slachtoffer afpersing KNMI voorspelt volop schaatspret 'En nou?' Waal en De Vreeze solliciteerden naar burgemeesterspost' IKEA-zaken GGD begint met campagne tegen alcoholgebruik onder schooljeugd Suikerfeest Miljoenenstrop voor KLM Concern ontving dreigbrieven Afkeer van VS groeit ook in westerse landen Leidsch Dagblad Sint op de Bloedbank NR. 43097 LOSSE NUMMERS 1,10 ZATERDAG 1,55 Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad donderdag 5 DECEMBER 2002 Ruit kapot? Bel: 589 88 87 door Wim Koevoet leiden - De Leidse oud-wethou ders S. de Vreeze en C. Waal, beiden PvdA'ers, behoren tot de sollicitanten naar het Leidse burgemeestersambt die een ge sprek hebben gehad met de ver trouwenscommissie. Beide pro minente PvdA'ers zijn uiteinde lijk afgevallen, omdat de ver trouwenscommissie de voor keur gaf aan WD'er H. Groen. Dat valt te vernemen uit be trouwbare bronnen. Waal is momenteel waarne mend burgemeester in Sassen- heim. Tussen 1974 en 1984 was hij wethouder in Leiden. Ook was hij burgemeester in Deven ter. De Vreeze is sinds 1995 eer ste burger van Enkhuizen. Dat hij daar weg wil, is al langer be kend. Vorig jaar was hij in de ra ce voor de post van burgemees ter van Woerden, maar bracht hij het niet verder dan de twee de plaats in de voordracht van de vertrouwenscommissie. De Vreeze en Waal zelf ontken nen noch bevestigen dat ze heb ben gesolliciteerd. De Vreeze zei gisteravond, na een seconden- lange stilte: „Ik geef hier geen commentaar op. Misschien dat ik er later in het verpleeghuis nog wel eens iets over zeg." De burgemeester van Enkhuizen informeerde vervolgens naar manieren om vandaag nog aan het Leidsch Dagblad te komen. Ook C. Waal zegt dat hij 'hier buiten wil blijven'. .Alles wat ik hierover zeg, kan schadelijk zijn voor de regionale samenwer king", aldus de waarnemend burgemeester van Sassenheim. De Vreeze is uiteindelijk afgeval len omdat hij te veel eisen stelde aan het referendum. De vertrou wenscommissie riep vervolgens Waal op, die aanvankelijk niet op het voorkeurslijstje van com missaris van de koningin Frans- sen stond. Waarom Waal is af gevallen, is nog niet bekend. Pagina Ri: De ware reden van de onrust binnen de Leidse PvdA IJ. Kwak ert in Leidse ouwburg neille maakt gelbroche voor ek van Sieraad 'HEMatrdNo ;\3/4° h/4 ïdWM ENTAAR :nf teSUIKERSINT laas is vandaag niet wel- p zwarte scholen in het )e sint moet zijn drukke aanpassen aan het sui- t. Moslimkinderen wor- indaag door hun ouders oihouden om de viering lett einde van de vasten- t e, de ramadan, te vieren, rt gaf daarom reeds giste- lie veel zwarte scholen acte luÉsence. Eigenlijk had-ie leus. Het alternatief was iCidaag in een zo goed als evislokaal z*n verjaardag te g leanders zouden geen Ne- loiers zijn als ze hier nu niet s Ven lekker over gingen k, En ja hoor, op straat en acafé wordt er vanuit de on- k schande van gesproken, (ig wordt ontheiligd! Waar ebet onze sint wijken voor htoslimfeest? Zo komt er eitts terecht van integratie! s het eigenlijk helemaal hgek dat sint een stapje te- itiet. De goedheilig man is ielpopulair bij alle kinderen, zi ouders nu een christelij- nhammedaanse of huma- erie levensovertuiging aan- zo. Bovendien is sint zelf vairk. Menigeen weet dat :t licolaas bisschop in de nr plaats Myra was, minder bi is dat de oude baas zelf ieit zag in de Turkse haven- elPatara, en wel in het jaar rg ider gegeven dat pleit voor oudendheid van de sint op ut] van het suikerfeest is dat decht 'zwarte piet' als moor 1 igd moslim moet zijn, ld hij daar in het openbaar eter spreekt Het schijnt ook ijliet tijdens de ramadan Ig geen pepernoten eet v^komend voordeeltje voor nelf is dat hij zijn drukke ir lamheden over twee dagen rareiden en vandaag dus re- ieop tijd klaar is. De man 1 vandaag nota bene z*n zeeverjaardag! «men we het toch ook niet 5 tfw