'Ladykiller' Thurmond verlaat Senaat V GESPREK VAN DE DAG 'Maanmannetje' had geen enkel recht op de maan In de ban van zonsverduistering Befana, de vrouwelijke sinterklaas DONDERDAG 5 DECEMBER MENSELIJK De Amerikaanse popzan geres WHITNEY HOUS TON heeft in een gesprek met de Amerikaanse nieuwszender ABC toege geven dat zij een hele ge schiedenis van drank- en drugsmisbruik achter de rug heeft. De 39-jarige zangeres ontkende echter dat zij lijdt aaneen eet stoornis. ,,lk ben niet ziek. Laten we dat even duidelijk maken. Ik ben niet ziek. Okay? Ik ben gewoon dun en ik zal van mijn leven niet dik wor den. Laten we dat even vaststellen." De zangeres is de laatste jaren vaak het onderwerp geweest van speculaties in de roddelbladen. In 2000 werd ze onverwacht afge voerd van de lijst van artiesten die zouden optreden bij de uitreiking van de Academy Awards. Eveneens in dat jaar werd ze op het vliegveld van Hawaii aangehouden, omdat ze marihuana bij zich had, maar de aanklacht werd later ingetrokken. Haar geloof heeft haar uiteinde lijk door de moeilijke periode heen geholpen, vertelde zij. Zij wilde echter niet zeggen dat ze helemaal van de drugs zal afblijven. Foto: EPA De Nederlandse astronaut ANDRÉ KUIPERS brengt waarschijnlijk eerder een bezoek aan het internationale ruimtestation ISS dan was verwacht. De Nederlandse overheid en Europese ruimtevaartorganisatie ESA zijn namelijk bereid om samen een stoel te kopen in een van de Russische Sojoez-capsules die tussen 2003 en 2006 ISS zullen aandoen. De vlucht van Kuipers staat voorlo pig gepland voor eind volgend jaar. De te vergeven stoe len in de 'taxivluchten' van de Sojoez-capsules zijn schaars. De Nederlandse staat en ESA moeten dan ook ieder naar verluidt 8 miljoen euro voor een ruimtezetel betalen. Het vorige kabinet vond dat te duur. Als het doorgaat, wordt Kuipers de tweede Nederlandse ruimte vaarder die de ruimte in wordt geschoten. Wubbo Ockels was in 1985 de eerste; hij vloog een week mee met een Amerikaanse space shuttle. Foto: Archief MABEL WISSE SMIT, de vriendin van prins Johan Friso, zou in de toekomst wel eens grote invloed kunnen heb ben op het internationale maatschappelijke leven. Dat denkt althans het World Economie Forum, dat Mabel op de lijst heeft gezet van jongelui waar in de toekomst reke ning mee moet worden gehouden. Het onafhankelijke World Economie Forum wil vooral goed wereldburger schap bevorderen. Het in Zwitserland gevestigde insti tuut heeft haar uitverkoren omdat ze een leidende func tie (executive director) heeft bij het Open Society Institu te in Brussel, een van de filantropische instellingen van de Hongaars-Ameri kaanse belegger Ge orge Soros. Mabel ging op 15 oktober tot veler verbazing mee in de koninklij ke grafkelder onder de Nieuwe Kerk in Delft om prins Claus naar zijn laatste rust plaats te brengen. In het familiegraf daal de verder alleen de allernaaste familie af. Dat Mabel mee mocht, maakte plot seling duidelijk dat zij zeer veel voor Fri so en ook zijn familie was gaan betekenen. Foto: ANP René Veenema, de verkoper uit Emmen van stukjes maan, is een zwendelaar. Dat zegt direc teur Dennis M. Hope van het Amerikaanse bedrijf Lunar Em bassy. Veenema is deze week weer volop in het nieuws. De man blijkt vooral te leven van de ondermaanse wind en laat no ta's in hotels en restaurants on betaald. Het tv-programma Tros opgelicht meldde deze week dat Veenema een vrouw uit Heer- hugowaard geen eigendomsbe wijs van een maanperceeltje had opgestuurd, terwijl ze wel 44 euro had overgemaakt. De directeur van Lunar Embas sy zegt Veenema voor de rechter te willen slepen. Hope erkent dat hij een door Veenema on dertekend contract kreeg, waar mee de Emmenaar ambassa deur van Lunar Embassy kon worden. Veenema betaalde nooit voor die licentie. Wel bleef hij, tegen de afspraken in, naar buiten treden als ambassadeur van Lunar Embassy. „Hij