Kamer heeft moeite met defensieplannen BINNENLAND 2 Steun voor noodopvang asielzoekers Brand in Twentse universiteit gesticht uit pure wanhoop 'Nederland moet in de pas lopen' -F™ npeace rt tanker LPF: Olietankers ombouwen tot vliegdekschepen 'Déja vu' van Hans Wiegel Enquêtecommissie hoort betrokkenen 'fotorolletje' Vrouw plukt na blauwtje haar ex kaal - Actievoerders van Jace hebben zich giste- |Rotterdamse haven nd aan de binnengeva ar Byzantio. De milieu- |ie beschouwt het 26 schip als onveilig, öip lijkt als twee drup- ir op de Prestige en is Ifde rederij. Ook deze enkelwandig en ver dezelfde zeer milieu- lelijke stookolie", aldus tdvoerster. De actie- 1 willen voorkomen dat uitvaart. Ibelasting' 'jurwerk - Staatssecretaris Van ieu) wil een extra be- vuurwerk. Hij vindt /|rs van vuurwerk moe- >etalen aan het oprui- ^het vuurwerkafval. De '^branche zegt daar Jajunnen leven'. „Het vrjoed als mensen een Afleveren onder het mot- •r Irvuiler betaalt", zei Van l-Oferen. Hij aarzelt nog Moogte van de vuur- «ting. re kosten g(5andrien I«*m - De kosten voor 1 ^en van de zwaar ver- n fde tanker Sandrien in •rdamse haven vallen *^r uit. Dit heeft de ge- n|\msterdam gisteren la- jvJL De gemeente had iro uitgetrokken voor naar dit is opgelopen d<D0 euro. De Sandrien jenlOOl aan de ketting ge- xljat was geconstateerd Chip vol zat met asbest, ecë lekte van tie vermist 11en van de verdachten =idezaak tegen Bouw- g piogensbeheer in Wes- Uf spoorloos verdwe- arfrouw van de voorma- s vman-medewerker uit 1 ften heeft hem maan- irmist opgegeven. De It verdacht van fraude itering. Samen met zou hij tientallen parti- _yoor miljoenen heb- Jicht. De man moest tarnen met twee ande de rechtbank verschij- 6 j bleef weg. De zaak is 1 tot 12 februari. enant over b snelheden l - Een ruime meerder- s Tweede Kamer is be- le discussie over lagere nsnelheden aan te blijkt uit een conve- de meeste Tweede-Ka- les gisteren hebben ge- ?F en WD weigerden, fensie, 3VO en de Die- erming namen het ini- t»r het convenant. Vol- jiitiatiefhemers vallen Dig van te hard rijden 50 doden en 3000 ge let verkeer in het al- )st twee miljoen vo- luizenden katten en den per jaar het leven. "en keuren ■emotie af ||td-H( Kderlar m gister donderdag 5 DECEMBER 2002 id - Het parlement lerlandse Antillen gisteren unaniem uit- h tegen de WD-motie enscontroles op de loor Nederlandse I c te laten verrichten. I ledend over de motie, st indruist tegen de au- van de Antillen. Vol- WVD-motie zou ovema- ie douanewerkzaam- meest effectieve ma- m de stroom bolle- in te dammen. an kans tippelzone i - De omstredeh tip- 1 de Theemsweg in 1 mag nog zes maan- j blijven. Dat heeft de imse gemeenteraad lid besloten. Ondanks |oblemen die de laat- 1 de buurt spelen, 'meerderheid in de ge- zone nog een kans. I er een wijziging in de 1 Plaatselijke Verorde- door strengere regel- Dgelijk is. elvissers addert ■l - Kokkelschepen mo- Waddenzee vissen, de Raad van State gis- laald nadat tien orga- |iezwaar aantekenden eerder verstrekte kok ing. Volgens hen mechanische kok- te veel schade. De teerde echter dat klein deel van de tij- loten gebieden wordt kokkelsector wil er idat daar grotere - en lere - kokkels liggen. den haag/gpd Een ruime Tweede-Kamermeerderheid steunt een motie van Groen links om groepen asielzoekers, die beroep aantekenen tegen hun eerste afwijzing bij een aan meldcentrum, op te vangen. Dat bleek gisteravond tijdens een spoeddebat met minister Na- wijn (vreemdelingenbeleid en integratie). De motie valt bij Na- wijn niet in goede aarde. De Kamer wil dat de staat asiel zoekers opvangt, die wachten op een voorlopige voorziening van de rechter. De rechter moet, als asielzoekers in beroep gaan tegen hun afwijzing, bepalen of zij hun beroep in Nederland