met de datum 5 decem- Igenlijk vieren we al de he- I Ik sinterklaas. Dus mensen, nou niet zo. Het is van- woor iedereen feest 7 dien: ede kerstman voor de deur cl 'Xsr vanzelf een eind aan 't iyer leiden - Hoog bezoek gisteren bij de Sanquin Bloedbank aan de Leidse Plesmanlaan. Daar kwam sinterklaas hoogstpersoonlijk met een aantal knechten binnenwan delen om bloed af te staan. Bij wijze van hoge uitzonde ring werd de sint geholpen. Immers, normaal gesproken mag er maar tot 70-jarige leeftijd bloed worden gegeven, terwijl de leeftijd van de goedheilig man rond de 380 jaar wordt geschat. De sint bleek echter in ijzeren conditie. Na het afstaan van 500 milliliter bloed kwam hij zonder hulp van zijn pieten weer op verhaal onder het genot van een drankje. Foto: Gerard Ligtvoet 'In kleine gemeenten drinkt jeugd meer dan in steden' bollenstreek - Een kind van twaalf dat van zijn ouders an derhalf flesje bier per dag mocht drinken. GGD-alcohol- deskundige P. van Hattem kwam het tegen bij een voor lichtingsavond op een basis school. Dat is natuurlijk een exces, benadrukt hij. „Maar je staat er verbaasd van hoeveel kinderen op de basisschool van hun ouders alcohol mogen drinken." Het probleem wordt onder kend: een campagne die zich vooral gaat richten op ouders van kinderen tussen de 10 en 14 jaar moet komend jaar een bijdrage leveren aan de bestrij ding van wat gemeenten en in stellingen in de Bollenstreek zien als hét gezondheidszorg- probleem dat met voorrang moet worden aangepakt. Hoe die campagne over alcoholge bruik onder jongeren er pre cies uit gaat zien, moeten de gemeenten aangeven in hun nota's lokaal gezondheidsbe leid, die er over ongeveer een half jaar moeten zijn. Jongeren in de Duin- en Bol lenstreek drinken aanzienlijk meer dan de gemiddelde Zuid- Hollandse jongere. Hoe dat precies komt, is vol gens Van Hattem niet hele maal duidelijk. „Al zie je wel dat in kleinere gemeenten jon geren meer drinken dan in ste den." Zowel hij als epidemio loog H. Tielen van de GGD stellen vast dat het zeker niet te vroeg is om zich al te richten op basisschoolleerlingen en hun ouders. Drinken op dergelijke jonge leeftijd, zegt hij, legt de basis voor overmatig drinken later in de pubertijd. „En als kinderen 15, 16 jaar oud zijn heb je als ouder veel minder zicht op wat ze doen", zegt Tielen. Belang rijk is dat ouders het goede voorbeeld geven. Van Hattem: „Hoeveel kratten gaan er bij de ouders per week doorheen? Komt de alcohol om vijf uur op tafel, of pas om negen uur 's avonds? Is het el ke dag of alleen in het week einde of bij feestjes? Kinderen zien dat." kabul - De presidentiële garde in Afghanistan gaat in gebed ter gele genheid van het suikerfeest. Het suikerfeest markeert het einde van de ramadan, de islamitische vastenmaand, waarin de moslims van zonsopkomst tot zondsondergang moeten vasten. Foto: AP/Manish Swarup Schadeclaim Alitalia toegewezen 'Vanaf zondag 's nachts tot tien graden onder nul' rotterdam/gpd - Winter. Vorst. Schaatspret. Bij het KNMI bestaat nauwelijks nog twijfel: Vanaf zondag komt Nederland in winterse sferen te recht. Het moet wel heel gek lopen wil Nederland over een dag of tien niet op de gladde ijzers staan, zegt Harry Geurts van het KNMI. Want vooralsnog dient zich een 'standvastig' en koud weertype aan. Het KNMI durft het doorgaans aan het weer voor een periode van tien dagen te voorspellen. Ook nu weer. „De kans is groot dat er een lange periode van lichte en matige vorst komt," zegt Geurts. „Het heeft er alle schijn van dat het nu serieus wordt. Schaatspret? Die kans is heel reëel." Vol gens het KNMI zakt de temperatuur tot 13 decem ber, ook door de veel koude lucht meebrengende oostenwind, vrijwel iedere nacht wel tot de tien graden onder nul. Verder gaat de voorspelling niet. Geurts durft het niet aan ook het weer voor