het mi nisterie ontkende echter over zulke informatie te beschikken. Volgens hem is er een paar we ken geleden een telefoontje 'in de vaagst mogelijke termen' ge weest van een ambassade van een niet nader genoemd Ara bisch land in Brussel over mo gelijke doodsbedreigingen aan het adres van Abou Jahjah. De AEL-leider kwam dinsdag avond vrij, nadat hij was opge pakt als vermeend aanstichter van rellen die vorige week in Antwerpen uitbraken. Honder den jonge Marokkanen betoog den toen tegen het doodschie ten van een Belgische Marok kaan door diens Vlaamse buur man. Jahjah heeft beloofd drie maan den lang niet deel te nemen aan demonstraties, maar hij mag spreekbeurten houden en mee doen aan debatten. Hij trok na zijn vrijlating meteen fel van leer tegen de Belgische premier Ver- hofstadt, omdat die de AEL in het parlement crimineel noem de. Er zou een klacht wegen las ter en eerroof komen. Verhofstadt zag gisteren geen reden de AEL zachter aan te pakken. Hij noemde de liga 'een bedreiging voor de samenleving' en een organisatie die 'leeft van confrontatie en provocatie'. De dagvaarding tegen hem deed hij af als 'een zaak voor het ge recht'. Volgens Kamervoorzitter De Croo kunnen politici echter niet worden vervolgd voor uit spraken die zij hebben gedaan in het parlement. Detroit - Australiër Doug Ashdown, zelf afkomstig uit een land dat geen echte winters kent, zong het al in de jaren zestig: Winter in America is cold. En de inwoners van Detroit in de Amerikaanse staat Michigan zullen het dezer dagen met hem eens zijn. Het is er nu zo'n vijftien graden onder nul. Niet dat ze er wakker van zullen liggen. De mensen in de staten rond de Grote Meren krijgen hartje winter wel eens een graadje of dertig onder nul voor de kiezen. Foto: AP/Mandi Wright door onze correspondent Mare Peeperkom brussel - De Europese Commis sie wil niets weten van een ge kozen president voor de Euro pese Unie. Volgens Commissie voorzitter Prodi schaadt zo'n president - een plan van Groot- Brittannië, Frankrijk en Spanje - de belangen van de kleinere lid staten. Nederland schaart zich volledig achter het verzet van de Commissie. Prodi presenteerde vandaag zijn eigen voorstellen om een EU met straks 25 leden bestuurbaar te houden. Een aparte EU-presi- dent komt daarin niet voor. Wel wil de Commissie de besluitvor ming in de EU vergaand vereen voudigen. Het vetorecht moet verdwijnen om te voorkomen dat één lidstaat de boel blok keert. Prodi handhaaft verder het principe dat iedere lidstaat één commissaris levert. Het 'ABC-plan' voor een geko zen president, genoemd naar de opstellers Aznar, Blair en Chirac, veroorzaakt al weken onrust on der diplomaten en politici. Lon den, Parijs en Madrid menen dat het huidige systeem van steeds wisselende EU-voorzit ters niet meer werkt in een unie met 25 of meer leden. Hun 'pre sident' zou worden gekozen door de regeringsleiders en voor enkele jaren het gezicht van de EU zijn. Nederland vreest dat zo'n functie de positie van de kleinere lidstaten ondergraaft. De Commissie wil, net als Ne derland, het halfjaarlijkse EU- voorzitterschap handhaven. Dat dwingt elke nationale regering zich regelmatig met alle EU-za- ken bezig te houden en maakt 'Brussel' zichtbaar in de ver schillende lidstaten. Voor som mige Europese vakministerra den (financiën, landbouw) kan wel voor langere tijd een voor zitter worden aangewezen, als dat het werk ten goede komt. De plannen van de Commissie zijn bedoeld als bijdrage aan de werkgroep onder leiding van de Franse oud-president Giscard d'Estaing. Deze Conventie buigt zich over een Europese grond wet om de EU na de uitbreiding in goede banen te leiden. Het eindadvies van Giscard komt volgende zomer. Nadien moe ten de regeringsleiders er een besluit over nemen. boston - Het schandaal rond seksueel misbruik door geeste lijken in het Amerikaanse aarts bisdom Boston heeft zich verder uitgebreid. Op last van de rech ter zijn duizenden documenten vrijgegeven waarin gewag wordt gemaakt van priesters die drugs gebruikten en seks hadden met jonge meisjes die non wilden worden. Tot nu toe zijn al tientallen rechtszaken aangespannen door mensen die zeggen seksueel te zijn misbruikt door geestelijken. De nieuwe documenten gaan echter over personen die nog niet eerder in opspraak waren geraakt. In de documenten staat be schreven hoe