is een fraudeur", zegt Hope. „Sinds een week weten wij dat hij geld in ontvangst heeft genomen door zaken te verkopen die niet van hem zijn." „Om de schade te herstellen die door Veenema is aangericht, zal The Lunar Embassy ervoor zor gen dat iedereen, die kan bewij zen geld naar Veenema te heb ben gestuurd om iets van ons eigendom te kopen, de door hen gewenste documenten krijgen", belooft Hope. Wie via Veenema een stukje maan heeft gekocht, kan contact opnemen met The Lunar Embassy via e-mailadres dennishope@lunarembassy- .com Mevrouw Baan uit Den Haag kan er nog wel om lachen. Ze heeft nog 19.600 euro van de maanman tegoed. Veenema had het appartement van de moeder van de Haagse gekocht in Em men. „Hij had al kennis ge maakt met de buren, die von den het ook zo'n leuke meneer. Hij zou er gaan wonen met zijn nieuwe verloofde." De Haagse vertelt dat op het moment dat ze naar de notaris moesten, Veenema afzegde. La ter is er volgens haar nog tot 'zes of zeven' maal toe een afspraak gemaakt om de koop bij de no taris vast te leggen. Telkens haakte het maanmannetje af. En steeds kwam er geen geld. „Maar geld was geen probleem, zei hij ons." „Enfin, omdat hij het apparte ment wel had gekocht en niet betaalde, moest hij contractueel een boete betalen. Tien procent van de koopsom. Hij bood aan 2500 euro als voorschot te beta len, want hij wilde toch heel graag in de flat." Weer kwam het geld niet. In totaal is Veenema de familie nu een boe te van 19.600 euro verschuldigd „Van een kale kip kun je niks plukken." De Haagse heeft aan gifte gedaan bij de politie. Veenema zit op verdenking van oplichting vast in de cel. Jan Westera Toeristen vergaapten zich gisteren in Zuidelijk Afrika en Australië (foto) aan een totale zonsverduistering. De verduistering verplaatste zich met 4500 kilometer per uur oostwaarts over het zuiden van het Afrikaan se continent via Namibië, Zambia, Botswana, Zimbabwe, Zuid-Afrika en tot slot Mozambique over de Indi sche Oceaan richting Australië. Daar verwelkomden tienduizenden mensen met gejuich het spektakel dat maar kort duurde. In de plaatsjes Ceduna en Lyndhurst hadden zich naar schatting 40.000 toeristef dagjesmensen verzameld om getuige te zijn van de eerste zonsverduistering in 26 jaar op het Austr continent. De opwinding was groot. In Mozambique had de regering zelfs tot een feestdag beslotej dereen de gelegenheid te geven het fenomeen waar te nemen. Foto: Reuters/David Gray Heel wat politici liggen in hun graf te wachten op de dood van Strom Thurmond, wordt er in de zuidelijke Amerikaanse staat Sou th Carolina wel gezegd. De oud ste en langst zittende Senator in de historie van de Verenigde Sta ten heeft vriend en vijand over leefd. Als de hoogbejaarde volks vertegenwoordiger met het schurkachtige imago begin janu ari het Capitool verruilt voor een suite in een ziekenhuis in geboor teplaats Edgefield verdwijnt een relikwie uit oude tijden uit Was hington een racist en vrouwen versierder uit het Zuiden. Strom Thurmond wordt vandaag hon derd. In het Witte Huis kan de grote taart met kaarsjes worden aan gerukt voor het verjaardagsfees tje dat president Bush voor de honderdjarige Republikein geeft. In feestvierend Edgefield moet de zus van de Senator de honneurs waarnemen, want Strom Thurmond stelt zijn ver trek uit de Amerikaanse hoofd stad zo lang mogelijk uit. Zijn recordverbüjf in de Senaat, 48 jaar, is dan ook zijn belangrijk ste prestatie. De opmerkelijke politicus werd maar liefst acht achtereenvol gende keren gekozen, om het volk van South Carolina te ver tegenwoordigen in Washington. Ondanks - volgens sommigen dankzij - zijn racistische verle den kon de grootmeester in het verkrijgen en verdelen van 'pork' (gunsten en geld uit Was hington) bogen op een groot netwerk en een goed draaiende fondsenwerving. Maar als in ja nuari het nieuw gekozen Con gres aantreedt, houdt Thur- monds