de periode na 13 de cember te voorspellen. Het KNMI experimenteert wel met onderzoeken naar heel hoog in de atmosfeer lopende stromin gen, die mogelijk iets zeggen over de aankomende winter. Maar volgens Geurts weten onderzoekers - volgende week verwachten ze nieuwe cijfers - nog niet goed hoe ze al die gegevens moeten vertalen. Bovendien laat het grillige Nederlandse weer zich moeilijk voorspellen. Geurts wil niet speculeren over een echt strenge winter. Allerlei aanwijzingen voor een stabiele, koude wintertijd, wuift hij nu nog weg. „Weinig wind? Ik kan me toch een paar flinke stormen herinneren." Het zegt volgens Geurts ook vrij weinig dat de vorstperiode zeer geleidelijk intreedt. „Dat is heel karakteristiek voor een vorstperiode. Natuurlijk kan het best zo zijn dat de vorst nog twee of drie weken doorzet, maar daar valt weinig zinnigs over te zeggen." Kom dus bij Geurts niet aan met vragen over de Elfstedentocht van het jaar 2002 of 2003. „Elfste dentocht?! Daar is het nog veel te vroeg voor. De vorst moet nog beginnen. Het moet allemaal nog gebeuren." door Richard Mooyman Amstelveen - De KLM moet een schadevergoeding van 150 mil joen euro betalen aan lucht vaartmaatschappij Alitalia van wege het opzeggen van de sa menwerking. Dat heeft een arbi tragecommissie bepaald in het geschil tussen de voormalige partners. Het vonnis betekent een grote tegenvaller voor de KLM. De vliegmaatschappij begon zich net te herstellen van de luchtvaartcrisis na de aanslagen van 11 september 2001. Er lag weer winst in het verschiet, maar deze strop betekent dat de KLM dit boekjaar een nettover lies zal lijden. Volgens de arbiters was de op zegging van de samenwerkings overeenkomst in april 2000 on geldig. De KLM is 'verrast en te leurgesteld' over het oordeel, dat door juristen wordt bestu deerd. De commissie is van oor deel dat de KLM zich niet heeft gehouden aan de procedures. De KLM en Alitalia gingen eind den haag/gpd - De bommeldin gen die gisteren het IKEA-concern in Nederland hebben platgelegd, komen waarschijnlijk voort uit wraak of pogingen tot afpersing. Uit IKEA-kringen valt te verne men dat de Nederlandse tak van het Zweedse concern de afgelo pen maanden al meermalen dreigbrieven heeft ontvangen, waarin grote sommen geld wer den geëist. Behalve Hengelo en Duiven - waar het onderzoek nog niet is afgerond - openden vanmorgen de andere acht vestigingen ge woon hun deuren. Overal is ex tra bewaking ingesteld. Het be drijf heeft extra maatregelen ge troffen om geschrokken perso neelsleden vandaag zo goed mogelijk op te vangen. Hoewel de politie de situatie in acht fili alen veilig heeft verklaard, houdt de directie er rekening mee dat het personeel vandaag behoefte heeft aan hulp. Op alle afdelin gen staan managers en chefs klaar om ongeruste medewer kers zo goed mogelijk op te van gen. Bij vier van de tien filialen van het woonwarenhuis werden washington/anp-rtr - Het anti- Amerikanisme in de wereld groeit sterk. Dat blijkt uit onder zoek van een Amerikaans insti tuut in 44 landen. Kem van de onvrede is vooral het buitenlandse beleid van de VS. Velen storen zich eraan dat president Bush zich kennelijk weinig gelegen laat liggen aan opvattingen van andere landen. Vooral in moslimlanden heerst deze opvatting, maar ook duide lijk onder 'traditionele' bondge noten als Canada, Frankrijk, Duitsland en Turkije. Het Pew Research Center on dervroeg 38.000 mensen, en constateerde vooral in Egypte en Pakistan een toenemende af keer van de VS. Het onderzoek stond onder leiding van de Amerikaanse ex-minister van buitenlandse zaken, Madeline Albright. In een reactie sprak Bush van buitenlandse 'propagandama chines' die in diverse landen po gen de VS onterecht in een slecht daglicht te plaatsen. Hij herhaalde dat de VS een in ternationale strijd voert tegen terroristen en