een priester in de jaren '60 jonge meisjes aanzette tot seksueel contact. Hij noem de zichzelf 'de wederkomst van de Heer' en spoorde de aspi rantnonnen aan om 'bruiden van Christus' te worden. door onze correspondent Ans Bouwmans Washington - In de Amerikaanse media krijgt Saudi-Arabië het de afgelopen we ken flink te verduren. Een liefdadigheids gift van Haifa al-Faisal, de vrouw van de Saudische ambassadeur in Washington, zou wellicht via via in handen van terro risten terecht zijn gekomen. De sluime rende woede in de VS over de betrokken heid van bondgenoot Saudi-Arabië bij 11 september en moslimextremisme vond een uitlaatklep. Het gezicht van Adel al- Jubeir, politiek adviseur van de Saudische heerser kroonprins Abdullah, is niet weg te slaan van de Amerikaanse tv. Als symp toom van de zorg die in Saudi-Arabië is ontstaan over de wellust waarmee poli tici en media zich de afgelopen weken hebben overgegeven aan het beschim pen van de Arabische bondgenoot, is de deels in Amerika opgegroeide Adel al-Jubeir belast met een campagne om het beeld 'recht te zetten'. Dat valt niet mee, want voor veel Ame rikanen is het inmiddels een onbegrij pelijke zaak dat de VS vriendschappelij ke banden onderhouden met het land dat niet alleen staatsvijand nummer één Osama bin Laden voortbracht, maar ook vijftien van de negentien ka pers die op 11 september 2001 Amerika een historische dreun verkochten. Saudi-Arabië is het land waar vrouwen niet eens auto mogen rijden en vrou welijke Amerikaanse soldaten zich niet vrij kunnen verplaatsen. Het land waar de heersende koninklijke familie radi cale islamieten jarenlang ongemoeid heeft gelaten. Erger zelfs, ze heeft een verbond met hen gesloten om haar greep op de troon te kunnen handha ven, aldus klagende politici in de VS. Anderhalve week geleden berichtte het Amerikaanse blad Newsweek dat geld van een gift van prinses Haifa - de vrouw van ambassadeur Bandar bin Sultan - terecht was gekomen bij de man van een vriendin van de vrouw aan wie ze het geld gegeven had. En deze Omar al-Bayoumi bleek begin 2000 twee Saudiërs te hebben geholpen na hun aankomst in San Diego. Twee mannen die anderhalf jaar later op 11 september een vliegtuig in het Penta gon boorden. Het is hoogst onwaarschijnlijk dat het ambassadeursechtpaar uit Washington willens en wetens geld naar terroristen heeft gesluisd - zoals minister Powell van buitenlandse zaken onmiddellijk verzekerde - maar het nieuws raakte een open zenuw in de VS. De relatie tussen de VS en Saudi-Arabië is geba seerd op internationale belangen en olie, niet op een gevoel van verbonden heid. Amerika heeft goedkope olie no dig voor zijn benzineslurpers, Saudi- Arabië wil wapens en bescherming. Maar na 11 september zijn doorsnee Amerikanen zich veel bewuster gewor den van de ondemocratische, repres sieve maatschappij waarvoor hun lang durige bondgenoot Saudi-Arabië staat, en ze zijn zich gaan afvragen of het land wel genoeg doet om moslimfun damentalisme tegen te gaan. Dat ge voel van onvrede is aangewakkerd door een coalitie van politici die het incident hebben aangegrepen om de jacht op Saudi-Arabië te openen, zegt Anthony Cordesman, Saudi-Arabië-expert bij het centrum voor strategische en inter nationale studies CSIS. Hij vindt dat er sprake is van stem mingmakerij, iets wat de Saudische pr- afgezant al-Jubeir overigens ook be weert. „Zonder de Saudi's vrij te pleiten - het blijft een feit dat de meeste kapers uit hun land kwamen - moet je consta teren dat deze hetze is ingegeven door politieke motieven", zegt Cordesman. In de eerste plaats zijn er fulminerende Democraten die president Bush in ver legenheid willen brengen en zichzelf in de kijker willen spelen. Een tweede groep, die streeft naar schonere energie in de VS, heeft er belang bij de relatie met Saudi-Arabië te ondermijnen, al dus Cordesman. En ten derde is er een groep neo-conservatieve Republikei nen - ook in de regering-Bush - die vindt dat Saudi-Arabië niet genoeg doet in de strijd tegen al-Qaeda. Op dit moment hebben de VS echter geen baat bij een slechtere relatie met Saudi-Arabië. De Amerikaanse regering wil zijn militaire aanwezigheid in het Arabische koninkrijk kunnen benutten voor een oorlog in Irak. Saudi-Arabië is van belang voor een blijvende toevoer van olie als het tot een invasie in Irak komt. Cordesman