politieke bestaan echt op en verlaat hij het Walter Reed Army Medical Center waar hij nu pleegt te verblijven. James Strom Thurmond - zijn voornaam liet hij vallen in 1951 - was leraar, advocaat, staatsse- nator, rechter en gouverneur. Als veertig-plusser ging hij na de aanval op Pearl Harbor in het le ger - landde op D-Day in Nor- mandië - en grossierde in oor logsonderscheidingen. Omdat hij de opvattingen over gelijke rechten van Harry Truman niet zag zitten, deed hij in 1948 een gooi naar het presidentschap als onafhankelijke kandidaat (voor de Dixiecrat Party). In 1954 maakte hij de stap naar de Ame rikaanse Senaat, weer als verte genwoordiger van de Democra ten. Als rechtgeaarde zuiderling (waar apartheid in die tijd nor maal was) begon hij een jaren lang gevecht tegen de gelijkbe rechtiging tussen zwart en blank in de VS. Hij behaalde grote be kendheid met de langste rede die ooit in de Senaat is gehou den (in 1957) om een wetsvoor stel tegen te houden: 24 uur en 18 minuten. Het onderwerp laat zich raden: burgerrechten. In 1964 veranderde Strom Thur mond van partij: hij sloot hij zich aan bij de Republikeinen. Hij W3S daarmee de eerste con servatieve Democraat die te kennen gaf zich beter thuis te voelen in de 'Grand Old Party'. De Republikeinen hadden tot dan toe nauwelijks voet aan de grond gekregen in het Zuiden, maar met de overstap van Thur mond begon de Republikeinse opmars in de zuidelijke staten. Later zag Thurmond in dat zijn verzet tegen gelijkberechtiging een verloren strijd was en hij het zich niet langer kon veroorloven de zwarte Amerikaanse kiezer Senator Strom Thurmond in zijn kantoor in Washington. Foto: EPA/Jim Watson van zich te vervreemden achte Senator uit South li koos eieren voor zijn geil deed hij klaarblijkelijk zoi tuigend - de gulle gaven Washington bereikten vi ook de zwarte bevolking 1990 een vijfde van de zf bevolking van South Cai op hem stemde. t Op 66-jarige leeftijd huw duwnaar Strom Thurmc de tweede keer, dit keerf 22-jarige voormalige Mi« Carolina. Hij kreeg met e Nancy Moore (van wie h gescheiden leeft) vier kU" Drie zijn er nog in levem man die bekend stond as 'ladykiller' had volgens e halen een ongebreideld! en kon zijn handen moe vrouwen afhouden. Toen een destijds tegen\ tig lopende Thurmond tienerdochter van LyndJ son wilde gaan fietsen, vader daar een stokje vtf staat in de ongeautorise' biografie 'Ol'Strom' te li het boek staat ook de ve teerde opmerking van c Senator John Tower 'daj zijn dood Thurmonds p een honkbalknuppel nej moeten slaan, om de de de kist dicht te kunnen f Hoe het ook zij, van de ke man van toen is de 1? ren weinig meer over. B schim van zichzelf, gezd een rolstoel, werd hij de) pen jaren naar de Sena<ï bracht om daar zijn stef kunnen uitbrengen. Voli siders op aanwijzing va* stafchef, die de laatste jl| werkelijkheid de dienst» maakte. Vorige maand li Strom Thurmond op dj laatste zittingsdag van 1< Congres als blijk van eé sluiting verrichten. „Th waren zijn laatste woor Senaat. Hij kreeg een stj ovatie. I Ans Bouwmans Ieder jaar in deze tijd zwelt de kritiek op de verschijningsvorm van sinterklaas weer aan. Het is een kleine minderheid die de sint wil transformeren tot een politiek correcte fi guur. Maar wel een militante groep. En blind voor de werkelijkheid. Want als aan alle eisen zou zijn voldaan op het gebied van ras, sekse, kleur en godsdienst, dan zou dat het einde zijn van dit typisch Neder landse kinderfeest. Je zou denken dat je als Nederlander recht hebt op je eigen, eeuwenoude cultu rele tradities. Maar nee hoor, ze zijn krenkend voor allochtonen én an- dersdenkenden. Zomaar argeloos naar hem kijken is niet meer moge lijk Vroeger was hij een mythische persoon. Nu zie ik door alle kri- t k een blanke oude man, die iet zijn komsten zijn ver- oermiddel ons leven ont- vricht. Omringd door hulp- Toepen, bestaande uit zwar te