niet tegen de is lam, zoals sommigen beweren. Volgens de president zal de moslimwereld dat uiteindelijk ook wel inzien, voor zover ze dat al niet doet. „Wij zijn geen land van veroveraars, maar van be vrijders", aldus Bush. De onder zoekers stelden vast dat het an ti-Amerikaanse sentiment de af gelopen twee jaar toenam in de wereld. De waardering voor de VS daalde in 20 van de 27 lan den waarvan vergelijkbare gege vens bekend zijn. dinsdagavond en gistermorgen verdachte pakketjes aangetrof fen. Het ging om de filialen in Sliedrecht, Amsterdam, Utrecht en Duiven. Alle pakjes zijn tot ontploffing gebracht. Alleen die in Sliedrecht en Amsterdam ble ken explosief materiaal te bevat ten. Deze 'bommen' waren ove rigens dinsdag per anonieme brief al aangekondigd. Voor de zekerheid zijn gisteren alle IKEA-vestigingen in Nederland op verdachte materialen onder zocht. De Zweedse ambassadeur in Nederland, Björn Skala, meldde gisteren voor de Zweedse natio nale omroep dat IKEA, waarvan zowel het Nederlandse als inter nationale hoofdkantoor in Lei den staat, dinsdag een dreigbrief had ontvangen. In die anonieme brief werd gemeld dat er een springlading was geplaatst in de winkels in Sliedrecht en Amster dam. Volgens IKEA-Oostenrijk zou in de dreigbrief om miljoe nen euro's zijn gevraagd, maar justitie wil daar niets over losla ten. Pagina Binnenland 1: Meer over IKEA Uitstel verkoop aluminium Corus umuiden - De definitieve beslis sing over de verkoop van het grootste deel van de alumini- umtak van staalbedrijf Corus aan de Franse branchegenoot Péchiney is voor onbepaalde tijd uitgesteld. De raad van commissarissen en de directie van Corus Nederland hebben dit gisteravond besloten vanwe ge de 'complexiteit' van de transactie. Dat heeft Corus na de bijeenkomst bekendge maakt. Klanten Legio claimen miljard den haag - Duizenden gedu peerde beleggers gaan voor de rechter eisen dat Legio Lease hun beleggingsschulden kwijt- scheldt. De Stichting Leasever- lies, de Consumentenbond en de Vereniging van Effectenbe zitters hebben dit besloten, om dat Legio Lease volgens hen vanochtend een schikkings voorstel afwees. Dit betekent mogelijk een strop van circa 1 miljard euro voor Legio Lease moeder Labouchere. Pagina Economie Onbekende man neergeschoten Amsterdam - In Amsterdam Buitenveldert is vanmorgen een nog onbekende man neerge schoten. Het is nog niet bekend hoe hij eraan toe is. Het slacht offer stapte in een geparkeerde auto, toen een man hem neer schoot. De dader vluchtte op een motor. De schietpartij heeft alle kenmerken van een crimi nele afrekening. jaren negentig een alliantie aan met als doel een fusie op ter mijn. Maar volgens de Neder landers kwamen de Italianen de afspraken niet na. Het vliegveld Malpensa bij Milaan, dat de economische motor had moe ten worden van de alliantie, kon als gevolg van politieke verwik kelingen veel minder groeien dan werd verwacht. Ook de be loofde privatisering van Alitalia bleef uit. Beide tegenvallers waren voor de KLM reden om Alitalia aan de dijk te zetten.De Italianen reageerden woedend, vooral toen al snel duidelijk werd dat de KLM in gesprek was over een (overigens afgeketste) fusie met British Airways. Alitalia diende een schadeclaim in van maar liefst 250 miljoen euro. De KLM vorderde op haar beurt de 100 miljoen euro terug die was meebetaald voor de uit bouw van Malpensa. Pagina Economie: Uiterst kleine kans dat KLM in beroep gaat Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. Naamn M n V A Telefoon Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,60 kwartaalabonnement automatische betaling 54,50 betaling per acceptgiro 55,00 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau Bij automatische betalng is mijn Handtekening: 712141 nk-gronummer MIN 400114 Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1