verwacht dat deze storm vanzelf weer overwaait, maar het probleem verdwijnt voorlopig niet ach ter de horizon. De toenemende kritiek en een rechts zaak van slachtoffers van 11 september tegen onder anderen leden van de ko ninklijke familie in Saudi-Arabië heb ben de relatie al onder druk gezet. Dat zorgt in Saudi-Arabië voor vijandigheid en woede, aldus de expert. Ondertus sen hebben de oproepen om Riyad nu eens 'hard aan te pakken' in de VS de indruk versterkt dat het Witte Huis zich inhoudt tegen Saudi-Arabië en de Sau dische regering niet echt hard zou wil len optreden tegen moslimterroristen. Dat laatste is een misvatting, zo luidde de boodschap van Adel al-Jubeir deze week. Maar het is de vraag of het Ame rikaanse publiek zich daarvan laat overtuigen. door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv - De Israëlische premier Sharon wil na de verkiezingen van 28 januari een regering van nationale eenheid vormen, sa men met onder meer de Arbei derspartij. De basis voor zo'n coalitie zoekt hij in een gefa seerd vredesplan, dat elementen bevat van Amerikaanse en inter nationale vredesvoorstellen. Het plan voorziet in een Pales tijnse staat met tijdelijke gren zen op 42 procent van de Wes telijke Jordaanoever, maar al leen als de Palestijnen hun ge weld staken en hun bestuur in grijpend hervormen. Sharon ontvouwde zijn plannen in een voor hem ongewoon uitgebrei de politieke toespraak voor een conferentie in Herzliya. In Israël wordt Sharons toe spraak gezien als het begin van zijn verkiezingscampagne. Zijn Likud moet het opnemen tegen de Arbeiderspartij, die sinds kort onder leiding staat van de zeer gematigde Amram Mitzna. Die wil binnen een jaar na een aan treden als premier de Gaza- strook ontruimen. Hij heeft de Palestijnen aangeboden verder te onderhandelen op basis van wat destijds is bereikt onder de regering-Barak. Alle peilingen wijzen op een monsteroverwinning voor Li kud. De premier is vaak verwe ten dat hij het leger tegen de Pa lestijnen laat optreden zonder vredesalternatief. Zijn toespraak van gisteren leek bedoeld om zo'n alternatief te bieden. Sa men met de Europese Unie, de Verenigde Naties en Rusland ('het kwartet') hebben de VS een 'routebeschrijving' naar een vre desregeling uitgezet, die nu de basis vormt voor Sharons plan. Dat wijkt wel op een aantaJ be langrijke punten af. Zo wil Sha ron zich niet vastleggen op een tijdschema, en het kwartet wel. Omdat het beschikbare professionele materiaal niet voldoet om alle olie uit de zee te halen, zetten wan hopige Noord-Spaanse vissers alle denkbare middelen in. Deze grijparm is eigenlijk bedoeld voor de vangst van schaaldieren. Foto: AP/Armando Franca door onze correspondent Henk Glimmerveen parijs - Drie weken lang was de ramp met de olietanker Prestige voor de Spaanse kust een ver- van-m'n-bed-show voor de Fransen. Maar nu grote olievlek ken zich in de richting van de stranden van Les Landes bege ven, begint men zich vooral in Parijs zorgen te maken. Op last van de regering is een noodplan in werking gezet dat de prefect van de Atlantische kust vrijwel onbeperkte vol machten geeft om de strijd te gen de olie aan te gaan. Volgens de laatste berichten bevinden zich grote olievlekken op zo'n 200 kilometer van de Franse kust. Staatssecretaris Bussereau van verkeer zei gisteren dat een speciale werkgroep is gevormd die zich uitsluitend met de olie kwestie zal bezighouden. President Chirac was volgens Bussereau tijdens het kabinets beraad woedenAover de 'schur- kenpraktijken' van reders die 'vuilnisbakken' de zee opsturen. Hij kondigde aan dat vanaf 1 ja nuari alle enkelwandige tankers ouder dan 15 jaar gecontroleerd gaan worden als ze Franse ha vens aandoen. Tot dusver maakte Frankrijk niet veel werk van de controle van olietankers. Het bericht dat de olievlekken richting Frankrijk drijven, heeft vooral in visserskringen voor onrust gezorgd. Niet dat men gelooft dat de drab werkelijk op de stranden terecht komt, maar van dergelijke berichten gaat een psychologische werking uit. De ramp in 1999 met de olietan ker Erika bij Bretagne trof niet alleen die regio, maar had ook grote invloed op de inkomsten van de vissers in Zuid-Frankrijk. De verkoop van oesters stag neerde en ook de toeristen ble ven de volgende zomer weg.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 7