'Je moet een olifantenhuid hebben' Bewaker op zee, aanvaller in de zaal SPORT De verslaving van consul en scheidsrechtersbaas Wijnand Rijsdam Leiden Atlel treft maatre tegen diever Martin Hulshof na vredesmissie weer actief voor Rijnstreek Van Duyn langer trainer Valken '68 valkenburg - Voetbalvereni ging Valken '68 en trainer Piet van Duyn gaan nog twee sei zoenen met elkaar verder. Van Duyn, oud-speler van Quick Boys en Katwijk, is aan zijn tweede jaar bezig bij de zater dagderdeklasser. Hij volgde destijds Fred Eijsberg op. Daar voor was Van Duyn assistent trainer van Katwijk. NK triatlon ingekort stein - Het Nederlands kampi oenschap triaüon over de lange afstand gaat volgend jaar (op 29 juni) voor het eerst niet over de klassieke afstand. De organisa tie in Stein, die het evenement na Almere overnam, heeft de wedstrijd ingekort tot drie kilo meter zwemmen, 110 kilometer fietsen en dertig kilometer lo pen. De klassieke afstand is 3,8 kilometer zwemmen, 180 kilo meter fietsen en 42,2 kilometer lopen. Het NK wordt om finan ciële redenen ingekort. Alecto verspeelt 2-0 voorsprong leiderdorp - Eersteklasser Alec to verspeelde gisteren een 2-0 voorsprong. De Leiderdorpse hockeyers lieten op eigen veld Bennebroek terugkomen tot 2- 2. Alecto blijft tweede, de ach terstand op leider Shinty is ze ven punten. Het elftal van trai ner Han Kolleman kwam bin nen enkele minuten op voor sprong door een treffer van Dirk van der Belt. Halverwege de eerste helft verdubbelde Hidde Kuijers de score uit een strafcomer. Jos Douwma had vlak voor rust de kans om zijn ploeg naar 3-0 te tillen, maar hij miste een strafbal. De Benne- broekse aanval die daarop volg de leverde wel een treffer op. De bezoekers kwamen in het begin van de tweede helft op gelijke hoogte en misten ook een strafbal. Ondanks een slot- offensief van Alecto veranderde de stand niet meer. Het duel moest tien minuten voor tijd een kwartier worden onderbro ken omdat enkele lichtmasten uitvielen. Op het tweede veld werd de wedstrijd uitgespeeld. Stinga traint bij Helmond Sport helmond - Oud-PSVer Ovidiu Stinga heeft zich gemeld bij eerste divisionist Helmond Sport De 30-jarige middenvel der traint met de selectie en zoekt een club in Nederland. De 22-voudig Roemeens inter national stapte vorige maand op bij de club Universitatea Craiova Mocht de voetballer er niet in slagen een nieuwe werk gever te vinden, dan hoopt Hel mond Sport hem op amateur basis te kunnen opstellen. donderdag 5 DECEMBER door Loman Leefmans leiden - Een weekeinde zonder de geur van gras en het spel van 22 zwetende mannen, onderbro ken door snerpende fluitsignalen, is een weekeinde niet geleefd. Wijnand Rijsdam is kenner én er varingsdeskundige op het gebied van het regionale voetbal. De Leidse huismeester viert dit na jaar een kwart eeuw lidmaat schap van de scheidsrechters- commissie van de KNVB. Daarbij is hij sinds 1976 consul aan de Boshuizerkade. Aan de pensione ring van zijn vrijwilligerswerk wil hij nog niet denken. „Ik ben er verslaafd aan. Zot eigenlijk, want ik kan niet eens goed uitleggen wat er nou zo leuk aan is." De onmacht om zijn verslaving te verklaren, blijkt wel mee te vallen. Rijsdam is gewoon graag onder de mensen en voetbal is zijn favoriete