mogen afwachten. Dat duurt ongeveer twee weken. In die tussentijd verblijven zij onrecht matig in Nederland, en is er geen opvang geregeld waardoor zij op straat komen te staan. Minister Nawijn erkent dat in die twee weken de asielzoekers niet het land worden uitgezet, maar hij wil geen onderdak ver schaffen. Dat zou een aanzui gende werking hebben. „Het wordt dan lucratief voor asiel zoekers om altijd in hoger be roep te gaan, terwijl nu maar 43 procent beroep aantekent. Dat brengt extra kosten met zich mee." Regeringspartijen WD en LPF steunen de opvatting van de minister. Omdat het CDA zich schaart bij de oppositie, stemt de Kamer vandaag hoogstwaarschijnlijk in met de motie. „De overheid draagt ver antwoordelijkheid", verklaarde CDA-parlementariër Van Vroon hoven. „Zeker met het oog op het tegengaan van illegaliteit en criminaliteit." den haag/anp-gpd - De Tweede Kamer heeft grote moeite met een deel van de bezuinigingen van ruim 800 miljoen euro op het ministerie van defensie. Vol gens een Kamermeerderheid worden parate eenheden de du pe van de bezuinigingsplannen. Dat bleek gisteravond bij de be handeling van de begroting van Defensie. De WD wil niet instemmen met de vertraging van de paraatstel- ling van het derde mariniersba taljon en het uitstel van de pa- raatstelling van pantserinfante- riecompagnieën. Ook zijn de li beralen tegen de verkoop van achttien F-16's en moet de aan schaf van geavanceerde raketten voor Patriot-luchtverdedigings systemen gewoon doorgaan. Opvallend is wel dat de WD vindt dat Nederland moet stop pen met de bijdrage aan de SFOR-vredesmacht in Bosnië. Zeven jaar is genoeg. Defensie moet voor zichzelf ruimte scheppen om ook andere op drachten te kunnen aanvaarden, is de redenering. De PvdA heeft eveneens moeite met bezuinigingen, maar meer omdat er volgens de fractie geen nieuwe visie op het toekomstig buitenlands beleid aan ten grondslag ligt. PvdA-Kamerlid Timmermans wil net als de WD het mariniersbataljon eerder pa raat stellen. Maar daar staat te genover dat hij een aantal taken van de krijgsmacht wil schrap pen, zoals zware artillerie bij de landmacht, de vier onderzeebo ten van de marine en een deel van de mijnenbestrijding en een aantal fregatten. Verder vindt de PvdA dat het kabinet de deelna me aan de ontwikkeling van de Joint Strike Fighter (JSF) moet terugdraaien. En ook het CDA sluit zich aan in het koor van critici die grote zorgen heeft over uitstel van pa- raatstelling van sommige eenhe den. De christen-democraten vinden wel dat de marine hun schepen veel effectiever moet inzetten. Er kunnen meer fre gatten worden verkocht als de marine met de resterende sche pen vaker op zee is. De LPF-fractie pleit voor de aan schaf van twee lichte vliegdek schepen waarop straks de nog aan te schaffen JSF-straaljagers kunnen worden geplaatst. De krijgsmacht heeft die nu niet. Een tweedehands olietanker of bulkcarrier is al voor 125 mil joen euro om te bouwen tot vliegdekschip, aldus fractievoor zitter Herben. Herben, oud-defensiemedewer ker, meent dat de vliegdeksche pen betaald kunnen worden door de vier kustwachtcorvetten te schrappen. Het voordeel van vliegdeksche pen is volgens hem dat de krijgsmacht dan overal kan ope reren vanuit internationale wa teren. Bovendien kun je een vliegbasis op het land sluiten wat minder geluidshinder bete kent, stelt Herben. CDA wil strenger optreden tegen terreurorganisaties den haag - WD-lijsttrekker Cerrit Zalm en partijgenoot Hans Wiegel tijdens een etentje gisteren in het Haagse restaurant Bistroquet. Het on deronsje doet denken aan een foto van precies 25 jaar geleden: toen prikten Wiegel en Dries van Agt in dezelfde setting een nieuw kabinet aan de vork. Foto: ANP/Theo Meijer den haag/gpd - De parlementaire enquête