pieten. Oorspronkelijk ook van mannelijke make- 7, maar tegenwoordig mo gen meisjes die rol ook, zij het onopvallend, vervul len. De opperpiet Trappe- doeli is uiteraard een man. Het glazen plafond blijft voor meisjespieten ook in deze branche ge handhaafd. Zwarte pieten, zo betoogde een Surinaamse vrouw in de Volkskrant, zijn de vleesgewor den symbolen van onze koloniale Onder drukking. Waarin Nederlanders iedereen die zwart was gebruikten als knecht, slaafje. Die beschuldiging is aantoonbaar onwaar. De fi guur van zwarte piet is veel ouder. En in zijn huidige vorm is hij juist een verwijzing naar de exclusieve, bijzondere positie die met veel zorg geïmporteerde en geselecteerde neger jongetjes aan de Europese hoven kregen. Daar raakte het in de achttiende eeuw in de mode om zwarte pages als sieraad en exoti sche noot te koesteren. De luxueuze kleding van onze zwarte pieten verwijst daar nog naar. Via sinterklaas maken wij ook propaganda voor het christendom. Dat is discriminerend voor moslims, Hindoestanen, joden. Sinter klaas mag dan een katholieke heilige zijn ge weest, zijn heiligheid is heden ten dage om streden. Het hele verhaal dat wij aan onze kinderen - en kleinkinderen - opdissen, en waar wij zelf ook 'heilig in hebben geloofd, bevat meer heidense dan christelijke elemen ten, Het is pure mythevorming een mix van allerlei goden, rituelen, folklore en minstens tivee verschillende Nicolazen. Wel is het bij uitstek een typisch Nederlands feest. Met Ko ninginnedag het enige nationale feest dat wij nog hebben. Het is waar: sinterklaas is het zoveelste voor beeld van een man die de absolute top heeft bereikt. Een toonbeeld van mannelijke supe rioriteit: steenrijk, alom bekend, eerbied waardig. Op eenzame hoogte voor iedereen, om het even of je nu man of vrouw bent. En wees eerlijk: iedere volwassen man wil sin- terklaas spelen, niemand zou het levenslang willen zijn. Waarom zou je je dan als vrouw druk maken over een dergelijk fictief manne lijke rolmodel? Niettemin bestaat de vrouwelijke versie van sinterklaas wel degelijk. Italië kent La Befa na. Ze is een soort superheks. Sinterklaas kan nog iets van haar leren. Hij heefi veel met haar gemeen, leeftijd, onsterfelijkheid, maar moet zich veel meer behelpen en beperken dan zij doet. Befana is namelijk niet heilig en dus ook niet eerbiedwaardig. Ze heeft zich zelf boven de wet geplaatst. Is een autonome, anarchistische vrouw die geen stoomboot nodig heeft, geen paard en geen pieten. Haar herkomst is gehuld in een voorchristelijk en middeleeuws duister. Ze komt van ver achter de bergen waar niemand haar verblijfplaats ooit heeft kunnen vinden. Waar sint een hele hofhouding heeft om zijn mijter, staf, goudgerande, wijnrode tabberd op peil te houden, geeft zij de voorkeur aan i i gerafelde rokken en kapotte schoen na is het prototype van de vrije vroi haar bezemsteel door het luchtruin En in het diepst van de nacht koers Italië waar alle kinderen van haar Zwaarbeladen meteen zak vol klei! deautjes en snoepgoed stijgt ze op, extra aangewakkerd door de eenvo[ rijmpjes van de kinderen. Die zettet laars bij de schoorsteen of bij het rd het opstaan blijkt Befana dan van t dak gegaan te zijn, want ze vinden laars kleine attenties. Als ze tenmiri zijn geweest. Zo niet dan vinden zij tend houtskool. Befana is afgeleid van het Griekse E Voor katholieken is dat feest verbon de Driekoningen. Befana heeft volg plaatjes een grote neus, inclusief wanordelijke haardos, een zeer kende kin, ogen als kolen, en een oi de huidskleur. Haar bezem heeft bouw in de vorm van een wagentji ze plaats neemt. De maan die haai is een mager sikkeltje. Vroeger hebt sen haar wel eens gezien. Maar dal. langgeleden. Van volwassenen hor niet. Ze lijkt mij een zeer, zeer verrl grootmoeder van Pippi Langkous, f overigens ook al zestig zou zijn. I' t V t

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 2