gespreksonder werp. Met spelers, bestuurders, sponsors, vrijwilligers, sportver slaggevers en uiteraard met scheidsrechters, de steeds klei ner wordende groep waarin hij zich het meest thuis voelt. „Je moet een olifantenhuid hebben om het vol te houden. Als een scheidsrechter een keer klappen tijdens een wedstrijd krijgt, gaat hij toch liever op zijn vrije mid dag met zijn vrouw de stad in. Ik heb als huismeester - reken maar dat je in die functie ook wat te stellen hebt - ook zo'n huid gekweekt. In de anti-auto ritaire maatschappij waarin we leven, kunnen mensen niet meer tegen uniformen. Het is niet voor niets dat uitgerekend politiemensen het als scheids rechter vaak goed doen. Uit on ze regio zijn Pieter Vink en Nick Siebert doorgedrongen tot het betaalde voetbal. Het zijn allebei agenten." Rijsdam hunkert sterk naar het verleden. Maar hij wil niet voor oude man worden versleten en daarom durft hij niet hardop te zeggen dat vroeger alles beter was. „Iedereen schat mij halver wege de vijftig, terwijl ik 63 ben. Misschien komt dat wel omdat ik me met sport bezighoud." Maar als hij de recente historie van het regionale voetbal over ziet, wordt hij bijna melancho liek. Over zijn oude, gefuseerde vereniging Oranje Groen zegt hij bijvoorbeeld: „Had die club nog maar bestaan", om vervolgens enkele ogenblikken hoofd schuddend en met gesloten ogen in gedachten te verzinken. Terugblikken op zijn eigen scheidsrechterscarrière gaat eveneens met de nodige senti- Wijnand Rijsdam: „ledereen schat mij halverwege de vijftig, terwijl ik 63 ben. Misschien komt dat wel omdat ik me met sport bezighoud." Foto: Henk Bouwman menten gepaard. „Ik meldde me aan bij het KNVB-kantoor, toen nog aan de Rijnsburgerweg en voor ik het wist, volgde ik de cursus in café Eigenzorg. LFC 7 tegen ASC 8, op Pomona, was mijn eerste wedstrijd. Als je het goed deed, maakte je een paar jaar later promotie naar de grote bond, naar de KNVB. Dat was wat. Door het tekort aan scheidsrechters mag je nu al na een paar wedstrijdjes eerste elf tallen fluiten, zonder échte erva ring. Ik zou willen dat we de tijd konden terugdraaien." Ook het samenvoegen van di verse afdelingen en districten raakte Rijsdam. „Ik sta sterk in mijn schoenen, maar bij de op heffing van de afdeling Leiden heb ik een traantje gelaten. Er heerste zo'n gezellig ons-kent- ons-sfeertjé. Eerst werden Lei den en Den Haag samenge voegd, dus ook de scheidsrech- terscommissies. Weg gemoede lijkheid, de scheidsrechters in Den Haag hadden veel meer met molestaties en verbaal ge weld te maken gehad en daar door een harde mentaliteit ont wikkeld. Later kwamen ook Gouda en Rotterdam erbij. Langzaam raken we over de mentaliteitsverschillen heen, maar ik blijf erbij dat het district te groot is geworden." Het streven naar doelmatigheid ging ook in de voetbalwereld ten koste van de menselijke interac tie. „Ik ben nooit voorstander geweest van de invoering van gele en rode kaarten in het ama teurvoetbal. Vroeger gaf je een speler een waarschuwing en had je dus contact met die per soon. Kon je op iemand inpra ten en inschatten of je het ver baal afkon. Tegenwoordig trekt een scheidsrechter van een af stand negen gele kaarten zonder een woord te hebben gewisseld. Dat is niet