commissie Srebrenica verhoort vandaag achter gesloten deuren alle hoofdpersonen die te maken hebben met 'het fotorolletje' van Dutchbat. Dit rolletje, waarop een Dutchbatter oorlogsmisdaden van de Bosni sche Serviërs in Srebrenica vastlegde, ging volgens de officiële lezing destijds bij defen sie verloren door een fout bij het ontwikke len. Meerdere bronnen rond de enquêtecom missie bevestigen dat de extra verhoren te maken hebben met een onlangs opgedoken document over de zaak. Deze zomer werd bij het ordenen van militaire archieven een formulier gevonden waarop over het rolletje met pen staat bijgeschreven het woord 'ver nietigd'. Het document is gemaakt toen het verder onbruikbare rolletje in het archief van de militaire inlichtingendienst (MID) werd opgeslagen. Het nieuws over dit document leidde on langs opnieuw tot speculaties dat het rolle tje door de defensietop bewust onklaar is gemaakt om eigen falen te verhullen en niet door een fout in het fotolaboratorium van de marine onbruikbaar werd. De enquête commissie, die ook beschikt over het docu ment, tracht vandaag duidelijkheid in de zaak te scheppen. De laborant die de fout zou hebben ge maakt, Van Boetselaer, wordt daarbij ge hoord. Ook kapitein Rutten van de mare chaussee, die destijds het onderzoek naar de teloorgang van het rolletje leidde, wordt ondervraagd. Verder moet ook toenmalig majoor De Ruijter zich melden. Hij haalde op de avond van de terugkeer van Dutchbat in Nederland het rolletje thuis op bij de ma ker er van, de luitenant R. Rutten (geen fa milie de marechausseekapitein) van Dutch bat. Verder wordt adjudant Winkelman, die de aantekening 'vernietigd' maakte op het document, vandaag door de enquêtecom missie gehoord. Winkelman verklaarde al in de zomer - en recent nog eens opnieuw - dat hij met zijn aantekening doelde op de fout in het laboratorium en niet op een doelbewuste vernietiging. De maker van de foto's werd al eerder gehoord door de en quêtecommissie. den haag/anp - Nederland kan het zich niet veroorloven uit de pas te lopen bij de andere Euro pese landen in de bestrijding van het terrorisme. Terroristi sche organisaties zijn altijd op zoek naar de zwakste schakel. Als Nederland achterblijft, wordt de aantrekkingskracht op terroristische organisaties om hier naar toe te komen groter. Dat betoogde minister De Hoop Scheffer gisteren op de tweede dag in het debat in de Tweede Kamer over de begroting van Buitenlandse Zaken. „In landen om ons heen kan strenger wor den opgetreden, bijvoorbeeld tegen mantelorganisaties die geld inzamelen voor terroristi sche activiteiten", constateerde de CDA-bewindsman. Volgens De Hoop Scheffer is het kabinet in debat over de vraag of er aanvullende maatregelen nodig zijn in de strijd tegen het terrorisme. Daarbij spelen ech ter ook zaken als burgerrechten een rol en het gevaar van het 'ondergronds gaan' van organi saties, waardoor zij minder goed in de gaten kunnen worden ge houden. CDA-woordvoerder Eurlings bleef zich opwinden over de scheve situatie in Ne derland dat verdachte organisa ties financieel wel afgeknepen mogen worden, maar verder met rust worden gelaten. In een motie, ondersteund door WD en LPF, vroeg hij het kabinet de op de EU-lijst vermelde terroris tische organisaties zoals de PKK en de ETA, bij wet te verbieden en het lidmaatschap van ter reurorganisaties strafbaar te stellen. Verder wil de Kamer op korte termijn het debat aangaan met de bij terrorismebestrijding be trokken bewindslieden over waar Nederland de lat moet leg gen bij het verbieden van orga nisaties. Daarnaast zijn vooral CDA en WD uiterst nieuwsgie rig naar de bevindingen van het onderzoek van de Algemene In lichtingen en Veiligheidsdienst (AIVD) naar de in Antwerpen opererende organisatie