goed." Zo'n woordenwisseling op het voetbalveld had hij ooit met sportjournalist Kees Jansma. „Tijdens een spreekbeurt werd hij geconfronteerd met zijn anti- scheidsrechters houding. Jans ma ontkende: 'het achtervolgt me nog altijd dat ik ooit bij een wedstrijd van mijn zoon door de scheidsrechter ben wegge stuurd, terwijl ik achter de hek ken stond. En ik ging nog ook'. Ik stond op, gaf hem een hand en zei: 'aangenaam, dat was ik'. De zaal gilde het uit van het la chen. Kees en ik zijn sindsdien goede vrienden." Rijsdam fluit zelf al een aantal jaren niet meer. Ondanks zijn klachten over de vernieuwingen, is er geen haar op zijn hoofd die denkt aan stoppen met zijn KNVB-werk. En hij blijft zijn korps verdedigen. „Je mag flui ten tot je zeventigste dus dat geldt dan ook voor de bobo's nietwaar? Ik word er vaak om uitgelachen als ik zeg dat fluiten een van de leukste hobby's is. Als een arbiter mij thuis belt en mijn vrouw neemt de telefoon op, dan zegt ze: 'het is voor jou, weer zo'n artiest'. Waarom zou een speler die op zijn dertigste is uitgevoetbald, het niet eens pro beren? De begeleiding van scheidsrechters is de laatste tijd een stuk verbeterd." Op zondag is hij als rapporteur in de regio actief, op zaterdag zoekt hij als liefhebber een wed strijdje uit „Om een beetje con tacten te onderhouden." In de ochtenduren keurt hij de velden aan de Boshuizerkade, nabij zijn flat aan de Vijf Meilaan. „'De ka de' gaat eraan", zegt hij plotse ling en dit keer zonder wee moed in zijn stem. „Het is on vermijdelijk Prachtige clubs, heerlijke lui, een boel gezellig heid, maar er is geen bestaans recht meer. Van GOL Sport tot LFC, zelfs als er drie of vier sa mengaan, wordt het moeilijk." Rijsdam vreest dat hij de ont manteling van de geliefde Bos huizerkade nog in functie gaat meemaken. Het gaat hem aan het hart, maar af en toe krijgt hij ook een opwarmertje dat het voetballeven weer aangenaam maakt. „Laatst was ik bij VUC tegen Quick in Den Haag. Toen de elftallen het veld opkwamen, speelden ze de ouderwetse Ko ning Voetbal-mars", zegt hij om vervolgens het deuntje te neu riën terwijl hij zichzelf met zijn wijsvingers dirigeert. „Wat een heerlijk moment." leiden - Leiden Atletiek u strijd aan met kleedkaj ven. Als reactie op receij stallen tijdens hardlool menten in Leiden en Lia de club op zondag 29 de| een garderobesysteem in pen de honderden deel aan de Runnersworld Bosloop, de tweede van het Zorg en Zekerl cuit minder risico op ti lingen na de wedstrijd. „Met deze maatregel wij dieven te ontmi zegt bestuurslid Ingridj ring. Met papieren en. teksten roept zij clubgerv om 'onsportieve gebe sen' te helpen voorkoma Vrijwilligers gaan tijden bezochte evenementen, rittingen van deelnemer! ken in een gemeentelijk op de atletiekbaan Leidt „Dat gebouw ligt cent kan prima dienstdoen af robe", zegt Wieffering. Zaterdag moest rij als. doende kantinemedel diverse verhalen over. van portemonnees, klef sporttassen aanhoren vj nemers aan een bosloon. Een dag later sloegen,' ook toe in Lisse. Daar zo'n 900 hardlopers dec Ter Speckeloop, de ee zeven regionale wedstri^' het Zorg en Zekerheid-c In beide gevallen ging meer dan een enkele 01 de portemonnee. Hi vermiste tassen was Wieffering groter dan soon ongemerkt had wegslepen. „Maar verder is het voa een koud kunstje om drukbezocht evenem kleedkamers toe te slaajï pen hier dan veel onb^ rond. En iedereen romif de start nog wat aan R| ding. Dan merk je niet q of iemand aan andermC. ten zit." Met het garderobesyste.u Wieffering de kans ope| klein. .Achter de bar w^a ook al zo. Mensen dietj volle bezittingen afge\e gen die pas terug opm van een nummer dat komt met het nummert hun bezittingen rit. SinC mogelijkheid bieden, L dereen zijn eigen portc weer terug. Zo moet h« mer genoeg, maar het jy "i nelijk niet anders - in d robe ook gaan." „Er is maar één nadeel' nummertje kwijt is, mqg ten tot de hele gardei -SPORT EN SPEL Bp irii biuarten door Peter van der Hulst alphen aan den run - Martin Hulshof bewaakte het afgelopen halfjaar de broze vrede in het Midden-Oosten. Samen met rijn vriendin Manon zat hij aan boord van het fregat HMS Van Galen en al die tijd raakte de speler van Rijnstreek geen handbal aan. Ruim een week na thuiskomst kwam hij al weer voor rijn ploeg uit. „Dan ver wacht je als een krant te spelen, maar dat was niet zo." De trip naar de Arabische Zee stond oorspronkelijk niet in rijn agenda, maar Hulshof wilde graag bij rijn vriendin rijn. Zij was van de HMS Tjerk Hiddes overgeplaatst naar de Van Ga len. Hulshof volgde en wist dat het fregat spoedig in de richting van het Arabische schiereiland zou vertrekken om de Van Am- stel af te lossen. De opdracht: het voorkomen van terrorisme. Bemanningen van schepen wer den ondervraagd over het doel van hun reis. „Als een boot een verdachte route volgde, dan werd toestem ming gevraagd om aan boord te mogen. Daar keken we of er ver dachte personen of spullen wa ren. En we escorteerden sche pen door de Straat van Or- moes." De vrachtvaart in de smalle zeedoorgang is een ge makkelijke prooi voor met ex plosieven beladen speedboten. Het leven aan boord van de Van Galen was eentonig en bleef zonder incidenten. „We waren telkens drie weken op zee en tussendoor slechts een paar da gen vrijaf. Dan moest er ook nog wacht worden gelopen. In het Midden-Oosten gelden strenge regels. We gingen daarom vaak naar een hotel. Daar kon je on gestoord bij het zwembad liggen en een biertje drinken. Als on derbreking rijn we een keer tien dagen naar de Seychellen ge weest. Daar konden we rustig genieten." Van handbal kwam niets. „Op het fregat is maar een kleine Handbalier Martin Hulshof: „Rijnstreek is een vriendenteam en dan is er geen onenigheid over het feit dat ik speel." Foto: Henk Bouwman ruimte waar je een beetje kan sporten. Daar staan een lopende band, een fitnessapparaat en een fiets. Ik heb daar geregeld gebruik van gemaakt, niet alleen om kracht te behouden, maar ook als tijdverdrijf. Conditioneel loop je wel achterstand op", al dus Hulshof, die werkt bij de technische dienst en aan boord verantwoordelijk is voor de die selmotoren die het schip van stroom voorzien. Het contact met de bal bleef be perkt tot een volleybalwedstrijd op het helikopterdek. En zelfs dat was niet ideaal, omdat de bal van een touw was voorzien om te voorkomen dat-ie in zee zou vallen. Voor Rijnstreek- coach Adrie de Jong was het geen reden om Hulshof, die op 20 november in Nederland te rugkeerde, lang langs