Ara- bisch-Europese Liga (AEL). De fracties maken zich zorgen over de radicale uitingen van AEL-leider Jahjah. Die zou inte- door Marco Krijnsen enschede - Bij de Universiteit Twente wordt het een 'tragisch verhaal' genoemd. Hoe de 26-ja- rige medewerker systeembeheer de wanhoop zo nabij is, dat hij het computernetwerk van de Universiteit Twente in as legt en voor tientallen miljoenen euro's schade aanricht. De voorlopige hechtenis van de man is gisteren met dertig dagen verlengd. De wanhoopsdaad van de Hen- geloër hing - achteraf gezien - al een tijdje in de lucht, zo zeggen medewerkers van de Universi teit Twente (UT). De systeembe heerder van Toegepaste Wis kunde wordt gezien als kwade genius achter meerdere pogin gen om het netwerk van de fa culteit te laten crashen, vanaf april dit jaar. Pogingen waarbij hij zichzelf telkens opwierp als redder in nood. Net als bij de fa tale brandstichting van 20 no vember. De man die de opleiding com putertechniek heeft gevolgd aan de Saxion Hogeschool Ensche de, wekt bij collega's de indruk dat hij zich miskend voelt. Hij doet zijn best, maar vindt te weinig waardering voor zijn werk. Sterker nog: er is geregeld kritiek op zijn functioneren. Dat stort hem in een neerwaartse spiraal. Hij wil zich steeds meer bewijzen, lijkt het. Hij saboteert het systeem. Zodra het netwerk eruit ligt, biedt hij zich aan om de benodigde reparatiewerk zaamheden te verrichten. Maar de waardering blijft uit. De frus tratie groeit. De dagen voor de grote brand veroorzaakt de Hengeloër twee keer brandjes in het TWRC-ge- bouw, waar hij werkt. Een pa piercontainer en een prullen bak. Beide keren staat hij voor aan om het vuur te helpen blus- Backup-tapes onbeschadigd Grote opluchting gistermid dag bij de faculteit Toege paste Wiskunde van de Uni versiteit Twente. De back up-tapes, het digitale ge heugen van belangrijk (we tenschappelijk) materiaal, hebben op het oog de brand van 20 november on beschadigd overleefd. Ze zaten in de brandkast, die een dag eerder uit het door brand verwoeste UT-ge- bouwwas getakeld. Volgen de week wordt pas duidelijk of alle informatie op de ta pes nog leesbaar is. sen. Een dag later, woensdag ochtend 20 november voor ach ten, sticht hij brand in het com putercentrum, het digitale hart van de universiteit. De gevolgen zijn enorm. Het complete net werk ligt er dagenlang uit. De werkplek voor 300 medewerkers gaat in rook op, evenals kost baar wetenschappelijk materiaal van UT-onderzoekers. De totale schade, die eigenlijk nog steeds niet is te overzien, wordt ge schat op 40 tot 50 miljoen euro. Dat de systeembeheerder juist het computercentrum uitkiest voor zijn wanhoopsdaad, is geen toeval. In de eerste plaats heeft hij als medewerker sys teembeheer - ook buiten kan toortijden - toegang tot de be langrijkste ruimtes. Hij valt niet op, omdat hij er altijd rond loopt. Verder is de brand ook gericht tegen het centrale netwerk van de universiteit. Dat netwerk is het pakkie-an van het Centrum voor Informatievoorziening (CIV), de overkoepelende dienst. De man voelt zich waarschijnlijk juist door die dienst sterk mis kend. Dat de brandstichting iets te maken zou hebben met de aanstaande reorganisatie bij de UT, wordt door zijn collega's in twijfel getrokken. Er staan 160 tot 200 banen op het spel. Maar de man behoort tot een catego rie medewerkers die waarschijn lijk voorlopig buiten schot blijft. De systeembeheerder heeft zijn doel - erkenning - ook na de derde brand niet bereikt. On danks het feit dat hij snel ter plaatse was om te helpen, zoals de bewakingscamera's hebben vastgesteld. Dus is een vierde schreeuw om aandacht noodza kelijk. Dat gebeurt op vrijdag 22 november in het Informatica- gebouw op de campus, na de vorige brand het nieuwe onder komen van de