de kant te houden. „Ik ben rechterhoekspeler en heb het geluk dat ik de enige linkshandige ben voor die posi tie. Rijnstreek is een vrienden team en dan is er geen onenig heid over het feit dat ik speel. Als je elkaar nou niet mag, kan ik me voorstellen dat er onvrede is." De 24-jarige Hulshof speelt al zo'n zeventien jaar voor Rijn streek. Zijn broer is er keepers trainer en rijn vader begeleider. Daarom keek niemand vreemd op dat Hulshof de vereniging trouw bleef, ook al woont hij sinds anderhalf jaar samen met rijn vriendin in Gorinchem. Hulshof promoveerde vorig sei zoen met Rijnstreek naar de tweede divisie. Afgelopen zon dag was rijn debuut op het ho gere niveau in het duel met DI- OS uit Den Hoom. „Het ging re delijk goed en dat verwacht je niet als je zolang geen bal hebt aangeraakt. Ik miste wel wed strijdritme. Ik speelde twee keer verkeerd af, recht in de handen van de tegenstander. Vroeger had ik dat zelden." Hulshof denkt rijn team zo'n tien wedstrijden bij te kunnen staan. Dan staat alweer de vol gende reis op het programma. In februari vertrekt de Van Ga len voor tien weken naar Ameri ka en Canada. V Het Oegstgeestse Centraal- /Pommerans boekte een 5-3 ze ge op subtopper RNC 2000. Transport/v.d Luyt gaf het team van Beune Onderhoud BV van katoen: 8-0. De ploeg klom daarmee uit de gevarenzone naar een gedeelde negende po sitie. Degradatiekandidaat Transport/v.d. Luyt 2, verraste vriend en vijand door met 4-4 gelijk te spelen tegen koploper De Zaen. Groep 3: Centraal/Pommerans - RNC 2000 5-3; Transport/vd. Luyt-Beune BV 8-0. Stand aan kop: l.BV Jorissen 2000/2 11-19; 2.'t Koetshuis 4 11-19; 3.Wirobouw 11-19 4.Centraal- /Pommerans 11-16; 9. Transport/vd- Luyt 11-7. Het juniorenteam van Leiden Zuid West heeft zich geplaatst voor de finale (eindronden) van de Stedenontmoeting. Via een derde plaats in de voorronden van de provincie Zuid-Holland, gaat het Leidse team door. Jim Flanderhijn haalde een game van 253. Het aspirantenteam slaagde er niet in om zich te plaatsen voor de finale. On danks de goede scores werd een vijfde plaats bereikt. De hoogste game in dit team was voor Wendy Bouwman met 199. In de jongste categorie ein digde het pupillenteam van Al phen aan den Rijn als eerste en plaatste zich hiermee voor de eindronden. Junioren: 1. Den Haag Zuiderpark; 2. Spijkenisse; 3. Leiden ZW; 4. Zoeter- meer; 5.Schiedam. Aspiranten: 1. Den Haag Zuiderpark; 2. Rotterdam Noord; 3. Delft; 4. Alphen a/d Rijn; 5.Leiden ZW. Pupillen: 1. Alphen aan den Rijn. bridge Het Leidse Crash 1 heeft zich rechtstreeks geplaatst voor de halve finales van het landskam pioenschap. Crash 1, bestaande uit Eskes, Brink, Van Prooijen en Sprinkhuizen, beëindigde de wedstrijdenreeks in de Mees terklasse met een ruime 22-8 winst op Hok. Na twee afslui tende minimale 16-14 nederla gen bleek het genoeg voor de eerste plaats op de ranglijst, 't Onstein 1 plaatste zich als tweede voor de halve finale. De nummers drie tot en met zes vechten in een nacompetitie om de andere twee halve finale plaatsen. Crash 2 speelt in een degradatiepoule van zes teams en daarin staat het na een 25-2 nederlaag voorlopig laatste. De onderste drie ploegen degrade ren. Op 7 december is de na- competitie en op 11 en 12 janu ari 2003 worden de halve fina les gespeeld. Meesterklasse slotweekeinde: Crash I-Hok 2 14-16; Continental Club- Crash 2 19-11; Hok-Crash 1 8-22; Crash 2-Hok 2 7-23; 't Onstein 1-Crash 1 16-14; Crash 2-Het Buitenhof 18-12. Eindstand: 1. Crash 1 11-193; 2. 't On stein 11-189; 3. Pegasus 11-187; 4. Hok 2 11-176; 5. Modalfa 11-168; 6. De Lombard 11-168; 7. 't Onstein 2 11- 165; 8. Het Buitenhof 11-163; 9. Star II-154; 10. Hok 11-143; 11. Continen tal Club 11-134; 12. Crash 2 11-129. dammen Alphenaar Richard Meijer (HDC) greep in de slotronde van het DMH-kampioenschap een extra startbewijs voor de halve finales van het NK Een ronde eerder had Katwijker Bas Messemaker die titel met een remise veiliggesteld, maar er was nog een startbewijs voor de nummer twee te verdienen. De runners-up Bronstring en Meij er vochten dit in een onderling duel uit. Henk Meester-Erik Hoogendoom 0-3; Evert Bronstring-Richard Meijer 0-3; Bas Messemaker-Arien de Mooij 1-1; Richard Kromhout-Martin de Jong 3- 0. Eindstand aan kop: 1. Messemaker 15 pnt. 2. Meijer 13 3. Kromhout 114. Bronstring 10. darts In de eredivisie wonnen de Leidse koplopers Brandewijn United en De Stalgasten hun wedstrijden met 8-2. De Stal gasten deed goede zaken door topper De Gouwe uit Oegst- geest terug te wijzen. In deze wedstrijd gooide Jan Honsbeek van De Stalgasten vier keer 180. United versloeg hekkensluiter Winning Darts uit Alphen aan den Rijn, dat nog altijd op z'n eerste zege wacht. Het Katwijk- se Downstairs kan - bij een rui me zege op de Ramses Sjaffies uit Roelofarendsveen - zich bij het leidende tweetal voegen. Regionale eredivisie: Square Pojnt - 'ar Dartsworld 5-5; Bullshit - Vk; weid 7-3; De Stalgasten - Dl 2; Winning Darts - United"1 Flauw Idee - Tarsal Koos llde Stand: 1. De Stalgasten enh 46; 3. Bullshit 6-40; 4. Dow 5. De Gouwe 6-34; 6. Minck 6-30; 7. Geen Flauwl 8. Ramses Sjaffies 5-26; 9. Ij weid 6-23; 10. Square Poirj Dartsworld 6-1' 11. Square Poirj 14; 12.Winnii Hei OLBlUARjn POOLBILJAR HWS/Cartex beleefde i<^ de competitiestart. EL^ ploeg met Danny van Robert Parlevliet, Frits va Gert-Jan Verkerk en ^er( Callum won de eeq^e competitiewedstrijden^ en staat tweede op dei W( HWS/Cartex speelt wedstrijden evenals ejj nist F&M The Cue Col„ a 't Dijkje aan het Utrec(|t j pad te Leiden. Eerste divisie: Cue Actionkpri 3 - HWS/Cartex 2-7; HWr i Force 7-2. Stand aan koreti Billiards 2-17; 2. HWS/Caida E-Force 2-10. snooker' Het Warmondse Jumlf met een 6-3 zege op i|N Pompadour z'n kopy^ de nationale hoofdk|En, stevigd. Florian Moetfogg was goed voor drie^ Daan Hoekstra won 993 Xander van Rossem ju^ punt. Het Leidse Ho^pa miste door een grote jjjs j, tegen Ozebi de aanslijp de top in deze kla^g Snookerij 0 ging fors a De negende ronde Kampioenschap j is gewonnen 1" venhoven. Moederscheim i de halve finale vers|sE respectievelijk Gerbdgrer en Andreas Zobl. De |!Se finale was een prooi jen; Kramer, hij won va%p j Lay- nare Kampioenschap van Wfog Florian Moederscheim 7f Zevenhoven 69; 3. Rona#121) Nico Seisveld 62. laar Hoofdklasse: Ozebi - Ho&cht Fair Play - Snookerij 7L_ Pompadour 6-3; Stand Jumbo 8-47 2. Pompadoi#ar n son 6-36; 5. Hogewoef Eei Snookerij 7-19. Sen

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 18