man en de ande re systeembeheerders van Toe gepaste Wiskunde. Hij moet bij een bijeenkomst zijn. Tegen zijn collega's zegt hij dat hij nog even een klusje te doen heeft. In het trappenhuis sprenkelt hij rij kelijk benzine, veroorzaakt een klein vuurtje en trapt dat zelf uit. De locatie is bewust gekozen: het trappenhuis bevindt zich precies tussen de computer ruimtes van de universiteitsge bouwen Informatica en Toege paste Onderwijskunde. De ge volgen kunnen opnieuw groot zijn. De man wordt betrapt bij de schroeiplek. Zijn optreden be gint nu argwaan te wekken. Ze ker als wordt gezien dat hij en kele keren naar het toilet gaat, naar later blijkt om de benzine van zijn handen te wassen. Hij moet wel, want bij de uitgang van het gebouw wordt iedereen gecontroleerd op de aanwezig heid van benzinesporen. Even later kan de man op aanwijzing van getuigen, worden aange houden. Tegenover de politie heeft de systeembeheerder inmiddels bekend dat hij alle vier branden heeft aangestoken. De strafzaak dient eind februari. De brand op de Universiteit Twente, twee weken geleden. Foto: GPD/Carlo ter Ellen gratie zinloos hebben genoemd en een moord op de Israëlische premier Sharon rechtvaardigen. Als de organisatie meer is dan een uit de hand gelopen studen- tenverband, moet het kabinet proberen maatregelen te nemen om te voorkomen dat AEL bij kantoren opent in Amsterdam en Rotterdam. Volgens Justitie moet er voor een verbod eerst een strafrech telijk onderzoek worden gedaan naar de liga. De AIVD kan niet meer dan een verkennend on derzoek uitvoeren. Minister Donner (justitie) liet echter al eerder weten genoeg strafrech telijke middelen in handen te hebben om de organisatie aan te kunnen pakken. Een verbod is wat hem betreft dus voorlopig niet aan de orde. Een andere mogelijkheid is dat België probeert de AEL op de EU-lijst van verboden organisa ties te krijgen. En dat wordt las tig, zo laat een woordvoerder van Justitie weten. Op deze lijst figureren namelijk vooral terro ristische organisaties, en dat is AEL niet. arnhem/gpd - Met brieven on der officiële briefhoofden van een officier van justitie en een advocaat heeft een 23-jarige vrouw uit Ophemert mogelijk voor meer dan 50.000 euro los gepeuterd van haar ex-geliefde. Gisteren stond ze voor de recht bank in Arnhem. De man in kwestie, een twinti ger uit de gemeente Maas en Waal, had een vaste relatie toen hij bezweek voor de charmes van de verdachte. Maar al spoedig maakte hij een einde aan dit 'overspelige' con tact, tot groot verdriet van de verdachte. Ze besloot hem te vangen in een net van listen en leugens, onder het motto: als hij me niet wil, zal hij er voor boe ten. Betalen dus. Thuis had ze nog corresponden tie liggen met briefhoofden van de 'Officier van justitie van het Arrondissementsparket Am- hem' en van 'mr. S.G.H. van de Blok, advocaat en procureur'. Ze kopieerde de briefhoofden op leeg papier en begon haar ex-geliefde te schrijven. Hij zou haar zwanger lebben gemaakt, ze wilde een abortus laten uit voeren en hij moest voor de kosten opdraaien. De man raakte in paniek. Zijn vaste relatie wist van niets en een schandaal in het dorp moest worden voorkomen. Daarom sprak hij zijn spaarte goed aan. „Het geld bleef maar komen", vertelde de 23-jarige verdachte gisteren aan de rech ter. „Dat verbaasde me." De vrouw incasseerde in totaal 57.000 euro. Toen de man volle dig berooid was, ontdekte hij de waarheid en klaagde de vrouw aan. Omdat de verdachte nog nooit eerder met justitie in aan raking was geweest, eist de offi cier van justitie een voorwaar delijke straf van twaalf maanden en 240 uur taakstraf. Ook moet ze de ruim 50.000 eu ro aan haar ex terugbetalen. Uitspraak over twee weken.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 5